STAD AELST. TENTOONSTELLING. ,1 U IN' I - J 6 L 5 '19 II. Zondag 9 Juli 1911 5 centiemen per nummer 65s e Jaar 4377 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Algemeen Stemrecht GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. Guldensporenslag De bemesting in Juli. Vp CAUWELAERT te pist. Overtredingen van de Postwet. De Antivrijmetselaarsbogd. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag *van iedereVweek onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen *ijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34a bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorö Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota. rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQIJB 8UUM. /Velst, 8 Juli, 11*11. Eendracht baart macht Heilde Julizon, die de elfde Scheen in dertien-honderd-twee Heil nog zegent zij hetzelfde Vlaamsche volk in dorp en steê Zelfde volk aan haard en outer Vast, door blijdschap heen en rouw En als toen, op Groeningsltouter Tot den dood den Leeuw getrouw. Steek op Kerke en Halletoren, Vlaamsche volk, de Leeuwenvlag Zing van riddertrots en sporen, Klauwaartsmoed en goedendag Burgershuis en werkmanswoning, Prachtpaleis en steen bevlagd Jan Borluut en Pier De Coninck Saam in 't roemend lied herdacht Reed aan 's vreemden Konings zijde Menig Vlaamsche koniugsknccht, Jan Borluut met Grave Gioijde Steunden 't volk en 't goede recht. En dat volk van christen braven, Trotsch op keure en gildenmacht, Stond getrouw, in dienst des Graven, Voor hun beider recht op wacht. GhistelGoethals, Lichtervelde, Gavre, Iieyne, Raveschoot, 't Puik der edellieden snelde 't Poortersvolk ter hulp in nood. Koen en kloek, in Kortrijks beemden Vatte Jan Van Namen stand Tegen list en macht van vreemden, Waal en Vlaming hand in hand. Werkvolk, burgerij en adel, Door den vrijheidsgloed verhit, Streên, te voet of in den zadel, Oogeud op hetzelfde wit. Pijl en goedendag der vaders Mikte op helmgoud noch blazoen Naar het hart van volksverraders En van roovers was 't om doen. Neen, geen haatgerechte wrake Stak hun ziel in laaien gloed Dies, ter heerlyk grootsche take, Staalde God hun helden moed. Blyf der vadren zin indachtig, Vlaamsche volk, door eeuw aan eeuw Recht en rond, geschaard eendrachtig Om uw vlag met Kruis en Leeuw. 12e Vervolg. Na ons zeiven en ook onze leeren water zakken nogmaals met het heerlijke vocht te hebben gevuld, gingen wij bij mane schijn weer op 'tpad, ditmaal in goede stemming. Dien nacht legden wy ongeveer vyf-cn-twintig mijlen af, maar vonden, 't is oigentlyk onnoodig het te zeggen, geen water meer. Wel waren wij den volgen den dag zoo gelukkig schaduw te vinden achter wat heuveltjes. Toen de zon opging en voor een wijle den geheimzinnigen nevel verdreef, zagen wij de prachtige Salomoiis-bergen met de twee prachtige Sabatoppen, nu nog maar een goede twintig mijlen van ons af en hooger schijnend dan ooit. By den aanvang van den avond gingen wy weer op weg. Om kort te gaan bij het aanbreken van den dag waron wy den vol genden morgend op de zwakke helling van den linker Sababerg, waarop wij bestendig aangestuurd hadden. Kapitein Good had eer van zijn varen op kompas. Zoover gekomen was ons water weer op en ledon wy weer bitteren dorst, zonder vooruitzicht dien te kunnen lesschen, dan wanneer wy de sneeuwlijn, ver boven ons, bereikten. Na eene rust van eene uur of Eischt ge, rijken en geringen, Eigen recht, met minne en maat, 't Groeningslied moogt ge immer zingen, Op het graf van dwang en haat. Door de zwartste, zwaarste vlagen Breekt Gods zon en zegen door Ed, waar 't Onrecht ligt verslagen, Raapt ge roem en gulden spoor Kan. Eug. De Lepeleer. Ze gaan dus al le zamen optrekken voor het zuiver algemeen stemrecht, de liberalen en de socialisten Bij de liberalen is het min of meer al trekkebeenen, maar ze trekken toch voorwaarts. De socialisten lachen