Zondag 50 April 1911 5 centiemen per nummer 65sle Jaar 4358 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. Voorspoedig België. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Heiligdommen vai) O.L.V. De bemestingen in Mei. Lijk in Portugal. Katholieke kringen Ouderdomspensioenen. DITJES en DATJES. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Rening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vungen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by G. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 9n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsiag o vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUJB SUUM. Aalst, 29 April 1911. Talrijk zijn de lofsprekendc beoordee lingen over België dezer laatste tijden door vreemden uitgebracht. Wij hebben er reeds verschillige meegedeeld doch deze welke wij gaan laten volgen, munt vooral uit door hare uitdrukkelijke verklaringen en besta- tigingen. Deze beoordeeling is verschenen in het tijdschrift Rundschau een der meest gelezen van het Duitsche Keizer rijk, aflevering der maand Maart 11. De schrijver heeft zijne beschouwin gen verdeeld in 9 deelen 1G België bezit in verhouding hot meest voïmaakste spoorwegnet der wereld. 15,5 kilometers spoorweg per 100 vierkante meters tegen Engeland 14.8 Duitschland 10,4 en Frankrijk 7,4. 2e Nergens reist mon gemakkelijker en beterkoop daar in België. Niet alleen de werklieden-abonne menten maar ook de algemeene tarieven zyn lager dan ergens elders, en de abonnementen voor 15 en 8 dagon ver schaffen een gemak dat nog geen eene enkele spoorwegmiDister elders heeft' durven invoeren. 3e Sedert 1909 is Antwerpen de voor naamste haven van het vasteland. Voor invoer-eu uitvoerhandel komt België op de eerste plaats van gansch de wereld. In 1904 gaf de vergelijking per inwo ner voor België 714 fr.; voor Enge land 555 fr.; voor Duitschland 224 fr. voor Frankrijk 230 fr. In 1906 was liet handelscijfer van België reeds 863 fr. por hoofd. 4e In geen enkel land ter wereld heb ben, sedert deze laatste 25 jaren, han del en nijverheid zich ontwikkeld lijk in België. De uitgaven voor werken van open baar nut zijn overgroot geweest en nochtans de nationale schuld die men onvruchtbaar noemt, is van 1884 tot 1909 verminderd van 6,71 fr.tot 3 79 fr. byna dus met dG helft. Het is waarheid dat de Staatsschuld sedert 1880 tot 1906 gestegen is van 1422 tot 3329 millioen. Maar het krediet van het land is er door versterkt,want al do geleende kapitalen zijn besteed gewor den aan werken die winst afwerpen, zooals spoorwegen, havens, vaarten enz. 5® In geen enkel land ter wereld is het leven zoo goedkoop als in België de a Rundschau» haalt de vergelijking aan door een geuzenblad van Parijs ge- maak t Te Parijs kost een liter petrool 0,50fr. te Brussel 0,15fr.; Een doosje stekskens in het Arrondissement Aalst Verslag voorgedragen op het Congres der Maatschappelijke Werken van Aalstden 17 en 18 April 1911, DOOR M. Petrus Van Nuffel. Gansch België door-, maar voornamelijk in ons schilderachtig Vlaanderen, ligt hij de bevolking de verecring voor de H. Maagd Maria in merg en bloed. Geene stad, geen dorp, of men heeft er de Koningin der Hemelen eene kerk of een lieflijk bidplaats ken opgericht De godsvrucht dagteekent van den tijd dat in onze gewesten, door de eerste Martelaars, het waar Geloof werd verkondigd, drie aireede in de IV® eeuw heiligdommen aan O.-L.