Donderdag 20 April 1911 5 centiemen per nummer 65sle Jaar 4555 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. CONGRES GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Katholieke Maatschappelijke Werken Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Puite-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Rekiamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerea ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag o vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QLE SUUM. Aalst, 1S> April 191 1. der van het Arrondissement Aalst, EERSTE DAG. Over prachtig weêr, heldere blauwe lucht. Aan vele huizen op weinige uitzon deringen na, wapperen nationalo vlaggen. Reeds van 8 ure brengen treins, trams en rijtuigen menigvuldige, ja, dichte drommen congressisten aan in onze stad, alwaar op de Groote Markt hun het welgemeende Welkom - begroet. Om negen uren werd ter St-Martinuskork de H. Mis opgedragen door Z. H. Kanun nik Roelandts, Eero-voorzitter van het Congres. In de koor bemerkt men deH PI. Woeste, Staatsminister, de Kcrckhove d'Eiaerde, Senateur,De Sadeleer en Moyersoen, Volks vertegenwoordigers, Gheeraerdts, Burge meesterder Stad Aalst, R. Eeman, besten dig Afgeveerdigde, Baron Lodewyk de Bethune, enz. Na do Mis word het Congres geopend in de prachtig geschilderde zaal van St-Jozefs- coliegie. Den heer Moyersoen, Voorzitter van 't Congres opent de zitting en drukt zich uit als volgt Geloofd zij Jesus-Christus (luidruchtige toejuichingen), zoo klinkt het danklied sedert negentien eeuwen. Met die schoone woorden begroette 20 jaren geleden Victor Jacobs, de groote Staatsman, de Katholie ken in het Congres te Mechelen, en de zelfde lofbetuiging tot den God-Mensch deed M. Cooreman, Voorzitter der Kamer, weêrklinken toen hij twee jaar geleden het jongste Congres te Mechelen opende. Toen verleden jaar te Ninove de gedachte werd opgeworpen, te Aalst een Congres in te richten, had niemand er aan gedacht het zoo groctsch op te vatten. En nu zijt gij allen naar onze oude graafstad gestroomd en met meer dan3600 mannen en vrouwen uit alle standen neemt gy deel aan dit Congres. Zijt allen welkom, Priesters, ziel onzer maatschappelijke werken in de gemeenten, Gy, vrouwen wier, edelmoedige harten zoo zeer het goede verspreiden. En gy, politieke strijders, gij die altijd op de bres staat als het geld onze belangen en ons Geloof te verdedigen. Gij, strijders, die met stevige hand ons Katholiek Vaandel hoog houdt. 49e Vervolg. In de rijtuigen bevonden zich mannen en vrouwen, die hy wellicht kende mannen en vrouwen die hem in alle geval bij naam en reputatie kenden, en hy glimlachte bij na, toen hij zich met vage bewondering af vroeg, wat ze wel tegen hem zouden zeggen indien ze hem nu zagen op de Serpentine- hrug, in gesprek met deze armoedige vrouw. Versuft staarde hij haar aan, trachtend te denken. Hoeveel wist zy, vroeg hy zich af. Wist zij dat hij Lord Kroft was Maar natuurlijk wist ze dat niet, want zij had hem als Gerald Turner aangesproken. Hjj huiverde en wendde den blik af, keek naar het kalme, grauwe water. Het zag er koud uit, doch hoe heet was de avond. Hy voelde zich benauwd. De atmos feer was te gedrukt om adem te kunnen halen. Hij hief do hand op en streek langs zijn gelaat, en de vrouw zag aan een zyner vin gers een prachtigen diamant schitteren. z'et er uit alsof go honderdduizen den getrokken hadt, zy zo. Diamanten en njno kleeren Ge zult ons moeten helpen. Hulde, dank aan de Vertegenwoordigers van Kamer en Senaat. Hulde aan den nooit volprezen Staatsman, sinds 50 jaar op do bres, (luidruchtige toejuichingen) immer