Zondag 2 April 1911 5 centiemen per nummer 65ite Jaar 4559 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. De Vlaamsche Hoogeschool. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrede op Aarde Correspondentie. RBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ïening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooasens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des. Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen o 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CHIQUE suua Aelet, 1 April 191 1. Op verzoek van den Katholieken Oud- Studentenbond van Oost-Vlaanderen deelen wij de volgende verhandeling meê Waarom eene Vlaamsche Hoogeschool Bij Koninklijk besluit van 3 December 1835 werd beslist, dat aan de Staatshoo- gescholen de lessen door het Fransch zouden gegeven worden. De Minister mag het gebruik eener taal toestaan. Tegen dit besluit is de beweging voor deVlaamsche Hoogeschool gericht. Wij zullen trachten zoo bondig mogelijk uiteen te zetten, waarom de Vlamingen de vervlaamsching eener hoogeschool willen. Wat is een Hoogeschool Het is eene inrichting voor hoogere studiën, alwaar de bevordering der wetenschap betracht wordt en jongelieden worden voorbereid tot bet uitoefenen van vrije beroepen, waartoe ze zullen bekwaam geoordeeld worden, na het afleggen van zekere examina en het bekomen van zekere graden (deze bepaling is eene louter practische, geene wetenschappelijke). Hoogescholen verleenen wettelijke graden, ze mogen er ook andere verlee nen naar goeddunken. De academische graden, wettelijk voorzien, zijn (Wet 10 April 1890 3 Juli 1891) [buiten de voorbereidende Candidaatsgradcn] candidaat-notaris dokter in wijsbegeerte en de letteren, in de rechten, in de natuur- en wiskun dige wetenschappen, in de genees-, lieel- en verloskunde apotheker bur gerlijke mijningenieurbouwkundig ingenieur. Voorbeelden van wetenschappelijke graden, niet bij de wet van 1890-91 voorzien, zijn o. a. licenciaat en dokter in bestuurlijke, in staatkundige, in sociale wetenschappen, in handelswe tenschappen; candidaat, licenciaat, dok ter in aardrijkskundejwerktuigkundig-, scheikundig-, electrotechnisch- scheeps bouwkundig ingenieur landbouw-, brouwenjingenkur. (1) Over do Vlaamsche Hoogeschool te lezen o. a. Verslag door Prof. Mac Leod Verslag van de Hoogcschoolcommissie (Ing. de Raet) vol ledig verslag Er is ook een beknopt te verkrij gen, Spiegelstraat 20, Gent. De Raet's Studies over Vlaamsche Volkskracht. I. De vervlaamsching der Hoogeschool van Gent «Het Vlaamscli als voertaal van hooger onderwijs». (Uitgave Kath. VI. Sekretariaat, Koningstraat 6, Antwerpen).Le programme Flamand en matière d'enseignement (Uitgave Iiath. VI. Sekretariaat). Margot. Le Flamand l'Université (Ch. Peeters, Leuven) ook te verkrijgen op 't Kath. VI. Sekretariaat. 4e Vervolg. III. Umbopa treedt in onzen dienst. Do reis van Kaapstad naar Durban duurt naar gelang van de weergesteldheid en de snelheid van de boot, vier of vijf dagen. Soms moest bij East Londen wel eens een dag gewacht worden voor de platgcbodem- de cargoschuiten langszij kunnen komen voor bet afhalen van de goederenmaar wij trollen het in dit opzicht goed zij waren spoedig en 't overladen dor goederen gaat altijd vlug van de hand. Al den tijd dat wij onderweg waren, dacht ik nu over het aanbod van Sir Henry, maar wij repten er geen woord meer van. Ik vertelde eene massa jagersgeschiedenis sen, allemaal waar gebeurd. Een oprecht jager behoeft niet tot leugens zijne toe vlucht te nemen Er gebeuren in zijn leven wonderlijke dingen genoeg. Maar dat daar gelaten. Op eenen schoonen middag in Januari, welke onze warmste maand is, stoomden wij langs de kust van Natal Wij hoopten voor donker kaap Durban om te varen en zagen met levendige belangstelling naar de schoone kusten, die voor my alleen dit ge brek