Zondag 50 Juli 1911 5 centiemen per nummer 65s,e Jaar 4584 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Gezondljeidspolitie der Huisdierei). Werkmanskring De kleinhandel en hel krediet. Zeden schandaal Uurtabel der Missen DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 u in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerea ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB §UUM. Aelst, 29 Juli, 1911. Ministerie van Landbouw en Openbare Werken. Daar het mond- en klauwzeer (muil en pootplaag) op 't oogenblik in ver- schillige gemeenten onzer streek heerscht, zal het niet ongepast zijn de aandacht der eigenaars van runddieren, schapen of varkens in te roepen op de volgende aanbevelingen. Het mond- en klauwzeer (muil- en pootplaag, thans bestaande ouder 't vee zich in de gemeenten bevindende, is het van groot belang voor de eigenaars en en houders van huisdieren (runddieren, varkens of schapen) stiptelijk de vol gende maatregelen na to lezen 1. Maatregelen op het VOORKOMEN DER ZIEKTE a) Vermijden dat andere personen dan deze der boerderij, vooral veekoopraans indestallen komen. b) Het personeel der boerderij enkel in de stallen toelaten dan nadat liet zijne handen gewasschen en zijno schoeisels behoorlijk ontsmet heeft met gekookt water, waarbij eene bederfwerende stof gevoegd is (3 p. h. bacillol, creolien, laurenol, enz.) c) Vermyden vee te koopen op de markt of in openbare veilingen. d) Het onlangs aangekocht vee gedu rende tien dagen, door een bijzonder personeel te doen bezorgen in een lokaal zooveel mogelijk van de stallen verwij derd het vee behoorlijk wasschen en ontsmetten met water, cone bederfwe rende stof 1/2 p. c. inhoudende voor aleer het met andere dieren te stallen. e) Vermijden de dieren in eenen ge- meenen waterbak te doen drinken. f) Ieder maal dat de dieren runde ren, schapen of varkens de boerderij verlaten of er in terugkomen, ze ver plichten een bad kalkmelk van 15 tot 20 centimeters diepte en 2 tot 3 met. lengte door te gaan. Om dit bad te bereiden gebruikt men 5 kil. ongebluschte kalk voor 160 liters water. Van tijd tot tijd de kalk vernieuwen om haar hare kracht te bewaren. g) In de samenwerkende of nijver- heidsmelkerijen enkel de melk aanvaar den van dieren die verblijven in de boerderyen waar geene ziekte is. Het is ook voorzichtig, gedurende het heer- schen der ziekte, de afgeroomde en ge gekarnde melk door deze samenwer kende melkerijen geleverd, niet aan de dieren te geven dan na ze gekookt te hebben. Zorg dragen goed de kruiken te wasschen en ontsmetten. 2. Maatregels tot BESTRIJDING DER ZIEKTE. Als, niettegenstaande die voorzorgen de ziekte in den stal losbarst, moet men de volgende voorschriften naleven a) De ziekte aan al het vee overzetten wanneer dezebij de ziokedieren nietinte ergen graad voorkomt. Het is inderdaad bewezen dat do ziekte, op kunstmatige wijzo voortgezet, goedaardig en van korten duur is. Daarom steekt men in den muil der gezonde dieren eenen stroo- band, bezoedeld met het speeksel van eeu ziek dier. b) Om behoorlijk den muil der zieke dieren to meesteren, moet men op voor hand, met grooto zorg, de vellekens wegnemen voortkomende van het open barsten de blazen en den muil spoelen met azyn en zeemwater c) Om de ziekte voorkomen, door tusschenkomst van de hoeven der dieren moet men ze dagelijks wasschen met water één per honderd bederfwerende stof inhoudend. Indien, niettegenstaande dit alles, de pooten aangetast zijD, moet men voortgaan ze to wasschen met het zelfde water en aan de dieren zeer droog strooisel verschaften d) Is de uier aangetast, dan moet men men melken met veel zorg en den uier met niet ranzig vet inwrijven. 