-Vrouw toegewijd allerwegen deden oprijzen. Van in de verstvcrwijderdC tijden ont stonden processiën of geestelijke optochten, tot wier plecht en praal de grootste kun stenaars hun genie, leendenontelbare gasthuizen, lazarijen, kapellen, kloosters, onderwijsgestichten, congregatiën, kapcl- njjen, broederschappen cn altaars plaatste men onder hare heilzame bescherming. Wie noemt ons liet getal klokken, schil derijen, vaandels, eere- of aflaatpcnningen, tijdschriften, enz., enz., die met de becl* tenia van Maria prijken en Haren nooit te Parijs 0,10 fr. te Brussel 0,01 fr. Dus te Parijs een doosje voor 10 centiemen te Brussel 10 voor 10 centiemen. Houillekolen té Parijs 40 fr. do 1000 kilogr. te Brussel 20 fr.; Koffie te Parijs 6 fr. den kilogr. te Brussel 3 fr. Terwijl in Frankrijk en Duitschland alle taksen verhoogd zijn, werden in België alle de waren van groot ver bruik volkomen ontlast, zooals ruwe cacao, thee, ongebrande koffie gedeel telijk werden ontlast rijst, zout, azijn, alkooi voor de nijverheid... en wij voegen erbij de suiker. 6e Het gouvernement is ten hoogste bezörgd met de belangen van handel en nijverheid de inkomrechten op grond stoffen; de accijnsrechten èn de ver- voertarieven zijn geheel gematigd. 7e In geen enkel land heeft zelfs vol- geDS het oordeel van protestantsche staatshuishoudkundigen, de maatschap pelijke wetgeving zulke groote stappen vooruit gedaan als in België gedurende deze 25 laatste jaren. Toen en 1884 het liberaal ministerie viel, was bijna nog alles te beginnen. (Geen wonder dat er bijna niets was gedaan geworden men had immers tijd en geld verspild aan den ge vloekten schooloorlog.) 8e Van 18S4tot 1910 lièeft België een vraagstuk opgelost dat overal elders onoplosbaar scheen. Het heeft namelijk, ondanks de stij ging zijner begrootingen geen enkele nieuwe belasting.gelegd uitgenomen op den alkool, waarover men het moet geluk, wenschen; 9® Van 18S0 tot 1910 is het cijfer der ongeletterden meer dan de helft gedaald; de verstandelijke ontwikkeling van alle klassen is vooruitgegaan de inrichtin gen van het vakonderwijs zijn voor beeldig. Een nieuw wetsontwerp, opgemaakt inden meest breeden vrijheidszin, gaat een gedacht geven van hetgeen een gouvernement dat de vrijheid eerbie digt, kan doen zonder kwellenden dwang. En nu icat de «Rundschau» heeft vastgesteld, is bekrachtigd gewor den door M. Alberti, algemeen kom- missaris der Duitsche afdeeling bij de Tentoonstelling van Brussel, in eene redevoering die hij te Berlin uitsprak. Wat, gaan de blauwe roode en groene gazetten daarop zeggen Zeggen Wel natuurlijk ze zullen zwijgen over de vereerende beoordee lingen van de Rundschau uit vrees dat het algemeen zou hekend worden dat ze liegen en bedriegeu, en dit wetens en willends, wanneer zij ons Katholiek Ministerie en ons, Katholieken, van alle mogelijke politieke misdaden be schuldigen en onze toestanden onder een valsch daglicht stellen. volprezen Naam dragen?... Wie telt de steden en gemeenten, de straten en steen wegen, de velden en bosscben, de boomen en huizen, met het beeld dor Moeder-Maagd versierd O voorzeker, mocht ons Vaderland tc eeniger tijde het PARADISUS MARLE genaamd worden En die godsvrucht, kostbaar èrfdeel ons door het voorgeslacht nagelaten, dienen wij ongeschonden, in cere en in bloei, te be waren, uit te breiden er. erop'te beuren, te herstellen daar wear eenige verzwakking ware te bespeuren. De algemeene aandacht cn bestendige be waakzaamheid vergen eerste en vooral de oude kapellen, die niet alleen roemen op een geschiedkundig verleden en oud- heidskundige waarde, maar aan dewelke treffendevolkslegenden, duurbare herinne ringen verbonden, wereldbefaam.de began- kenissen gehecht zijn. Do herstellingen van oude bedehuizen, dienen toevertrouwd te worden aan werk lieden, die bewijzen van kennis in het vak gaven, dit onder de leiding van ervaren bouwkundigen, en, zoo mogelijk, onder het toezicht dor Koninklijke Commissie van