Donderdag 1 Juni 19H 5 centiemen per nummer 65s,e Jaar 4367 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een teeken des tijds Mals als groen voeder. Ons vee in Spanje. EEN EN ANDEIi. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is: tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C- Van de Pulte-Goomens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3a° bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerea ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CS5 WTJTJBS. Aalst, 31 Mei, 1911. Waar is de mensch op de woreld die tevreden is in zijn lot Helaas, eenieder klaagt Rijken klagen over te weinig percent van hunne duiten; vetbetaalde beambten over overlast van werk mager betaal den, dat zij de tweo einden des jaars niet aaneen kunnen krijgen boeren klagen over do hooge huren van knechten en meiden, het natte of drooge weder her bergiers over schaarscheid der klanten; winkeliers over de concurentie nijve raars over liooge lasten en alle dagen mindere verdiensten werklieden over te weinig loon en te veel werk. Zij die niet klagen, dat zijn de ijzeren wegen en trams, maar die sluiten hunne rekeningen mei millioenen boni's, en nogthaus zijn de klachten van het per soneel over een karig loon niet minder, alhoewel reeds cene groote verbetering op de Staatsijzerenwegen is geschied. 't Is alzoo dat, waar wij gaan of kee- ren, wy ons altoos bij klagende en onte vredene menschen bevinden. En als men weet dat uit de ontevredenheid het ongeluk wordt geboren, dan gevoelen wij welk een geluk het is, een gezin, waar de groote schat tevredenheid heerscht, te mogen binnen treden. Keizer, KouiDg, edelman, rijkaard en wie hij ook zij, zün in hunne grillen van ontevredenheid ongelukkiger dan een werkman, die het verstand heeft Gods water over Gods grondon te laten loopen want niemand ter wereld kan een stroom, al is hij van water, vuur of volksverzuchtingentegenhouden De grootste vijand van al de klagers is voorzeker de zucht naar weelde, naar vermaken, naar reizen engeldverbrassen op allerlei gebied. Men let niet genoeg op de kleintjes en vergeet het spreek woord Wie het kleine niet eert, Is het groote niet weerd. Ziet eens rond u, lezers, en spiegelt u eens in do aangehaalde volkspreuk. Iemand met 3 tot 5000 fr. jaarwedde ziet geen uitweg, kan do eiudjes niet aan elkaar knoopen en leeft daarenboven in een huis of in eene ware hel van ontevredenheid twee andere personen hebben mindere inkomsten, verschillen in alle punten d'een martelt zich dood en d'andere vliegt door de wereld. De oorzaak is meestendeels in de huis vrouw, het groot richtsnoer van handel 58e Vervolg. Hij behoefde niet ver te zwemmen, doch hij heigde van angst en afgrijzen en vrees, terwijl hij de schaduwen doorzocht. Indien hij haar eens vermoord had Indien de misdaad eens over hem zou komen, dan mocht God zyno ziel genadig wezen Hij zocht te vergeefs. Zijne oogen deden pijn. Hij keek woest om zich hoen. Het kon niet waar zijn dat hij een moordenaar was, he kont immers niet waar zijn, dat een oogonblik van hartstochtelijke wan hoop zijn geheele leven verwoest zou heb ben. God helpe hem. Een gebed klonk van zyno lippen. Hij rustte een oogenblik uit, zich aan de steenen van een dor pijlers vaat klemmend, hij keek om zich heen. Duisternis, stilte debreede oppervlak te van het water, gevoelloos koud en ner gens onderbroken. Maar neen wat was dat wat dobberde daar ginds op don rand van die schaduwplek Slechts weer een spookgestalte, maar toch zwom hij er naartoe. Hij was buiten adem, overweldigd door het diepe afgrijzen, dat zich van hem had meester gemaakt, gebroken door berouw, en wandel, van vrede en geluk. Wat de goede stuurman is voor het schip, dat moet de vrouw zijn voor het huishou den. Waar de vrouw de scepter zwaait, daar is de man koning, daar gaat alles op rolletjes waar de vrouw integendeel haren tijd met beuzel verspeeld en te lui is om hare handen uit te steken, daar gaat alles om zeep, al komen zelfs ver diensten of geld met den wagen biunen. In geen enkel land der wereld wordt meer gedaan voor de volkskas dan in België. Jaarlijks geeft heüand 28 mil joen uii voor degenen tf!te zich een appeltje willen bewaren togen den ouden dag. En