Zondag 14 Mei 19! I 5 centiemen per nummer <55 8 Jaar 4361 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en '1 Arrondissement van Aalst GODSDIENST» HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Welke zijn de ware reden De Heiligdommen vaij O.L.V. Vierde Vlaamsclie Sociale Week. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31 8n in alle Postkantoren des Lands, Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3a® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag e i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. GUIQKJE 8UZJ1! Aalst, 13 Mei, 1911. Soms gebeurt het dat liberale schrij- velaars onvrijwillig hulde brengen aan eenen Katholieken Priester of Kloos terling. Nu dat is iets buitengewoons en dan zeggen zij gewoonlijk Waren al de Priesters en Kloosterlingen zoo, men zou er niet over te klagen hebben, ze zouden allen goed zijn. Maar ongelukkiglijk de liberalen wachten zich wel de Priesters en Kloos terlingen van dichtbij te leeren kennen en dit laat hun toe gemakkelijker tegen de Priesters en Kloosterlingen uit te vallen. Weldoen is voor de Priesters en Kloosterlingen onmogelijk in de oogen der geuzen. De geuzen betreuren dat de Priesters en Kloosterlingen de dronkenschap, de woestheid, de onzedelijkheid bevechten. Nu, dit is maar schijnheiligheid, van hunnen kant. Doch als de Priesters en Kloosterlin gen prediken tegen de woestheid, tegen het nachtzitten dan vragen de geuzen Waarom zouden de menschen zich dan niet eens mogen vermaken Prediken zij tegen de dronkenschap dan hoort men Waarom zou men dan geen glazeken mogen pakken Stichten zij Zondagscholen, Congre gatiën, Patronagiön waar de jeugd een deftig vermaak vindt, goeden raad en onderwijs ontvangt, dan worden ze door de geuzen uitgescholden voor mannen die de jeugd en het volk onder hunue hielen willen houden. Werken ze mede tot het stichten, het in stand houden en den bloei van maatschappelijke werken dan luidt het weer dat zo aldus handelen om hunnen invloed, hun gezag te vermeerderen. Nu, daar waar de geuzen het maar kun nen, pogen zij hunne werking te dwars- boomen of te verijdelen. Als zij zich niets aantrekken, alles maar laten gaan lijk het gaat, dan stel len do geuzen do vraag hoe ze hunnen tijd verslijten en roepen hun luiaards na. 't Is klaar en duidelijk nooit zullen onze Priesters en Kloosterlingen iets van pas kunnen doen voor de geuzen. Meer dan eens hebben wij dat kunnen bestatigen in De Volksgazet het orgaan der liberale firma Vijf ezels en C1" Ja, meer dan eens hebben wij besta- tigd dat de Priesters en Kloosterlingen worden verweten dat ze zich onledig houden met verzekeringen tegen de sterfte van het veo, geiten, zwijnen enz. met maatschappijen van onderlingen in het Arrondissement Aalst De kapel van Onze Lieve Vrouw ter Lin den, bestond reeds in 1540, op de Zout- straatpoorfc, voor de herberg Den Haring. De Fransehen braken ze in 1797 af. Het werd heropgericht aan den Gentschen steen weg, ten jare 1849, in een lcasken, aan 'nen lindenboom en, in 1874, in de thans bestaande kapel. Behalve de hier genoemde heiligdommen bestaan te Aalst nog menigvuldige andere kapellen de H. Moeder Maria toegewijd, o. a. de grot van O. L, Vrouw van Lour- des der Paters Jezuïlen in deLangostraat; de kapel der Broeders van Maria, in de Lange Ridderstraat, jaarteekenendo van 1849 do kapel der damen van Maria, On- derwijsstraat (1863) de kapel der Vrou- wencongregatie, in de Klapstraat in de kerk van liet College, de kapel van O. L. Vrouw van Lourdes, ten jare 1872 door Pater