Zondag 9 April 1911 5 centiemen per nummer 65'* Jaar 4532 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Vlaamsche Hoogeschool. Wetsontwerp tot vervlaamsdjlng van de Gentsche Hoogeschool De Schoolwet sectiën der Volkskamer. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31 8n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag e vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten bureele van dit blad. CHIQUE suua Aelsl,8 April 1911. Ii. Hoe bekomen wij een VlHHmsche Hoog«*BCh«ol? In het eerste hoofdstuk toonden wij aan, waarom op den Slaat de plicht be rust hoog er Vlaamsch onderwijs in te richten. Dit moet geschieden op de eenvoudig ste, goedkoopste wijze, zonder onnut tige vermenigvuldiging van niet streng- noodige inrichtingen, zonder krenking van iemands recht. Geene inrichting bijgevolg van eene nieuwe Staatshooge- school, daar de uitgaven voor het Hooger Onderwijs reeds zoo aanzienlijk zijn, dat gemiddeld ieder student vau eene, Staatshoog'-school reeds 1400 fr. kost aan den Staat. Ook eene blijvende verdubbeling van de leergangen zou ongerechtvaardigde onkosten medesleepen. Zoodra ieder gelegenheid heeft hoogere studiën te doen naar keuze, in het Vlaamsch of in hel Fransen, heeft de Staat zijn plicht gedaan. Niemand heeft een onbetwist- baar recht om aan beide Hoogescholen te kiezentusschen Fransch en Vlaamsch. De Vlamingen vragen geene verdubbe ling der leergangen te Luik, al zouden veel Limburgers en ook Brabanders gemakkelijker te Luik dan te Gent studeeren. Het is redelijk ook, dat de Vlamingen die verfranscht onderwijs verkiezen of de Walen die liever naar Gent zouden gaan, verzaken aan het Fransch te Gent.Zij zullen nog Fransch onderwijs bekomen, maar elders dan te Gent. Waarom de Vlamingen op eigen hand geen Hoogeschool inrichten moet niet lang bewezen worden. Zij hebben dit niet te doen. Ze zijn Staatsburgers, De Staat moet het doen voor hen. Anders zouden ze tweemaal moeten be talen. Hunne belastingen voor de Fransche Hoogescholen, hunne giften voor de Vlaamsche. Daarbij zou men bij de oprichting daarvan vele moei lijkheden aantreffen wat betreft de inrichtingzoogezegd onzijdig of katholiek, of vrijzinnig. Eene katholie ke hoogeschool, tegen die van Leuven, zonder den steun der Geestelijkheid zou weinig bijval hebben Katholieken en vrijzinnigen werken best op huuue be staande Hoogescholen, ten einde aldaar Vlaamsche leergangen naast de Fran sche te bekomen, de eerste te Leuven, de tweede te Brussel. De eenige practische oplossing is de verandering der Fransche Hoogeschool te Gent in eeDe Vlaamsche. Het beste stelsel is wel dat der tweede Hooge- schoolcommissie, datwijthaüs zullen trachten samen te vatten. le stelling. De gansche Hooge school wordt vervlaamscht, niet al leen de vier faculteiten (Geneeskunde, Rechten, Wijsbegeerte en Letteren, Wetenschappen) (de le commissie stelde zich voorloopig met de vervlaam- sching daarvan tevreden).— maar alle leergangen, de technische scholen, de leergangen in handelswetenschappen, in maatschappelijke wetenschappen enz. enz., hetzij ze ja dan neen voorbe reiden tot wettelyke graden met alle practische oefeningen, Verre van die technische scholen niet te vervlaamschen, is die vervlaam- ■ching het meest dringend om de rol der ingeneurs, om het getal Vlaamsche studenten, het is gansch verkeerd te beweren dat aan de technische scholen bynaalle studenten Walen of vreemdelingen zyn Iu 1902 1903 b.v. zijn er 246 Vlamingen op 414 studenten] en omdat de vervlaamsching der faculteiten onmogelijk is, indien men aan do technische studenten het gebruik der Vlaamsche taal laat. Een zeer groot getal leergangen is gemeenschappelijk. [Zie de lijst in de Raet's boek over Vlaamsche Volkskracht, bl. 141.] Uitzonderingen. 