3. Voeding der huisdieren. o) Voeder geven dat gemakkelijk kan gekauwd en verteerd worden meel, meeldrank, beetwortelen, wortelen, ge kookte wortels en groenvoeder bHet voeder met zout- of azijnwater begieten om de genezing der wonden in den muil te verhaasten. N. B. Het is den eigenaren of hou ders van dieren die aan mond- en klauw zeer lijden, herinnerd dat zij kunnen rechterlijk vervolgd worden, zoo zij verwaarloozen ervan de verklaring aan den burgemeester te doen, of zoo zij de dieren niet op sluiten. (Art. 319 tot 321 van het stafwetboek. DE UATIIOLIEKE van Aalst. Het was op 27 Februari 18S7, dat de Katholieke Werkmanskring van Aalst werd gesticht, uit liefde en genegenheid voor den werkman onzer stad, door den Z. E. H. De Blieck, Pastoor-Deken, M. Eugeen Van Itterbeek als Eerevoor zitters Baron Leo de Bétliuno als Voor zitter E. H. Ponnot als Bestuurder en M. Ivo Vlassenbroek als schrijver die gezamelijk met de HH. Paul De Clippele Leo De Goen, Jozef D'Haeso, Petrus De Meersman, Polydoor Minnaert, J. B. De Paepo en Eduard Van Cleemputte het eerste bestuur uitmaakten. Van het eerste oogenblik van haar ontstaan viel deze instelling ten zeerste in deu smaak der Aalsterscho werkers bevolking en stroomden de leden in dichte reien toe, tot men het verbazend ledental bereikte, waarop men heden roemen mag. Pas twee jaar gesticht, rees in den schoot van den K. W. eene instelling op die reeds gedurende twee en twintig jaren.de heilzaamste vruchten voor hare leden afwierp, wij beduiden het Zieken fonds de Eendrachtige Broederliefde, in leven geroepen op 14 Juli 1890 onder het Eerevoorzitterschap van wijlen Ba ron Leo de Betliune, en de leiding van E. H. Ponnet als Bestuurder, de HH. Van Itterbeek als Voorzitter en Vlassen- broeck als schrijver. Nog geen twee jaar later, op IS Maart 1891, eenige weken dus voor het ver schijnen der roemryke Encycliek «Re- rum Novarum van Paus Leo XIII op 15 Mei 1891 ontstond ODder het Voorzit terschap van Al. Van de Velde met Alf. Vernaeve, als schrijver den bond der antisocialistische vakvereonigingen, waaruit de talrijke vakal'deelingen, die op heden bestaan zijn gesproten. Op 10 Mei van 1900, werd ter Wetge vende Kamers de Pensioenwet gestemd, en nauwelijks was deze in voege, of op aanraden van den algemeenen voorzitter Baron Lodewijk de Betliune en van den H. R. Moyersoen werd in den Katho lieken Werkmanskring de Pensioen kas Leo XIII gesticht, waarvan M. Aug. De Goninck als voorzitter werd uitgeroepen en M. Gamiel De Cocker als sekretaris. Op een vijftien tot zestien jarig be staan, zagen wij veel verandering ge beuren, in de samenstelling van het bestuur. Beurtelings werden door den dood weggemaaid de achtbare Hoeren Eero- voorzitters, Deken De Blieck, Deken Raemdonck, Eugeen Van Itterbeek, Kanunnik Van Doren. Op 7 Februari 1900 verdween E. H. Ponnet als Bestuurder, als Pastoor van Semmersaecke. En 4 jaar nadien op 11 Juli 1904, zijnen opvolger E. H. Rom- baut, die aangesteld werd als Pastoor te Hillegem. In 1904, bestond het besturend bureel van deu kring uit den Z. E. II. Deken Roelandts, en Graaf Gamiel Lienart, Eerevoorzitters, de E. H. Noterman Bestuurder en de HH. Voorzitter en Secretaris stichters. Met nieuwe moed namen zy het be stuur in handen, als pas een jaar later, 31 Oogst 1905, eene slepende ziekte den beminden volksvriend, Ivo Vlassen- broeck naar het graf sleep, na eene acht tienjarige diepo verknochtheid aan zijne werkmansmaatschappij, welke hij troe telde, als eene diepminnende moeder haar jongste kind, omdat hij overtuigd was dat de werkerstand op deze wereld meest hulp en opbeuring uoodig had. Op 12 October 19C5 werd den betreur den Vlassenbroeck vervangen door Geciliaan De Kegel, die sedertdien het sekretariaat van den Kring waarnam. Omtrent dien lijd was E. H. Noterman zijn grootsch werk begonpen der ver