Verbruggen gebouwd, en de kapel van het H, Hert, door Pater De Peuter opgericht, en meer andere. Onder de bedehuizen, vroeger aan O. L. Vrouw toegewijd, telde men dit van Onze Lieve Vrouw Hospitaal (1236) de kerk der abdij Ten Roosen (1235)do buitenka pel, staande op do Moorselschebaan, ter plaats waar nu de lantaarn is van het O. L. Vrouwplein kapel afgebroken in 1847; de kapel der Lazarij, op den Gentschen bijstand, pensioenkassen, melkerijen, syndikaien enz., enz. Een dichtstukje in het Brugsche liberaal orgaan Noord en Zuid ver schenen, zegt dat het niet is omdat liet- gene ze verrichten en het doel dat ze najagen slecht is, maar omdat ze Pries ters en Kloosterlingen zijn. Ze zijn Priesters en Kloosterlingen en het goede dat ze teweeg brengen, komt ten bate van den Godsdienst en daarom is, volgens de geuzen, wat ze doen slecht. De geuzen zouden liever hebben, dat er noch verzekeringen van vee, enz. noch kweèksyndikatën, noch onder linge bijstanden, noch pensioenkassen, noch allerlei maatschappijen of bonden gesticht en staande gehouden worden door Priesters en Kloosterlingen, want ze staan hen hierdoor in den weg om 't volk te vergeuzen in 't belang hunner politieke berekeningen... Dit levert eens te meer 't bewijs op welk belang de geuzen stellen in de welvaart van werkman, boer en bur ger... zij bekommeren er zich niet mêe en een ander zou moeten handelen ge lijk zij Welke.volksvrienden dan toch Maar het volk, kent zijne vrienden ja, wie zijne oprechte vrienden zijn en het weet ze te gaan vinden als het hunne hulp en hijstand noodig heeft (LEUVEN 1911). )o(— PROGRAMMA: Maandag 28 Augusti 1911. 10 ure. Plechtige Mis, in de hoofd kerk van St.-Pieters, Hoogaltaar, door den E. P. Hutten. Deze Mis zal opgedragen worden tot zielelafenis van den E. H. Lauwers, in leven Proost der Gilde van Ambach ten te Brugge, en lesgever, op de vorige Sociale Week. 11 ure. Plechtige opening der Sociale Week. Aanspraak door den Staatsminister Beernaert en Pater Rutten. 21/2 ure stipt. De materialistische opvatting der geschiedenis volgens de socialisten (marxisme,) door Hooglee raar Kurtli. 4 1/2 ure. De geschiedenis van het socialisme, door Dr Nu yens; "Voorzitter van het Verbond der Vakvereenigingen van Antwerpen. 71/2 ure stipt. Groote muziekale feestavond door het wereldberoemd A. Capella Koor van Gentonder de lei ding van Meester Emiel Hullebroeck. Steenweg, reeds gekend van in de XIII8 eeuw, voorloopig gesloten in 1566 latei- heropend in 1796 verkocht door do Fran- schen in 1815 aan den Godsdienst weer gegeven; verkocht ten jare 1849 en in eene herberg veranderd. Het Lieve-Vrouwbeeld is verloren geraakt; Het bcdedom van het H. Geesthuis, in de Kattestraat, opgericht in 1368 door Lieven Godevaerts in 1470 vergroot, alsook in 1909. Het beeld der H. Moeder werd ér ten jare 1807 op den troon gesteld het is herkomstig van liet voor malig Carmelietenklooster. Bij dc Capucie- nen hield men in bijzondere vereering het beeld van Onze Lieve Vrouw van Goeden Wil, door wier bemiddeling verscheidene wonderbare genezingen verkregen werden. Ook bij de Sterheeren, had men een beeld, gekend onder de aanroeping van Onze Lie ve Vrouw ter Sterren. APPELTERRE* *Eene schoone bid plaats, dicht tegen de dorpplaats, ter eere van O.-L.-Vr. der 7 Weeën, werd in 1876 opgericht door den heer Van der Schueren. Aan de statie staat liet heiligdom van O. L Vrouw van Lourdes, gebouwd door M. Scliollaert, ten jare 187S. ASPELAERE. Mevrouw De Cooman deed in 1890, op de wijk Ettelbeek, een heiligdom bouwen ter eere van O.