Donderdag 27 Juli 1911 5 centiemen per nummer 659ie Jaar 4582 Schoolwet. DE LIEFDE DIE OVERWON. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Stad Aalst.-Werkbeurs Iets over bloemen. HET KARTEL en de Gemeentekiezingen Zondagrust. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooasens, Korte Zoutstraat, Nr 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dB bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heer en. ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag vrijdag in den voormiddag. C;.10L'E «LJAJM. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 26 Juli, 1911. Het fanatiek liberaal blad LaDeniière Heurelaat aan zijne lezers weten dat de katholieken niet verzaakt hebben aan eene nieuwe schoolwet, welke hun de volledige vrijheid in den keus der school en de gelijkheid vóór de wetten moet verzekeren. La Dernière Heure heeft gelijk de katholieken hebben daaraan niet ver zaakt zij willen daaraan niet ver- zaaken zjj kunnen daaraan niet verzaken, zegt het Fondsenblad Men verzaakt aan de rechtvaardigheid niet, nooit De rechtvaardigheid in zake van school is van nu af het eerste en voor naamste punt van het katholiek pro gramma wij hebben dat niet te ver duiken, wel integendeel, wij moeten en zullen dat luidop verkondigen, opdat iedereen wel wete wat we willen, en dat vooral de geuzen nooit zouden kunnen zeggen dat ze veradderlijk gapakt zyn. De geuzen zeggen wel dat de meer derheid der kiezers met hen is, maar dat blijft nog te bewijzen. Dat zullen we toekomende jaar zien na de kiezingen van Mei. We zullen dan weten hoe de kiezers, die niets te zeggen hebben in de kleine kapellekens der liberale Associatiëu, oordeelen over het verbond dat de libe rale kopstukkeu gesloten hebben met de partijgangers van de verdeeling der goederen. Wo zullen overal en luid verkondigen dat wij gelijkheid, vrijheid en rechtvaar digheid in zake van scholen eischen. De kiezers zullen volkomen bewust zijn van betgeen de katholieken willen doen, De liberale bladen zullen natuurlijk niet ophouden te roepen dat de katho lieken het onderwijs willen vernietigen en dat ze twintig miljoen willen geven aan de kloosters. De kiezers zullen daarvan gelooven wat ze willen, Ze weten dat de katholie ken reeds 27 jaren aan het bewind zijn en dat het onderwijs meer bloeit dan ooit. Ze zullen dan beslissen wie ze liefst hebben of degenen die het onderwijs vernietigen(?!) gelijk de katholieken, of degenen die de maatschappij willen omver werpen gelijk do socialisten. Ze zullen kiezen tusscben degene die 20 miljoen willen geven aan de kloo- 64* Vervolg. Uw trouwkleed, herhaalde hij ver strooid. Toen sloeg hij plotseling de armen om haar heen en trok haar naar zich toe. Alice, riep hy uit, hoeveel houdt gy van mij Ge weet hoe zeer ik u liefheb. Houdt ge van mij ovenveel Zoudt ge mij eveneens liefhebben indien, indien ik. een nul, in plaats van een rijk man en in plaats van Lord Croft was Ze maakte zich plotseling uit zijne omar ming los. Haar gelaat bloosde. Ik heb u van morgen iets gewichtigst te vertellen. Daarom ben ik zoo vroeg reeds hier gekomen. Ik wil weten hoeveel gy om mij geeft. Zo werd eindelijk ernstig, mot toenemen de verbazing naar zijn ernstig gelaat kij kend. Haar eigen gezicht veranderde werd streng en toen weer innemend. Zij herstelde zich plotseling toen hij zweeg. Hare oogen schitterden. Wees niet dwaas, Gerald. Denkt ge, dat ik u trouw zou blijven, als ik niet van u hield Ily trok haar met een bitter lachje naar zich toe. Niet goed genoeg Alico, go weet niet, wat ge zegt 1 riep hij uit. Gy zijt dui sters gelijk de katholieken en degene die alle miljoenen willen inpal men ten voordeele van den kollektivisli- schen staat. Do kiezers zullen hunne goestingdoen. Achtende schutsels van het kiescel- leken zijn ze alleen en vrij. Indien zy de meerderheid geven aan de katholieken, dan zal dat heteekenen dat zij de vrijheid willen voor den huis vader, de gelijkheid voor de hulpgelden de rechtvaardigheid in zake van scholen. Ze kunnen zich laten verblinden en misleiden door de beloften der geuzen. Die