deeling van den antisocialistischenbond van vroeger in afzonderlijke vakafdee- ücgen. Gezamenlijk met zijnen nieuwen sekretaris, riep Bestuurder Noterman op 30 December 1006. de machtige vrou wenvereniging Help u zelve, zoo helpt u God in het leven. Het begin van dit grootsch werk was lastig, doch de omstandigheden werkten mede, en weldra teldo den bond rond de 400 leden met een bestuur van negen leden uit den bond zelve verkozen. De noodwendigheden vereischten dat er een Ziekenfonds voor Vrouwen zou geslicht worden. In deze leemte werd voorzien door sekretaris De Kegel, die op S Nov. 1908, de Eendrachtige Zuster liefde in het leven riep. Een jaar later werd dien Onderlingen Bijstand bij ko ninklijk besluit van 20 Nov. 1909 er kend, en telde alsdan reeds een vijfhon derdtal leden. Voetstappen aangewend doorE. H. Noterman en zijnen sekreta ris, twee zielen in één lichaam, gelukten erin den Z. E. H. Deken Roelandts, Mevr. Barones Leo de Betliune en Juft. Maria De Goen, het eerevoorzilterschap van die reeds zoo bloeiende instelling te doen aanvaarden, evenals de volksge zinde Mevrouw Achiel Eeman het voor zitterschap, en de werkzuchtige Juf frouw Sidonie Volckaert het sekreta riaat. Beide Onderlinge Bijstanden van den Werksmankring werden kort nadien aan de Herverzekeringskas van het ar rondissement aangesloten. Daar of omtrent terzelfdertijd kwam er in den schoot des Krings eene gildo van het H. Sacrament tot stand, mot het doel, eene drijmaandelijksche nadering ter H. Tafel harer leden te bekomen. Tusschen al die stichtingen der laatste tyden kwam eeno vreeselijke ramp den Ivaiholiekon Werkmanskring treffen. De onmeedoogende dood rukte uit het midden dier instelling het hoofd, den gezegenden menschenvriend Baron Leo de Bethune, de spil waarop het gevaarte sinds zijn ontstaan had gedraaid. Op 28 September 1907 verspreidde zich dit pijnlijk nieuws in onze stad, en doorliep weldra als een loopend e vuur het gansche land. De Denderbode brengt hier eene wel verdiende hulde aan zijne nagedachtenis op den vooravond der plechtige zilve ren feestviering van het verheven werk, dat Aalst aan de grootsche ziel van Leo de Belhune te danken heeft. Klokke Roeland schreef het zoo wel in zijn nummer van 27 November 1907 Laudamus veros gloriosos.Loven wij de beroemde mannen Ja, 't ware een plicht voor den Ka tholieken Werkmanskring, bij dit kwaarteeuwgetij zijner stichting, in dichte drommen naar zijne jongste rust plaats te snellen, en daar op het kille marmer dat zijne stoffelijke overblijf sels bevat, als blijk van genegenheid en onvergetelijk beid der leden, eene ge denkenis na te laten, die door de tijden heen den stichter van de eerste christece werkmansinstelling in Aalst zou ver heerlijken. Op S December 1907 vergaderde het bestuur van den Katholieken Werk manskring, en verkoos met algemeene stemmen baron Lodewijk de Bethune, om zijn te vroeg ontslapen broeder Leo als voorzitter te vervangen. Aan M. R. Moyersoen werd het ondervoorzitter schap aangeboden van den Kring, en in algemeeno vergadering van 15 Maart 1908 der ziekenbeurs De Eendrachtige Broederliefde, werd hij als Eerevoorzit ter dier Maatschappij, als opvolger van M. Baron Leo, iuhehuldigd. Ziedaar in korte woorden, op sociaal gebied, de werking gedurende 25 jaar afgebeeld. Tijdens die verloopene jaren kwamen ook aldaar tot stand menige afdeel in gen die voor doel hadden de verlustiging der leden. Wij bepalen ons die aan te stippen, erbij voegende dat die instellingen met hunne wederzijd- sche besturen groote diensten bewezen, met door hunne feestelijkheden, reizen, vertooningen en concerten, de leden soms in eeno andere lucht te plaatsen dan deze der fabriek, en hun de uitspan ning te hebben verleend welke zij door de medehulp