J ÜNI-J ÜLI 1 91 1 Donderdag 20 Juli 1911 5 centiemen per nummer B5sie Jaar 4580 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an Arrondissement van Aalst. Naar de Republiek! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Stad Aalst.-Werkbeurs Teelt der Tomaat in volle grond. EEN EN ANDER. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-23 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- wogen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van die Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, Nr 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorö Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeroa ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsiag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, B 9 Juli, 1911. Het liberalismo had besloten het so cialisme te volgen tot aan het uilerste, voor de verovering van het algemeen stemrechtnu scheen het ook het socia lisme te willen volgen naar de Repu bliek Het is niet zonder belang hier eens te doen uitschijnen hoe de kopstukken der liberale partij het aan boox*d hadden ge legd, om het jubilé van het 75-jarig be staan der Provinciale Raden te doen ontaarden in eene republikeinsche be tooging. Vijf en twintig jaar geleden, toen men het 50-jarig jubilé van die bestuur lijke raadsvergaderingen herdacht werd eene interprovinciale commissie ge vormd, waarvan de voorzitters der 9 provincieraden deel maakten. Er werd feest gehouden to Brussel en men be sloot een vaderlandslievend adres te zon den aan den Koning. Van de 9 provincieraden zijn er 6 die eene katholiek meerderheid hebben.. De kommissie der voorzitters zou dus in meerderheid katholiek zijn en zoo legt men de koningsgezinde betooging uit welke het steunpunt was der feesten van 1886. Dit jaar mocht er geene koningsge zinde betooging plaats hebbeD. De socia listen, welke iu drie provincieraden deel maakten van de anti-klerikale meer derheid, hadden, daaromtrent, hunne bevelen gegeven aan de onderhoorige doctrinairs. Diensvolgens, en om to voorkomen dat do foestkómmissie in meerderheid katholiek zou wezen, had den de aoti-klerikalen van den Bra ban t- scheu Provincieraad voorafgaande maatregelen genomen. Zij vormden on derling eene kommissie en noodigdeu toen de voorzitters der verschillende Raden uit op eene vergadering, waar men hun keunis gaf van genomen be slissingen. Een dier beslissingen en noch wel de hoofdbeslissiug was, dat het hui deadres aan den Koning van het pro- 63' Vervolg. Onder hot zoeken werd zjjn gelaat strak en bleek, en kwam er eene vreemde ge waarwording over hem toen hij bemerkte dat het niet in dikke, zwarte letters aan het hoofd van een kolom stond, zooals hij verwacht had. Doch eindelijk vond hij het een kort berichtje, onderaan eene blad zijde verborgen. Ongeluk in Hyde Park Een bescheiden held. Gisteren avond viel eene armelijk gokloede vrouw vanaf do brug in de Ser- pentino, en werd door een onbekenden hoer gered, die mot haar naar het Royal Hospitaal zwom, en daarna weer terug zonder zijn naam of adres te willen ge ven. De vrouw zelf kon geen inlichtigen verstrekken, en alle pogingen om hem na te sporen, mislukten. Hy zonk achterover tegen zyne kussens. Deze woorden bespotton hem. Eon held hij Hij had getracht eene vrouw om te brengen, en men had een held uit hem ge maakt Hij was een moordenaar, en men noomdo hem een braaf mensch, programma was afgeschrobd. De socia listen hadden die afechrabbing geëischl; en wat konden de liberalen daartegen inbrengen Meent men dat wanneer de socialisten eens de afschaffing van het koningdom zullen eisehen, do liberalen zich daartegen nog zullen verzetten In afwachting dat het heelemaal ver vallen wordt verklaard, werken socia listen en liberalen reeds samen om het koningdom buiten alle groote openbare betoogingen te houden en hetzelve uit het nationale leven le