3 Donderdag 5 Augustus 1911 5 centiemen per nummer 65sie Jaar 4383 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan If 1 j 4 van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Franc-magons! De bevolking. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. EEN EN ANDEIt. BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij Ci. Van de Putte-Goosnens, Korte Zoutstraat, N* 31 "n in alle Postkantoren des Lands. Ij Jt Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUK sum Aelst, 3 Oo«8J, 1DII. De Vrijmetselaar of Franc-magons houden zich enkel bezig met liefdadige doeleinden, zegde de heer Goblet d'Al- véilla, grootmeesters der Ridders van Truweel en Moortolbak. Ze houden zich niet bezig met politiek zegde hij ook nog. We moeten er bij voegen dat de heer Goblet, als hij dat zegde, in het open baar sprak tot menschen die geen Franc- raagons zijn, en die hij wilde gerust stellen. Ongelukkiglijk voor don heer Goblet d'Aiveilla is men ook te weten gekomen hoe hij spreekt tot de Vrijmetselaars in de logo, als hij denkt dat oningewij- den hem niet kunnen hooron. Ziehier wat hij zei over de liberalo nederlaag van 1884, in eenen omzend brief, welke den 26 April 1886 aan al de Vrijmetselaars werd gezonden. Het Groot-Oosten van België kan niet ongevoelig blijven aan de rampeu welke in dezen laatsten tijd, in de on- gewijde wereld de grootste beginselen van onze orde getroffen hebben en die de overwinningen van den vrijmetse- laarsgeest, welke het best bevrijd schenen hebben in gevaar gebracht.» Dus de vrijmetselaars waren niet on gevoelig aan de-rampen van het libera lism. Dezelfde omzendbrief duidde als oor zaken van die rampen vooral aan, de verdeeldheid onder liberalen en, om de eendracht te herstellen in dc liberale partij had de loge, zoo zegde do omzend brief, een gemeenzaam program opge maakt. Op liet program komen voor le Verplichtend, kosteloos en wereld lijk onderwijs 2° Scheiding van Kerk en Staat en afschaffing der jaarwedden der geeste lijken 3° Wijzigingaanart. 47 der Grondwet betreffende het kiesrecht. Daaruit blijkt klaar, niet waar, dat de Vrijmetselarij zich niet bezighoudt noch met politiek.noch met godsdienst. Reeds in 1875, tien jaren vroeger, had P. Van Humbeek, die lator minister van onderwijs werd, gezegd in do Loge: Het katholicism is een lijk dat de aar- de belemmert, ik zal het in den put werpen. Ook een bewijs, nietwaar, dat de loge zich niet om den Godsdienst bekommer de. Illillii 65e Vervolg. Alice was naar hem toegekomen. Hij ging een half uur geleden uit, zei ze. PÏij wil niet gelooven, dat liet u ernst is ten opzichte van Lord Crowley. Margarctha uitte een vreemden, zachten kreet, en in Lord Croft's oog werd baar gelaat nog strakker en bleeker en ver schrikkelijker. Hij zal bet spoedig genoeg gelooven, zei HOOFDSTUK XXXI De vreenatie vrouw. Door een samenloop van omstandigheden vond Lord Croft geen gelegenheid meer om ernstig mot Alice te spreken, en wol- licht ontbrak hem den moed daartoe. Ge hebt my nog niet verteld waarom ge in 't eerst zoo ernstig waart riep ze van af den stoep, toen hij eindelijk naar zijn rijtuig terugkeerde maar dat kunt ge my van avond wel zeggen. Zij sloot do deur en ging in huis terug, luchtig naar hare kamer boven huppelend, dio met kleedingstukken als opgevuld was. Maar zal men zeggen, de vrijmetse larij eerbiedigt toch onze wetton, en vooral de Grondwet, "We zegden reeds hooger dat de vrij metselarij in het program der liberale partij heeft geschreven do scheiding van Kerk en Staat en de afschaffing van de jaarwedden der geestelijkheid, welke de Staat moet betalen, ingevolge eeno over eenkomt tussclion den Paus eu Napolo- on I. Do Vrijmetselarij zou dus eenvoudig dat akkoord, eerlijk aangegaan, willen verbreken ten profijto van den Staat. Dat is een misbruik van macht welke 7.ij reeds in Frankrijk heeft doen plegen. Maar onder andere opzichten ook zijn de Franc-magons niet zeer eerbiedig voor de Grondwet als zij in de loge bij elkan der zijn. De eerbied voor de Grondwet bespot ten zij als afgodendienst, een hulde- bewijs dat slecht is gelijk al do andere li en dat de Vrijmetselarij ten allen prijze moet vernietigen. Dus, indien ze konden ze zouden do Grondwet afschappen, en er eeno maken naar hunnen eigen zin. Nochtans geven die mannen zich in liet openbaar uit als de aangestelde ver dedigers der Grondwet en van de vrij heid onder alle vormen. Wat die vrijheid zou zijn, dat kunnen wij opmaken uit de woorden van den heer Solvay, diezegdedatde katholieken onbekwaam zijn om te ondorwijzen, .De handelwijze van andere vrijmetse laars laat ons ook genoeg voorzien hoe zij de Grondwet en de vrijheden zouden eerbiedigen. 