hadden, dat men er geen levend wezen zag. Een landschap is voor my pas schoon, Onze Belgische Hoogescholen bestaan uit vier faculteiten de faculteit van rechten, id. van geneeskunde, id. van wijsbegeerte en rechten, id. van weten schappen, en daarnaast, technische of bijzondere scholen (ingenieurscholen), verschillendo volgens de Hoogeschool. Te Gent bestaat geene mijnbouwschool, te Luik geene school voor burgerlijke bouwkunde. Er is éène hoogere Staats- landbouwschool te Gembloux (Fransch), ééne veeartsenijschool te Gureghem (Fransch), ééne hoegere handelsschool te Antwerpen (Fransch). Door examina voor middenjury's kan men ook wetenschappelijke graden be komen, doch dit is uitzondering. De Hoogeschool is de gewone weg voor hen die doctor, advocaat, enz. wenschen te worden. Om op do meest practische wijze de beweegredenen voor de vervlaamsching aan te toonen, zullen wij de verschil lende reeksen personen volgen die de Hoogeschool verlaten a) Drs in de genees-heel- en verlos kunde hebben het zeer moeilijk om Vlaamsche wetenschappelijke verslagen op te maken, om populair wetenschap pelijke boekjes op le stellen, om Vlaam sche voordrachten te houden en lessen to geven (ziekenverpleging, kinderver zorging), om als leden van geneeskun dige een missiën met Vlaamsche ge meenten in het Vlaamsch te onderhan del'1!!, in laboratoria, in gevangenissen, w(ladigheidskoloniën, in krankzinni gengestichten het Vlaamsch te gebrui ken. Zeldzaam zijn zij die den moed hebben dit alles in hot Vlaamsch to doen en die de noodige kennis hebben. Dit alles is iD zekere mate (wat b. v. voordrachten betreft) ook op veeartsen toepasselijk. b) Apothekers. De invloed is minder groot.Ten gevolgo van de verfransching van het onderwijs is het, dat zoo weinig Vlamingen de namen van scheikundige stoffen, geneesmiddelen in het Vlaamsch kunnen noemen. c) Doctors in de wijsbegeerte en de letteren. Wy bespreken niet de groep doctors in de romaansche taalkunde. Vier groepen blijven over 1. CLusieke taalkunde (Latijn- Grieksch). De verfransching hunner opleiding verhindert de verdere ver vlaamsching van het onderwijs aan de athenea. Onder de doctors in de wijsbe geerte en de letteren is het, dat de athenea-leeraars benoemd worden. 2. Germaansche taalkunde zonder ling is het dat de doctors in de Ger maansche taalkunde, ter uitzondering van de taallessen, alles in liet Fransch aanleeren (wijsheheerte, opvoedkunde, enz.), iets wat bij hen het denken in het Nederlandsch en eeno voldoende kennis dier taal moet verhinderen. 3. Geschiedenis reeds eenige lessen worden, te Gent althans, in 't Vlaamsch gegeven, de hoofdvakken echter niet. als ik er menschen zie. 't Komt misschien wijl ik zoo dikwijls en zoo lang in de wil dernis vertoefd heb en dus do gerieflijkhe den der gemeenschap zeer heb leeren op prijs stellen. Maar om bij ons onderwerp te blijven, wij hadden ons vergistde zon was al lang onder voor wij het anker lieten vallen en het kanon hoorden, dat aan de bewoners de aankomst van de Engelscho mail verkon digde. 't Was te laat om nog aan wal te gaan en we gingen daarom aan boorddinee- ren, na de mailzakken in de postboot te hebben zien laden. Toen we weer op het dek kwamen, was de maan op eu overgoot alles mot zilver 't Was rustig en wij drieën, dat wil zeggen Sir Henry Curtis, kapitein Good en ik, ge noten stilzwijgend van den prachtigen avond. Opeens zegde Sir Henry Wel, M. Quatermain, hebt gij over mijn voorstel nagedacht Ja, sprak nu kapitein Good, wat denkt gij er van Ik hoop toch dat gij ons het genoegen van uw gezelschap zult geven tot aan de Salomon-mijnen zoover als die M. Neville gegaan is. Ik stond op en klopte mijn pijp uit, eer ik antwoordde. Ik had nog geen vast be sluit genomen en wachtte nu eon oogenblik om nog even het voor en tegen te wikken en te wegen. Vóór mijn brandende tabak in zee was gevallen, was ik gereed juist die extra seconden gaven den doorslag. Het is soms de beste weg, als ge lang over oen Nochtans moeten, volgens de wet van 15 Juni 1883, aan de athenea de lessen in de geschiedenis door het Neder landsonderwezen worden. 