alhoewel de Staat in België, op volksgebied, veel milddadiger is dan Duitschland, Frankrijk en alle andere landen van Europa, zullen er toch nog altijd menschen zyn die hem betichten vau hardvochtigheid. Dit is eenmaal zoo en het zal altoos zoo blijven. Ondank is 's werelds loon en degene, die de welvaart moet bren gen voor iedereen, is nog niet geboren. Bijna alle jaren zijn er landbouwers wieu liet in den somer aan groen voeder mangelt, 'tzy ten gevolge van het al of gedeeltelijk mislukken der klaver, 't zij ten gevolge van andere omstandigheden. Daarom is 't noodig in tijds zijne maatregels te nemen het spreekwoord zegt immers goed geschikt is half ge daan. Dezen onzer lezers, welke in het geval zouden zijn, raden wij aan van een goed deel maïs te planton. Die vrucht geeft immers op beirekkelyk korten tijd eene groote massa groenvoeder van de eer ste hoedanigheid, dat zeer belust wordt, en daarbij voedzaam en gezond is. Maïs volgt heel goed de snijrogge, na inkarnaatklaver of ook na de eerste snede van gewone klaver, die te wen- schcn laat. Opdat de stengels niet te hard worden en men altijd malsch voeder hebbe, is liet best tamelijk dik te planten en niet het heel perceel in eens, maar bij tus- schenpoozen van 14 dagen of 3 weken. De eerste variëteit is de peerdentand. Volgens M. Damseaux, gewezen leeraar van het landbouwgesticht van Gem- bloers, heeft men ongeveer 150 tot 200 kgr. zaad per hektare noodig, 'tzij 1,5 tot 2 kgr. per aro. Men plant hij voor keur rijen van 20 lot 25 cm. afstand. Dat vergemakkelijkt het ophakken waardoor het onkruid verdelgt wordt toen zyne hand eindelijk de stof van een vrouwenrok vastgreep, uitte hij een snik van dankbaarheid en verlichting. Goddank! Nu had hy haar. Hij hief hot hoofd op, toen hy zich om keerde om terug te zwemmen en zag toen do lichton van het Royal hospitaal in het water weerkaatsen. Daar moest hy hoen zwemmen. Ze zouden daar voor haar zor gen en haar bijbrengen. Hij ging cp weg, het water bevechtend, met zijn last langzaam zwemmend, wor stelend, totdat hy weer vasten wal onder de voeten voelde en do vrouw op den grond legde. Eonige menschen, die onder dc hoornen zaten, ontstelden, en haastten zich toen nieuwsgierig naderbij. Lord Croft wierp hun een snellen blik toe. Zorgt voor haar, zei hy zacht. Ze viel in 't water een ongeluk. Breng haar in het hospitaal, waar men voor haar zorgen zal. Hij keerde zich om en begaf zich weer te water terwijl een kleine menigte zich daar verzameld had. Heidaar Hoe heet gij Mijn naam doet niets ter zake ant woordde hy en deed eene pogjng om vlug ger te zwemmen. Ze moesten zijn naam niet te weten komen. Dat moest hy ver- hoedon wat er ook gebeurde. Hy herinner - de zich dat zijn jas, wellicht met papieren in de zakken, op den oever, dicht bij de en warmte en lucht in den grond door dringen. Het zal overbodig zijn te zeggen dat wil men overvloedig voeder bekomen het noodig zal zijn in evenredigheid te bemesten. En aangezien de landbouwer op dit oogenblik over niet veel hoeve- mest beschikt, zal hij natuurlijk zijne toevlucht moeten nemen tot scheikundi ge meststoffen. Iieeft men nochthans stalmest en beir, die passen opperbest. Maïs is zeer gulzig naar stikstof. Dit element verzekert overigens een weel- derigen groei. Bij voorkeur geeft men de stikstof onder twee vormen b. v. 150 kgr. ammoniaksulfaat en 150 kgr. sodanitraat. De eerste meststof wordt ondergewerkt door eene oppervlakkige omploeging of nog op de sneden ge strooid en duchtig ingeëgd in 't kruis. Wat de tweede aangaat, die wordt als dekvette gebruikt bij het uitschieten. Als fosfoorzuurmest geve men 000 kg. superfosfaat. De potaschmesten worden soms ver- waarwaarloosd, vooral in de leemgron den. Nochthans hebben onlangs geno men proeven ten duidelijkste den wclda- digeu invloed van die grondstof bewe zen. Garola o. a. bekwam ia een tiental proeven eone verhooging van 9,879 kg. per hectare door bijvoegen van potasch. Superfosfaat en chloorpotasch mogen gemengd en gelijktijdig met'ammoniak sulfaat aangewend worden. William. ;Het algemeen verbond der Spaansche veekweekers, te Madrid, geeft een vak blad uit, waar het volgend zeer belang rijk oordeel in voorkomt betrekkelijk, onze Vlaamsche