Rechterlijk Kronijk. ERPEERPE LaDocumenlation Catholique O.-L.-Vr. van Lourdes LANDDAG W R Fe N DAVIDSFONDS Hoogeschool Uitbreiding Zondagrust. Tentoonstelling Slad Aalst.-Werkbeurs Uurtabel der Missen De Gek van 's Gravenljage Allerhande nieuws. •cl"e DADA-ZÉ'ÉP Wij Verzekeren Borstsiroop Depratere Verdelging van mieren. Niet zelden worden winkels geteisterd door mieree. Zeer moeilgk is bet, zich spoe dig eo zonder veel moeite en kosten van deze diertjes te ontdoen. Nu leest men in La Boulangerie Franqaise een be langwekkende beschouwing over dit ontwerp en tevens een middel om deze plaag afdoende te bestrijden. Daartoe heeft men alleen maar in kasten en op allerlei plaatsen stukjes beschimmelde citroenen neer te leggen, niet versche, maar bepaald beschimmelde. Die ver spreiden een geur, die aan zwavelether doet denken, en na een paar dagen zijn alle mieren spoorloos verdwenen. De citroen moet niet in verschen staat in stukken gesneden en dan zoo neergelegd worden. In dat geval zyn do stukken spoedig uitgedroogd. Het beste is een paar citroenen te Demen en die eenige dagen op eene vochtige plaats te leggen, in een kelder bij voorbeeld, tot dat zij bedekt zijn met een groen laagje schim mel. Dan eerst zijn zij goed em in stuk ken gesneden en hier en daar neerge legd te worden, want dan verspreiden zy den geur, die de mieren verjaagt. Het middel is zeer eenvoudig en wordt door den ontdekker, een Fransch «ze- leerde, DeParville, het eenige genoemd dat tot dusver afdoende. Om hout tegen vuur te bescher men kan men het bestrijken met water glas, waarbij een weinig krijt gevoegd is, met een oplossing van drie deelen aluin en een deel ijzervitriool, met chloorcalcium of ook wel met asbest. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Slagen. Karei Ketels, werkman, gehuisvest te Aalst, thans zonder gekende verblijfplaats, voor slagen aan Frans Gey- aens, 2 maand en 26 fr. Vechtpartij Gustaaf Lens, werk man en Gustaaf Kiekepoot, landbouwer, beiden te Bavegem, hebben onderling gevochten met Albert D'Hauwers en Syl- vain Bloem, land werklieden te Letterhoutem Lens krijgt 1 maand Kiekepoot, 3 maand en 50 fr. boet D'Hauwers en Bloem, ieder 26 fr. boet voorwaardelijk; Kiekenpoot moet daarbij aan D'Hauwers 200 fr. schadevergoeding betalen. Aanslag op de eerbaarheid. Donaat Coppens, landwerker te Erpe, 8 maand met 5 jaar berooving zyner bur gerrechten. De liberalen deden Zondag den lang beloofden uitstap met muziek naar den Hconegem. Min zullen zy dezen dag gekozen hebben om tegen den wenach der Kerk in to gaan, dan omdat zy zich moeilijk als wyze lieden kunnen gedragen. Inderdaad, velen ontbrak slechts een masker om ware vastenavond zotten te zyn. Bij enkele, zooals Broos, kon de natuurlijke voorgevel daar ook dienst voor doen, zoo ging de viggenmarchand per hoed gekleed, als nen charlatan up eene jaarmarkt, door de straten met wag gelende beenen, zwierende armen, nu eens den hoed afnemende, dan snuittend of de knevels vryvend, en bet heele Corpus schommelend alsof by op 't kiekenhok gelogeerd had, tot groote leute der troepjes nieuwsgierigen wiens uitdagende spotlach overal do muziekanten en hunne meêloopers begroette. Al wat een instrument bezat geteld, geraakte men tot 15 spelers, en daarbij de liberale brouwers, likoristen, smeden en mulders als eereleden, en dan noch waren het de helft vreemdelingen, zooals den fameuzen Reintjens, welke de trommel moest slaan en andere verwanten dier kliek. Van de vier Hoonegemsche muzie kanten waren er twee gedeserteerd, uit