Zondag 7 Mei 1911 5 centiemen per nummer 65ste Jaar 4560 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voor de kleine burgerij De Heiligdommen vaq O.L.V. Vergiffenis vragen. DITJES en DATJES. Zondagrust. Allerhande nieuws. L)!t blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ■cit-ig van den volgenden dag. De prys ervan is: tweemaal ter week voor l.' Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van don schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "Van de Putto-Gooesens, Korte Zoutstraat, Nr 31 an in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen o 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoorci Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heer: ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijns-iag vrijdag in den voormiddag. Voor de advortentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van dit blad. CLJ1QUH iLlUSI. Aalst, G Mei, lOll. (Voorgestelde Wetten.) Maar al te dikwijls hoort men de klei ne burgerij klagen De Regeering en de Wetgevende Kamers trekken zich het lot der neringdoeners niet aan 1 Zij bekommeren zich alleen om de eischen van de arbeiders. Die alzoo spreken verwachten alleen vooruitgang van den Staat, en vergeten dat vooral in vereeniging en samenwerking de redding ligt van don midddenstand. Dat zij overigens onrechtveerdig zijn ten opzichte der openbare machten, blijkt duidelijk, voor al wie de pogingen wil nagaan welke in de laatste jaren werden aangewend om de kleine burge- ry te bevorderen. Buiten al wat reeds werd ingericht om ambachtsman en neriogdoener te ver helpen, is men nu bezig in het Parle ment, met verschillige wetten voor te bereiden die nering en handel niet wei nig kunnen bevoordeeligen. 1) De korte verjaring. Eerst hebt ge hat voorstel tot verlengen der korte verjaringen. Het Burgerlijk Wetboek bepaalt, dat zekere rechtsvorderingen, waaronder die tot betaling van den prijs van koop waren geleverd aan de personen die geen handelaar zijn, na korten tijd met meer kans van te gelukken kunnen inge leid worden. Die"schuldvorderingen zijn volgens den aard van de schuld, na 6 maanden enz. verjaard. De wetgever heeft willen beletten dat na lange jaren, zulke schulden nog worden geëischt, omdat zij doorgaans onmiddelijk of complant worden veref fend, en het niet mogelijk is dat de schuldenaar, gedurende dertig jaar, de kwijtbrieven ervan beware. Daarom veronderstelt hij dat, na eeno bepaalde tijdruimte de schuld be taald is. Wil de scliuldeischer, die bin nen dien tijd niet betaald is, zijn geld bekomen, dan moet hij bewijzen dat de grondslag waarop die verjaring steunt, niet bestaatmet andere woor den, dan moet hij door een schrift of door het opleggen van den eed aan zij nen schuldenaar, het bewijs geven dat de geëischte som niet botaald is. Dat levert voor de ambachtslieden en neringdoeners een groot nadeel op. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat bij voorbeeld een winkelier, uit vreezo van zijnen klant te verliezen, laDger dan in het Arrondissement Aalst Verslag voorgedragen op het Congres der Maatschappelijke Werken van Aalst, den 17 en 18 April 1911, DOOR M. Petrus Van Nuffel. Alle liefhebbers van kerkelijke en vader- landsche oudheden zullen met ons dat verlies ten hoogste betreuren en evenals wij den wensch uitdrukken dat 1) de proos ten van broederschappen, kerken en kapel len een omstandigen invontaris zouden op stellen van al de gewijde voorwerpen, orne menten en documenten, aan hunne bewaak- zaamheid toe vertrouwd; 2) dat zij, by hunne benoeming voor eene andere