Donderdag 15 April 1911 5 centiemen per nummer 65sle Jaar 4535 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an Arrondissement van Aalst. Niet tegen den Godsdienst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Het Edelweisz der Koijingirj. Stad Aalst.-Werkbeurs Schoolwet. Zomerporei. EEN EN ANDER. DE RBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere "week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» vangen z\jn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorci Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten boreele van dit blad. «iJVJSS. Ael»t, 1» April 191 1. Wij naderen allengskens de gemeeDte- kiezingen en weldra zullen blauwen en rooden weêr hun oude versleten deuntje aanheffen Wij zijn tegen den Godsdienst niet Wij weten het weldat deuntje maakt geen effekt meerhet gezond verstand spreekt immers luid genoeg om iedereen ongeloovig te doen glim lachen als hij dat afgezaagd deuntje hoort weêrgalmen. De liberalen en socialisten zijn te wel als godverloochenaars gekend, immers er gaat geene week voorbij zonder dat ze God openbaarlijk verloochenen. Zoo gebeurde het weer eens in Recht en Vrijheid» van Zondag 11. het or gaantje der Aalstersehe roode win- kelpolitiekers. In den penning voor de uitgestote ne Garentwijnders van Ninove leest men Er is geen God 0,70. Men weel dat de socialisten en vele liberalen nooit meer hunnen voet in kerk of kapel zetten en totaal met den Godsdienst hebben afgebroken. De kop stukken zijn meestal niet voor de Kerk getrouwd en laten hunne kinders niet doopen. De schoone aandoenlijke plechtigheid der H. Eerste Communie hebben de socialisten gepoogd te vervangen door het Feestje der Jeugd Heel natuurlijk stelt men zich daarop de vraagHoe zouden zulke menschen tegen den Godsdienst niet kunnen zijn In de steden wordt er door de socia listen propaganda gemaakt om de beel tenis van de H. Moeder Gods te ver vangen door een standbeeldje van de godin der rede. Daarin vindt men het afdoende bewijs dat de socialisten de godvruchtigheid tot de H. Maagd Maria willen doen ver flauwen en verdwijnen... En waarom Omdat zij weten dat bij vele vrouwen van socialisten deze godvruchtigheid te diep is ingeworteld eu dat zij wel begrij pen dat zij het volk nooit in hunne macht zullen krijgen zoolang de gods vrucht tot onze H. Moeder Maria onder het volk zal blijven bestaan. Overal weet men ook dat socialisten- en liberalen alles bevechten, wat aan het godsdienstig onderwys zou voordee- 48e Vervolg. Hij bevochtigde zyne lippen en streek met de hand over zijne oogen. Toen keek bij haar weer aan. Wanneer kwaamt ge naar Engeland vroeg hij. Zij trok de schouders op. Haar blik be spiedde zyn gelaat. Het was duidelijk dat bij een ryk man geworden was. Hare oogen schitterden. Wanneer kwaamt gij luidde bare wedervraag. Hij keerde zich om, voor hem strekte zich donker en stil de lange weg naar Pic- caldilly uit. Dicht bij hen verhief zich ma- sief en statig het Albert park. Rijtuigen rolden heen en weer. De een of ander zou hem kunnen erkennen. Ik vermoed dat wij elkander moeten spreken, zei hij aarzelend, laten wy daar binnen gaan By deze woorden deed hij een stap voor uit, en by het betreden van het park scheen het hem toe, alsof hy geheel het heden Alice, zijne loopbaan al het geluk, dat hij gekend had, achter zicli liet. Doch dat was natuurlijk onzin. Hy keek om zich heen. lig kunnen zijn en het onzijdig of god- verloochend onderwijs op alle mogelij ke wijzen voorstaan. Dat alles weet men overal en daarom ook is het dat het deuntje Wij zijn tegen den Godsdienst niet den spotlach van alle ernstige lieden verwekt Daar de verjaardag van Hare Maje steit dit jaar op een Dinsdag valt, heeft het Bestendig Midden-Comiteit van de Bloem der Koningin besloten dat het feest van het Edelweisz zal ver vroegd worden tot op Zondag 23 Juli. Om alle bedrog te voorkomen zelfs waar de liefdadighoid geldt wordt be drog aangetroffen, het land wordt namelijk afgereisd door eenen persoon die niet officieel Edelweisz te zynen bate poogt aan de man te brengen. heeft het Comiteit de volgende uitste kende maatregelen getroffen De