EEN EN ANDEIi. Vollen Aflaat Parochie van 0. L, Vrouw Rechterlijk Kronijk. Allerhande nieuws. Reisbeschrijving Neen, het wordt enkel gestraft, veria- laten door liet kiezerskorps, omdat het te veel geschipperd heeft, zich bepaalde bij academische bestrijding van het soci alisme waarvoor de socialisten na tuurlijk do schouders ophalen en den stier nooit bij de horens dierf grijpen. Als we ons zoo de socialisten van het lijf moeten houden zuchten er de oude liberalen, die den rug toekeerden aan den staf en de partij lieten verzwakken, daar ze nog den moed niet hebben over te komen tot de eenig soliede anti-socia listische party in den lande. Aan dit voorbeeld kan men voorzien hoe het in ons land zal gaan, waar de liberalen zelf overal de socialisten voor uit helpen en bijstaan en met hen kies- verbonden sluiten om ze er boven op te brengen, daar waar ze nog machteloos zijn. En het resultaat Het zal zijn gelijk in Holland, in verhouding spoediger en vollediger, en de socialisten zullen dan nog harder kunnen roepen dat 't socialis me het kapitalisme geklopt heeft. Want Vooruit erkent het het blad verwacht enorm veel van het kartel in Oktober, voorden vooruitgang der so cialistische gedachten. En daar zetten onze liberalen zich voor in 't zweet in dezen warmen tijd Het weer ïn Augustus. Alvorens de voorspellingen voor Augustus mee te deelen herinneren wij onze lezers nog eens wat de oudo generaal ons voor de maand Juli voorspeld had. Ziehier van af den 6® zou eene warmtegolf over ons land komen: van 19 tot 31 onverdraaglijke hitte. Men ziet dat de voorspellingen van den ouden generaal maar al te juist waren. Zoo hy nu voor Augustus weer gelijk krijgt, dan kunnen wij gerust naar de Noordkaap of IJsland verhuizen, want ziehier wat hij ons voorzegt Yan 1 tot 12 toenemende warmte,iederen dag onverdraaglijker. Van af den 69 zal de gemiddeldo temperatuur in België bijna overal 40° in de lommer bedragen. (De hoog ste warmte in Juli was 35° 8 te UkkeL) Den 13® of 14® onweders cn stortregens. Yan 15 tot 25 zeer schoon weer. De warmte altijd zeer hevig zal beter verdragen wor den, omdat men er aan gewend zal zijn. Op 26, 27 en 28 hevige onweeren, vergezeld van stortregens. Van 29 tot 31 schoon en warm, met eene gemiddelde temperatuur van 30 graden. Oufdat belooft. Hcliildei'ijen. De schilderij De Molen welke aan Rembrandt toegeschreven werd, was aan eenen grooten Amerikaanschen liefhebher ver kocht voor 21/2 millioen. De kooper deed de schilderij eens was- schen en de wasscher ontdekte dat do schilderij niet van Rembrandt was, want hij vond er den naam op van eenen anderen schilder, minder bekend. Er zijn er nu die beginnen te twijfelen of Rembrandt wel ooit bestaan heeft. Verplichtend onderwijs in Frank rijk. Van Le Journal des Débats, li beraal republikeinsch blad van Parijs Wat men den moed moet hebben vast te stellen is, dat de wet op het la- ger onderwijs niet toegepast wordt en en dat elk jaar een groot getal der kin- deren niet ter school gaan. d Van den anderen kant heeft de af- schafflng van een groot getal gestich- 0 ten van vrij onderwijs de uitbrijding i) van het lager onderwijs niet bevorderd en het zou niet te verwonderen ziju dat de jaren die gaan volgen een groot getal ongeletterde milicianen opgaven die grooter is dan deze van heden. Ten andere, indien men de cijfers nagaat, opgegeven door de krijgsover- heid, in plaats van bestuurlijke statis- tieken, treft men 44,163 ongeletterden aan onder de ingelijfde jongelieden die geene piplomas konden overleggen en welke men aan een examen heeft B onderworpen in de eerste dagen van hunne aankomst in de kasern. Het is niet schitterend voor eene wet welke de verplichting bevat. In België, zonder verplichting, was verleden jaar in de provincie Limburg geen enkele miliciaan die niet lezen en schrijven kon. De Jaclit. De jacht zal open gaan den Zaterdag 19 Oogst