achter de schermen. La Demière Heure, het jongste libe raal blad van Brussel, stelt dat vast en het geeft aan de liberalen den raad toch maar aan de hetooging van 15 Oogst deel te nemen, al zijn zij voor het zuiver algemeen stemrecht, of niet. De socialisten meenen dat elke man eene stem moet hebben op 21 jaar. Eenigen liberalen zegt La Demière Heuredeelen niet geheel de zienswijze maar het is klaar dat men zeer wel aan eene hetooging kan deel nemen ten voordeele van liet Zuiver Algemeen Stemrecht, zonder door het feit zelf de manier hij te treden, die de voorkeur van de groote meerderheid i der (sociale) demok raten bekomt. a In zekere (liberale) kringen is men er toe genegen eene tweede stem te vragen voor den huisvader, die alzoo alleen den invloed van twee kapucijnen stemmen zou kunnen te keer gaan o daarin is niets anti-demokratisch. Wy achten, wat ons betreft, dat deze voorwaarde eene overtollige verwik- keling is. Maar wij herhalen het, het is eene bijzonderheid die de partijgangers ervan, niet zou moeten beletten den a 15 Oogst te betoogon tegen de kleri- kale onrechtvaardigheden van de schoolwet en van het huidig kies- stelsel. Anderen meenen dat op 21 jaar, de mensch nog zeer beïnvloedbaar is en dat hij de noodige persoonlijke vast- heid niet bezit om wijselijk zijne politieke rechten uit te oefenen. Zij zouden den ouderdom der politieke twee, waartoe wij door onzen smachtenden dorst genoopt waren, begonnen wij in de gloeiende hitte de helling van lava te be klimmen. Wij bevonden dat gansoli do kolossale voet van den berg bestond uit lava, zekere eeuwen hier uit do ingewan den der aarde opgewerkt. Tegen een uur of elf waren wy totaal uitgeput en verkeerden ovor 't algemeen in een zeer slechten toestand. Do lava-blokken, waarover wij ons voortsleepten, waren scherp genoeg om onze voeten te bezeeren dat, gevoegd bij onzo overige ellende, noopte ons tot rusten. Een paar honderd meters boven ons waren eenige groote blokken lava daar sukkel den wij heen daar wij er schaduw zouden vinden. 'Cot onze verbazing, voor zooveel wij ten minste lust hadden ons ergens over te ver bazen, vonden wij tevens een klein platteau waarvan de bodem geheel dicht met groen bezet was. Blijkbaar was hier door oplos sing van lava een grondsoort ontstaan, geschikt voor plantengroei en was die be vrucht geworden door zaden welke de vo gels er onvrijwillig overbrachten. We zaton dan moodeloos onder die rots blokken en ik voor mij wonschte, dat wij maar nooit dio reis ondernomen hadden. Umbopa ging toch eens zien naar dat groen en eenige minuten later zag ik de anders zoo deftig en afgemeten personagie ronddansen met wat groen in de hand. Umbopa, vroeg ik in 't Zoeloesch, meerderjarigheid willen verschuiven tot 25. Waarom zou deze voorkeur hen beletten deel te nemen aan de beloo- ging van 15 Oogst Volgens La Demière Heure komt liet er dus niet op aan of men de formuul bijtreedt of niet men moet maar mede doen. La Demière Heure wil vooral eene groote anti-katholieke hetooging, veel volk dat is haar genoeg. De liberalen zullen weer de gefopten zijn want na de hetooging zullen de socialisten niet nalaten te schrijven en Voepen dat allen die meegedaan hebben voor Z. A. S. zijn op 21 jaar. Nooit zullen de liberalen heter de roode vlag gevolgd hebben dan op 15 Oogst Het zijn do socialisten die de hetoo ging inrichten en het zijn de liberalen die ze bijtreden. Wat zuiver algemeen stemrecht be treft, we zyn er geene partijgangers van, vooral niet op 21 jaar. De tweede helft der maand Juni beantwoordde niet aan de verwachting. H'et weder was koud en regenachtig, veel gras werd te laattijdig gemaaid, zoodat het te strooiachtig werd, veel hooi ook werd uitgewasschen, en de ge duchte aardappelplaag verscheen voor goed. Het is heter en gemakkelijker eene ziekte te voorkomen dan ze te genezen. Derhalve raden wy steeds aan van hall' JuDi