Zoiulai» 28 Mei 1911 5 centiemen per nummer 65*lc Jaar 4566 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. Een en ander over de nieuwe Schoolwet De Tabak. Vragen en antwoorden. Vlaamsche ï^utualisten Landdag, DITJES en DATJES. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putle-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkanioren des Lands. RBODE. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele val dit blad. CtJIQUE SUUM. Aalst, Mei, 1911. De Staat moot geene vrije scholen ondersteunen beweren liberalen en socialisten, het openbaar onzijdig onder wijs, is voldoende voor alle kinders. Onlangs somde een liberaal orgaan eenige leervakken op Schrij ven, taal kunde, lezen, rekenen, aardrijkskunde, enz. en vroeg waarom dat alles niet in volle onzijdigheid zou kunnen onder wezen worden, daar de Godsdienst er niets meê te maken had Inderdaad de Godsdienst heeft met deze leervakken weinig te maken, maar het liberaal orgaan vergat in zijne op somming de geschiedenis. De onzijdig heid in dat leervak is onmogelijk vol te houden. Immers hoe zou mon de ge schiedenis onderwijzen, zonder te spre ken van den rol van O. H. Jezus- Cbristus en van zijne Kerk welke, sedert 19 eeuwen, de geschiedenis overheer- schen?... En hoe zou men er over kunnen spre ken zonder er voor of tegen te zijn Indien de geschiedenis onderwezen wordt gelijk ze liet wezenlijk zijn moet, dan is alle onzijdigheid verdwenen, ofwel wordt ze verminkt dan is haar onderwijs verlaagd en ontzield. Overigens onzijdigheid in 't onderwijs is eene dommigheid en dit bekenden meer dan eens liberale voormannen Onze tegenstrevers van alle kleur zijn vijandig aan de Schoolbon en waarom a De Schoolbon zal don dwang nog c vergrooten waaronder nu heden vele a liedeu gebukt gaan en de broodroof u zal nog op grootere schaal woeden.De kloosters zullen geene middelen onbe- proefd laten om het kind machtig te worden Crchjk de duivel is, vertrouwt hij zijne gasten en zoo is het in does geval inder- Ga\Vio ten tjjde der ongelukswet van 187» leefden, zuilen zich horinneren welke schandalige wraaknemingen er door de liberalen gepleegd werden tegen arme lieden die weigerden hunne kin deren naar de geusehe scholen te zen- den.... Zij werden gebroodroofd door het ontnemen van hun werk zij die gehol pen wierden door het Armbureel werden allen onderstand ontnomen de arme lieden werden dus uitgehongerd... Dui zenden en duizenden schandalige feiten zouden wij kunnen aanhalen... Een dezer schandaligste willen wij herin- n8«ein 1879, stierf te Diest een kindje van Frans Saeuen in do Kattenstraat van de pokken. Neven 't lijkje van dat doode kindje, liggen nog andere kin- ders door de pokken aangetast. De arme vader doet om een doodkistje vra gen aan liet Armbureel. Wat gebeurt er 't Doodkistje wordt geweigerd en waarom De man had grootere kinders naar de katholieke school gezonden.... En, zij, de liberalen en socialisten zijn onbeschaamd genoeg om van ver volging, broodroof enz. te durven ge wagen Waarde lezers, van ouderen leeftijd, herinnert u hoeveel tranen er geweend werden, hoeveel bloed er gestort werd, hoeveel millioenen er verspild werden onder de rampzalige ongelukswet van 1879 En gij, jongere menschen, overweegt het wel La Flandre libérale zou willen doen gelooven dat het sehoolwetontwerp ten doel heeft het lager onderwijs godsdien stig te maken. Dit is volstrekt onwaar. De waarheid is dat indien er ouders ziju die aan hunne kinders een onzijdig onderwijs, een rationeel of socialistisch, een protestantsch, een joodsch willen laten geven, het zal hun volkomen vrij staan. Immers