verdringen. Men zou geen hulde meer brengen aan den koning men zou hem niet meer uit- noodigen op de feesten in de groote steden, uit vrees dat door zijne tegen woordigheid do republikeinsche over- tuigingengeu der bondgenooten van het liberalisme zouden gekrenkt worden. De koning zou zich dus moeten bepalen met zich in kleine katholieke steden aan het volk te verlootten, iQdien de verbonden liberalen en socialisten hem dat nog willen toelaten. De anti-klcri- kalen vleiden zich nu reeds met de hoop dat de koning, wanneer hij niet meer onder het oog van zijn volk ver schijnt, ook spoedig uit het hart van dat zelfde volk zou gebannen zijn, en dat hij weldra aan een van die Meroving- schc vorsten uit de vroegere eeuwen zou gelyken. Ja, in de verbeelding der liberale en socialistische bondgenooten giDg het vorstenhuis der Sakseu-Cobur- gers weldra, zonder slag of stoot, zonder bloedvergieten, verdwijnen, om plaats te maken voor het stelsel van vrijheid, gelijkheid en broederschap... de Bel gische republiek. Ja, maar daar steeg een kreet van verontwaardiging op uit het land De voorzitter van Proviucicraad van West-Vlaanderen, betoogde hoog en luid zijne liefde aan het Belgisch vor stenhuis en verklaarde met al do leden van don Raad dat men Brabant en zijne republikeinsche en anti-koningsgezinde strevingen niet volgen zou. Antwerpen, Oost-Vlaanderen, Lim burg, Luxemburg en Luik verklaarden zich al even koningsgezind en zegden dat iedere Provincieraad het 75 jarig jubilé afzonderlijk zou vieren, maar niet in aansluiting met den Provincie raad van Brabant. Hij lachte luid, wierp daarna de gazetten van zich af en sprong uit bed. Hij kleedde zich snel, door eene vreemde onrust bevan gen, en Reid bemerkte, dat zijne handen onder liet scheren beefden. Voelt go u wel van morgen, mylord vroeg hjj, en Lord Croft keerde zich snel tot hem. Bij den aanblik van hot gelaat van den man veranderde zijn eigen gezicht. Ja, Reid, ja. Ik ondervond geen ge volgen van gisterenavond, zei hij, en ik moet er vanmorgen weer vroeg op uit. Ik ik heb veel te doen. Hij zweeg aarzelend, met het scheermes in de hand. Ik zal voor den middag wocr thuis zijn, voegde hij erbij. Als mijnheer Sheringham naar my vragen mocht, zal ik hem ontvangen, anders ga ik zelf wol eens naar zijn kantoor. Ja, mylord. Lord Croft schonk zyn aandacht weer aan zijn scheren, en niemand zou uit Reid 's houding hebben kunnen opmaken, dat hij zyn meester onder eene hecte Afrikaansche zon verpleegd en lot het loven terugge bracht had, of dat ze daar ginds eens niet als heer en knecht, doch by na als vrienden geleefd hadden. Reid was nu slechts Lord Croft's kamerdienaar, en vergat geen en kele maal dat het leven iu Londen zoo ge heel anders was dan dat in de wildernis. Lord Croft keerde zich plotseling tot hem cn legde zyn scheermes neer. Reid, zei hy, houd er u op voorbe reid, dat ik Londen verlaat, ik kan iederon En zoo stonden de Brabantsche socia listen en liberalen met huune Republiek schier letterlijk alleen Er werd reeds gezegd dat burgemees ter Max van Brussel, zijn ODtslag zou geven en aan do politiek zou vaarwel zeggen. Zoowel de liberalen als de socialisten van Brabant begrepen en gevoelden, dat men legen de algemeene zienswijze was ingegaan, dat de koning nog te hoog was aangeschreven bij zijn volk om aan eene Republiek te denken, kortom dat men een kolossale flater had be gaan. En als echte tuimelaars kwamen onze zoogezegde Republikeinen op hun eerste gedacht terug. Men begon aan de andere provinciale raden al toe te geven dat er op het banket oen heildronk aan den koning zou worden gebracht cn ton slotte zou men ook al een adres aan den koning hebben willen richten. Maar de kogel was door de kerk Men wilde met de republikeinen, die allen voor den drang der omstandighe den terugdeinsden, niet verder meer aanspannen eu zoo is iotusschen aan het licht gekomen dat het bondgenoot schap van liberalen en socialisten het koningsgezinde België wel eens vroeg of laat naar de Republiek kunnen voe ren. 