STAD AELST. JUNI-JULI 1911. Donderdag 29 Juni i911 5 centiemen per nummer 65,te Jaar 4375 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst* GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Godsdienst en zijne vijanden. Achter de Roode Vlag. Ambaohtswerktuigen le Antwerpen. ACADEMIE yet Edelweiss der Koningin. EEN EX ANDER. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere^week onder dagtee- keuing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* Hingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de Putte-Goostens, Korte Zoutstraat, N* 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereo ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUE SKIUM. Aelst. as Juni, 1911. Hoevele brave monschen ontmoet men i niet dagelijks, die gelooven dat de libe- I ralen tegen den R. K. Godsdienst niet zijn. Wie dit gelooft is ofwel onwetend i ofwel ziende blind. Moesten zij,gelijk wij deroode dag- en weekbladen doorloopen ze zouden bestatigen dat er niets anders in voorkomt dan aanvallen tegen onze geloofspunten, de christelijke leering, I de godsdienstige ceremoniën, de Pries- tersen de Kloosterlingen. De blauwe I voormannen zyn zelf fanatiek in hunne goddeloosheid, terwijl de roode voor- mannen handelen als of zij door den duivel worden voortgezweept. I Vele liberalen zijn ongodsdienstig uit onwetendheid van de kristel ij ke leer- ringomdat hunne familie hen buitenden Godsdienst heeft opgevoed ofwel dat ze met hunne driften niet kunnen afbre ken. Onbetwistbaar is *t dat hoe meer het volk het dierlijk genot zoekt, hoe meer het zich van God verwijdert. Immers, wie voor Gods alziende oog iets wil ver- bergen, vlucht zijn afbeeldsel en tot zij nen naam toe, denkende Hem zijne mis stappen te kunnen verbergen. De liberale voormannen, dio den poli- tieken strijd voeren, gaan verder zij willen het volk dwiDgen hunnen gods- haat, hunne goddeloosheid by te treden, j En men betwiste het niet, want ze treden op als de voorstaanders der ver plichte goddelooze schoolgeen huisva- der, niemand zou, volgens hen, 't recht hebben van aan zyne kinders eene gods dienstige opvoeding, een kristen onder wijs te laten geven. En nochthans het maatschappelijk Jeven moet den Godsdienst tot grondzuil hebben, willen wij naar de barbaarsch- beid niet terugkeeren. Wanneer men de misdaden nagaat dio dagelijks gepleegd worden en onver mijdelijk zult ge bemerken dat de daders inovergroote meerderheid personen zyn die den teugel van den Godsdionst heb ben laten varen, die God openlijk ver vloeken, de tien Geboden Gods misken nen om hunne driften te kunnen voldoen. Wat zou er van België geworden moesten alle kinders in onzijdige of goddelooze scholen, door leermeesters zonder God opgeleid worden Eens do godsdienstige opvoeding ver dwenen, dan zou het dierlijk gedeelte weldra de bovenhand nemen... en dan ware het een strijd om liet leven voor de genietingen gelijk bij de wilde volkeren. Diefstal, brandstichting, moord, en meer andore euveldaden, zouden aan 't orde van den dag staan. Men werpe zijne oogen naar Frank rijk waar ons 't voorbeeld wordtgegeven van wat een volk worden kan en tot 't welk hot in staat, dat in goddelooze scholen werd opgeleid. Onder dezen titel deelt onze Conrafter t Land van Audenaarde 't volgend waarheidvol artikel meê In de laatste dagen hoeft de liberale partij weer een bewijs harer machte loosheid gegeven. Overal zitten de libe rale hoofdmannen op hunne knieën voor de Roode Marianna die op bevel der Vrijmetselarij onder wiens gezag alle antiklerikalen staan toestemt te kartelen, op voorwaarde dat de libera len hun programma in den zak steken en hun vaandel verbranden Nooit werd do onbeschaamdheid door de liberalen zoo ver gedreven. Thans hebben de libe ralen alle