voor Vlaan deren en een deel van het Walenland, en den 26 Oogt voor het overige deel van het Walenland. Men zegt dat er veel wild is. D© Bijenteelt. Alles heeft zijne goede zijde, ook dezen Somer. Staande groenten, wortels, boonen, an dijvie, enz. te verdrogen op den akker, integendeel wrijven zich de bieboeren in de handen, omdat, naar het schijnt, de honing zoo uitstekend is gelukt. De honingoogst, waaraan men is be gonnen, is namelijk de witte honing, de fijnste van het jaar. Het schijnt dat hij dees jaar overvloedig zal zijn men schat hem op 15 kgr. per korf daaren boven zal hij dik, helder en heel zoet zyn. Zooveel te beter de bijënboeren heb ben het de laatste jaren kwaad genoeg gehad en velen zelfs waren reeds op hot punt de bjjënteelt vaarwel te zeggen. Om 't zagen te Ivelet- ten. Vele redenaars schatten de waarde hunner redevoering naar den duur dat ze aan 't woord blijven. Dat kan de toehoorders in de meeste geval5 len erg vervelen. De volkstammen van Midden Afrika hebben een doeltreffend middel uitge vonden om dat vervelend zagen te belet ten wanneer een lid der stam in het openbaar spreken wil, moet hij gedu rende gansch zijne aanspraak op éèD been staan. Ge moogt er zeker van zijn, 't wordt daar kort en goed getrokken. "Wat. ze willen. In zijn nummer van Vrijdag drukt Vooruit de liedjes die zullen gezongen worden, in de betooging van 15 Oogst, aan de welke dé liberalen ook deelnemen. Ziehier eenige stroofjes van het liedje Stemrecht march Wat kan paap (1) en tijran(2)doen verdwij nen Het Stemrecht Wat is voor hen een' der grootste pijnen Het Stemrecht Dus vooruit voor dit Recht Maar blijft steeds aan't roodo vaandel g'hecht Wat kan paap en tijran doen verdwijnen Het Stemrecht Aan ons straks uwe kerk en kasteelen En 't Stemrecht Wat kan slechts onze wonden nog heelen Het Stemrecht Dus vooruit voor dit Recht Maar blijft steeds aan 'troode vaandel g'hecht Aan ons straks uwe kerk en kasteden En 't Stemrecht Ziedaar wat de socialisten willen door het Stemrechtverwezenlijken alles omverwerpen, priester en koning doen verdwijnen, kerk en kasteel, huis en erve ontrukken Opdat iedereen liet wel zou weten, zul len zij het, den 15 Oogst, te Brussel luide zingen. En opdat iedereen wel hun zang zou verstaan, neemtVooruit de voorzorg op voorhand het liedje te drukken. Allo liberalen, helpt maar neerstig mede aan dit vernielingswerk Hier komen wij op terug. (1) priester (2) koning. Een zeer gezond weerke. Mogen wij de geneesheeren geloovcn, dan is de warmte allergezondst voor vele personen. Inderdaad, zoo de landbouwers over de droogte klagenis deze een ware zegen voor de lijders aan rheumatiekt en jicht en die zijn talrijk ten onzent. Anderzijds mogen do maaglijders in de handen wrijven, want de warmte verplicht hen hun verterings orgaan te laten rusten, lichtere spijzen te nuttigen en een passend regiem te volgen. Verder nog is het een weerke van eer ste klas voor lijders aan borstziekten, die sedert veertien dagen de beste kuur doen die zij konden wenschen, de droge lucht daarvoor uiterst voordeelig zijnde. Wel klaagt men van gevallen van bloed opdrang, doch die komen niet talrijker voor dan op andere tijden, waar zij aan andere oorzaken te wijten zijn. Kortom, de algo- raeene gezondheidstoestand hoeft zich over die hitte niet al te veel tcklagen. Om bladluizen te verdelgen. Neem een veer en strijk de diertjes voor zichtig weg vooral in de hoekjes, en leg daarbij den pot op zij, zoodat de beestjes op den grond vallen en niet weer in den bloempot. Of anders neem wat afvaltabak, 't onderste bijvoorbeeld en laat dit in water trekken. Als gij daarmee de bladluizen in smeert, gaan ze ook dood. Ook met tabaks rook kunt ge ze er af krijgen. Zet daarvoor een of meer potten in een bak of doos of kist en vul deze met rook, door er met een pijp in te blazen of door er een schoteltje met gloeiende kooltjes in te