ijl j f STA1AELST. TENTOONSTELLING. J NI - J U L I 1911. Donderdag 15 Juni 1911 5 centiemen per nummer 65ïie Jaar 1371 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zij liegen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. llBBl VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat willen zij Stad Aalst.-Werkbeurs Paardenkweek in Congo. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont gingen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' en in alle Postkantoren des Lands. r - t :*rj Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUE SUUM. Aelst, 14k Juni, 1911. Onze tegenstrevers, de geuzen van alle kleur, betitelen zich zelve met den titel van voorstanders der vrijheid, en namelijk van de vrijheid der huisvaders en van de keus der scholen. Tydens de bespreking der Schoolwet van 1895, zegde de heer Van der Velde, leider der socialisten Ik sluit mij, voor wat mij betreft, aan bij het amendement voorgesteld door den achtbaren heer Helleputte, dat het bestuur van het ondertoijs toevertrouwt aan de huisvaders, welke de meerder heid der leden van het schoolbureel kiezen. In het kort samengevat achten wij, socialisten, dat in zake van onderwijs het recht en de plichtvan den Staat, volgens de schoone formuul van Condor- eet, er zich hij bepalen het voorwerp van het onderwijl vast te stellen en zich té verzekeren dat het wel zal vervuld worden. Hij moet het minimumprogram be palen, eischeu dat het ouderwijzerskorps waarborgen van bekwaamheid en zede lijkheid oplevere, het toezicht op ern stige grondslagen inrichten eene loon- tafel voor de ouderwijzers vaststellen en het kosteloos eu verplichtend onderwijs tot stand brengen. Buiten dat, zelfstandigheid der plaatselijke groepen, meester de onder wijzers te kiezen eu het program uit te breiden, namenlij 1c voor wat bet gods dienstonderwijs betreft. Wat wij willen is, in een woord, de inrichting van het onderwijs als een openbare dienst onder het bestuur der huisvaders, n (Handelingen der Kamer, bladz. 2258.) Men ziet hetin 1895 nam de heer Van der Velde ten minste naar zijn zeggen zeer wel aan dat het gods dienstig onderwijs gegeven werd in eene school, die hulpgelden kreeg van den Staat. 59® Vervolg. Zij staarde hem verrast aan. Er lag een zeker iets op zyn gelaat dat ze niet begrij pen kon. Het zag bleek en in zyne oogen- lag eene vreemde uitdrukking. Dat ben ik van u niet gewend, riep ze uit. Ge zjjt anders nooit zoo verlangend om te dansen. Wat is er toch gebeurd Hij keek over haar mooi, donker kopje heen, recht voor zich uit en gaf geen ant woord. Hij dacht aan hetgoen de muziek hom zelfs niet kon doen vergeten dat hij gezondigd had met haar tot de zijne te ma ken en dat hy haar nu toch verloren had. HOOFDSTUK XXVIII. De liefde, die te laat kwam. Margaretha, wat heb ik gedaan Indien ik iets gezegd heb, wat u beleedigd heeft vraag ik u daar van ganscher harte vergif fenis voor. Margaretha laehte en keerde Jack haar bleek gelaat toe. Ik... ik ben niet beleedigd, stamelde zy, er is werkelyk niets. Hy keek haar onderzoekond aan. Zyne Nu neemt hij dat Diet meer aan en de socialisten, in wier naam hy dan sprak, nemen het nu ook niet meer aan. In 1895 was het niet ongrondwettelijk dat de Staat hulpgelden gaf aan vrije scholen, zelfs aan katholieke vrije scho len, in welke het onderwijs godsdien stig was en in welke de catechismus onderwezen werd. Nu is dat wel tegen de grondwet. Volgens de geuzenbladen mag het geld der openbare kassen enkel dienen om een onzijdig onderwijs te betalen De heer Vander velde en de socialis ten zijn dus van gedacht veranderd Tot 1909 echter was de heer Van der Velde bij zijn gedacht van 1895 geble ven, want hij