offlciëele Edelweisz-bloemen zul len uitsluitend door de Comileileu ge leverd worden aan de winkels, maar niet vóór 1 Juli. De verkoop aan het publiek zal eerst op 17 Juli aanvan gen om tot Zo. g 23 Juli voortgezet te worden. Alleen do leden der verschillende Comitcilen die den offlcieele armband dragen zijn gemachtigd het Edelweisz te verknopen in hunne gemeente, en de winkels zullen zich uitsluitend tot hen moeten wenden. De aangenomene winkels zullen een bijzondere plakbrief ontvangen om in hunne uitstalling te plaatsen, ten einde duidelijk aan te toonen dat de door hen verkochte bloem de offlcieele is deze plakbrief draagt op de achterzijde eene etiket met de melding Elisabeth 1911, Offlcieele gedeponeerde bloem. Tot heden hebben reeds meer dan 2000 gemeenten den oproep der Comi- teiten beantwoord en de aanvragen komen talrijk binnen bij het Algemeen Secretariaat; zelfs uit Engeland, Frank rijk, Duitscbland, ja uit Canada; de Belgen die buitenslands verblijven zijn er ook op gesteld deel te nemen aan de lieve manifestatie, die, dat kan men van nu af reeds zien, veel schitterender zal zijn dan de voorgaande. Niet alleen dat men er kan op reke nen tweemaal meer bloemen te verkoo- pen dan verleden jaar, maar zoo wat overal worden feesten ingericht en ver- De hekken zullen weldra gesloten worden, maar toch bobben wij nog wel even den tijd. Wy kunnen het park door kruisen, zei hy. Kom mee. De vrouw gehoorzaamde. Hare sluwe oogen waren op hem gericht. Het zal daar donker wezen, zei ze. Ge wilt natuurlijk liever niet met my gezien worden. Zij lachte. Groot verschil met het geen het vroeger was, lie, Gerald 'i Zij staarde hem aan, en plotseling maak te de uitdrukking van vrees in zijne oogen haar vrypostig. Wat voert ge in uw schild vroeg zy. Ge hebt het een of ander aan de hand. Wat is het Ik heb u meer dan eens ge zien, en eens achtervolgde ik u met een meisje tot aan Queen's Gate. Gy zijt zoo veranderd dat ik u bijna niet herkende, en ik was niet zeker dat ge het waart. Maar nu weet ik het. Ge zyt Gerald Turner, en ge voert iets in uw schild. Wat is dat Hy doorkruiste het park met woedenden haast. Zijn gelaat was bleek en zy boog naar hem toe om beter te kunnen zien. Toen zij dit deed, keerde hij zich om. De hemel weet waarom ik tot u sprak riep hy schor uit. Ik ben een dwaas. Wat wilt ge Hij sprak op ruwen toon en op bet gelaat der vrouw vertoonde zich eene veranderde uitdrukking. Hare donkere oogen flikker den Gedurende een oogenblik zag zy er schitterend uit. Behoorlyk gekleed zou ze mooi geweest zyn, on alsof ze dat wist scheidone fabrikanten verlangen ook bet hunne bij te dragen tot hot Werk van Hare Majesteit en vroegen daarom toelating om Edelweisz-chocolade, Edel- weisz-papier, Edelwcisz-waaiers, Edel- weisz-reuk, enz., in den liadel te bren gen, mits 10 a 25 t. h. aan het Werk af te steun deze voorstellen werden met dank aanvaard, want die fabrikanten geven een prachtig voorbeeld van lief dadigheid waarvoor men hen geluk moet wenschen. Wij kunnen niet genoeg beluigen op wat, zulke betuiging van symphatie moet wezen voor eene vrouw die geen grooter genot kent dan liefdadig te zijn Zij moet de hoogst mogelijke ont vangsten bereiken. Daarom is het niet voldoende het een of ander Edelweisz- bloempje to dragen, de prijs daarvoor besteed zou geen enkel liefdadig werk steunen liet moet uitsluitend het offl cieele Edelweisz zijn, de eenige bloem die verkocht wordt ten bate der werken welke onze beminnelijke Vorstin onder Hare bescherming heeft geoomen. Het is dus volstrekt noodigdat men, zoowel in België als in Holland, in Zweden en Noorwegen, de door onze Koningin ge kozen bloem als heilig beschouwe, niet alleen omdat zij aan eene Vorstin be haagt, maar omdat zij het lijden en de ellendo van Hare beschermelingen wil lenigen. Het menschlievend streven dat deze tweezijdige manifestatie in het leven riep, is te verheven dan dat het zou toegelaten zijn dat oneerlyke lieden zich meester maken van liet geld dat voor de ongelukkigen bestemd is. Alle Bel gen zullen er dus goed op letten dat de tien centiemen die zij voor hun Edel weisz uitgeven, inderdaad hunne we zenlijke bestemming bereiken, Vooralle verdere inlichtingen wende men zich tot het Algemeen Secretariaat van de Bloem der Koningin19, Sinter- Goedeleplein, Brussel. .De Algemeene Secretaris, Kolon. B°" J.VAN ZüYLEN VAN NYEVELT. Worden gevraagd door de Patroons 20 ijzervormers (Mouleurs en fer). 