Donderdag 6 April 1911 5 centiemen per nummer 65tto Jaar 4331 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad on 'I Arrondissement van Aalst. Het Huwelijk. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Advocaat H. Picard en het Kath. Ministerie AJUIN. Slad Aalst.-Werkbeurs EEN EM ANDER. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Ksning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont gingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3a* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen by accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerea ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag j vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten bureele van dit blad. CSJïOt'K «tJUlW. AeUl, S Aju'il ID 1 1. De socialisten bevechten het huwelijk uit vijandschap tegen het huisgezin dat zy willen afschaffen. Zij willen eene verdierlijkte samenleving. Bébel, de grootc chef der Duitsehe socialisten, leert dat er in den rooden toekomststaat, noch burgerlijk, noch godsdienstig huwelijk zal bestaan... De liberalen voeren ook oorlog togen het huwelijk maar meer bijzonderlijk tegen het godsdienstig of kerkelijk huwelijk. De liberale sectarissen stellen zich tevreden met liet burgerlijk huwe lijk en, indien er hier en daar een toe stemt ook het kerkelyk huwelijk te aan- veerden dan is het meest altijd om do bruid te believen die tot eene katholieke hmilic behoort... Vele liberale heethoofden heieveren zich dm zelf het burgerlijk huwelijk afbreuk te doen en moesten zij hier te lande meerderheid in 's landsbestuur worden, zy zouden weldra het voorbeeld hun gegeven door wijlen het Fransch Kamerlid Naquet navolgen welke eene wet heeft doen stemmen diede echtschei ding vergemakkelijkt. Welnu een Fransche geleordo Dokter Bertillon stelt vast dat de huwelijke staat den mensch behoedt zoowel tegen lichamelijk als zedelijk verval. Dokter Bertillon stelt vast, dat de misdadigheid afneemt, na 30jarigen ouderdom en zeer sterk vermindert na 40 jarigen ouderdom. Waar zijn dan de jonge misdadigers naartoe Zijn ze gestorven Dokter Bertillon meent daarop beves tigend te kunnen antwoorden Misdadig, ongebonden leven, leidt tot vroegtijdigen dood. Dokter Bertillon lacht ook met de zeeveraars, zegt hij, die vroeger zegden op professoralen toon Opon eene school en ge sluit een gevang. Het is niet ver, zegt hij, van het tegendeel te gelooven. Wal de beschuldigden betreft, hij heeft aangeteekend dat 2050 ongehuwd waren en 970 gehuwd met kinderen. Van afleiding tot afleiding komt Dok ter Bertillon tot de slotsom, dat onder de gehuwde mannen met kinderen de misdadigheid verro het minste is. 47e Vervolg. Hij pakte zyn kopje van den schoorsteen mantel, trad op haar toe en slenterde naar het venster, waar Lord Croft haar volgde. Jack keek hen na en toen Margaretha hem een kopje thee bracht werd ze een rimpel tusschen zijne wenkbrouwen gewaar. Het is eene vreeselijke geldverspilling zei ze, maar toch zou ik er een stuiver voor over hebben, als ik wist wat ge dacht. Hij keerde zich tot haar en het scheen haar toe, alsof hij slechts met moeite zijne gedachte van het tweetal bij het venster af wendde. Gedurende een oogenblik voelde ze een hevige pijn aan het hart Toen be dacht zij zich snel, hoe vreemd hij gehan deld had toen hij Lord Croft voor de eerste maai gezien had, en hoc or na dien tijd her haalde malen iets vreemds in zyn blik ge legen had, als hij naar Lord Croft keek. Ze dacht dat, als hij iets te zeggen had, hy het haar vertellen zou. Daarom boog zy zich voorover. Is het weer over Gerald Lord Croft vroeg zij snel. Ze aarzelde en lachte toen. Ik vroeg my slechts af zei hy, of hij was, die ik eens, een paar jaar ge- Waaraan is dat toe te schrijven Dok ter Bertillon antwoordt Aan het verlangen door zijne kinde ren geëerd te worden, hun een onbe- vlekten naam na te laten en een geachte nagedachtenis in een woord aan het versterkend gevoel van eene zwaardere verantwoordelijkheid. De geleerde dokter stelt nog vast dat het sterftecijfer der woduwenaars zeer hoog isook hun misdadighcidscyfer is hoog eu bereikt dat der ongehuwden. Onder do weduwenaars zonder kinde ren bereikt de misdadigheid haar top punt Daaruit blijkt, zegt