Donderdag 18 Mei 1911 5 centiemen per nummer 65sle Jaar 4362 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. AANHITSINGEN. Zondagrust. De geboorten mFrankrijk Het legeren der graangewassen. Kerk yan St-Martinus Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor I Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* vtingen z\jn ten laste van don schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat, N* 31 i n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag 61. vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit bladJ Aalst, 17 Mei, 1911. In dö vergadering van den Bond der ODzijdige officiëele onderwijzers, heeft de heer Vandervelde, de leider der- socia listen, het woord gevoerd. Men ziet dat de onzijdigen moer en meer naar het socialism overhellen. De lieer Vandervelde zegde er onder andere Ge moet weten dat in 1857 liet ■wetsontwerp niet ingetrokken werd, omdat Leopold I er niet van wilde we ten, maar omdat de menigte liet zoo wilde en dat men begon met de kloosters in brand te steken. Reken op u zeiven. (Toejuichingen). In 1857 zijn odzo vaders opgestaan, hun oorlogskreet wasWeg met de kloosters. Laat ons op onze beurt opstaan en dat onze oorlogskreet ook zij Weg met de kloosters Weg met do school wet Die woorden werden geestdriftig toe gejuicht, volgens het schrijven der liberale gazetten. Dat is nu toch eene overholen aanhit sing tot geweld en oproer. De meeste liberale bladen zeggen dat de liberalen mede zullen oprukken als de roodjes optrekken. Dat ligt in hun rolzij zullen de roode vlag volgen of niets meer zijn. Maar ze betrouwen de socios niet al te best. Opgepast roept La Flandre Libérale tot hare geestverwanten, de socialisten beloeren u. Zij willen wel tegen de kloosters oprukken, maar op konditie dat gij liet algemeen stemrecht toestaat, de eerste stap naar het kollelt- tivism en de Republiek La Flandre waarschuwt terzeifdertijd de socialisten, dat ze niet moeten denken dat de liberalen hen alleen zullen laten doen en de kieshervorming verwezen lijken. Zoo dan We meenden dat de libe ralen allen liet zuiver algemeen stem recht waren bijgetreden en 't schijnt nu weer dat het niet waar is De herinrichting der maatschappij zegt La Flandre, dat is voor later. Ten andere, het algemeen stemrecht staat in het program der verbondenen ge schreven en wij zien er volstrekt geen hinder in te trachten het te verwezen lijken. Laat ons beginnen met het ont- 51® Vervolg. Margaretha, zijt ge op niemand ver liefd vroeg ze. Margaretha dwong zichzelf om Mevrouw Netercorabe's blik te ontmoeten en loog werp der Bisschoppen ten onder te brengen Dus, eerst en vooral moet het ontwerp van nieuwe schoolwet weg, en dan... dan zal men trachten aan het algemeen stemrecht te werken. Dat trachten is oprecht kostelijk. Indien de liberalen waarlijk't'akkoord zijn met de socialisten nopens het alge meen stemrecht, dan moeten zij dat geheel gemakkelijk kunnen tot stand brengen, eens dat zo aan het hoofd zijd Maai' ze zullen dan trachten Wil dat wellicht zeggen, dat er dan liberalen zullen aangetroffen worden die tegen het algemeen stemrecht zijn Dat kan best gebeuren Er zijn toch nog al vele liberalen maar die schrijven in de gazetten niet die weinig geestdrift gevoelen voor het algemeen stemrecht, zooals het in Frankrijk werkt, en waar sedert eenigon tijd de eene opstand na do andere los breekt. Le Matin, van Antwerpen schijnt er weinig mede ingenomen, want hij schrijft Het moge aan sommigen van onze demokratische bladen lees radicale t— behagen den lof uit de bazuinen in roerende woorden van het (Fransch) Gouvernement, dat van den eenen kant eene schoone streek van Frankrijk aan de ergste wanorders prijs geeft, en dat van den anderen kant de spoorwegman- men weer in dienst neemt, die afgedankt waren wegens werkstaking. Dat is hunne zaak Maar dat men zulk gouvernement niet kome ophemelen als een model, als het zulke buitensporigheden mogelijk maakt. Dank u wel Le Matin, van Antwerpen, is dus niet voor een Gouvernement op zijn Fransch; we gelooven dat er nog vele liberalen zijn die zijne zienswijze doelen. Nu, het huidige Fransch Gouverne ment is liet uitvloeisel