zetten, waarop ge tabaksafval strooit. De luizen vallen dan eraf, en gaan dood. I.M.I.I.C.C. G.Z.I.C. in de Kerk der Arme Claren Cole tienen. Zaterdag 12 Augusti feestdag der li. M. Clara, om 6 ure de eerste Mis met Uitstelling van het Allerheiligste Sac rament tot na het Lof, om 7 ure de tweede Mis. Om 3 ure het Lof. Aalst, (Mijlbeke). o Meisjesscholen op de Moorselbaan. Tentoonstelling van het Naaiwerk der schoolkinderen, op Zondag 13, Maandag 14 en Dijnsdag 15 Augustus 1911, 's mor gens van 10 tot 12 uren 's namiddags van 2 tot 5 uren. RECHTBANK VAN DENDERMONDE Messteken te Aalst. Den 27 Fe bruari, 1® karnavaldag, rond 11 ure des avonds, kwam Fliep Van den Steen in ge zelschap van zijne vrienden huiswaarts, toen zij in do Veld3traat vijf gemaskerden ontmoetten, waarvan eene, zekere Felix Arijs, koolgraver, thans soldaat, hen be- leedigde. Arijs sprong naar den makker van Van den Steen en wildo hem slaan. Daarop kwam Van den Steen zijnen vriend De Lepelaar ter hulp en dadelijk was men aan 't vechten. Na dat de 2 man nen onmecdoogend afgeslagen waren werd Van den Steen opeens door zekeren J.-B. Perdaens, koolgraver te Erembodegem, in de linker borst gestoken. Terwijl hot slachtoffer badend in zijn bloed ten gronde viel namen de anderen do vlucht. Van den Steen was gedurende 4 maanden ziek. Perdaens, die 2 dagen na het feit aan gehouden word, krijgt 16 maanden ge vang en 100 frank boet. Arys van Erembodegem, 7 maanden ge vang en 100 fr. boet en wordt ter zitting aangehouden. Pieter Fransaer, telegramdrager te Erembodegem, 3 maanden gevang en 50 fr. boet. Jan Nevens, grondwerker te Hekelgem, 15 dagen gevang voorwaardelijk. Een 5e verdachte wordt vrijgesproken. Dure stekskens. Men weet dat tegenwoordig in Duitschland de Belgische stclcskens met een inkomrecht belast zijn, dat hun prijs op 3 pfenning het doosken brengt. Een man van Eupen heeft moeten onder vinden, dat de Duitsche douaniers die wet serieus opnemen. Hij wilde, geholpen door zijne zonen, eenige honderden pakken langs Dolhain over de grenzen smokkelen, maar zij wer den geknipt en voor het Duitsche gerecht gebracht. Zij deden den man kennen voor wiens rekening zij werkten 't was een inwoner van Eupen. Deze werd tot 6 maanden ge vangenis en 3000 mark boete veroordeeld. I)e drie smokkelaars krogen elk slechts 1000 mark boete en 3 maanden gevangenis. Daarbij zijn zij natuurlijk hun steksken kwijt. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfahriek j\. lleyvaert, Werf, 3, AALST. In den nacht van Zondag tot Maandag, ontstond op den Einddreis, te Oudenaarde, in eene herberg ruzie tusschen twee personen De baas der herberg kon de gasten buiten krijgen en op straat gingen zy aan don slag Een der personen, zekere De Vos, be kwam eensklaps van zijnen tegenstrever eenen geweldigen messteek in do richting van het hart. Badend in zijn bloed bleef de man liggen en de dader, zekere De B..., trok er van onder. Men liep seffenS om dokter Doutrelinck die na den gekwotste de eerste zorgen toe gediend te hebben, hem de H. Olie deed ontvangen. Zijn toestand is zeer hopeloos. Het parket van Oudenaarde is Maandag morgend ter plaats geweest. De mossen- trekker is aangehouden en in 't gevang van Oudenaarde opgesloten. Een landbouwer van Anderleus had in oen wagon 10 koeien naar Brussel opge stuurd. Toen hij ze wilde lossen, stelde hij vast, dat er onderweg negen aan de hitte bezweken waren. Het is een verlies van 5500 fr. Zekere Verbeeck van Brussel, die gedurig in twist leefde met zijne vrouw, was over eonigen tijd door deze laatste ver laten. Verbeeck ontdekte baar verblijf te Parijs, spoorde haar op en bracht haar te rug naar Brussel. Zekere D., bij welke de vrouw in de Fransche hoofdstad haren in trek had genomen, was haar gevolgd en. Zaterdag voorbij de woning der echtgenoo ten komend, loste hij een schotop Verbeeck. Dan vervolgde hij de vrouw, die wilde