Monumenten. Verscheidene gemeenten ga ven onder dit oogpunt bewijzen van door zicht en wijs beraad cn mochten terecht aanspraak maken op de ondersteuning van Staat en Provincie, die immer bereid zijn hét herstellen onzer historische gebouwen in de mate van het mogelijke te onder steunen. De werkzaamheden des velds zijn vee! verachterd,ten gevolge van 'tongunstig weder van het begin dor maand April. Men gaat thans voort met de zaaiing van voeder- en suikerbeeten, die eene zelfde bemesting ontvangen als deze in April gezaaid, 't is t. z. de suikerbeeten bij de omploeging van den grond, 300 kgr. superfosfaat en 150 ltgr. chloorpo- tasch. Op de beploeging strooit men dan nog zoo vroeg mogelijk 300 tot 400 kgr. superfosfaat, 150 tot 200 kgr. chloorpotasch en G00 tot 400 kgr. am- moniaksulfaat, meststoffen welke men door eene duchtige egging of beter bij middel van den schoffelploeg onder werkt. De voederbeeten, ontvangen dezelfde hulpbemesting, doch, in lichten grond, in plaats van superfosfaat, 600 tot 800 kgr. slak, in ééue maal tijdens de ora- ploeging uit te strooien. Rond 15 Mei, wordt de peerdentand gezaaid. Eene goede bemesting versclien stalmest geeft goede uitslagen in deze teelt, alsook de beer. Men beert des ge vallend eens voor de zaaiing, en een paar malen na het opkomen. Een vochtigen bodem is te verkiezen, en men past eene duchtige stikstof- en potaschbemesting toe, gezien beide bestanddeelen aller- voordeeligst op de groene deelen der plant werken. Men ploegt met don stal mest een mengsel ouder van 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 200 tot 250 kgr. chloorpotasch. Daarna egt men zoohaast mogelijk 250 kgr. zwavelzuren ammo niak ouder. De graangewassen die te flauw slaan, kunnen thans nog uit eene dekbemesting van 100 kgr. zwavelzuren ammoniak, 400 kgr. superfosfaat eu 100 kgr. zwa velzure potasch voordeel trekken. Ook de aardappelen, die onvoldoende of gebrekkig bemest werden, zullen eene toegift tijdens het aankuilen van 150 kgr. zwavelzuren ammoniak, 400 kgr. superfosfaat en 150 kgr. zwa velzure potasch zeer loonend wezen Wie goede tabak betracht zal wel doen zoo vroegtijdig mogelijk eeno ge matigde bemesting goed geteerden stal mest toe te passen, en zoo vroeg moge lijk een mengsel onder té eggen van 150 tót 200 kgr. zwavelzuren ammoniak, 300 kgr. superfosfaat en 250 kgr. zwa velzure potasch. Nimmer make men ge bruik van beer, ten zij zoo lang tijdig mogelijk voor de planting, ten einde de chloor den tijd te gunnen naar den on dergrond te bezinken. Voor droge weiden, die thans gezaaid worden, wordt ongeveer 1200 kgr. slak en kaïniet ondergeploegd, en zoo vroeg mogelijk, voor de zaaiing, 200 tot 250 kgr. zwavelzuur ammoniak ingeëgd. Jan. Het herscbilderen of herstellen der O.-L. Vrouwbeelden mag evenmin aan den eer- steil den besten kladschilder of snippelaar opgedragen worden men raadplege eerst en vooral het oordeel en de ondervinding van deskundigen. Het is hier, nietwaar, om doen de versieringen hiëroglyphen voor den oningewijden welke meerwerf man tels en kleederen bedekken, ongeschonden te bewaren, en de kleuren in hunne primi tiviteit trouw na te bootsen, of, als het kan, te behouden Men wake tezelfdor tijd op de behou denis en het hertoetsen of verdoeken van schilderijen. Menig moesterstuk onzer Vlaamsche Meesters hangt vergeten en ver doken, in liet afgelegen hoekje eener nede rige kapel menig kostelijk doek werd reeds bedorven door onbekwame handen, of verduisterd en reddeloos verminkt door regen en wind, door den smook der kaar sen, die, in het algemeen veel te dicht voor de schilderijen worden geplaatst. Veelzijdige, kennissen en een gmote dosis gezonden kunstsmaak zijn