ponderdag 25 Mei 1911 5 centiemen per nummer 65se Jaar 4564 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan ran do Stad on 't Arrondissement van Aalst. Wat willen zij? GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. O. II. Hemelvaart. Algenjeene Tooneelboekerij EEN EN ANDER. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor le Stad 5 frank met den Post verzonden frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drfl maanden, voorop te betalen. De inschrijving iindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rongen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. DE DENDERBODE. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 j Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentien uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad; GUIQUB aUUM. Aalst, S4 Mei, 1911. Na de droefheid de vreugde De goede Christen bereidde zich met boetpleging en vasten om het Paaschfeest waardig door te brengen hij deelde Jezus' lijdon met de hoop ook eens zijne glorierijke Verrijzenis deelachtig te worden. Het verlossingswerk was volbracht in het hartroerende tafercel der kruisiging en dood. Maar de droefheid veranderde ■weldra in algemeene blijdschap, toen het Alleluia galmde en kwam aankon digen voor den mensch, als eene nieuwe schepping was volbracht. En nu volgen de blijde mysteriën el kander op De mensch is een nieuw leven ingegaan. Op den weg der genade, en alsof de ganscho natuur de vervoe ring der christenen ook gevoelde, komt nieuw loover onze wouden tooien, de ■weiden bedekken zich met rykkleurige bloesems, hooger nog stijgt de leeuwe rik en een zoet gekweel ontsnapt het dichte struikgewas onzer bosschen en hoven. Alles wedijvert om het kortstondige verblijf van Jezus onder ons aangenaam te maken met het op te luisteren. Voor waar, nu wandelt Hij niet meer met zijne discipelen in onveilige oorden waar men Hem in do duisternis, opzoekt om Hem te dooden neen, hij heeft de vijanden van 't Eeuwig Licht vernederd en Zijn verblijf is een zegengang. Hij is overwinnaar van den dood. En na den hevigen strijd te hebben voorbereid, dien men leven zal, wan neer Hij zelf niet meer onder ben zijn zal, na hen vermaand te hebben, zijne laatsie aanbevelingen gemaakt, hunne zwakheid versterkt, hunne vertwijfeling in sterk geloof veranderd te hebben, nu is zijne Kerk gesticht en Zij zal onwrik baar blijven gelijk de steenrots. De dag der Hemelvaart, van afscheid is aangebroken. Jezus begeeft zich bij zijne discipelen, in 't Cenakel vergaderd. Alvorens uit hun midden op te stijgen, wilde Hij dit maal met hen nemen als een laatsten liefdeblijk. Eindelijk is bet oogenblik daar i Het is tijd, zegt Hij, dat ik tot Hem wederkeere die Mij gezonden heeft, maar gij zult hier blijven tot dat gij met de macht van boven bekleed zult zijn. Daarna zult gij, de gansche wereld over, Zijn evangelie prediken gaan gij zult hen doopen die in Mij gelooven en gij zult my tot getuigen dienen tot de uiteinden der wereld toe Nu zijn al de geheimen volbracht en Hij onholst zijne Moeder, die hem nog maals teeder in de armen neemt. In- tussehen hebben de Apostelen zich ontroerd ter aarde geworpen. Zij zoenen Jezus' voeten die opstijgt terwijl zij Hom toeroepen Heer, wij hebben voor U alles verlaten, gelief U onzer te gedenken En immer hooger ten hemel opklimmende, geeft Hij lien tot laatste vaarwel, deze verzekering Blijft allen volharden, want ik zal altijd met U zijn Onovertroffen tafereel der Hemel vaart en wat troostelijke woorden voor de discipelen die ze zeer diep in hun hart griefden. Zij bleven ze immer in dachtig tijdens hunne jnooilijke zending. Door dezelfde versterkt, konden zij hunne beulen onversaagd in de öogen zien en kloekmoedig hun martelaar schap voltrekken. Jezus bleef zijn woord getrouw Hier van getuigen de legioenen martelaren en ook de ontelbare scharen der geloofs belijders, de wonderbare stichting der Kerk van Petrus op de puinen van 't heidendom. En zoo vieren wij heden nog als nieuwe discipelen, geheel den aardbol over, de verheerlijking van Jezus in zijne hemelvaart Uw laatste begeerten ziju als eene voorzegging uitgevoerd, O Jezus