1. Leergangen in de Fransche letterkunde en iu de Romaamsclie taalkunde worden door het Fransch onderwezen. Gormaanscho en andere levende talen kunnen in die taal zelf onderwezen worden. [Ontwerp der Commissie, art. 3,] II. In elk faculteit en in elke bij zondere sciiool kunnen een of meer niet verplichte leergangen door het Fransch onderwezeD worden, ten einde de stu denton de gelegenheid te laten zich te bekwamen in het gebruik der Fransche taal. (Art. 10). Aanvulling der Hoogeschool. Oprichting aan du Gentsche Hooge school A. van eene afdeeling tot op leiding van burgerlijke mijningenieurs [art. 6] te Luik wordt eene Fran sche afdeeling ingericht tot bet begeven van den graad van ingenieur van bur gerlijke bouwkunde - B. van eene landbouwschool [art. 7]. De regeling van die scholen A en B geschiedt uiter lijk één jaar na de afkondiging der wet. De benoeming der titularissen vóór het verloop van het 2de jaar (art. 8). 29 stelling. Hoe en wanneer ge schiedt de vervlaamsching Geen enkel hoogleeraar, aangesteld voor de afkondiging der wet, wordt verplicht zijns ondaoks in het Neder- landsch te onderwijzen. (Art. 4) De noodige maatregelen tot vrijwa ring in financiëel opzicht van al hunne belangen worden door de Regeering ge nomen (art. 11). Zij mogen voortgaan les te geven door het Fransch totdat zij aftreden of tot aan hun dood, doch 1. N i d:e afkondiging der wet wordt niemand tot docent of hoogleeraar be noemd die niet iu staat is ten gestelden tyde [zie verder over den gestelden tijcT] iu hel Nederlandsch te onderwijzen. 2. Wanneer, ten gestelden tijde, hoogleeraars, vóór de afkondiging der vervlaamsching-wet benoemd, verkie zen in het Fransch to onderwijzen, mogen ze dit doen, maar, naast den Fransclu o leergang, wordt e<ra Vlaam sche ingericht. De studenten kiezen vrij tusschen den Vlaamschen en den Frauschen voor les en examen. Deze Fransche leergang vervalt met het aftreden of afsterven van den Hoog leeraar (art. 4). Wanneer t Worden onderwezen door het Neder landsch, onmiddelijlc alle vakken na de afkondiging der wet op het leerplan der Hoogeschool gebracht (art. 2). Sedert hunne inrichting alle nieuwe leergangen van de Landbouwschool en de afdeeling tot opleiding van burger lijke mijningenieurs (art. 9). Voor alle andere lessen blijft men nog vijf jaar lang alles in het Fransch onderwijzen. Zelfs de nieuw-benoemde hoogleeraars onderwijzen in het Fransch dit om den noodigen tijd te geven tot uitvoering der wet. Het 6e jaar begint de vervlaamsching te werken per leergang. Worden dan vervlaamscht de eerste studiejaren voor Wijsbegeerte en Lette ren Natuurlijke Weteuschappeu Wis-en Natuurkunde lugenieur. Het 7e jaar worden vervlaamscht de 2e studiejaren voor Wijsbegeerte en Letteren Geneeskunde Wis- en Natuurkunde lugenieur. Het 8° jaar de derde studiejaren, enz. Het lle jaar is de vervlaamsching volledig dan worden vervlaamscht de lessen van het laatste studiejaar voor het doktoraat in de geneeskunde. [De tabel der vervlaamsching komt voor in art. 2 der wet.] Zij die hunne studiën beginnen het 6® jaar zullen by na al hunne studiën in het Vlaamsch kun nen doen (voorde candidaat notaris sen is er eene lichte uitzondering). - Ze kunnen echter nog naar verkiezen Fransche lessen volgen bij de Hoog leeraars die liever in dio taal blijven onderwijzen. Het stelsel der commissie is ideaal schoon, zoo schoon dat alle Vlamingen uit al hunne krachten moeten werken om er de wettelijke bekrachtiging voor tebekomen. Licht zal het niet gaan. Er bestaat gevaar dat men halve oplossing