schaamte in dergelyk gezelschap voor hunne geburen te verschijnen. Telkens bet liberaal muziek naar de wyk komt blyft de trommel er vernachten, vroeger joegen de kwajongens hen op de vlucht, doch nu was de ruzie onderling en had Broos by het verlaten der laatste berbergen de twisters niet gesmeekt te bedaren, op het vloekengedonder ware zeker een slagcnregen gevolgd. Zoo trok ken zy dorpswaarls zich uitlatend over de koele ontvangst hun te beurt gevallen, want geen enkele w ykbewoner had hen de eer aangedaan ze te vergezellen alleen een oud wyf verzot op nen druppel, ging mede, doch werd door Cambrinus afgescheept met nen halven stuiver, voor suuii te koopen Hetgene de zenuwen wat onspande was 't vertellen van Van Driessche's wederva ren de man wierd van d'Alf geleid en wilde steeds van huis weg gaan, zonder kasseisteen ware hy zeker tot Hofstade aangeland. Bevue hebdomadaire de la Presse. A lire au dernier numéro de la Documen tation Catholique Les Pères et les Enfants. Le meillenr Mode de propagaude autialcooiique. Asaasins. Deux Universilés libres. La Foi a-t-elle a craindre la liberté de conscience. Les hls renegats. Docu ments Ma§onmques. A propos du ver biage parlementaire. Hommage d'un socialisle au Gouvernement catholique et a la Royaulé. La Belgique. La pro gression catholique en pays calvinistes. Contre la criminaiiló. Les Couvents. Le Clergé en 1789. Bibliographic. La Documentation Catholique parait cbaque semaine sur 16 pages au moms. Un au 6 francs. Le nuuiéro 20 cen times. Abonnement d'essai fr. 1,50 pour douze numéros. Numéro specimen gratuit est envoyé sur demaude adreasée au secrétarial, 59, rue Rubens, a «Schaarbeek. BELGISCHE BEDEVAARTEN naar naar het H Hert van Montmartre te Parys en O.-L.-Vrouw van Zegepraal, stilstand te Orleans en Bordeaux. Eerste trein, van 8 tot 16 Mei 1911. Ticeede trein, van 1 tot 9 Augustus 1911, onder de geestelijke leiding van den E. H. Beulens, Pastoor van het Heilig-Hert, te Brussel. Voor nadere inlichtingen zich te wenden tot M. Alfred Francois, Noordlaan te Brussel, en tot M. C. Vande Putte Goos- sens, Bureel van De Denderbode ->, 31, Korte Zoutstraat te Aalst. VOOR Vrij Middelbaar Onderwijs. Ter gelegenheid van het Nationaal Con gres voor Vry Middelbaar Onderwijs, dat in September te Bonne-Espórance zal geopend worden, zullen de colleges van het Bisdom van Doornik in de zalen van hot Klein Seminarie, een tentoonstelling inrich ten. Daar zullen worden uitgesteld voor alle leervakken der Humaniora modelklassen en de noodige voorwerpen tot aanschou welijk onderwys. Geen werken van leer lingen noch voorwerpen bij den fabrikant aangekocht zullen de bezoekers worden getoond, maar eenvoudige doch ernstige werken door leeraars tot stand gebracht, door hen onderteekend en overeenkomstig met de grondbeginselen en richting van het diocesaan onderwys. Verzamelingen bij boekhandelaars aan gekocht zyn te onbepaald en voor het aanschouwelijk onderwijs, zooals het nu wordt begrepen, ontoereikend. De leeraar vult zelf aan wat voor zeker deel van zyn onderwys ontbreekt door lichtdruk en teekening stelt hij voor de oogen zyner leerlingen, wat hy hun met woorden uit legt. Inzonderheid zal dc tentoonstelling van Bonne-Esperanee bevatten voor hi t letter kundig onderwijs kaarten, plans, zichten, vergrootingen door lichtdruk, herstelde tooneelen alsook kleederen, wapens, vervoermiddelen, godsdienstvoorwerpen, kunstwerken, enz. enz. der volkeren, wier letterkunde men bestudeert. In één woord daar zal worden voor oogen g( steld alles, wat den leerling in nader betrekking kan brengen met den schrijver en de lezing lichter te verstaan, aangenamer en sneller maken. Niet om anderen tot navolg'ng aan to lokken, werd deze tentoonstelling inge richt, maar alleen om te toonen wat ver jongde humaniora in ons land zyn kunnen. Aan wie niet stelselmatig de oogen sluiten wil, zal ze bewyzen welke verbeteringen in dc laatste tijden ingevoerd werden. aan den Steenweg Haeltert-Kerkx ken. De Berg aan de kerk te Kerkxken. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger M. L. De Sadeleer komt den volgenden brief te ontvangen van den Heer Minister van Landbouw en Openbare werken Brussel, den 3 Maart 1911. Waarde Collega Gij hebt mij op gansch bijzondere wijze de buitengewone w erken aanbevolen voor de verbetering en de ophoogir.g van den steenweg van Aalst naar Geeraerdsbergen op het gebied der gemeenten Haeltert en Kerkxken. Het is mij aangenaam Ued. te laten we ten dat ik het lastenkohier dier werken kom goed te keuren. Het beloopt tot de som van 38,582 fr. Aanvaard, Waarde Collega, de uitdruk king mijner verkleefde gevoelens. Helleputte. De heer Baron Lodewyk de Bethune heeft den zelfden brief van den heer Minister van Landbouw en Openbare Wer ken ontvangen. Afdeeling Aalst en omstreken. IIET a«EM IG I voordracht door den E. H Cl. Dorreman, op Maandag 13 Maart, om 8 uren, zeer stipt, in het Landbouwersliuis, Keizer lijke plaats. PROGRAMMA Inlkiding In nomine Jesu Christi Amen,... Vierstemmig gemengd koor Lor. Perosi. Eerste Doel. Nazareth. Tweede Deel. Bethlehem. Zang Kerstlied. Vyfstemmig koor XVI eeuw. Derde Deel. Jerusalem Zang Veni Creator. Vierstemmig koor Perosi. Choral J. S. Bach. KATHOLIEK VLAAMSCHE AALST. 2' Afdeeling Lessen voor het volk. Op Zondag 12 Maart 1911, om 5 1/4 ure 's avonds, in den «St-Jozufskring, Meu- leschettestraat. Voordracht, door den heer Frans Boeykens, student in de Rechten te Leuven. Onderwerp Een werkman uit den ouden tijd. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 12 Maart 1911, M. ghysseuncjü, Molen straat. STAD AELST Jlxi-Jlli 1911. Wie voornemens is aan de tentoonstel ling deel te nemen, wordt dringend aan zocht voor Zondag 19 Maart eerstkomende zich kenbaar te maken ten Stadhuize, Gemeentesecretariaat, en de oppervlakte op te geven waarover men verlangt te be schikken. Om eenieder te bevredigen is door het Stadsbestuur besloten het plaatsgeld te verminderen op vijf franken per vierkante meter grondvlakte. Aan degenen die zouden wederhouden zyn door de moeilykheid zich toog, kassen of tafels aan te schaffen, kunnen soms zeer nuttige inlichtingen gegeven worden hen wordt aangeraden zich te wenden tot den Gemeentesecretaris, ten Stadhuize. Worden gevraagd door de Patroons 1 Loodgieter, vollegast. 1 Letterzetter, halvegast. Vragen der Werklieden 1 Kuiper, vollegast. 1 Koetsier, vollegast. Werklieden van allen aard. in de parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sint-Martinus Zondagen 5, 6, 7, 8. 9, 11 ure. Weekdagen 5 '/i. 6, 6 l/t, 1, 7 1/t, 8, 10, ure. Kerk van St Joseph Zondagen 5 '/t» 7, 8 V,. 9 11 ure. Weekdagen 6, 6 1/t} 1, 8, ure. Kerk van Mijlbeke Zondagen 5. 6 7 i/iy 9, ure. Weekdagen: 6, 7, 8, ure. AULST, VoorwjuiriK. |o(- Op Zaterdag 18 en Zondag 19 Maart opvoering ran door de beste tooneelspelers van 't Land van Riem o, - De Catharinisten en o Voor Taal en Vrijheid Men raadplege de plakbpieven. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. M» yv«erl, Werf, 3, AALST. EREMBODEGEM. Woensdag namiddag werd Fr. Van Docren geroepen in dc herberg De Gouden Appel te Erembodeirem, Brusselsehesteenweg, door Jan Van Delsen, kleermaker, die hens trak teerde met 3 4 pinten. Opeens begonnen ze ruzie te maken en met pinten te slaan zoodat de herbergierster verschrikt de vlucht nam. Beiden werden redelijk erg gekwetst. Later in den avond zyn zij nog aan 't vechten geweest in hunne gebuurte, Beukendieef, (Mijlbeek), waar Van Bels-n door zijnen tegenstrever een erge messteek in de rechterbil bekwam Een onderzoek is ingesteld. HOFSTADE. Zevende zoon, Za terdag morgend werd bij de echtgenooten Kamiel Matthys en Leonic Do Winno, een zevende zoon geboren. Daar het 165 jaar geleden was, dat alhier een dergelyk geval plaats had, vroeg den heer burgo- meester aan Z M. den Koning, het peter- schap te willen aanvaarden. Maandag namiddag werd het kind ge doopt en kreeg de namen Albert-Emiel- M'rie-Jozef. De peter was M. Emiel Van den Bossche brrgemeester, en de meter, Mejuffer Marie Matthys. De heer burgemeester leidde de zes andere zonen mede, om het doopsel van hunnen broeder bij te wonen. Gansch de gemeente was bevlagd, de schoolkinderen hadden verlof bekomen de heer burgemeester kocht 150 kilogram men suikergoed om aan de kinderen uit te deelen de muziekmaatschappij gaf een concert en bezocht alle herbergen. De lieer burgemeester gaf een feest maal aan de familie Matthys, en terwijl zy aan tafel zaten, kwam eni telegram toe, waarbij Z. M. den Koning het peter schap aanvaardde en 150 fr. aan zyn petekind schonk. lAietlegenMnandH al hun ne geschillen en wederziidsche grieven, zyn bazen en werklieden het eens om te bekennen dat do slymafdrvende pil Walthéry een uitstekend geneesmiddel is dat in elk huishouden zou moeten te vinden zyn. LEGE. Dinsdag nacht rond 12 1/2 ure, werden de schuur en de stallingen van M. Petrus De Kerpel, landbouwer, door een hevigen brand in asch gelegd alleen de vier muren staan nog recht, al het alam is er in gebleven, eeii varken be kwam erge brandwonden en moest afge maakt worden al de beesten zijn gered. Volgens het onderzoek moet een persoon langs den hof zijn binnengedrongen, ver moedelijk cin de kiekens en konynen te stelen, en door onvoorzichtigheid den brand te hebben gesticht. De Kerpel was moeten opstaan voor zijne ziekelijke vrouw het is hij die eerst den brand ontwaarde. Alles was verzekerd, de schade wordt gerekend op 7 a 8u0 fr. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tyk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile cirée en al benoodigbeden wat den tapissiersstiel be treft, gaat zien by Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat29, Aalst. ERüNDEGEM. Een drieling. Zondag morgend is vrouw Petrus Mat tiiys, geboren L. van Coelenberg, bevallen van eenen drieling, twee dochters en een zoon. Moeder en kinderen zyn wel wend. NINOVE. Oplichting van een meisje. De genaamde P,.., 40 jaar oud. afkomstig van Ninove, thans verblij vende te Braine l'Alleud, had drie dagen geleden, een 13jarig meisje van een zijner geburen opgelicht. Hij gaf het kind allerlei lekkergoed en lokte het naar Ninove, waar hij Zon dag avond met het meisje in een kost huis trok. De politie van zyno tegenwoordigheid onderricht, besloot tot zijne aanhouding. Het kind werd naar het wezen huis ge bracht, waar zijne,ouders het zijn komen terug halen. Wat P... betreft, hy werd ter be schikking van het parket van Atidenaarde gesteld. Mpeen. Huidziekten. - 'tls dienst aan gansch het menschdom bewijzen met het middel om 't lijden te