STA1AELST. TENTOONSTELLING. J U M - J U L I 1911. Zondag 25 Juni 1911 5 centiemen per nummer 65sie Jaar 1374 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'i Arrondissement van Aalst. VOLKSKAMER GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Pensioenen. DITJES en DATJES. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vimgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, N' 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag g vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. CU1QUE SUUM. Aelsl, 24 «Juni, 1911. Zitting vnn 20 Juni 1911. o— Wij laten volgens 't beknopt verslag de mededeeling van wego het nieuw Ministerie volgen De heer de Broqueville, Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen (aandacht). Mijne heeren, verklarin gen welke de Regeering zich verplicht acht aan het Parlement af te leggen, kunnen betrekkelijk wezen de Troon rede heeft immers de verschillende werk kringen aangestipt binnen welke de Kamers belmoren te handelen. Sedert dien tjjd is de wet op het pen sioen der mijnwerkers gestemd en af gekondigd. De mijnwet is met 'sKoniogs hand leek en bekleed ovor de rechtsper soonlijkheid der hoogescholer. is een wetsontwerp ingediend en do Regeering acht te moeten vragen dat het ten spoe digste mogelijk worde aangenomen. De Regeering is van plan aan de nijverheids- en arbeidsraden eene ge wichtige rol toe te vertrouwen met het oog op het slechten van geschillen tus- schen kapitaal en arbeid. Dat de maatschappelijke wetten wor den verbeterd en eerlijk toegepast, wordt door de Regeering aangezien als eeDe der hoofdveroischten van 's lands voor uitgang. Deze ware vergankelijk, zoo hij nietwerdo verwezenlijkt onder den eerbied voor het recht en mits overeen stemming der verschillende belangen. De kinderbescherming, do herziening der wet op de werkmanspensioenen, de regeling en de uitbreiding van den klei nen eigendom, de beschermende maat regelen ten bate van den middenstand, dat alles zijn vraagstukken die op bij zondere wijze de aandacht dor wetgevers moeten gaande maken. (Links, op spot tende wijze Zeer wél) De heer Fumémont. Het ministerie van deu middenstand. De heer de Broqueville, Minister van Spoorwogen, Posterijen en Telegrafen. De stoffelijke en redelijke toestand van het porsoneel der verschillende ministerieele departementen zal nog immer op bijzondere wijze de bezorgd heid der Regeering opwekken. (Nog maals op spottende wijze Zeer wel op dezelfde banken). Meer dan ooit moet er innige medewerking bestaan tusschen al degenen die eeu deel der openbare diensten op zich nemeD, te beginnen met den geringsten bediende tot het hoofd zelfs van het Departement. Nooit heerscht or betere tucht dan wanneer krachtdadigheid gepaard gaat met billijkheid en hartelijkheid. (Links op spottende wijze Zeer wel) Ingevolge de door don heer Minister van Oorlog aangegane verbintenis, zal het wetsontwerp op de pensioenen van officieren in den loop van dit zittingsjaar nog worden ter tafel gelegd. De Regee ring hoopt dat de Kamers het spoedig en welwillend zullen onderzoeken. De Regeering hecht het grootste be lang aan de weloverlegde en de eerlijke aanwending van 's lands geldmiddelen. (Uitroeping links en aan de uiterste lin kerzijde. Spottende toejuiching op dezelfde bunken). Aan de uiterste linkerzijde De kloosterwet De heer de Broqueville, Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen. De Rekenkamer bewijst onschatbare diensten op het grondgebied barer door de wet juist afgebakende werkzaamheid. Het is eene instelling die niet kan wor den en ook niet aangerand wordt. Daar de openbare diensten, leverin gen, werken, enz., steeds aangroeien, is de Regeering van plan te onderzoeken of hot niet mogelijk is, een hooger Hof van toezicht in te stollen, ten volle onafhankelijk uit zijn aard zelf. Het bestuurlijk toezicht zou voortaan worden uitgeoefend zooals heden. De nieuwe instelling zou evenals de Rekenkamer, worden tot stand gebracht door de Wet geving en geleid door de RegeeriDg. De Regeering zal de hand houden aan de spoedige uitvoering der groote open