Donderdag 27 April 1911 5 centiemen per nummer 65sle Jaar 4557 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad @n 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Italië. Kleine Werktuigen. Zomerbloemkoolen. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Rening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* ynngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat, N* 31 8n in alle Postkantoren des Lands, j Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dB bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen hij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag e vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad,1 CU5QCJSS tóEJSJI&a. Aalst, SO April 1911. 1861,-ay Maart,-191 1. Nu in Italië dus de groote onafhan kelijkheidsfeesten begonnen zijn, die in de verschillende steden op verschil lende tijden zullen gevierd worden en tot October voort zullen duren, kan het zijn belang hebben, even in korte trek ken de geschiedenis van de roof der Kerkelijke Staten na te gaan, ook voor de juiste waardeering der beteekenis van de feesten, die nu in het ééne Italië worden gevierd. La Croix vat die geschiedenis samen in 5 acten, waarvan do eerste zich afspeelde op 21 Juli 1858, toen Cavour to Plombières, waarheen hij op uitnoodiging van Napoleon III zich begeven had, een onderhoud had met den keizer. In dat historischo onderhoud werd besloten dat Piemont, door Frankrijk gesteund, Oostenrijk den oorlog zou aandoen. De manier waarop liet men over aan Cavour, die zelf den oorlog zou moeten verklaren. Dat was de eerste stap naar de stichtiDg van het groote Italië Op dien dag, zoo schrijft het Fransche blad, weet men niet waarover zich meer te moeten verwonderen de stoutmoedigheid en het doorzicht van Cavour, ofwel de verblindheid van den keizer, die verbijsterd door zijnen geestdrift voor het beginsel der nationa liteiten, met al zijn autoriteit, die toen nog groot was in Europa, het teeken gaf voorde stichting van het ééne Italië zonder natuurlijk te vermoeden, dat later krachtens hetzelfde beginsel, het groote Duitschland ontstaan zou, waar van de stichting het einde beteekenen zou van de Fransche overmacht. Het tweede bedrijf speelde zich af in 1859het was de ItaliaaDsche krijg tegen Oostenrijk, die het groote feit van dit jaar uitmaakte. Cavour werkte met al het talent, dat die groote Staatsman ongetwijfeld bezat. Door zijne handlan gers begon hij, voor zelfs nog de krijg was afgeloopen, den opstand te predi ken in de rijken van Noord- cnMidden- Italië. Na Magenta en Solferino hield de overwinnaar, tot verwondering van allen, blijkbaar verschrikt voor de ern stige gevolgen van zijn optreden, met den krijg op enbooddeuOostenrijkschen keizer den vrede aan, diedeze aanvaard de met verlies van Lombardië. 50° Vervolg. Zelden intrigeerde een politicus nu zoo slim en zoo huichelachtig als Cavour bij do voorbereiding van het derde bedrijf van het drama, dat de stichting van het ééne Italië genoemd moet worden. Onder de oogen van Napoleon, die hem zijnen gang liet gaan, van Oostenrijk, dat machteloos en van Europa, dat misschien niet too- stemde, maar zich zwijgend hield, wist hij door zijne agenten in Toscane, dat zich vrij misschien had kunnen aanslui ten, maar ook in Modena, Parma en de Romanga, die afhankelijk waren van den Paus, eenen opstand te doen uitbreken. De opstandelingen verwier pen het gezag van hunne wettige over heden en besloten, dank zij de handige manceuvers van Cavour's handlangers, zich aan te sluiten bij Piemont dat natuurlijk heel welwillend dat aanbod aannam, alsof het een dienst was, ter wijl het de eigenlyke opzet geweest was van heel de beweging. Toen bloven nog Napels, in Midden- Italië.ende eigenlijk gezegde Pause lijke Staten. Napels was voor Piemont toen nog onbereikbaar, gescheiden als het er van was door de Staten van den Paus, en voor die Staten schenen de stoutmoedig heid van Cavour en al zijne politieke slimmigheden wel te moeten wijken en breken. Maar do genie in boosheid wist wel raad. Garibaldi, door Cavour ingege ven en toegerust, ontscheepte plotseling in Sicilië, terwijl hij met plechtige ge baar Europa weten liet dat Piemont er niets van af wist en er niets mede te maken had. De opstand werd uitgeroe pen, de slecht toebereide troepen werden verrast en Garibaldi