't Is onder voorwendsel dat de nieuwe schoolwet tegen de Grondwet was, dat zij die wet, welke de vrijheid van elkeen waarborgt hebben bestreden. Zaterdag 24 Juni 11. gaf de heer Fur- nèmont, socialistische volksvertegen woordiger van Charleroi, cene meeting te Auvelais. Daar in de richting van twee kerken wijzende zegdo hij Voor den dienst dien zij bewezen, zou hunne plaats in het diepste van dc Samber zijn. Hij zou dus de kerken afbreken. Gezel Dcmblon. heeft eens gezegd dat men van de kerken feestzalen zou maken en Vooruit heeft eens in den zelfden zin geschreven, Al de Franc-Magons, heizij liberalen, hetzij socialisten zijn evengoed togen de wetten die onze vrijheid waarborgen als tegen den Godsdienst zei ven. Slechts weinige wclcen scheidden haar nog van haren trouwdag, en de drukte begon reeds. Zy koek nu vroolijk de kamer door. Zij had Lord Croft's gelaat luchtig uit hare ge dachten verbannen. Do ernstige zaak, waarover hij had willen spreken, bestond ongetwijfeld uit iets, dat zij gedaan had wellicht was ze te gemeenzaam geweest met den een of ander ze herinnerde het zich niet, maar het was zeer waarschijnlijk en misschien was hem dat ter oore geko men. In alle geval zou het huwelijk binnen enkele weken plaats hebben, en dat was het eenige, wat haar voor het oogenblik belang inboezemde Zij nam een zyden onderrok die op een stoel lag, schudde hem uit, hield hem voor een tot den grond reikende spiegel staande voor zich, en trad eenige schreden achter uit om hot effekt beter te kunnen beoor- deelen. Toen bemerkte ze plotseling, dat Marga- retha zwijgend en onbeweeglijk in do diepe vonsternis zat, wierp den rok weer neer, en snélde op haar toe. Margarctha, riep zo uit, tante zal zich nog ruineeren voor mij. Ik krijg de prach tigste kostumen. Ik zal me zelf niet moor kennen als ik getrouwd ben, en bedenk tocli eens, Margarctha ze knielde naast baar neer Margaretha, bedenk toch eens stel u voor ik, een niets zulk een huwelijk sluitend Ze wierp een vluggen blik om zicli heen. De cijfers der bevolking op 3i Decem ber 1910, door liet Staatsblad medege deeld men moet die jaarlijksche op gave niet verwarren met de uitslagen der volksoptelling, die eerst op het einde des jaars zullen gekend zijn verdie nen bijzondere aandacht. Zij zijn inderdaad, zooals de Brussel- sclie briefwisselaar der N R C t terecht doet uitschijnen, voor de toe komst van het land en voor de verhou ding van Vlaming tot Waal van het grootsto gewicht. Die cijfers leeren op 31 December laatst telde België eene bevolking van 7.516,750 inwoners waarvan 3.373,531 mannen en 3.782,219 vrouwen. Op die 7.516,750 Belgen woonden er 4.776,934 in de Vlaamsche en 2.739,S16 in de Waalsche provinciën. Niet allen die in Vlaanderen wonen zijn Vlamingen. In de provincie Bra bant is er zelfs een gedeelte dat volledig Waalsch is. Dal gedeelte draagt 178,532 inwoners. Maar daarentegen bewonen 170,000 Vlamingen de Waalsche pro vinciën Luik en Henegouw. Ais men nu weet dat liet doordringen van Vlamingen in het Walenland steeds grooter is, dan dat van Walen in Vlaan deren iets wat voldoende verklaard wordt doorde tweetaligheid der Vlamin gen tegenover do ééataligheid der Wa len, en door liet feit dat de Vlamingen naar Wallonië gaan als laudbouwer en terwijl de Waal geheel door de Waal sche nijverheid wordt ingenomen dan mag men gerust de inwoners der Vlaamsche provinciën voor Vlamingen houden en die der Waalscho voor Wa len, die kleine schommeling, welke eer der 'tVlaamsche element bevoordoeligen zou, iu acht genomen. Wij staan dus voor 4.776,934 