bestem ming, do inboedellijst zouden overmaken aan hunne opvolgers; 3) dat zij hunne beste krachten zouden inspannen, cn hiertoe de medewerking erlangen van bevoegde perso nen, om de zoekgeraakte voorwerpen terug te vinden, of datgeno wat zich in onrecht matige handen bevindt, tot de er toe recht hebbende kapel te doen weerkeeren. Deze bemerkingen en wenschen betreffen ook het archief, zoo jammerlijk verwaar loosd. Bijna overal hecht men weinig waarde aan die zoo genaamde prondeling, bestaande in muffige pakken ongerangscluk- een jaar wacht om de betaling zijner schuld te eischen? Welnu, als hij te doen heeft met eenen oneerlijken slech ten betaler en dat hij, wat doorgaans het geval is, geene geschreven schuldbe kentenis bezit, dan zal liij het schaap zijn van de rekening de schuldenaar legt een valschen eed af en ontsnapt aan de betaling. Daar wil het wetsvoorstel, dat aan de dagorde der Kamer slaat, verandering aan brengen. Daarom verlengt het den termijn, waarna de schuld als betaald wordt verondersteld en verjaard is. In de afdeelingen werd dit voorstel aangenomen. De middenafdeeling heeft het ovent- wel gewijzigd, omdat zij vreest dat de verlenging van den termijn, een hinder paal zou zyn voor de comptaute betaling. Als men vijfjaar tijd heeft om de beta ling te eischen, zegt zij, zal den schuld- eischer langer wachten van aan te dringen en den schuldenaar ook om zyne schuld te vereffenen. Dat is sterk te betwyfelen en hangt af van den leverancier. En de onlangs geslichte bonden tot comptante betaling, zullen geene reden vinden in de wijziging der wet, om de onmiddelijke betaling niet meer aan te moedigen. 2) Comptante betaling.Trouwens om tot coroptantebetaling, often minste korten tijd na de levering aan te sporen tot betaling, werd een tweede wetsvoorstel aangeboden, dat nu onlangs in de afdee lingen der Kamer hangende werd. 't Is het voorstel welk bepaalt, dat 6 maandeu na de levering, de prijs der geleverde waren of uitgevoerde werken van rechtsioege interest voortbrengt Men weet dat onder de tegenwoordi ge wetten, de sommen slechts interest beginnen te geven van den dag af waar op de scliuldeischer zijnen schuldenaar vermaand heeft om te betalen. Heel den tijii dus dat de leverancier zijnen schul denaar vermaand heeft om te betalen. Heel den tijd dus dat de leverancier zijnen schuldeischer gerust laat, blijft zijn geld onvruchtbaar. Om daarin ver betering te brengeD, bepaalt het wets voorstel dat 6 maanden na de levering, zonder dat eene vermaning noodig zij, de verschuldigde som van rechtswege interest voortbrengt. Hoe langer dus dat de schuldenaar wacht van te betalen hoe meer interest hij benevens de hoofd som zal te dokkeu hebben. Voorwaar, een doeltreffend middel om de menschen die o op hunnen porte- monnaie zitten aan te sporen hunnen te papieren, geel geworden rekeningen of lijvige registers; en meestal ligt dit alles acbteloos neergeworpen en verlaten onder de zoldering, onder do dakpannen der pas torij En nochtans, uit die met zooveel ondakbaarheid bejegende oorkonden, spreekt het verleden van ons Christen volk; daarin liggon met onbetwistbare waarhein neergcscbroven de zeden, do gewoonten on zer voorvaderen, de ontelbaro bewijzen der voorvaderlijke getrouwheid aan don dienst van den Almachtigen; feiten, door oogetui- gen geboekstaafd, die, aan het tegenwoor dig geslacht in klaarlichten dag dienen gezet om to getuigen van datgene wat én de sterkte én de ziel grootheid va Vlaanderan's bevolking uitmaakte! Want uit die docu menten straalt de waarheid, liet licht des