koeien In het blad komt onder meer het vol gende voor De veekweekers der provincie San tander zijn, in het vooruitzicht van hunnen veestapel to veredelen, in den vreemde melkkoeien van eerste keus gaan aankoopen aan den prijs van 800 tot 1200 fr. Die koeien werden tot nu toe uitsluitend in Spanje ingevoerd, uit Zwitserland. Een Spanjaard is verleden jaar de veetententoonstelling in de groote Expositie van Brussel gaan nazien, en kocht daar op aanraden van den Spaan- schen algemeenen kommissaris. M. Escoriazza, eenige Vlaamsche melk koeien. Deze hebben zich in Spanje uitstee- kend aan het klimaat gewend, gaven er brug lag. Daar zwom hij naartoe en verliet, na het geen hem eene eeuwigheid toescheen het water. Zijn jas lag waar hy haar achterge laten had en hij zonk er een oogenblik vol komen machteloos naast neer. Een snik doorschokte hem. Ilij verborg hot gelaat in de handen en lichtte het 't volgende oogenblik weer op. Hij moet mot langer toeven. Ieder oogen blik zou de een of andere hem kunnen zien of herkennenen. Hij moest gauw maken dat hij hier wegkwam. Zyne kleederen dreven. Hij trachtte ze een wynig uit tc wringen, doch op het ge luid van stemmen staakte hij zijne pogin gen. Hij trok zijn jas over zijn nat vest aan en verwijderde zich in do duisternis. Het scheen hem een lange weg toe door het park, terwijl zijne doorweekte kleedo ren hem om het lichaam kleefden 1 Nog langer kwam de weg hem voor naar zijne kamers. De schitterende lichten van de Piccadilly hinderden hem. Hij kon ieder oogenblik herkend worden en durfde geen rijtuig nemen. Hij liaasto zich naar do zijde van Green Park, en liep, met do hoed diep in do oogen gedrukt, zoo ver mogelijk vlak langs bet hek. Verderop waren de straten vol men schen. Op ieder gelaat dat hij togen kwam meende hij herkenning en verbazing te le zen. Piccadilly schoen vol oogen, trachtend achter zijn geheim te komen. Te midden van het straatrumoer scheen hy stemmen overvloedig melk, welke veel rijker was dan die der Zwitsersche koeien. Wat hier als een belangrijk voordeel geldt, is dat het vervoer te water van Antwerpen naar Santander (Golf van Gascogne) beterkoop is, dan het spoor wegvervoer van Zwitserland naar Spanje. Wy zijn op inlichtingen uitgegaan om te weten met welken overheidspersoon onze kweekers zich in betrekking kun nen stellon en M. Aznar Gazanova heeft ons M. Afredo Aldaz, voorzitter van den Landbouw- en Vecteeltraad van Santan der aangewezen Ziedaar dus een nieuwe uitweg voor het Vlaamsche vee. dat dank aan het krachtig streven van het Belgisch Mini sterie van landbouw en het onverpoosd werken onzer Veebonden, langs om meer eene eereplaats inneemt in de vee- kweekerswereld, evenals ons Ylaamsch paard dat onder denzelfden krachtigen steun reeds dc kampioen der wereld is geworden. Ik drink geen andere dan goede aleool zeggen de sommigen. Ja, leest maar eens Op 11 Meert 1.1. heeft de boetstraffe lijke Kamer, te Parijs, den genaamden Abraham-Mardocheus Mossé tot 2.000 frank boete veroordeeld, voor bedrie gerij in verkochte koopwaren Welke koopwaren Eene soort van alcool van zeer gemeeno hoedanigheid, welke deze heer aan den man bracht onder den naam van a Rhuin St-Jozef». Dit vergif werd geleverd aan een zeer hoogen prijs door een zoogezegd Be- stellingshuis van Fransclie geestrijke dranken dat nooit heeft bestaan dan op liet brievenpapier van Mossé. Het syndikaat van den Franschen specerijhandel heeft deze vervolgingen op touw gezet. Tijdingen omtrent den gezondheids toestand onzer koningin luiden zeer gunstig. Zaterdag heelï de vorstin eene lange wandeling gedaan in het park van het paleis te Laken. Indien het weer schoon blijit, zal hare Majesteit waar schijnlijk, met hare kinderen, spoedig naar Oostende kunnen vertrekken. te vernemen die riepen, dat hij eene poging tot moord had gedaan. Eindelijk bereikte hij zijne kamera. Een klok sloeg ergens cn zijn hart sprong op. Het was liet uur waarop hij by Mevrouw Coll met Alice aan tafel had moeten gaan Hij wankelde den gang binnen en de trap op. Reid, zijn huisknecht, kwam hem boven tegemoet en onstolde toen hy hom zag. Milord Is er iets gbeurd vroeg hij. Neen Lord Croft wankelde zijne bibliotheek binnen. Ik moet terstoud een