Neen, geen volk zal de zon bestralen, dat heden uwen lof niet verhalen zal, voreenigd in blijdschap en hemelsche huldezangen. Het hart opwaarts, vrome Christen, verbind het met het hart van den Mees ter, door bewondering zijner liefde in uitvoering zijner leer, door dankbetui ging voor zijne onbegrensde goedheid. B. Onze tegenstrevers, de geuzen van alle kleur betitelen zichzelve met den titel van voorstaanders der vrijheid, en namelijk van de vrijheid der huisva ders en van den keus der scholen. Tijdens de bespreking der schoolwet van 1895, zegde de hoer Van der Velde, leider der socialisten Ik sluit mij, voor wat mij betreft, aan bij het amendement voorgesteld door den achtbaren heer Helleputte, dat het bestuur van het onderwijs toe vertrouwt aan de huisvaders welke de meerderheid der leden van het schoolbureel kiezen. 52e Vervolg. Ze boög het hoofd tot op hare tafel. God erbarme zich barer Eene misdadigster En Margaretha zou dus moeten opgeofferd worden Ze hoorde hare kamenier het aangren zende vertrek betreden. Ze hoorde haar de kan warm water, die ze meebracht, neer zetten en de kleerkasten openen, en nog altijd bewoog ze zich niet. Eindelyk gaf Thérèse een bescheiden tikje op de deur. Het wordt reeds laat, Mevrouw. Mevrouw Nethercombe schrok op. Ik kom, zei ze. Ze legde de bankbiljetten weer in do kas en deed deze op slot. Toen sloot ze ook de klep van haar bureau af en keerde zich met bleek ernstig gelaat om. Hare kamenier ontstelde een weinig, toen ze haar zag, en toen zij voor hare toilettafel plaats had ge nomen, keek het meisje in den spiegel tel kens naar haar. Onderwijl bevond Margaretha zich in baar eigen kamer. Zij had nog geene po- "aan om zich te kloeden. Haar Alleen in hare kamer was ze In het kort samengevat, achten wij (socialisten) dat in zake van onder wijs het recht en den plicht van den Staat, volgens de schoone formuul van Condorcet, er zich bij bepalen het voor werp van liet onderwijs vast te stellen en zich le verzekeren dat het wel zal vervuld worden. Hij moet het minimumprogram be palen, eischen dat 't onderwijzerskorps waarborgen van bekwaamheid en zedelijkheid oplevere, het toezicht op ernstige grondslagen inrichten, eene loontaffel voor de onderwijzers vast stellen, en het kosteloos en verplichtend onderwijs tot stand brongen. Buiten dat, zelfstandigheid der plaatselijke groepen, meester de onder wijzers te kiezen en het program uit te breiden, namelijk, voor wat het gods dienstonderwijs betreft. Wat wij willen, is, in een woord, de inrichting van het onderwijs als een openbaren dienst onder het bestuur der huisvaders. (Handelingen der Kamer, blz. 2258). Men ziet hetin 1895 nam M. Van der Velde ten minste naar zijn zeg gen,zeer wel aan dat het gods dienstonderwijs gegeven werd in eene school, die hulpgelden kreeg van den Staat. Nu neemt hij dat niet meer aan, en de socialisten, in wier naam hij dan sprak, nemen het nu ookuiet meer aau. In 1895 was het niet ongrondwettelijk dat do Staat hulpgelden gaf aan vrije scholen, zelfs aan katholieke vrije scholen, in welke het onderwijs gods dienstig was en in welke de katechis- mus onderwezen werd. Nu is dat wel tegen de Grondwet. Volgens de geuzenbladen mag het geld der openbare kassen enkel dienen om oen onzijdig onderwijs te betalen De heer Vander Velde en de socialisten zijn dus van gedacht veranderd Tot 1909 echter was de beer Vander Velde bij zijn gedacht van 1895 gebleven,want hij zegde dan volgens de handeling der Kamer, bladz, 1834. We zijn niet benauwd van de onder steunde vrijheid en wij zien af van do beknibbelingen dergenen, die geene werken stichten, in deze kwestie eene ontkennende houding aannemen. Dus over twee jaren zegde de heer Vander Velde bereid te zijn, hulpgelden te geven aan de vrije scholen. Nu niet meer De liberale leider, de heer Hymans, verklaarde zich iri 1908, nog geen drie jaren geleden, voor de vrijheid der huisvaders als volgt Wij, liberalen wij willen geen mono- pool. Er zijn in zake van school geene grootere bekampers van het monopool dan wij wij zijn echte liberalen wij willen geen Staatsmonopool. Wij willen de mededinging welke den voornaamsten hefboom is van den voor uitgang wij achten dat ze noodig is op alle gebied op verstandelijk gebied zoowel als op handels-en nijverheids- gebied. We willen de vrije keuzo der school, omdat wij eerbied hebben voor het heilig recht van den huisvader over de opvoeding zijner kinderen te beslissen. We nemen niet aan dat de Staat geweld plege op de huisvaders. In een woord, wij willen de echte vrijheid. (Handeling der Kamer bladz. 