bare werken, waarvan afhangt de uit breiding van 's lands economische wel vaart. De Commissie belast met het onder zoek der werken tot verbetering van den loop der Schelde te Antwerpen, heeft hare werkzaamheden geëindigd; wy verwachten onverwijld de laatste processen-verbaal Do Regeering is van zins zoodra mogelijk aan het Parlement voorstellen te doen om aan onze groote haven inrich tingen te bezorgen die beantwoorden aan al de behoeften van heden en van de toekomst. Krachtigen steun zal worden verleend aan de zeevisscherij. (Gelach, links). Ontwerpen worden onderzocht om Oostende met breed opgevatte instellin gen te begiftigen, uit te breiden wat in Zeebrugge bestaat, en het oprichten van de haven van De Panne te verzekeren. Te Oostende zullen de twee oevers van den vaargeul worden verbonden met eene hangpont en het bouwen van het paleis voor warme baden zal voor de bezoekers van onze groote badstad eene nieuwe aantrekkelijkheid zijn. De verbetering van liet Brabantscli kanaalnot word niet uit het oog verlo ren. (Uilroepingen op de banken der lin kerzijde). De ontgiüging van het Lim- burgsch kolenbekken zet dit vraagstuk nader belang bij. Het is inderdaad on ontbeerlijk dat de brandstof van hel nieuwe bekken op goödkoope wijze naar al de streken des lands kan worden ver voerd. De bevaarmaking van den Demer en de verbinding van dezen waterloop met de Brabantscho kanalen zal bijbrengen tot het bereiken van dit doel. De Regeering heeft besloten door eene byzondere commissie te doen onderzoe ken onder welke omstandigheden deze verkeerwegen dienen te worden aange- logdof verbeterd. Met dezelfde gevoelens bezield, zal de Regeering streven naar de verwezen lijking van al wat kan bijdragen tot den vooruitgang van den landbouw, de grondslag der volkswelvaart. Een wetsvoorstel werd overgelegd met de oog op do regeling van den leer plicht, de verbetering van den toestand van het onderwijzend personeel, do vol making der vereischten van opvoed kunde en beroep in het lager onderwijs onder den waarborg der vrije keuze van de school. Zijn dergelijke ontwerpen onaantast baar in liuu doel, gewis zijn zij toch vatbaar voor wijzigingen in hunne toe passingsvormen. De Regeering drukt den wensch uit, dat deze vraagstukken regelmatig wor den onderzocht met kalme overweging, zonder anderen leiddraad dan de bezorgd heid aan allen te verzekeren de onaf hankelijkheid, die sommigen door mid del van het fortuin genieten. Ten einde de onderwijzers die het vereischte diploma bezitten, te verzeke ren, dat de Regeering nog beter wil erkennen do verheven zending die zij ten bate des volks vervullen, zal zij trachten do gevolgen te verzachten, die voor het onderwijzerskorps voortvloeien uit de verdaging van de bespreking van bet schoolontwerp. Onder het beleid van het Ministerie van Koloniën, werd het regeeringsstol- sel der Congokolonie op nieuwe grond slagen ingericht. Immer meer dient de aandacht van het land gevestigd, en op de uitgebreide vertierwegen die de kolonie opent voor de Belgische bedrij vigheid, en op de machtige vlucht die de economische betrekkingen van liet moederland met de kolonie dienen te nemen. De Regeering is vast besloten niets te verzuimen om onzen kolonialen rijkdom uit te breiden. Zij wil deze uitbreiding betrachten in den zin van beschavingen vooruitgang. In Coogoland, evenals in België heeft de zwakke een bijzonder recht op bij stand en bescherming vanwege de over heid. Hier, zooals overal, eischt de Belgi- scho eerlijkheid, gerechtigheid; de wilskracht der Regeering zal 's lands wil niet beschamen. In den loop van dit jaar zal de Regee ring do uitslagen van do tien jaarlijk- schc volkstelling kennoD, die naar gewoon gebruik tot grondslag dient van de verdeeling der nieuwe Kamer zetels. Wanneer de uitslagen mot zekerheid bepaald zijn, zal bij de Kamers een ontwerp worden ingediend, houdende verdeeling der zetels. Op dit gebied, evenals op elk ander, wilde Regeering eerlijk en reehtvaardig te werk gaan. Ter wille van den regelmatigen gang der openbare diensten, verzoekt de Re geering de Kamer zich onverwijld