eene eerste besproeiing te doen. Dus niet meer gedraald, onverwijld eene goede besproeiing met bordeleeschen pap gedaan. Later volgt eeno tweede en zoo noodig eene derde besproeiing. De pas gemaaide weiden ontvangen 600 kgr. kaïniet, 100 kgr. ammoniak- sulfaat en des gevallend 500 kgr. slak. Voor rapen en wortelen in loofbouw- teelt geeft men 500 kgr. superfosfaat, 150 kgr. chloorpotasch, en 150 kgr. zwavelzuren ammoniak, Kwijnende beeten ontvangen eene mengeling van 100 kgr. zwavelzure potasch, 100 kgr. zwavelzuren ammon iak en 300 kgr. superfosfaat. wat is or Hier is eten en drinken, Macuraazalm riep hij uit, opnieuw mot het green zwaai end. Toen zagen wij wat hij gevonden had een meloen. Wij waren terecht gekomen by een moestuin zoo blij waren we, dat wo van moestuin spraken --- vol wilde me loenen en allemaal rijp. Meloenen riep ik Good toe, die het dichtst bij mij was en 't volgende oogon- blik zette hij zijne valsche tanden in de eerste de beste vrucht die hij kon machtig worden. We aten er ieder wel zes op voor wij- verzadigd waren. Hoewel ze niet bijzonder lekker waren, hadden wy toch nog nooit" zoo iets heerlijks geproefd. Maar meloenen zyn niet erg voed zaam hoewel wij veel van hun moesachti- gen inhoud hadden opgepeuzeld, begon de honger ons toch spoedig te kwellen. We hadden nog wol biltong over, maar we griezelden tegen dat droge vleesch hoven- dien moesten wy er nog zuinig meè zyn ook, want we wisten niet, wanneer wc weer eten zouden bemachtigen. Juist op dit oogenblik gebeurde er iets gelukkigs. De woestijn inturend, zag ik een vlucht van wel tien groote vogels hoog in de lucht recht op 'uis aan komen vliegen. Schiet, baas, schiet üuisterdo de Hot tentot, die zich plat ter aarde wierp een voorbeeld, dat wij allen volgden de bees ten moeten ons niet in 't- oog krijgen. Voor witte mostaard mag men deu grond goed mesten en men werkt opper vlakkig 400 kgr. superfosfaat, 100 kgr, chloorpotasch en 150 kgr. ammoniak- sulfaat onder. De voedermaïs ontvangt insgelijks eene duchtige stalmesthemesting, 500 k. superfosfaat, 200 kgr. chloorpotasch en 300 kgr. zwavelzuren ammoniak, 150 kgr. bij de bereiding van den grond en 150 kgr. onmiddelijk vóór de zaaing. Voor de inkarnaatklaver wordt de grond goed vastgelegd, na voorafgaan delijk 400 kgr. superfosfaat, 200 kgr. chloorpotasch en 75 kgr. ammoniaksul- faat licht ondergewerkt te hebben. Voor de spurrie ploegt men opper vlakkig 500 kgr. slak en 600 kgr. kaïniei onder vóór de zaaiiug geeft men 100 kgr. ammoniaksulfaat, dit alles per heclare. De moeskruiden die thans nog gezaaid worden ontvangen 2 kgr. zwavelzuren ammoniak, en desgevallend 3 kgr. superfosfaat, de aardbeziën 10 kgr. superfosfaat, 5 kgr. chloorpotasch en 5 kgr. ammoniaksulfaat per are. Werd dit de vorige maand verwaar loosd, men geeft thaDS de fruitboomen eene goede kuip heer, 600 gr. super fosfaat, 300 gr. chloorpotasch en 600 gr. zwavelzuren ammoniak per boom. Van 15 Juli tot 15 Augustus wordeu de meeste botten gevormd. Jan. Zooals'wij verleden week aan onze lezers aankondigden, zal de jonge en reeds ver maarde Volksvertegenwoordiger, Frans Van Cauicelaert, van Antwerpen, op 20 Augustus te Aelst spreken, op het banket van het verbond der JongeWaehten van Oost-Vlaanderen. Verscheidene steden van liet Vlaamsche Land on van Holland, hebben beurtelings het geestdrifl'g en krachtig woord van den welsprekende vlaming toegejuigd. Thans komt de beurt aan Aelst. Hij wordt verwacht met. algemeene be langstelling en warmo genegenheid en de Vlaamsche Katholieke redenaar zal er op eene geestdriftige ontvangst onthaald worden. En dit zooveel to meer, daar Van Cauwelaert, een zoon is dor Denderstreek. Hij is geboren te O.-L.