O.-L.-Vr. van Lourdes Luisterrijke Tooneelfeesteij Katholieke Vlaamsche Lessen voor het Volk. -)»(- Onweder van Zaterdag. Allerhande nieuws. Frankrijk. Duitschland. De broekrokken. Ter gelegenheid van de dwaze mode der broekrokken, doen zekere bladen opmerkent dat er in liet kanton Wallis, in Zwitserland, een dorp bestaat, Champery, gelegen 1052 meters boven den zeespiegel, en waar sedert eeuwen de vrouwen, niet alleen in het huishijuden, maar altijd de broek dragen. Het dorp telt omtrent 600 man nelijke inwouers, die in den zomer bet vee gaan weiden in het hooge gebergte, en die enkel voor den winter naar huis komen. De vrouwen dragen allen broe ken van blauwen cheviot, en alleen een rooden doek over het hoofd onderscheidt hunne kleeding van die der mannen. Die gewoonte bestaat sinds onheuglijke tyden, en dagteekent zonder twijfel van toen de vrouwen ook het geborgte moesten beklimmen om het vee te gaan weiden. Er dient opgemerkt te worden dat de zelfde gewoonte ook nog in andere berg streken bestaat en insgelijks in vele visschersdorpen, waar de vrouwen door het water moeten waden. Toen de vrou wen nog in de mijnen werkten, droegen zij ook broeken, doch dit alles was voor het gemak, en had niet gemeens met de tegenwoordige dwaze en aanstootelijke mode der broekrokken. Nog altijd Ferrer. De eerste mi- fiister, M. Canelejas, van Spanje, die op verre na geen katholiek is, zooals men weet, maar reeds tusschen de kerkver- volgers mag gerekend worden, heeft donderdag in de kamer verklaart dat de veroordeeling van Ferrer wettig was, en dat er geene de minste reden kan aan gehaald worden om het proces te herzien. Judas 1 In een schouwburg te Parijs zal er op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag een tooneelstuk opge voerd worden, waarin Judas verheer lijkt wordtDat is een stuk dat inder- daad wel past voor de godsdiensthaters in Frankrijk, 't Is een teeken des tyds. Bewogene hulde aan de Broekrokken Terwijl de man alom getrouw De wetenschap zich eigen maakt, Ziet men dat meer in 't hart der vrouw De schoonheidszin ontwaakt. De pruik, de poef, de krienolien, Staan lang reeds in den hoek, Men heeft naar beters uitgezien De vrouw draagt nu een broek. We hadden reeds als beeld van smaak, De kasserol de mand als hoed, De apanrok die (gewichge zaak) Zoo smaakvol tuimlen doet. Edoch, de modegeest vond nooit Als thans zoo fijn een kunstprodukt, De broekrok is wel 't hoogste, ooit Aan kunst en smaak ontrukt. O Raadselachtig samenstel Van pelsen, pluimen, stapels haar Die modepop heet, kort en wel, Dat mangelde u voorwaar De lente is daar, de zaaitijd daar Het ongediert alom ontwaakt, Het vogelschrik is kant en klaar Het musschenschuw volmaakt X. v Mond- en klauwzeer in Holland. De minister van landbouw heeft in de Kamer, in antwoord op eene vraag, ver klaard, dat de grens voor invoer van buitenlandsch vee zal gesloten worden, om het Belgisch vee tegen mond- en klauwzeor te beschermen, dat in Neder land toeneemt. Wij kunnen al de lijdenden niet ter hulp komen, doch ten minste kunnen wij met allen medelijden hebben en in allen Jezus-Chrislus zien. S. Bonaventura. Wij kunnen geen enkelen dag gedoen zonder vleeschdat maakt ons ziek 1.,. dat put ons uitNogbtans de helft der menschen eten nooit vleesch. Zijn wy uit 't zelfde stof niet gekneed f Wij soeken van de mode te zijn, opdat de wereld ons als