hunne kinderen zullen den schoolbon genieten juist gelijk de kinderen der ouders welke een gods dienstig onderwijs verkiezen. De nieuwe schoolwet stelt alle kinders op den zelfden voet en geeft het middel om in volle vrijheid te handelen. Geene school hoegenaamd wordt opgedrongen; de ouders ontvangen den schoolbon en zenden hunne kinders naar de school die zij verkiezen. Wie het anders beweert weet dat hij wetens en willens de waarheid spaart om niet te zeggen dat hij liegt De schoolbon wordt door de blauwen en rooden en zelfs doof onze groentjes afgekeurd. Nu, indion iemand onzer tegenstrevers een beter middel kent dat de zelfde voordeelen oplevert, waarom maakt hij bet niet bekend Volgens de blauwen en rooden is de schoolbon niets anders dan eene toelage aan de kloosters gegeven, 't geene tegen de waarheid strijdt. Wat zij willen is met het geld van den Staat, het geld van Jan en Alleman, het vrije onderwijs bestrijden, terwijl het, volgens de Grond wet, de plicht is, van den Staat het vrije onderwijs te ondersteunen en uit te breiden. De liberalen en socialisten beweren dat de nieuwe schoolwet tot schroome- lijke geldverspillingen zal aanleiding geven en men meer belastingen zal moe ten invoeren. Niets is zoo onwaar Geene nieuwe belastingen zullen noodzakelijk zijn het Katholiek Ministerie, dank zijn wijs en spaarzaam bestuur, beschikt over de noodige geldmiddelen. Nu indien er lieden zijn die, alvorens van geldverspillingen te durven spre ken, zich zouden moeten herinneren hoe 7C Vervolg. Maar laten wij nu achter onze bescher- mende vuren gaan slapen, want wij moeten voor dag en dauw op zijn. De anderen traden bij mij en wij maak ten onze toebereidselen. Good deed zijne bovenkleeren uit, vouwde ze op, deed zijn oogglas en zijne valsche tanden in zijn broekzak, en legde zijne garderobe netjes onder een stuk zeildoek, voor den dauw. Sir Henri en ik vergenoegden ons met eenvoudiger maatregelen en weldra lagen wij gewikkeld in onze dekens, om den die pen slaap van den vermoeiden reiziger in te gaan. Wat was dat Plotseling bereikten, uit de richting van het water, geluiden van een gevecht van van dieren ons oor, en het volgende oogen- blik mengden zich daarbij langdurige en vaak herhaalde vreeselyko kreten. Aan do herkomst hiervan viel niet te twijfelen. Alleen eon leeuw kan zoo brullen. Wij sprongen allen op en traden in de richting van het water. Wij zagen eene verwarde massa, geel en zwart van kleur, zich bewegend als bij eenen twist. Wij gre pen onze geweren en liepen er heen. De massa was nu gevallen, roldo over den grond, en toen wij nader bij kwamen werd er niet langer gevochten en lag zij dood stil. 't Was nu duidelijk wat het was. Op het gras lag daar een prachtige donkere anti lope het beest was dood evenals de leeuw met zwarto manen, die er naast lag. Klaar- blijkend was 't volgende gebeurd De antilope was komen drinken, terwijl de leeuw, zeker dezclfdde dien wij gehoord hadden, in hinderlaag lag. Terwijl de an tilope dronk, was de leeuw op hem toege sprongen, maar werd opgevangen door de scherpe horens van zijn slachtoffer. Ik had nog eens zoo'n eigenaardig samen treffen gezien toen was de leeuw op den rug van de antilopo gesprongen en vast geraakt in de horens door de vrees en de pijn was zijn slachtoffer voortgetobt tot hij dood neerviel. Toen wij de doodo dieren goed bezien hadden, riepen wij de kaffers om de lijken in ons kamp te brengen. Daarop gingen wij weder slapen en ontwaakten niet voor den volgenden morgen. Toen het eerste licht doorbrak waren wij op en maakten ons gereed voor de jacht. Wij namen flinke