beloften zijn wel weinig aantrek kelijk want onze geuzen voorspellen een tijdvak van onrust en beroering. Maar de menschen on de kiezers zijn ook zwak en veranderlijk. Laat ons dan veronderstellen dat zij de meerderheid der Kamers geven aan de geuzen. Daarom zullen de katholieken hunne vlag niet in den zak steken. In volle letters en schittereuder dan ooit zal de vrijheid, gelijkheid en rechtvaar digheid in zake van scholen op hun programma blijven prijken. Dan meer dan ooit Dan zullen de kiezers, in de bewoge- ne tijden die we zouden beleven, zien waar de vlag der rechtvaardigheid en der vrijheid waait. Ze zullen zien dat hetgeen de katho lieken willen alleen den vrede en de rust in het land en zijne welvaart kan verzekeren ze zullen weten waar do redding te vinden is, als ze redding zul len noodig hebben. Neon, La Dernière Heure, moet niet vreezen dat de katholieken de school kwestie zullen doodzwijgen en trachten te verduiken. Het bekomen eener meer rechtvaar dige en billijke schoolwet dan de huidi ge, blijft de eerste eisch der katholieken en zij zullen hunne beste krachten aan wenden om dien wensch te verwezen lijken Worden gevraagd door de Patroons 1 Bakkersgast. 2 Meubelmakers. 1 Koetsier. 3 Schrijnwerkers. Vragen der Werklieden 1 Behangergast. 1 Iloefsmeder. 1 Steendrukker halvo gast. i Vuurstoker-machinist. 1 Werktuigkundige. zendraaal te goed. Ik Hy zweeg weer, en liet haar plotseling los, want duidelijk rees het tafereel van gisteren voor hem op. Hij huiverde licht, trad op het venster toe en keek naar buiten. Alice keek hem een oogenblik zwijgend na. Toen volgde ze hem. Hij doet een beetje vreemd van morgen, dacht ze. Er was zeker iets gebeurd dat hem hinderde, en nu herinnerde zij zich plotseling, dat hij gisteren avond op hot bal ook nu en dan heel ongewoon had ge daan. Ze fronste de wenkbrauwen een weinig en keek naar zijn gelaat. Hij zag er bleek, afgemat uit. Een vaag gevoel van angst maakte zich van haar meester, en nogmaals kwam de oude vrees aan hare onbekende, geheimzinnige moeder bij haar boven, die wellicht de moordenares baars vaders was. Had hij iets omtrent haar vernomen Was het dat waar hij aandacht Gerald, zeg me toch wat ge hebt riep ze uit. Het is natuurlijk niets anders, dan dat ge een weinig ongesteld zijt, maar toch ziet ge er dreigend uit. Naar de uit drukking van uwe oogen to oordeelen zou men minstens denken, dat ge een moord gepleegd hebt. Spreek toch zoo niet. Hij deinsde plotseling terug. Er scheen zich een afgrond voor hem te openen, en hy stond er duizo- lig, ontdaan in te kijken. Hij kon haar niet verliezen. De kans was te groot, en toch, wat moest hij doen Nu en dan hooren wij huismoeders klagen dat zij zoo moeilijk planten en bloemen kunnen kweeken dat hunne potplanten niet vooruit willeD, treuren of sterven dat sommige hunner plant ten wel bloemen dragen, doch dat de bloeitijd van zeer korten duur is. Deze en meer andere klachten hooren wij dikwijls opgaan. Daardoor zijn wij op het gedacht gekomen eenige inlichtin gen to geven nopens het onderhoud der bloemen. Siraadplanten en bloemen hebben evenals andere planten, ook voedsel noodig en dat wordt veelal uit het oog verloren. Zoo zijn er tal van personen die, bij de teelt van bloemen en siraad- pianten, enkel regenwater gebruiken. Dat dergelijke behandeling onvoldoende is, hoeft nauwelijks gezegd. Het is klaar dat men, om te gelukken, een volledig voedsel moet toedienen, 'tis to zeggen stikstof, fosfoorzuur, potasch en kalk. Plauteo met groot bladergestel, als aspidistra, aralia, evonymus, rhododen- drou, cliva, enz. moeten eene aanzien lijke hoeveelheid stikstof ontvangen, ten einde de ontwikkeling der bladeren te bevoordeeligen. Evenwel zal men insgelijks de andere voedonde bestand- deelen toedienen. Men zal deze planten dus alle 8 dagen begieten met regenwater, waarin per liter 4 grammen zwavelzuur ammoniak 4 grammen superfosfaat en 2 grammen zwavelzure potasch bevat zijn. Bloemen als myosotis, pensees, gera niums, giroflels, stroobloemen, oeilets, flox, sleutelbloen enz. zal men insgelijks goed bevochtigen