Vlamin gen tegenover 2.729,876 Walen, een klein derde meer dus, of nader beschre ven 63,6 t. h. Vlamingen tegen 36,41. h. Walen. Deze cijfers zouden niet anders dan de groote mcereerheid der Vlamingen be wijzen. Zij houden echter veel meer in, want zij toonen dat de Vlaamsche pro vinciën in éèo jaar tijd 58,359 inwoners bij'wonnen, terwijl dit cijfer voor de Waalsche provinciën 6596 is hetgeen voor Vlaanderen eenen aangroei van 1,24 t. h. geeft, tegen 0,25 t. h. voor de Wallonië, aangroei die dus ongeveer vijfmaal sterker is in Vlanderen dan in het Walenland. Ze had niet naar Margaretha's gelaat geke- kon, en zag niet dat hare handen, die in haar schoot lagen, als van koude beefden. Het is juist oen sprookje, Margare tha, vervolgde Alice. Ik heb alles gekregen wat ik verlangde alles, waaraan ik be hoefte had rijkdom, een titel eene hooge positie. En bedenk toch eens Wellicht was mijne moeder eene buffetjuffrouw Maar in allo geval heeft zij niets meer met mij te maken. Daarmee heb ik afgehandeld. Binnen enkelo weken zal ik Mevrouw Croft zijn. Ze zweeg om zich noch dichter naar haar nichtje toe te buigen, terwijl hare oogen straalden, hare handen de koude handjes van Margaretha omklemden. Margaretha ik kan u niet zeggen, hoe ik mij gevoel. Het is te heerlijk. Maar sta op Margaretha, en help mij het nieuwe toillet aan passen, dat zooeven gekomen is. Ze greep Margaretha's werkeloos lig gende handen, maar tot hare verbazing gaven ze niet mee. Ze bleef plotseling staan om haar in het gelaat te kijken. Neen nu niet, zei Margaretha. Ik kan nu niet meegaan. Alice trok de wenkbrauwen vragend op terwijl ze naar haar keek. Ze verbeeldde zich, dat eene rilling Mar garetha doorschokte, doch Margaretha's stem beefde niet. Ge wilt werkelijk met Lord Crowley trouwen vroeg ze. Deze vaststellingen van den briefwis selaar verdienen inderdaad de aandacht te trekkeD, wat de heer Frans Van Cau- welaort ook dezer dagen in de Kamer deed, waar hij, de vruchtbaarheid van den Vlaamschen stam vergelijkend bij de onvruchtbaarheid van den Waalschen zegde zekere fierheid te gevoelen. Die fierheid is dat wij, Vlamingen er bewust van zijn en weten aan welke zijde de toekomst van België ligt. H. H. De plannen van M. Carton de Wiart. Deze minister zal een deel zijner va cantia besteden aan do studie van het zecvaarttuchtwetboek, waarover M. de Broqueville de Kaner onderhield tijdens de bespreking van zijne begrooting, alsook aan die van bescherming der kin deren, een wetsontwerp reeds in 1891 door M. Lejeune neergelegd. De achtbare minister zal een wetsont werp op het beursspel gereed maken in den zin, door hem reeds over eenige weken uitgelegd in eene voordracht ter Beurzo gehouden. Men bevestigd daarenboven dat de minister van Juticie eerlang eene omreis zal doen naar al de weldadigheisscholen en gevangenissen des lands. Een nieuwe volkvertegenwoordi ger. Uit Kortrijk wordt gemeld dat M. De Ridder zijn ontslag neemt als senator, daar zijn gezondheidstoestand hem niet toelaat langer in den Senaat te zetelen, M. R. Vande Venue, volksvertegenw. zal hem in den Senaat opvolgen. M. II. Van L*ynzele, plaatsvervan gend volksvertegenwoordiger zal dus Kamerlid worden. Het Cartel te Brussel. Men weet dat de Socialistische Werkerspartij aan do liberale groepen van Brussel Ligue en Associatie, eene beraadslaging, in hare algemeene vergadering genomen ter kennis bracht, waar zij zich bereid verklaarde in de huigdige omstandighe den, met de oppositiepartijen een kartel te sluiten op gementelijk gebied, elko toetredende groep hare volledige poli- tioke onafliankelijkneid behoudend. Het bestuurbureel der Vooruitstre vende Liberalo Associatie van Brussel, dit voorstel in overweging nemend, be slist aan de Ligue en aan de Werkerspar- Margaretha knikto toestemmend. Alice hield don adem in. Maar waarom riep ze uit. Ik kan u niet zeggen waarom, zei Margaretha, maar ik zal hem trouwen als hij dat wenscht. Dat heb ik u gisterenavond reeds gezegd. Alice laciite. Dat weet ik immers wel riep ze uit. En ik zal nooit ooms gezicht vergeten. Ik geloof, dat hij denkt dat ge gok geworden zijt en in