viel liet konink rijk Napels binnen. Hij dwong den koning naar Gaëta tc vluchten, waar hij hem omsingelde. Nog verhinderden eenigen tijd de Fransche schepen de blokkade, maar zoodra deze zich hadden terug getrokken, moest Gaëta zich overgeven. Op datoogenblik greep Cavour in. Hij was bang, dat Garibaldi nu reeds de Pauselijke Staten zoo binnen vallen en door zijn buitensporig optreden de tusschenkomst van Europa zou veroor zaken. Hij wierp dus de masker af en viel zelf de Pauselijke Staten binnen, onder voorwendsel, dat de Paus wei gerde de kleine troepenmacht, die hij verzameld had om zich te verdedigen, te ontwapenen. Napoleon was naar Algiers gegaan om maar niots to hoeven te zien. De zouaven boden nog heldhaftigen tegen stand. Maar vergeefs. Castelfidardo We zijn makkers of moesten dat zijn, en alles wat ik van u vraag is, dat ge mij en Martin weer in den zadel zult helpen. Geef ons wat geld om te beginnen, stel ons aan uwe vrienden voor, en we zullen hot op de eene of andere manier wel klaar spelen. Heer 't is juist alsof ik een goud mijn ontdekt had. Ge moet ontelbaar rijke lui kennen waar ge ons in kennis mee kunt brengen, en dat is alles wat wij verlangen. Hij voelde zich ziek. De dwaasheden van het verleden reczen dreigend voor hem op. Hij was een lafaard geweest, als hij aan die jaren in Afrika dacht, en nu zaten ze hem op de hielen, hem bedreigend, hem met een afgrijzen vervullen, dat hij niet af kon schudden. Zijn denkvermogen was ver warmd. Hij kon niet helder meer denken. Slechts éen ding, éen gedachte had de overhand dat deze ontmoeting een scheiding met Alice dreigde te beteekenen. De vrouw staarde met hare brutale zwarto oogen naar zijn bleek gelaat. Zijt ge te kieskeurig voor ons, tegen woordig vroeg ze grijnzend. Ge zijt niet gesteld op oude vrienden, he Achtens waardig geworden heer, is 't niet wierp een bloedige smet op het voor hoofd van alle katholieke vorsten, die de ongerechtigheid zonder protest lieten voltrekken. Onder de bescherming van de Fran sche troepen kon de Paus zijn hoofdstad blijven behouden, maar de Marken en Umbrië vergrootten het Piemonteesche gebied. Op 27 Maart 1861, riep het parlement van Turijn, Rome dat men nog niet be zetten kon, vast uit de hoofdstad van Italië. Kort daarop stierf Cavour, ge broken door zijn ingespannen arbeid en verteerd door de heerschzucht, die hij niet vervuld zag. Tien jaar later werd de proclamatie van Rome tot hoofdstad een feit. De oorlog brak uit tusschen Frankrijk en Duitschland het Fransche leger werd teruggeroepen, Rome werd ingenomen en de Paus begon zijne gevangenschap, die nu veertig jaren voortduurt. Dat is de geschiedenis van Italië's eenheid en onafhankelijkheid een ge schiedenis van geweld en huichelachtig bedrog, van rechtsverkrachting en van buitensporige ongerechtigheid. De vie ring van dat jubilé is ook een smaad voor ons katholieken, omdat het een hoon is voor den H. Vader, wiens rech ten zoo ergelijk zijn geschonden. Geen wonder, dat in veel plaatsen en steden woorden zullen worden gehoord van protest en verzet tegen zulk een jubilé. Vooral echter zal dat protest en verzet zich uiten in een vurig en hartelijk ge bed voor den Paus, don gevangene van het Vatikaan. De koortsgloed steeg gloeiend heet van zijn hart naar zijn hoofd. Hij was wanhopig. Hij had opgehouden, helder na te denken. Hij, die zich zulk een faam vorworven had, die ten allen tijde zoo kalm was. die even bedaard tegenover eene groote menigte als in eeneleege kamer stond, verloor als een jongen zijne zelfbeheerscbing, van de mogelijkheid van Alice to zullen verliezen voor hem opdoemde. En dat zou gebeuren indien deze vrouw bare bedreigingen vol voerde. Het zou beteekenen, dat hy alles op zou moeten gov en. Hoe kon hij misda digers als zijne vrienden voorstellen Hoe zou bij liaar en Alice in eikaars gezelschap kunnen zien Hoe zou hij het kunnen ver dragen Hij had vele moeielijklicden te bestrijden gehad en overwonnen Hij bad tegenover allerlei gevaren gestaan, doch het huidige dreigde hem te vernietigen. Hij was bevreesd zoo als hij nog nooit van te voren bevreesd geweest was, bevreesd voor het meisje, die zich op dat zelfde oogenblik kleedde om hem te ontmoeten, dio zich voor het diner van den avond ge reed maakte bet meisje dat hij lief had, het meisje, waarvan bij