Donderdag 10 Augustus 1911 5 centiemen per nummer C>5'le Jaar 1387 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan .van da Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Verdedigen wij onze Rechtei), CHRYSANTHEMUMS Opgepast. Vooruit,, over eene neerlaag der liberalen. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag Van iedere week onder dagtee- ening van den volgendon dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. Van de B'uite-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Rekiamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorö Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeroa ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde dit blad. landen zich te wenden ten bureele va a Aelst, 9 O ogsf1911. Onder dezen titel deelt De Postrijder het volgende schrijven meê, waarop wij de ernstige aandacht onzer Katho lieke Hoofdmannen inroepen Volgens de ministerieele verklaring, door M. de Broqueville afgelezen, blijft het schoolwetsontwerp behouden behal ve cenigc veranderingen toe tc brengen aan de wijze van toepassing. De eigen lijke geest der wet blijft dus behouden. Alle Katholieken zullen zich hierover verheugen Het kon, ten andere, niet anders. Se dert te lang reeds waren onze rechten van familievader, van vrije en gelijke burgers schandelijk miskend. Sedert lang waren wij, die de meerderheid uit maken,als parias behandeld.Wij bevon den ons in eenen toestand waar onze geloofsgenooten, in protestantschè lan den, zich zelf niet in bevinden. Al zou men ons verwijten zaken te herhalen, die wij reeds meermalen ge schreven hebben, toch rekenen wij het ons ten plicht hiertegen protest aan te teekenen. Het land moet weten dat. zoo onze tegenstrevers de zoogezegde onzijdige school aannemen, wij integendeel niet langer meer genegen zijn, ons dezelve te laten opdringen. Het staat hun vrij, op dit gebied, do meening te hebben die zij willon. Maar wij ontkennen ben volstrekt het recht en niemand zal zulks kunnen betwis ten ons te dwingen hunne zienswijze aan te nemen. Overal, op alle oogenblikken, tot dat wy voldoening bekomen zullen hebben, moeten wij kloekmoedig en fier onze rechten van Belgissche burgers laten gel den. Het oogenblik is ernstig. Allen, zonder eenige uitzondering, welke ook de toestand weze van ons fortuin, welke ook onze bezigheden wezen, wij hebben eene zending te vervullen. Het school gebied, ten andere, is ons bijzonder gun stig. Wat ook de opgehitsten, zoowel als de ophitsers zelve, mogen zeggen, het volk dat zijn gezond verstand heeft, hot volk dat zoozeer genegen is voor de vrijheid en rechtvaardigheid, het volk dat begrijpt boe wettig onze eischen zijn En zoo men hier of daar oeüige werklïe- den ontmoet, die meenen dat wij on gelijk hebben, dat onze eischen over dreven zijn, wees verzekerd dat deze ongelukkigen op den dwaalweg gebracht 66e Yorvolg. Alice stond doodstil. Eeno zonderlinge gewaarwording had zich van haar meester gemaakt. Hare keel werd als dicht gekne pen, Werkelijk zei zo, gij wilt mij over Lord Croft spreken 1 De vrouw knikte. Ze keek het rijk ge meubelde vertrek rond, en er vertoonde zich eene begeerige uitdrukking in hare kleine oogjes. Alice staarde haar aan. Zoover zij wist, had ze haar nog nooit ge zien, en toch maakte het onaangename gevoel zich van haar meester, dat de vrouw met haar en al het hare bekend was. Wie zijt gy herhaalde ze scherp en waarom wilt gij mij over Lord Croft spre ken De vrouw