en altijd 't mikpunt onzer tegenstrevers, doch steeds eerbied afdwingend van de hardnekkigsten, hulde aan den heer Woeste welke alleen den bloei van onzen Gods dienst en de Katholieke Partij beoogt. Welkom Burgers, heden kunt gij den grondslag leggen van een machtigen Bur- gersbond van 't Arrondissement Aalst. Welkom Katholieke Onder wijzers,welke zooveel bydraagt tot do opleiding onzer jeugd. Welkom aan den vrienden van den bui ten, aan de werklieden, aan de jeugd de hoop der toekomst onzer Partij. Gedurende deze twoe dagen zullen wij nauwer banden smeden van eendracht voor den voortuitgang der christene gedachten en ons volk hooger te leiden onder verstan delijk en zedelijk opzicht. Spreker stelt voor telegrammen van eer bied en liefde te sturen aan Z. H. den Paus en hunne Majesteiten de Koning en de Koningin. De redevoering van M. Moyer soen werd dikwijls onderbroken en eest- driftig toegejuicht. Dan nam de E. H. Kanunnik Roelandts het woord. Ik ben fier, zegde hy, als ik mijn oogen neersla op den grootsche vergadering. Uwe tegenwoordigheid bowyst dat de uit- noodigihg van het Comiteit in alle oorden van o.;s Arrondissement is doorgedrongen. M. de Deken bedankt de inrichters van 't Congres en brengt hulde namens do leden van dit Congres aan Mgr Stillemans en aan den Heer Gouverneur dewelke het Congres I hebben willen beschermen. Het onderzoek waaraan wij gaan begin nen moet ons versterken wij gaan zien wat er tot heden is gedaan en wat er nog te doen valt, nietalleen op godsdienstig maar ook op stoffelijk gebied. Laat ons bewyzen dat het behoud van den godsdienstgeest het hoofdvereischte is van allen stoffelijken Daarna verklaard den heer Moyorsoen de zitting geheven, en de congressisten verdoelen zich in hunne wederzijdige afdee- lingen. De tweede afdeeling, Drukpers en Pro paganda werd door den heer Burgemeester Gheeraerdts voorgezeten. Do H.H. Woeste, Van Vreckem, De Sadeleer, enz, volgen de verschillende be sprekingen. Verscheidene redenaars leggen de middelen uit om de goede pers te ver spreiden en te ondersteunen. De vergade ring is het eons te verklaren dat het stich ten van een verbond der katholieke druk- Wij zitten juist op zwart zaad, en ge zult ons te nutte kunnen zyn. Ik kan u niet helpen, ontsnapte het zijne lippen. Ik was dwaas tot u to spreken maar uw aanblik herinnerde my doch bah 1 Ge kunt geen enkel recht op mij doen gelden, en ik kan niets voor u doen. Zijne woorden kwamen een weinig sta melend. Hij was geen lafaard, doch de vrees had zich nu een weinig van hem meester gemaakt vrees, omdat hy met geheel zijne ziel het mcisjo lief had, waar mede hij in het huwelijk zou treden, en omdat de noodlottige schaduw van het ver leden zich op zijn pad geplaatst had. En toch was hot noodig en afgedaan voorbij en afgedaan. Hij herhaalde deze woorden, terwijl liy in de duisternis stond te staren, en ze schenen hem te bespotten. Hoe kon bet voorbij en afgedaan zijn, ter wijl de vrouw tegenover hem stond, hem bedreigend, hem beleedigeud Meerdere rijiuigen reden voorbij, en hy liep door. Langs de oevers der Serpentine werden de lantaarns aangestokenZe glom men als sterren tusschen de hoornen door, grooter en stoutmoedigor dan die welke aan den donkeren hemel begonnen te verschij nen. Do vrouw had tegen de steenen ballus- strade der brug geleund. Met de handen op de heupen hief ze met een spottend lachje het hoofd tot hem op. Kunt ge niet herhaal de zij Kunt ge niets voor ons doen Nu dat zullen we zien, mynheer Gerard 'Pur pers van het Arrondissement hoogst noodig is. De zittingen der afdeelingen werden ten middag geheven om ten 