Geloofsl Want op elke bladzijde dier oude folianten praalt do roem van 't Vlaamscho ras, ten tijde dat het hartstochtelijk in God en zijne gebenedyde Moeder geloofde! Eene dringende vercischte bestaat en diens volgens in liet bowaren, verzamelen en opzoeken van eerepenningen, kerk en ka pel rekeningen, beeldekens of santjes bo- gankenisvaantjes, gedenkenissen, gobeden en litaniën. Eene vooral duui'bare plicht gebiedt ons, de aandacht to trekken van dezen, die het aanbelangen, op do dagen van Kapellekens- kermis of kapel logank. Die plechtigheden, al hebben zy altijd iets feestelijks in zich, moeten evenwel hun oorspronkelijk en uitsluitelyk gods plicht tegenover hunne leveranciers to vervulllen. Het ligt in de bedoeling der leden die deelmaken vander parlementairen groep van den middenstand, beide voorstellen onverminkt te doen stemmen. Het kost onzen kinderen dikwijls moeite, om voor het kwaad, dat zij an deren hebben gedaan of voor de ondeu gendheden of stoutheden, waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt, verge ving te vragen. Er is een zekere trots in het kinder hart zooals trouwens ook in ieder menschenhart die zich tegen die ver nedering wil verzetten. Maar aan den anderen kant, is er vooral bij het wel ondeugende, maar oprechte kind eene neiging om het begane kwaad weer on gedaan te maken. Wanneer kinderen vergiffenis moeten vragen, dan ziet men gewoonlijk het verschil in karakter duidelijk afgetee- kend. Het gevoelige kind is, wanneer ge 't slechts even koudheid of onverschil ligheid gevoelen doet, aanstonds bereid om alles te doen wat er maar gevergd wordt, om uwe liefde en genegenheid weer terug te winnen. Met het iewat stugge weerbarstige kind het kind met het moeilijk ka raktergaat het anders... Dat gevoelt zoo diep het vernederende van het vergi- ftenisvragen. En wanneergedan ditkind ook koud en liefdeloos bejegeut, dan zal het misschien hierdoor innerlijk diep getroffen worden, maar uiterlijk ook neemt het dan nog norscher, en onver schilliger houding aan. Sommige moe ders, die hun gezag niet willen verliezen door het kind do bede om vergiftenis kwijt te schelden, trachten het kind dan door het liefdevol toe te spreken, tot het vergiffenisv ragen over te halen.Dat kan dien knaap tot inkeer brengen maar het kan hem ook in zijne hardheid stijven daar hij dan denkt, spoedig gewonnen spel te zullen hebben. Een enkel vrien delijk woord om het kind in dien voor het jeugdige hart zoo zwaren stryd eene behulpzamo hand aan te bieden, heeft dikwijls beter gevolgen. Maar anders laat men het kind de zwaarte van de de straf op zichgeheel en al gevoe len. Koppigheid moet steeds worden gebroken. Van groot belang is het ook, dat men het kind onmiddelijk na de fout vergif fenis doet vragen. Het kind toch vergeet dienstig karakter behouden. Wat geschiedt er thans, om zoo te zeg gen overal? Dat, bij elke bedevaart, begankenis of ommegang, in de onmiddo ke nabijheid der kapel, orgelbal gehouden wordt, dat ja soms de krijschende tonen der muziek en het gebral van liedjeszangers en drinkebroeis do stem des priesters, in het bedehuis, overheerschen, dogeloovigen in hunne gebeden en godvruchtige overwe gingen storen en verergeren,; dat kramen en barakken, openghouden door fluitendo en trommelende hansworsten, derwijze ge- plaats zijn, dat mon moeite den toegang tot het heiligdom bereiken kan. Terecht lokken die misbruiken hevige beknibbe lingen uit. misbruiken, die voör gevolg hebben het verwereldlijken en ontaarden onzer eeuwenoude godsdienstige plechtig heden. Eeno zware