dier vroolijko vertakkin gen, gedurende de verloopon 25 jaar ge noten. Wij zeggen hier dank, namens ons werkvolk aan de Koor, Turn, Sport, Reepers, Trompetters, Tooneel, Harmo- nicaisten en Reizigersafdeelingen, die gedurende vervlogen ty'den den meesten bijval genoten bij onze bevolking. Ten slotte van rekening, op 26 Mei 11. werd de E. H. Noterman, Bestuurder van den kring, en bijzondere bescher mer der vakvereonigingen uit het mid den dier werkersschaar gerukt, en geplaatst als Pastoor te Zulte. De Werk manskring was meer dan eene maand zonder geestelyke bestuurder, als plot seling op 29 Juni de mare in de stad werd verspreid dat E. H. Onderpastoor Van Laere, als opvolger van den E. H. Noterman, door het bestuur van den Katholieken Werkmanskring werd De werkersbevolking verheugde zich, en 't was zooals de heer Lod. de Bethune het bij zijne aanstelling zegde Zijne benoeming was als het gevolg van een referendum dat hot Aalstersch werkvolk over hem had gemaakt. Wij twijfelen geen oogenblik of de achtbare heer Bestuurder, zal zich van dit referendum waardig maken, en het werkvolk onzer stad, dat hem om zoo to zeggen benoemde, beschutten tegen alle onrechtvaardigheden die het zouden bedreigen. In een woord, wij vragen maar een klein, dat hij zou de voetstappen van den E. H. Noterman betreden, die voor niets achteruitging, en noch vriend noch vijand spaarde wanneer het 't welzijn goldt, der dierbare instellingen die zijne geestelijke overheid hem had toever trouwd. Door de heeren Volksvertegenwoor digers Franek, Vekemans en anderen, is een uitgebreid wetsvoorstel neergelegd dat eene reeks hervormingen in onze wetge ving ten voordeele der kleine burgerij in zake krediot voor handel en nijverheid in voert. Dit wetsontwerp laat toe krediet te bekomen op den gezamenlijke» inboedel, op de zaak zeil, zooals zij staat en gaat. Iedereen weet dat eene loogende affair eene handelswaarde heeft door de klan dizie, de in huis zijnde goederen, de werk- toestellen, het loopend huurceel, het uit hangbord, enz. Sommige zaken worden voor 10, 20 of 30 duizend frank en meer, verkocht. Nochtans is het voor de nering doeners tot hiertoe onmogelijk van die zich in hun bezit bevindende waarden ge bruik te maken om krediet te bekomen. Wel kan men geld leenen op een huis, maar niet op eene zaak. Het voorstel voor ziet in die leemte, en wordt het tot wet, dan zou de kleine burgery hier een welkom middel tot krediet vinden. Het bestaan van zulk pand zou ingeschreven worden, gelijk eene hypotheek. Verders stelt het wetsontwerp voor dat de loopendo fakturen zouden kuunen wor den afgestaan aan bankiers door eenvoudig endossement, zooals dit nu met wissels ge schiedt. Daardoor zou worden voorzien in eene groote leemte, die nu daaruit ontstaat dat de kleine nijveraars en neringdoeners geene wissels op hunne kliënten kunnen trekkon en die wissels dus ook niet aan de bank kunnen aanbieden om er krediet op te bekomen, Ten derde, laat het wetsvoorstel toe, als er over de goede hoedanigheid van gele verde waren gedaan werk of fabrikaat, twist ontstaat, zonder kosten eenen des kundige duor den Voorzitter der Handels rechtbank te benoemen. Ook zullen klach ten desaangaande niet later dan eene maand na de ontvangst mogen geschieden. Ten vierde wordt ingevoerd, de regel dat de fakturen binnon de maand na inle vering moeten betaald worden of anders van rechtswege 5,50% intrest opbrengen. Eindelyk wordt voor alle rekeningen van minder dan 500 fr. tegen slechte beta lers eene zeer eenvoudige proceduur voor gesteld dio zoo goed als zonder kosten zou zyn. Men zou niet meer kunnen dagen per deurwaarder een zegeltje van 50 centie men met twee koppijen der faktuur, neer gelegd ter griffie der Handelsrechtbank zouden voldoende zijn