Donderdag 4 Mei 1911 5 centiemen per nummer 65"e Jaar 4559 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan fan de Stad en 'i Arrondissement van Aalst. 1)1 Dl Nog de Werkstaking GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. AAN ONZE GEERDE ABONENENTEN EN GEACHTE LEZERS! Wij bevinden ons in de volstrekte noodzake lijkheid van u heden slechts de helft van ons nummer des Donder- nags toe te sturen. Wat is de oorzaak? Sedert geruimen tijd hadden onze letterzet ters en steendrukkers de zeer slechte gewoonte aangenomen van maan dag te vieren. Wij willen van 't verledene jaar niet spreken en ons alleen houden aan 't loopènde jaar 1911. Van 't jaar 19H zijn er 17 weeken verloo- pen, of beter gezegd, er zijn 17 maandagen ge weest. Eliwel! wilt ge weten hoeveel maal zij maandag hebben ge vierd!.. Negen van die zeven tien. Wij vragen is dit te verduren?... Is dat goed te keuren? hebben vriendelijke Menigmaal 't bemerkingen gemaakt en dan werd er soms twee ot drijmaal van 't maandag vieren afge zien. Maar weldra wa ren onze bemerkingen vergeten, in den wind geslagen eii men was weer aan 't maandag vieren gelijk voorheen.. Wij bevonden ons dus, om 't misbruik uit te roeien, in de noodzake lijkheid strenge en af doende maatregelen te nemen tegen twee werk lieden welke het voor beeld zouden hebben moeten geven van op- passenheid aan de ove rige werlicden,in plaats van ze des 's maandags naar de drankhuizen te leiden of te lokken, Wij hebben de eene dadelijk afgedankt mits betaling zijner daghuur van twee weken en de tweede zijne veerlien- dagen opgezegd om hem tot inkeer tedoen komen Daarop zijn allen be halve een in werksta king gegaan en zoo is de beslissing ten uitvoer gebracht die ze daags te voren achter flesch en pot hadden genomen van allen het werkhuis te verlaten zoo er eene op merking werd gemaakt of iemand zijn werk zou opgezegd worden. Een ander misbruik bestond ook nog, name lijk. van de leerjongens om allerhande zaken te zenden of om drinkwa ter in schijn maar om bier. Men bracht bier in plaats van water ofwel in den emmer met wa ter bevonden zich flcs- schen oudbier. Ons werkhuis geleek aan een duivenkeet Wij vragen waar laat men dit toe? Bedoeld misbruik heb ben wij uitgeroeid met de poort te sluiten.... En dit schijnt aan allen niet al te zeer te beval len. Wellicht zouden eeni- ge lieden kunnen den ken dat wij gehandeld hebben uit vijandschap tegen 't vieren van den rooden feestdag van eersten Mei, wij verkla ren dat er absoluut niets van waar is! Zondag, als 't noodig is, komen wij hierop terug. j- Sterfgeval Rechterlijk Kronijk. Kerkelijk nieuws HOFSTEDE DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» fttngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsiag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wonden ten bureelo van dit blad. CUIQÏJB ÖÏJlLISa. Aalst, 3 Mei, 1911. 51e Vervolg. Zij begreep niet wat zo beteekenden, doch ze waren voldoende om haar te doen inzien, dat hy macht over hare moeder had dat hij de middelen bezat om haar to ruinoeren en te onteeren, en wat zij ook gedaan mocht hebben, Margaretha kon hot niet verdragen. Haar gelaat zag wanhopig bleek, toen ze eindelijk binnen trad. Het was bijna vol komen donker in het vertrek maar toen zo dicht bij hare moeder stond, kon ze zien dat hare schouders schokten, en dit was meer dan zij verdragen kon. Moeder, moeder 1 riep ze uit. Mevrouw Nothercombe rees ontsteld half van den vloer op, zich met eene hand aan de zijden sprei van haar bed vast hou dend en met do andere ljand Margaretha weg duwend. Wat wilt ge vroeg ze streng. Mar garetha, wat doet ge hier Het is niets slechts slechts, een weinig hoofdpijn. Ge ziet er uit als een geest, kind. Margaretha deinsde een weinig terug. Hare moeder zag er zelf als een geest uit, en toen zy op trachtte te staan, wankelde NIEMAND, NOCH KATHO- LIEK, NOCH LIBERAAL, NOCH SOCIALIST, NOCH DAENSIST DIE RECHT VOOR DE VUIST IS, KAN DAT MAANDAG VIE REN GOEDKEUREN. WIJ in zy hevig en