van het samen- loopen der Fransch e geuzon en socialisten. In Champagne hebben de Fransche onruststokers wijnhuizen en wijnkel ders vernield en verbrand. Onze socialisten spreken van te begin nen met de kloosters. Toe maargoedjeugdigo liberalen, loopt maar met do roodon meê - Op niemand, zei ze. Met de banden nog altyd op Margaretha's schouders, herhaalde Mevrouw Nethercom- be hare woorden. Op Niemand Zijt ge daar zeker van Margaretha Margarethas's stem beefde niet. Neen, moederik ben op niemand verliefd. Daar behoeft gij niet bang voor te zijn en het zal u helpen, als ik mot Lord Crowley trouw. Oh moeder, waarom niet, indien er niemand anders Mevrouw Nethercombes oogen toefden op het meisjesgelaat. Margaretha had haar nog nooit een leu gen verteld. MevrouwNethereombewrong do handen. Had zij nu gelogen gelogen om haar te helpen Of had ze zicli vergist, toen ze meende, dat zy van Jack hield Misschien had ze wel verkeerd gezien. Margaretha kon er immers niet zoo koel, zoo kalm uit Van 'smiddags tot middornaclit, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondao 21 Mei 1911. M.RENNEB00G,Nieuwstraat zien als zij om hem gaf Weer keek ze naar haar. Margaretha, riep zo met een plotse ling hartstochtelijken klank in hare stem uit, Margaretha, spreek geen onwaarheid tegen mij. Ilc zou hot niet kunnen verdragen ik zou liever de grootste ellende in het aangezicht zien, dan u de vrouw te weten van eenen man, terwijl ge een ander lief- hadt. Margaretha zooiets zou tot ontzetten de ellende leiden erger, veel erger voor ons allen, dan indien wij nu de dingen on der het oog zagen. Margaretha, zeg het me zou het u verdriet doen Lord Crowley te trouwen. Margaretha was tot in de lippen verbleekt. Zij wist wat ze deed, ze kon nu reeds een weinig van do verschrikking gewaar wor den, die volgen zou, en de gedachte aan Jack kwam voortdurend weer hij haar op, haar in bekoring brengend, haar doen wankelen.Doch haar vader was er ook nog. Wat hare moeder ook gedaan had, hij mocht hot weten. Ten kost van alles moest zijne eer gered worden. Dat er iets leelijks achter dit alles stak, wist Margaretha. Doch haar hart klopte snel. Zoolang zij nog macht had om hem te redden, zelfs door een leugen, moest ze liegen. Ze stond vast als een rots. Het zal my geen verdriet doen, zei ze. Hoe zou dat kunnen Ik.... ik denk dat ik hem op den duur wel zal kunnen beminnen, en in alle geval, als ik dat niet deed, is liij zoo rijk, dat wij elkander niets eens behal- Het Fransch blad VAaction schrijft Indien de Franschen minder kinderen hebben dan de Duitsehers, dan is het omdat zij het zoo willen. Men heeft liet volli gewezen op het al gemeen belang. Men heeft gewezen op de noodzake lijkheid in te werken tegen de praktij ken die strekken tot Diets minder dan tot het vernietigen van ons nationaal bestaan. Men heeft andere middelen beproefd; niets heeftgeholpen. Het neo-multhusia- nism wint meer en meer veld. Alles hevoordeeligt er de ontwikke ling van de behoefte aan pracht, de geringheid der loonen, de gedurig stij gende duurte van het leven. Om tegen der stroom op to varen zou er eene van deze machtige zedelijke krachten noodig zijn, zooals er eertijds hestonden maar de geesel van de he- dendaagscho twijfelleer heeft het b(jna allen vernietigd. Eene van die machtige zedelijke krach ten, die er eertijds bestonden, is de gods dienst, en die is grootelijks verdwenen often minste grootelijks verzwakt in Frankrijk, en ook wel elders in sommi ge kringen. De Godsdienst leert den monsch dat hij niet leeft voor deze aarde alleen, en niet voor zich zeiven, maar voor God en voor een eeuwig leven, van hetwelk hij zich in dit leven moet waardig maken. De Godsdienst leert op God hopen en vertrouwen, en de lasten en tegenspoed verdragen en er tegen in werken hij staalt den wil en do wilskracht. v- Daar waar de godsdienst verzwakt is schittert ook de ster der eeuwige hoop niet meei' en klinkt zijne stem ook niet meer troostend en sterkend Gedenkt dat ge leeft voor God Do mensch, dio niot meer leeft voor God en het eeuwig leven maar voor zichzelven zoekt zijne eigene voldoening met de gemakkelijkste mid delen. Waarom zou liij