de zijnen zou rekenen, en nochtans achten wij ons christenen. Kardinaal Manning. Ferrergewroken Men weet hoe onze geuzen hun best gedaan hebben om te doen gelooven dat de Spanjaard Ferrer door de Katholieken werd ver oordeeld en... vermoord. De heer Moret, liberale kabinetsover ste en Canalejas, nu radikale kabinets overste, hebben herhaaldelijk verklaard dat Ferrer rechtvaardig werd gevon- nlsd. Dat hielp nietonze liberalen hielden vol dat de Spaansche Katholieken den ongelukkigen Ferrer ver...moord had den. Maar daar komt nu wat anders uit. De stukken van het proces van Ferrer zjjn gedrukt en openbaar gemaakt, en daaruit blijkt nu dat de beschuldigers van Ferrer progressisten en radikaleu geweest zijn. De heéren Ardid, Ventura Puig en Gemenez Moya, de burgemeester van hot dorp Premia, bij Barcelona, allen radikalen, hebben getuigd dat zy dach ten dstf Ferrer een der hoofden van den opstand van Barcelona was. t Van je vrienden moetje 't hebben zeggen onze Noorderbroeders. Wat denken onze geuzen en socialis ten daarvan BELGISCHE BEDEVAARTEN naar naar hst H. Hsrt van Msntmartrs ts Parijs sn O.-L.-Vrouw van Zsgspraal, stilstand ts Orlsans sn Bordsaux. Bin te trein, van 8 tot iê Mii 19ii. Tiende trein, van i tot 9 Augustus 19H, ondsr ds gaeatelyka lsiding van dsn E. H. Dsulsns, Pastoor van hst Hsilig-Hsrt, ts Brusssl. Voer nadsrs inlichtingsn sioh te wsndsn tot M. Alfred Franco», 45, Noordlaan ts Brussel, sn tot M. C. Vande Putte-Goos- sens, Bursrl van Ds Dondsrbodo 31, Korts Zoutstraat ts Aalst. GEMEENTE MOORSEL Koninklijke Harmonie St-Cedlia. op Maandag 17 April (2en Paaschdag) en Zondag 23 April 1911. Men zal opvoeren Vrijschut ter - Transvaalsch drama in twee dee- len en vier bedrijven en Advokant Streybol gegeneerd blijspel met zang in één bedrijf. Gordijn om 4 uren zeer stipt. De feesten eindigen voor het vertrek van den laatsten trein. Zie programma. A E L 8 T Korte inhoud der Voordracht Ons Bloed, i gegeven door den 1 Hutbrrcht DE VEYLDER, Medisch student ts Gent. 't Eerste zicht van een mensch doet ons terstond onvrijwillig denken, 't zij aan de Kilos Vlessch, 't zij aan ds massa beende ren, 't zy ook nog aan 't bloed. Het bloed maakt een zeer gewichtig deel van ons lichaam uit. want hut is uit het bloed dat Vleesch, Beenderen en alle lichaamsdeelen opnemen al wat ze noodig hebben om to leven. Ons bloed is samengesteld uit een geel achtige doorschijnende vloeistof, eene geelachtigs soort water, waarin witte en roode bloedlichaampjes dryven. De Roode Bloedlichaampjes zijn 1. In schrikkelijk groot getal. 2. Zeer klein. 3. Geel wan neer men ieder bloedlichaampje op zyn eigen neemt, en rood in groote massa geno men. 4. Zy bevatten ijzer. Hetwelk ijzer onmisbaar is in 't bloed, want zonder ijzer in 't bloed is het leven onmogelyk. 5. Ze zyn rond. Deze vorm kan in sommige rechterlijke gevallen van overgroote waar de zyn. De Witte Bloedlichaampjes zyn i. In kleiner getal dan roods. 2. Grootsr dan do roode. 3. Ongekleurd. 