4. Wijsbegeerte', minderrechtstreeksch en practisch belang, maar het bestudee- ren der wijsbegeerte door het Vlaamsch zou veel invloed hebben op deze taal. Die wetenschap verplicht meer dan elke andere tot gepaste, duidelijke uitdruk- king. d) Doctors in de wis- en natuurkundige wetenschappen worden leeraars aan athenea, alwaar volgens de wet de natuurlijke wetenschappen door het Nederlandsch zouden moeten onderwe zen worden, wat veelal niet geschiedt omdat de personen er mede belast eene Fransche opleiding genoten. Zij zijn het ook, die leeraars zouden moeten zijn aan de vakscholen en de wetenschap door boek en voordracht in het Vlaamsch zouden dienen te ver spreiden. e) Doctors in de rechten worden advo caten Menigeen onder hen treedt in do magistratuur, in het beheer van staat of provincie, of heeft een overwegenden invloed in de politiek. Ten gevolge van dc verfranschte op leiding is het, dat de burgerlijke rechts pleging bijna geheel Fransch blijft, dat zoovele magistraten en advocaten, ofwel het Fransch moeten gebruiken, ofwel een Vlaamsch van minder gehalte, zoo dat het peil van de Vlaamsche debatten dikwijls zeer laag staat, omdat de sub stituten of procureurs in het Vlaamsch slechts kunnen stamelendat menig- betichte voor de droeve keus staat niets te begrijpen van zijne verdediging, ofwel niet behoorlijk verdedigd te wor den dat openbare besturen met voor liefde het Fransch gebruiken dat zelfs over wetten,welke iodcreen zou moeten kennen, schier geene Vlaamsche hoeken bestaan dat de taal van het recht ver basterd en verminkt is. f) Candidaat-notarissen. Alle vak ken van het recht leerden zij in het Fransch en 90 hunner akten moeten zij in Vlaanderen in liet Vlaamsch ver lijden. De opleiding werd nogmaals niet naar de levensvoorwaarden ingericht. g) Ingenieurs. Men zou kunnen onderscheiden ingenieurs in dienst van staat, gemeente, provincie (bruggen en wegen, mijnen, spoorwegen, arbeidsop- zieners), en deze in dienst van privaat personen. De eerste zijn gedwongen zich in hunne betrekkingen met het Vlaamsch publiok (wet op het Vlaamsch in bestuurszaken, 22 Mei 1878), of in hunne bediening, h. v. bij het opstellen van processen-verbaal (arbeidsopzie- ners), van het Vlaamsch te bedienen, eu ze kunnen het niet of zeer moeilijk daar zij het nooit leerden. Alle, ook die in dienst van privaat personen, zyn gestadig in betrekking met Vlaamsche burgers, werklieden, moestergasten, aannemers, bouwmee- ding hebt zitten dobben. Ja, heeren, zegde ik, terwijl ik weer ging zitten, ik ga mee en met uw goedvin den zal ik zeggen waarom en op welke voorwaarden. Verneemt de eischen, die ik stel. 1. Gij moet al do kosten betalen, en van alle waar en andere weerdevolle voorwer pen, die wij buitmaken, is de helft voor mij en de helft voor kapitein Good. 2. Gij betaalt, voor wij vertrekken, 504 pond daarvoor zal ik u trouw van dienst zijn tot gij de onderneming eindigt of wij ons doel bereikt hebben, tenzij een onheil mij overkwam. 3. Voor wij den tocht aanvangen neemt gij maatregelen om, voor het geval ik sterf myn jongen, die student is in het Guy's hospitaal te Londen, vijf jaar lang 200 pond te doen uitbetalen na dien tyd is hij oud genoeg om voor zichzelven te zorgen. Dit is alles en ik geloof dat gy 't wel teveel zult vinden. Neen, antwoordde Sir Henry, ik neem die voorwaarden zeer gaarne aan. Ik heb nu eenmaal mijn zinnen gezet op die onderneming en zou desnoods nog meer betaald hebben voor uwe hulp in aanmer king genomen, dat weinigen zooveel ken nis van terrein en omstandigheden hebben als gij. .Jammer, dat ik niet meer gevraagd heb, maar