2 ure terug hunne werkzaamheden te beginnen, in tegenwoor digheid van talrijke congressisten. Zij hebben volledig al de kwestiën onder zocht betrekkelijk de belangen van werk lieden, burgers en landbouwers, syndika- ten. onderlinge bijstanden, verzekeringen. De Damonafdeelingen genoten overgrooten by val. De tweede sectie heeft den politieken toestand van 't Arrondissement onderzocht. M. Bosteels, Verslaggever en Secretaris van 't Congres, drukt op de noodwendigheid de grondslagen der bestaande politieke vereenigingen uit te breiden in 't vooruit zicht al de klassen der bevolking er aan te sluiten. Om 5 1/2 ure had de Algemeene Volks vergadering plaats in de ruime zaal van den Katholieken Werkmanskring. M. Hey- man, van St Niklaas, in vervanging van den E. P. Rutten, door ongesteldheid weèrhoudcn, en M. Van de Vyvere, Volks vertegenwoordiger van Thielt-Roesölaere, hebben breedvoerig over de Kristcne Syn- dikale Beweging gesproken, en hebben doen uitschijnen lioo noodzakelijk het is dat de burgers de werklieden steunen in den strijd tegen 't socialism. Deze twee redevoeringen werden luid ruchtig toegejuicht en bekroonden de werkzaamheden van den eersten Congres- TWEEDE DAG. Dijnsdag vergaderdon de verschillende afdeelingen van 9 tot 12 en van 2 tot 3 ure. Zeggen wij terloops dat verdere uitwyding omtrent de werkzaamheden van iedere af deeling alsook de redevoeringen in hun geheel weergeven zou ons voor een week blad te ver leiden* Wij moeten dus beknopt zyn. De Studentenafdeeling werd het drukst bijgewoond, daar heerschte van in den beginne tot het einde een ware geestdrift. Rond 9 1/4 ure deden do studenten, onge veer 200 in getal onder het zingen van Wij eischen eene Vlaamsche Hooge- school», hunne intrede in 't St. Jozefs- Collegie. De afdeeling (onderafdeeling der 2de) was voorgezeten door Albrecht Bauwens, hoog student, Voorzitter van den Katholieken Vlaam3chen Studentenbond. Veel merk waardigs en nuttigs werd daar besproken. De vergadering besloot Minister Schollaert een telegram van gelukwenschingcn ter gelegenheid der neerlegging van zijn schoolwetsontwerp te sturen. ner. Nu ik eenmaal zeker weet dat gij het zijt, zal ik u niet meer uit het oog verliezen. Ik ben u moer dan eens gevolgd en ik heb u in fijn gezelschap gezien, zonder myne eigene oogen te hebben kunnen vertrou wen. Maar nu ik weet, dat gij het zijt, zal ik me aan u vastklampen begrepen Ik ben altyd dol op u geweest, en van avond ben ik meer op u gesteld dan ooit, en gij zijt zelfs niet verheugd mij na al die jaren weer te zien. In het nauw gebracht keek hij naar haar om. Het gelaat van Alice rees tusschen hem op, hem razend makend, een koorts- gevoel door zyne aderen jagend. En deze vrouw zou zich wellicht tusschen hem plaat sen zyn leven verwoesten hem wellicht berooven van het meisje, dat hij lief had Zy kon niet, zy mocht niet. Hij balde de vuisten en deed eene schrede naderbij. Hoe zich van haar te bovryden Hoe weg te komen haar het zwijgen op te leggen Plotseling bedwong hy zich. Waar is Martin vroeg hy eensklaps schor. De vrouw trok hare schouders op. De spottende glimlach zetelde noch altyd om haar mond, toen ze antwoordde Dat kunt go wel raden. Hij heeft nooit geluk, Mar tin, doch zijn tyd is bijna om. Binnen een paar weken zal hy in vrijheid gesteld worden. In de gevangenis heigdo Lord Croft. Ge hoeft niet zoo te schreeuwen, zei De slotvergadering werd rond 3 1/2 uren in de groote zaal van St. Jozefs-Collegie gehouden onder 't voorzitterschap van M. Moyersoen. Bij het intreden van den heer Woeste, brachten do aanwezigen (ten minste 1000) den achtbaren Staatsminister