zegde daD, volgens de handelingen der Kamer, blz. 1834 We zijn niet benauwd van de onder steunde vrijheid en wij zien af van de beknibbelingen dorgenen, die geene werken stichtende, in deze kwestie eene ontkennende houding aannemen Dus over twee jaren zegde de heer Vandervelde bereid te zijn hulpgeldeu te geven aan de vrije scholen. Nu niet meer De liberale leider, de lieer Hymans, verklaarde zich in 1908, nog geene drie jaren geleden, voor De vrijheid der huis vaders als volgt Wij, liberalen, willen geen mono- pool. Er zijn in zake van school geene grootere bekampers van het monopool dan wij wij zijn echte liberalen wy willen geen StaatsmoDopool. Wij willen de verdediging, welke de voornaamste hefboom is van den vooruitgang wy achten dat zij noodig is op alle gebied op verstandelijk zoo wel als op handels- en ny verdeidsgc- bied. Wij willen de vrije keuzo der school omdat wij eerbied hebben voor het hei lig recht van den huisvader over de opvoeding zijner kinderen te beslissen. Wij nemen niet aan dat de Staat geweld plego op de vrijheid der huisvaders. In één woord, wy willen de echte vrij heid. (Handelingen der Kamer, bladz. 1330.) oogen zagen, den laatsfen tijd scherp, waar het haar betrof. Hy had Alice bijna verge ten en het was dwaas, hoeveel hy in den laatsten tijd aan Margaretha dacht. Niets riep hy nu uit. In 't geheel nieis t Zij lachte weer, doch Jack beefde eon weinig by het vernemen van haren lach. Door de een of andere oorzaak was ze plotseling van kind tot vrouw geworden. Zijn eigen gelaat verbleekte eensklaps hij deze gedachte. Was het zijn schuld Lag het aan hem dat zij er dezen avond zoo bleek en teer uit zag, of was hij slechts een ingebeeldo dwaas, die zich verbeeld had, dat zij gezegd had dat zo hem be minde Neen, hy moest zich vergist heb ben. Hem kon ze niet lief hebben. Zyn hart klopte onrustig. Hij had haar waaier in de hand genomen. Het was een waaier, die hij haar gegeven had hoe lang geleden Hy keek er naar met eene vreemdsoortige gewaarwording, waarvan hy zichzelf nauwelijks rekenschap kon ge ven. In do aangrenzend zaal begon het orchest weer te spelen. Reeds wandelden de paren naar de balzaal, en hij keek vlug op toen Alice en Lord Gzoft hen passeer den. Allo, riep Alice uit. Ge schynt u niet erg te amuseeren 1 Ik geloof dat ge elkan der raadseltjes opgeeft. Is 't niet, Jack Zij boog het hoofd om naar hem te kyken en hare oogen wierpen hem een zonderlin gen blik too, half eene uitdaging, half eene Zou men niet zeggen, als men dat leest, dat het gemakkelijk moet zijn om overeen te komen met menschen die zoo spreken De liberalen hebben altijd de uitbrei ding, de verplichting en de kosteloos heid van het onderwijs gevraagd. Liberalen en socialisten willen ook volgens bovenstaande aanhalingen, de vrijheid der huisvaders, die meester moeten zijn over het bestuur der school naar welke zij hunne kinderen zenden. De Katholieken willen dat ook. Zij stellen den Schoolbon in om dat doel te bereiken. Van den Schoolbon willen de liberalen niet welen. Welnu, dat ze een ander raiddel voor stellen om tot de gemeenzame betrach ting te komen. Waarom doen ze het niet. Als dc socialistische leiders zich tusschen brave werklieden bevinden, zeggen ze Wij zijn tegen de gods dienst niet In Le Peuple van den 17 October 1902 schreef socialist Vander Velde llc ben vijand van Geestelijken, van Katholieken en van Godsdienst. Den rooden Furnemont, boezemvriend van den voornoemden,zegde in La Raison van 21 December 1902 Uitsluiting verbanning, eeuwigdurend gevangalles is goedalles is wettigals het maar tegen den priester is. Met hem redetwisten Nooit Maar hem den mond stoppen, hem dooden Dat. ja En voor heD op het