-V. Lombeek, in 1880, zijn vader was van Denderwindeke, en hij telt in het land van Ninove, dat de 't Waren trapganzen, zoo merkte ik spoedig. En zij zouden een vijftig meters boven mijn hoofd voorbijgaan. Ik nam be hoedzaam een goedgoweer en wachtte, tot zij vlak boven mijn hoofd zouden zijn toch sprong ik op. Mij en mijn geweer merkend, zouden de vogels wel uiteenstuiven en daa rom nam ik spoedig myn kans waar. Ik loste twee welgemikte schoten en 't geluk wilde, dat een der grootste vogels, een prachtig dier, dat wel twintig pond woog, naar beneden kwam tuimelen. In een half uur hadden wy vuur gemaakt van drogo takjes, waarboven wij de gans roosterden. In eene week haddon wo zoo lekker nog niet gegeten. Er bleef niets van over dan wat beentjes en den snavel. Wij gevoelen ons veel beter. Zoodra de maan op was, gingen wij weer vooruit, zooveel meloenen meenemend als wij maar konden dragen. De iueht werd al koeler en koeler, wat een groote verlichting voor ons was en te gen zonsopgang waren wij, voor zoover wij ervan konden oordeolen, niet meer dan 12 mijlen van do sneeuwlijn. Wij vonden hier nog meer meloenen en hadden nu ook geen zorg meer voor het water, want we zouden er genoeg van hebben, als wo in de sneeuw waron. Maar de tocht was nu zeer gevaarlijk geworden we legden niet meer dan eene mijl por uur af. Dier. nacht verorberden wij ons laatste stuk biltong. En wij hadden, met uitzonde- bakermat is zijner familie, vele bloedver wanten en vrienden. Diegenen dia verlangen deel te nemen aan het banket, en aldus de gelegenheid willen te haat nemen, om de welsprekend heid van Mijnheel Van Cauwelaert te be wonderen, zijn verzocht hiervan kennis te geven voor 1 Augustus e. k. aan Mijnheer Désiré Do Wolf, Voorzitter der Katholieke Jonge Wacht te Aelst, De prijs is vastgesteld, (voor al diegenen die geen lid zijn eeuer Katholieke Jonge Wacht) op 5 Fr. drank inbegrepen. Nog' de Feesten van 20 Oogst. Wij vernemen uit de beste bron, dat al onzo Senators, Volksvertegenwoordigers en andere politieke voormannen, tot het bijwonen van liet banket reeds zijn toege treden Wij mogen or.s dus verwachten aan eene vergadering, welke al do voorgaande zal overtroffen, daar huiten onze - Katholieke leiders, al de Katholieke Jonge Wachten van Oost-Vlaandoren, opliet Banket talrijk zullen vertegenwoordigd zijn. Het beheer van Posterijen herinnert dat het luidens artikel 29 der .wet van 30 Mei 1879, verboden is op straffe van rechter lijke vervolgingen, die het Bostuur bevoegd is te spannen 1. Brioven, zelfs opene of nota's die kunnen dienen als een .werkelijks brief wisseling, te voegen hij nieuwsbladen, drukwerken, handelsstalen of zaakpapieren door de post verzonden tegen verlaagden prijs 2. Op die verzendingen of op hare om slagen, strooken of verpakkingen, ge schrevene of andere aanwijzingen of mer ken te zetten uitmakende eene werkelyke briefwisseling of kunnende daarvoor die nen, behoudens dc uitzondering bepaald voor adreskaarten en naamkaartjes, ge frankeerd met ten minste 5 centiemen. Het publiek wordt verwittigd dat stren ge waakzaamheid wordt uitgeoefend ton opzichte dier verzendingen, om de overtre dingen van voormeld verbod na te gaan on daarvan proces-verbaal op te maken over eenkomstig dc wet. In het le kwartaal van dit jaar werden 127 personen bij het Gerecht aangeklaagd om, onder den postzegel van mot 1 cent. gefrankeerde prentkaarten, eene werkelij ke en persoonlijke briefwisseling verdoken to hebben. iing van de trapgans, geen levend wezen op of bovon den berg gezien ook waren wy nog niet het minste stroomke water tegengekomen, wat ons ook zeer zonder ling voorkwam, want. van dio sneeuw daar boven moest toch wel eens wat smelten, dachten wij. Naar wij later bemerkten vloeide al het water, door welko oorzaak kon ik niet ontdekken en weet ik nog niet, aan de noordzijde der hergen af. Wij begonnen nu werkelijk angstig over ons voedsel te worden. Wc waren den dood van dorst ontsnapt, maar nu zouden wij waarschijnlijk van honger gaan omko men. I)e gebeurtenissen van de nu volgende drie ellendige dagen zijn het best weer te geven door do korte aunleekeningen over te schrijven, die ik toen in mijn zakboekje maakte. 