om vonnis te be komen. Ziedaar in korte trokken de beteekenis van het wetsvoorstel. Do kloine burgary die zoo vlijtig en neerstig is in wat zij onderneemt, lijdt zeer erg bij gebrek aan krediet, en liet zou zeker wenschelijk zyn in dit euvel zonder uitstel te kunnen voorzien. Over acht dagen is er een afschuwelijk zedenschandaal aan 't licht gekomen dat voorzeker aan het geoefend en waakzaam oog van den voerman der Aalsterscho vuilniskar niet zal ontsnapt zijn, maar dat hij zich wel zal wachten door zijne spe cialisten te laten behandelen. Deze azen slechts op zoogezegde klerikale zeden schandalen en wroeten alleen met welge vallen in den modder dat zij na er zich eens duchtig aan goed gedaan te hebben op anderen werpen. Nu dan, de Brusselsche bladen deelen het volgende mede Men verneemt dat er, sedert twee jaren onzedige feiten gepleegd zyn gewor den in het officieel provinciaal gesticht voor doofstommen van Berchom-Sint- Agatha. De slachtoffers zyn allen ongeluk kige kinderen die in dat gesticht besteed zijn. De plichtige is een bewaker, de genaamde G..., door den invloed der vrijmetselaars- logie benoemd en die, dank hieraan op allerlei wijzen bevoordeeld was. Over twee jaren reeds, was dat mon ster overgeschreven geworden, maar hij was te goed beschermd om iets te vreezen te hebben. Eindelyk, over ettelijke weken hebben zijne ongelukkige slachtoffers eenen Jeeraar van bet gesticht ingelicht en deze heeft zynen plicht gedaan. Metselbroedcr G..., heeft natuurlijk de vlucht kunnen nemen Het gesticht voor doofstommen van Berchem Sint-Agatha is door de Logie met het geld der lastenbetalers der provtneïe Brabant opgericht om het geslicht voor doofstommen van Woluwe- Sint-Lambert, dat door de Broeders van Liefde bestuurd wordt, in den grond te boren. Do aangehaalde feiten bewyzen dat de Logie de opvoeding van ongelukkige weer- looze schaapjes van kinderen aan., be kwame handen toevertrouwd Zij bewijzen ook dat een metselbroer ongestraft, tweo jaren lang na overge schreven geweest te zijn, eenen hoop onge lukkige schepseltjes van kinderen kan misbruiken en daarna de deur voor hem open vindt om de plaat te poetsen. Meer zullen wij over die droevige feiten niet zeggen. Wij zijn voorzeker dat ons liberaal orgaan der firma Vijf ezels en Co, hier over zal zwygen als versmoord. in de. parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sir.t-Martinus Zondagen 5, 6, 7, 8, 9, 11 ure. Weekdagen 5 6, 6 lU, 7, 7 lL, l, 10, ure. Kerk vau St Joseph Zondagen 5 7s> 7, 8 '/s. 9 >/s, 11 ure. Weekdagen 6, 6 l/2. 7, 8, ure. Kerk van Mijlbeke Zondagen 5, 6 Vs, 7 i/s, 9, ure. Weekdagen 6, 7, 8, ure. Bekentenis. Vooruit schrijft dat Zuiver Algemeen Stemrecht, geen doel is maar een middel, een stuk gereedschap. Men heeft er op gewezen dat in Frank rijk het zuiver algemeen stemrecht be paald slechte uitslagen geeft. Daarop antwoordt Vooruit Welnu het blijkt dat vele Fransche werklieden r.og niet opgewassen zijn, om met hun stemrecht te doen wat er mede kan gedaan en zou moeten gedaan worden. In Frankrijk bestaat liet Zuiver Alge meen Stemrecht reeds 50 of 60 jaar men heeft het dus zoo lang to vroeg ingevoerd, en aangezien de werklieden niet bekwaam zyn het aan te wenden zou men hot moeten afschaffen. Is Vooruit t'akkoord met die gevolg trekking Van den anderen kant, Vooruit beweert altyd dat de Belgische werklieden nog veel onwetender zyn dan de Fransche door de schuld van het Katholiek Gouvernement bijgevolg zullen zij het zuiver algemeen stemrecht nog slechter aanwenden dan hunne zuiderbroeders. Dat volgt logiek het oenen uit hot an dere. Is het zoo niet Vooruit 1 ♦V FJehl uit liet. IVoorilen. Vrijdag avond laatst hadden tc Amster dam de herstemmingen plaats voor de ge- meentekiezinge. Daar bestaat