4. Hunne bijzon derste eigenschap is hunne vormverande ring, door dewelke zy de macht bezitten zich te verplaatsen. Verplaatsing die hen onder andero toelaat ons lichaam te vrjj waren tegen de microben en hunne voort gebrachte ziekten. Deze roode en witte bloedlichaampjes dry ven in eene geelachtige doorschijnende vloeistof die alle voedende stoffen bevat. Het bloed speelt in ons lichaam een hoogst gewichtigen rolwant het dient immers 1. Om aan t lichaam te brengen al wat het noodig heeft om te leven 't is te zeg gen voedstl en lucht. Met het vervoer van 't voedsel gelast zich de geelachtige door schijnende vloeistof, en met het vervoer der lucht die even zoo noodig is als het voedsel, gelasten zich de roode bloed lichaampjes en dit dank aan hunnen inhoud ijzer. 2. Om den verbruikten overschot, den afval uit de verschillige lichaams deelen weg te ruimen. Uit dien gewichti gen rol door, 't bloed in ons lichaam ver richt, volgt natuurlijk dat wy al het onze moeten bijdragen om ons bloed, ons lichaam gezond te houden. Eu dit niet alleenlijk uit eigen liefde, maar ook uit liefde onzsr kinderen, want zieke ou< zieke kinderen, gezonde ouders, gezonde kinderen. Goed blosd, Beste bloed. Oosterzeéle. De bliksem is gevallen og de woning van de weduwe Clauwaert, op de wyk Scheurboeken en heeft de schou wen beschadigd. De moeder en dochter, die in huis waren, bloven ongedeerd, doch waren zeer ontsteld. Nieuwkerke. Hier werden de stallen van landbouwer Van Beneden door den bliksem in brand gestoken zy brandden ten gronde af. De dieren konden gered worden. Ddknam. Een landbouwer werd hier door den bliksem omvergeslagen en licht verbraad. Zulte. De bliksem viel in het telegraaf kantoor en vernielde verscheidene draden. Aan de hofstede der wed. Bekaert is een boom aan splinters geslagen. By August Vesten» werd er ook eenige schade veroorzaakt. Wachtebeke. By een hevigen donder slag werd de schouw der woning van de kinders Hillaert verbrijzeld. De bliksem drong door den plafond in de kamer en ver nielde eene kostelijke pendule en de buis meubelen. Vorscheideno ruiten werden gebroken langswaar de bliksem buiten vloog, een «tinkende rook achterlatende. Waterland-Oudeman. Hier werd een boom tot splinters geslagen door den blik sem. Zaterdag namiddag woedde een vreese- lyk onweder over de gemeenten Autryve, Heestert en Avelgem. De bliksem is onder andera gevallen bij August Verhelle, te Autryve en heeft zyne geit en de schouw verpletterd. Verscheidene boomen zijn in splinters geslagen. Ta Gent waa de dondar vargezeld van aen atortragen. Te Lokeren sloeg den bliksem op het gehucht Bergendrios op het paard van Tuytens, van Thialrode. De voerman werd niet gekwetat. Te Thissalt werd een boer in het veld door dan bliksem gedood. Hy laat eene weduwe mat dria kinderen na. Ta Oostacker werd door dan bliksem eene hoeve in brand gestoken. Ta Antwerpen heeft men niet over schade te klagen, behalven op het Wilryk- sche Plein, waar da paardenkoers in vol len gang was. Men oordeele over de paniek. Hoe de toiletjes er uit zagen kan men wel oordee- len. Nooit zag men zulk een stormloop naar de trama en rytuigen. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten piegelfabriek J\. Meyvaert, Werf, 3, AALST. Een hevige brand woedde Maandag in de sigarenfabriek van M. Jan Herregods,te Geeraerdsbergen. De inwoners moesten met gevaar van hun leven vluchten. De zoon des huizes is, door uit het venster te apringan zwaar gekwetst. Bij eene oefening der lanciers te Gent, hadden verscheidene ongelukken plaats. Een luitenant viel met zijn paard. Van een soldaat viel het paard plotseling dood en een ander paard viel in eene char ge. Het paard dat er op volgde, trapte met de twee achterhoeven op den ruiter en deze