vuurwapens cn wat ammunitie mee, henevens onze water- ücsschen, gevuld met koude thee, welke nog altijd het beste middel tegen den dorst gebleken is. Na inderhaast ons ontbijt gebruikt te hebben, gingen wij op weg, vergezeld van Umbopa, Khiva en Windvogel. De andore zij met de millioenen van de Staatsgeld- kas omsprongen ten tijde van den schoolstrijd van 1879 van schandalige nagedachtenis. Het schoolenkwetst al leen verslond millioenen en millioenen franks.... Onbetwistbaar zal het lager onderwijs meer kosten dan vroegerdoch het officieel onderwijs zal verre uit met de grootste brok wegloopen. 20 millioen aan de kloosters roe pen de liberalen en socialisten.... Een 0 er af antwoorden wij en dat willen wij bewijzen Onder de bestaande wet ontvangen de aanueenbare scholen 2,492,754 xr. onder de nieuwe wet zouden ze ontvangen 5,834,592 fr.. Dus 5,834,592 fr. 2,492,754 fr.= 3,341,838 fr. meer dan heden. Van die som van 3,341,838 fr. moet vooreerst 1/10 afgetrokken voor ver warming, schoolbehoeften enz. Er blijft dus 3 millioen over te verdoelen onder het onderwijzend personneel. De aanneembare scholen tellen 2 kloosterlingen tegen 1 wereldlijke, te weten 2856 kloosterlingen en 1256 we reldlijken en bijgevolg zullen de kloos terlingen 2 millioen meer kunnen trek ken dan heden. Dus een 0 er af2 millioen in plaats van 20 millioen Of de geuzen toch kunnen liegen Bijna al de landbouwers en ook de werklieden, die maar over een hoekje grond beschikken, kweeken tabak, hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor den haüdel. Nog al dikwijls, niettegen staande de beNste zorgeD, welke men er aan hesteed, moet mén bekennen, dat, het produkt niet aan do verwachting beantwoordt: niet zelden heeft men welde opbrengst, doch de smaak is bijtend op de tong, hij brandt niet goed, de reuk is onaangenaam, hij bedwelmt in oen woord tabak van geringe waarde, En nochtans wat moeten de hoedanig heden zijn van goede tabak Wel branden, goede smaak, aange name reuk en daarenboven eene kooge opbrengst. Zoo wij de oorzaken van dit mislukken nagaan, dan vinden wij dat de keus de variëteit daar voor iets tus- schen komt, maar dat vooral dc bemes ting de groote oorzaak is. Tabak is om zoo te zeggen de eenige plant, die op hetzelfde land, verschillige jaren na elkauder kan geteeld worden. Hij wint er zelf door in hoedanigheid en in fijnheid. Men beweert immers dat hij den grond zuivert van do chloor, die hem den bijtende smaak en onvolledig bran den geeft. Men heeft uitgerekend dat een goede opbrengst van 25 kgr. per are drooge bladeren en 1 kgr. drooge stekken aan kaffers lieten wij achter met de noodige bevelen betreffende liet villen van de leeuw en de antilope, en het in stukken snijden van den laatste. Wij hadden weinig moeite om 't breede olifantspad te vinden volgens Windvogel die het nauwkeurig onderzocht, moest het gemaakt zijn door twintig of dertig van die dikhuiden,' meest aleen volwassen manne kens. Maar de kudde was gedurende den nacht nogal ver afgedwaald 't was al ne gen uren en tamelijk warm voor wij aan de verschijnselen konden waarnemen, dat zij niet ver meer konden zijn. Nog een weinig loopens en wij zagen de kudde. Zooals Windvogel aan de sporen geteld had, waren er tusschen de twintig en dertig zij hadden, blijkens wat omge worpen vruchtboomen, juist hun morgen maal genuttigd en stonden nu, in een ravijn rustig te klapperen met hun ooren. 