doch hier mag do dosis superfosfaat en potasch oenigzins vermeerderd worden, teu eindo het bloeien te begunsligen. Aan deze zal men dus eene oplossing geven per liter water van4 grammen zwavelzuur ammoniak 5 a 6 grammen superfosfaat en 3 gram men zwavelzure potatasch. De huismoeders, die onze raadgevin gen in praktijk hebben gesteld, zijn uiterst tevreden over den uitslag. Ook mogen zij zich gansch den Zomer in prachtig versierde woningen en ho ven verheugen. Mochten deze weinige regelen eenig- zing bijdragen om den lust der huis vrouwen te prikkelen tot het kweeken van bloemen en planten voor liet versie ren hunner woningen, dan ware onze vurigsto wensch vervuld. Willy. Hy keek het venster uit. Buiten rolden de rijtuigen vroolijk voorbij. De drukke straat was gedompeld in zonneschijn. Hoe kon hij het haar vertollen Dappere mannen zijn soms lafhartig. Lord Croft was oen dapper man, doch hij was nu, toen hij zich omwendde en Alice aankeek, een lafaard, een lafaard, toen hij bedacht, hoe zijn leven worden zou, als hij alles opgegeven had en vertrokken was. Was cr geen enkele andere uitweg voor hem Waarom moest hij vertrekken Waarom moest hij alles opgeven Behoef de hij voor een enkelen keer wel strikt eerlijk te wezen Hij had gisteren avond bijna eene laaghartige misdaad begaan. Waarom zou hij dus nu voor een weinig bedrag terug schrikken Zijn gelaat werd bleek en strak. Het loven had hem onvriendelijk behandeld. Het had den spot met hem gedreven en nu to midden van zijn geluk, bedreigde hem een algcheele vernietiging. Boven werd een begin met Alice's trouw kleed gemaakt IIoo kon hij het haar zeg gen 1 Alice, zei hij plotseling, veronderstel dat er eens iets gebeurde waardoor ik Engeland verlaten moest zou u dat veel kunnen schelen Zy staarde hem aan. Kunnen schelen herhaalde ze. Haar gelaat werd bij den aanblik van het zijne een weinig bleek en ze haalde gejaagd Men heeft gemeend dat gemeentekie zingen zouden uitgesteld geworden zijn tot in 1912, doch men is mis geweest, zij zullen plaats hebben in Oktober aanslaande. Daar in vele plaatsen kartel gesloten wordt lusschen liberalen socialisten, is het te voorzien dat in de groote steden de katholieken niet zullen gekozen wor den en iedereen stelt veel belang in de vooruitzichten voor Brussel en zijne voorstedon. Wat Brussel betreft, het kartel is nog niet gesloten, maar het is zoo goed als zeker dat het zal gesloten worden. Onze tegenstrevers zijn van beide kanten voor het kartelen waarom zou Brussel uitzondering maken op den al- gemeenen regel De heer Max, burgemeester van Brus sel, is het kartel weinig genegen, maar hij alleen is niet de baas en do meeste andere liberale kopstukken zijn er voor. Dus het kartel zal ook gesloten en de katholieken zullen niet gekozen worden. Maar zo zullen toch strijden en het kan best gebeuren dat zij meer stemmen zullen bekomen dan zij er hadden in 1907, daar vele libaralen van het kartel met de socialisten niet willen weten. De katholieke gemeenteraadsleden van Brussel en voorsteden hebben Maandag eene laatste bijeenkomst ge houden, in welke de toestand besproken is geworden. Ziellier in groote lijnen hoe ze dien hebben beoordeeld Voor Brussel, zooals hooger gezegd is. Te Schaarbeek zou het de Katholieken gespeten hebben indien do kiezingen zouden verschoven geworden zijn tot in Oktober 1912. Zij rekenen dat zij het li beraal bestuur zullen wegvagen en het kartel zal hunne overwinning niet kun nen beletten. Men weet dat zij zich in hijzonder gunstige omstandigheden bevinden, ten gevolge der schandalen van gelijken aard, onder het liberaal bestuur ontdekt. Te Etterheek, Laken en Anderlecht hebben de Katholieken gegronde hoop en ze zijn geschikt met handen en tanden te werken om tot de overwinning te komen. Inde andere Brusselsche voorsteden schijnen do Katholieken er niet op te mogen rekenen eenige hunner mannen te kunnen doen kiezen. adem. Wat bedoelt ge zei ze. Waarom zoudt ge u uit Engeland moeten verwijde ren Ik begrijp 't niet.. En hoe lang zoudt ge dan weg moeten blijven - Voor altijd, zei bij langzaam. Zij