21 Mei.We vertrekken ton 6 uren. De temperatuur was frisch genoeg om over dag te Runnen reizen. We namen wat wa termeloenen mee. Den ganschen dag gin gen wij voort, maar vonden geene meloe nen meer; wij waren blijkbaar dc grenslyn van haren groei voorbij. Toen wij bij zonsondergang'ophielden, hadden wij sinds verscheidene uren geen voedsel gehad. We leden 's nachts veel van de koude. 22 Mei.Bij zonsopgang gingen wij weer voort we gevoelden ons zeor zwak en ontmoedigd. We logden den ganschen dag nog geene vijf mijlen af en kwamen eenige plekskens sneeuw tegen we aten De Antivrijmelselaarsbond zet moe dig zijn maatschappelijk opkuischings- werk voort. Wij kunnen niet genoeg aandringen bij onze vrienden, opdat zij huuno toe treding zenden aan die onderneming van waar openbaar nut. Een nieuw nummer van hetAntivrij- motselaarstydschrift n komt te verschij nen en is niet minder belangrijk dan het voorgaande. De echte ofïïcieele eu onuitgegeven vrijmetselaarsoorkonden komen in menigte voor, evenals de na men der Broeders Drij Punten Tot hiertoe heeft dit tijdschrift al 500 na men medegedeeld. Dit feit alleen zou reeds genoeg wezen om do lezing van dit tijdschrift alleraantrekkelijkst te makeu. Onze vrienden zullen er alle voordeel bij vinden, regelmatig hot Antivry- melselaarstijdschrift to lezen, want zij zullen er altijd oprechten onverwach te ontdekkingen in vinden. Overigens, ziehier den Beknopten Inhoud, die maar een flauw gedacht van zijne belangrijkheid kan geven. Inhoud Berichten. Van Hier en Daar Omreis in de Belgische Loges. Wederlandsch Antivrijraetselaarscon- gres De L.\ Les Fréres Réunis van Doornijk. Groot-Oosten van Bel gië zijne samenstelling. Groot-Oos ten van België zijne werkzaamheden. Nog het vrijmetselaarsgeheim. De Vrijmetselarij in België. Terugblik kende Bewijsstaving. Onze Premiön. Varia. Onze medewerkers. Onzo Prijskamp. Aan eenige Mede broeders. Antivrijmetsolaarsvoor- drachten. Familiezaak. Vrijmet- selaarsstatistieken. Aan onze Lezers. De Zusters-Vrijmetselaressen. Aan onzo Vlaamsche toetreders. De School kwestie en de Vrijmetselarij. De Belgische Vrijmetselaar. Kenmer kend teeken. Kleine briefwisseling. Boekenbeurs. Boekbeoordeeling. Abbonnementsprijs België 2,50 fr. voor den vreemde 3 fr. het nummer 0,25 fr. Voor al wat de Antivrijmetselaars- bond en het Vrijmetselaarstijdschrift betreft, wendde men zich: 2 Gipresstraat te Brussel. Een proefnummer wordt op gefran keerde aanvraag gezonden. sneeuw en anders niet. Wij kampeerden 's nachts op den rand van een groot vlak. Bitter koud. We dronken elk wat brande wijn en rolden ons t'er dege in onze wollen dekens, om in 't leven te blijven. We ledon vreoselijk van ontbering en vermoeienis. Wc dachten dat Windvogel den nacht niet zou overleven. 23 Mei. Wo gingen maar weer voort zoodra het dag was en de zon onzo ledema ten wat verwarmd had. We verkeerden in een bcklagensweerdigcn staat als wij geen voedsel vinden, zal dit onzo laatste dagreis^ zijn. Nog maar weinig brandewijn over. Good, Sir Henry en Umbopa houden zich goed, maar de arme Windvogel is er zeor slecht aan toe. Gelijk de moeste Hot- tentotten kan liy niet tegen do koude. Do foltering van den honger is by mij niet zoo erg mijne maag schijnt wei ver doofd. We zijn nu op gelijke hoogte mot den muur of keten van lava. die de beide Sababergen verbindt. Het is een prachtig gezicht. Achter ons de glooiende woestijn, die tot den horizon zich uitstrekt, vóór ons een mijlenlange zacht glooiende sneeuw massa in 't midden, waarvan de top van den berg nog een paar duizend voet om- hoog gaat. Geen levend wezen is te zien. God hclpc ons. Ik vrees dat ons einde ge komen iS. Ik eindig nu met myn dagboek. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1