werd zwaar gewond naar het hospi taal gebracht. Zaterdag morgend, rond 10 ure, had in de katoenweverij Tissage de Gentbrug- ge in de Kerkstraat te Gentbrugge, een erg ongeluk plaats.dat de vreeselykste ge volgen had kunnen gehad hebben, doch dat zich door een gelukkig toeval thans bepaald tot overgroote stoffelijke schade. Om 10 uur, terwijl de 150 werklieden mannen en vrouwen naarstig aan den arbeid waren, brak plotselings de ketting van den regulateur, terwyl de machien in volle werking was het jachtwiel kreeg daardoor eene duizelige snelheid, doch een oogenblik later vloog het wiel, 2000 kgr. zwaar, aan stukken met een oorverdoovend gedruisch. De stukken metaal vlogen met onweerstaanbaar geweld de lucht in, alles verbrijzelende wat zij ontmoetten. Door het vrecselijk lawyd vielen vier werkvrouwen in bezwijming. Gansch de machienkamer werd vernield de stukken, honderden kilogram zwaar, vlogen rond in 't gebuurte en verbry zelden de daken der Teinturerie welke aan de fabriek paalt, alsmede eene broeikas, der bloemisterij van Mad. Coene waar, door de verbry telde ruiten, de planten erg beschadigd werden. Het geweld was zoo groot, dat een stuk van honderden kilogrammen zwaar 200 meters ver, diep in den grond gedrongen was, en door drie mannen moest uitgedol- von worden. Verschillige zware stukken lagen 60 tot 70 meters ver geslingerd, na eerst zoo hoog als de schouw in de lucht gevlogen te zyn. Door dat ongeluk zal do fabriek vermoe delijk een drietal weken moeten stil liggen, om de schade te herstellen en een nieuw jachtwiel te bezorgen. Nabij de statie van Eyzeringhcn, op de tramlijn Brussel-Ninove, had eene ont- riggeling plaats. Twee rijtuigen sprongen van de riggels en vielen om. De drie ont vangers, die den trein vergezelden, waren onder de puinen der rijtuigen, die totaal werden verbrijzeld. Verscheidene personen mot den veldwachter Van Praet aan het hoofd, snelden toe en begon men al het mogelijke in te spannen om de slachtoffers te ontlasten. Wanneer men hierin wss gelukt, zag men dat de ontvanger Dogieter vooral zeer erg werd gewond. De twee anderen hadden min geleden. De stoffelijke schade is aanzienlijk. De Gieter is een uur na het ongeval overleden. Hy was gehuwd en laat verscheidene minderjarige kinderen achter. Uit Kongo terug. Men meldt ons dat op 3 December 11. de Pieter Wauters, vergezelier der firma Streulens, van Brus sel naar 't zwarte land vertrok. Hy droeg met zich mede twee koppels reisduiven in bestemming voor Boma. Rond einde Janu ari ontsnapte eene duivin deze week stelde de eigenaar met verwondering vast dat zyne duif terug op haar hok was, zy droeg nog den ring alsook den Kongoleeschen stempel. Indien het waar is Esn Italiaanschs handelaar nam ts Ant werpen plaats in «enen trein voor Brussel. In hetzelfde kompartiment bevonden zich drie reizigers die met hem een gesprek wilden aanvangen. Onderweg beging O. M..., de onvoor zichtigheid zijn geldtesch uit te halen. By het uitstappen van den trein liepen de drie kerels ham tegsn het lyf en verwijderden sieh snel. Toen de handelaar op d# Rogisrplaats kwam, «telde hy vast dat synen geldtesch verdwenen was. Om li 's avonds kwam eene vrouM. te Brussel in het telegraafkantoor dor groo te post met een ry wiel en vroeg aan een telegrammendrager om 's morgens het ry- wiel en eenen brief, welke zy hem gaf, aan den eerw. heer pastoor