veel kinderen hebben kinderen die altijd zulken grooten last zijn dikwijls zooveel kommer en hartzeer veroorzaken, die vader en moe der verplichten zich zooveel genot in in de wereld to ontzeggen die hen dwingen thuis te blijven in plaats van in do wereldsche feesten to schitteren en naar hooge eereposten to dingen. Wel neen nietwaar, al dio kinderen niet Een of twee kinderen, dan wordt het vaderlijk erfgoed niet verdeeld en de ouders hoeven niet zoo te slaven om elk lid van hun kroost eenen stand in de maatschappij to bezorgen Met weinig kinderen zullen deze ook op hun duizend gemakskens door de wereld geraken, zonder dat vader en moeder daar al te veel liet hoofd moeten mede breken. Zoo redeneert men in Frankrijk, reeds van over 50, 60 jaar en langer. Onze Franschmans 'vertelden het bij hunne terugkomst van over vele jaren. De Franschon zeiven stellen nu vast tot welk peil zij gedaald zijn. Hoewel erge chauvins in woorden is de echte Vaderlandsliefde dood. L'Action stelt het vast. Men heeft de Franschen er op gewezen dat zij zouden overvleugeld worden door de Duitsehers, hunne erfvijanden. Dat heeft hen niet bewogen. Er is nochtlians plaats genoeg in Frankrijk het land is schoon en vrucht baar, liet telt maar 75 inwoners per vier kanten kilometer, terwijt er België 250 en in het Duitsche Saksen 269 zijn op dezelfde oppervlakte. Maar de Duitsche Keizer laat open baar blijken dat hij in God vertrouwt terwijl men in Frankrijk het randschrift God bescherme Frankrijk van de geld stukken heeft doen verdwijnen. Stel dat allesnevens één en denk na. ve in het publiek behoeven te zien. En veel menschen leven aldus, zooals gij weet, moeder. Weer staarde Mevrouw Nethcrcombe naar haar bleek gelaat. Ze had Margaretha nog nooit zoo hooren spreken. Eene vreemde rilling ging door haar heen. Het kon Margaretha niet zijn. Doch zo had door het gezelschapsleven reeds menig ontschuldig, gelukkig meisje, in eene hardvochtige ongevoelige vrouw zien veranderen, en tóen ze naar Margare tha keek, werd haar hart beklemd. Door hare krankzinnige dwaasheid bad ze haar kind en haar echtgenoot in dezen toestand gebracht. Door de ellendige, blinde harts tocht, die mannen en vrouwen tot wanhoop drijft, had zij zichzelf en haar kind aan den rand van den afgrond gebracht. Zou den zij er in storten, of zou liet kind hen redden. Margaretha's bleek golaat zag er in het gedempte licht zacht en lief uit. Haro slanke gestalte maakte Mevrouw Nethercombe, bij do gedachte aan hetgeen ze gedaan had, ziek van afkeer. Ze herinnerde zich plotse ling, hoe trots zo op Margaretha was. En nu had het spel haar in de handen harer vijanden geleverd. Ze hadden haar verraden, geruineerd, en wat moest ze doen Ze ging zitten om over deze noodloottige zaak na te denken, doch Margaretha keok kalm, vastbesloten voor zich. Gij behoeft u niet moeielyk te maken Voorgaandelijk trokken wij reeds herhaalde malen de aandacht van den landbouwer op het belang eener behoor lijke fosfo-potaschbesmetting zoo op winter- als op lentegraangowassen.Niot- alleen zijn deze bestanddeelen ter plan tenvoeding onontbeerlijk, maar geven nog meer strafte aan het stroo en voor komen aldus het legereu dor oogsten. Herhaaldelijk ook reeds, steunden wij op het oordeelkundig gebruik der stik- stofmesteri in deze teelten, en hunnen invloed op hot legeren. Daar deze kwestie van hoofdbelang is, denken wij het nut tig er breedvoeriger op terug te lceeren. Wij weten dat het legeren voorname lijk op het oogenblik van den bloei te duchten is, als wanneer het graan nog niet gevormd werd. Ieder jaar, geven de graanvelden die vroegtijdig legeren Gn zich niet kunnen heroprichten, de ge ringste graanopbrengsten, aangezien de bevruchting onder slechte voorwaarden geschiedt en de halmen meestendeels op struik rotten. Men zal bijgevolg voor de lentebe zaaiingen niet nalaten eene goede dosis fosfaatmest, superfosfaat of slak, en vooral potaschmesten toe te dienen. Deze zullen aangewend worden, slak en kaïniet, tijdens de voorbereidende om ploegingen, het superfosfaat en de chloorpotasch, tijdens de oppervlakkige omwerkingen of de egging die de zaai ingen voorafgaan. Men wendt