deinsde terug. Gerald, wat bedoelt ge toch riep zo uit, toon klaarde haar gezicht plotseling op. Oh ik vermoed dat er kans bestaat op de een of andere benoeming buitenslandseh voegde zij er bij. Maar neem het niet aan. Ik zou het niet kunnen verdragen, buiten Engeland te leven. Oh, Gerald, ik zou ster ven. Aanvaard het niet. Zijn hart hield eer. oogenblik op met kloppen. Dochverondersteld, <lat ik vertrek ken moest zei hij laugzaam. Oh, vertel geen onzin, Gerald, riep ze uit. Ge moet natuurlijk niet gaan. En ik zal u niet laten gaan. Ik zou voor niets tor wereld buitenlandsch willen leven. Hij sloeg do armen om haar heen. Zijne oogen keken met een hongerigon blik in de hare. -Maar met mij fluisterde hy. Ze wierp liet hoofd achterover en lachte een luide, gedwongen lach. Neen, Gerald riep ze uit. Ik zal eene onbestorvene weduwo zijn, terwijl gij af wezig zyt. Doch, haar gelaat verander de van uitdrukking gij schertst, natuur lijk. Ge gaat niet weg dat ik zeg. En nu zullen wo het over iets anders hebben, ik heb u hoopjes nieuws te vertellen. Er Daar zal het gaan gelijk te Brussel de Katholieken zullen gemeenteraadsle den verliezen maar ze zullen hoogst waarschijnlijk stemmen winnen, tenge volge van het kartel. Ia de andere groote steden Gent, Luik. Antwerpen zal het kartel voor natuur lijken uitslag hebben de katholieke uit tredende gemeenteraadsleden uit de ge meenteraden te verwij deren. Doch men heeft de overtuiging dat zij stemmen zullen winnen, omdat zekere liberalen niet voor de socialisten zullen willen stemmen. Onze tegenstrevers zullen die verplet tering der Katholieken niet als eene ze gepraal kunnen doen doorgaan, want iedereen weet van nu af dat zy, te zamen spannende, eene gemakkelijko over winning moeten behalen. Het belang der kiezing zal gelegen zijn in het aantal bekomen stemmen. De liberalen dor groote steden, welke ernstig tegen de socialisten gekant blij ven, zullen in de gemeentekiezingen eene schoone gelegenheid vinden om huunen afkeer uit te drukken. Degenen welke zich bepaald tegen het socialism willen verzetten, zullen voor de Katholieken stemmen de ande ren, welke dat nog over hun hart niet kunnen krijgen, zullen eenvoudig witte briefjes insteken. In alle geval de gemeente-kiezingen zullen een uitmunde maatstaf zijn met' welke men zal kunnen afmeten in hoe verre de liberalen wezenlijk schrik heb ben van Revolutie, Republiek en kollek- tivism. o 8 X A A E L 8 X o TENTOONSTELLING Juni - Juli 1911 OUD AELST in de prachtige kelders van het Belfort Vlaarasch Bierhuis Symphonische Concerten. Alle Zondagen van 11 ure tot 1 ure 's voormiddags en van 8 ure 's avonds tot middernacht. Alle Maandagen van 8 ure 's avonds tot middernacht. Alle Donderdagen van 8 ure 's avonds allerhande aantrekkelijkheden. Van 'smiddags tot middernacht, ('enige dienstdoende Apotheker, op Zonuag 30 Juli 1911, M. Van Caelenberg Leopoldstraat. zyn hier vreeselijke dingen gebeurd. Het geheele huis staat op stelten dat is te zeggen, wij vergaan allemaal van opge wondenheid. Margaretha is verliefd Kunt gy u voorstellen, dat Margare tha op iemand anders verliefd zou kunnen zijn dan op Jack Arlington En toch is het zoo, en ze zegt, dat ze met Lord Crowley gaat trouwen En oh, hemel oom zal het lraar nooit vergeven, want als hy van iemand een afkeer heeft, is het juist van Lord Crowley Zij zweeg en keerde zich snel naar de deur. Luister riep ze uit. Er komt iemand aan. 't Is waarlijk Margaretha, voegde zij er zacht bij Margaretha trad binnen, bleek als een geest. Zij staarde doelloos voor zich uit, en bleef toon bij den aanblik van Lord Croft plotseling staan. Is vader niet hier stamelde zo. Ze stak onzeker de hand uit om hem to begroeten. Lord Croft oordeelde, dat ze nauwelijks wist, wat zo tegen hem zei, en hij liet aanschouwen van haar gelaat maak te eene zonderlinge gewaarwording zich van hem meester. Zij was buitengewoon vastberaden en ernstig gefeest, toen zij binnentrad, verwachtend luiar vader daar tc zullen vinden. Nawas het bleek, bevend en zenuwachtig. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1