eergevoel verloren die man nen als ze bij burger, werkman, land bouwer of nyveraar zijn, beweren en zullen zo u zweren dat ze den eigen dom eerbiedigen, het koningdom ver kleefd zijn en dat ze de belangen van het volk ter harte nemen. Ehwel, dat zijn schandalige leugensHunne bond- genooten, de socialisten, hebben dezer dagen hunne voorwaarden gesteld aan- de liberalen en deze hebben gedwee aan vaard Gij zult met ons manifesteeren voor zuiver algemeen stemrecht op 21- jarigen ouderdom, gebood Anseele. Ge moet met ons mee in de straat, eischto Vandervelde en is 't noodig, we doen bier in België, wat onze vrienden in Portugal deden 't is te zeggen rooven moorden en branden De kerken die zul len wo afbreken of er danszalen van ma ken verklaarde Furnemont 1 Eigendom is diefstal zegde Debunne. Leve do vrije liefde, geen huwelijken meer en de kin ders teri laste van den Staat, tierde Dem- blon. Ziedaar de meeste voorwaarden, die de liberalen verplicht zijn aan te nemen, willen ze op de hulp der socia listen rekenen Wat dunkt u daarvan liberale burgers, werklieden, landbou wers en eigenaars Wat zegt ge daar van, heeren officieren van 't leger, aan wio 't verboden wordt deel te maken van eenen Katholieken kring, doch van de loge moogt lid blijven Allons, orgaan der liberale associatie van Audenaarde, een woordje uitleg daarover 61® Vervolg. Plotseling kwam er eene vreemde uit- uitdrukking op Lord Netercombe's gelaat, eene uitdrukking van verbazing, veront waardiging en toorn. Mevrouw Nether- combe keerde zich om en mevrouw Schor man keerde zich ook om en toen bracht ze haar waaier naar het gelaat om haar glim lach te verbergen. Lord Crowley en Mar garetha verlieten den wintertuin, Marga retha aan zyn arm, met bleek gelaat en «\jf op elkander geklemde lippen. Mevrouw Scherman keerde haar hoofd weer om, en zag Lord Nethercorabo naar hen toe gaan blykbaar met liet doel hen te scheiden. Zy zag hoe de dansonde paron hem in dit voornemen verhinderden en toen wandelde Lord Crowloy en Margaretha hngs den muur naar den anderen kant van dl zaal. Lord Crowley sloog zijn arm om Margaro- waa gestalte en toen zo zich tot hem keerde, bewogen hare bleeke lippen zich fluisterend. Ik heb toegestemd, zei ze met moeite. Ik heb moeder gezegd dat ik uw vrouw Wl worden als gy dat wenscht. Het volgende oogonblik zwierde by met haar rond. Voor Margaretha duurden de weinige minuten, die verstreken voordat zy den anderen kant van het vertrek be reikten, eene eeuwigheid. Ze zag Lord Crowley's donker gelaatze voelde zyn arm om haar heen en het scheen haar toe, dat niets ergers haar zou kunnen treffen. Ze zou armoede en zelfs schando beter heb ben kunnen verdragen dan dit. Doch het gebeurde terwille van haar vader, om zyne eer en den goeden naam harer moeder te redden. Zy kwamen plotseling tot staan en Lord Crowley keerde zich om en stond tegen over Lord Nethercombe. Lord Nethercombe keek naar hem niet. Margaretha, zij hij, we gaan naar huis. Alice en uwe moeder zullen wel vol gen. Neen, neen, Margaretha's behand- schoende band omklemde zyne mouw. Neen, neen, riep zo verschrikt uit, Laten we allemaal samen gaan. Er is zoker geen baast by Zij kon, zij durfde haar vader nu niet alleen te woord staan. Lord Nothorcombe aarzelde. Bovendion wil ik gaarne dozen dans mei Lord Crowley afmaken. Zijn gelaat veranderde, betrok. Hij keek haar nieuwsgierig aan en eono zonderlinge flikkering verscheen in zijne oogen. Dat gaat niet, kind, riep hy uit. Dat gaat niet. Weer omklemden bare vingers zyn arm, en keerde zy zich naar hem toe. Do dan* Internationale Tentoonstelling van Het Antwerpsch Syndicaat der kleine werktuigen bad voor doel, met het inrich ten dezer tentoonstelling, de bazen, zoowel als de werklieden, bekend te maken met de