het eennamig stelsel hot is te zeggen dat de stad verdeeld is in om schrijvingen, die elk een lid benoemen. In verschillige omschrijvingen stonden debehoudsgozinden, katholieken, en geloo- vige protestanten tegenover do socialisten. De uitslag hing af van de houding der libe ralen. i l a n d e 1 s l> 1 a d hoofdorgaan der liberalen, heeft dezen aangeraden liever voor de behoudsgezinden te stemmen dan voor de socialisten omdat de werking dezer matsten noodlottig is voor do gemeente. Vele kleinere liberale bladen hebben denzelfden raad gevolgd. In België zouden de liberalen nog liever voor den duivel stemmen dan voor do Ka tholieken. Rattenverdelging. De ratten doen veel schade en zijn zeer ge vaarlijk als verspreiders van besmettelijke ziekten, zoo voor menschen als voor dieren. Om ze met goed gevolg te bestrijden neme men ongebluschte kalk men stampe die fijn en men voege er eene gelijke hoe veelheid suiker bij. Men menge ailes gopd dooreen en men strooiedie lekkernij op de plaatsen waar do ratten komen. Ze eten zeer gaarne suiker en zulllen het mengsel met gulzigheid binnennemen. Iu de maag zal de kalk gebluscht worden door het vocht der maag en de ingewanden zul,en verbranden wat natuurlijk den dood voor gevolg heeft. Men zal gewoonlijk de ratten dood vinden aan den boord van eenen vuil- of mestput want de dieren zullen den hevigen dorst willen lesschen, die het verteert. Muizen zullen zich op die manier ook wel laten vangen. D© roodo papen vre ter». Overal onderscheiden do roode kopstukken zich door hunnen haat te°-en den godsdienst en hunne hatelijke uitvallen tegen de kloosterlingen in het walenland vooral munten zy daarin uit. Nu een der hoofdmannen van de socialisten in Borinage citoyen Bastien, is ziek en heeft eene ope ratie moeten ondergaan. Hij heeft daar voor zynen toevlucht genomen niet tot een wereldlijk gasthuis, maar tot eene kliniek door Zusters van Liefde bediend en de verstokte papenvreter wordt thans door de kloosterzusters verzorzorgd. En niettemin eischen de roode kopstuk ken de verwereldlijking der officieele gast huizen en zij spuwen vuur en Wam wanneer een arme vraagt om gebracht worden naar een gasthuis, door zusters bediend. 't Is oprecht schandelijk en wrarkroe- nd Uithongering-, - Alhoewel het voorgesteld was door M. Oonrardjr, socia- hst, heeft de anticlericalo meerderheid van don provincieraad van Brabant liet voorstel verworpen, om ook de kinderen der vfiie scholen deelachtig te maken van liet crediet oer schoolsoep. Arme Katholieke kinderen. Die mogen maar crevoeren, om de liberalen plezier te doen. W-t do Katholieke lastenbetalers be treft, die zyn juist goed genoeg in hunne oogen om op te brengen voor dit liberaal kieswerk, dat zy van het onderwijs hebben gemaakt. De uithongering .- dat heeten dio onna volgbare kluchtspelers de nationalo oplos sing der schoolkwestie Kartel. Tot groot verdriet - der klenkalen, schrijft La Dernière Heure, wordt do bewoging ten voordeele van liet kartel meer en meer algemeen La Dernière Heure heeft het leelijk mis op, als ze meent dat de Katholieken daar zulk groot verdriet in hebben. Het sluiten van kartels bevestigd ten volle wat de Katholieke bladen van over lang geschreven hebben, namelijk dat liberalen on socialisten koeken van ééuen deeg zijnkurk vervolgers eerst en vooral. Het kartel kan, in de groote steden de Katholieken uit de Gemeenteraden verwy- deren, dat weet elkeen en dat feit is van geene beteokenis. Maar het kartel zal voorzeker vele ge matigde liberalen doen walgen en voor gevolg hebben dat zy zicli afscheuren van de klieken welke naar Republiek en kol- lektivism voereu, We zien niet in dat de Katholieken daar zoo groot verdriet moeten in maken.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1