vluchten, schoot nog, maar miste zijn doel Een der schoten trof den moordenaar zelf in de hand. De plichtige is aangehouden Hij wordt nog vervolgd voor geweldpleging op twee jonge meisjes, op het kerkhof van Molenbeek. De wond van Verbeeck is zeer gevaarlijk. Indien gij bleek z|il,zwak ondermijnd door uitputting neemt uwen toevlucht tot de ijzerhoudende Pil van Dr Raphael die u zal sterk en kloek maken in weinigen tijd. Fr. 1,75 de doos. Kindermoord te Bavegem. Zelfmoord van den dader. Te Bavegem- Beneden wonen de eehtgenooten Schepen; met hunne 6 kinderen. Vader Schepens was naar Frankrijk in den oogst gaan werken terwijl de moeder met haro kinderen, maar bijzonderlijk met hare oudste dochter, de 13-jarige Celina, hun eigen gebruik van twee koeien bewerkte. Zaterdag morgend had moeder Schepen: hare dochter Celina naar het land gezonden met een kruiwagentje om trekgras te halen op een afgemaaid klaverveld. Door het langdurig wegblijven barer dochter ongerust geworden zijnde, zond zij twee harer knechtjongens om te zien waar hun zustertje bleef. De kinderen, in plaats van hunne opge legde taak te volbrengen, waren met andero kinderen aan het spelen geraakt en zoo bleven zij allen weg. De moeder word langs om meer ongerust en rond den middag ging zij zelf hare dochter opzoeken. Het klaverveld, waar het meisje heenge zonden was, ligt 6 minuten van het dorp een wegel rechtover de kerk leidt er heen Toen de moeder er aankwam vond zij den kruiwagen half geladen op het klaver veld staan, doch bemerkte hare dochter niet. Juist op het einde van dit stuk land ligt er een drieselken, eene kleine niet bebouw de oppervlakte waar eenige boomen zijn geplant en dat met eene gracht afgeslo ten is. Onder het houtgewas dat langs den boord van de gracht groeit zag zij hare dochter liggen. De moeder denkende dat haar bind in slaap gevallen was riep haar by haren naam doch geen antwoord ontvangende, begon zij er aan te schuddon. Alsdan bemerkte zij dat het ongelukkig kind geen teelten van leven meer gaf en terzelfder tijd zag zij het bloed dat onder haar ongelukkig kind tot in den gracht was eggevloeid. De arme moeder begon om hulp te roe pen. Jozef Keppens die er zich naast bevond snelde ter plaats. Onmiddellijk werd de veldwachter van de yselijhe misdaad verwittigd, die op zijne beurt zijnen zoon naar Oordegem zond om de gendarmen. Het parket van Dendermon- de werd ook onmiddellijk ingelicht. De afgrijselijke misdaad was spoedig in gansch de streek gekend. Eene ontelbare menigte begaf zich naar de plaats der mis- ad. De aankomst der gendarmen werd er een klopjacht in het omliggende ingericht zon der echter eenigen uitslag op te leveren. Wij hebben reeds bij vroeger gebeurde misdaden doen opmerken dat er altijd men- schen gevonden worden die het gerecht zouden kunnen inlichten en het niet doen. Dit was wederom het geval. Een persoon verklaarde aan de omstaanders dat hij langs Letterhoutem bezig zijnde met havor te pikken, eenen persoon in eenen waterloop had zien springen om zich te verdrinken, maar daar ik en mijne gezellen er naartoe liepen, is hij er uit gekropen en is verder gevlucht in de richting van Burst. Maar voegde de man erby Ik ken hem wel maar zal hem niet noemen. Rond 4 ure kwam het parket van Den- dermonde ter plaats. I-Iet lijk was op de plaats der misdaad blijven liggen onder bewaking der policie. Men stelde vast dat het ongelukkig slacht offer schandelijk onteerd was en don hals bijna letterlijk was afgesneden. Rond 6 ure werd het lijk naar het mcentehuis overgebracht. Op de plaats der misdaad alsook in de zakken der kleederen van het kind, heeft nun peren gevonden waarmede de moorde- denaar zijn ongelukkig slachtoffer bij hem heeft gelokt. Het parket begon onmiddellijk het onderzoek. Onder het publiek ging het gemompel dat een der naaste geburen van het slachtoffer en die des morgends werk zaam was geweest op