verzachten te doen kennen. I)en 4 September 1906, zégde ons Mme F. Martin, Cliaussée de Waterloo, te Na men Ik leed aanhoudend aan speen, dat mij s'nds dertien jaren hinderde, vooral bij 't gaan. Ik wist niet meer welk middel aanwenden, toen men my de Forstor's Zalf aanried (verkocht in de Apotheek De Val keneer te Aalst). Van af de eerste toepas singen deed zich eene groote verlichting voor en 't duurde niet lang of ik was gansch genezen Den 23 Meert 1910, voegde M* Martin er bij Ik heb nooit meer aan 't speen geleden waarvan de Fosters's Zalf mij zoo wel verlostte reeds vyf jaar geleden, ook kan ik nooit genoeg dat zoo krachtig mid del doen kennen Do onuitstaanbare kwelling veroorzaakt door 't speen wordt spoedig verlicht dooi de Foster's Zalf, die in weinigen tyd eene volkomeno genezing brengt 't Is ook het beste geneesmiddel voor al de huidziekten. In alle apotheken in het algemeen 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche apotheek van Cli. Delacre, 64 Coudenbergstraat, Rrus- sel. (6) CHERSKAMP. Nog de aanhouding Serafien Van Durme, die Vrijdag te Wanzele werd aangehouden, was beticht van mishandelingen en brandstichting hy had namelijk met eene brandende lamp naar zijne vrouw geworpen, waardoor de klei-dercn der vrouw in brand geraakten en zij erg verbrand wei d aan aangezicht, armen cn borst ook in de woning was een begin van brand ontstaan. Het onderzoek wordt voortgezi-t. De toestand van vrouw Van Durme is geruststellend. - Onze Vorsten aan de Zeekust. De Italiaansche Coiriera della Sora bevat het volgends De Belgische vorsten doen talrijke uit stapjes aan de zeekust een paar dagen geleden zijn zij p»r yacht naar San Fru- tuoso, een afgelegen dorp, aan pen voet van eenen berg, gevaren waar de be woners hun hielpen om aan land te geraken. De Koningin bezocht er de begraafplaats, waar de verlatene graven der Dorea liggen. Op de Dorpplaats nam de Koningin eene photografie van haar dochtertje, Prin cess© Mane José, d geneesheer en de yacht-meester. De Koning houdt veel van het vrije leven, zonder plechtplegingen. Zekeren dag begaf hy zich naar Santa Marghe- rita Lig ure, om in de bank 3 Belgische bankbiljetten van 100 fr uit te wisselen. De bankbe8tuurder, M. Giovani Pirano, vermoedende dat de klant een Belg was, zegde Zoodat wij hier Koning Albert van België hebben. Verbeeld u de verrassing van den be stuurder, toen de klant hem op den na tuurlijken toon antwoordde -Ik ben bet zelf Vóór don bestuurder van zijne verbazing bekomen was, zegde de Koning heengaande - Dank u wel, tot weder - ziens. kig maak! een zacht, rein qezi, jeugdig, Irisch uiterlijk, een bis en verblindend schoon teint. bit nji.'j van Ecrgmann Co., Brtsssc S 75 Cfs. por sluk. bij Taymans Druck, Drogist te Aelst. Ten einde de pest en andere besmet telijke ziekten te keer te gaan, zal te Brus sel eene vliegende brigade van ontsmet tingsagenten ingesteld worden, die den provincialen dienst zal komen versterken. Deze brigade voor bijzondere gevallen in gericht, zal uit twaalf mannen bestaan en voorzien zijn van de noodige ontsmettings- stoffen. In geval van nood zullen er nog agenten bijkomen. Zij zullen het bijzonder ste van den kuischersdienst aanleoren en beschikbaar voor den gezondheidsdienst van den Staat gesteld worden. Vruchteloos zocht de policie van Brussel gedurende weken naar de plegers van eene menigte diefstalzen van zink, lood, koper, enz. in onbewoonbare huizen, tot- eindelijk vier of vyf jongens betrapt werden, terwijl zy eene louden dakgoot te Laken