Betooging' Schollaert EEN EN AN DE it. Allerhande nieuws. Rechterlijk Kronijk. SPOBT Vliegen. Leuven, 27 Oogst 1911 De Betooging ter eere van M. Schollaert, op 27 Oogst a.s. te Leuven, geniet overal een geestdriftig onthaal. Het Comiteit heeft beeldhouwer Ver- meylen gelast met het boetsccren der herin- neringsmedalie. Do inschrijvers voor do medalie zijn reeds talrijk in al de deelen des lands. De prijs is vastgesteld op 5 fr. De in schrijvingen worden ontvangen ten Sekre- tariate, 62, Thiensclie-straat[Katholieke Kring) Leuven. Do bijtredingen der maatschappijen van ganseh België en de welwillende en krach tige medewerking van gansch de katholieko pers, geven aan het ontwerp do beteekenis eencr nationale betooging. Zij zal de on- vergcctbare grootheid en luister van den stoet van 26 September 1909 te Meehelen, doen herleven. Dat al onze vrienden als één man opko men naar Leuven op 27 Oogst. Het Comiteit verzoekt de maatschappijen zoo spoedig mogelijk hunne bijtreding te willen zenden, aan het Sekretariaat der Betooging, Thiensche straat, 62, Leuven. De Eng-elsehe kroonprins. Dc koning van Engeland onlangs gekroond heeft terzolvertijd met grooten luister de Orde vau den Kouseband verleend aan zijnen zoon en de koning en de ko ningin nemon den troonopvolger mede op hunne omreis door het land ter gele genheid hunner kroning. Üe kroonprins is ook op plechtige wijze aangesteld als Prins van Wallis. Deze heeft zich dezer waardigheid willen waardig toonen en is aanstond begonnen met het Welsch aan te leeren om de inwoners van het Vorsten dom in hunne taal te kunnen aanspre ken. Hel Welsch is nochtans geeno wereldtaal. Hier in België, kennen de Prinsen maar zeer gebrekkig de taal van de meerderheid der Belgen. Scliolen. In 1885 waren er in België 4810 logere scholen in 1910 wa ren er 7525. 738,583 leerlingen in 1885 1,409,925 in 1910. Dus 2715 scholen en 671,342 leerlin gen meer. Een klaar bewijs dat de Katholieken hel onder onderwijs vernietigd hebben. In 1875 waren er in België 24,90 p. °/0 ongelellerder. onder de ingelijfde solda ten, in 1908 waren er maar 11,37 p. meer. Volgens de heer Briand, Fransche Minister, waren er in 1882 in Frankrijk 14 per cent ongeletterde soldaten in 1909 was hel getal ongeletterden in Frankrijk geklommen tot 25 en 30 per honderd. Nochtans bestaat sedert 18S2 het ver plicht onderwijs in Frankrijk. In België is het getal niet-schoolgaan de kinderen 3 per honderd in Frank rijk 10 per honderd en in Italië 25 per honderd. In Italië zoowel als in Frankrijk be staat het verplichtend onderwijs. Kamerontbindingen. Er wordt dezen tijd zeer veel van Ka merontbiudingen gesproken; een woord je daarover zal dus niet ten onpas ko men. Sedert 40 jaren zijn er maar 5 Kamer ontbindingen geweest. 1. Id 1870. Bij de kiezingen van 14 Juni werden de liberalen geklopt te Gent katholieken en liberalen hadden elk 61 stemmen in de Kamer. De Kamers werden ontbonden en bij de nieuwe kiezingen van 2 Oogst werden dan 72 Katholieken, 48 liberalen en 4 onafhankelijkeu gekozen. 2. In 1884 werden de liberalen ge klopt in de kiezingen voor de Kamer, maar de meerderheid van den Senaat bleef liberaal. De Senaat werd onlbon- deo nieuwe kiezingen deden 43 Katho lieken en 26 liberalen in den Senaat plaats nemeD. 3. In 1892 waren de Kamers ontbon den van rechtswege omdat er beslist was dat de grondwet moest hierzien w orden. 4. In 1894, na herziening der grond wet, werden beide Kamers ontbonden om te doen kiezen volgens het nieuwe stelsel. 