een beetenveld langs waar het meisje moest voorbijgaan om naar het land te gaan, de3 middags niet te huis gekomen was. Men bedoelde zekere Achiel Vottenburg, een 30jarigc jonkman, die alleen metzynen vader eene tamelijke hofstede beboert. Dit kwam aan de ooren van het parket dat zich bij den vader begaf om dit gerucht te hoo- ren bevestigen. Do peren dio men bij het slachtoffer gevonden had werden vergele ken met deze van het hof van Vettenburg en als weergaande erkend. In den namiddag kreeg men te Bavegem bericht dat er te Ressegem, een persoon door don trein overreden was. Onmiddellijk werd de knecht van den heer Christiaans van Oordegem, die zicli per volo te Bave gem bevond naar Ressegem gezonden om te zien of hij do verongelukte niet zou er kennen. Bij zijnen terugkeer verklaarde deze per soon, dat het lijk aldaar gevonden, van een inwoner van Bavegem was, die hij reeds dikwijls gezien had, maar niet kon noemen. Uit de persoonsbeschrijving en de kleede ren had men de volledige overtuiging, dat het Achiel Vettenburg was. Het lijk is dan ook nadien als zulkdanig erkend. Gansch den Zaterdag namiddag en den Zondag hebben duizenden personen de plaats der misdaad bezocht. Het parket dat Zaterdag met den tram van 6 ure is vertrokken, is Zondag morgend rond9 ure teruggekeerd, vergezeld van eenen wetsgeneesheer en eenen lichtteekenaar. Eene lichteekoning is genomen van den voor en achterkant van het kind. Daarna is Let lijk in eene kist gelegd welke toegeze- geld is geworden. Zooals wij reeds zegden was de vader van het slachtoffer naar Frankrijk in den oogst gaan werken. Het werk gedaan zijnde had hij Zaterdag de terugreis ondernomen, cn kwam Zondag morgend te Bavegem aan. Welke akelige verrassing voor dezen braven huisvader, die, denkende met het gewonnen geld zijne vrouw en kinderen gelukkig te maken, juist bijtijds komt om zijn oudste kind, als slachtoffer eener afschuwelijke misdaad ten grave te zien dragen. De begraving van Celina Schepens heeft Zondag namiddag om 3 ure onder eenen grooten toeloop van volk plaats gehad. Uit het onderzoek is ook gebleken dat Vettenburg, Vrijdag avond toen het reeds donker was, het dochtertje van Kamiel Cackebeke, op zijn hof heeft willen lokken onder voorwendsel haar wat peren te geven. De moeder die ook aan de deur zat voor de avondkoelte, hoorde het en verbood haro dochter bij Vettenburg te gaan. lïantlietenstreel* te Or roti*. Drievoudige aanhouding. Eenige dagen geleden werd de 62jarige landbouwer V.., wonende te Orroir, toen hij rond middernacht van den Sluisberg huiswaarts keerde, bij een sparrenbosch door drie bandieten aangevallen, die na hem in het bosch gesleurd te hébben, hem van zijne kleederen ontdeden, hem ver scheidene messteken toebrachten en hem zijn geld, eene som van zeven franken, ontnamen. Na hem met den dood bedreigd te hebben indien hij om hulp dierf roepen, namen zij de vlucht. De ongelukkige kon, nadat hij tot het bewustzijn was teruggekeerd, zich huis waarts slepen. Zijne nabestaanden verwittigden de gen darmerie van Berchem die onmiddelyk een onderzoek openden. Het slachtoffer dacht in oen zijner aan vallers den genaamde Van de D.., 17 jaar, wonende te Orroir herkend te hebben. De onderzoeksrechter Poll van Ouden aarde deed ter plaats ook een onderzoek, ontbood verscheidene getuigen in zijn kabi net alsook do verdachte en twee zijner gezellen. Daar men niets te hunnen laste vond werden zij in vrijheid gelaten. Zaterdag namiddag werden zij, door nieuwe inlichtingen door het parket inge wonnen, in het kabinet van den onder- loeksrechter opnieuw langdurigonderhoord en ingevolgo hunne tegenstrijdige verkla ringen werd tegen Van de D.., en de twee gebroeders Van de C.., een aanhoudings mandaat afgeleverd. De drie verdachten werden in het gevang van Oudenaarde opgesloten. Een schrikkelijk drama is in den nacht van Zaterdag te Heerne (Zuid-Bra