afbraken. Zy vluchten het koninklijke park in, waar zij door agenten en policiehonden vervolgd en omsingeld werden, om eindelijk, na veel tegenstand aangehouden word'-n. Alh-n zijn jonge deugnieten van 16 tot 18 jaar. De policie van Sint Jans-Molenbeek werd verwittigd dat de echtgenoote M., wonende in de wijk der Hertogenplaats, het echtelijk dak verlaten had, omdat haar man haar kind een jongentje van twee jaar, dat ziekelyk is. erg mishandelde. De policiecommissaris vergezeld van een geneesheer, hebben zich ter plaats begeven en het kind onderzocht dat talrijke kneuzin - gen op het lichaam dioeg. De vader ont boden heeft bekend dat hij hot kind mis handelde omdat hij het niet lijden kon. De ontaarde kriel werd ter beschikking van het parket gesteld. volkomene genezing in 3 uren van den Afloop of 'tSchijt der kalvers en veulens door h<A A merikaansche Poeder Dkfratere nu Constipogene genoemd. Eene en: ele doos is voldoende, om verscheidene dieren te redden en het kost maar een frank: Te bekomen in alle apotheken, namenlijk te Aelst, bij De Valkeneer en Calltbaut. Een inwoner van Anderlecht zou verleden Zondag Carnaval houden. Maar vreezende dat dh-ven in sijne kamer zouden kunnen komen, stak hij zyn fortuintje bij zich in de zakken van zyn maskaradecostum. Maar Dinsdag morgend kwam hij in het policiebureel klagen dat men hem zijn geld toch had afgepakt. En 't was 1750 fr. Wees dan al voorzichtig Dinsdag avond, rond 7 1/2 ure, zijn tydens de afwezigheid der bewoners, bakker Raeymackers, Bredelaan, 274, te Merxem-bij Antwerpen, twee kwaaddoe ners, een langs voren en een langs ach ter, in het huis gedrongen en troffen er onverwachts de dienstmeid aan, zekere Maria Eist, oud 24 jaar. Maria greep uit de keukenkas eenen revolver en bedreigde er de indringers mede. Het wapen werd haar ecliter uit de handen geslagen. De schelmen duwden haar eene prop in den mond en men sleurde de ongelukkige naar de voordeur aan welker klink men ze met eene be- hangerskoord wilde ophangen. De dienstmeid, kloek van lichaamsbouw, verweerde zich zoo wanhopend dat zij dé koord loskreeg. Eensklaps werd gerucht aan de d--ur gehoord en de schurken namen de vlucht, langs de achterdeur Nadat de meid de koord had losge kregen, was zij bewusteloos gevallen. Eene kas is in de keuken opengebroken. Veertien dagen geleden is in hetzelfde huis eene diefte van 500 fr. gepleegd Een by geroepen geneesheer heeft de dienstmeid de noodige zorgen toegediend. De policie stelde dndelyk een onderzoek in. Een spoor is ontdekt. Ziehier eenige bijzonderheden over den hevigen brand, welke Dinsdag avond rond 71/2 uur, de stallingen van den landbouwer Jozef Versticliele, te Waregem Nieuwenhove, naby het o Grot je - in aselie legde, en waarbij acht hoornbeesten levend verbrandden. Jozef Versticliele, een alleenwonende bejaarde landbouwer, had in den voor avond, zooals gewoonlijk, met de meid de beesten gevoederd. Toen waren zy zelf gaan eten. Nauwelijks in de keuken aan de tafel ncdergezeten. Weerklonk eensklaps de alarmkreet«Brand! brand!»- uetg.