Gentsche Congres van 1877, had Anseelo die schrikkelijko Godslasteringen uitgebraaktGod is de vijand God is de leugen Moesten die mannen meester worden, ze zouden hunnen tijd besteden aan de godsdienstvervolging, in plaats van zich bezig te houden met het welzyn van den werkman, zijn loon, zyne werkuren, zyn pensioen. In Frankrijk hebben wij de sociali sten Millerand en Viviani aan het poging om hem weer te betooveren en toen liep ze door, schitterend mooi, vroolijk juist zooals ze altyd geweest was, en toch in Jack's oog eenigzins anders. Margaretha, zei hij plotseling, weet ge nog, hoe verliefd ik eens op Alico was Het was nog slechts korten tijd geleden, doch het kwam beiden eeuwen voor. Zwij gend knikte Margaretha met het hoofd. Ik vraag mij af, waarom voegde hy er by, hunne verdwijnende gestalten na kijkend. Ik vraag mij af waarom ik zoo op haar gesteld was. Margaretha's hart dreigde stil te staan en eene rilling beving haar. Hare handen beefden in haar schoot. Bliksemsnel kwam de herinnering bij haar boven aan dienzelf den middag, toen alles zoo gelukkig, zoo vroolijk scheen voordat ze Lord Crow ley's brief gelezen had. Zy bewoog zich niet. Jack had zich plot seling naar haar toe gekeerd en boog zich over haar heen. Margaretha, zei hy fluisterend, ik ben blij dat ik dat gemerkt heb, voordat het te laat was. Ik ben bly dat ze mij niet hebben wilde, omdat.. Hij zweeg. Margaretha had zich met eene haastige beweging van hem afgewend. Ga niet verder, zei ze zacht. Doch Jack boog zich weer voorover. Waarom niet, riep hy uit. Margare tha, ik heb u altyd alles gezegd, en ik ver lang u nu te zeggen, dat ik.... Magaretha sprong op en hy brak zyn zin bestuur gezien. Breken ze zich bet hoofd met de lotsverbetering van den werkman Ze hebben klooosters geplunderd, de zusters van alles beroofd ze hebben millioenen en millioenen aan de werk lieden beroofd Waar zijn ze, die millioenen In welke zakken zijn ze te rechte gekomen? En toch zyn de socialisten de vrien den van den werkman... En toch zyn ze niet tegen den godsdienst... Of hoorde niet goed De socialistische gazet Vooruit, schreef op 30 Juli 1903 De kristenen mogen geene plaats onder de son meer vindenkerken, kloosters en kapellen moeten vernietigd worden. Op het socialistisch congres van Keulen, juichte men de volgende woorden toe, die door eene boosaardige vrouw werden uitgesproken De eerste plicht der moeder isden godsdienst uit het hert harer kinderen te rukken. Opeen ander socialistisch congres, riep een redenaar uit Het sal voor ons een waar genot zijn, den doodstrijd der priesters bij te wonen. Door allen veraf schuwd, zullen ze onder onze oogen, van honger ontkomen. Vander Velde zegtAlle godsdienst moet uitgeroeid worden 't Is daarom dat toe vrijdenker geioorden zijnen, voegt hij erbij, de liberalen verleenen ons hunne kostbare medewerking En na al die verpletterde bewijzen komen die onaoozele snullen ons vertel len dat zij niet tegen den godsdienst zyn... 'tZyn leugenaars Worden gevraagd door de Patroom 1 Koetsier. 1 Loodgieter. 2 Meubelmakers. 5 Schrijnwerkers. 1 Letterzetter. Vragen der Werklieden 2 Ajusteurs. 1 Steendrukker, halve gast. Werklieden van allen aard. af. Hij zat een oogenblik naar het bleeke gezichtje to kyken, dat zij hem toewende, en toen sprong hij ook op. Jack, beweer niet dat ge weer ver liefd zyt en dat zoo spoedig reeds, riep zij uit. Ik wil het niet hooren. Hij greep hare hand. Nu zijne oogen eenmaal geopend waren, wilde hy van geen wachten meer weten. Margaretha, ge moet naar mij luiste ren. Ik weet dat ik een dwaas bon, en ik weet dat ge mij beknorren zult, maar toch meen ik het ernstig dezen keer. Margare tha, ik ben tot nu toe dwaas