nog eene gematigde dosis ammoniaksulfaat aan onmiddelijk vóór ,of tijdens de zaaiing, en men zal het door eene duchtige eg- ging indekken. Men mag nog eene mengeling maken van 150 kgr. ammo niaksulfaat, 400 kgr. superfosfaat en 150 kgr. chloorpotasch per hectare, die men in eene enkele maal zal uitstrooien. Op de najaars bezaaiingen, waarop de minerale bemesting verwaarloosd zoude geweest zijn, of die van de strengheden des winters zouden geleden hebben, zal men zoo vroeg mogelijk eene mengeling uitstrooien van 150 kgr. chloorpotasch, 300 kgr. superfosfaat, en 100 kgr. zwa velzuren ammoniak het ammoniaksul faat zal het hernemen van den groei en den wasdom begunstigen, terwijl de fosfo-potasch bemesting deze graange wassen voor legeren zal behoeden, en daarenboven, zoowel als het ammoniak sulfaat, de opbrengst en de hoedanigheid van liet graan en hetstroozal verhoogen. De bezaaiingen die aan geelziekte lijdon vergen meer dan alle andere, eene sterke potasch- en eene gematigde stik- stofbemestingdeze zullen bijgevolg noodzakelijk eene behoorlijke dosis ammoniaksulfaat ontvangen, 100 tot 150 kgr. en eene goede dosis chloor- of zwa velzure potasch, insgelijks 100 tot 150 kgr. per hectare. JAN. moeder, zei ze. Ik zal hem trouwen en dan zal alles in orde wezen. Gij hoeft er niet langer over te denken Maar... maar... oh, maar Margaretha ik kan het u niet veroorloven, heigde Me vrouw Nethercombe. Wacht noch wat wellicht vinden wij nog een uitweg. Uw vader heeft een hekel aan hem. Hy heeft een afkeer van Lord Crowley. Hy zal hem niet in zijn huis willen dulden. Och, hoe vrceselyk is dit alles Zij keek met woosten blik om zich heen. Margaretha legde do hand op haar schou der. Moeder, laat het aan mij over, zei ze. Ik zal het wel klaarspelen met vader. Als hij denkt dat ik het wensch.... zal hy toe stemmen. Maai', zei Mevrouw Nethercombe langzaam, ge zoudt alle kracht in moeten spannen. Dat zal ik ook, moeder, riep Marga retha uit. Ik zal mij moeite genoeg geven. Oh, gij behoeft aan mij niet te twijfelen. Mevrouw Nethercombe legde hare han den plotseling op Margaretha's sehoudprs. En ge weet niet eens wat het is, zei ze mot vreemde stem. Margaretha, wilt go niet weten wat ik gedaan heb Margaretha's schoone oogen ontmoetten dio harer moeder. Ze schudde liet hoofd. Neon, moeder, zei ze. Mevrouw Nethercombe's handen gleden weer naar beneden. Weken lang waren A. ALST. Triduum van de H. Familie. Zondag, 21 Mei, om 4 ure lof met sermoen. Maandag, Dijnsdag, Woensdag, om 5 ure Lof met sermoen. DonderdagO. H. Hemelvaart, om 6 U. Mis met algemeeue Communieom 4 ure Lof met sluitingssermoen. Maandag, Dijnsdag en Woensdagom 8 ure 's avonds Sermoen der Meimaand. Al de Sermoenen zullen gepredikt worden door den Eerw. Pater Kockerols Redemptorist te Antwerpen. schaamte en afgrijzen en wanhoop haar deel geweest, docli ze had deze gewaarwor dingen nooitzoo scherp gevoeld als juist nu. Ga weg, Margaretha, zei ze langzaam en met moeite. Ga nu. Ge zult u voor Me vrouw Coil's hal moeten kleeden. Oh, Mar garetha ik kan ik kan nu niets zeggen. We zullen er morgen nog wel eens over spreken. Doch onderwijl amuseer u van avond, Margaretha. Morgen zullen wo er verder over spreken om alles in orde to brengen. Zij volgde Margaretha naar het andero vertrek en deed de deur achter haar dicht, waarna ze, na een oogenblik mot gebogen hoofd geluisterd te hebben, den sleutel in het slot omdraaide. Toen trad ze langzaam op liaar bureau toe en zonk in don stoel er voor noer. Zo trach- te denken, zich de dingen helder voor te stellen en ze kon niet. Ze was gevangen in een val en, do eenige manier om er weer uit te komen berustte bij Margaretha Margaretha, voor wie zij zooveel luchtkas- teelen had gebouwd, voor wie zij het geld geleend had om haar het seizoen te kunnen doen meêmaken. Langzaam stak zij de hand uit en ontsloot een der laden. Daarin lag eene dikke enveloppe. Ze nam ze er met bevende vin gers uit en opende ze. Het bevatte de bank biljetten die zij gestolen had do bankbil jetten die haar tot misdadigster brandmerk ten die zij niet durfde uit te geven. Wordt Voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1