eene warme ovatie toe. Aan 't bureel bevonden zich den E. H. De Baets, Vicaris-generaal, afgeveerdigde van Zijne Hoogw. Mgr Stillemans, MM. Woeste, Van Vreckem, De Saedcleer, Bon Lod. de Bethune, R. Eeman, Gheeraerdts, Burgemeester, Kanunnik Roelandts, Pas toor-Deken, enz. Den heer Moyersoen drukte in eene wel doordachte rede zijne tevredonheid uit, en bedankt al degenen welke medegewerkt hebben tot het wellukken van dit Congres. Belangrijke wenschon zijn uitgedrukt geweest, en niet min belangrijke beslissin gen zyn genomen. Onze afdeelingen hebben vooreerst aangewezen dat liet noodig is de Katholieke Drukpers mildiger te ondersteu nen, dat het noodig is onze syndicale in stellingen uit te breiden, een Burgersbond tot stand te brengen in het Arrondissement. Deze wenschcn zullen vervuld worden. De afdeeling der Studenten drukte den wensch uit do Gentsche Hoogeschool te vervlaamschen. Verders zegde M. Moyersoen, dat het schoolwetsontwerp overal met innig genoe gen werd onthaald, hij. doet de voordeelen van dit nieuw ontwerp uitschijnen, en somt opofferingen op welke de Katholieken zich voor het vrije onderwijs hebben- moeten getroosten. Hij eindigde met den schoonen kreet. Scharen wij ons onder de Vlag van ons Katholiek Bestuur, en roepen wij samen uit Zy zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind De Eerw. Vicaris-generaal De Baets drukt zijne tevredenheid uit in naam van Mgr Stillemans, dit Congres te komen be groeten Hij wenscht de Katholieken van Aalst geluk dit Congres te hebben byeen- geroepen. De redenaar drukte er met spyt op na dat in de Dendervallei nog zooveel werk lieden in de klauwen van 't socialism zitten en dat het de plicht is der Katholieken deze aan die klauwen te ontrukken. Daarom doet hij een warme oproep aan de priesters alles op te offeren om tot dit doel te geraken en aan do wereldlijken dat zy zich zouden scharen onder 't banier der stryders tegen 't ongeloof en zich op te offeren om de verdwaal do werklieden tot inkeer te brengen. Dan is het de beurt aan don achtbaren Staatsminister Woeste. Hij bedankt do vergadering voor zijne de vrouw, of te doen, alsof ge de beteekenis van dat woord niet kent. Ja. hy zit in de gevangenis voor do laatste maal, hoop ik, ziende dat wy z'oon deftigen meneer tot vriend hebben, als gij zijt. Maar waartoe dient het, hier nog langer te bly ven staan Ge zult wel naar huis moeten, denk ik, en ik ga met u mee om te zien waar ge woont. Dat gaat ge niet, riep hy uit. Ik heb niets met u te maken ik kan niets met u te maken hebben. Als als ge geldge brek hebt, zal ik u nu wat geld geven maar dat is dan ook alles wat ik doen kan, en ik zal niet meer tegen u spreken. Haar gelaat bespotte hem. Hare oogen schoten vuur. Zelfs terwyl hy nog sprak, trof hem de dwaasheid zijner eigene woor den. Nu zij hem eenmaal gevonden had, kon hij haar niet meer ontloopen. Hetgeen hij gevreesd had, kon hy haar niet meer ontloopen. Hetgeen hy gevreesd had, was eindelijk gekomen. Wilt ge waarlyk niot Wel we zullen zien. Zij trad dichter op hem toe, het hoofd hoen en weer bewegend. Het zal niet zoo gemakkelijk vallen om van mij bevryd te worden, als ge deukt. Ik weet te veel, mijnheer Gerald Turner. Wat ge op het oogenblik in uw schild voert, weet ik niet maar daar zal ik wel achter komen, en als ge mij niet aanvaardt my en Martin, als uw vrienden, wel dan zult ge moeten lijden, wat er bij staat. Wellicht noemt ge u tegenwoordig achtenswaardig hó Wel, blijken van oprechte genegenheid. Mijn lot is erbarmlyk en ik beroep mij op uw goede welwillendheid. De heer Voorzitter heeft my de plicht opgelegd