zal zoeken, als het laten bestaan der Fransche Hoogeschool met bijvoeging van eenige Vlaamsche leergangen, het Fransch lat* n van de technische scholen enz. enz. Men zal weer middeltjes be- deDkon om de Vlamingen te paaien. Tegen alle verminking van het ontioerp der Commissie moet krachtdadig ingegaan worden. De middelen zijn velerlei het ver toogschrift de meetiugeu de betoo gingen de persartikelen de ver spreiding der Vlaamsche strijdbladen. Dat ieder volwassen Vlaming een ver toogschrift teekene. Dat in iedere VLamsche gemeente eene meeting (1) gehouden worde. Dat elk Vlaamsch dag- en weekblad voor de vervlaam sching der Gentsche Hoogeschool strijde en dan is de strijd gewonnen. Nu immers kan geen Volksvertegen woordiger om neen te stemmen zich achter de grondwet verschuilen. Geen enkel eerbiedwaardig recht wordt gekrenkt. Het oogenblik is gunstig. De gelegenheid gevat... en het zal wel gaan, het moet gaan (1) Voor vertoogschriften en inrichten van mee tings schrijve men naar 't Sekretariaat der Vlaam sche Hoogeschoolcommissie, Spiegelstraat 20,Gent. BIJVOEGSEL. - Wij laten nogmaals het volgen, dat zooeven in de Kamer werd ingediend, hetwelk hoofdza kelijk gelijk is aan het ontwerp der Hoogeschool-commissie, doch daarbij nog voorziet de inrichting van Vlaamsche leergangen voor Veeartsenijkunde Art. 1. De lessen worden gegeven in het Fransch ter Hoogeschool van Luik, in het Vlaamsch ter Hoogeschool van Gent. Art. 2. Het invoeren van het Vlaamsch als voertaal zal aan de Hooge school van Gent met het academisch jaar 1916 1917 beginnen en dan traps gewijze van jaar tot jaar, aanvangend met de leergangen van het eerste studie jaar, in de verschillende faculteiten en scholen, worden voortgezet. Art, 3. De vóór de afkondiging der wet ter hoogeschool van Gent aan gestelde hoogleeraars of docenteD wor den verzocht, naarmate de bepalingen van art. 2 in werking treden, hunne lessen in het Vlaamsch te geven. Ver kiezen zij dit niet to doen, dan wordt, naast den Franschen, een leergang in het Vlaamsch ingericht en hebben stu denten, ook voor het exaam, tusschen beide de keus. Hoogleeraren en docenten benoemd na de afkondiging der wet, geven hunne lessen in de taal door art. 1 en 2 be paald. Art. 4. De leergangen van Fran sche letterkunde en van Romaansche taalkunde worden aan beide hooge scholen in 't Fransch gegeven. Germaansche en andere lovende talen kunnen in die talen zelf onderwezen worden. Iu elke faculteit en in elke bijzondere school ter hoogeschool van Gent worden door koninklijk besluit een of meer niet verplichtende leergangen ingericht, ten eiude de studenten gelegenheid te geven zich in het gebruik der Fransche taal te bekwamen. Art. 5. Aan de hoogeschool te Luik worden toegevoegd de leergangen noodig voor het onderwijs der burger lijke bouwkunde (graad van ingenieur en burgerlijke bouwkundige). Art. 6. Aan de hoogeschool te Gent worden toegevoegd 1° de leergangen noodig voor het onderwijs der myuwetenschap (graad van burgerlijke ingenieur der mijnen) 2® een hoogere land- en tuinbouw school 3° een veeartsenijschool. Krachtens de hiervoorgaande bepa ling nieuw ingerichte leergangen wor den van den datum hunner inrichting in het Vlaamsch gegeven. Art. 7. De scholen en leergangen voorzien bij artikel 5 on 6 worden niet later ingericht dan met het begin van het academisch jaar 1916-1917. Art. 8. Er wordt geen afbreuk gedaan van het recht voor de Staatsjury ingesteld bij art.34 derWet van 10 April 1891, exaam af te leggen hetzij in het Fransch, hetzy in het Vlaamsch, onver schillig de hoogeschool waar onderwys werd genoten. Art. 9. De regeering neemt de noodige maatregelen