Donderdag ^5 Maart 1911 5 centiemen per nummer 65*° Jaar 4317 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van da Stad on '1 Arrondissement van Aalst. Frankrijk- Kerkgebouwen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Tribunaal voor kinderen De vrouwen van den nieuwen tijd. EEN EN ANDER. NDERBO Bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- sening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dril maanden, voorop te betalen. De inschrijving lindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* Timgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 tn in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUK «tJiuai Aelst, 2» Maart 191 1. Vile kerkgebouwen in Frankrijk zijn bouwvallig geworden of wel hebben dringende herstellingen noodig, daar de vrijmetselaars, die aldaar de meesters zijn, de Kerkfabrieken van hunne goede ren hebben beroofd en alle hulpgelden weigeren. Onze Belgische blauwe en roode geu zen keuren die handelwijze hunner Fransche .-.Broeders goed en betrach ten, zoodra zij hier meester zijn gewor den, hun voorbeeld na te leren. Belgen, Katholieke Belgen, prent dit goed in uw geheugen. Nu, M. Mauritz Barrès, afgeveerdigde van Parijs en lid der Fransche Acade mie heeft dezer dagen het volgende ver toogschrift ter Kamer ingediend Mijnheer de Voorzitter der Kamer Diep zijn wy ontroerd door de bouw valligheid en verwoestingen van een voudige kerkgebouwen, zonder bijzon deren bouwtrant wel is waar, doch vol aantrekkelijkheid, vol van treffende her inneringen. waarrond oude kerkhoven liggen met hunne verrukkende calva riebergen. Wij. schrijvers en kunstenaars zon der onderscheid van denkwijze, wij, die voor deze nederige heiligdommen zulke zoete ontroeringen ondervonden, die er de taal der kunst zoo luide hoor den, wij hebben ons allen vereenigd om ons tegen het vervallen en verdwijnen dezer heerlijkheden te verzetten wij komen ook aan de Wetgeving vragen dat er aan deze kerken eene gelijke bescherming zou worden verleend, als aan onze historische gebouwen en onze schilderachtige zichten. Wij hebben deze overblijfsels van weleer, deze bronnen van geestelijk leven behouden; wij willen ze behouden deze eigenaardige bouwwerken, het ze delijk en stoffelijk wezen van Frank rijk. Wij hopen dat onze bede door de wetgeving welwillend zal aanhoord worden. Veel bijval is er aan den geleerden academieker Mauritz Barrés te beurt ge vallen. De gansche drukpers bijna deelt zijn verzoekschrift meê en voegt er bij dat het schande is en om wraak roept alzoo de oude kerken te laten vervallen, 45e "Vervolg. Ik kan u niet zeggen, wat het is. Ik kan u alleen maar zeggendat wij met Lord Crowley vrede moeten houden, wat hy ook doen moge, en uw vader mag nooit weten dat ik hem geld schuldig hen. Het zou hem dooden, indien hy het wist. Margaretha staarde verstomd in het blee- ke, wanhopige gelaat harer moeder, en het hare werd even bleek en even wanhopig. Zy begreep het niet en ie kon geene vragen doen, doch wel voelde ze, dat er iets lee- lijks en verschrikkelijks achter stak en ook zag ze, dat het iets was, dat Mevrouw Ne- thercombe nooit te boven zou kunnen komen. Margaretha had altijd veel van hare moeder gehouden, en zij was zoo trotsch op haar geweest, en zij zou ter wille van haar alles gedaan, alles geleden hebben. Zij had dikwijls naar eene gelegenheid verlangd om haar te kunnen toonen, hoe groot de liefde was, die ze haar toedroeg Nu wist ze plotselings dat die gelegenheid gekomen was. Zij trad op haar toe en legde de had op haar schouder. Moeder, zij ze, ik zou alles vcor u willen doen al het mogely- dat het Frankryk en zijn roemryk ver- ledene bespotten is, enz. Maar wat raakt dit de vrijmetse laars Ze zijn immers de meesters van den dag. Het zicht eener kerk ont steekt in hen eene duivelsche woede zij verwekt in hen herinneringen hun ner jeugd, van hun losbandig leven en hunner roofzucht der kerkelijke goe- deren In Frankrijk is men er eindelijk toe gekomen het Senaat heeft nu Zaterdag, over 14 dagen, in eerste leziDg, een ontwerp van wet aanvaard, waarby tribunalen voor kinderen worden inge steld. 