bant) voorgevallen. Het was ongeveer 1 ure 's morgends toen de landbouwer Frans D... door een ver dacht gerucht komende van het gelijk vloers zijner woning gewekt werd. Mee- nende dat een dief ingebroken was, nam de landbouwer zyn geweor en doorzocht zijne woning in de keuken bemerkte hij eene schaduw en schoot. Een vreeselyke kreet werd geslaakt en een lichaam rolde op den grond. Frans D.., ontstak licht en stelde met omzetting vast dat hij zijne 13 jarige doch ter doodgeschoten had. De ongelukkige had de gansche lading in volle borst ont- van gen en was op den slag dood. De bevelhebber der gendarmerie, ver wittigd snelde vergezeld van eenen genees heer ter plaats, die slechts den dood van hot ongelukkig meisje kon vaststellen. Het parket per telegram verwittigd, kwam 's namiddags ter plaats. De ongeluk kige vader bijna zinneloos van verdriet, werd in vrijheid gelaten. Zondag aanstaande be ginnen wij de Van BURST naar KATANGA, door M. P. COSYN. Zaterdag namiddag is brand ontstaan in eene rei ven negen huizen, te Scherpen- heuvel, toebehoorendo aan M. Peeters, kleermaker, op het gehucht Schoonebroek. Van die huizen blijven enkel de verkoolde muren. De wind joeg de vlammen over naar de overzijde der straat, waar 8 huizen, toebe- hoorend aan M. Swinnen en Mad. Wed. Janssens, vernield worden. De schade wordt geschat op 60,000 fr. De huizen zijn verzekerd, hun inboedel jamerlijk niet, en de ongelukkige bewoners bezitten niets meer dan de povere kleeron, die zij op het lijf dragen. Voor hen is 't eene ware ramp. De beiaard van Brugge. Voor de eerste maal richt het stadsbestuur ëon wed strijd in op den beroemden beiaard van den Halletoren. Het begint Zondag aanstaande, 13 Augustus, en beloofd een grooten byval: een twaalftal beiaardiers van alle kanten van België zullen er deel aan nemen. Do prijskamp heeft plaats op 13 en 15 dezer, van 3 1/2 tot 6 uren namiddag, de eereprijskamp tusschen de overwinnaars op Zondag 20 daaropvolgende, op dezelfde uur. De geschiedenis*van don Brugschen bei aard volgens de noticiën die in de oorkon den nog bostaan is merkwaardig. In 1741 werden de balken die de klok-! ken in den Ilallontoren ophielden, door een: brand tengevolge van den bliksem, in asch gelegd, en de klokken zelve, tot smcltens! verhit, stortten naar beneden. De zegeklok' en veertig klokken van den beiaard werdenj verloren, alsook den grooten cylinder of trommel. In 1743, werden 38 nieuwe klokken ge goten zij werden naar de Groote Markt overgebracht en op eene stelling onder dej Lakenhalle geplaatst. De nieuwe beiaard! speelde voor de eerste maal den Maandag! van Sinksen. Op 9 April 1748 werd de nieuwe trom-j mei in den toren geplaatstden 13 Augusts 1748 kwamen verscheidene vakmannen naar Brugge, gelast het mecanism van hetj nieuw uurwerk en van den beiaard na te! zien. Zij waren eensgezind over de verdien-j ste, kracht en welluidendheip van de klok-j ken en twee dagen nadien word de nieuwe' beiaard in gang gesteken. De beiaard was en is gebleven de bo4 roemsto van Europa om zijne afmetingenl en de klank van verscheidene zijner klok-j ken. M. A. De Hond heeft hem verveordigdi voor300,000 fr. Hij bestaat uit 48 klokken,! gegoten door Jacobs Dumery en waarvan do zwaarste 19,000 pond weegtmen moet er 190 hamers bijvoegen. In 1826 werd het oud timmerwerk doorj nieuw en kloeker vervangen. De beiaard van Brugge is de eenige die zooveel groote. klokken bezit met het kla vier van den beiaardier verbonden en die hem toelaten de lage octaven te spelen Dit geeft het klokkenspel zyn onvergelyke- lijken klank en onderscheidt het van de andere beiaarden waarvan verscheidene, slechts over lichte klokken beschikkende, scherpluidend zijn. Dit maakt het spel van den beiaardier zeer moeilijk. Men mag dus zeggen dat het op den Brugschen beiaard is dat men den echten beiaardspeler zal kennen. Handelsblad

De Denderbode | 1911 | | pagina 2