tot vrijwaring vau alle aau thans aangestelde hoogleeraren eu docenten toekomende voordeeion van sioffülykeu aard. De verledene week vergaderden de sectiën der Volkskamer tot onderzoek der Schoolwet. De Katholieken zijn meerderheid in 3 sectiën namelijk, in de le, 4® on 6*. De liberalen en socialisten waren ook meerderheid in 3 sectiën, namelijk iu de 2®, 3e en 5®. De Katholieke sectiën traden bet wetsontwerp in zijne groote lijnen bij, terwijl de blauwen en rooden ze ver- wiepren. Om stokken in de wielen te steken heeft een lid der oppositie in de 3 sectiën vragen aan de Regeering gesteld. Er zijn ongeveer 250 vragen. Plaatsgebrek laat ons niet toe een verslag meê te deeleu. Wij roepen de aandacht in onzer geachte lezers op de verklaringen van Minister Schollaert in de 4® sectie M. Schollaert, in antwoord op eenige der vragen door do oppositie gesteld, legde uit dat het getuigschrift door het schoolhoofd afgeleverd, bestatigen zal dat een kind met vrucht de jaren van lager onderwijs uitgedaan heeft, en bij gevolg toelaten zal vast te stellen dat deze schooljaren op 13 in plaats van op 14 jarigen ouderdom geëindigd zijn. Dit getuigschrift zal afgeleverd worden on der het toezicht van het gouvernement. Een kind dat op een ander veld dan dit aan zijn vader behoorend werkt, wordt beschouwd als door den vader verhuurd te zijn en liet valt, bijgevolg, onder de toepassing van de wet. Het zelfde geldt voor de steenbakkerijen, waar een vader met zijne kinderen komt werken. Alleen het Kind dat te huis werkt valt niet ender de toepassing van de wet. De schoolbon is maar van weerde voor het kosteloos onderwijs. De beta lende scholen genieten de voordeelen van de wet niet. Het toezicht over de bons zal als volgt gedaan worden de onderwijzer bezit eene lijst van de leerlingen de school opziener ziet de lijsten na do kinderen die uit de school afwezig blijven,worden 's morgens en 's namiddags door den onderwijzer aaügeteekend. Indien kin deren, die den ouderdom voor het schoolgaan bereikt hebben, do school niet bezoeken, zal de schoolopziener den vrederechter verwittigen. In dezelfde school mogen er te gelij kertijd geene betalende leerlingen zijn, en leerlingen die kosteloos liet onder wijs genioten. De tegenwoordige toestand is de vol gende (laatste offtcieele optelling, 7 Jan. 1910) de gemeente- en aangenomen scholen worden gemiddeld, door 673,492 leerlingen bezocht, waarvan 556.903 recht hebben op kosteloos onderwijs. Daarbij genieten nog 85,000 leerlingen do kosteloosheid tengevolge eener gunst van de gemeente. Totaal 641,903 leer lingen die geen schoolgeld betaleD, 31,589 leerlingen betalen zeker school geld (190,325 fr. of 6 fr. por kind). Do verhouding is dus 20 niet betalende leerliugen tegen 1 betalend leerling. Er zal geene de minste toelage ver leend worden aan de aanneembare scholen, indion het onderwijs er niet volkomen kosteloos is. In een woord, onder de nieuwe schoolwet, wordt do algeheele kosteloosheid opgelegd voor al de scholen, die wenschen schoolbons te ontvangen. De schoolbon is niet strydig met de grondwet Deze luidt uitdrukkelijk dat 't privaat onderwys ondersteund wordt door de drie machten de Staat, de pro vincie, de gemeente Hebben de libe ralen vroeger de studiebeurzon niet ge stemd vroeg M. Schollaert terloops, en vervolgde Welnu, de schoolbon is niets anders dan eene kleine studiebeurs. De grondwet roept de vrijheid van on derwijs uit de vader heeft recht op eene school zijner keus. Door de nieuwe wet wordt dit recht duidelijk vastgesteld en gewaarborgd voor al de huisvaders Ten einde deGemeentebesturen aan te zetten de klassen niet te overbevolken, is