broodnoo- dig bij liet aankoopen van kerk- en kapel- ornementen. Dit weze niet alleen gezegd voor do prooston en kosters der bidplaatsen zelf, maar insgelijks voor de schenkers van offeranden. Het is eene hoofdvereischte, dat allo voorwerpen hoe weinig van aanzien ook, beantwoorden aan den stijl, aan de ruimte, dc hoogte, het licht- en schaduw spel zelf, der altaren en heiligdommen. Men ziet wel, aan dat geene wat ons nog van vernieling en roofzucht overblijft, (lat de Op eene meeting onlangs te Brussel gehouden, riep Vandervelde de hoofd man der socialisten uit Wij moeten handelen lijk inPor- tugal Men heeft ons getoond hoe een klein land zich van het kleri- kalism weet te ontmaken. Dus, volgens de rooden en zonder twijfel ook de blauwen, geeft Portugal ons voorbeelden die hier zouden moeten nagevolgd worden. Tot slichting onzer geachte lezers laten wij hier volgen wat over de vrij heid van Godsdienst aan het Engelsch dagblad Daily-Mail wordt geschre ven Een dekreet schaft den katholieken Godsdienst af als Staatsgodsdiensten al de taksen door het vólk betaald voor de parochiën het verbiedt de bezetten aan de kerken. »A1 de godsdienstige ceremoniën moer ten door de confreriën betaald worden, een derde der ontvangsten moet toege kend worden aan werken van liefdadig heid. De konfreriën mogen zich niet bezighouden met opvoeding zij zullen leergangen van godsdienstige opvoe ding mogen inrichten. Al de godsdienstige ceremoniën moe ten plaats hebben tusschen den dageraad en den ondergang der zon, onder toe zicht van eenen ambtenaar van den Staat. Al de gebouwen welke aan de kerken toebehooren worden verbeurd door den Staatdeze staat kosteloos het gebruik der kerken en kapellen af voor de gods dienstige ceremoniën, op voorwaarde dat de konfreriën zich verbinden zeiven de ceremoniën te betalen. Alleen die priesters welke de geeste lijke orders in Portugal ontvangen heb ben, zullen in de kerken mogen Mis doen enkel 5 seminariën zullen mogen bestaan. De leeraars en bedienden der semina riën zullen door het gouvernement geko zen wordendat oolc de boeken zal aan duiden voor de seminaristen bestemd. De Pauzelijke Encyklieken en de Bullen der Bisschoppen zullen niet mo gen afgekondigd worden zonder de toe- latiDg van het Gouvernement. In 't kort gezegd de Staat maakt zich volkomen meester, niet enkel van de kerkgebouwen maar ook van de Pries ters, die hij wil opvoeden naar zijnen zin gelijk men hier poogde te doen onder het Hollandsch beheer. Dat is vrijheid naar het hart der geu zen. Maar of zulk stelsel duren zal meësters der middeleeuwen kunstenaars waren met grondige kennis en fijnen smaak En die kunstenaars waren Christe nen, en 't was in hun vurig Geloof, dat hun talent rijpte en meesterstukken schiep Alleen dus aan geloovigo vakmannen kan men in volle vertrouwen een kerkvoorworp bestellen. Trouwens, het spreekt van zelfs, dat eon kunstenaar, hij weze schilder of graveerder, beeldhouwer of borduurder, met het vervaardigen van een kerkvoor worp gelast, dieno bezield te wezen met diepgovoelden eerbied voor het kruisbeeld dat hij beitelt, voor het Mariabeeld dat hij schildert, om werkelijk iets te kunnen samenstellen, to scheppen dat ingetogen heid, overweging en heiligo vervoering afdwingt?.,. Maar komen wij terug op dc O.-L.-Vrou- webeelden, en, inzonderheid, op deze, die men noemt wonder- of miraculeuze beelte nissen. In zake van herstellingen zal men de voorzichtigheid tot het uiterste drijven, en, alsvorons iets te beginnen, het oordeel en de goedkeuring dor Geestelijke Overheid inwinnen. Wanneer, ten jare 1881, to Aalst, bet beeld van O.-L.