dokter Bertillon, eene groote zedelijke waarheid Het is liet gevoel van zijne verant- i» woordelijkheid, welkode waardo van n den mensch uitmaakt. Socialisten en liberalen die hunne krachten inspanneu tot afschaffing van T huwelijk werken dan rechtstreeks mede tot verval van den mensch on ont binding der samenleving waarvan liet huwelijk de vaste grondslag is. Advokaat H. Picard is socialist. Hij was vroeger socialistisch senator. In dc liberale Chronique van Brussel, heeft hij eene puike rechtvaardiging van hel Katholiek Ministerie geschre ven. I)at stuk verdient onder de oogen onzer lezers gesteld ta worden. H. Picard maakt eene vergelijking tusschen het sectarisch bestuur van Frankrijk en ons Katholiek Bewind. Wij vertalen letterlijk (In Frankrijk) VerzoeningPas op Oorlog, botsingen, twisten, vervolgin gen, dat is de zaak Dat doet leven, dat is goede cn gezonde politiek. Eene Diet- onderbrokon boxe-party Een altijd durende football De kunst om de tegenstrevers to ergeren. Bij de oprich ting van een standbeeld, b. v., de kunst om weinig aan den roem van den doode te denken, maar veel aan den slag dien het openbaar beeld aan de overtuiging der lev. nden zal toebrengen. Bij de afschaffing van een Calvarieberg, zich niet alleen het plezier bezorgen van het zinnebeeldig kruis omver te halen, maar van juist op dezelfde plaats een gemak op te richten. Het oven proper vermaak van een tingeltangel te verhuren. De prettige zelfvoldoening van den naam eener straat naar dien van eenen god loochenaar te herdoopen en dan juist leden, in Afrika zag. Ik bon nooit in staat geweest daaromtrent zekerheid te krijgen. Jack lachte en stond op. Neen, ik denk 't niet, doch ik weet 't niet zeker, en in alle geval kan het Lord Croft niet gewoest zijn. Hij stak zijne hand uit. Ik moet nu toch gaan, voegde hij er by. Vijfdanson van avond, weet ge het nog? Misschien, slechts misschien, riep zy lachend uit. Margaretha volgde hem tot op den gang en terwijl hij den trap afdaalde, begaf zij zich naar hare eigene kamers. Op de tweede verdieping deed de gedach te, dat haro moedor er slecht liad uit ge zien, haar voor de deur van Mevrouw Ne- thercombcs kamer aarzelend stilstaan. De deur stond aan. Eon electrische lamp met groene kap brandde op het bureau, doch het overige gedeelte van het vertrek was iu duisternis gehuld. Een op den grond liggend stuk wit pa pier trok hare aandacht, cn het oprapend, hield ze het by het licht om te zien wat het was. Zij vouwde bet velletje papier open en boog het hoofd. Voordat zo wist wat ze deed las ze het. Het was kort en scherp, een keurig briefje van Lord Crowley's netste schrift. Margaroth keek er een oogenblik ver stomd, versuft, verblind naar, alsof zij het niet begrijpen kon. Toen frommelde zy hot, terwyl alle eene straat te kiezen die door het Begijn hof loopt, enz., enz. O de goede mid deltjes om op wreede wijze de harten in hunne diepste vezels te krenken Leve de broederlijkheid v Zij' noemen zulks besturen. De echte naam is dwingeland(j. 't Is een dwinge landij van de ergste en de verfoeilijkste soort niet de dwingelandij van eenen vreemde, maar de dwingelandy door medeburgers uitgeoefend de eene helft der natie die de andere helft bij de keel grypt eh haar afrost... op zedelijke wijze. O 't afschuwelijk gebroed der dwoopers Zulks waro in ons land niet moge lijk. In 1879 heeft een liberaal ministe rie het eens even beproefd. Reeds in 1884 lag het oravergesmeten door de kiezingen der verachting ook al- gemeene verlossing genoemd Nu men werkt om een einde te stelleu aan het klerikaal Bestuur, dat zoolang geduurd heeft 27 jaren zon der oponthoud nu het klaar is voor scherpziende porsoneti dat hot Katholiek Ministerie zijn ongeloof!i|ken langen duur te danken heeft aan de veerkracht van zijne politieke regeeringswijze alle dagen beter begrepen en beter toe gepast nu is het goed eens te herin neren dat jacobinistische manieren moe ten vermeden worden en de volgende regol hoe langer hoe meer moet worden toegepast regeeren is bemiddelen en verzoenen. Dus het Katholiek Ministerie heeft zijn langen duur te danken aan zijn wys bestuur, aan zijne rechtvaardigheid en aan 't vermijden van sectarische kneve larijen, die in Frankrijk dagelijksch