er besloten dat er niet meer dan 50 bons per klas zullen afgeleverd worden; men zal er niet meer betaleo. Voorde klassen die minder dan 50 leerlingen tellen, zal er eene bijgevoeg de toelage zijn, toegekend krachtens art. 8 der schoolwet van 1895. Geene enkele Gemeente zal voor bare scholen minder toelagen ontvangen dan zij er op dit oogenblik trekt. Indien een Gemeentebestuur hare school vau 50 leerlingen in twee scholen van 25 leerlingen verandert, dan zullen de kosten (voor lokaal en tweeden on derwijzer) vergrooten. Hoe zal de wet in dat geral toegepast worden Dat is een punt dat nog moet onderzocht worden. De totale last voor de Provincies zal beloopen van 1,800,000 fr. tot 2 miljoen. De Gemeenten die tengevolge van de nieuwe wet eene winst zouden verwe zenlijken (in vergelijking met hunne tegenwoordige uitgaven), zullen moeten voortgaan met aan het onderwys de zelfde som te besteden, die zij er gedu rende de drie laatste jaren aan besteed hebben. Do tlanistei*. De haraster, eon soort veldrat, is verschenen in de Provincie Luik, op den rechteroever der Maas. Zij komt uit Duitschland, dat knaagdier doet groote schade vooral aan de tarwe. Zij haalt de tarwe weg om er in de wiuter van te leven men vindt tot 40 kilos graan in hare holen. Het gouvernement heeft eeno premie uitgeloofd voor de uitroeiing der ham sters 25 centiemen v-oor eene grootte, 15 centiemen voor eene jouge. De landbouwers houden zich ieverig bezig met het uitroeien dezer schadelij ke dieren. Voor 1909 werden 4,229,55fr. betaald voor de gedoode hamsters, wat gelijk staat met 17000 volwassen of 28000 jonge hamsters. De hamster is anders niet zoo kwaad als de gewone rat, maar doet meer schade. Hoe boerinnenkringen inrichten? Het nationaal comiteitder boerinnen- kringen komt eeno kleine tract uit te geven over het inrichten van Boerin nenkringen. Al de personen die liet inzicht hebben dergorlijke kringen tot stand te brengen, kunnen het werkje gratis bekomen op aanvraag aan M. L. Versuick, hoofdopsteller van - De Boerin te Borsbeke, (Oost-VI) Zij zullen er ongetwijfeld uutiige wenken in vinden voor het wellukken hunner onderneming. In de steden en ny ver heid splaat sen, kan men heel voordeelig eeuen kriug van huiselijke opvoeding stichten. De belanghebbenden welke daarover wenschen ingelicht te zijn ontvangen op aanvraag gratis eene brochuur over deze instelling. Zich te wenden tot bet secretariaat. Rubenstraat, 44,Brussel. Wat de liberalen willen en wat hunne goddelooze plannen kosten. Het orgaan van den bond der framas- sons schreef den 29 April 1909 Wij willen de kloosterzusters uil onze hospitalen sluiten... de vrijdenkers zullen hardnekkiger dan ooit do ernstige en ge- heele verwereldlijking dor hospitalen vra gen, zoo lang zij geene volledige voldoening ontvangen. In de hospitalen te Brussel is het eene gedane zaak do zusters zijn aan de deur Zion wij nu wat dat spelleko daar kosten zal Den 15 Mei 1909 klaagde er een gemeenteraadslid dat men 9000 fr. meer vroeg voor de school voor wereldlijke zie ken verpleegsters. De liberale schepen Depage antwoordde Wat ge klaagt nu al over de vermeer dering van 9000 franks, ge zult nog wat anders zien, want de uitsluiting der non nen uit de hospitalen zal 100,000 franks kosten. De nonnen moeten weg uit haat voor den godsdienst. De kristene zieken hebben, volgens de liberalen, bet recht niet op den laatsten troost en bijstand van die engelen van goedheid en zelfopoffering, voor dewelke de tegenwoordige burgemeester van Brus sel, iu 1900 in bewondering stond. God moet, volgens hen, uit de hospitalen gelyk Hij uit de scholen moet verjaagd worden En terwijl de vrijheid van godsdienst der katholieken aldus gekrenkt wordt, zijn alle de lastenbetalers, zoo wel de katholieke als de geuzen, verplicht honderde duizenden franken te doppen, om de onkosten der godsdienstvervolging te dragen. Moesten de liberalen en socialisten hier aan 't stadsbestuur komen na korten tyd zoudt ge onze gasthuisnonnen aan de deur zien gezet worden. 