STAD AELS ONSTELLING, j I-JULI 1911 Donderdag 15 Juli 1911 5 centiemen per nummer (»5sie Jaar 4578 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Aan de deftige liberalen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Zondagrust. 't Is gebeld. Laat ons niet slapen EEN EN A ND EK. DER BOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eiodigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ningen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Wan de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerea ota; rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advartentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CCJIQUB suua Aelst, IS Juli, 1911. Gij zult de roode vlag volgen of 'tis uitmet udat was de profetische kreet, dien citoyen Anseele in 't aange zicht dor liberalen slingerde, als 't pas geboren socialismus wankelend zijne eerste stappen beproefde en aarzelend zijne roode vlag ontrolde. Gij zult de roode vlag volgen of 'tis uit met udat was de afdreiging, het doodvonnis door het roode kind op den schoot zijner moeder: hetlibera- lismus zelf, uitgesproken. Jaren hebben de liberalen met die bedreiging, met dat vonnis den spot gedreven jaren hebben zij in hunnen opgeblazen hoogmoed getracht hun voedsterkind het socialismus onder bet gewicht hunnor verachting te ver smachten. Zij wilden niet te doen hebben, gelijk liberaal Verheyen het den 18 Fobruari 1001 in de Kamer zei, met eene partij wiens programma in één puüt is samen gevat Staatdwang, met eene partij, bestuurd en bezield door mannen die leven van 't geld der arme wroeters. Zij zullen niet to doen hebben mot dio partij, omdat, gelijk het den 15 April 1899 in den liberalen bond word ver klaard met haar aanspannen, het liberaal programma verraden is. Zjj wildon niet te doen hebben met die partij omdat, gelijk liberaal E. Caudelier het den 23 Mei 1896 aan de i Peuple d zelf schreef, zij de natio nale vlag door 't slijk sleurt, en werkt ten prjjze onzer onafhankelijkheid voor het oprichten cener jacobijusche repu bliek, omdat het rood vaandel, dat zij aan de Gommuno vau Parijs heeft ont leend, en 'thare maakt, een vaandel is van moordenaars en brandstichters, Zij wilden niet te doen hebben met dio partij omdat, gelijk M. Braun, de libe rale burgemeester van Gant, het den 3 Mei 1898 in de Etoile Beige n 62e Vervolg. En kwam 't daarna met Margaretha tot een vergelijk. Ze wil mij trouweD, als ik hot verlang als niets anders my over zal kunnen halen, hare moeder met rust te laten. Ze wil mij trouwen, om haar te redden I Lord Crowley glimlachte, cn begon toen het vertrek weer op en neer te loopen. Ik geloof wel dat het 't beste is, wat ik doen kan, zei hy. Ik behoor te trouwen. Ja, ik denk dat het het beste zijn zal, en toch En toch, wat?riep mevrouw Sherman uit. Wel, ik wou, dat ik er my van af kon maken, zei Lord Crowley. In 's hemels naam waarom riop mevrouw Sherman uit. Er u van afmaken Ciowley, ge zyt dwaas, en ik wil niet naar u luisteren. Bovendien heb ik zelf ook nieuws, dat ik u vertellen wil. Ga zitton en wees niet zoo ongeduldig. Hy gehoorzaamde, doch er lag eene uit drukking van onrust op zijn gelaat. Crowley, we hebben dat zaakje prachtig opgeknapt, zei ze. In do eerste plaats Agnes, die volkomen aan uwe gena- schreef het voor de liberalen eene lafheid zijn zou aan te spannen met eene partij, die België overleveren zou aan de buitensporigheden van het ge- poupel. Zij wilden niet te doen hebben met die partij omdat, gelijk M. Huysmans, de liberale volksvertegenwoordiger van Brussel, het den 23 Feb. 1896 schreef, zich met eenen socialist verstaan, wer ken is voor hem die alle dagen zweert hen bij de eerste kans de beste den nek om te wringen. Zij wilden niet te doen