onledig te houden met het onderzoek der begrootingen. (Links Haha De Regeering zal zich met het Bureel der Kamer beijveren om het middel te vinden aan den Senaat het volbrengen zijner zending te vergemakkelijken. Met deze gevoelens bezield, verzoekt de Regeering do Kamer de orde barer werkzaamheden te regelen. (Zeer wel Luide toejuiching rechts). Goed nieuws. Niettegenstaande de groote toelagen welke ons Katholiek Staatsbestuur ge stemd heeft voor diegonen welke storten voor hun pensioen, zijn er nog velen die niet storten. En juist diegenen welke later het pensioen best kunnen gebrui ken. Daarom zijn alle partijen thans Tak koord om te zeggen dat er iets meer moet gedaan worden voor de onverbe terlijke onvoorzienigen. De bestierders van den Katholieken Landsbond der vereonigingen van Onderlingen Bijstand hebben zich, na een langdurigonderzoek t'akkoord gesteld op een programma dat zal toelaten een voldoend pensioen te bezorgen aan alle Belgische werklie den zonder nieuwe en groote belastingen moeten in te voeren. De Wet zou bepalen dat ieder werk man of werkvrouw, van af 1(1, jaar ver plicht zou zijn ten minste drie franken met afgestaan kapitaal te storten in de Lijfrentkas. Iu uitzonderlijke gevallen zal men echter van deze verplichting kunnen ontslagen worden. Do meesters en bazen zullen ook ver plicht worden 3 franken per jaar of 25 centiemen per maand te storten voor hunne werklieden, welke zelve 3 frank storten. De Staat zal jaarlijks 60 centiemen per frank verleenen op de 3 franken gestort door den werkman en ook op de 3 franken gestort door den baas. Zoodus geeft de Staat 6 -f- 0,60 3,60 frank per jaar. Het gevolg is dus dat de stor ting van drie frank van deu werkman vermeerdert zal worden met 3 fr. van den patroon en 3,60 fr. van den Staat, dus te zamen ö,60. Indien nu de Provinciën ook nog toe lagen geven gelijk het in Oost- Vlaanderen het geval is, zullen de werklieden, welke van jongsaf gestort hebben, oen pensioen van ongeveer 300 frank per jaar geraken. Indien zij verlangen dit pensioen nog te vorhoogen, zullen zij hunne stortin gen vrijelijk mogen vermeerderen en de Staat zal ook op deze vrije stortingen toelagen verleenen. Voor do personen welke vóór 't jaar 1870 geboren zijn, is eene persoonlijke storting van drie frank geheel onvol doende. Voor deze eischt het ontwerp eene persoonlijke storting van zes fran ken. Deze vermeerdering van storting zal echter niet verplichtend zijn. De personen welke geboren zijn sedert 1846 inbegrepen, doch vóór 1870 en geen voldoend inkomen hebben zullen een aanvullend pensioen bekomen hetwelk voor de personen van 1847 minstens 60 franken zal bedragen en voor de jonge ren verminderen tot een minimum van 30 franken. Indien een persnon van deze klas gedurende een of meerdere jaren niet zou gestort hebben zal het aan pen sioen in verhouding verminderd wor den. Uit dit ontwerp blijkt eens te meer dat iedereen, die in 1846 of daarna ge boren is, zich moet haasten te storten voor zijn pensioen. Wie niets stort, zal niets bekomen. De personen welke gebo ren zijn vóór het jaar 1870 zullen goed doen met minstens 6 frank per jaar of eenen hal ven frank per maand tostorten. Alle stortingen moeten gedaan worden met afgestaan kapitaal wil men tot een redelijk pensioen geraken. Over (jet aanleggen van aalpullen Wat valt er te doen om van de open bare Besturen toelagen te bekomen tot het opbouwen van aalputten? In een werkje, handelende over bet inrichten van zeikputten en het aanvra gen der toelagen, antwoordt de Eerw. Heer Silveryser daarop als volgt Ziehier in 't kort do aard der stukken die belmoren ingediend te worden 1. De aanvraag van den belangheb bende, die eenen zeikput of eenen mest put wil inrichten 2. Een bewijsstuk van 't Collegie van Burgemeester en Schepenen vaststelende: a) Dat de aanvrager eigenaar is van de hoeve waar hij wil boeren b) Dat hij min bemiddeld is, dat is dat zijn fortuin niet boven de 10,000 franken stijgt c) Dat hij zelf zijn land bebouwt 3. De beraadslaging van den Gemeen teraad die de aanvraag voor toelage verwerpt of toestaat, en