-L.-Vr. Onbevlekt Ontvangen. AYGEM. In een Schepenboeti der Dinsdag 29 Augustus. 9-10 ure. De ontwikkelingswet (évolutionisme) volgens de socialisten, door E. P. Schrijver, Redemptorist. 10 -10 1/2 ure. Rustpoos. 10 1/2 - 12 ure. Socialisme en klas senstrijd (le les), door Dr E. P. Ver- meersch, S. J. 3 ure. De inrichting en aaneen- schankeling der sociale werken in de socialistische partij, door Hoogleeraar Poulet, Volksvertegenwoordiger en Voorzitter van het Verbond der Vak vereenigingen van Leuven. 5 ure. Bespreking over de propa ganda. Korte inleiding door Pater Rutten. 8 ure. Voordracht met lichtbeel den over beroepziekten, door Dokter Nüyens. Woensdag SO Augustus. 9-10 ure, Socialisme en klassen strijd (2° les), door E. P. Vermeerscii. 10 - 101/2 ure. Rustpoos. 10 1/2-12 ure. Het coleclivisme (lc les), door den heer Volksvertegen woordiger A. Verhaegen, Voorzitter van den Belgischen Volksbond. 3 ure. De taktiek der socialisten, door E. H. Drijvers, Bestuurder, Wil- lebroeck. 5 ure. Voortzetting der bespreking over de propaganda. 8 ure. Groot veldfeest in het Sint- Donatuspark. Donderdag 31 Augustus. 9 -10 ure. Het collectivisme (2eles) door M. Arthur Verhaegen. 10 - 10 1/2 ure. Rust. 10 1/2 -12 ure. Het landbouw- socialisme.door Hoogleeraar Vliebergh. 12 ure. Sluiting der Sociale Week. Samenvatting der lessen door E. P. Rutten. Slotrede door Z. E. Kardi naal Merci er. De leden der vakvereenigingen van Leuven hebben, op vertoon hunner lid- kaart, vrijen toegang tot de avondfee sten en avondvergaderingen. De inschrijvingen mogen genomen worden bij E. Quaquebeke, Holstraat, 65, Gent. Do eerste inschrijvers hebben de beste plaatsen. De prijs dor inschrij ving is 2 fr. Daar het bureel der Sociale Week alle jaren overlast is, door de telaatkomers, wordt iedereen vriende lijk verzocht intijds zijne-, inschrijving to nemen. De personen, die te Leuven zelf woonachtig zijn worden van die verplichting niet ontslagen. Het Gomiteit zorgt voor logementen voor diegenen die het verlangen en richt in dè Gilde van Ambachten geza- mentlijke noen- en avond maaien in. De prijs voor logementen en eetma len is gesteld op 16 frank voor de 4 dagen der Sociale Week. Na 20 Augusti worden gcene inschrijvingen voor loge ment en eetmalen meer aanvaard. stad Aalst van 1478 vindt men reeds mol ding van eene kapel, die te Aygem, buiten dc parochiekerk, bestond zij was toege wijd aan O. L. Vrouw-Bezoekingmaar meest bekend onder den titel van O. L. Vr. van Hal. In den zomer van 1873 werd op het dorp eene groote bidplaats gebouwd ter eere van Onze Lieve Vrouw van Lour des. Den 11 Mei 1874 bracht men het beeld uit de hofstede van Domien Van Wassen- hove, processiegewijze, naar het nieuw heiligdom. Onderwege moest men viermaal rusten, ten einde toe te laten de dragers van het Moeder-Beeld elkander af telossen. En zie, tor plaatse waar het beeld neergezet was, ontstond oen zoo grooten toeloop van geloovigen, dat men verplicht is geweest op elke rustplaats een bedehuis te bouwen. Dit geschiedde in 1875. De jaarlijksche ommegang, door duizenden geloovigen bij gewoond, heeft jaarlijks plaats op O. L. Vrouw-IIemelvaart. (Liber Memorialis van den E.H. Pastoor). BAERDEGEM. Kapel van O.-L.-Vr. van Lourdes, gebouwd door Petrus Joos- tens en Virginia De Smet, in 1878. Ka pel van O.-L.-Vrouw van Bijstand, ge schonken door Joannes Van Malderen, in 't jaar 1811. Kapel van O.-L.-Vrouw van het li. Hart, geschonken door juffer Catharina Heyvaert.Kapel van O.-L.