verantwoordelijkheid drukt loodzwaar op dezen, die door hunne onverschilligheid onrechtstreeks meewer ken om de eerbiedweerdigo bedevaart plaatsen van hunne waare bestemming af te trokken, en daar,' waar slechts eeno bron van hemelsche genaden to zoeken is, voor ons volk in 'n pool van ongeloof en zedenbederf laten verzinken. Denkt er wel aan, gemeenteoverheden! Verbiedt uitdruk kelijk alle danspartijen in den omtrek dor feestvierende heiligdommen! Verwijdort zooveel mogclyk alle wereldsch vertoon in de nabijheid der kapellen! Ten slotte van dit kortbondig verslag wenschen we nog. dat de Geestelyheid het zeer spoedig. Enkele uren na de ondeu gende streek of begane fout is het dik wijls al het gebeurde weer geheel of bij na vergeten. Dan bet kind aan te zetten tot het vragen van vergiffenis treft na tuurlijk geen doel. Om het kind over te halen tot het vragen van vergiffenis, stelt men het soms de eene of de andere bclooning in het vooruitzicht wanneer het kind zich maar die vernedering wil getroosten. Dat is natuurlijk verkeerd. Het kind moet vergiffenis vragen voor de gepleeg de fout en niet om de belooning, die aan het vragen van vergiffenis verbon den wordt. Doet men anders, dan loopt men ge vaar het kind tot onoprechtheid aan te zetten. Om eene houtvijs los te maken. Om eene vijs, die zeer vast in eene plank zit, te doen lossen, gaat men vol- genderwijze te werk men maakt een stuk ijzer gloeiend en houdt dit dan een oogenblik tegen den kop der vijs. Na het gloeiend ijzer weggetrokken te heb ben, wacht men tot de vijs weder koud is geworden, waarna men ze heel ge makkelijk zal kunnen uitdraaien. De uitleg daarvan is eenvoudig de vij, warm wordende, zet zich uit, en als do vijs weder koud is geworden en hare vroegere dikte heeft gekregen, is het gat breeder geworden omdat het hout niet terug is ingekrompen. De liefde heeft als eigenaardigheid dat men haar niet kan verbergen waar zij is en dat men haar niet kan veinzen waar zij niet is. ***Statistsieh jaarboek. Wij ont vangen vanwege het ministerie van Binnenlandsche Zaken boekdeel 41 van het Annuaire slatistique de Belgique, waaruit blijkt dat ons land op 31 De cember 1909 eene bevolking had van 7,541,903 zielen. Deze is dus nagenoeg verdubbeld sinds de stichting van het koninkrijk, vermits België toen slechts 3.785,814 inwoners telde. De geboorten zijn in vergelijking met die van het jaar 1876 met 484 verminderd, alhoewel het getal inwoners met 2400,000 vermeer derde. Die vermindering wordt echter gelukkiglijk vergoed door het kleiner getal sterftens, welke in vergelijking met het jaar 1830 voor de helft hebben afgenomen. drukken en uitgeven van litaniën, gebeden en gedenkenissen niet langer zou overlaten aan kapelbewaarders of kosters: die taak is gewichtig genoeg, opdat zij uitgevoerd wordt door deskundigen en de kwade trouw onzer vijanden verijdele; dat zij de reli- kwiën en andere eerbiedweerdige voorwer pen ten hunnen huizo zouden bewaren, cn eindelyk, eeno waakzame oog houden op het zuivermakon der altaars, hetwelk in eenigo kapellen soms te wenschen over laat. Dit alles tot verheerlijking der Allerhei ligste Moeder Gods in het Arrondissement Aalst, en tot verheffing en zedelijke wel vaart onzer katholieke bevolking. AANHANGSEL. AALST.Vermoedelijk was do eerste aan Onze Lieve Vrouw opgericht. De kapel der Werf, onder de aanroeping van Onze Lieve Vrouw ten Druive>i, opgericht door den H. Amandus, in 681; verwoest door do Noordmannen ten 845; herbouwd in 1363. De huidige bidpaats jaarteekont van 1782. Kapeleken Beek. onder aan- roping