den Finisterke- kerk te dragen. Zy gaf den jonkman een halven frank voor zyne moeite. Do jongeling volbracht 's anderendaags morgend de boodschap. De priester was niet weinig verwonderd toen hy den ongeteekenden brief las van den volgenden inhoud Mynheer pastoor. Ziehier een rij wiel dat Woensdag avond te Dendermonde gestolen werd Ik zou u altyd dankbaar zyn, als gij do policie wildet verwittigen, opdat het rijwiel aan den eigenaar zou te ruggegeven worden. Gelief ray to veront schuldigen voor de moeite die ik u aandoe. De eerw. heer pastoor zond den koster met hei ry wiel naar het policiebureel. Men telefoneerde naar Dendermonde en aldus vernam men dat er werkelijk een rij wiel to Dendermonde gestolen was den woensdag avond en dat de eigenaar onmid- delyk naar Brussel zou komen om den velo te herkennen. Men vermoedt dat het rijwiel gestolen werd door den zoon der eerlyke vrouw. Zaterdag moreerd, rond 1 ure, is er brand uitgebroken in do werkhuizen der firma Bollinckx, Komgasstraat te Ander- lecht. Het vuur was ontstaan in de machienzaal staande in een gebouw op het einde van de koer. De nachtwaker die zyns ronde deed en de vlammen merkte, wekte de pompiers der fabriek en verwittigde per telefoon de pompiers, die weldra tor plaats waren Langs alle kanten werd het vuur, dat eene groote uitbreiding had genomen, aan gevallen, doch zjj konden de vlammen niet bestrijden de hulp der pompiers van St- Gilles werd ingeroepen nn rond 4 ure was men den brand meester. Het gebouw, alsook de machien, zijn de prooi der vlammen geworden. De schade is onberekenbaar de oorzaak is onbekend. Tweehonderd en vyftig werk lieden zyu daardoor werkloos. Denzelfden morgend, rond 2 ure, ont stond brand in de schrijnwerkbuizen van M. De Knoop, ondernemer. De woning van M. De Knoop is gelegen in de Theodoor Verhaegestraat, 60. De werkhuizen, maga zijnen en bureelen geven uit op den steen weg van Vorst. Toen de geburen den brand bemerkfen, stond alles in vlam. De pompiers vielen met hun materiaal de vuurzee aan, die men ver •cheidene uren ver kon zien. Niettegenstaande al hunne pogingen werd alles de prooi der vlammen en moesten zij zich bepalen de naburige woningen te vrij waren die erg bedreigd werden en voorna melijk een beeldhouwershuis dat aan het brandende gebouw paaldo. De stallingen van M. Gosiaux, onderne mer van voertuigen, zyn insgelijks ten gronde vernield. Daar het onmogelijk was de paarden langs de poort buiten te bren gen, moest een gat in den muur gekapt worden, om ze langs een anderen kant te laten ontsnappen. Rond 5 ure 's morgends bleef er van het uitgestrekte gebouw van M. De Knoop niets meer over. Om 6 ure was men den brand meester doch de pompiers zijn tot 9 uro 's morgends ter plaats gebleven om de nog rookonde puinen te bewaken. Enkel de woning van M. De Knoop is kunnen gered worden. De schade, die zeer aanzienlyk is, wordt geschat op 100,000fr. Alles is verzekerd; oorsaak onbekend. Men hoort bijna eiken dag van dief stallen en aanrandingen in het Terkame- renbosch, te Brussel. Zoo werd nog eene dame beroofd van haar kabaske dat eene kleine som geld en eene platina-broche van 2000 franken waarde inhield. De dief werd achtervolgd. In het vluchten richte hij meermaals een revolver op de vervol gers, doch hy schoot nist. Toen wierp hij de gestolene voorwerpen weg, maar het geld had hij onder het loopen uit