'tlsaleenen gelieelen tijd, dal alle lieden van stand in Frankrijk, roepen dat de misdadigheid der jeugd een kan ker wordt, eene verschrikkelykheid, die ten verderve leidt. De Katholieken zeggen het al lang Met uwe zoogezeid onzijdige scholen, met uwe seholon zunder God en ge- loof, gij doet anders niet als jonge misdadigers kweeken. Nu zijn er ook veel lieden die niet katholiek zien, en die liet evenwel ins gelijks getuigen, dat het onderwijs verkeerd gaat, dat de onzijdige school eene ellende is. De tribunalen voor kinderen, dat is nu de uitslag van dit spel van ongeloof en goddeloosheid. De gewone rechtban ken kunnen de toenemende misdadig heid der jeugd niet meer vonnissen. 't Is verschrikkelijk om het na te gaan, hoe jongens misdaden bedrij ven inbreken, stelen, aanranden en moorden ook, hoe alzoo de familie en de samenleving verwoest worden. En wat zien wy in België "Wel, de liberalen, opgestookt en geleid door de vrijmetselarij, eisehen luide de onzydigo, dat is de goddelooze school, om het na te doen, zeggen zy, gelijk het in Frankrijk is De katholieke regeering kondigt eene nieuwe schoolwet aan, die redelijker is, rechtveerdiger, en die de rechten vau den huisvader beter verzekert en be kractitigt. En onze liberalen, al eer de wet ge keud is, vallen er tegen uit, en zeggen en schrijven, dat zij het niet zuHen gedoogen dat zij liever revolutie gaan spelen Eén dingen is hier noodig dat de katholieken 4ens blyven, recht door zee gaan, en dat zy de nieuwe schoolwet maken ten hate van het kind, van het huisgezin, van het vaderland. ke om u het leven te veraangenamen. Oh, hoe wensch ik, dat ik daartoe in de gele genheid worde gesteld Mevrouw Nethercombe haalde diep adem en keek Margaretha strak aan. Krachte loos had zy zich door den stroom mee laten voeren, lichtzinnig had zich zelf ketenen gesmeed, die zy niet van zich af vermocht te werpen, en nu zou Margaretha moeten opgeofferd worden. Huiverend keerde zij zich om. Neen, neen, zij kon niet. Zij zou toch nog moed vinden om haar man alles te vertellen, Lord Crowley te trotseeren, Margaretha te red den. Zij had slechts moed noodig een beetje meer moed, en dan zou alles in orde komen. Doch vlug als eon bliksemstraal schoot eene gedachte door haar brein. Indien zij aldus deed wat dan Indien ie Lord Nethercombe alles vertelde en Lord Crow ley trotseerde, wat voor goeds zou dat Margaretha doen Zij scheen Lord Crow ley's verhaal te hooren, zooals hot van mond tot mond zou gaan ze scheen de blikken, do verachting te zien, die er op volgen zouden. Ze zag ben gebrandmerkt, hun naam onteerd, en zich zelf opentlijk diefegge genoemd, en de vraag kwam bij haar op, wat zou dat voor Margaretha be- teekenen. Zij zonk in den stoel voor haar bureau, en verborg nogmaals het gelaat in de han den. Margaretha wierp zich geknield naast In onzijdige bladen vinden wij de vrouwen van den nieuwen tijd als volgt De moderne vrouw, zoomin als de moderne man ten andere, stemt niet meer toe, zonder tegenpruttelen, in de opofferingen van allen aard welke den gehuwden slaat medebrengt en ver- eischt. Tegenover haren mau richt zij hare persoonlijkheid op en eischt dat deze geëerbiedigd worde. Zij ontrekt zich in beginsel niet aan hare plichten van huishoudster, maar zy duit niet dat die plichten haar belet ten van het ieven te genieten. Zij weet zeer wel dat de spaarzaam heid eene zeer schoone deugd is en ze tracht ze te beoefenen maar zij kan er niet toe bf sluiten niet zoo schoon ge kleed te zijn als de vrouwen die tien maal zooveel fortuin hebben als zij. Indien zij kinderen heeft, zal zij al het mogelijke doen om eene goede moeder te zijn, maar vraag haar niet aan hare kleinen den schouwburg, de bezoeken, de theepartijtjes en de bezoe ken aan de groole magazijnen als het uitverkoop is ten offer te brengen. Natuurlijk is de man weinig tevre den over die manier van opvatting van het huiselijk leven. Hoewel vast beslo ten alles to zien en alles te hooren zon der iets te zeggen, loopt de bekér van tijd tot tijd over en hij kijft. Dan begint het zeer zenuwachtig en prikkelbaar vrouwtje te weenon en te snikken en klaagt het dat 't slachtoffer is van eenen