-Vr. van Scherpenheuvel (het oudste bedehuis van Baerdegem, wellicht honderd jaren oud), geschonken door Jan Hoofdt, De uitbreiding der christen syn'dikale beweging, alsook het bewezen nut en don steeds stijgenden bijval der Sociale Weken, laten voorzien dat wij dit jaar op 500 deelnemers mogen rekenen. Dat elkeen zich dus haaste om zijne inschrijving te nemen. De Bestuurder, G. G. Rutten, Predikheer. De Sekretarissen, A. Van Hegke, Hoogleeraar. E. Van Quaquebeke. Adam. en de oorring-en. Een joodsche priester vroeg ons laatst of we wisten vanwaar de mode kwam der oorringen en der armbanden voor de vrouwen 1 't Is Adam die de mode inbracht, zegde hij. Toen hij met Eva uit het aardsch paradijs verjaagd werd, deed hij aan hare ooren eenen ring en aan haren arm eenen band, tot bewijs dat zij zijne slave was. Ringen en banden ma ken deel van eenen ketting en die aan een ketting ligt weet lioe laat het is. Het is misschien daarom dat die mode nu ook verloren gaat. De vlaamsche boeren. De liberale Gazette van Brussel drijft den spot met de meeting, Zondag te Tervueren gehouden voor de vervlaam- sching der Gentsche Hoogescgoolzij beweert dat do redenaars er gesproken hebben voor boeren, waarvan ten min ste 50 ten honderd niet kunnen lezen noch schrijven La Gazette schijnt niet te weten dat cr op den Vlaamschen- buiten meer dagbladen en boeken gelezen worden dan in het Walenland, en dat er zeer weinige Vlaamsche boeren zijn, die niet kunnen lezen en schrijven. Wat zij er van vertelt is enkel een onbeschaamde leugen.De Vlaamsche boeren zullen het echter niet vergeten, wanneer in den kiestijd de liberale kandidaten hunne stemmen zullen komen afbedelen. De invloed der maan op het hout is zoo sterk, dat, wanneer een boom bij volle maan gekapt wordt hij zeer spoe dig berst. Dit Is veroorzaakt door de overgrooto meerderheid der sappen, die de hoornen op dit tijdstip bezitten. Daar om hebben de boomen die bij volle maan gekapt worden weinig weerde. Hel hout wordt kort na het vellen door torren aangevallen, welke men soms in het buitenlandsch hout aantreft. Ook verotten zulke boomen veel sneller dan wanneer men ze tijdens eenen anderen stand der maan velt, bij voorbeeld eerste of laatste kwartier, want hel sap klimt bij volle maan tot aan den top van den boom en daalt bij afnemende maan. De invloed is merkbaar bij alle boomsoor ten. groote woldoener der gemeente. Kapel van O. L. Vrouw- Bijstand ten jare 1877 gebouwd door Frans De Smedt en Amelia Van Biesen. BAEVEGEM. Men ziet een kapelletje van O. L. Vrouw op de wijk Dries, als men den steenweg van Wetteren naar Scttegem opgaat. DENDERHAUTEM. Niet ver van het Dorp, in dè Molenstraat, rijst eene bid plaats op, ter cere van O. L. Vrouw der Zeven Weeën. Zij bestond reeds in 1620 en hare herbouwing dagteekent van in 1727. Eenige jaren geleden plaatste men er den processieweg van zeven kleinere kapelle- lcens. Heden schijnt het heiligdom zóo bouwvallig, dat er weinig hoop op herstel ling is ook spreekt men van eene nieuwe te bouwen.— Op den Dries staat eene bid plaats van O. L. Vrouw Onbevlekt-Ont- vangen. Eene derde kapel op Leebeek, opgericht ten jare I860, staat onder de aan roeping van O. L. Vrouw van Salette. DENDERLEEUW.