en verblind geweest. Doch ik wist het niet. Al den tijd dat ik Alice het hof maakte had ik... ik... een ander meisje lief. Weer deed ze eene poging om hare hand weg trekken. Ze was nu warm warm en koud tegelyk, want datgene waar zij zoo vurig naar velrangd had was te laat gekomen Margarotha, wilt ge niet weten wio het is riep hy uit. Neen, neen Hare hand worstelde in de zijne doch hij hield ze stevig vast. Ik ben alleen maar bang dat ge my niet gelooven zult, zei hy met gedempte stem. Ik vrees dat ik al te spoedig verliefd word maar Margaretha ik weet nu, dat slechts de gedachte aan een enkel meisje al dien tijd in mijn hart gelieersclit heeft. Margaretha, vergeef het my. Gij zijt het. Eindelijk was hare hand vrij. Ze trachtte hare gejaagde ademhaling te onderdrukken De paardenkweekerij, welke in de nieuwe eu belangrijke stoeterij van Zambi begonnen is, zal enkel de kleine paarden fokken, 't is te zeggen, eene soort van poneys en dubbele poneys, die zich uitstekend gewennen aan het klimaat. Nadat de morriën in voldoende aantal zullen ingevoerd zyn, zal men de noodi- ge hengsten uit Indië invoeren en aldus een vinnig en gehard paardenras vor men, gelijk aan het vermaarde poneys- ras van Bataks en Sandelwood, welke al het vervoer doen in Java en Sumatra onder eene nog heeter en vochtiger klimaat dan dat van Congo. Rood de stoeterij van Zambi zal men ook bijzondere weiden aanleggen voor den kweek van kleine ezeltjes Afri- kaansche steenezeltjes en Europeesche ezels. De lastdieren zullen door hunne groote weerstandskracht aan vermoei nissen, hunne gehardheid en hunne lage prijzen, voor het warm Congoland uitstekend geschikt zyn, te meer daar er geene begaanbare wegen bestaan, zullen zij als lastdieren onschatbare diensten bewijzen. Zij kunnen eene wracht van 80 tot 100 kilogr. 30 tot 40 kilom. per dagver dragen en blijven daarbij gezond met het schrale voeder dat zij onderwege opzoeken. De muildieren welke in dezelfde stoeterij van Zambi zullen gekweekt worden, zullen even als de paarden als rijdieren, entevens voorden draagzadel dienen. Thans zijn in de landbouwstatie van Zambi reeds 800 runddieren aanwezig binnen kort zal er eene gpoote kudde schapen aangebracht worden. Ook een gansch blank personeel is daar reeds werkzaam landbouwkun digen en veeartsen ook een laborato rium is daar reeds ingericht. Men onderzoekt thans de geiondsma- kingswerken van den bouwgrond der statie, want daar evenals in alle streken van Congo, zyn waterleidingskanalen noodig. haar omstuimig kloppend hart tot kalmte te dwingen on scheen al dien tyd als ver stijfd van wanhoop. Zwijgend stonden zo olkander aan te sta ren. Plotseling stak Jack zijne armen uit. Margarotha, riep hij, met het hart op de tong. Margaretha, ik heb u lief Hare keel was dicht genepen. Zo bracht de hand aan haren hals Haar gelaat werd bleeker en Jack's gezicht schoen al verder terug te wijken, terwijl zo naar hem keek, en de eerste tonen van don wals schenen als uit eene andere wereld tot haar door te dringen. Het dunne gouden kettinkje, dat ze om den hals droog, brak tusschen hare vin gers en toen sloeg Jack den arm om haar heen en bracht zijn gezicht dichtby het hare. Margaretha! riep hy weer met schorre stom, on die klank bracht haar tot do wer kelijkheid terug. Ontsteld schudde zo zyn arm van zich af. Jack, riep ze, naar adem heigond uit, wees niet zoo dwaas. Go doedt mij schrik ken. Doe niet bespottelijk Bespottelijk riep hy uit. Het zal wel weer eone vergissing van u zyn. Ik zou wel eens willen weten hoeveel go er nog maken zult, voordat ge eindelijk oen meisje over kunt halen, u te trouwen Wees niet dwaas Jack. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1