afschuwelijken dwingeland. Laat ons erbij voegen, dat het huis. houden schulden heeft, dat de man om ze te betalen meer werkt dan zijne krachten hem toelaten dat de kinde ren zeer gebrekkig opgevcd worden, en eindelijk dat die lieden niet uiterst ongelukkig zijn, maar dat zij niet weten wat vrede, opgeruimdheid en geluk zyn. Dat is wel eene schets naar de natuur geteekend van de moderne vrouw... zonder godsdienstzin, van de vrouw die maar in het huwelijksbootje is gestapt om in de wereld te pralen zooveel zij kan, en meestal meer dan hare staud en inkomen het toelaten van eene vrouw die uit het oog verliest dat het huwelijk een H. Sacrament is dat gratie geeft om kinderen tot Gods glorie op te brengen. Ongelukkiglijk, zoo zijn er heden daags velen zoo komen er dagelijks meer en meer. baar. Moeder, moeder, wat kan ik doen riep ze uit. HOOFDSTUK XIV. In zijne macht. Precies op liet afgesproken uur stond Lord Crowley's rijtuig den volgenden mid dag voor Mevrouw Nehercombe's deur. Margaretha en Alice bevonden zich in hunne zitkamer, toen het aangekondigd werd, en verbaasd keek Alico van haar bock op. Lord Crowley 1 riep ze uit. Er gebeu ren dus altyd nog wonderen. Wat bezielt dien man,om hier te komen? Tante zal hem natuurlijk niet willen onvangen. En Waar om kwam Sims het u vertellen Margaretha stond langzaam op. Hy komt hier, zei ze, omdat wy samen een ritje met hem gaan doen Alice wierp haar boek neer. Margaretha, ge spreekt de waarheid niet, riep ze uit, go wilt toch niet beweren, dat ge met Lord Crowley mee gaat Jawel, zei Margaretha. Maar waarom riep Alice. Margaretha antwoordde naar waarheid. Ik weet het niet, zei ze. Zij verliet het vertrek en ging zich klee- den, langen tyd aarzelend, voordat zij er xichzelf toe brengen kon om zich by den man te gaan voegen, die zulk eene geheim- Zij stappen in het huwelijk om eenen begeleider te hebben naar alle mogelij ke feesten, en if mand die geld bezorgt om hare grilligheden te voldoen. 's Morgens hebben zij geenen tijd om eens naar de kerk te gaan, somtijds zelfs den Zondag niet, maar 's avonds hebben ze wel tijd om te verschijnen in schouwburgen, op feesten en op bals. Dat ze leven voor God, dat ze plichten hebbeo jegens God, daaraan denken .ze niet, of toch zoo weinig, en indien zij er aan denken, ze nemen die plichten zoo licht mogelijk op, en ze vervullen die voor zooveel de vervulling kan bij dragen tot voldoening van haren zucht naai genot, inwendigen praal, lofspraak van anderen en soms tot opwekking van andermaus jaloezij. Hunne kiLderen beminnen en ver zorgen ze maar voor zooveel die ook dienen tot zelfverheffing voor het overige laten ze die over aan de zorgen van meiden en ondergeschikten. Is het te verwonderen dat in zulke huishouden geenetevredenheid heerscht noch huiselijke gezelligheid, weder- zijdsche achting en huwelijksgeluk. Tevredenheid en geluk kunnen enkel huizen in harten die bewust zijn van den volbrachten plichtniet in die welke, niet lovende voor God. altijd smachten naar nieuwe aardsche ge- nuchten en nooit ervan verzadigd zijn Tegen de onzedelijkheid en het neo-Malthusianism.— Donderdag heeft de Hollaodsche Tweede Kamer (Senaat) bepaaldelijk de voorgestelde wijzigin gen aau het strafwetboek aangenomen met 60 stemmen tegen 33. Vijf loden dor minderheid hebben met de meerderheid gestemd. Al de socialis tische Kamerleden en de radikale de- mokralen hebben tegengestemd. Zy zijn immers voor de vrijheid De katholieken van Amsterdam heb ben aan den heor minister Regout een telegram van gelukwenschen gestuurd, ter gelegenheid dezer overwinning in zijnen strijd togen de onzedelijkheid. Laat ons hopen dat het wetsvoorstel door den heer Woeste neergelegd, ter bestrijding van de onzedelijkheid in België, woldra tot wet zal worden. Kinderarbeid in Engeland. In liet graatschap Lancashire zijn meer dan 21,000 kindereu van 12 tot 15 jaar voor halve dagen in de fabrieken werk- zinnige macht over hare moeder bezat. Wat wist hij van haar Waarom was hare moe der bang voor hem Dien gelieelen afschuwelijken middag vroeg zij zichzelf af, wat het kon zyn, be halve de schuld, waarover Mevrouw Ne thercombe