't Was een prachtig gezicht, want zij stonden maar een paar honderd meters van ons af. Een handvol droog gras uittrekkend wierp ik wat sprietjes in de hoogte, om te zien hoe de wind was als de wind in hun ne richting kwam en zij ons dus konden rieken, zouden zij verdwènon zijn voor wij een schot konden lossen. Maar de wind ging van de beesten naar ons toe on dus konden wij hen behoedzaam naderen wij deden dit, ons verbergend in het struikge was, tot op een vijftig meters. Recht voor ons stonden dry prachtige mannekens, een van hen met kolossale slagtanden. den grond ontneemt 1,20 kgr. stikstof 0,25 kgr. fosfoorzuur, 1,3 kgr. potasch en 1.4 kgr. kalk. Welnu, hoe gaat menige in 't alge meen te werk om die voedstofïen terug te geven Sommige geven een overdreven hoe veelheid stalmest, anderen gebruiken voor het planten en by het aaaaaraen eene groote massa beir, enkele liefheb bers passen een volledige bemesting toe bij middel van scheikundige meststoffen. Die laatste doenwijze alleen is de beste. Voorzeker stalmest is niet te mis prijzen, integendeel maar dan moet hij vroegtijdig toegediend worden, opdat hij goed verteerd weze. Beir ook kan voordeelig zijn, op voorwaarde dat hij niet te veel chloor bevatte. Daarom geve men er niet veel van. Men vuile het ontbrekende liever aan door een oor deelkundig gebruik van scheikundige meststoffen. Eene goede bekalking, die, vier, weken voor het planten ingewerkt, is allervoordeeligst. Verder geve men eene menging van 3 kgr. ammoniaksulfaat, 3 kgr. super fosfaat en 3 kgr. zwavelzure potasch per are. Die mengeling wordt minstens acht dagen voor het planten op den omgeploegden grond gestrooid en met de houweel ingekapt. Dus noch chloorpotasch, noch kaïniet omdat zooals gekend is, de chloor nadee- lig werkt op deze plant. Indien boven gemelde mesting verwaarloosd geweest ware zou men voor het aanaarden nog wat van die meststoffen kunnen toedie nen, welke dan door eene behakking en door het aanaarden zelve, ingewerkt worden. Die bemesting gaf ons reeds de beste uitslagen, zoo onder opzicht van hoeda nigheid als hoeveelheid, en daarom aarzelen wij niet ze aan alle tabakkwee kers ten zeerste aan te bevelen. William. Wie toont er den bittersten haat tegen God Degenen die beweren dat er geen God bestaat Wie zegt er dat alle godsdiensten even goed zijn Degenen die geenen Godsdienst hebben Wie verwijt er den Godsdienst den mensch te verlagen. Degenen die beweren dat de mensch van den aap afstamt Wie beweert er dat er geen hel is. Degenen wier buitensporighèden het klaarst de noodzakelijkheid eener liel be wijzen Wie beschuldigt er in de dagbladen de Priesters zich te veel met maatschappe lijke werken te bemoeien Degenen die in hunne meetingen de priesters voor luiaarden uitschelden Wie spot er hét liefst met de ceremo niën der Kerk Degenen die de plechtigheden der Loge bewonderen Wie belooft er de samenleving geluk kig te maken Degenen die er twist en tweedracht in zaaien Wie heeft er gedurig de woorden van vrijheid en verdraagzaamheid in den mond Degenen die aan de Katholieken de vrijheid van geweten willen ontnemen en de ouders onzijdige scholen willen op dringen degenen die de vrijheid van ver- eeniging willen schenden met de kloos terlingen te vervolgen en te verjagen Men vindt, zegt de goddelooze Vol taire, bij de ongeloovigen zoo'n armzalig gezeever, dat men niet weet of men er meê lachen of er zich in storen moet. Voltaire kende zijn volk. Ik fluisterde mijne eezellen toe, dat ik de middelste voor mijne rekening nam sir Henri zou den olifant links nemen, kapi tein Good die met de groote slagtanden. Schiet, fluisterde ik. Boem, boem, boem bulderden de drie geweren en Sir Henri's olifant viel als een blok neder, getroffen door een schot in het hart. De mijne zonk op de knieën en ik dacht hij ook