beëindigde hare inspectie van het vertrek, en keek Alice met brutale donkere oogen aan. Een grimmig lachje verspreidde zich over haar grof gelaat. Ze knikte tegen hot bevallige meisje, dat zulk een sprekend contrast met haarzelf vormde en trad toon met geheele verloochening van haar eigen armoedig uiterlijk een slap, naderbij. Alice stond hoog opgericht voor haar, zijn door behendige comediaoten of leu genaars die er hun belang in hebben. Aan deze ongelukkigen die men in slaap wiegt en bedriegt moei man duide lijk uitleggen wat wij vragen, men moet hen op klare wijze doen begrijpen dat onze tegenstrevers hen bedriegen de op werpingen dio zij ons doen valsch zijn. Wij zouden willen dat uit al de hoeken onzer twee arrondissementen voordracht gevers ontstondendie eiken Zondag op de dorpen aan het volk gingen verkondigen, dat het hun rechthunne vrijheid is, die wij verdedigen met onze rechtenonze vrijheid. En dc.ze pogingen zouden niet vol doende zijn. Zij zouden moeten volledigd worden, door de onderrichtingen, de propaganda van man lot man gedaan. Ghristene werklieden, katholieke be dienden, patroons met naastenliefde be zield, hoog de harten De strijd is hevig maar de overwinning wacht ons, want men mag niet twijfelen aan de zegepraal van Recht en Rechtvaardigheid. Voorwaar, dat dient overal navol ging. met groote bloemen KULTUURZORGEN Op .aanvraag van eenige lezers volle dig ik gaarne de inlichtingen betrekke lijk do teolt van chrysanthemums. Deze plant is zeer vraatzuchtig; voor zien van sterke wortels, put zij gauw den grond uit, daarom zult gij, onder do gedaante van vloeimest, aan den grond de elementen van terug gevon welke de planter uitgehaald heeft. Herneem uwe plant op het oogenblik waarop gij ze in haren redelijk kleinen pot gelaten hebtwanneer de wortels de wanden ervan bekleedt n, verpot gij ze, en nog vervolgens tot dat zij in hun nen bestemden pot staan, (20-22c) op deze plant kunt gij 3 a 4 bloemen ver krijgen van behoorlijke grootte. De te gebruiken grond is de zelfde als die welken ik in de voorgaande kronijk voorstelde. Volgens uwe behoeften, kweekt gij uwe planten wel ééne bloem of wel 3a4 bloemen (gewone teelt) indien gij spe- cimenplanten verlangt (10 a 15 groots bloemen per plant) verpot ze nog eens in kuipjes van 30 35 cent. doormeter in dit geval moeten de scheuten ingone- pen worden, tot dat gij de noodige ver takkingen bekomen zult. slank en sierlijk ia haar witte rok en blouse. Haar donker haar omgolfde in weelderige lokken haar mooi gelaat. Hare donkere oogen schitterden, en ze deed een stap in de richting van do bel, alsof zij do vrouw haar afscheid wilde geven Doch deze zette hare hand in de zijde en glimlachte onbeschaamd, achter hare dikke lippen eene rij afgebrokkelde tanden ver- toonend. Dat zou volkomen nutteloos zijn, zei ze. Gij deedt beter, eerst to luisteren naar hetgeen ik te zeggen heb. Alice bleef plotseling staan. Ietsin die vrouw joeg haar schrik aan. YVel? zei ze, zeg me wat het is, en vlug ik heb geen tijd to verliezen. Gij zijt geheel en al bij vergissing hier toegelaten, en ik heb het druk van morgen. Dat zie ik, zei ze. Heer, ja Dat zou ik denkon. De toebereidselen voor het hu welijk, zie ik De toebereidselen tot ellende en verdriet evenzeer, daar kunt gij zeker van zijn. Hare brutale oogen staarden Alice aan. Alice deinsde terug. Wat bedoelt gij riep ze uit. Hoe durft gij hier komen om zoo to spreken Ik wil geen oogenblik langer