1330). Zou men niet zeggen, als men dat leest, dat het gemakkelijk moet zijn overeen te komen met menschen dio zulke taal spreken De liberalen hebben altijd de uitbrei ding, de verplichting en de kosteloos heid van het onderwijs gevraagd. Dat alles staat in het ontwerp van nieuwe schoolwet. Liberalen en socialisten willen ook, volgens bovenstaande aanhalingen, de vrijheid der huisvaders die meester moeten zijn over het bestuur der school naar welke zij hunne kinderen zenden. De katholieken willen dat ook. Zij stellen den schoolbon in om het doel te bereiken. Van den schoolbon willen de libera len niet weten. Welnu, dat ze dan een ander middel voorstellen om tot de gemeenzame be trachting te komen. Waarom doen ze het niet Pas twee jaren bestaat de Algemeene Katholieke Vlaamsche Tooneelboekerij, maar zij heeft heden al getoond het ver trouwen waardig te zijn dat ieder stelde in hare werking. Indien verleden jaar slechts 88 too- neelkringen waren toegetreden, zijn er thans 199 ingeschrevenindien het eerste jaar reeds 1453 tooneelstuklcen werden uitgeleend, heeft tijdens het tweede verloopen tooneeljaar, deze werkzame inrichting niet minder dan 4538 tooneelstukken aan hare leden ter inzage gezonden 2463 blijspelen, 1396 dramas, 463 stukken voor meisjes, 114 alleen- en tweespraken, 92 kindertoo- neelen. Het was dus wel nuttig en noodig daarvoor een afzonderlijke afdeeling van het Katholiek Vlaamsch Secreta riaat in te richten. Toch zijn er nog honderde kringen en onderwijsgestichten die zouden kunnen toetreden. Wij willen dus nog even wijzen op de groote voordeelen die de leden genieten. Zij ontvangen de lijst der tooneel- werken in bezit der ALGEMEENE TOONEELBOEKERIJzij mogen de stukjes ter inzage aanvragen zij mogen schrijven om alle verlangde inlichtingen welke hun dan gratis worden ver strekt zij ontvangen den TOONEEL- GIDS, het orgaan der A. T. B., waar over gansch de pers slechts lovend weet te sprekeD. Om aangesloten te worden betaalt men 3.50 fr. als jaarbijdrage, slechts liet liet 1ste jaar betaalt men bovendien 5 fr. als waarborg-inkomgeld. Goedgekeurd om hare werking wordt de A. T. B. ook ondersteund door het DAVIDSFONDS. DE ALGEMEENE TOONEELBOE KERIJ is afdeeling van het Katholiek Vlaamsch Secretariaat ou heeft haren zetel te TienenKapelstraat14. Gedachten. Gedenk, dat een nijdig oog een kwaad ding is. Trap het koren niet plat om een klap roos te plukken. Het beste middel om eigen smarten te vergeten, is die van een ander te leenigen. Laat uwe daden steeds in overeen stemming zyn met uw woorden, en uw woorden met uw hart. Mensch, vergeet de dood niet, want zij zal u niet vergeten, Wilt gij rijk zijn, betoom uwe begeer ten wilt gij rijk zijn, verminder uw behoeften. Onze rijkste zegen ligt in den vrede van het huiselijk geluk. Wie snel zijn in het beloven, ziju doorgaans het langzaamst in hun belof ten te volbrengen. Dié zich zeiven niet eert, hoe zal een ander dien eeren 1 Velen willen werken, aan de verbete ring van anderen en vergeten, dat de eerste les is herzie u zelf Als ieder had wat hij wenschte, wie zou er dan nog wat hebben hulpeloos, door ellende overmand in oen stoel gezonken. Dit was haar eenig betoon van zwakheid. Indien er nu geene tranen gekomen waren, voelde zo, dat ze gek ge worden zou zijn, en in hare eenzaamheid bestreed ze een machteloos afgrijzen, dat haar bleek en bevend torneer deed zitten toen Alice binnen danste. Zij was reeds geheel gekleed, vanaf de diamanten vlinder, die Lord Croft haar ge geven had, en die tusschen hare lokken fonkelde, tot aan de spitste puntjes harer glanzend satijnen schoentjes. Zij was in het wit, mot zilver geborduurde schouder- kleppen en zilver geborduurdael tusschen den kant van