gosproken had. Ongetwyfeld behoefde hare moeder dat niet te vreezen. Doch instinctmatig gevoelde ze, dat or nog iets anders achter stak. Lord Crowley was een en al oplettend heid en glimlach, en liet zich dezen mid dag van zijn besten kant zien. Voor Margaretha waren die uren tenge volge van de vrees, die zich van baar mees ter had gemaakt, eene nachtmerrie Waar, voor zo bang was, wist ze zelf met. Spel- diefstal, vervalsching Zij zou toornig go- lachen hebben, indien op zooiets gezinspeeld werd. En dan ten opzichte harer moeder Haar vertrouwen was volkomen. Zij zou gezworen hebben, dat hare moeder tol geen van al die dingen in slaat was. Eindelijk kwam echter ook bier een eind aan, en koerden zij naarQueen's Gate terug. Zij stapte met een opmerkelijk gevoel van verlichting uit. Lord Crowley liiold hare hand in de zijne on keok haar in do oogen. Ik zal u van avond weerzien zei hij, Wij zullen ons in hetzelfde gebouw bovm- den, en ik zal naar u uitkijken. Er lag iets vreemds in zyn blik, en zij keerde zich om on liep haastig de stoep op. Toen zij dit deed werd de deur geopend en trad er oen man naar buiten. Margaretha zaara. Het overige deel van deu dag gaan zij nog naar school, maar van hunne verdere ontwikkeling komt weinig terechtwant niet zoodra zijn zij in de fabrieken opgenomen of de schandelijke invloed van het werk in zedelijke en lichamelijk opzicht doet zich gevoelen. In dat land der neutrale vakbeweging heeft men veel goeds tot stand gebracht voor de volwassenen, maar doordat men de jeugd verwaar loosde zullon de verkregen voordoelen niet vau duur zijn. Laat men dit in ons land voor oogen houden en het toejuichen, dat thans druk geijverd werd voor eene bepaling in de Arbeidswet, die den kinderarbeid nog meer beperk t. Ze drinken he n... Zo drinken hem vroeg en ze drinken hem laat, Ze drinken genoeg en te veel met de maat, Ze drinkon hem licht en drinken hem sterk, Verdrinken hun plicht en de zorg voor hun werk, Ze drinken in vreugd en ze drinken in smert, Verdrinken hun jeugd en hun vreugdevol hert, Ze drinken in druk en ze drinken in rouw, Ze driuken hem koud en ze drinken hem warm, Ze drinken zich oud en ze drinken zich arm, Ze drinken zich ziek en ze drinken zich dol, Weg met den drank Onthouders, houdt vol. De tien waarheden van Jefferson, die van tijd tot tijd dienen hernieuwd te worden. 1. Verzendt niet tot morgen wat gij heden doen kunt. 2. Gebruik geen vreemden voor het geen gij zelf kunt doen. S. Verteer uw geld niet vooraloer het gewonnen is. 4. Koopt nooit iets wat gij niet noodig hebt, ODder voorwendsel dat het goed koop is. 5. IJdelheid en hoogmoed kosten ons meer dan honger, dorst en koude, 6. Dat het ons nooit berouwe te wei nig gegeten te hebben, 7. Niet is vermoeiend als het met iever gedaan wordt. 8. Wat al verdriet hebben ons veroor zaakt ongelukken... die nooit gebeur den. slaakte een kreet van vreugde. Jack zijt gij het riep ze uit. Mevrouw Nethercombo, die juist uit het rijtuig steeg, hield den adem in. Zy stond op het plaveisel, naar Lord Crowley's hard vochtig gelaat kijkend, de heldere middag de breede in zonneschijn badende straat, hot glinsteren van tuigen en blikkende pan- noelen als or rijtuigen voorbij reden, de sporen van den naderenden zomer, de met bloemengeur bezwangerde lucht, en Mar garetha en Jack tegenover elkander op de stoep, dit alles kwam Mevrouw Nether combo als eeno nachtmerrie voor, toen zij naar den man opkeek, in wions handen haar leven en M.irgarethas's leven en ge luk berustten. Goeden middag zei Lord Crowley, toen bare hand uit de zijne gleed. Wij zul len elkander van avond weerzien. Zij keek hem strak aan. Ja, zei ze zacht Ja, ik vermoed dat wy elkander zien zullen maar ik.... maar ik wil u even zeggen, Lord Crowley, dat ik uw wensch niet na kan komen. Ik kan Margaretha niet dwingen ik kan haar niet tot een huwelijk met u aansporen ik kan tot zooiets zelfs geen poging doen. Gedurende een oogenblik onderging zyn gelaat eene nauw merkbare verandering. EchU-r glimlachte hy weer, byna nog voordat zij die schaduw had voorbij, zien trokken. Wordt Voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1