-Vröuw van Mculeschette moest hersteld worden, werd te dien einde eene Commissie benoemd, waarin niet min dan drie bekwame beeld houwers zetelden welnu, drie jaren later was men tot nog geen enkel besluit ge raakt, eiï achtte men het wijs do zaak te onderworpen aan Z. H. den Bisschop deze is dan in persoon het beeld mot lijnwaad komen omwinden en beplakken. Strekke 81 kt Vkrsiond dek komt den volgenden brief te sturen aan alle Katholieke Maatschappijen Waarde heereD, Do veldtocht tegen het schoolontwerp op touw gezet verplicht alle Katholieke Vereenigingen tot eene krachtdadige werking. De openbare raeening dient ingelicht te worden tegen de lasterlijke en leugenachtige middelen, met dewelke onze tegenstrevers ze tegenwoordig pogen tot dwalen te brengen. Het Bestuur van het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen heeft in hare vergadering van Dijnsdag 11 April, besloten al de aangesloten in stellingen te verzoeken onmiddellijk voordrachten in te richten en de uitge ving te verzekeren van het grootste getal mogelijk vlugschriften, plakkaarten en omzendbrieven, van allen aard, om alle onze medeburgers te verlichten nopens den echten zin en de ware strekking der nieuwe wet. Wat de voordrachten aangaat, oor deelt het Bestuur voordeelig er alle huisvaders en huismoeders op uit te noodigen, zoo zeer ingenomen met do verzekering van een goede christelijke opvoeding voor hunne kinderen. Gij zult liet zeker ook nuttig oordee- len verzoekschriften te zenden aan de Wetgevende Kamers onderteekend bij zonder door de huisvaders en huismoe ders, die een onderwijs verlangen volgens hun ideaal en hunne geloofsbe grippen. Op het dagorde der zitting van het Verhoud dat zal gehouden worden te Tongeren op Zaterdag 29 eu Zondag 30 April, verschijnt de «Schoolkwestie». Het Bestuur zal de gestemde besluiten aan de aangenomen Vereenigingen en Kringea overmaken, maar het dringt nog aan, opdat de Vereenigingen en Kringen zoo talrijk mogelijk zouden vertegenwoordigd zijn om er de instem ming van gansch het land te bevestigen aan het nieuw schoolontwerp. Aanvaardt, Waarde Heereu, de verze kering onzer verkleefde gevoelens Do Voorzitter, K. WOESTE. Men weet dat de Staat eene premie geefi aan dogenen dio storten voor hun pensioen. Die premie of bijleg beloop tot 0,60 fr. op 15 fr.; dus in het geheel tot 15 maal 0,60 fr. of 9,00 fr. Dat is de algemeene regel. Maar de Staat geeft meer aan de per sonen dieeenen zekeren ouderdom be reikt hebben, opdat hun pensioen grootor zou zijn, hoewel zij zoo lang niet meer kunnen storten. zulks alorr. tot navolging In sommige kleine bidplaatsen treft ge beelden aan, dio verre van tot ingetogenheid en eerbied te stemmen, ons doen donken aan wereld- sche modepoppen, alle verhevenheid, alle uitdrukking missende. Wij kennen eene liefdadige dame die zekere kapel begiftigde met oen beeld, hetwelk zij in oen speel goedwinkel had aangekochtZeker, al ware liet bedrag der gift nog zoo aanzien lijk, zouden dergelijke voorwerpen uitdruk- lijk moeten geweigerd worden. De gekleede beelden dragon soms mantels, schooten, vollen, sluiers, die men beschou wen kan het kerkarchief bevestigd zulks soms als voortkomende van edel- vrouwen of aanzienlijke familiën. Gewoon lijk zijn dit zeer kostelijke stukken, die bijzondere voorzorgen vereischen, niet alleen om hüime erkomst of eerbiedigen ouderdom, maar insgelijks om hunne inner lijke waarde, en die, evenals kronen, schepsters cn juweelen, moeten beschermt worden tegen diefstal, waarover men zich bezondorlijk te platte lande beklaagt. Daarjn kan allerbest voorzien worden met kleederen en kleinooden, ten tijde van be gankenis on patroonfeest; door vertrouw bare mannen te doen bewaken, ze nooit des nachts in hot bedehuis te laten, cn verders, in den