hebben mot die partij omdat, gelijk M. Huysmans, de liberale leider, het den 27 November 189S schreef. de Belgische socialisten partij eene oproerige klassenpartij is, die alle burgerij haat zoowel de libe rale als de andere omdat, gelijk dezelf de M. Huysmans den 13 Juli 1899 nog schreef het de heiligste plicht der liberalé partij is de socialisten te be vechten voor de verdediging van vrij heid en eigendom omdat den dag dat de liberale partij dien strijd staken zal, zij geeno reden van bestaan meer heeft en van hot politiok tooueel ver dwijnen moet. Zij wilden niet en, och arme, bij ieder verzet, klonk krachtig uit de verte eu de weergalm herhaalde het: Gij suit... zoonietis t uit met u En zo hebben het gedaan Nochtans zijn er vele liberalen die te deftig zijn om met de socialistische wolven mede te huilen. Alhoewel wy in zake van godsdienstige overtuiging van meening verschillen, kunnen wij het echter niet nalaten verscheidene leden der deftigste liberale families geluk te wenscheu, omdat zo zich door het voor beeld van eenige plaatskensjagers en haantjesvooruit niet laten meeslepen en zich met ods verzetten tegen het zuiver algemeen stemrecht on tegen do ont eigening der private eigendommen, deD droom der socialisten. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 16 Juli 1911, M. Ghysselinckx, Molen straat. do overgeleverd is. Zo kan u niet ontko men, dan wanneer zo stierf, cn dat zal zoo spoedig nog niet gebeuren. Dan is er Mar garetha Volkomen bereid u te trouwen om alles stil te kunnen houden, en Lord Nethercombe, die u haat en veracht,hoewel Margaretha on Mevrouw Nethercombe hem toch over zullen halen, u te aanvaarden.En dan hebben we Alice nog. Lord Crowley keek op Zijn gelaat werd eensklaps nog kleurloozer. Wat is er met haar T vroeg hij. Wat zouden we in die richting kunnen bewer ken Lachend leunde mevrouw Sherman ach terover. Ik vermoedde, dat gij een hokol aan haar hel/t ik vermoedde, dat het u aan genaam zou zyn, haar tegelijkertijd met do overigen te treffen. Welnu dat zullen wij. Maar hoe riep hij uit. Zij zal Lord Croft niet trouwen, zei mevrouw Sherman koel. Lord Croft niet trouwen herhaalde Lord Crowley, Wat bedoel gy Ik bedoel wat ik zeg, antwoorddo mevrouw Sherman op denzclfden koelen toon. Zy zal hem niet trouwen,dat is alles. Hot zou mij aangenaam zijn, indien gy verklaren wildet wat gy bedoelt, zei Lord Crowley. Ik zou er veel voor over hebben om haar vernederd te zien, maar maar vertol mij, wat gij bedoelt. Mevrouw Sherman zag er even sierlik, oven frisch uit als altyd. Hare blauwe Donderdag hebben de liberale volks vertegenwoordigers en senators verga dering gehouden, te Brussel. Zij hebben, voor goed, beslist het gebod der socialisten te aanvoerden en te doen wat de roodo willon. Ingevolge, hebben zij een dagorde gestemd waarin zij verklaren te aanvoerden het zuiver algemeen stemrecht aan 25 jaar, en één jaar verblijf met volledige ver- tegen woordigiug, zonder eenige voor- waarde van belasting, bekwaamheid of moervoudig stemrecht, voor de gemeente, de provincie en Kamers. De liberale volksvortegenwoordigers en senators verklaren dat zij deze be slissing nemen, omdat dit voor hen het eenig middel is de medewerking te be houden der socialisten, zonder dewolke zij niets vermogen. M. Anseele had gezeid Liberalen, wilt ge nog iets zijn, ge zult de roode vlag moeten volgen. M. Anseele's voorzegging is verwe- zontlijkt. De liberalen, als zelfstandige party, bestaan niet meer zo zijn eene afdee- liug geworden van de socialistische par tij. De liberalen moeten doen wat MM. Anseele en Vandervelde bevelen. Zij doen het. De vergadering van donderdag werd gehouden onder het voorzitterschap van M. Dupont, liberale senator van Luik, die vroeger