*— De kapel van O. I.. Vrouw Bijstand, op de wijk Bakergem, is redelijk oud 't beeld en sommige deelen behoorden aan een vroeger aldaar verwoest heiligdom. Het bedel luisje is wijd en zijd gekend, daar het staat langs de groote baan van Aaist naar Ninove en dit eigenaardig heeft van met stroo gedekt te zijn daar om noemt men het 't Strookapelleken. Tegen brandwonden. Vol gend middel tegen brandwonden is in staat terstond de pijnen te verzachten en zelfs groote, diepe wonden spoedig te genezen. Iedere huisvrouw kan het ge makkelijk bereiden, indien zij een versch ei met een stuk boter zoo groot als een ei goed te samen klutst. Deze zalf wordt op een linnen lap gestreken en op de wonden gelegd. Zoodra deze droog geworden is wordt zy vernieuwd. In zwaardere gevallen beroidt men eer. zalf van 1 kilo boter en 20 eieren, bestrijkt hiermede een bedlaken en wikkelt den zieke daar geheel in. De vreeseli jke pijneu verdwijnen spoe dig. Na korteu tijd zijn alle wouden goed 'genezen, en is de zieke weder her steld. *%.Ik heb liever den mensch op te voe den dan hem te kastijden. De wroeging geeft mij meer gerustheid dan de beul. Het is geen beul dien men aan het menschdom moot geven, om het te ge nezen 't is een geweten. Jules Simon. Aan tiet volk Artikel 6 der Grondwet luidt als volgt a Allo Belgen zijn gelijk voor de wet Is dat waar NEEN In zake van onderwijs staan de katho lieken ver onder de liberalen en socia listen Leest en oordeelt Liberale en socialisten eischen voor hunne kinderen onzijdige scholen. Zij hebben ze. Wie betaalt dat onzijdig onderwijs Al de lastcnbetalers. De katholieken eischen voor hunne kinderen het godsdienstig onderwijs. Zij krijgen het niet, of ze moeten het met hunne centen betalen. Betalen de katholieken het onzijdig onderwijs niet Ja, zoowel als liberalen en socialisten. Twee maal betalen dus de katholieken! Tweemaal, ja Is dat gelijkheid Neen, duizend maal neen Dat is een wraakroepende onrecht vaardigheid. Daar moot, daar zal een einde aan komen. De nieuwe schoolwet brengt meer gelijkheid. Iedereen, 't zij socialist, 'tzij liberaal, 't zij katholiek, verkrijgt de school die hij verkiest. Ieder lastenbetaler draagt zijn deel van de algemeene kosten. Leve de gelijkheid dus Leve de Katholieke Regeering Kinderleven. liet leven van liet kind gaat voorbij onder eene tweevoudige overheid het gezag der ouders en het gezag der onderwijzers. WelnUj Mijne Heeren, ge moet het bekenneD, het is slecht voor de een- Koortslijders nemen er Jiunnen toevlucht. Daaromtrent stond in vervlogen eeuwen eene Lazarij of Pesthuis. De bewoners van Loeuwbrug richtten ten jaro 1880, op hunne wijk eene bidplaats op, ter eere van O. L. Vrouw ter Nood. DENDERWINDEKE.—-Aan den buiten muur der kerk zijn de kapellen of statiën van O. L. Vrouw dor Zeven Weeën. Zij werden er geplaatst ten jare 1808 door de bijzonderste familiön der gemeente. In het veld staan echter ook zeven kapellen, die men den grooten ommegang noemt. De octaaf wordt er gevierd van den 2n tot den 3n Zondag van September. Het bedehuis van O. L. Vrouw van Lourdes is gebouwd in 1909.' ELENE. Op het kerkhof staat nog de linker kruisbeuk der oude kerk toege wijd aan O.-L.-Vrouw Hemelvaart. Men treft er, een gedenksteentje aan met den naam vanLysbette van Sehoorisse en haar familiewapen (f1400). Zij zou, volgens den Franschen oudheidskundige Caumont, op gericht zijn in de Xle eeuw. De huidige tempel, onder de aanroeping van O. L. Vr. Geboorte, is gebouwd naar de plans van De Perre-Montigny, in 1S58 dc wijding had plaats in 1863. I'en 8 September wordt het Patroonschap gevierd, en dan is 't kermis. EREMBODEGEM. Parochiekerk toe gewijd aan O. L. Vrouw, Het oorspronke- heid, onmisbaar voor eene goede op- voeding, dat die twee overheden tegen elkander botsen en in tegenspraak zijn met elkander Wio sprak zoo De heer Anseele in de Kamer op 26 Juli 1895. Daaruit volgt dat de school moet be antwoorden aan den wenscli der ouders, want het ware ongerymd te beweren dat do ouders zich moeten schikken naar de school. Wij stellen vast. 1. Dat de Belgische zeebadplaatsen in de spoor wegstatiën van Vlaamsch België Fran- sche plakbrieven uithangen 2. Dat de Waalsche stad Dinant in dezelfde statiën by middel van Vlaam sche plakbrieven reizigers tracht naar de Maasboorden te lokken. 