van Lieve Vrouw ter Meuleschette, behoorde vroeger aan do heerlijkheden van Overliaramo en Meire. In eeme oorkonde van 1535 vindt men dit bedehuis onder de benaming van Onze Lieve Vrouw ten Rie men. De voormalige Kapel was van 1693; de huidige jaarteekent van 1894. De Het aantal huwelijken alleen neemt gestatig toe en bedroeg 57,126 in 1909 'l Is droevig te bestatigen welken nood- lottigen vooruitgang ons land gemaakt heeft in de echtscheidingen. Wanneer men eene vergelijking maakt tussclien de gevallen van 1S30, wanneer er de helft huwelijken aangegaan waren van 1909, dan komt men tot den verbazen- den uitslag van 1035 echtscheidingen meer. De onwettige geboorten ook nemen af in verhouding met de wettige, welke laatste enkel in de provinciën Antwer pen, Limburg en Luxemburg hebben toegenomen. De meost bevolkte stad van het land is Antwerpen met 334,601 inwoners (bij na het dubbbel van Brussel) en de minst bevolkte gemeente blijft als voorheen Zoetenaeye met 23 inwoners. Het onderwijs zonder opvoeding is een stortstroom zonder dijken, on de op voeding zonder Godsdienst is een heerd zonder vuur. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 7 Mei 1911. M. Van Caelenberg, Leo- poldstraat. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. Meyvaert, Werf, 3, AALST. DENDERHAUTEM. Zaterdag mor- gend heeft M. Van Bockryck, controleer der der accynsen te Ninove, vergezeld van de bedienden van Haaltcrt en do plaatselij ke policie, in verscheidene huizen van Den- derhautem-bij-Nir.ove een inval gedaan, ten einde geheime brouweryen, die sedert lang bostonden, te ontdekken. Op dertien huiszoekingen heeft de kon- troleerder drie brouwerijen in volle wer king ontdekt. Do betichten zijn B. D'H... en B. Stalen werden genomen en naar M. Bruylandt, scheikundige van den Staat, gezonden. Tot hiertoe werden geene aanhoudingen gedaan. Iedere overtreding kan met eene boet van 5000 fr gestraft worden. Op den zelfden dag zijn te Dender- windeke de echtgenooten Hemëlryck-Van Crambrouk en Van der Mijnsbrugge De Villo met een zevende zoon verrijkt. Geheel de gemeente is in feest; de Koning hoeft het peterschap aanvaard en aan beide huis gezinnen eene som van 150 fr. gezonden. kapel van Onve Lieve Vrouio ter Linden, bestond reeds in 1540. op do Zoufcstraat- poort vóór de herberg Den Haring. Do Franschen braken ze in 1797 af. Hot beeld heropgericht aan don Gontschen steenweg, ten jare 1849, in oen kasken, aan 'nen lin deboom, eu i:i 1874 gebracht in de thans bestaande kapel. Het bedehuis toe ge wijd aan O. L. Vrouw van Hal, op den Ouden Dendermondschen steenweg, bijge naamd liet Kapelleken van Giljammes, werd in 1850 opgericht door don Luiker- Waal, Willem Riga. Kapel der Heilige Maria, in de Bcrgestraat. Geopend den 15 Augusti 1881 opgericht door Joannes De Cocker en zijne cchtgenooto Catharida Ca- mu. Kapel van O. L. V. Bijstand, op Ouden Dendermondschen steenweg. Ten jsre lSÖO.opgebouwddoorJosephino Vonek. Do kerk van Onze Lieve Vrouw van Bijstand, op de wijk Mijlbeek. Het leggen van den eersten steen geschieddo den 20 Maart 1902; het inzegenen van den steen achter het hoogaltaar had plaats den 28 September daaropvolgende. I)e kapel van O. L. Vrouw van Zeven Weeën, in do Langestraat (Eockout), dagteckant van 1894 en is 'een geschenk van Silvain De Nul. Op do wijk Kerrebroek werd in 1906 door Profier Hoevelinck éh den E. H. Van Beveren, eno kapel gebouwd ter eere van O. L. Vrouw van Zeven' Wfeeén de inzegening had plaats den 24 Mei van gemeld jaar. Wordt Voortgezot-

De Denderbode | 1911 | | pagina 1