brief wegzenden, zei hy. Zoek een speciale bode terwijl ik schrijf. Maar ge zult toch zeker eerst andore kleederon aantrekken, mylord, zei Reid. Lord Croft maakte echter een afwijzend gebaar, en Reid wierp een nieuwgierigen blik op zyn bleek gelaat, en toen op zijne klccderen die vochtige sporen op het kar pet achter lieton en verdween toen. Lord Croft zonk voor zijn bureau op een stoel. Hy schreef haastig twee brieven de eene aan Mevrouw Coll, verontschuldiging vragend on verklarend dat hij onverwachts opgehouden was, docht hot bal zou bezoe ken, dat volgen ging. Do andero was voor Alice. Toen hij gereed was, leunde hy achter over, naar haar naam starend. Bijna had hy haar verloren. Wellicht verloor hy haar nog. Wellicht zou de vrouw, dio hy op den oever der Serpentine achtergelaten had hen toch nog scheiden. Levend of dood, Eene stichting van Carnegie. Wy hebhen er reeds een woord van gezegd doch daar het eene zaak is van ernstig belang, komen wij er op terug. De Amerikaansche miljardair Carne gie, die reeds in verscheidene lauden bibliotheken, hoogeschescholen en an dere werken voor volksontwikkeling heeft gesticht is nu bezig met een zoo genaamd Hero Fund a in te richten, 't is te zeggen, een werk bestemd om de personen, die door daden van moed en zelfopoffering zich ouderscheiden heb ben, te heloonen en hunne toekomst te verzekeren. In verschillende landen heeft hij reeds zulke stichtingen tot staDd gebracht, en België krijgt er nu ook eene. M. Davignon, minister van buiten- landsche zaken, heeft Dinsdag in de Ka mer en den Senaat lezing gegeven van een brief van M. Garnegie, waarin deze aan België een kapitaal schenkt van 1 millioen 65,000 fr. een jaarljjkschen in trest van 57,500 fr. opbrengend. Er zal daarmee een werk gesticht worden voor doel hebbende, de verpleging te betalen aan personen, gekwetst bij daden van moed en zelfopoffering, om onderstand te verleenen aan hunne families, het on derhoud te verzekeren van weduwen en weezen van personen, die de slachtof fers van hunne zelfopoffering geworden zijn, enz. De Belgische regeering heeft die gift aanveerd, en de stichting Garnegie zal dus weldra tot stand komen. Een lasteraar veroordeeld. Een gemeenteraadsheer van Bassily, in He negouw, Gelestin Cauchies, had op de prijsuitdeeling eener officieele school eene reedevoering uitgesproken en van gelegenheid gebruik gemaakt om eenen hevigen uitval te doen tegen de vrije scholen en vooral tegen een klooster, sedert eenigen tijd in de gemeente ge vestigd. Bij vergeleek dat klooster aan slecht huis. Gelestin Cauchies, die heel fier was over zijno redevoering, was echter zeer verbaasd toen hij voor de boetstraffelijke Rechtbank gedaagd werd voor eerroove- ry hij werd dees week veroordeeld tot 10 fr. boete. De rechtbank nam aan, dat hij zich door zijne welsprekendheid had laten meèsleepen en niet wel gewe ten had wat hij zegde. In alle geval, de godsdiensthater heeft nu eono eerstn les gekregen en zal voorzeker in 't vervolg wat voorzichtigor zijn in zyn spreken. zy zou zich tusschen plaatsen. Hy zat doodstil, naar zyn eigen schrift starend, zonder het te zien. Wat moest hij doen Of die vrouw herstelde of stierf, maakt volstrekt geen verschil uit. Wat moest hij doen Weer boog hij zich haastig voorover en schreef nog een brief, dozen keer aan M. Sherringhams, den advokaat. Ik zal morgen naar hem toe gaan, zei hij, terwijl hij den brief verzegelde. Ik zal hem alles vertellen en dan... wat dan Zijne hand rustte luchtig en koud op de enveloppe. Na morgen.... wat dan Plotseling ontwaakte hij uit zijn gepeins. In alle geval restte hom van avond nog. Van avond zou hem nog geen dreigende schaduw naderen. Hij zou naar het bal gaan. Alice zou hem van avond nog toebc- hooren, zelf hoewel hy zichzelven morgen wellicht een moordenaar zou weten. Reid keerde terug en zorgde er voor dat do brieven weg kwamen. De man keek zijn meester nog altijd angstig aan, en plotseling keerde Lord Croft, alsof hij dezen blik op zich gericht gevoeldo, zich tot hem. Reid, zei hij schor, ik ben ontdekt. Fanny is in Engeland... hierin London. Ik heb haar van avond gesproken. Reid doinsdo een oogenblik achteruit. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1