ik blijf natuurlijk bij mijn woord. En eer gij mijne eischen gehoord hebt, zal ik u zeggen om welke reden ik sters aan wie ze inlichtingen moc-ten geven, die ze dienen op te leiden. Met schrik denken wij aan wat bij de mijn- ontgravingen in Limburg met ons volk en zijn taal zal gebeuren. De verfranschte opleiding der inge nieurs heeft ook voor gevolg, dat de noodige leerkrachten voor Vlaamsche vakscholen, dat de noodige boeken ont breken, dat de vaktaal op elk gebied, zelfs in don mond der Franschonkundi- gen. door en door verbasterd is, dat de echte Nederlandsche woorden onbekend zijn, dat in alle inrichtingen waar technici aan het hoofd zijn alles in het Fransch wordt afgedaan, dat het zoo veel moeite kost om Vlaamsche last- boeken op te slelleu, om Vlaamsche overeenkomsten te bekomen aangaande waterleidingen, gas- en electriciteits- uitbating, enz. Landbouwingenieurs moeten Vlamin gen door het Vlaamsch onderwijzen en genoten zelven slechts Fransch onder- wys. ir) Zoo handel en bankwezen ver- franscht zijn, dan is het ook wel bij gebrek aan Vlaamsch handelsonderwijs. Ziedaar, zeer nuchter uiteengezet, wat de invloed van het verfranscht onder wijs is op onze Vlamingen die hoogere studiën deden. Hij kan als volgt samen gevat worden geene verhouding tus- schen middelen en doel der opvoeding. Het doel is een ambt in Vlaanderen waar te nemen, bij Vlaamsche menschen. Het middel is een andere taal. Gevolgen er bestaat geen band, maar eerder een kloof tusschen het Vlaamscho volk en zijuo leiders. Het volk wordt gestremd in zijne baan naar omhoog met zijn Vlaamsch blijft het omlaag en het Fransch kan het niet, zelfs na jaren studie, voldoende verove ren. Ons volk is een wortel met een afgeknotten stam. De leiders zyn de stam, maar zonder stevige wortels en in oneigen grond. Met zyn onbeschaafd Vlaamsch en zijn mondsvol Fransch is de Vlaming onmachtig wetenschap te verkrijgen. Hij blijft de rijk-begaafde die gedwongen is zijne kunde te begra ven in de duisternis. In zijn land is een licht maar voor hem is het verborgen ODder de korenmaat eener vreemde taal. Hij betaalt voor dit licht maar ziet er slechts den rook van. Vreemde volken worden er door bestraald. Hij niet. Aan hem nochtans zegt men dat hij zijn Vaderland boven alle landen beminnen moet, dat de Grondwet gelijkheid en vrijheid voor alle Belgen waarborgt. Niets zou hij liever doen dan zijn vaderland te beminnen. De gelijkheid, de vrijheid zijn hem dierbaar en thans vraagt hij die ook voor zich zelfhij vordert de ge lijkheid der landstalen in het hooger onderwijs, de vrijheid om opleiding te ontvangen in de taal welke hij verkiest al is die ook geene wereldtaal. Geen vrijheid zonder keuze is het meega. Vooreerst, heeren, heb ik u in de laatste dagen goed gaègeslagen, en laat ik maar ronduit zeggen gij staat mij wel aan en ik geloof dat wy samen zullen kunnen opschieten. En dat is nu, geloof mij, voor eene lange reis, als wij gaan ondernemen, van groote waarde. Wat nu de reis zelf be treft, laat ik u maar vrijmoedig zeggen Sir Henry en kapitein Good, dat ik niet denk dat wij er levend afkomen, indien wij er al in slagen de Salomon mynen te bereiken. Wat was het lot van den ouden José da Silvestre, twee honderd jaar geleden? Wat was het lot van zijn afstammeling, vóór 30 jaar Wat is uw broeders lot geweest Ik zeg het u zonder doekskens om te winden dat ons lol wel zal zijn als het hunne. Ik wachtte een oogenblik om den indruk van mijne woorden na te gaan. Kapitein Good zag wel een beetje onthutst, maar Sir Henry's gelaat vertrok geen spier. Wy moeten het nemen zooals het valt, zegde bij. Het zal u misschien verwonderen, ging ik voort, dat ik, die een beschroomd inan ben, onder deze omstandigheden zulk eene reis aanvaard. Het om twee redenen. Vooreerst, omdat niemand voor zijn tijd doorgaat als ik bij de Salomonmijnen