haar keurs, en Marga retha, zich naar haar omwendend, vond dat ze er nog nooit lieftalliger had uitgezien. Alice wierp haar een onderzoekenden blik toe. Margaretha wat is er met u riep ze uit. Wat hebt go Kijk niet zoo somber. Kijk naar mij, en ge zult vroolijk worden. We zullen te laat komen, als gy u niet haast, en dat mag van avond niet. Gerald komt mij niet halen. Wij zullen hem bij Mevrovw Coll pas ontmoeten. Haast u dus gingen gedaan hart brak. AH Eindelijk waren ze klaar. Lord Nether combe wachte beneden eene statige, koele, bejaarde gestalte in zijn avondcos- tuum. Zijn gelaat droeg eene ernstige en strenge uitdrukking, doch het verhelderde toen Margaretha de trappen afdaalde en op liem toetrad. Hij legde zijne hand op haren schouder en keek op haar neer. Go ziet er een wijnig vermoeid uit, Margaretha lief, zei hij. Gij zijt te veel uit gegaan en hebt geen rust genoeg genomen. Zijn blik rustte een oogenblik weemoedig op haar. God zegene u kind, voegde hij er bij, en Margaretha keerde zich met eene vlugge beweging om. Boven aan den trap was Mevrouw Ne thercombe getuige van dit tafereeltje, en haar hart dreigde stil te staan. Wat had ze dio twe^borokkendtf Wat zou de toekomst bevatten voor het kind dat Lord Nether combe zoo innig lief had. Met eene krachtige poging schudde ze deze gedachten van haar af en voegde zich bij de overigen in de Hal. Het was geen lange rit naar Mevrouw Coil's woning, doch haar en Margaretha kwam hij eindeloos voor, en beiden slaakten een diepen zucht van verlichting, toen ze hunne bestemming be reikten. Alice lachte, toen ze de stoep opsnelde, en zo lachte nog, toen ze het ontvangstsalon betrad. Ze volgde Mevrouw Nethercombe toen Mevrouw Coll zich haaste om hen te begroeten, en keek toon naar Lord Croft uit. Hij was er niet. Ze keerde zich met een trek van verve ling op het gelaat tot iemand die haar aan sprak. Hoe durfde hij te laat komen Waarom was hij er nog niet Een klok sloeg 8 uur. Mevrouw Coll wierp een onrustigen blik op hare gasten. Lord Croft was de eenige die ontbrak. Hij heeft het zoo druk, fluisterde ze tot Mevrouw Nethercombe, dat men er reeds op voorbereid is dat hij een weinig te laat komt. Hij is een bewonderensweerdig man en Alice is een gelukkig meisje. Ja, een heel gelukkig meisje. Me vrouw Nethercombe keek met bleeke lip pen om zich heen. Alice' met hare onbe kende moeder en haar vermoorden vader, zoo een beter lot hebben dan hare Marga retha. Haar gelaat verbleekte bij deze gedachte en ze zat doodstil. Na eenige oogenblikken begon er eene gedwongene stilte te heêrschen.. Mevrouw Coll word zenuwachtig. Wij moeten met het oog op hot bal niet al te laat zijn, fluisterde zij op baar gemak tot Mevrouw Nethercombe. Hoe lang zullen we hem geven Mevrouw Nethercombe staarde versuft om zich heen, doch ze had geen tijd om te antwoorden. De deur ging open en de huis knecht naderde met twee brieven op een zilveren schaal. Mevrouw Coll scheurde den baren open en overhandigde den anderen aan Alice. Lord Croft is verhinderd zei ze scherp. Deze brieven komen van hem. HOOFDSTUK XXVII. Berouw. Op het oogenblik dat Lord Croft den an deren oever van de Serpentine bereikte, kwam geheel het afgryzen over hetgeen hij gedaan had, pas over hem. Hij was een misdadiger in de ergste beteekenis van het woord een moordenaar in gedachte zoo niet in werkelijkheid. Het zweet stond hem op het voorhoofd en by keerde zich met een ruk om en sneldo het pad langs, dat naar den waterkant leidde. Hijgend bereikte hij den oever en tracht te met den blik den nevel onder de brug te doorboren. Het water strekte zich donker onder hem uit. Lord Croft trok haastig zyn jas uit. Ver beelde hij zich dat 'öp een der pijlers van de brug iets zwarts boven kwam Hij sprong in liet koude water, eerst wadend, toen in de schaduw der brug Het yskoude water kletste tegen hem op, hem bij het zwemmen bemoeilijkend. De donkere- schaduwen dansten om hem heen, hem bedreigend, hom misleidend. Tweemaal meende hij eene gestalte te zien drijven, en telkens zwom bij er naartoe, doch tweemaal hadden zijne oogen hem be drogen. Wordt Voortgezet

De Denderbode | 1911 | | pagina 1