desgevallend voorstelt voor hoeveel zij in liet bou wen tusschenkomt 4. De plannen en bestekken der ont worpen werken. Deze vier stukken worden aan de provinciale Overheid overhandigd, die ze aan den technischen dienst der Pro vincie doet geworden. Indien do provin ciale opziener der buurtwegen goedvindt de aanvraag in aanmerking te nemen, dan kan de bestendige Deputatie van den provincialen Raad de tusschenkomst van de Provincie vaststellen. Na onderzoek der stukken worden zij teruggezonden aan den belangbebbendo die aanstonds kan beginnen te bouwen. Terzei ver tij d vraagt de bestendige De putatie aan het Staatsbestuur tusschen te komen voor eene zelfde som als de Provincie. Zoodra do werken geëindigd zijn, moet de belanghebbende den com missaris van wegen verzoeken ter plaats te komen om te bestatigen dat do wer ken uitgevoerd zijn volgels 't reglement dat den miuisterieölen omzeudbrief van 1890 vergezelt. De commissaris van wegen moet ook het beloop dor onkosten vaststellen en zien of dit met de bestek ken en plannen overeenkomt. Het beloop der onkosten, alzoo vastgesteld, dient als maatstaf om te bepalen voor hoeveel de openbare besturen tusschen- komen. Gewoonlijk komt de Provincie en de Staat tusschen elk voor 1/4, de openbare Besturen komen dus voor de helft in dekoslon van oprichting. De commissaris van wegen maakt een proces-verbaal op, waarin hy bevestigt dat alles in regel is en de som der kos ten voorstelt; hierbij voegt hij een man daat door de gemeente ten voordeele van den belanghebbende opgemaakt. Wanneer de Slaat en Provincie kennis hebben van het proces-verba al en van het mandaat, geven zij een betaliogs- mandaat uit tot het beloop der verleende toelagen. In algemeenen regel wordt dit betalingsmandaat gezonden aan den gemeente-ontvanger, die het optrekt bij den ontvanger der rechtstreeksche be lastingen en vervolgens het geld aan den belanghebbende overhandigt. De bliksem en de boomen. Onder dien titel schrijft een lieer uit 's Gravenliage het volgende naar do Nieuwe Rotterdamsche Courant o Nu de zomer met zijn gevolg van onweder in het land is, zullen vermoedelyk door velen de gebru'kclijke opmerkingen worden gemaakt wegens het zonderlinge feit, dat beuken byna nimmer, eiken darentegen veelvuldig door den bliksem worden getroffen. lit voor mij vind dit feit zeer verklaar baar. o Als men een beukenblad in handen neemt, ziet men dat de rand daarvan met ontelbare lijne haarkens is bezet. Deze nu zyn de bliksemafleiders van den beuk. Door die haarkes, kan de aardelectriciteit onafgebroken in de ruimte afvloeien. Het blad van den eik is glad en voorzien van afgeronde hoeken. Wanneer de lucht bezwangerd is met electriciteit, heeft in den eik eene oplooping daarvan plaats, zonder dat de bladeren tot ontlasting kunnon medewerken. In het algemeen zyn dus boomen met scherppuntige bladoren (hulst olm en andere,) als ik het zoo eens uitdrukken mag, bliksemvrij Wie in een boseh door oen onweders- bui wordt overvallen, kan vry gerust onder eenen beuk of olm schuilen. Den eik vermyde hij echter zorgvuldig want deze. opgehoopt mot electriciteit die geenen uitweg vindt, biedt den bliksem eene schoone kans tot inslaan. Beledigers der buitenlieden. Gelezen in 't Laatste Nieuws van Zondag 4 Juni 11. Dat de klerikalcn van hunne eerste leugen niet geborsten zijn, is geweten doch dat ze met onbeschaamde kaken zou den durven gaan vertellen op den buiten, ten propoosto der nieuwe schoolwet, wat ons een brief A-isselaar schrijft, dat hadden we nooit durven veronderstellen. Ja zoo verre gaat het dat zo nu aan do buitenbevolking wijs maken dat, wordt de schoolwet aangenomen, elke huisvader, voor ieder kind, aan de gemeentekas eene som van 36 frank zal mogen gaan ontvan gen, som waarover hy naar willekeur zal mogen beschikken, aan de school zijner keus geven of ook in zijn zak houden. Men ziet van hier boe dergelyko verkla ringen op den builen, den gekenden appe tijt der landelijke bevolking scherpen... Den gekenden appetijt der landelijke bevolking Onthoudt die woorden men- sclien van den buiten Zij zijn eene