zag Margaretha hare handen beven. Ga weg, Margareta. Ge kunt niets voor mij doen en ik zal het spoedigst beter zijn, als ik aan me zelf overgelaten word. Ik....ik had straks eene duizeling. Ik denk dat het door de warmte komt. Het is on natuurlijk heet voor den tyd van het jaar. Zij sprak zonder nadenken, nauwelijks wetende wat ze zei, er slechts op bedacht om voor Margaretha de vrees en de wan hoop in haar blik to verbergen. Margaretha overlegdo bij zichzelf. Hare wenkbrauwen waren gefronst, en haar mond was vast gesloten. Zy kende do waar- hoid niet ze verlangde geen verklaring. Alles waar ze aan dacht was dat hare moe der in groote vrees en wanhoop verkeerde, en dat zij haar zou kunnen redden, en ze trachtte na te donken trachtte tot een begrip te komen van hetgeen dit beteeken- de. Zij stond doodstil. Het gelaat van Jack Arlington rees voor haar op. Zij zag hem weer, zooals zo hem oenige oogenblikken geleben nog gezien had, zich met eene go- heel nieuwe uitdrukking op het gelaat over haar heen buigend. Hoe gelukkig was ze daareven nog geweest, terwijl nu... Ik heb slechts wat hoofdpijn, herhaal de Mevrouw Nethorcombe. Zij was opgestaan en keerde zich tot een stoel naast het bed. Margaretha keek by- na verstomd naai? haar. Plotseling trad zij op Mevrouw Nether" corabe toe. Deze was met den rug naar het gedempte licht gekeerd, in den stoel gezon ken, en vlug knielde Margaretha naast haar neer. Moeder, zei ze, het is nog iets meer dan alleen maar hoofdpijn. Zeg het mij. Movrouw Nothercombe's bevende hand zocht naar haar zakdoek en streek daarmee over haar gelaat. Ik heb niets anders, zei ze een weinig ongeduldig. Hinder mij niet, kind. Moeder, ik moet. Margaretha's stem nam een nieuwen klank aan. Ik moet u helpen. Oh, ik weet, dat het niet alleen hoofdpijn is. Moeder ik... ik zag dien brief. Mevrouw Nethcrcombo staarde baar ver suft, verwezen aan, alsof zij haar niet be greep. Dien brief herhaalde zij. Ja, moeder, ja, ik zag hem.... ik las hem zonder te weten wat ik deed, en ik weet... oh, ik weet dat gij in moeilijkheden verkeert, en ik, ik wil u helpen. Dien brief herhaalde zy weer zacht. Welken brief Gij moet hem verloren liebbon, zei Margaretha ik vond hem in uwe kamer op den grond Lord Crowley's brief en ik las hem zonder te weten wat ik deed, en toen zag ik u hier en trad binnen. Moeder, gij moet mij u laten helpen. Ik weet niet wat Lord Crowley bedoelt en ik verlang het ook niet te weten ook maar ik wü De E, H. C. Paquay, vroeger onder pastoor op St-Joseph en Pastoor te Hel- dergem en nu laatst Pastoor te Stekene, is aldaar godvruchtig overleden. Moord te Heldergem. De Spiegeleere, overtuigd van vrij willig en met het inzicht van te dooden, zonder voorbedachtheid, een moord ge pleegd to hebben op den persoon van Colpaert, is tot 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld geworden. Grot van O.L.V. vanLourdes te Mijlbeek. Zondag 7 Mei, te 5 ure na middag, offerande door de inwoners Mijlbeke' Akte van opdracht aan de Allerheiligste maagd, sermoen door den Eerw. P. Van Eecke. Lofzang en ver eering der Reliquie. Vertrek onzer missionnarissen: Maandag morgend, om 4 ure, zullen zeven missionnarissen zich te Antwer pen aan boord van de stoomboot Admi ral, inschepen voor de apostolische pre- fektuur van het Noorden vanTransvaal, bevattende de stroken van Zoutp onberg en Waterberg. De afscheidsplechtigheid zal plaats hebben in de abdij van Dendermonde, na de plechtige mis, die door den eerw. pater Don Ildefons Lanslots, bijgestaan door de eerw. gemijterde Abteu van Af- flgem, Dendermonde, Steenbrugge, cn Merckelbeek zal opgedragen worden. Ziehier de namen dier heldhaftige: missionnarissen do vijf eessten zijn kloosterlingen uit de abdij van Affligem: alles doen, o moeder,ik zou mijn leven wil len geven om u verdriet te besparen en nu zal ik het geven. Ik zal alles doen wat gij wilt alles wat gij wonscht. Lord Crouw- l®y zei iets over over een huwelyk met mij. Wel zij stond op gij kunt hem zeggon> dat ik