het ka basken gehaald. Qroote schade.Een aardige ver koop. Wy lezen in de Zeewacht van Oostende De Cockerillboot die Zaterdag moest binnen komon, is enkel Zondag ingevaren en in welken staatAl het goed dat op het dek lag, werd door de baren gedurende den nacht, in zee geslingerd en wat er van over bleef, zooals kreeften en fijne visch, lag overhoop, zoodanig dat het onmogelyk was, nog te weten wie de bestemmelingen waren. Ook heeft men niets anders kunnen doen dan die waren te verkoopen in de mijn en de opbrengst te deelen onder de bestemmelingen in evenredigheid van 't bedrag der verzendingen. u Dit onweder heeft groote schado be rokkend aan dezen, wier zending op 't dek der Cockerillboot stond, want de waren die niet verzekerd zijn, kunnen niet vergoed worden.* Tijdens csn geweldig onweer, dat Za terdag namiddag boven Vyve St-Elooi woedde, viel de bliksem in de woning van Jules Walckens, werkman. Ds schouw der woning werd afgerukt en de muur langs da schouw werd gansch opengescheurd. De dochter, Alice, 26 jaar, was alleen tehuis zy werd door den bliksem getroffen en viel bewusteloos ten gronde. De geburen snelden naar de verdonderde woning en vonden de jonge vrouw gansch zwart en bewusteloos tusschen de steen- brokken op den grond liggen. Men moest een balf uur lang de beste zorgen aan liet meisje besteden om haar tot het leven terug te roepen. Gelukkiglyk had zy geen letsel bekomen. Het huis was slechts sedert twoo jaar gebouwd er ia groote echade aangericht. De hof lag insgelijks vol steenbrokken. Zaterdag morgend reed de eerste tram om 4 ure 10 minuten zooals gewoonte van Moeskroen naar Bellegem om het werkvolk af te halen dat naar de fabrieken moet. Gekomen onder de brug van den yierenweg, sag de machinist een persoon op de riggels op een kasken ziitten, hy trachtte te stoppen maar het was te laat, De ongelukkigo werd de beide beenen afgereden en eene groote wonde aan het hoofd toegebracht. De dood wae oogen- blikkelyk het lijk werd naar het dooden- huis overgebracht het is een persoon van rond de 60 jaar oud, gekleed met gryuc overjas en hoed, hy had nog 2 fr. en 6 cm, op sak geen enkel papier om zijne per soonlijkheid vast te stellen werd op htc gevonden. De man had 's avonds in huis der Gasstraat logist gevraagd, mau het werd hem geweigerd, omdat hij drou- ken was. De plaag: der danskoten Zondag don gansclien dag door was 't volop bal ii een danszaal op den Genkersteenweg t< Hasselt, en dit in stryd met de policiu verordening. Rond 9 ure 's avonds ontstond er. wegens het dansen, twist tusschen een« soldaat van het 11* linioregiment en eeuit koolmijnwerker. Deze laatste beriep den soldaat buiten e: nu ging het er op los als halve wilden d( messen werden getrokken, er werd mi haagpilotten geslagen, de straat was btl sprenkeld met bloed en bezaaid met gebrt- ken stukken hout. Hadden moedige voorbijgangers de soldaat niet uit de handen dar woestaari gehaald, dan schoot hy er het leven by ii Het gevloek en getier duurde den halve nacht door. Twee groote ongelukken op eigs onvoorzichtigheid. Het eerste gebeurde t Montenaeken bij St-Truien. De dochti van M. H Vandebrouck, die getrouwd met een wachtmeester der gendarmerii wae voor eenige dagen haar ouders komi bezoeken met haar 3-jarig zoontje.Zaterdi nam de grootmoeder der kleine een keti met kokende raapkoek voor de koeien vt het vuur en plaatste