5. In 1900 werden de Kamers nog maals ontbonden nadat de evenredige vertegenwoordiging was ingevoerd. Dus enkel 5 ontbindingen en dat in bijzondere omstandigheden om ernstige redenen. XJilfjelegd. Vooruit schrijft De uitbarsting van geestdrift (ter gc- legenlieid van het bezoek van den Koning en do Koningen to Charleroi) was veeleer, en dat voelt elk zeer duidelyk... eene antiklerikalo uitbarsting... ecne nieuwe betooging ten voordecle van bet d zuiver algemeen stemrecht, ditmaal zon- der bet werpen van protestbriefjes. Dus volgens Vooruit, hebben de socia listen van Charleroi aan den Koning, in zeer beleefden vorm, enkel het middel ge vraagd om hem zoo gauw mogelijk to kun nen afzetten. Eene zonderlinge manier om zich vrien delijk te betoonen. Bekentenis. Vooruit schrijft dat Zuiver Algemeen Stemrecht geen doel is maar een middel, een stuk gereedschap. Meu heeft er op gewezen dat in Frank rijk het zuiver algemeen stemrecht be paald slechte uitslagen geeft. Daarop antwoordt Vooruit: Welnu het blijkt dat vele Fransche werklieden nog niet opgewassen zijn, om met hun stemrecht te doen wat er mede kan gedaan en zou moeten ge- daan worden. In Frankrijk bestaat het Zuiver Algemeen Stemrecht reeds 50 of60 jaar, men heeft het dus zoo lang te vroeg in gevoerd, en aangeziendewerklieden niet bekwaam zijn het aan te wenden zou men liet moeten afschaffen. Is Vooruit t'akkoord met die gevolgtrekking Van den anderen kant Vooruit beweert altijd dat de Belgische werklie den nog veel onwetender zijn dan de Fransche door de schuld van het katho liek gouvernement bijgevolg zulien zij het algemeen stemrecht nog slechter aanwenden dan hunne zuiderbroeders. Dat volgt logiek het eene uit het andere. Is het zoo niet Vooruit? Overweglii};. Vooruit om de burgers niet af te schrikken, heeft geschreven Dan, binnen 2ojaren, wellicht, zal do werkende klas verlicht genoeg zijn om eenen maatschappelijken rol te vervullen...» Over dat schrijven dient nagedacht te worden Wij besluiten eruit dat, volgens Vooruit, de werkende klas nu nog niet verlicht genoeg is om eenen maat schappelijke rol te vervullen... Maar Vooruit acht ze verlicht genoeg om het algemeen stemrecht te hanteeren, in de hoop dat ze daarmede socialisten op de kussens zal brengen. En dan zullon de socialistische leiders de maatschappelijke rol wel vervullen voor welke de werkende klas nog niet verlicht genoeg is. E^nat, o Heer, ons goed gedijen Laat ons, zin en ziele blij, Rijp on geluw koren pikken, In het zonnig oogstgetij. Bij de laatste schoof to volde, Als de zijse zwijgt en rust Laat ons dan uw milde gunsten, Roemen, Heer, in liefde en lust Het jaar 1908 werd gesloten met een tegoed in de kas van 3,964,653,44 fr. Voor het jaar 1909 bedroeg do over schot fr. 10617.405,23. De rekeningen van het jaar 1910 zijn nog niet bepaald afgedaan, doch van nu af mag men al rekenen op 7,400,000 fr. winst Zoo zit de toestand hierin ons België Uit de besprekingen der begrooting voor 1911, in de Fransche Kamer blijkt dat Frankrijk niettegenstaande al bet gestolen geld der kloosters, in de schuld zit tot over de ooren het tekort be draagt van nu af al dertig miljoen. Zoo staan de zaken ginder in F rank le rijk. België, met katholieken aan 't hoofd, zwemt in de weelde en maakt dikke winst. Frankrijk, bestuurd door antiklerika len ot liever socialisten, miserio versmacht in poef en krot. Spiegels, Kaders. Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek j\. Mevvaerl, Werf, 3, AALST. Het concert aangeboden aan de inrichters en deelnemers van de Aalster- sche tentoonstelling op maandag 11. in dc herstelde feestzalen van het oud stadhuis werd door een uitgelezen publiek bijge woond. Wij mogen zeggen dat al de nummers van het programma op meesterlijke wijze door onze Aalsterscho Kunstenaars ver tolkt werden. Het publiek was dus zeer voldaan en spraken de inrichters van dit kuntfeost veel lof toe. AALST. Examen, VMgendo heeren komen hunne examen af te leggen M. Frederik Eeman, ex;iam van dokter in geneeskunde 2e proef met onderschei ding. M. Frans Boeykens, exaam van dokter in geneeskunde laatste proef met onder scheiding. Onze hartelijkste gelukwenschen. Beide heeren zijn oud studenten van St-Jozefscollege. AALST.