zou sterventoen hij weder opstond en wegliep, rakelings langs mij heen. In 't voorbijgaan gaf ik hem nog een lading tusschen de ribben en dit deed hem voor goed vallen. Daarop zag ik eens hoe kapitein Good het maakte met zijn ouden olifant, dien ik ik had hooren brullen van woede en pijn. toen ik met den mijne afrekende. Ik vond den kapitein in een staat van groote opge wondenheid. Toen hij zich getroffen gevoel de, was de olifant rechstreeks afgekomen op zijn aanvaller, die nauwelijks tijd had terzijde te springen Toen rende het beest verder in de richting van ons kamp. Midderwjjl was de gansche kudde vol schrik weggehold, den anderend kant uit. Wij beraadslaagden een oogenblik, of wij de bende zouden volgen dan wel bet gewonde manneke wij besloten tot het eerste, vertrouwend, dat wij de groote tan den van den laatste tocht niet meer zouden zien. Ik heb nog dikwijls gewensebt dat zulks bet geval geweest ware. De 10"- Landdag der Vlaamsche Mutua- lislen van België zal plaats hebben te Mechelen. op Zondag 4 en Maandag 5 Juni eerstk-. (S i n x e n). Zondag 4 Juni, te 10 ure, vorming van den stoet. Ontvangst ten stad- huize. Daarna ontvangst door het feestcomileit. Uitlotiug der promiën. Om 12 ure, concerto' op de Groote Markt. Om 2 ure, vergadering in de stedelijke feestzaal. Om 5 ure, con certen op verschillende plaatsen der stad. Om 8 ure, groot kunstconcerto door do harmonie Gorclo Mozart. Maandag 5 Juni, om 8 1/2 ure, voort zetting der besprekingen. Om 12 ure. concerto en bezoek van het stadsmu- zeum. Om 21/2 ure, banket. 's Avonds Beiaardconcert en verlichting vau den toren. Dinsdag 6 Juni, bezoek aan de merk waardigheden der stad. Reeds meer dan 1000 maatschappijen van Ouderlingen Bijstand en Lijfrent, alsook de Regeering, de Provincie, de Bestendige Commissie der maatschap pijen van Ouderlingen Bijstand, de Spaar- en Lijfrentkas, verschillende Gemeentebesturen,Comiteiten van Werk manswoningen, van Werkloozenkassen, enz., lieten reeds hunne bijtrediug ge worden. Het gastvrije Mechelen bereidt den Congresleden een prachtig onthaal. Voor alle inlichtingen zich te wenden tot den Algemeene Secretaris, M.A. Van de Putte, Haren-bij-Brussel. Het was gemakkelijk de olifanten te volgen, want zij hadden een spoor achter zoo breed als een rijweg zij renden met hun dikke lichamen door het kreupelhout alsof het gras, was. Maar hen in te halen was nog wat anders; wij hadden al een paar uren in de bran dende zon geloopen voor wij lien vonden. Een manneke uitgezonderd stonden zij dicht bij elkaar. Aan de onrustige wijze waarop zij hun snuiten omhoog hieven om te rieken wat de wind aanbracht, kon ik zien, dat zij op onraad verdacht waren. Het eenzame manneke stond ongeveer zestig meter van de kuddé verwijderd, waarop hij blijkbaar waakte. Bedenkend, dat hij ons wel zou zien of rieken, als wij nader kwamen en vreezend dat hij en de gansche bende met hem dan opnieuw zou vluchten, besloten wij alleen op hem te mikken. Op mijn fluisterend commando vluchten wij. De drie schoten hadden goede uitwerking hij viel dood neder. De kudde rende weer wog maar onge lukkig voor de dikhuiden was een honderd meter verder eene droge rivierbedding met zeer steile kanten. De olifanten sprongen er natuurlijk in en toen wij aan de bedding kwamen, vonden wij de dieren onder de grootste opgewondenheid bezig, tegen den anderen kant op te klauteren zij vervul den de lucht met angstgeschreeuw. Er was als eene paniek onder hen. 