hem in den gang, ei het ongelukkig gevolg dat de kleine er viel en verbrande. De dood was omlra oogenblikkelyk. De droefheid der ouds ie niet te zeggen. Het tweede gebeurde te Roaoux Goget een half uur van het eerste, de gebroede Meunier hebben er eene winning tegen i statie. Sedert lang was er eenezymuuri: groote schuur bouwvallig. Zy hadden m van het hooger bestuur verwittiging gab hem af te breken voor de ongelukken, nu hadden er geen gevolg aan gegeven. J Zondag terwyl er oenige kinderen speetó is hij met groot gedruis ingestort met b ongelukkig gevolg dat hun eigen zoom omtrent 4 jaar oud, onder de puinen begti ven en er dood onder uit gehaald werd. Rond half negen gisteren morga gingen twee dronkaards langs den qi St. Michel ie Parys. Op de hoogte van Kleine Brug, zegde een hunner Ik v voor een absinth, dat ik van op de brug 't water spring, Top zegde andere. En aanstonds klom de wedt op de brugleuning en sprong in 't wak Toen zyn gezel hem niet meer zag te vod schyn komen riep hy om hulp, maar ec te half elf haalde men het lyk boven. Nieuwe truc. In eene herberg T. de rue des Petits Carmes, te Parijs, wij zeer veel volk was, vroeg een reireb muzikant of hy wat zingen mocht. I! hem do toestemming, maar toen. weg was bemerkte" men dat de deur s het logement open stond. Terwyl de me kant iedereen bezig hield hadden 4 medeplichtigen eene som van 700 fr. veel juweelen, alles ter waarde 20,000 fr. geroofd. Een pantser.Men herinnerd zich m de geruchtmakende proefnemingen i een pantser, uitgevonden door een Duiti kleermaker, Dove genaamd, en 'tin ondoordringbaar was voor kogels, 't begin van den oorlog in Mantsjoeriël de Russische regeering een aantal van panters besteld. Men heeft er slechts n meer van gehoord, zoodat zy geen voldot de uitslagen schijnen te hebben opgelet Dove is een jaar of vier geleden byna armoede gestorven. Zijno weduwe is later hertrouwd kapitein Smith. Zy hebben nu het pan< verbeterd en veel lichter gemaakt, «j 't was vooral do zwaarte en de kostbt heid, die eraan verweten werden. Een aantal proefnemingen hebben weer bewezen, dat het pantser voor koj ondoordringbaar is. Kathedraal in gevaar. Volgf verklaringen van Dr Bendix, lid vanï kapittel der kathedraal van Mainz, eerste Hessische Kamer, is deze kerk groot gevaar. Men wist reeds dat de gr» vesten slecht waren, maar nu heeft] Bendix een verslag doen kennen ij experten, volgens welk heel het monui4 in gevaar verkeert. Voor 't oogenblik? dat gevaar niet dringend, maar er dieè toch aanstonds krachtdadige maatre^ genomen. De oorzaak van dezen toesüi ligt in de onlangs gedane kanaliseer^ werken in de stad Mainz. De oppervlaï van het onderaardsche water is gezakt de voet van het metselwerk, onderwora aan eene beweging van ebbe en vloed f waters, is afgebrokkeld. Andere mcé menten der stad bevinden zich in dezelfif toestand, vooral het oud paleis Napolet verblijf van den grootvorst van Hessen., Er zal nu een tegenonderzoek wore? gedaan, om de kosten der werken vasl[ stellen. De hoofdkerk van Mainz is eene i grootste, belangwekkendste en kostbaa^ van Duitschland. Zij werd gesticht R duizend jaar door den bisschop Willigis.i bevat tal van kunstschatten van alle tjw en alle stijlen, 'tls een geschiedku» monument van onschatbare waarde, dus kost wat kost moet bewaard blyven.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2