—Revolverdrama. Maan dag onderging C. Matthys de heelkundige operatie. Het kogeltje is uit den hoofdscbe del verwijderd geworden. Alles is wel ge lukt en men mag hopen dat het slachtoffer binnen weinige dagen geheel zal hersteld wezen. AALST. Verdronken. Dinsdag morgend is het zoontje, oud 2 1/2 jaren, van Van dor Gucbt Aloïs, wonende Gee- raardsbergschen steenweg in den mest- poel gevallen en verdronken. AALST. Prijsuitdeelingen. st- Jozefscollege Zaterdag 29 Juli te 8 1/2 ure. Bisschoppelijk collego St-Martin us Woensdag 2 Oogst te 9 ure stipt. Staatsmiddelbare Meisjesschool Woens dag 2 Oogst te 9 ure stipt. Muilplaag De poot- enmuilplaag ver oorzaakt hier groote verliezen in het land van Aalst. Te Erpo heerscht dc ziekte in verscheidene stallen te Lede in drie stallen, De Crcmer cn Kamicl Buyl, Heiplasch, en by Leo Overdcnborger, Vogelenzang te Hofstade zijn cr ook verscheidene gevallen vastgesteld. Do ziekte zet zich voort in de richting van het Noorden. Te Wichelen is een geval waargenomen bij den landbou wer Gustaaf De Grauwe, wijk Heide. Niettegenstaando do goede voorzorgen zet de ziekte zich ras voort. Uien Iicirclit liet publiek dat de Pil van Dr Raphael die zoo souverein is tegen de bloedloosheid, de zwakheid, de uitputtingen, de hartkloppingen, zenuw aandoeningen, de witte vloed cn de moei lijke regelen nu heden in al de apotheken wordt verkocht, fr. 1,75. Aanslag op een magistraat. Het onderzoek heeft doen vaststellen dat het bouten kistje, waarin de hclsehe ma- chien was verpakt, herkomstig was uit de chocoladefabriek R..., waar men er naar gezocht had. Het ding was er dus gestolen. De werklieden van de Wettersche poeier- fabriek zullen ondervraagd worden, om te weten op welke wijze het poeier, en ook het kistje, in de handen van Hornalsteen kwam. Dat Hernalsteen te Meenen verbleef, kwam hierdoor dat hij er ecne plaats van toezichter had gekregen by eenen bouw meester, voor wien hij nu de werken aan een klooster bewaakte. Hij had dien post gekregen op aanbeve ling van den aalmoezenier der gevangenis van Sl-Gilles. (Nadere bijzoxderheden). Het onderzoek over den mislukten laffen aanslag op den onderzoeksrechter Fromès, te Brussel, wordt ieverig voortgezet. In de kamer door Hernalsteen te Meenen betrokken, werd eene huiszoeking gedaan eenen reiszak en papieren werden aange slagen. Ook by eenen beenhouwer der IJper- straat, waar Hernalsteen op de kost was, werd eene huiszoeking gedaan, doch daar werd niets gevonden. Oscar Hernalsteen werd te Watermaal- Bcschvoorde geboren den 4 Augustus 1874. Hij was volstrekt niet verbaasd noch ver schrikt toen men hem aanhield. Hij heeft den naam koelbloedig de onomstootelijkste waarheid te kunnen loochenen. Zaterdag namiddag om 2 uur, word de I4jarige Pieter Van d'e Vyvere, van Mee nen, die burceljongen bij Harnalsteen was, bij den onderzoeksrechter te Brussel ont boden. De jongen zegde dat hij inderdaad een kistje in pitch-pin had gezien in het bureel van M. Hernalsteen, cn beschreef den vorm en het maaksel van don bak, welke juist overeen kwam, met dien waar het moord tuig in verzonden werd. Toen aan Van de Vyvere het kistje getoond werd, herkende by dat zonder aarzolen. Hêrnalsleen loo chende ooit dergelyke kis* in zijn bezit to hebben gehad. Men deed toen aan Hernalsteen opmer ken, dat het geschrift van liet adres zeer juist het zijne was. Ook de exporten hebben reeds uitgemaakt met brieven door Hernal steen geschreven, dat het adres wel door hem moet geschreven zijn. Ondanks die gewichtige ontdekkingen, blijft Hernal steen koudweg loochenen. Maandag heeft M. Gody, professor