't Bevel der maconnieke logie zou uitge voerd worden Hulpgelden aan het vrij onder wijs. De openbare machten mogen het vry onderwijs niet steunen of aanmoedigen, zeggen liberalen en socialisten. Maar Liberalen besturen geven wel hulpgelden aan liet rationalistisch gesticht van Vorst bij Brussel100 fr. per leerling en per jaar. De Stad Brussel geeft jaarlijks 225,000 fr. aan de Vryo Hoogeschool van Brussel. Het liberaal atheneum van La Louvière krygt wel een hulpgeld van 50 fr. per leerling. Voorbeen gaven de liboralen ministeriën wel beurzen aan de leerlingen der vrije aangonomenc Normaalscholen. Het beginsel dat de liberalen nu inroepen zou dus enkel moeten dienst doen tegen de katholieken VOLGENS La Gazette een Brusseisch liberaal orgaan zou het ontwerp van School wet moeten ingetrokken worden. En waarom Omdat het niet zijn kan zulke belangrijke wet te stommen met eene zoo geringe meerderheid van 6 stem men waarop liet Ministerie zich steunt. La Gazette zal zeker het geheugen verloren hebben Herinnert zij zicli dan niet meer dat de ongelukswet van 1879 die deu Scliooloorlog heeft ontketend tot in het verste afgelegen gehucht en zooveel onheilen heeft veroorzaakt, zooveel onge- luklcigen hoeft gemaakt, zooveel tranen deed storten, zooveel geld deed verspillen, in den Senaat, met eene enkele stem meer derheid werd gestemd. En die een stem meerderheid was deze van den heer Boyaval die te Brugge ook met eene enkele stem meerderheid werd gekozen. Nu, alsdan waren de liberalen niet van gedacht dat de meerderheid met de welke de ongelukswet gestemd werd, te gering was en dreven de toepassing er van door ondanks liet verzet van honderd duizenden Vadcr3 en Moeders Onder dat opzicht hebben de geuzen het zwijgen aan zich ALLERLEI kleinigheden, die niets beteekenen, als men er om lacht, worden groote bezwaren, als men ze te ernstig opvat. Ze zijn tegen de Schoolwet, on ze blauwen en rooden Waarom?.... Nog- thans de vrijheid wordt gehuldigd, want aan de huisvaders wordt liet recht toege kend voor hunne kinders het onderwijs te verkiezen volgens hunne overtuiging de gelijkheid wordt tut stand gebracht tusschen de verschillige scholen. Wat de openbare toelagen betreft, de broederlijkheid gaat hcerschen zoowel tusschen de kostolooze scholen als tusschen de onderwijzers. Ja, waarom zyn ze tegen de Schoolwet Enkel omdat zij vijanden zijn der vry- heid,der spaarzaamheid,der gelijkheid, der onderwijzers, van het vrije katholiek on derwijs, vooral van ons, Katholieken, aan do welke zij alle rechten ontzeggen en als paria's in ons eigen vaderland moeten be handeld worden. Eenvoudig zijn zij de vrienden van dwingelandij, van verdrukking van ons Katholieken. De officieel»? of geusche scho len, die zij hunne scholen boeten, alhoe wel zij door allemans geld betaald worden, zyn voor hen goed en daarom moeten zy ons opgedrongen worden. Zes en twintig groote loten Zoo is de balans vol van beloften der laat ste reeks in loop der Tombola van do Ten toonstelling van Brussel. Iedereen verwacht met nieuwsgierigheid en hoop den dag der trekking die waarlyk opzien baren zal. Hoe betor gy uitoefent hetgeen gij kunt, boe wijzer gij zyt, want 't is aan de vruchten dat men de boomon kent. S. Franc. Oracl, et Sent.t VIL

De Denderbode | 1911 | | pagina 1