't Is goed dat het land over die bedoe lingen van het liberaal socialistisch bondgenootschap ingelicht weze. De liberalen zullen vroeg of laat de roodevlag volgen naar de... Republiek! Worden gevraagd door de Patroons 2 Meubelmakers. 1 Koetsier. 3 Schrijnwerkers. 1 Verzekeringsagent. Vragen der Werklieden 1 BcLangergast. 1 Hocfsmoder. Daglooners. 1 Steendrukker halve gast. dag, bijna ieder uur vertrekken. Volg mij niet, als bet een of ander belang u hier mocht houden. De inan stak met een onhandig smeekend gebaar zyno handen uit. Mylord, ik heb geen andere belangen dan de uwe. Laat my niet achter. Ik heb niemand anders dan u, en eens, mijnheer, lang geleden, in Afrika, mijnheer, hebt gij gezegd, mij de oogen dicht te zullen druk ken, als gij er toe in de gelegenheid waart. God zegene u.Rcid Ik weet 't! Lord Croft's handen omklemden dat andere, ruwe, bruine handenpaar. Reid, ik meende wat ik zei. Ik zal u nooit in don steek laten. Indien ooit een mensch een trouwen vriend had, dan heb ik er een. Reid viel hem in de rede. Een knecht, mijnheer, zei hij. Lord Croft keck hem in de oogen. Dat is soms hetzelfde, zei hij, en ik zou u honderdmaal mijn leven toevertrouwen. Reid, ge zytmijn vriend, ik heb geen en kele andere vriend, dien ik zoo geheel zou kunnen vertrouwen. Maar hij keek op zijn horloge nu moet ik ontbijten en dan gauw uitgaan. Ik ga naar Kensington. In dien Sheringham gedurende mijne afwezig heid hier mocht komen, zeg hem dan dat ik om twee ure ongeveer bij hem zal zijn ik zal op zijn kantoor komen. Hij keerde zich om cn ging ontbijten. Zyn gelaat was een weinig verbleekt. Bij het heldere daglicht viel 't hem moeilijk, zich het gebeurde van den vorigen avond Van jaar tot jaar breidt deze teelt zich uit in 't groot geteelt, levert zij winstgevende opbrengsten en in do tuinen is zij zeer aangenaam. Reeds drie maanden na de planting geeft zij schooue vruchten welke meer en meer gewaardeerd worden, Daar zij uit de warme landen afkom stig is, vraagt deze plant bezondere zor gen zonder dewelkezij niet lukken kan. Vooral heeft de natuur van de grond eene groote belangrijkheid. Hij moet eerder licht zijn, warm, rijk aan plant aarde, goed gelegen zijn en beschut tegen den noord wind. Daar de tomaat zich in korten tijd moet ontwikkelen, zal do grond goed gemest zijn. Boven eene goede dosis stalmest, goed gebroken en in den herfst toegediend, zal men scheikundige mest stoffen benuttigen om de-planting te verhaasten. Tijdens de bereiding van den grond voor do planting, zal men een mengsel vau 4 kil. superfosfaat, 3 kil. ammoniaksulfaat on 3 kil. potaschsul- faat toedienen. De potasch werkt mede tot do vorming van schooue vruchten, het phosphorisch zuur zal de rijpwor ding verhaasten en liet stikstof van het ammoniaksulfaat zal eeuen regel mati gen wasdom onderhouden. Onder de teelt zal men vloeibare mest stoffen kunnen gebruiken, alsook een bijvoegsel van stikstof onder don vorm van sodanitraat, bijzonder onmiddelijk na de herplanting, als de vruchten ge vormd zijn. De keus van sterke planten is van groot belang. De zaaiing geschiedt in broeikassen of in serren, einde Februari. De plantsoenen worden verscheidene malen herplant, hoe dik wij Ier hoe beter. Indien do planten groot en dun zijn, moet men ze in schuinsche rijën plan ten. Men delft onderden grond een ge deelte van den stam, die ook wortelen zal schieten. Na de planting, einde Mei, moet men besproeien en men bedekt den grond met stroo om de vochtigheid te behou- deD. Het afpitsen der scheuten gebeurd rond den 15 Juli of na de vorming van 4 5 trossen bloemen. Indien het eenen warmen zomer is, moet men de Bordeleescho pap gebrui ken. Geuzen w o r k Neuilly-Plaisance, bij Parijs, heeft