aan de krijgsschool zijn verslag nedergelegd over het onderzoek van het moordtuig. Op het emballeerpapier was met potlood geschreven Mme S... (de naam was uitge veegd) Meenen. Velours en Demitten bij VAN DEN BERGH-J0URET, Korle Zout- straat, Aalst. Vurige Liefde. Als er iemand is, die op vurige huwelijksliefde aanspraak kan maken, is het zeker de vrouw van eenen electricien, uit de Abrikozenstraat. te Brussel. De man was dronkon thuis gekomen en was toen, na eene woordenwisseling met zijne vrouw, heel gekleed op het bed gaan liggen. Maar een uur nadien werd hy eensklaps wakker, en, ontnuchterd recht springend, zag hij zich geheel door vlam men omringd. Hij kon haastig liet vuur uitdooven, door de brandende kleeren weg te werpen, en dit gebeurde gelukkig zonder erge brand wonden. De vrouw had, gedurende zijnon slaap, petrool over zijne kloeron gegoten en aan gestoken. Zij werd aangehouden, maar, na ondervraging en confrontatie, waaruit weer eene verzoening volgde los gelaten. Daarop heeft de man zijne klacht inge trokken. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° CS. Zaterdag namiddag rond 4 ure kwam Maria Smolders, 15 jaar oud, met Maria Heyndrickx, van denzelfden ouderdom, in een witgoedmagazijn der Ankerstraat te St-Nicolaas binnen. Van den hof van M. Van Houte kwam eene kar draf gereden. Het paard werd hevig gestoken door de vliegen en stormde de poort in van dokter Do Cock, die er schuins over woont. Maria Smolders het andere kind willende bescher men, werd omver geworpen on over den bil gereden. Zy had ook kneuzingen aan hoofd en armen bekomen en werd in het huis van dokter De Cock verzorgd. Hare gezellin was ook erg aan aangezicht en ar men gesteld. Beide werden in den avond naar hare woning gevoerd. De boerenzoon was zoo erg gewond dat hy ook geneeskun dige zorgen noodig had. Het paard, ten einde gestormd, heeft men naar huis ge bracht. Vrijdag avond, toen men de dagploeg, werkzaam in de koolmijn Le Gouffre to Chatelin.eau, met den ophaalbak wilde bo ven brengen, schoot eensklaps do bobijn waarop de kabel loopt in brand. Het vuur nam zulke snelle uitbreiding dat in weinige stonden geheel de kabel in brand stond en zich aan het gebouw mededeelde. De machinist Godard, omringd door de vlammen, bleef op zynon post terwijl de ophaalbak met den menscholijken last naar omhoog ging. Godard deed voor dc tweede maal de mijnwerkers die dwars door de vlammen gevlucht waren, naar omhoog gaan op deze wijze had hij 48 personen gered, doch de toestand was onhoudbaar. De mekanicien moest de vlucht nemen. Do mijnwerkers van den put n' 8 die niet moer met den ophaalbak de oppervlakte konden hereiken, moesten langs eenen on- doraarsclien weg naar den putnr 7 vluch ten, vanwaar zij gered werden, uitgenomen een Frans Hugo. Middelerwijl was de put met rook ge vuld. De reddingswerken werden dadelijk ingericht en om 8 1/2 kon men den put be reiken. Twee werklieden zijn er in gelukt rond 11 ure 's avonds hunnen gezel heelhuids terug te vinden. De schade wordt op 50.000 fr. geschat de werklieden zullen 15 dagen verplicht zijn te staken. Eene talrijke menigte stond in den omtrok van den koolput. De ontroe ring was groot. Zondag, rond 6 ure namiddag, ging een vreemde persoon te Blankenberghe in liet water. Dc zee was nog al geweldig. Niettegenstaande het herhaald geroep en getromp der redders, wilde de roekelooze bader over eenen golfbreker zwemmen, doch hij werd door den vloed meegerukt. Dc redders wierpen zich naar den ongeluk kige, maar konden hem niet bereiken; deze werd door dc golven verzwolgen. Maandag was het lijk nog niet aangespoeld- Kostbaar vuurwerk. Verleden jaar in Augustus had tijdens het afschieten van een vuurwerk te Heyst.door Aimé Van der Eist, vuurwerkmaker te Brussel, ecne ontploffing plaats. Do echtgenoote van Heiiri Maene, beenhouwer te Heyst, gen Romanic De Baets, kleermaakster te Moer- kerke, werden de eerste, den arm gebro ken, zoodat zij niet meer zal kunnen wer ken de tweede werd gewond aan de rech ter hand. Van der Eist werd verwezen tot 100 fr. boet of 1 maand voorwaardelijk tot beta len aan het tweede slachtoffer, 15,000 fr. voor stoffelijke en zedelijke schade, en 677 fr. voor heelkosten aan de echtge noote Maene, 10,000 fr. voor stoffelijke en zedelijke schade, en 592 fr. voor heelkos ten. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Iiarel Van de Putte Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Een werkman van La Louvière, die wist dat zijne vrouw in zyno afwezigheid, ongepast bezoek kroeg, kwam onverwacht thuis. De bezoeker, die hij er inderdaad verraste, was zoo verschrikt dat hy door het venster sprong en op straat mot gebro ken been opgenomen werd. De wettige man diende middelerwijl zijne vrouw eene zoo duchtige rammeling toe, dat policie en ge neesheer moesten tusschenkoraen. Alweer liberale heldenfeiten. Zondag werd te Ghlin de vlag ingewijd van de katholieke mutualiteit. De liberalen en socialisten hebben dat weer zoo uitdagend gevonden, dat zij den boel poogden overhoop tc slaan. De policio trad op en deed zeven aanhou dingen. Slechts één der aangehoudenen werd na ondervraging losgelaten. Zekere X... heeft Vrijdag namiddag, op straat, nabij hare woning, tweo revol verschoten gelost op Margaretha G..., wo nende Huishoudenstraat te Brussel, omdat deze van zyne liefde niet wilde weten. Het wapen was echter slechts met losse patro nen geladen, wat X... niet wist. Aan deze omstandigheid is het dus te danken, dat een drama voorkomen werd. Onder hovigen tegenstand heeft do policie van Oostende een persoon aange houden, op lieeterdaad betrapt van diefstal len in de kabienen. Eene huiszoeking werd ten zijnent gedaan waar men eene groote som gelds en kostelijke ju woelen ontdekte. Het is zekere H..., van Zwitserschen oor sprong. Men denkt dat de kerel deel maakt van eene bende die talryke diefstallen te Oostende gepleegd heeft. Hij werd gevan gentlijk naar Brugge overgebra-dit en ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Toen hij aangehouden werd had hij den mond vol bankbriefjes en goud stukken. Tc Leval Trahegnies reed eGn wagen hooi onder de spoorwegbrug eener koolmijn juist toen een lokomoticf er over reed. Eon gloeiend kooltje uit het fornuis viel op het hooi en wagen on vracht werden in ascli gelegd. Een gezin, dicht by het kanaal to Leuven wonend, werd na bet eten van paardenvleesch, ernstig ongesteld. De moe der overleed. Do toestand van den vader is zeer onrustwekkend, zoo zelfs dat de geneesheeren allo hoop opgegeven hebben. Wat de twee kinderen betreft zij zyn er zeer slecht aan toe. Het parket heeft de lijkschouwing der moeder bevolen. Driewoonst afgebrand te Erwe- tegem. Zaterdag morgend, om 2 1/2 ure, is dc driewoonst, bewoond door Omer Petrus, Louis Gemeen en Louis Michiels, staande op de wijk Ten Eedc, door brand vernield. Het was korls nadat het vuur uitbrak dat Louis Michiels, dio aan den arbeid moest, het gowaar werd. Hij wekte onmid- dolyk zyne geburen. Gemeen, die een ouderling is, moest zich haasten om de vlammen te ontkomen. ITeel den huisraad van Michiels en Gemeèn is de prooi der vlammer. geworden; or is geene verzekering. Van hot huishouden van Petrus is veel kapot en gedeeltelijk verbrand van zyn huis is maar het bovendeel vernield. Met grooto moeite beeft men de woning van Pelagio Decroo, handschoenuitgoefster, die er nevens staat kunnen vry waren. De driewoonst is den eigendom van Alfons Petrus en is verzekerd. De menschon die in nachtgewaad hadden moeten vluchten hebben van goedwilligen oenige kleeren gekregen. Het spaarpotje dor arme lieden bleef ook in het vuur. De gendarmen van Sottegem hebben Zaterdag morgend een onderzoek ingesteld. Men weet niet hoe het vuur ontstond Alfons Petrus had nog maar sedert cenigen tijd den eigendom gekocht. RECHTBANK VAN ANTWERPEN. Dat zijn kwakkels. 