brood zijn en die de liberalen en socia listen op onbedekte wijze ons beloven bij de vleet. Iedereen weel dat de ajuin oene overal in België geteelde groente is en iu zeer vele gevallen in onze keuken gebruikt wordt. Overigens beweren de genees- heeren dat het regelmatig ajuingobruik een uitstekend middel is om 't rhuma- tisme te bekampen. Daarenboven is hy zeer voedzaam en, indien de teelt op verstandige wijze geschiedt, zelfs zeer winstgevend, 't Zal dus nuttig zyn hier onze lezers eenige practische onderrich tingen te geven nopens do wijze waarop deze groente host geteeld wordt. De ajuin groeit 't liefst op eenen dia pen humus-bevaltenden, vruchtbaren en wolbewerkten zandachtigen kleigrond. kleur van haar gelaat geweken was, ineen wierp het op het bureau en keerde zich naar de deur, die in verbinding met de slaapkamer harer moeder stond. Halfweg het vertrek bleef ze staan. Mét verwrongen gelaat, mot verglaasden, staa- lenden blik keek ze het vertrek in. HOOFDSTUK XXV. Eene vreeselijke bekoring. Lord Croft rukte zich op het allerlaatste oogenblik van Alice los. De middag spoedde ten einde, en het begon l.iat te worden. Hij keek op zyn horloge toen hij op de stoep stond en bemerkte, dat hij nauwelijks tijd had om zijne kamers te bereiken en zich voor het diner to kleeden, cn met haastigen blik doorzocht hy Queen's Gate naar oen rijtuig. Er was geen enkel te zien dat vrij was. De avonddrukto begon en de breedo straat was reeds vol blinkende rytuigen met man nen en vrouwen in avond-costuum. Hij ving een goglinster van diamanten op toen hij de stoep afdaalde. De een of ander in een der rijtuigen had tegen hem gebogen, en werktuiglijk nam hij den hoed af en vertrok toen snel in de richting van het park. Do duisternis was toegenomen. Het was warm geweest. De zomer kwam vroeg en dc zonnehitte hing nog in de breede straten. In de lucht weerklonk een ver verwyderd Men dient vooral den verscheD mest te vermijden daar deze, moeilyk ajuin behoud, en zeer dikwyls eene aantasting van kerfdieren veroorzaakt. Wij trekken de aandacht onzer lezers op de noodzakelijkheid van kalk te strooien, omdat deze den grond gezond maakt en de ontbinding der organieke stoffen bevoordeeligt. Wij raden dus aan vóór of binst den Winter 50 kgr. kalk por are te gebrui ken. Vervolgens moet de landbouwer scheikundige meststoffen benuttigen om zoo hooge winsten en vruchten van goeden aard te bekomen. De minerale bestanddeelen (fosfoor- zuur en potasch) hebben een gunstigen invloed op de hoeveelheid en de hoeda nigheid van den ajuin. De stikstof, onder vorm van ammo- niaksulfaat, is onontbeerlijk tot de vol ledige en regelmatige ontwikkeling dezer plant. Eene bemeslingsproef van 1910 heeft ons de volgende uitslagen gegeven. I. Getuige (stalmest).,... 315 kgr. per e. II. Volledige bemesting (3 kgr. am- moniaksulfaat -f- 4 kgr. superphosphaat 3 kgr. zwavelzure potasch) 450 kgr. per are. Dit is eene meerdere opbrengst van 135 kgr. Wij bevelen dus warm aan 't gebruik van 200 tot 300 kgr. ammo- niaksulfaat por hectare, 300 tot 400 kgr. superphosphaat en 200 tot 300 kgr. zwavelzuren potasch. De minerale vetten moet men zonder uitstel inwerken en den zwavelzuren ammoniak dient men twee drie dagen voor het zaaien uit te strooien en door eene heftige egging goed met den grond to mengelen. Als soorten bevelen wij aan Den gelen platten ajuin, den gelen van Zittau, den donkerrooden van Brunswijck en den witten vroegen. Willt. Worden gevraagd door de Patroons 20 ijzorvormers (Mouleurs en fer). 20 paswerkers (ajusteurs) goede loonen, voor Thy-le-Chateau, provincie Namen. Men kan er huizen huren aan 10 tot 14 fr. per maand. Inlichtingen Werkbeurs. Vragen der Werklieden 2 Huisknechten. 1 Koetsier 1 Schrijnwerker. 