dwaselijk meende, dat zij hem beminde. En deze vrouw Ze wist niets werke lijks van hem zij kende zelfs zijn nieu wen naam niet. Zo noemde hem nog altijd bij den ouden, welken hy twaalf jaar gele den aangenomen had, en met zooveel vreugde van zich afschudde... toen Char- lotto stierf. Men weet in het algemeen niet dat het Belgisch Gouvernement toelagen schenkt aan de ambachtslieden en kleine nijveraars voor don aankoop van werk tuigen, motoren, en alle machienen, die kunnen bijbrengen om hunnen toestand te verbeteren, om hen too to laten beter en meer voort te brengen, in een woord, om bun do macht te geven mot voordeel het hoofd te bieden aan de groote nijver heid. Het Gouvernement heeft een Syndi- kaat gelast de geschiktheid der aanvra gen te onderzoeken, en op een gunstig verslag wordt de subsidie toegestaan. Dit zelfde Syndikaat zal, zoo noodig, den kooper leiden, en als bolanglooze bemiddelaar tusschen den kooper en den fabrikant van de machien dienen nog meer, het zal het kapitaal voorschieten om den aankoop te kunnen doen en den kooper zal zich met maandelijksche afkortingen kunnen verefïenen. Plotseling keek hy naar haar. Wat had zij gezegd omtrent het nog in leven zijn van Charlotte Waar woont ge vroeg hij plotseling. Dat zal ik u laten zien, als ge mee gaat zei ze. In een straatje dichtbij Pad- dington. Wacht go op de in-vryheid-stelling van Martin Wat zou ik anders moeten doen Hij wendde den blik af. Boven het water zweefde een dichte nevel. Niemand passeerde hem. Zij waren geheel alleen, en do lantaarns der rijtuigen, die over de brug rolden, schenen de duisternis nog volko mender temaken, als ze voorbij waren. Hij koek om zich heen. Plotselings was er iets eeno afschuwelijke gedachte bij hem opgekomen. Zijn leven hing er van af dat hy zich deze vrouw van den hals schoof, haar tot zwijgen bracht. Maar op welko manier Doch neen dit was een dwaze gedachte. Maar hy.was wanhopig, en moest haar op de eene of andere manier kwijt zien te geraken. Doch boe Woont ge op u zelf vroeg hij. Ja, zei ze. Slechts ik cn Martin zijn er nu nog ge behoeft niemand anders te vreezen, als dat u soms doet aarzelen. Martin zou er niets op tegen hebben een achtenswaardig lid van de maatschappij te worden, vermoed ik. Niemand anders. Deze woorden weer klonken schel in zyn brein slechts deze vrouw en Martin om hem aan het oude, Eene gansch nieuwe klienteel is dus daar gevonden, die niet beter vraagt dan te koopen, zoohaast ze overtuigd is van de voordeeleo, die ze uit de machie nen trekken kan. Het komt er dus op aan haar de machienen, motoren, arabachtstuigen te toonen, niet in catalogen, niet in magazijnen, maar in werking, en dat is het vraagstuk dat het Syndikaat der Kleine Werktuigen wil bereiken door het inrichten der Internationale Tentoonstelling van Ambachtswerktuigen Deze zal plaats hebben te Antwerpen, van 13 Mei tot 13 Juli, onder de hooge bescherming van het Gouvernement, de Provincie en de Stad. Dat de fabrikanten van machienen, motoren, ambachtswerktuigen van de gelegenheid gebruik maken en aan deze Tentoonstelling deel nemen de kosten zijn gering, en het is zeker dat er een groot getal verhandelingen zullen uit voortvloeien. Het Secretariaat, Lange Nieuwstraat, 109, houdt zich ter beschikking, om alle inlichtingen te geven. Deze groente, vroeger alleen het voor recht der rijke tafels werd in zekere gronden aanzien als zijnde van onmoge lijke teelt, dit gedacht bestaat nu niet meer en men vindt er hedendaags in alle hoven nochtans om ze in den zomer voort te brengen, zijn er eenige zorgen noodig het wellukken van die cultuur hangt er van af en deze kan in twee woorden samengevat worden veel water, veel mest. Deze cultuur past bijzonder voor de moerasgronden als voorbeeld noem ik de omstreken van St. Omer en Amiens in Frankrijk, waar de boerkoozen hunne bloemkoolen teelen op eilandjes en ze gieten hij middel van een werktuig bestaande uit eenen langen steel eindi gende op een plat uitgehold gedeelte zij begieten daarmede hunne planten gemakkelijk en overvloedig en zulks in korten tijd. Deze bloemkoolen worden ten andere, in heel Noord-Frankrijk geroemd. De zaaiïng geschiedt in April liefst op eeno ouden bloei de jonge plantjes worden op 10 cent. verspeond cn ter plaatse geplant in Mei. De bloemkoolen zullen zooveel te krachtiger