het algemeen stemrecht als een gevaar voor het land aanklaagde. Zij hebbon ook beslist aan de socialis tische betooging van 15 Augustus voor algemeen stemrecht deel te nemen. De liberale volksvertegenwoordigers cn senators hebben nu wel het gebod der socialisten aanveerd maar daarom is het gedacht van veel liberale burgers niet gewijzigd. Die menschen, die wel liberaal zijn zullen in tijd van kiezing, zonder zeggen of spreken, in het kies- kotjo, hun gedacht doen. En dat gedacht is niet voordeel jg aan het verbond met de socialisten, 't Is overigens hetgeen verschillige liberale bladen vreezen. De Journal de Liège, van Luik eu de Matin, van Antwerpen, hebben het, klaar en duidelijk, te verstaan gegeven. oogen glansden onschuldig, toon ze haar fijn Chineeseh porseleinen kopje naar de lippen bracht cn in kleine teugjes haar thee dronk. Nu glimlachte zij. Ik zal u niet langer plagen, zei ze. Ik hoorde het van morgen van Maurice. Welnu Hy is voor zyn diamant in Afrika geweest, en nu op do terugreis. -Ja? Ja. Hij staat natuurlijk onder be scherming van politie. Zo vergezollen hem en de diamant naar de kust, en onderweg had hij gelegenheid, een politiebureau te bezoeken. Hij begaf zich daar eigenlyk lieon, om portretten van misdadigers te bezichtigen, die pogingen aan zouden kun nen wenden om den steen te stelen, en er was oen gezicht bij, dat vooral zijne aan dacht. trok. Hij had het meer gezien. Mevrouw Sherman 's glimlach werd breeder. Hare oogen schitterden. Welnu, zei Lord Crowley, ga ver der Mevrouw Shorman boog zich plotseling voorover. Waarom vraagt gij niet, wie dat was riep ze uit. Wel dat weet ik niet. Ken ik hem Ze keken elkander aan. Mevrouw Shor man 's heldere blauwe oogen lachten boos aardig, toen zo naar zijn koud, onverschil lig gelaat keek. Zal ik u zeggen, wie het was zal ik u zoggen, wiens beeltenis te midden der Onder dezen titel schreef M. Vande- velde onlangs in Le Peuple Als M. Schollaert vertrokken is, als zijn schoolontwerp bepaald veroor deeld is, de katholieke meerderheid blijft gelijk ze gebleven is na het vertrek van M. Woeste, of na den aftocht van M. Vandeupeereboom, en van af toen, moeten wij ons verwachten dat die meerderheid zal doen wat ze in 1884 en 1889 gedaan heeft, namelijk eene uiter- sto krachtsinspanning om hare verbrok keling le herstellen. Eliwel als zij hierin moest gelukken, wat hebben wij dan gewonnen Wat heeft men gewonnen in 1884? M. Beernaert heeft M. Woeste ver vangen. Hij heeft de vliegen met den honing genomen in plaats van hun azijn aan te bieden. Maar voor het overige, niets was veranderd. De schoolwet werd behouden. Do vernieling van het openbaar onderwys werd voortgezet. De openbare opinio voldaan zijnde, is terug ingeslapen en de katholieke parlij, die had moeten verdwijnen is aan 't bewind gebleven. Eu zjj is er nog Hetzelfde in 1899 M. Vandenpeereboom valt, zijn kios- ontwerp is in de parlementaire dossiers begraven. De liberale partij is voldaan en vraagt niets meer. De Minister van FinanciëD, M, De Smet de Naeyer, verzoekt het land om zaken te doen, en, nu tien jaren later, doen de katholieken nog zaken en blijven meester van bewind. Zal het ditmaal nog zoo gaan Wy zyn verlost van den fanatieken, maar zullen wij nu gaan vallen in de handen van uitgeslapenen. Dit zal van onzen wilskracht en onze werkzaamheden afhangen, zegt Le Peuple. Zij die zooveol belang stellen in eene ministerieele crisis mogen door dezo misdadigerstypen in Afrika prijkt wie wellicht Maurice's diamant zou kunnen stelen wie om eene misdaad twee jaar gevangenisstraf onderging Ja zog het me. Het is Lord Croft 1 zei mevrouw Sherman. Lord Crowley doinsde terug. Maar dat is onmogelyk riep hy uit. Mevrouw Sherman lachte luchtig. Volstrekt