1 Smeder, halve gast. 1 Stoker-Machinist. gerommel. Morgen zou het weer warm zijn. De guro voorjaar winden waren voor- by. De zomer naderde de zomer met het boste wat hij bieden kon om aan de voeten te leggen van den man, die in de richting van het park liep. Onder hetloopen veranderde zijn gelaat van uitdrukking. Zijne gedachten keerden terug tot het meisje dat hij verlaten had tot Alice, die binnen enkele weken zyne vrouw zou worden. De gewoonlyk enstige uitdrukking van zijn gelaat was verdwenen de schaduw, die boven hem scheen te zweven, had zich opgelost. Maar plotseling was ze by het omslaan van den hoek eener straat, weer rondom hem. Hij hief het hoofd op, hield op eene vreemde manier den adem in en keek om zich heen. Zijne oogen onderzochten den weg, vanaf den hoek van het park, vanaf de kromming in Hige Straat tot aan de Albert Hall. Gedurende een oogenblik vertoonde zich. eene uitdrukking van vrees in zijne oogen. Toen trok hij met een vreemd onverschillig lachje do schouders op en keek ora zich heen naar een rijtuig. Er waren slechte weinige menschen op de straat. Rijtuigen rolden heen en weer. Bij de tramrails slenterde eene vrouw en, een eindje achter haar, reed een rytuig in de richting van Kinghstbridge. Hij stak den weg over en haaate zich naar het rijtuig toe, fluitend om de aandacht van den koetsier te trekken. De man hoorde het uiot, Lord Croft bereikte het voetpad De verdrukten.—Wy zijn overtuigd dat, als de Walen niet alle dagen wèr- deD opgehitst door zekere pers, erin ons land geen anti-Vlaamsche bewegihg zou bestaan. Maar, hoe zou het nu anders kunnen De Walen worden dag in, dag uit, mis leid, opzettelyk verkeerd ingelicht; en zij worden tegen ons in 't harnas gejaagd met de voorstelling, dat hun alle dagen het brood uit den mond wordt gestolen door de Vlamingen. Hoe juist deze voorstelling is blykt uit het volgende Onder de 212 hoofdambtenaren van het departement van yzerenwegen^ die met Nieuwjaar benoemd zyo, waren er niet minder dan 133 Walen en slechts 74 Vlamingen. Onder de lagere bedienden, die voor eene benoeming in aanmerking kwamen telt men slechts 939 Vlamingen tegen 1775 Walen. Geen enkel dier Walen is de Vlaam- sche taal machtig zij die daarop uit zondering maken, zijn in bovenstaande cijfers begrepen onder de Vlamingen. Ziedaar eene kleine statistiek, die aan de Waalsche bevolking eens te meer bewijst hoezeer ze wordt om den tuin Waar blijven de spelden Er zyn van die vragen, die lichtelijker kuDnen voorgesteld dan opgelost of be grepen worden. Er is by na geen enkel speld die versleten wordt, alleD geraken verloren eu op zoek, doch waar blyven ze?... Ziehior hoeveel spelden er gefa briceerd worden. Te Birmingham bestaat de grootste speldenfabriek van gansch do wereld. Daar in die fabriek maakt men op eiken werkdag 37 millioen spelden, dat is meer dan een miljard spelden per maand. Al de andere speldenfabrieken van gansch de wereld leveren nog 19 mil lioen spelden per dag, om de zaak in balaos te houden, dit wil zoggen, om de spelden by te houden, die in de wereld dagelijks verloren geraken. Volgens de berekeningen zouden er van 350 mil lioen inwoners, die ons werelddeel be wonen, een van de 6 alle dagen èéne spel moeten verliezen, om die fabrieken in gang to houden. Waar blyven de spelden Zoekt maar eens als ge er eene zoudt noodig hebben, hoe gij er mee sikkelen zult, en noch tans die fabrieken werken al jaren en jaren. Waar bljjven de spelden en begon hard te loopen. Toon hij dat deed, keerde de vrouw zich om. Haar blik ontmoet te de zijnen en hy bleef plotseling staan en gedurende eeu oogenblik staarden beiden elkander met bleeke, ontstelde gezichten aan. Zij was de eerste die sprak. Ze trad op hem toe eene armoedige gestalte in het grijs, met rood op haar hoed, dat eene vreemde schaduw op haar scheen t« wer pen. Zij was eene vrouw die zoowel vyf en twintig als vijf en veertig kon zyn. Ze was mager en eenig, mst donker haar dat onder haar hoed uitkrulde en oogen, die bijna zwart waren, toen ze hem in de duisternis brutaal aanstaarden. Gerald Turnor, zei ze. Zijt gy het Hy antwoorde niet. Zyn gelaat was doodsbleek. Hy wierp een zonderlingen, wanhopigen blik om zich heen, alsof hij ontsnapt zou zijn indien hy er kans toe ge zien had en keek haar toen weifelend aan. Ik wist dat ik my niet vergiste, ging zy voort. Ik heb u oen paar maal gezien, terwyl gij mij niet zaagt en ik dacht dat gij het waart, hoewel ik geen zokerheid had. Heer Wat zijt ge veranderd 1 Ze nam hem van het hoofd tot do voeten op, vanaf zyn glimmenden hoed, tot aan de punten zijner verlakte schoenen. Ge hebt geluk gehad Iedereen kan dat zien. Wat doet ge tegen - woordig. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1