20 paswerkers (ajusteurs) goede loonen, voor Thy-le-Cbateau, provincie Namen. Men kan er huizen huren aan 10 tot 14 fr. per maand. Inlichtingen Werkbeurs. Vragen der Werklieden 2 Huisknechten. 1 Koetsier. 1 Schrijn werker. 1 Smeder, halve gast. 1 Stoker- Machinist. wierp zy het hoofd achterover, zoodat hij haar gelaat kon zien. Zy glimlachte. Wat ik wil, beste Gerald, riep ze uit. Oh, niets natuurlijk. Ge zijt nu zulk een groote meneer wat zou ik kunnen willen Hunne oogen ontmoetten elkander, en hij was de eerste die den blik neersloeg. Er stond zooveel voor hem op het spel. Hij had geworsteld gestreden met de vrees, dat hij op zekeren dag nog eens van aangezicht tot aangezicht met het verleden zou komen en gemeend dat hij overwonnen had. In plaats daarvan naderde het hem in al zyne naaktheid. De blik der vrouw ontmoette den zijnen brutaal, en zy lachte, toon hy de oogen neersloeg. Wat denkt ge dat ik wil, beste Ge rald, vroeg ze. Spreek my zoo niet aan, riep hij uit. Waarom niet 1 vroeg ze. Hij bleef op bet grintpad staan. Het be gon zocr donker te worden. Op een afstand klonk bevelend en gedempt het geroep der parkwachters. Allen naar buiten. allen naar buiten Hij keek naar de vrouw, doch kon nu hare oogen niet meer zien. Charlotte is dood, zei hij schor, en ik heb met u en de uwen niets te maken. Ik heb my jaren geleden reeds van uw ge zelschap gereinigd. Hare glinsterende zwarte oogen bestu deerden zorgvuldig zijn gelaat. Een oogen blik dacht ze na. Hare wenkbrouwen fronsten zich en nogmaals keek ze snel naar hem. Welsprekende cijfers. Ter gelegenheid van de bespreking van het nieuw ontwerp van schoolwet zijn verscheidene statistieken opge- Vooreerst de statistiek der school gaande kinderen Gemeentescholen 511,022 leerling. Aangenomen scholen 236,004 Aanneembare scholen 182,331 Totaal 929,347 Dan heeft een liberaal Kamerlid ge vraagd hoeveel kinderen ontslagen zijn van het godsdienstig onderwijs. Wij geven het aantal per provincie Antwerpen 319 Brabant 5554 West-Vlaanderen 394 Oost-Ylaanderen 3510 Henegouw 9311 Luik6358 Limburg 2 Luxemburg 175 Namen 331 Totaal 25954 Dus, op 929,347 leerlingen zijn er 25,954 ontslagen of 2.8 per honderd. Volgens de tegenstrevers, zou men, om de wille van die 2.S per honderd, het godsdienstig onderwijs uit de school moeten bannen, dat door 97.2 overige hondersten verlangd wordt. Dat is uitzinnig, zooveel te meer dat die 2.8 toch voldoening hekomen, voor wat hun persoonlijk aangaat. Gewoonlijk wordt de porei aanzien als eene groento vau klein gebruik, nogthans maakt men er verschillige ge rechten van, namelijk in den winter en in het voorjaar, wanneer zekere groen ten verdwenen zijn. De porei mag zeer vroeg gezaaid wor den en zal aldus eene vroege groento voortbrengen, om de planten van voor den winter te vervangen die, rond April beginnen op te schieten en veel hunner hoedanigheden verliezen. Van nu af zaait op broei of in serre of nog in een bakje tegen het keuken raam, de jonge plantjes zullen wat later op lauwen broei of in serre uitguplaut worden. De porei is eene uitputbare plant en verkiest de zware gronden, overvloedig voorzien van verteerde meststoffen. Door dat deze dikwijls ont breken, is het noodzakelijk de minerale Oh 1 dus denkt ge dat Charlotte dood is, zei ze langzaam. Hij keerde zich vlug, wcrktuiglyk om. Zy is dood riep bij schor uit. Zy zij moet dood zijn! Hij zweeg om naast haar te kijken, zich voorover te buigen en haar met eene plotseling vragende uitdrukking aan te staren. Wat bedoelt ge riep hij plotselings uit. Zij gaf geen antwoord. Vlug dacht ze na. Nogmaals wierpen bare scherpe oogen een blik op zijne deftige kleeding, en begreep ze wat deze omstandigheid be- teekende; en toen deed het eentonige, voort duren herhaald geroep der parkwachters haar weer snel voorwaarts gaan. Zy bereikten zonder spreken