naar u lui steren, Ik Zij trad op de bel toe, doch de vrouw legde de hand op de hare en hield haar al dus tegen. Ze keek in de hardvochtige zwarte oogen, en het bloed week langzaam uit hare wangen, een gevoel van afgrijzen Do scheuten die zich ia de oksels dor bladeren ontwikkelen moeten zorgvul dig weggenomen worden namelijk degene die do bloemkool omringuo, dit laatste punt is zeer belangrijk. Die groote bloemen moeten op kloeke stengels ontwikkelen, daarom wanneer de bloemknop zich niot hoog genoeg ontwikkelt, (dwergen worden) nijp hem dan uit en bewaar een der drie scheuten dio hem omringen o.n den stengel te verlengen en zoo de bloem op de bepaal de hoogte te verkrijgen. Ten andore, valt er aan te merken dat de tweede bloempot, bij deze worten, eene schoone bloem oplevert dan do eerste. Wanneer de chrysanthemums in hunne bestemde potten staan, worden zo in volle zon en in vrije lucht geplaatst de pot zal tot aan den rand in den grond gezet worden, men zal daarbij niet ver- waarloozon met eene paal eene holte to maken juist over het gaatje van den pot; zulks om te beletten dat de aardwormen in den pot zouden dringen. Deze planten van talrijke wortels voorzien zullen meest verdampen wan neer zij aan do zon blootgesteld zijn, zij zullen dus dikwijls moeten besloten wor den, maar daarmede put de grond zich heel gauw uit en om uwe planten in goeden staat te houden en zo eenen schoonen bloei le verschaffen, zijt gij verplicht bijvoegelijke meststoffen toe te dienon. Neem een vat van ongeveer 100 liters en vult het met water waarin gij de vol gende meststoffen laat oph-ssen 200 gr. zwavelzure ammoniak, 400 gr. en 200 gr. zwavelzure potasch, giet uwe plan ten met dit mengsel 3 keeren op do week, geef hun verder zuiver water. Deze herhaalde begietingon zullen aan de planten de noodige elementen verschaffen, volgens hunne noodwen digheden en beletten dat de groei ophou- de, heigeen voorde plant altijd nadeelig is. Hunne werking zal zich doen gevoelen op het vormen van krachtige en'stijve stengels, van donkergroene en breed- ontwikkelde bladeren, eindelijk op het ontluiken van uiterst met schoonm-e tint dan de andere. De roest, deze schrikke lijke ziekte, vernielt de strafste planten op korten tijd hot best gekende genees middel is de peutasulfurc van potassium (2 gr. per liter water men besproeit er mede al de aangetaste planten. Zoodra de bloembotten goed gevormd zijn worden de planten in de serren ge bracht, men drage wel zorg, ten minste gedurende de eerste dagen, de deuren en vensters dag en nacht open te laten. G. IMPATIENT, Leeraar, Tuinbouwschool, Vilvoorde. en vrees maalde zich van haar meester, Wat bedoelde dio vrouw Waarom sprak ze zoo vreemd Ze boog zich voorover, met een leolijken glimlach hai'o afgebrokkelde tanden ont- blootend. Ik durf dat, zei ze, omdat ik meer van den man, met wicn gij trouwen gaat, af weet, dan gij zelf, hoewel ik zelf het gisterenavond pas vernam en zelfs toen nog piet, want pas van morgen hoorde ik werkelijk alles omtrent hem, en toen nog slechts bij toeval doordat ik een portret van hom in eene gazet zag. Welnu Alice's keel was droog. Welnu herhaalde zo. De vrouw lachte, en hare oogen schit terden. Op dat oogenblik waren er sporen van vroegere schoonheid op haar gelaat waar te nemen. Blijkbaar was zij eeno Creoolsche. Haar geelo huidskleur en zwarte oogen en haren getuigden dat. Zo boog zich dichter naar Alice toe, haar met een hardvochtigon, wraakgiorigen