niet. Hy moet jaren lang in Afrika geweest zijn, voordat hij den titel erfde, en toen de bezittingen hem ten deel vielen, wcot gij dat het eenigen tijd duurde voordat hij gevonden werd. Hij spreekt nooit over dien tijd. Ondervi'aag hem en zie, wat or gebeurt. Heel handig weet hy hot gesprek eene andere wending te geven. Dan is er nog iets vreemds. Ze zweeg en boog zich voorover, hare stom een weinig dempend. Gy weet dat een paar jaar lang Lord Croft in Afrika loefde, voordat hij naar Engeland kwam Ja, zei Lord Crowloy. Welnu, eeDige dagen geleden kwam er een man uit de Kaap in het Heerenhuis, echter zonder hem te herkennen. Ik vroeg me af, hoe datmogelyk was. Nu weet ik het. Lord Crowley staarde haar aan. Het was, zei ze, omdat hij in Afrika een baard en een donkeren bril droeg. Kunt gij raden, waarom? Lord Crowley zat ais verstijfd in zijn stoel. verklaring van den leider der socialis ten, M. Vandervelde gerust gesteld worden. Hij bekent dat de tegenparty met de crisissen van 84 en 99 niets gewonnen heeft. Wij hopen dat dit nu hetzelfde zal zijn, maar zooals de socialistische leider zegt, zal dit afhangen van onzen wilskracht en onze werkzaamheden. Vlaaaiaehe Iloogeschool. De Katholieke Vlaamsche Oud-Hoog- studentenbond der provincie Antwer pen zond een verzetschrift uit tegen het wetsvoorstel van den heer Verhae- gen strijdig tegen het voorstel der Hoo- geschoolcommissie voor de vervlaam- sching der hoogeschool van Gent. Dat verzetschrift zegt wat meer reeds over het voorstel des heeren Verhaegen is gezegd, namelijk dat gezegd voorstel aan het Gouvernement eene macht wil geven welke het reeds bezit, deze Vlaamsche leergangen in te rich ten. Het verzetschrift wijst er nog eens op dat enkel een volledig en degelijk hoo- ger ondei'wijs in zijne taal het Vlaam sche volk kan opheffen uit den staat van minderheid in welken het nu verkeert, en het herhaalt dat de Vlamingen enkel èéne oplossing zullen aannemen, name lijk de trapsgewijze en volledige vervlaamsching der Hoogeschool van Gent naar het voorstel neergelegd door de heeren Van Cauwelaert, Frank, en anderen. Teeken des tijds in Amerikaansche bladen lezen wij De afdeeling van het Ncderlandsch Verbond en de Holland Society te Chicago, hebben eene som van 2,000 dollars ter beschikking der Hooge- school aldaar gesteld, om een leergang van Nederlandsohe taal, geschiedenis en letterkuudo in te richten. Het aan- bod werd ingewilligd en de nieuwe leergang zal in de maand September geopend worden. In de Vereenigde-Staten is 't Vlaamsch Hoogeschoolondcrwijs verder gevorderd dan in.... Vlaanderen! Goede hemelzei hy. Een baard en oen donkoron bril, her haalde mevrouw Sherman, en hier is hy glad geschoren. Zegt dat niet, waarom Lord Crowley lachte. HOOFDSTUK XXX. Lord Croft's geheim. De morgenschemering was aangebroken, toen Lord Croft zijne kamers bereikte. Hot was echter reeds rolle dag, voordat hij in een onrustigon, benauwden slaap viel. De vreeselijke oogenblikkon, die hy doorleefd had, achtervolgden hom. Weer zag hij do donkere oppervlakte van het water, met de zich weerkaatsende lichtjes, het duistere park, en het gelaat van do vrouw die hy eerst getracht had te verdrinken, en daarna te redden. Onrustig wierp hij zich om. Haar gelaat had hem terwijl het donker was, achter volgd. Ook nu liet het hem niet met rust, zelfs do gedachte aan Alice verdringend, toen hij eindelijk in het heldere daglicht rechtop ging zitton en Roid mot heet wator en brieven binnen trad. Lord Croft schoof do brieven ter zijde. De gazetten zei hij ongeduldig. Breng mij de morgenbladen. Roid gehoorzaamde, en met haastige be wegingen zocht Lord Croft naar hetgeen hij vreesde te vinden. (Wordt ^voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1