-ro- pen door den gebuur Tln-ofiel De Ryeke, en dezes zoon Ah R de vlammen zagen opslaan, en ter plaats snelden. Aanstonds wendde men pogingen aan om het vee te redden, maar toen men de koestaldeur opentrok, zag men dat de beesten rondom door liet vuur omringd waren; alle pogingen waren vruchteloos. Hot vuur liep bliksemsnel vooruit weldra stond ook de aanpalende schuur in licht laaie vlam deze zat opgepropt met eenen grooten schelf koren, welke men daags te voren had binnen gebracht. Schuur on stallen, met alles wat zy bevatten, werd totaal in asch gelegd. De woning, welke maar 2 meters van de brandende gebouwen stond, kon met groote moeite gevrijwaard blijven. Woensdag morgend was het akelig om do lijken der 4 melkkoeien, den os en de 3 vaarzen, half verkoold, lussciic-n de pui- nen te zien liggen. De gendarmerie en de policiekommissaris waren 's morgends reeds vroeg ter plaats en openden aanstonds oen streng onder zoek, waaruit zy weldra do overtuiging kregen dat er kwaadwilligheid in 't spel moet zyn zelfs denkt men reeds op het spoor van den dader te zyn. De schade door verzekering gedekt, be loopt verscheidene duizenden frank, waar van de beesten alleen 3,300 frank waarde hadden De hofstede hoort toe aan den eerw. heer pastoor Delbeke van Gent, die thans in Zwitserland verblyft. Woensdag namiddag, rond 3 ure, kwam het parket van Kortryk per rytuig naar de plaats der ramp om een onderzoek in te stellen. Verscheidene personen werden onder- hoord. Een schrikketyk ongeluk is gebeurd te oeveneecken.'Een vyttigjarige man, weduwenaar met kinderen, die aan het dorschmacliien werkte, is met het been in een der raderen gevat, Dit lichaams deel is letterlyk afgesneden. Ondanks de onmiddelyk ingeroepen geneeskundigezorg is de ongeluk mg e een paar uren later overleden. Het parket van Oudenaarde is naai de gemeente Idegem geroepen, om onder zoen te doen in eenen daar gcpleegden manslag. In eene herberg van het gehucht Neder- straat, ontstond twist en raakten de twis ters aan 'l vechten. Ken der vechters, overmand en vreezen de liet onderspit te zullen delvon, trok een mes uit den zak en gaf zyneu tegenstrever eenen steek, die dezen morsdood deed vallen. De moordenaar is gevlucht. Men meldt ons uit Lommei dat er, te Overpelt, aan de fabriek van M. Schulte een amartelyk ongeluk gebeurd ib. Twee werklieden waren eeene dakgoot aan liet kuischen, de een raakte bij toeval aan een eleoti leken draad. Hy werd door don elcc- Ineken stroom necrgehliksewd en op den slag gedood, ilel siaeüluliër is geliuwd en vader vau versene.duue minderjarige kin deren. Dinsdag namiddag is te Exaarde een smartelijk ongeluk gebeurd. De landbouwer Jan Versuypt, 40 jaar, ongehuwd wonende Hoekstraat, was bezig met dorschen bij middel van een dorsch- machien. Op zeker oogonblik werden zyn kleederen tusscben de gerande wielen ge- vat en de ongelukkige werd het rechter been in het machien gedraaid. Vooraleer men kon stilleggen was hij reeds afgrijse lijk gekwetst. Het linkerbeen was letter lijk vermorzeld. De geneesheeren van Exaarde en dokier Lerno, van Lokeren, hebben het been afgezet. De man kloeg ook van hevige inwendige pijnen. Het slachtoffer is rond 8 ure 's avonds overleden. Maandag namiddag was Hektorl Robbens, 18 jaar, beir aan te voeren voor de weduwe Temmerman aan den Bosch, te Vurste. Hektor De Mulder, 24 jaar, ateknbak- kersgast, jonkman, die in de bnurt woont,; had nog al wat gedronken hy zocht ruzie met zekeren Brossé, die bij hem tehuis is, en sloeg zijn rywiel en andere voorwerpen aan stukken. i )p dat oogenblik reed Robbens voorbij met zijne beirkuip. De Mulder kwam opgewonden naar hem toe geloopen en daagde hem uit tot vechten. Meteen pak- te hij Robbens vast en eene worsteling ontstond, tijdens dewelke beide vechten op het hof van De Mulder geraakten. Deze moest het onderspit delven hm lag ten gronde en Robbens zat op hem. Verraderlijk trok De Mulder een re volver uit den zak en mikte on de keel van zynen tegenstrever op dat oogen