blik aan ziende. Alice deinsde plotseling terug, want die vrouw keek alsof ze haar haatte. Ik vond hem gisteren avond, vervolg de ze, maar toen wist ik nog niet, hoe hij zichzelf noemde. Pas van morgen hen ik daar achter gekomen, en hoe hij 't klaar gespeeld heeft, begrijp ik nog niet, maar Gerald is altijd slim geweest. Hij zag uit wegen, waar andere menschen met de De Belgische kiezers moeten zich niet inbeelden dat hun toekomstig geluk al leen door hot algemeen stemrecht zal verzekerd worden. Neen, onze anti-clericalen hebben nog andere cadeaukes in voorraad, tot groo ter heil en geluk van de dappersten onder de Galliërs zooals Julius Cesar zaliger de Belgen noemde. Een dezer cadeaukes is 'het alleman soldaat M. Samson Wienor heeft in don Senaat verklaard dat, met het stelsel der liberalen, de minister van oorlog zooveel mannen zou hebben als hij maar wen- schen kon. Het stelsel der liberalen men weet wat het bcteekenf. De liberale linker zijde is niot eens tevreden met de af schaffing der plaatsvervanging en het stelsel van één zoon per gezin zij wil algemeener. dienstplicht, 't is te zeggen, «I de zonen in du kazerne. Ziedaar de ondragelijke last, die de linkerzij op 't land wil laden, al draagt zij ook zorg de pil te vergulden door te zeggen met vermindering van dionst- tijd. Ga. maak dat aan de ganzen wijs eens dat ze de mannen vast hebben zullen de militaristen wel uitleggen dat ver mindering van diensttijd onmogelijk is, wat overigens door generaal Hellebaut erkend word. Ziedaar een ander schoon vooruitzicht van den triomf der anti-clericalon al uwe zonen naar de kazerne en de begrooting van oorlog minstens ver dubbeld. Mag het geen schoon cadeauke ge noemd worden 't Is geen uitvindsel van ons, 'tis M. Samson Wiener, een der groote liberale kopstukken, die het openlijk heeft ge zegd 't bestaande leger is ontoereikend we moeten nog meer soldaten hebben. Schooldwang en sol daten dwang, zie daar dus wat de gecoaliscerdou ons aan bieden in ruiling vau het bewind. Ziet ge de menschen zich haasten om zich al die plagen op den hals te halen, alleen om de doctrinair-radicaal-socia- listische rommelzoo terug het meester schap te bezorgen. Meer vrijheid in schoolzaken en zoo weinig mogelijk soldatao, ziedaar wat heter past hij den aard en by 't karakter der Belgen. Handelsblad handen in het haar zaten. Lord Croft noemt hij zich. Lord Croft 1 Ze herhaalde den titel lachend, en Alice staarde haar doodsbleek aan, terwijl een diep afgrijzen zich van haar meester maak te. Hij heoft het er in alle geval prachtig afgebracht, vervolgde de vrouw. Heer 1 als ge hem mot zijn glunmenden hoogon hoed en zijne mooie jas en zijn gouden horloge ketting ziet, zoudt go niet kunnen gelooven dat hij, ze zweeg en lachtto schril zoudt ge nooit kunnen gelooven, dat hij toch slechts Gerald Turner is Oh hij hoeft zich aardig wat fijne manieren aangewend, sinds hij Afrika verliet. Ik verzeker u, ze klopte op hare borst en staarde Alico met hare brutale zwarte oogen aan, zelfs ik her kende hem nauwelijks, zoo is hij veran derd. Alice was ontsteld. Onwillekeurig maak te do vrouw indruk op haar. Het was natuurlijk onzin. Ze was gek of dronken, maar toch word het Alice hij don aanblik van haar uitdagend golaat zeer be klemd aan het hart. Ze trachtte hare kalmte .te behouden. Zo trachtte kalm lo spreken. Ik begrijp niot wat gy bedoelt, zei ze, en ik begrijp niet waarom gij tot mij komt. Ge hebt blijkbaar Lord Croft voor iemand anders aangezien. Gij moest naar hem toe gaan en hem dien verklaren... Het luide lachen der vrouw verhinderde haar om door te gaan. Denkt gij dat ik dat niot roods gedaan Vooruit is in de wolken over eene neerlaag der liberalen. 