het hek en wendden zicli naar de brug over de Serpen tine. Hij volgde haar, hoewel hij zich zoo doende hoe langer hoe meer van zyne ka mers verwijderde, en het reods laat was. Hij had beloofd binnen een uur op mevr. Coil's diner te zullen verschynen en hij was het bijna vergeten. Hij Lord Croft wiens naam op aller lippen zweefde, die pas ge leden een aanzienlijk gezelschap verlaten had, ging met deze armoedige vrouw meè, zelfs hoewel hy zich nu reeds behoorde te kleeden om gereed te zijn,Alice te ontmoe- ton. Hij 6cheen haar vergeten te hebben. Zijn gelaat zag bleek, en zijne oogen staar den met een wanhopigen blik voor zich uit. Het scheen eeuwen te duren voor dat zijne gezellin eindelijk sprak. stoffen te gebruiken, welke onmiddelijk de noodige elementen aan de planten zullen leveren. Behalve het mest dat gij ingraaft, zult cij 2 k. 5 a 3 k. zwavel zure ammoniak, 3 k. cloorpotasium en 4 k. superphosphaat per are voegen. De stikstof van de zwavelzure ammo niak zal de bladeren eene sterke ontwik- koling doen bekomen de werking van de potasch zal ze hevig groen maken de samenwerkende invloed dezer twee meststoffen brengt het vormen van me nige wortels teweeg en veel meer voe dende stoffen zullen opslorpen en ons bijgevolg vroege en malsche poreien zullen verschaffen. Gij zult den grond diep spitten, zoo dra hij wat uitgedroogd is, plaDt ge de porei in greppeltjes van 5 «ent. diep, in eenen put met een plantstok gemaakt en waarin ge de plant laat schuiven tot aan de eerste bladeren, zonder de grond te doen vallen. De planten worden gereed gemaakt met de wortels op i cent. te snyden en de bladeren iu te korten op 10 cent. Indien gy over broeikassen beschikt plant dan, onder een van deze ramen, een deel porei, wanneer rij de dikte eener ganzenpluim bereikt hebben, in dien gij versch mest in uw bezit hebt, leg er dan eenen lauwen broei mede aan onder deze voorwaarde zullen de planten zich sterk ontwikkelen, name- lyk, indien^ gij ze met eene oplossing giet van 5 grammen der aangeduide mosstoffen per liter water. G. Impatient, Tuinbouwleeraar, Vilvoorde. De spuwers. M. Hubin, socialis tische volksvertegenwoordiger, spuwde in de Kamer overlaatst een katholieke representant in het aangezicht. Dat staat geboekt in de geschiedenis. Een liberale student van Luik, naar het gekende voorbeeld van den speek heid, spuwde in 't aanschijn van een katholieke student-dagbladschrijver. Verleden Zondag stonden de internon van Sinte-Barbaracollege te Gent op het voetpad rechtover de nieuwe cirk, om de jagers te voet der burgerwacht te zien voorbijtrekken. Een garde- comiek speekelde naar den eerw. pater Jezuït, bewaker in het college, die nevens de studenten op 't voetpad stond. Ge ziet dus dat de geuzen het eens zijn in de onbeleefdheid, iu de vuilig heid gelyk in 't overige. Ze zullen dat dat wel gevoelen, wacht eens met de kiezingen. Ik vermoed dat gy haar meendet to kunnen ontloopen, zei ze, maar dat is niet zoo gemakkelijk als ge wellicht gedacht hadt. En in alle geval levon Martin en ik nog. Een vreemde kreet, bijna een angatkreet klonk van zijne lippen en een onheilspel lend licht flikkerde in zijne oogen. Ge kunt ons niet ontloopen, voegde zij er bij. We dachten dat ge verdwenen,in Afrika gestorven waart, en ik ben nog van mijn leven zoo verbaasd geweost, als toen ik utoen met die juffrouw in Kensing ton Gardens zag zitten. Wie is dat Ze ziet er voornaam uit en mooi is ze ook hoe wel heel anders dan Charlotte en ik. Ik zou wel eens willen weten, wat gij in uw schild voert Ze keek hem vreemd glimlachend aan. Ge deedt beter met mij mee te gaan en het ons te vertellen. Wy zijn juist in geldverlegenheid en gij ziet er uit, alsof ge ons zoudt kunnen helpen. Hij bloef plotsoling staan, bijna tot aan de uiterste grens gekomen van hetgeen hy verdragon kon. Ze hadden de brug bereikt. Naast hen stroomde kalm en zwijgend het water. Eenige rijtuigen ratelden voorby. Hij stond vaag naar de echo's en het geklep per der der paardehocven te luisteren, als zij zicli verwijderden. Dc avonddrukte van het West-End was in vollen gang. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1