blik sprong een getuige toe en sloeg op den arm van De Mulder meteen ging het schot af en de de kogel vloog langs den schouder van Robbens, znodat ge- lukkiglyk dn opperhuid slechts lichtelijkl gekwetst werd. Een vreeselyke moord is aldus verme den geworden, door het slaan op den arm van De Mulder, door den getuige. De gendarmen van Gavere hebben de zaak in handen. W A A R 0 M ih»« Iioeat en w nneer wij openbaarlijk verklaren dat eene enkele flesch den hevigsten en oudsten hoest geneest. Al deze die Siroop Deprater- genomen hebben, zijn eens om te verklaren dat haar gelijke niet bestaat en zeggen aan al wie het hooren wilt Dat is de ware goede remedie. Te verkrijgen bij al de goede Apothekers, Valkeneer en Callebaut te Aelst. EENIG. Een verdachte kerel van In- gelmunster. Zondag kwam Gustaaf Landuyt bij den landbouwer Ivo Sable,; op de Mode, te Sleridinge binnen, en bieeti er tot den Maandag. De gendarmen van Evergem, die zulku vernamen gingen Maandag namiddag rond 4 uur naar het huis van Sabbe te Slei- dinge en hielden Landuyt aan, en brach ten hem naar het gevang van Evergen, over. Die aanhouding, bracht nog al wat op schudding teweeg in de streek. Ziehier wat aanleiding tot die onver wachte aanhouding gaf Gustaaf Landujtj is 22 jaar, oud, ooispronkelyk van Meu lobeke. Hij word geboren den 3 Februafl 1889, en wordt bijgenaamd de Djak Hij is een gevreesde kerel, die di omstreken van Ardooie, Meulebeke et Ingelmuster onveilig maakt door pensja-j gen, en allerlei kleine diefstallen van kiekens, konynen, enz., en die er niet; tegen opziet, iemaiid eene rameling tl te geven en nog erger. Men herinnert zich nog hoe hij een paar jaren geleden in eene spelonk te Ingelmunster verbleef, en wat al geheim zinnige praatjes er toon daarover ver teld werden. Hy werd toen door de gendarmen var Tthielt aangehouden en naar de straf kolonie van Merxplas overgebracht. Daar vluchtte hij den 17 Oogst 1909j weg en werd uit dien hoofde opgezocht] Daar Ivo Sabbe, landbouwer van Slei-i, dinge, oorspronkelijk is van Ardooie, üj het nogal natuurlijk dat hij daar aanlanddi. Maar er is erger Landuyt wordt ver] dacht van de bandietenstreek te hebben gepleegd of er aan mede geholpen q hebben te IngelmunBtor, den Woensdag nacht 22 Februari laatst, en waartyi: August Spaenhove vermoord werd in zyn eigen huis, op het gehucht Groote Pint] Uit dien hoofde was door het parket va: Kortryk een aanhoudingsmandaat afge leverd tegen Gustaaf Landuyt en het it daarom dat de bevelhebber der gendarl merie van Evergem met 3 zijner man schappen den kerel ging aanhouden. Onder good geleide brachten de gen darmen van Evergem, hunnen gevangen» Dinsdag morgend met den trein van 7 3 uur naar Kortryk over, om hem daar ter beschikking van het parket te stellen In de statie van Kortrijk zag de gevan gene eenige bekenden en half lachende zegde hy hun «liet volk van Ingelmun» ter zal bly zijn dat ik achter de grendel zit TURNHOUT. Langsheen de ba*t van Westerloo naar Tongerloo is nuc voornemens boomen boomen te planten Met dit doel heeft men er reeds kleini kuilen gemaakt, die nu, tengevolge d«r laatste regens, gedeeltelijk met wal* gevuld xyn. I)e werkman V. was Woensdag op het veld aan 't arbeiden. Zyn dochter Jos# phina, slechts 2 jaar oud, wilde lanji liooger genoemde baan zich naar vadel begeven. Hot kind is by toeval in eei der kuilen gevallen en verdronken. Mei zal lichteiyk de droefheid der ouders be grypeu, toen zy dit pyulyk ougelul vernamen.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2