belee- diging te meer geslingerd in uw aangezicht door uwe zoogezegde liberale vrienden 1 Vrangskeiiü. Het Katho lieke blad, Le XXe Siècle stelt do volgende vraagskens aan hot socialistenblad Lc Peuple. Is bel waar, dat een gezel van Gilly bij Charleroi, gemeenteraadslid, voorzitter der Vrijdenkers on dor revolutionnaire mijnwerkers, naar Amerika vertrokken is gevolgd door de verwonschir.gen der be volking. Is het waar dat hot socialistisch Syndi- kaat over twee jaren 206,000 fr. bezat en dat de toestand der kas nu zeer hachelijk is gewordon Is het waar dat een roode leider ergens een gat heeft gemaakt van 9000 fr. en is het waar dal te Montignies 2000 fr. uit do kas der socialistische mijnwerkers zouden verdwenen zijn? Wij zullen dio vragen niet stellen aan Le Peuple, dat blad zou gebaren dat het geen Vlaamsch verstaat, maar wy richten ons tot Vooruitzegt 't Fondsenbladdie daarover toch ook eenige inlichtingon moet kunnen geven. De gomeentekiezingeo. Een Brusselsch blad zegt dat het zoo goed als zeker is dat de gemeentekiezingen, welke in Oktober moesten plaats hebben, zullen uitgesteld worden voor een jaar, en dat de kieswetten in tusschentyd eenvor mig zullen gemaakt worden. Volksretraiten. Do zesde re traite voor burgers cn wclstcllonden heo« ren, zal plaats hebben Zondag 2 Juli en de twee volgend dagen. Deze zomer-retraite waarvan de onkos ten zoo gering mogelijk zijn cn de tijd slechts op drie dragen gebrachts is, zal eindigen Dinsdagavond, 4 Juli. Om in te schrijven zich te wenden vóór 29 Juni, tot P. Van Acker, Bestormstraat, 36, die onmiddellyk en kosteloos alle in lichtingen zal laten geworden. 't Is er meê gepast. Ja meê gepast met de eens zoo machtige liberale party z'Is te Brussel, te Antwerpen en meer andere steden verzonken in den schoot der roode party... De liberale voormannen hebben hun programma, hun ganscho ver- ledeno verloochend en volgen het orde woord van Anseelc Ge moet achter do roode vlag loopen of go zult niets meer zyn En Hymans het laatste liberaal kopstuk, zal weldra met pak en zak in do roode rangen ingelijfd wordon, want, weinige dagen geleden, sprak hy met welbehagen van zijnen vriend de roode hoofdman Vandervelde.... Ja, ja, weldra zal bet met 't liberaal boeltje gepast zijn by uitscheiding van bedrijf, of liever door bedriegelyk bank roet Om paarden voor vlie gen en dazen te bevrij den. Om de paarden van de onvcrdragelijke marteling van vliegen en dazen te bevrijden, doet men een hadsvol laurierbladeren koken in eenen kilogram zwynensmout men noemt eenen wollen lap en bewrijft met dit mengsel liet paard in de richting der baron vóór men met het dier uitgaat. Ossen worden op de zelfde wyte behandeld eer zij naar hun werk gaan. Te Straatsburg hebben de beenhouwers en slachters de gewoonte, eiken morgen de muren rond de deuren en de vonsters hunner uitstallingen met dat mengsel te bestryken, on geeno vlieg komt daar omtrent. Oude Geschiedenis. Feb. 1786. In dese maand is een placaert gepubli- scert van wegens onsen Kyser als dat allo de korkweydingen ofte kermissen moeten govierd worden op eenen en den sclfsden dag te weten den tweedon Zondag naar paesschen, nota onso (Nieu- werkerken) kerkweyding was voor desen den 3e Zondag van September. Weder op den ouden voet 1790. Mey 1786. In het eerste deser maand is er een placaert van den Kyser gecomen dat alle broederschappen worden to niet gedaen uyt genomen een tot onderbout, van den armen, en dat onder 't opperhoofd Jesus- Christus, en allo voordeelen van alle de broederschappen in to lyven in 't beste herroepen don door don Kyser Leopoldus by declaratie van 24 Maart 1791. Op 't eynde deser maend Mey is er een placaert gecomen van den Kyser van geen processien meer te gaen ten syde Kruys- dagen op H. Sacramentsdag en nog een te benoemen by de Bisschoppen maer geen by sondagen om den godsdienst niet te storen, soo hy segt maer in noot om van Hemel regen of te droog weder te smeeken vermag don Bisschop processie 't ordonne ren inaar in alle processien geeno stand beelden te draogen ook geen musiek»

De Denderbode | 1911 | | pagina 1