45,000 vette kwakkels in vleesch en pluimen, werden in beslag genomen in de ijskelders. Daar over werd vroeger gesproken. De 11 be schuldigden om die kwakkels te hebben doen in voorraad houden, kwamen heden voor de rechtbank. 10 werden tot 50 en 100 fr. boet veroordeeld en tot het betalen van 100 on 50 fr. schadevergoeding aan de maatschappij St-IIubert, op welks klacht die mannen vervolgd werden. Wlelrijtlen. Ronde van Frankryk. (12® rit) La Rochelle-Brest, 470 kil. Te La Roebelle vortrokken Zondagavond om 10 uur, 34 rijders voor den 12en rit. Geen enkele had dus in de elfde rit opge geven. Het was aan de Dauphinpoort dat ze vertrokken, onder de luide toejuichingen der duizende toeschouwers. De weg was langs Luchon, Nantes, Van nes, Lorient, Chateaulin, Brest. Te La Rochc-sur-Yon, passeerden des nachts rond 1 ure, 20 man in den hoofd groep Faber, Duboc, Garrigou, Deman Crmhon, Dupont, Heusghem, Ernest Paul enz. Te Nantes, om 3,40 u, is Garrigou voor aan, gevolgd van Ernest Paul, Deloffre, Charpiot, Georgot, Deman, Godivier, Du boc, enz. Alhoowel het nacht was stond oneindig veel volk langs de baan. Faber om 3,45 uro op jante, toen hy gereed is komt Crupelandt in dan is het de beurt aan Devroye en Heusghem, die er zeer vermoeid uitzien, 't Is verschrikke lijk warm Pardon, Ghislotte en Vilette houden den staart. Te La Roche-Bernard snellen ze om 6,24 ure voorby Duboc is weer dc eerste mot Georget, Garrigou, Cruchon, Dhulst, Po- thier en een tiental anderen Deman om 6,27 en Heusghem om 6,46. Te Vannes, 262 kim., zijn er nog 13 man in de hoofdgroep. Crupeland cn Deman zyn erbij, het is 7,29 ure. Te Lorient nog tien man, om 10,15, ure met Georget aan 't hoofd. Hier voorbij kunnen Maïtron on Godivior vluchten, zoo dat zij om 12,25 alleen te Quimper, 382 kilom. komen gevolgd van Garrigou, Du boc, Faber, Crupeland en Georget. Te Landernau, om 3,01 uro passeert Go divier dio zich van Maïtron ontmaakt heeft. Al de anderen zijn gezaaid. Do aankomst had in de beste orde plaats; er was eene menachenzee aan de kontrool te Brest. 1. Godivier, om 3,27 ure 2. Maïtron om4,08 ure 3. Cruchon, om 4.15 üre 4. Gorget, om 4,30 uro 5. Faber 6. Duboc 7. Garrigou. 8. Crupelandt, om 5,54 ure. 9. Cornetr 10. Deloffre, 11. Pottier, 12. Ernest Paul. 13. Deman, om 6,28 ure 14. Paulmier, 15. Dupont, 16. Lambot, 17. Charpiot, 18. Pratosi, om 7,20 ure. De gemiddelde snelheid van den over winnaar is 26 kilora. 717 m. in het uur. Gisteren Woensdag, 13" rit, Brest- Cherbourg, -105 kilometers. Olieslagers blijft wereldrecord man. Er wierd Zaterdag gezegd dat Loridan Jan Olieslagers' record had geklopt met eene vlucht van'75G kil. in 11 u.45 m. Doch wat het telegram niet melde is dat Loridan tijdens deze vlucht alle 100 kilo meters was gedaald om motorvoedsel in te nemen. Loridan vloog voor de schaal Mi- chelin 1911 en het reglement van dit jaar kent den prijs toe aan den vlieger die in eanen enkelen dag den grootsten afstand zal afgevlogen hebben. Hij mag onder weg zoo dikwijls dalen als het hem lust. Alzoo kan Loridan tusschen 3 u. 12 's morgens en 2 u. 45 's namiddags 750 kilom. afleg gen in verscheidene vluchten, doch het afstandwereldrecord van deu Antwerp- schen duivel die eenen adem 625 kilom. 200 aflegde, bleef onaangeroerd. Jan blijft dus wereldrecordman voor den afstand. Wat de schaal Michelin betreft, Ronaux heeft zich doen inschrijven en hoopt wel den afstand van Loridan te kloppen.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2