loop van het jaar, in de brandkast te stoppen cn te vervangen door voorwerpen van fantazij. Een ander slach van lieden, dat niet ontziet, zijn de antiquairs of oudheidskoo- pers, die in alle steden op schrikbarende Zoo krijgen degenen die voor i860 geboren zijn, eene premie op 24 fr., imiien zij, wol te verstaan, 24 fr. stor- len. Daarbij degenen die geboren zijn in 1S56 tot 1860, krijgen op de 6 eerste gestorte franks, 1 fr. premie degenen geboren van 1851 tot 1855, krijgen 1,50 fr. premie op die 6 eerste frank; en degenen die geboren zijn voor 1851, krijgen 2 fr. premie per frank op die 6 eerste frank. Zoo bestond de wet tot nu toe. Tengevolge van het stemmen der wet op de mijnwerkerspensioenen, is daarin eene verandering gebracht, die eene merkelijke verbetering is. Do verandering bestaat hierin, dat de personen, geboren voor 1870, eene premie zullen ontvangen op 24 frank, als zij 24 frank storten. Deze geboren van 1866 tot 1S70 zullen 1 fr. premie ontvangen op de 6 eerste frank deze geboren van 1861 tot 1865 zullen 1.50 fr. premie ontvangen op de 6 eerste frank, en deze geboren voor 1861 zullen 2 frank ontvangen op de 6 eerste frank. Dus degenen die geboren zijn voor 1861 en 24 frank storten, zuilen-ontvan gen zesmaal eene premie van 2 frank of 12 Ir. en 18 maal eene premie van 0,60 fr. of 10,80 in het geheel 22,80 fr. Degenen geboren van 1861 tot 1865 en die 24 fr. storten zullen ontvangen zes premiën vau 1,50 fr. en 18 premiën van 0,60 te zamen 19,80 fr. Dat is niet alléén voor de mijnwer kers maar voor allo Belgen, en dat komt in voege met 1912. Schelmstukken. De Petit Bleu liberaal dagblad, doet eeno opsom ming van hetgeen de priesters zoo al gesticht hebben in België 6.478 scholen en patroonschappen. Belgische Boerenbond met 42.431 leden Samenwerkende melkerijen met 52 dui zend 380 leden 1.07Ó gilden voor gezamenlijken aan koop met 63.105 leden 1.555 parochiale vereenigingen 521 land- en tuinbouwvereenigingen met 43.285 leden 433 syndikaten voor geiten, konijnen en varkens met meer dan 100 duizend leden 1.073 syndikaten voor paardenkweck met 87.000 leden 618 Raffeisenkassen 1.754 landbouwverzekeringen van allen aard met 171.660 leden 072 beroepscholen. Van de 8.200 erkende maatschappijen van onderlingen bystand, zijn er onkel 99 liberaal. En de Petit Bleu is verontwaardigd!!! Dat begrijpt zich. wijze vermenigvuldigen, en, met vergroot glas en rinkelende geldbeurs op onze dorpen ronddwalen, om, in ruiling van stras, klatergocd en eenige zilverstukken, on waardeerbare oudheden mee te nemen. Het krachtdadig optreden van proosten, provi sors en van alle eerlijke lieden moet do begeer- of winzucht dezer opzoekers naar gewijde voorwerpen onverbiddelijk dwars- boomen, ongenadig verijdelen Veelal richten de oudheidskundigen zich tot een voudige vrouwen en onwetende buitenmen- schen, mot het bewaken der kapellen gelastzij verschalken hunne goede trouw, spcculecrende op hunne weinige kunstken nis. In het arrondissement Aalst noemt men bedehuizen, welke tot voor cenige jaren nog echte kunstschatten bezaten, als daar zijn overprachtige koperen schotels en schalen, tinnen kandelaars on wij waterem mertjes (verwisseld voor blikkerende kan delaars in patino) alleszins verdienstelijke schilderijen (geruild voor Kruiswegen in kleurendruk) kristallen luchters, kaz.ui- vels, ja zelfs antepodiums, altaars en klokken (verkocht aan ware spotprijzen) en die thans van alles wat eenige kunst waarde bezat, beroofd zijnwij kunnen broederschapppen en kapellen noemen, over een dertigtal jaren nog vermaard om hunne oude gedenkstukken, die hedendaags letterlijk kaal geplunderd staan. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1