't Was nu een gunstig oogenblik voor De Derde Orde is niets anders dan eene doelmatige toepassing van de voorschriften en vermaningen van het H. Evangelie. De Derde Orde is als het kruim van het Evangelie, zooals men terecht gezegd heeftkernachtig vat zs de plichten van een echt kristen samen, en schrijft de middelen voor, die moeten aangewend, om deze trouw en stipt te volbrengen. P.A.Lismont. Onze blauwe en roode tegen strevers hebben op alle toonen herhaald dat zij tot het uiterste zullen gaan om do stemming der schoolwet te beletten. Tot het uiterste gaan dat wil in andere woorden zeggen dat zij zich aan 't hoofd zullen stellen van de benden straatloopers die in de straten der steden zullen gaan huilen van A bas la Calotte Weg met de Kloosters Weg dat Papmras - De ondervinding heeft geleerd dat het eenvoudig liberale grootspraak ofte po cherij is. Men weet immers dat de libe ralen over het algemeen, weinig lust gevoelen als het er op aankomt om tot daden over te gaan uit vrees van de be teugeling. Gewoonlijk laten zij de ge vaarlijke betoogingen over aan de onnöo- zele en onwetende sukkelaars die altijd de roode vlag volgen. Maar nu zal liet moeten anders gaan zegt Vooruit, als volgt De schoolwet heeft weinig kans er door te gaan. Zij heeft er zelfs geene in dien de tegenpartijen wilskracht hebben, vereenigd blijven en niet benauwd zijn eenige slechte oogenblikken door to bren gen. Voor wat ons betreft, ons besluit staat vastwe weigeren alleen op te rukken. Het zal niet meer gaan zooals in 1902 De liberale burgerij en de liberale demokratie moeten met ons ten strijde trekken. En het zuiver algemeen stem recht moet het onvermijdelijk einddoel zyn van den veldtocht. Zoo, zoo de socialisten willen niet meer alleen ter straat verschijnen, de liberalen moeten er bij zijn. Nu, ze hebben over schot van gelijk. Maar, ja, maar, het is sterk te vreezen dat zij ze zullen ver wachten en blijven verwachten.... Ze zullen liever pierperkenduik spelen als er kolfslagen en blauwe erweten te van gen zijn neen, neen 't is te gevaarlijk... En wat meer is, vele liberalen zijn erg vijandig aan 't zuiver algemeen stemrecht, het doodvonnis hunner kliek Tegen Rhumatism en onge steldheid der nieren en der blaas. Sterk voedsel vermijden, allen sterken drank laten veel groenselsoep, bouillon en melk gebruiken, en vooral water drin ken. Zeer langzaam eten en nooit zijn huik vol. Daarbij alle dagen wat op wandel gaan en volgende medecijn innemen ons. Zoo snel wij maar konden laden scho ten en doodden wij nog vijf der arme bees ten wij zouden ongetwijfeld de gansche kudde neergeschoten hebben, indien da slimmerikken hunne poging om tegen den oever op te klimmen niet hadden opgege ven en door de bedding waren weggesneld. Wij waren te vermoeid om hen te var volgen en misschien ook wel het neerschie ten beu acht olifanten is overigens een goede buit voor een enkelen dag. Nadat wij dus wat gerust hadden en de kaffers de harten van twee der gedoodde oliefanten hadden uitgesneden voor het avondmaal, gingen wy naar het kamp terug zeer voldaan overs ons zeiven den volgen den morgend zouden wij de kaffers uitzen den om de slagtanden af te kappen. Kort nadat wij de plaats voorbijkwamen waar Good den ouden olifant had gewond, passeerden wy eene kudde elanden, maar wij schoten er niet op, daar wij vleesch genoeg hadden. Zij liepen ons voor bij en hielden een honderd meters verders stil achter een boschje struikgewas, waar zij uiteenliepen om naar ons to zien. Daar Good nog nooit een eland van dichtbij had gezien en deze gelegenheid niet wilde laten voorbijgaan, gaf hy zijn geweer te bewaren aan Umbopa en ging gevolgd door Khiva, behoedzaam naar het boschje. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1