zijn, en de kroppen zooveel te dikker, malscher en witter wanneer de planten meer zullen bemest worden daarvoor, behalve het afschuwelijke verleden te herinneren, en Martin bevond zich in do gevangenis. Iets leelijks en misdadigs overmand hom. Zy waren geheel alleen. Hij was sterk en zijn leven en dat van Alice hingen er van af. Hij deed een stap vooruit. Hij kon niet lijdelijk gedogen, dat zijn geluk hem ont rukt werd. Hij kon zich nu laten beroven dat was te veel voor een man om te dragen. Hij had te veel geleden, om nog meer te kunnen verdragen. En hij had ge boet geboet en geleden, zooals de hemel bekend was. Hij keek do vrouw aan. Hare oogen be spotten hem. Eene duivelin straalde er hem uit togen, en in een oogenblik drukte zijne hand tegen haren mond. Haar leven voor het zijne Voor geen enkele anderen gedachte was meer plaats in zijn brein, on haar leven was onwaar dig, terwijl hot zijne... de hemel lielpe hem hij was eerlijk, openhartig, hij han delde rechtvaardig. Haar leven voor hotzyne Ze was als was in zijne handen. De steonen balustrade was niet hoog. Toen zij er over heen slingerde, slaakte ze slechts een gedempten kreet. Deze werd door een pauw aan den overkant van het water schel beantwoord. Een rijtuig ratelde voorbij, toen hy zich omkeerde en de brug over liep. mest, in 't voorjaar ondergegraven en waarvan er nog een deel in den grond blijft, zullen wij met voordeel de vol gende bemesting toedienen 3 kilogr. zwavelzure ammoniak. 3 kg. kloorpo- tassium en 5 kg. superfosfaat. De phosphoorzuur zal de planten tot de bevruchting voorbereiden en het is zonder twijfel dat de stikstof en de potasch op overvloedige wyze zullen werken op de ontwikkeling der bladeren en der knoppen. Met deze bijvoegende bemesting, moet er overvloedig begoten worden, bijzonder by de vorming der knoppen. Zoodra deze laatste verschijnen, bre ken wij eenige binnenbladeren, boven op om ze heel wit te bewaren en indien er ineens te veel zijn om te snijden kan mon ze eenigen tijd bewaren, door ze omhoog te hangen in eenen donkeren en koelen kelder. G. IMPATIENT, Leeraar-Tuinbouwschool Vilvoorde. De tien geboden van den katholiek van de daad. 1. Als ge geen antwoord weet op de gangbare moeilijkheden en voornaamste waarheden des geloofs niet weet te ver klaren, verhoop dan niet eenig goed te doen. 2. Als Gij onkundig zijt in de groote sociale vraagstukken die uw tijdgenoo- ten verontrusten, verspilt Gij uw tijd. 3. Als Gij niet door- en door de grond slagen kent van 't Katholicismus, zal elke leugenaar u beschamen hoe luid ruchtig Ge de waarheid ook predikt. 4. Een zelfbewuste en krachtige wil is meer waard dan duizend warhoofden, hoe wetenschappelijk zij ook zijn. 5. Een grondbeginsel goed begrepen is meer waard dan duizend onsamen hangende en verwarde denkbeelden. 6. Beter is het, op tijd te beginnen dan het einde haastig af te werken. 7. Beter is het langzaam voort te schrijden naar het zekere dan voort te hollen naar 't wisselvallige. S. Beter is het te denken aan den dag van morgen dan nutteloos in 't vorleden te verwijlen. 9. Veel leert men met nadenken maar niet minder met te werken. 10. Uiterlijke rampen beteekenen weinig als men slechts eenige voorzor gen neemt, en vooral als men zich van inwendige gebreken betert. HOOFDSTUK XVI. Margaretha vertelt eene leuge. Margaretha keek het vertrek binnen. Gedurende een oogenblik scheen het bijna volkomen donker. Toen werd de gestalte harer moeder, die op den vloer lag uitge strekt, zichtbaar voor haar, en trad zij al tastenden op haar toe. Bij do deur bleef ze nog even staan. Hoa kon ze nog binnen gaan? Hoe zou ze durven? De woorden van den brief, dien zy gelezen had, schenen in haar hoofd verbrand te zijn. Zij scheen ze in het duister voor zich tc zien staan leelyke wreede woorden. Weiger mij, als gij wilt, doch eene weigering beteekend schande en oneer, gy moet dat willen ondergaan, of my Marga retha geven. Zij kan u, door mijne vrouw te wordon, redden als zy wil. Croweley. Het was doodstil in hot vertrek. Mevr. Nethercombe scheen nauwelijks to bewe gen. Zij lag in wanhoop voor haar bed, en Margaretha stond op haar te kjjken, trach tend te denken, verlangend haar op te gaan richten, en toch door do woorden van Lord Crowley's brief verstyfd. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1