vermoord ware, zou ik evengoed evengoed hier gestorven zijn op dien tijd. Tweedens, ben ik een arm man. Ik heb nu al veertig jaar gejaagd en handel gedreven, maar ik heb nog niet meer verdiend dan genoeg is om te leven. Ik weet niet of bet u bekend wachtwoord van den Katholieken Schoolbond. De staatdie zich met onderwijs bemoeit, heeft tot plicht de Belgen te laten kiezen tusschen Fransch en Vlaamsch hooger onderwijs. Het eerst bestaat. Dat hij thans het tweede inrichte. (Vervolg II deel Zondag aanstaande 9 April), door den E. H, Walgraeve. Op Zondag, 9 April (Palmenzondag) en Maandag 17 April (2e Paaschdag) zal te Gent het evangeliespel Vrede op Aarde van den E. H. Walgraeve. leeraar aan het Klein Seminarie van Hoogstraeten opgevoerd worden. De E. H. Walgraeve is geen nieuwe ling op tooneelgebied, vooral niet op het gebied van het godsdienstig tooneel. Verleden jaar werd te Gent en jn meni- ge andere stad en gemeente van het Vlaamsche land De Blindgeborene opgevoerd, een stuk van den zelfden schrijver, en overal behaalde het Imo gen bijval. De tooneelvertooningen van Maria's Leven, iets in den aard der Pas siespelen van Oberammergau, die verle den jaar duizenden en nog duizenden toeschouwers naar Hal lokten, waren insgelijks zijn werk. Vrede op Aarde staat niet minder hoog dan De Blindgeborene en Maria's Leven. Wel integendeel Zooals de titel het aanduidt heeft de schrijver zijne stof ontleend aan de verhevene gebeurtenis van den Kerstnacht. In vers en tooneel heeft hij al het grootsche en dieptreffen- deder geboorte van onzen Goddelijken Zaligmaker weten te leggen, alles werkt samen om op den toeschouwer den diepsten indruk te makon. De Ver schijning der Engelen en de Aanbidding der Herders behooren tot die tooneelen welke men, eens aanschouwd, nooit meer vergeet. De prachtige decors van den heer Jos. Gornelis, en de lieve, zoo wel pas sende, muziek van den heer Maurice Heudrick, kunnen niets audersdan den indruk van het spel van den E. H. Wal graeve nog merkelijk verhoogen. Voe gen wij heter bij dat de naam van de uitvoerende maatschappij, De Maria- kring van Gent, een waarborg is voor de degelijke opvoering van het sluk herhaaldelijk heeft die kring bewijzen geleverd van zijn kunnen in zake van tooneel. De twee vertooniugen zullen plaats hebben in de prachtige zaal van den St.-Jozefskriüg, Holstraat 65. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene plaats 5 fr.1° plaats 3 fr. (twee plaat sen voor 5 fr.); 2a plaats 2 fr. drie plaatsen voor 5 fr. 3e plaats 1 fr. De vertooning van Palmzondag zal beginnen om 4 uur en gedaan zyn voor 7 uur die van 2e Paaschdag begint te 3 uur om te eindigen voor 6 uur. is dat een oliefantsjager zijn beroep in den regel slechts vier of vijf jaar uitoefent welnu, dan heb ik al zeven carrières ge maakt, zoodat het tijd wordt dat ik binnen raak en mijn zoon onbezorgd kan laten stu- deeren. En dat zou nu niet het geval wezen als ik al mijn hebben en houden eens naga. En nu weet gij er alles van. M. Quatermain, zegde Sir Henry, die my al zijne aandacht lmd geschonken, do reden die gij aanvoert voor uwe deelna me aan onze onderneming, kan ik volkomen billijken. Of gij gelijk hebt of niet, kunnen allen de tijd en omstandigheden leerenHoe het ook zij, ik ben voornemens de zaak tot het einde toe voort te zetten, of 't goed zal gaan of niet. In ieder geval, wij hopen er toch flink door in de gelegenheid te komen wat schoten te lossen. Ja, Ja, stemde de kapitein toe. Wij zyn alle drie gewoon het gevaar onder de oogen te zien en on3 leven om zoo te zeg gen in de hand te hebben. Ik stel voor dat wij nu naar het salon gaan om eens een glas op den goeden afloop te ledigen. Wij deden diten ledigden een paar glazen tot den bodem. Den volgenden dag gingen wij aan wal en bracht ik mijne nieuwe vrienden naar het huizeken te Beira, dat ik myn buiten