verbeteringen, die in de werktuigen aangebracht zijn. Deze verbeteringen zijn belangrijk er is geen stiel of ambacht of hij heeft eene verandering ondergaan sedert de drijf kracht in bet bereik van eenieder is. In de tentoonstelling vindt ge motors in werking van de minste kracht, bewogen door gaz, water, elektriciteit of oliën, en waarvan de gebruikkosten zeer gering zijn. Daardoor zyn allo stielen in staat ge* steld er gebruik van te maken, en vooral zich te ontlasten van den zwaarsten arbeid, Tusschen de ambachten, die vooral met den vooruitgang mèegegaan zijn, kunnen wij voorzeker de bakkerij noemen. Wanneer wij oen vergelijk maken tus schen nu en efenige jaren, dan is de afge legde weg verbazend, en wij schrijven dezen vooruitgang vooral toe aan do bak- kersvereen igingen Meest al do bakkers maken deel van een syndicaat, en het is daar dat de eene den senden stootten togen haar aan. Lord Crowley was eenige stappen ter zijde ge treden en draaide aan zyn knevel, op haar wachtend. Waarom niet fluisterde Margaretha. Gij zijt bevooroordeeld jegens Lord Crow ley vader, enen gy kunt niet weigeren, ray met hom te laten dansen. Ik begin weer. Zij keerde zich snel van hem af, hem verstomd achterlatend. Zyne Margaretha danste met een schelm als Crowley Zijn gelaat was betrokken, toen hij zich tot zijne vrouw keerde. Waarom vergundet ge dit? vroeg hy. Go weet dat ik dien man haat. Waarom veroorloofdet ge Margaretha zelfs tot hem te spreken Mevrouw Nethercombe, tot in de lippen verbleekt, wanhopig, aarzelde. Ik kon 't niet helpen, zei ze met zachte stem. Werkelijk ik kon er niets aan doen. Lord Nethercombe zweeg. Hy bleef tot dat de dans geëindigd was staan, terwijl terwijl Margaretha en de man, dien hy verafschuwde, langs hem heen zwierden. Zij keek niet naar hem. Ze keek naar Lord Crowley en toen ze voor do laatste maal voorbij dansten, greep Lord Nethercombe zyne vrouw bij den arm. Agnes, in Godsnaam, wat moet dit beteekenen vroeg hij fluisterend. Zy kromp ineen onder zyne hand. Niets llluisterde ze terug, niets John. anderen do opgedane ondervinding mede deelt. Sommigo personen denken dat onze bakkers nog met het verouderd stetsel werken, by voorbeeld deeg met de handen bewerken, enz., maar daarin bedriegen zij zich grootelijks. Schier al onze bakkers hebben niet alleen verbeterde ovens, dcegmachienen, enz. maar hunne bakkerijen, zyn zoo inge richt geworden, dat zy door iedereen mogen gezien worden, de werkplaatsen zuiver en verlucht en verlichtonze bak kers hebben ongclyk hunne werkplaatsen niet te laten bezichtigen door hunne klan ten. Voorzeker worden er eiken dag verbe teringen aan de machienen gebracht, om dezo aan te wijzen werd de tentoonstelling van ambachtswerkluigen ingericht, en het lydt geen twijfel of al de bakkers zullen haar bezoeken en onderzoeken welke ver beteringen zy aan hunne werkplaatsen nog kunnen aanbrengen om gelyken' tred met den vooruitgang te houden het syn dicaat der kleine werktuigen. Lange Nieuwstraat, 109, Antwerpen, houdt zich ter beschikking der belanghebbenden. STAD AELST. van Sclioone Kunsten. Maandag 3 Juli, om 11 ure voormiddag zal in de Schouwburgzaal, Hopmarkt, ge schieden do Plechtige Prijsuitreiking aan de leerlingen der Academie van Sclioone Kunsten. De werken van den Pryskamp zullen ten toon gesteld blijven in het lokaal dei- Academie, St-Martensplaats, gedurende de drie eerste kermisdagen van 10 uren 's voormiddags tot 1 uur namiddag en van 3 tot 6 uren 's namiddags. Prys 10 centiemen, te verkrijgen ten Bureele van De Denderbode Korte Zoutstraat 31, Aelst. Gedurende een oogenblik gaf hy geen antwoord, toen wees liy. Kijk zegde hij. De dans was geëindigd, de paren bega ven zich in groepjes en allen naar den win tertuin en andere kloele