3. Dat de Tentoonstelling van Rou- baix (Frankrijk) in België tweetalige plakbrieven (Fransch en Vlaamsch) uit hangt Purit, andere regel. Wratten bij Koeien. Wratten zijn drooge, hoornachtige, gevoellooze uitwassen der huid, vooral voortko mende aan buik, beenen en uier. Laat de plaats het toe, dan bindt men ze af met behulp van eenen draad. Heeft het dier zeer veel wratten, dan geeft men het dagelijks 1/2 tot 1 eetlepel magnesia over het voeder gestrooid. Wratten verdwijnen ook wel, zoo men ze eenmaal daags bevochtigt met eene oplossing van blauw vitriool met azijn. Men kan zë insgelijks volgenderwyze doen verdwijnen Men rake ze dagelijks met brandsteen, o wel men bijte ze af met sterkwater; in 't laatste geval zorge men dat de vocht de huid niet rake. In 't algemeen mag men zeggen, dat de wratten het dier geenszins aan doods gevaar blootstellen, doch onder econo misch oogpunt, kunnen zij veel schade berokkenen, bijv. zoo ze op de spenen voorkomen. Oi» hespen te bewaren. Als bewaarplaats kiest men hij voorkeur een klein kamerken, wiens venster uit geeft op het Noorden. Om de hespen voor vliegen en andere insekten te be schutten, plaatst men voor het venster eene lijst hespannen met draadgaas. Elke hesp die sterk gerookt uit de rookkamer of uit de schouw komt, wordt onmidde- lijk genaaid in een lijnwaden zak, en zooveel mogelijk vrij van de andere aan de zoldering gehangen. Men kan ook de hesp bestrijken met leem. Men doet de leem in 't water en maakt er een tamelijk dunne brei van, welke men met do hand op de hesp sirijkt. Men ziet goed toe na eenige dagen of de gevormde korst dicht blijft. Bijzonder aan de knook op het been logge men den leem dik genoeg. De leemhorst kan later heel gemakkelijk verwijderd worden, en liet vleesch blijft buitengewoon sappig. Men zorge de leem niet te strijken zoo lang de hesp niet gansch droog is. lijk deel, de Lieve-Vrouwe-Iioor, bestond ton jare 1117 de vroegere gebouwen brandden gedeeltelijk af in 1472 dadelijk heropgebouwd, worden zy den 23 April 1582 verwoest door eene bende Spaansche muiters en geraakte slechts hersteld in 1610. Ten jare 1890 werd die tempel grooten- deel3 afgebroken en hersteld, en den 20 September 1891 door Mgr Stillemans in gezegend. Op den weg van Aalst naar Erembodegem staat eene van boomen om ringde kapel, onder de aanroeping van O. L. Vrouw-ter-Muren. De toeloop der ge loovigen is er overgroot. Men beweert dat de bidplaats vroeger toebehoorde aan het leen van Overhamme en ook wel aan het Hof ten Halle. Wanneer het laatstgemeld goed in brand geraakte (zegt de traditie), bleef de beeltenis van de Moeder-Maagd aan don muur hangen er. gansch ongedeerd; het is die schilderij, die thans in het kapel leken prijkt. Wanneer werd het heiligdom eerst opgericht Men vermoedt in do XV® eeuw, doch bewijzen ontbroken. Zeker is het, dat do Proost der abdij van Affligem, in 1723, de toelating gaf om er de II. Mis te laten geschieden, en dat het eerste Sacrifi cie opgedragen werd ten jare 1725, den Zondag na Beloken Paschen. (HSderXVlle eeuw, in het Kerkarchief van Erembo degem.) Wordt Voortgezet

De Denderbode | 1911 | | pagina 1