hier heden te komen spreken op deze slotvergadering en 't is daarom dat ik mij hier bevind. Wat moet ik u dan zeggen. Ik ben ten hoogste nog oude ratel en dien kunt gij in de goede week dikwijls genoeg hooren. (Gelach). Hoogstens kan ik u nog eenigo raadgevin gen toesturen. Spreker handelt dan over werken van allen aard, die de macht en de kracht der Katholieke Party uitmaken en waaraan het te danken is dat er in ons land «ene Katho lieke Party bestaat. Verders sprak hy Het zijn de Katho lieke Congressen die de godsdienstige en maatschappelijke werken hebben tot stand gebrachtmeer dan ooit zijn er Katholieke Werken noodig en ik ben overtuigd dat zij onze redding zullen blijven. Werken zyn beter dan wetten, omdat zij de wonden des harten heelen, omdat zy elkander de hand reiken en de kristene broederliefde bezege len. Opdat werken goede vruchten zouden afwerpen, moeten zij goed en voorzichtig gesteund worden. Het is de voorzichtigheid die heerschen moet. Dan zal uw Congres gelukt zyn, wanneer de besluiten die gy hebt genomen zullen uitgevoerd zyn. Daar zooeven juichtte gij de schoolwet toe, maar laat mij toe u te vragen of uwe toejuichingen niet een zekere voldoening laten blijken, omdat uwe taak op onder wijsgebied eenigzins verlicht wordt. Dit mag echter niet zyn, worden onze scholen beter gesteund, dan moet deze ondersteu ning dienen om op meer afdoende wyze het ongeloof te bestrijden en ons Geloof uit te breiden. De heer Woeste eindigt met een oproep tot de jeugd, hy spoort ze aan de maat schappelijke, godsdienstige en politieke Werken krachtig deel te nemen, en alzoo by te dragen tot het behoud der Katholieke Regeering. (Geestdriftige toejuichingen). De heeren De Sadeleer, de Kerkhove d'Exaerde en Baron Lodewyk de Béthune, bedanken ingelijks degenen die bygedragen hadden tot het wellukken van dit Congres. Zy namen de verbintenis aan in de mate der mogelijkheid de uitgedrukte wenschen te verwezenlijken. De heer Baron Lodewyk de Bethune, eindigde met eenen vurigon dank te zeggen tot God, wiens zegen zichtbaar op de werk zaamheden van dit Congres was neêrge- daald. Zeggen wy terloops dat de reden van Baron Lodewyk de Béthune de uiting was van eene oprechte en diepe christeneziel. Het Congres sloot om 5 i/2 ure te mid den van een overgrooten geestdrift. we zullen zien. Ge verkeert blijkbaar als ge niet doet, wat ik wil, zal het u be rouwen, ik waarschuw u vooruit ik zal u een paar dagen geven om mij weer op de been te helpen, voordat Martin vry komt, en als ik niets van u hoor, zal ik naar liet meisje gaan van u, dat in Queen's Gate woont. Zijn hart hield plotseling op met kloppen, en bonsde toen met versnelde vaart. Hij voelde zich heet, koud, versuft. Hot door zijne anderen vliegende bloed deed een rooden nevel voor zyne oogen komen. Hij zag nu niets anders van de vrouw, dan hare donkere oogen, die hem bespotten, uit daagden, martelden. En hoeveel leken ze op die van Charlotte, hoe akelig veel. Verrees de doode uit haar graf, om hem met hare verkilde handen van zijn geluk weg te sleuren. Zou deze vrouw tegenover hem nu zijn geluk gaan verwoesten, zooals Charlotte liet vroeger verwoest had Hij keerde zich af, om zyno kalmte to herwinnen, doch do vreeselyke opwinding liet hem niet los. Zyn hart stond weer stil. - Dat durft ge niet, zei hy schor, ge zoudt niet zoo wreed kunnen zyn. Zy lachte. Noemt ge dat wreed riep ze uit. Toen veranderden hare manieren plotseling en greep zo zijn arm. Hoor eens, Gerald, voegde ze er by, wees niet dwaas. Het is niet noodig, dat wy ruzie met elkander maken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1