plekjes en to mid den van hen bevonden zich ook Lord Crow ley en Margaretha. Zij keerde haar gelaat zelfs niet in hunne richting. In 's hemels naam; wat beteekent dal? riep Lord Nethercombe weer uit. Hij maakte eene beweging alsof hij naar Margaretha toe had willen gaan om haar weg te rukken, doch Mevrouw Nether- combe's hand op zijn arm, hield hem terug. Wellicht hebt ge hom verkeerd be oordeeld zei zo langzaam, met moeite. Heb geduld... heb geduld. Onder liare aanraking bleef hij staan. Zy kon hem altijd leiden, on zelfs nu, terwijl ze toch ieder hun eigen weg waren gegaan was hy als ware in hare handen. En hij bleef staan, den blik verschrikt op den ingang van den wintertuin gericht houdend, waardoor hot kind dat hij liefhad en den man die hy haatte verdwenen wa ren. HOOFDSTUK XXIX. Mevrouw Sherman's ontdekking. Wel f Wel Lord Crowley leunde tegen Mevrouw Sherman'sschoorsteenmantel en glimlachte. Alles gaat uitstekend, zei liij. Het zou Vlaanderen's Kunstdag. Het Comiteit heeft met veel genoegen de toetreding van het muziekkorps van «De Verbroedering der Antwerpsche Tol- en Accijnsbedienden aangeteekend. Dit korps, honderd spelende leden tellende, zal den optocht openen. Ook de Vlaamsche Harmonie van Charleroi neemt aan den optocht deel. Verders komen er muziekmaalschap* pijen van Brussel, Kortrijk, Aalst, Dendermonde, Assenede, Meirelbeke, Evergem, enz. Tot lieden hebben 23 muziekmaat schappijen hunne toetreding gezonden. Deze week worden de eerste uilnoo* digingen de kunstenaars gestuurd. Op de plechtige feestzitting in den Franschen Schouwburg zal Pol de Mont spreken niet over Vlaanderen's Herleving, maar wel over Onze kuns tenaars en ons volk Alles voorspelt dat het feest buiten gewoon schitterend zal zijn. Tot lieden Woensdag 28 Juni zonden reeds 217 maatschappijen hunne toetreding tot den Vlaamschen optocht. De toetredende maatschappijen ont vangen onmiddelyk het noodig getal liederteksten met muziek en worden vriendelijk verzocht de liederen aan hunne leden aan te leeren. De vernieling der slekken. M. Paul Poë, bestuurder van het laborato rium van insektenleer te Rouanen, in Frankrijkdenkt een echt raiddel gevon den te hebben om slekken te vernielen. Na talrijke produkten op proef gesteld te hebben, is M. Poë gebleven by het koperarseniaat, dat geen reuk heeft en niet oplosbaar is. Men vermengt daar van 100 grammen met 1 kilo zemelen, welke men vervolgens laat weeken in ongeveer twee glazen water derwijze dat men een goede evenaardigo deeg verkrijgt. Door het nederleggen bier en daar van deegbolleo ter dikte van een vuist, ziet men in enkele dagen al de slekken van don omtrek dood liggen. onmogelijk beter kunnen gaan. Mej. Mar garetha cn ik kwamen gisteren avond tot een soort vergelyk. Mevrouw Sherman's oogen glinsterden. Het schijnt dat hare moeder haar op de hoogte stelde, of dat zy er op eene an dere manier achter kwam, hoe do zaken staan en zij is boreid alles te doen zelfs om dor wille van de eer harer familie my te dulden. Hij lachte. Dus bobt gy alios prachtig geregeld, doch hij aarzeldo, ik weet nog niets beslist, wat ik met Marga retha zal aanvangen. Mevrouw Sherman hief snel het hoofd op. Wat bedoelt gy 1 vroog ze. Zij zal eon soort van doodshoofd wor den als ze getrouwd is, gaf hij ten ant woord. Mevrouw Sherman trok do schouders op. Wat doet dat er toe zei ze. Ge hebt eene vrouw noodig om Jack Arlington buiten de bezittingen te houden. Ja hy draaide zyn knevel op dat is zoo. Ik zou er veel voor over hebben om hem dwarste zitten. De dwaas En hot is volkomen waar wat gy mij vcrtoldet. Hij zou Margaretha graag zelf willen trouwen. Daarom dus zag Jack cr als een boos doener uit, zei mevrouw Sherman. Hy knikte. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1