allo geval zal hij u nooit met Lord Crowley laten trouwen nooit. Weer werd Margaretha's gelaat vastbe raden en ernstig en bleek. Ik zal met hem trouwen, zei ze zacht. Alice, or niets van begrijpend, staarde haar ontdaan aan. Hoe zijt gij in 's hemels naam toch verliefd op hem geworden zei ze. Margarotha gaf geen antwoord, doch Alice bemerkte het niet, want op dit oogenblik werd er op de deur geklopt, en trad er een kamermeisje binnen. Er is beneden cene vrouw, die u te spreken vraagt, zei ze, cn zegt, dat haar naam Russell is. Russell Russell Alice keek haar verwonderd aan. Ik ken niemand, die Rus sell heet. Wat wil ze Dat heeft ze niet gezegd, juffrouw. Maar ze zei, dat liet belangrijk was, en dat gij haar ontvangen moeat. Alice's gezicht helderde op. Ob, het is ocne kloermaakster die tij het aanbod te doen het kartel te slui ten op de volgende grondvesten de heersschende toestanden,zoo in het sche- pencollegie als in den raad, zouden bly- ven, dit is de Ligue zouden 3 zetels verkrijgen in het College, de socialisten 2 en de progressisten 1. De 4 zotels in den raad aan de katho lieken te ontnemen, zouden verdeeld worden als volgt2 zetels aan de geko zenen der Ligue, 1 zetel aan de progres sisten en 1 zetel aan de socialisten. De Koning zal, in hoedanigheid van burger vau Laeken, op 29 Oktober de plechtige inhuldiging van het nieuwe gemeentehuis bijwonen. Plezante betooging. - Uit eene offlcieele opgave, verstrekt door de inrichters der betooging van 15 Aug. ten voordeele van het algemeen stem recht, blijkt dat uit een twintigtal plaat sen te samen, Gent inbegrepen, do so cialisten 15,650 man zullen zenden en de liberalen 9,650. Men ziet dat de rooden in deze betoo- ging, die vooral hunne propaganda moet bevoordeoligen, de hoofdrol zullen spelen, De liberalen mogen meetrekken aan den wagon, die hen zal overrijden Hoe er bij de werking ten voordeele dezer betooging met spek wordt gescho ten, blijkt uit hot feit, dat de Werker de aanwezigheid van lOOOmuziekskorp- sen voorspelt—gerekend aan 40 man per. korps maakt reeds 40,000 muziekanten. Op den duur zulllcn er meer spelende dan niet-spelende manifesteerders zijn tenzij men aanneme dat ze gelyk spelen Handelsblad Kiezers op 18 jaar. Vandervelde zei over enkele weken op eeno meting Op 21 jaar mag een jongeling eone vrouw kiezen maar op 21 jaar mag hij niet een volksvertegenwoordiger kiezen. Vandervelde heeft zich -bedrogen Een jongeling van 18 jaar mag reeds in 't hu welijk treden de socialisten zijn dus zelf ook onrechtvaardig. Zie eens, op 18 jaar eene vrouw mogen kiezen en gecncn volks vertegenwoordiger. In sommige streken treden de jongelingen nog veol vroeger in 't huwelijk, soms van dertien of veertien jaar hoe wilder do streek, hoe vroeger gewoonlijk de huwelijksouderdom is vast gesteld. Ge ziet, er bestaat een groot ver band tusschen do ouderdomsgrëns van het huwingsrccht en die van 't kiesrecht 1? Maar de socialisten kunnen hunne volgelin gen alles wys maken. Rousseau heet, niet Russell. Stuur haar naai* boven. Margaretha stondop, toen de meid de deur dicht deed. Ik wil haar niet zien, zei ze. Ik wil do japonnen veol liever bewonderen, als ze eenmaal klaar zijn. Tot later dan, zei Alice vroolijk. Toen keerde zo zich om opende een kast, en haalde de costumes te voorschijn, die Ma dame Rousseau vervaardigd had. Ze spreidde ze een voor een op hot bod uit, en stond juist op liet punt om ook het laatste toillet te voorschijn te halen, toen er op de deur geklopt werd. Binnen, riep ze, zich omwendend, en het kamermeisje stak haar hoofd naar binnen. Madame Rousseau, zei zo. Alice bleef verwonderd staan. Tegenover haar stond niet Madame Rousseau, doch eene armelijk gekleedo vrouw, mot rood op haar verlepten hoed. Alice staarde haar ontsteld aan. Zijt gij Madame Rousseau vroeg zij. De vrouw schudde het hoofd. Haar go- laat droeg een vreemd onbeschaamd lachje. Wie zijt gij dan vroeg Alice. Ik ben Charlotte Russell, juffrouw, luidde hot antwoord. Ik kom u sproken over den man, met wicn gij gaat trouwen don man, die zich Lord Croft noemt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1