't Betreft wel de liberalen in Holland, zegt het Handelsblad, maar het hoera geroep van het roode blad, over de neer laag hunner geestverwanten in Neder land, zou toch onze liberalen tot naden ken moeten stemmen, als.,., ze nog tot nadenken bekwaam waren. Volgens een broeder-orgaan van Voor uit te weten Het Volk, vao Amsterdam, hebben de socialisten bij de gemeente- kiezingen in Nederland in 't geheel 57 zetels veroverd. Die 57 zetels zijn meest allen verloren door liberalen, enkele slechts door cleri- calen, maar Het Volk juicht er vooral over, dat het gezegevierd heeft over het kapitalisme. En Vooruit laat er niets af én schrijft Wij wenschen onze Hollandsche broeders hartelijk, zeer hartelijk geluk over dien triomf, gansch door eigen krachten bekomen, in een fier onafhan kelijk alleenstaand tegenóver gelijk welke burgerpartij i In de groote steden als Den Haag, Am sterdam, Zaandam, Rotterdam, Deventer is de vooruitgang schitterend. Maar in kleinere plaatsen als Veen- dam, Wormerveer, Vlissingen, enz. is do winst niet minder belangrijk, ja, op het platteland, waar alleen het boe renbedrijf telt, in Friesland b. v. is do vooruitgang der sociaal demokratie on betwistbaar. Onze noorderbroedors hebben nijdig gewerkt, vurig gepropagandeerd. Eere zij hun strijdlust, hunne wils kracht Voort op dén ingeslagen weg 1 Voort tot den volledigen triomf onzer klasse De zegepraal in Holland is een goed voorteeken voor onzen zegepraal in Ok tober. Hip, hip, hoera voorde Hoilandsche S. D. Arbeiderspartij Wij, van onzen kant, wenschen wer kelijk de liberalen van België geluk met hoiidgenooten, die don dood van het li beralisme als de schitterendste triomf hunner klasse beschouwen. En het dient opgemerkt, dat ginder, in Nederland, het liberalisme iu het al gemeen nog niet eens tot de kartelpoli- tiëk is afgedaald. heb riep ze uit. Oh, ik ben dadelijk op hem afgegaan, maar hij trachtte mij om den tuin te leiden. Maar ik ben niet'gek. Ik bezit bewijzen, en ik zal u zoggen waar om ik tot u bon gekomen. Niet omdat ik hem terug wil hebben, want dat zou ik niot willen maar omdat ik hem haat en hem een spaak in het wiel wil steken, en dit do beste manier daartoe is. Want ge zult hem niet uit liefde trouwen Ze Jachtte weer. En als hij niet Lord Croft is, zult go niets met hem te maken willen hebben, he Alice wierp haar hoofd achterover. Gij vertelt onzin, riep ze uit, natuur lijk is hij Lord Croft. Denkt gij dat de advocaten zich met dergelijke dingen niet bemooiën Denkt gij dat hij de menschen zou hebben kunnen bedriegen Eu denkt gij dat hij zich in zulk een gevaar zou be- geven Indien hij niet de werkelijke Lord Croft was geweest, zou dat al lang uitge komen zijn. Hij heoft reeds langer dan een jaar in Engeland eeno aanzienlij ko positie bekleed, en hij was nog langer dan dat aan de Kaap, waar vandaan iedereen, dio hem daar kende, hierheen had kunnen komen om hem te ontmaskeren. Ja, gij vertelt onzin gij tracht mij schrik aan te jagen, doch ik ben geen kind meer. Ga naar Lord Croft zelf on zie, wat die u te zeggen heeft. Het gelaat der vrouw werd dreigend. Er spraken wraakzucht en diepe haat uit. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1