verblijf noem. Er zijn maar drie kamers en eene keuken in en het is gemaakt uit gele steenen met een gegalvaniseerd ijzeren dak. Maar er is een grooten bof aan, die veel goeds belooftboomen en planten worden Wij twijfelen er grootelijks aan of we strikt zijn gehouden den volgenden brief af te kondigen wij hebben meer dan eene reden om hem naar de scheurmand te ver zenden... maar kom kom 1 't sop is de kooien niet weerd Brussel 28 Maart 1911. Mynheer de Uitgever van het blad De Denderbode 31, Korte Zoutstraat, te Aalst. Mynheer, Men deelt ons uw nummer mede van Zondag 19c Maart 1.1., bevattende het arti kel Socialisten aan 't werk waarin gij het Volkshuis, Samenwerkende Werkers maatschappij van Brussel, aanvalt. Ziehier mijn antwoord Gij zegt dat de aandeelhebbers, de dikke koppen 202,000 fr. verwezenlijkt profijt getrok ken hebben. Ik moet u eerst en vooral doen opmerken dat de samenwerkende werkersmaatschap pij, het Volkshuis, geen aandeelhebbers telt, maar wel saraenwerkers die allen bij dragen om den voorspoed van het werk te verzekeren. Zy hebben ieder een nominaal aandeel van 10 fr. dat geen dividenden opbrengt. Het zijn werklieden, loonarbeiders, dus lieden welke van hunnen arbeid moeten leven. Is dit het geval voor de aandeelhebbers der kapitalistische maatschappijenMy nheer de Uitgever Hoeveel zyn er die niet eens weten waar de zetel is van de exploitatie die hun noch tans goud bybrengt Dit zjjn dividenden welke zy niet aan eigen werk te danken hebben, niet waar Wat heeft hierover paus Leo XIII gezegd Doch, in het Volkshuis worden de pro fijten eerlyk gewonnen en dit door het rechtstreeks werk der samenwerkers. Zij koopen de producten, noodig tot hun persoonlyk of huiselijk verbruik in gemeen schap, en daar zy zich hiervoor tot de recht- streeksche bron wenden, komen hun die produkten niet alleenlyk beterkoop, alhoe- wel van beter kwaliteit zijnde, maar laten daarbij nog eene rest over, juist die welke door de tusschenpersonen wordt opgestre ken wanneer de verbruikers afzonderlijk koopen. Die rost komt dus van rechtswege de samenwerkers toe, vermits zij het zijn die haar hebben voortgebracht. Zie nu hier een onrechtvaardigheid die gy haddet moeten aanklagen buiten hun profijten als samenwerkers trekken do leden van het personeel nog 2 1/2 °/0 meer dan de andere samenwerkers, die nochtans ook werklieden zijn zooals zij. Zij hebben hun aandeel getrokken plus 2 1/2 bij het eerste halfjaar 1910, even als do 54 voorgaande halfjaren. Wat nu de 34,171,86 fr. aangaat, die zooals gij het zegt zouden godiend hebben om de sprekers te betalen of om domheden verzorgd door een ouden jager van mij, Jack geheeten, wiens been bij eenen val zoo leelijk gebroken was, dat hij nooit meer op jacht kon gaan. Een Qriqua van van geboorte zijnde, had hij veel plezier in den hofvan eenen Zoeloe kunt ge dat nooit gedaan krijgen. Zoeloes houden niet veel van vreedzame bezigheden. Sir Henry en Good sliepen in eeno tent die ik onder de oranjeboomen in mynen hof heb laten zetten, want er was geene kamer over voor hen. 't Ging opperbest, want het was zomer en in Beira zijn niet voel muskieten. Om verder te gaan, mijne eischen een maal gesteld en ingewilligd zijnde Sir Henry was prompt van betalen begon ik met de voorbereidende maatregelen. Ik kocht een span ossen voor rekening van Sir Henry, 't Waren prachtige beesten en wagen was er een van twee en-twintig voet en met ijzeren assen. 't Was geen nieuwe er was reeds eene reis naar de diamantvelden mee gedaan, zoodat ik er zeker van was dat er slechts sterk hout aan was. Het achterdeel van den wagen was overdekt, het voorstuk vrij en bestemd voor onze bagage. In 't achter gedeelte was eene sierlijke slaapaangele- genheid ingericht. Ik gaf 125 pond voor den wagen wat eene ware buitenkans was. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1