toestem. Mevrouw, Nethercombe hoigde een oogenblik naar adem. Toen stond zij op. Margaretha, riep ze uit kijk my aan. Margaretha keerde haar gelaat langzaam om, totdat het gedempte licht haar be scheen. Zij zag er wanhopig, bleek en wan hopig uit, maar toch glimlachte ze. Mevrouw Nethercombe trad op haar toe en greep haar bij de schouders. Margaretha, zei ze schor, ik kan het u niet toestaan. Eene weigering zal onze ondergang en nog erger beteekenen. Ik ben eeno slechte vrouw geweest, Margaretha, en ik zal uw vaders hart breken, maar,.,, uw leven, Margaretha Oh, ik zou het mij ne er honderd maal willon voor geven. Ge zult niet, Margaretha. Margaretha kook haar strak aan. Hare oogen namen vreeselijbe dingen op het ge laat barer moeder waar, en ze knipten niet. Haar eigen jong gezichtje was streng en oud geworden. Moedor, donk eens even na, zei ze. Ik weet niet wat het is ik hoop dat gij het mij niet zeggen zult, doch hot zal vaders leven en eer in gevaar brengen, is 't niet Mevrouw Nethercombe keerde zich af. de eerw. pater prefekt Dom Ildefons Lanslots, van Sprundel, (bij Breda) Hol land Dom Victor Van Schepdael, van St-Marlens Lennik Dom Frederic Os- terrath, van Tilff, (Luik) Dom Godlief Borgignon en broeder Guidon Antoons, beid van Goj'ck, (Brabant)Dom Liben- tius Schepei'3, van Bocholt, bij Munster (Duitschland), der Abdij van Merckel beek, en broeder Martin van Aalst, der abdij van Dendermonde, Na onderhandelingen met het Bestuur van den Onafhan- kelijkenDrukkersbond Woens dag avond, die lukten, zijn de steendrukkers des andersdags om 6 ure 's morgends aan het werk gegaan. De onderhandelingen met 't Bestuurder Christene Vak- vereenigingen integendeel mis lukten de werkstakers dezer Vakvereenigingen zouden wel licht willen het recht behouden van Maandag te vieren. OPENBARE VERKOOPlNO van eene behuisde EN BOUWGROND t© Moorsol, Waver. De Notaris DE VIS te Aelst, zal, namens wie het behoort, met gewin van palmslag en gelagen, openbaar verkoopen Eerste koop. Eene behuisde Hofstede, ge staan en gelegen te Moorsel, wijk Waver, gekad i- streerd sectie C, nummers 780c en 7811c, met eene grootte van 22 aren 90 centiaren, palende ten ooste en ten noorde Frans Cassiman, ten zuide de Kas seide, ten weste Maria en Anna Leemans. Tweede koop. Een perceel Bouwgrond, gele gen alsvoren, wijk Waver, gekadastreerd sectie C nummer S69E, met eene grootte van 14 aren ie centiaren, pslende ten ooste Joannes Moens, ten zuide Frans Cassiman, ten weste Victor Meert cn ten noorde de Kasseide. Bewoond en gebruikt door Petr. Van den Eede. De helft der koopsom zal op voorschreven goed mogen bepand blijven. ZITDAGEN Instel Dijnsdag j6 Mei 1911 Verblijf Dijnsdag 3o Mei Telkens om 2 uren namiddag, ter herberg van de Wed. Frans Van der Borght, te Moorsel Waver. Wij moeten niet alleen met ons zelf rekening houden, zei Margaretha. Ook liy is er nog we moeten ook aan hom den ken, en oh moedor, hij raag het nooit ver nemen. Wij moeten het voor hem verber gen. Mevrouw Nethercombe bleef doodstil staan. Zij zag er als een doodo uit, toen ze Margaretha weer aankeek, on nogmaals legde ze de handen op hare schouders. Lieveling, zei ze, ik ben wanhopig ik verkeer in een vreeselijken toestand, doch ik kan u niet opofferen. Ik ben lafhar- hartig maar, waar het u betreft, kau ik moedig zijn. Het zou uw hart breken. Margaretha dwong zichzelf tot een glim lach, een akelige glimlach, doch Mevrouw Nethercombe was te ontdaan om dit to be merken. Waarom zou mijn hart breken, vroeg ze. Mevrouw Nethercombe keek haar zonder spreken aan. Ik zou niet weten waarom, vervolgde Margaretha. Lord Crowley is rijk, hij be - zit een schoonen titel en het zal een prachti ge party voor mij zijn. Waarom zou ik weigeren Ik ben niet verliefd op hem, doch zoovoel meisjes zyn niet verliefd on den man die zij trouwen en daar ik ot) niemand verliefd ben, zal het my misschien wel golukken hem lief te krijgen, moeder. Wordt voortgezot.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1