een gouzengemeenteraad van eerste gehalte. Hoor liever De behoeftigen der gemeente worden er kosteloos begraven, maar op voor waarde dat zij burgerlijk begraven worden. Dezer dagen nu stierf 't oudste doch tertje van eei:e weduwe, dat op zijn sterfbed zijne Eerste Communie gedaan had. Toen men op het stadhuis hot over lijden aangaf, zegde men dat men hot kind kosteloos zou begraven, als hot lykje niet in do kerk kwam, Do moeder kon daar niet overZij besloot dus haren laatsten cent uit te geven, om zelf de kist'te knopen, den doodwagen te betalen, enz. enz. Weet ge wat men haar op het stad- nu antwoordde 'tls goed, als ge dat alles kunt be talen, dan zijt go niet genoeg behoeftig en men zal u van de lijst van het welda digheidsbureel schrappen Is dat geuzenwerk of niel Merk wel aan dat de kerkelijke plechtigheid gansch kosteloos gedaan werd. Scliaiulanl ineen wereld lijk {^estiehï. Over eenige dagen werd er in don provincialen raad vau Braband gezinspeeld op een afschuwelijk schandaal, dat heeft plaats gehad in hut wereldlijk doofstommen- gesticht van S'.o Agatha-Berchcm, en dat tot nu toe op bevel der vrijmetso- laarslogie was geheim gehouden. Sedert meer dan twee jaren werden in dat gesticht, dat van het provinciaal be stuur afhangt, op doofstomme en half- onnoozelo kinderen de schandelijkste helder voor oogen te stellen, en toen hij zijn tafel met het glanzende zilver en het vlekkclooze damast overzag, scheen hot niet mogelyk, dat hij daar was bespotte lijk, dat hij gisteren avond bijna den dood eener vrouw veroorzaakt zou hebben liet zweet parelde hem bij deze gedachte op het voorhoofd. Zou hij zich dan nooit van het verledeno los kunnen maken Hot had hem gisteren avond tot misdadiger ge maakt. Zou het altijd zoo zijn Hy zat op do leege telloor te staren, tot dat Reid het voor hem vulde. Hij bestreed eene gedachte, die by hem op wilde komen de gedachte, dat hy Alice zyne geheclo levensgeschiedenis vertellen moest. Hoe zou hy dat kunnen Hoe kon hy zooveel riskeeren Hij trachtte na te denken over hetgeen hem te doen stond, doch niets stond hem duidelijk voor den geest. Indien liy haar alles vertelde, wat dan Zou zo zich dan van hem afwenden 'l ln alle geval moest hy alles opgeven en heen gaan doch zou ze genoeg van hem houden om hem te verge ven Hij kon tot geene beslissing komen. Het leven zou vrcesolijk zyn zonder haar, en de dwaze hoop dat zij hem even innig lief had als hij haar, sprak luid in hem. Doch zelfs hoewel hij haar meer lief had dan zyn leven, kende hij Alice niet. liij besloot eindelijk te zullen wachter, totdat hy haar zag voordat hy tot eeno bo- slissing kwam. Hij wilde eerst zien hoeveel zi.i om hem gaf, voordat hy sprak. Hij ko? niet heen gaan, zonder haar op Lord Nethes combe de oen of andore reden op to geven, en hij zou moeten gaan. Daar hij ontdekt was, zou hij moeten vertrekken Deze gedachte herhaalde hij by zich zelf, terwijl liy in zijn rijtuig naar Ken sington reed, hij herhaaldo haar, alsof hij haar in zijn geheugen wilde prenten. bleef hom niets anders over dan heen t gaan Alice had er nooit lieftalliger uitgezien, dan dezen morgen. Zij had juist eeno be spreking mot eeno naaister gevoird, en kwam met blozondo wangen en schitteren de oogen de bibliotheek binnen, waar hy op haar wachtte. Witte zijde, riep ze uit, met kant en ruches en drio strooken op het lyfjo en veortien op de rok. Hoe vindt ge dat Ze stond naast hom, met lachende spot- tonde oogen naar zijn ernstig gelaat te kij ken. Weet go wat ik aan 't doen ben riep ze uit. Kunt go het niet raden Hij schudde ontkennend het hoofd, ter- wyl zijn hart als een hamer bonsde. Kijk niet zoo somber. Ik hob geene misdaad begaan ik bon alleen maar met mijn trouwkleed bezig geweest. Nu woet go het 1 Hy ontstelde een weinig. Haro woorden doorboorden zyn hart. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1