Donderdag 17 Augustus 1911 5 centiemen per nummer 65sle Jaar 4389 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan O.-L.-V. Hemelvaart van da Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Onze Spoorwegen. Vlaanderen... bovenal Zondagrust. Wat te doei] tegei) de hitte. Stad Aalsl.-Werkbeurs w VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» ▼ongen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Pntte-Goossens. Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. /k eist, lGOofist, Juicht, Koren dor Eng'len Maria ter eer Zij vaart thans ten hemel, Gekroond door den Heer Juicht blij, uitvcrkoornen, Geschaard rond Gods troon, Gods Moeder neemt plaats naast Haar god'lijken Zoon. Juicht luide, gij, Heiligen, Brengt vroom thans te moed' Aan 's hemels vorstinne Uw hulde en uw' groet Juicht mede, gij, menschen, Met 't Hemelsche Hof, Verkondt uwe Moeder Haar eer en Heur lof Besefthetgeluk.dat U thans wordt gehoon Gij hebt eene Moeder Naast Jezus zijn troon. Dèar heerscht Zij almachtig Als hemelvorstin, En ziet minzaam neêr op Elk christ'lijk gezin. Dèèr vraagt Zij aan Jezus, Haar Goddelijk Kind, 't Geluk en den vrede Voor al wie Haar mint. D&ar hoort Zij de beê van Haar zielgeliefd kroost, Dat smeekt in zijn lijden Om hulp en om troost. Dèèr leent Zij bet oor aan De weduw' en wees, Die vluchten tot Haar in Hun angst en hun vrees. Da&r strekt Zij tot moeder Aan hemel en aard O menschen betrouwvol Tot Haar dus gestaard Onz' beden, onz' wenschen Tot Haar dus gestierd Heur Hemelvaart-feestdag Met vreugde gevierd Onze offers van liefde Gelegd voor haar voet Vol dank en vol eerbied Gods Moeder gegroet Haar goedheid geprezen, Haar deugden vereerd Als Godstrouwe kindren Haar glorie vermeêrd I 67® Vervolg. Ze besloot, Lord Croft niet alleen voor het »ongeluk» van den vorigen avond, doch ook voor zijn voorspoed, en voor hare eige ne armoede te laten boeten zij en de in de gevangenis vertoevende Martin waren ver worpelingen, terwijl «Gerald Turner» een weinig te deftig en achtenswaardig voor haar geworden was. Ze had hem altyd gehaat, en zou nu wraak nemen. Plet middel om tot dit doel te geraken, had ze reeds eer erkend maar tot nu toe had ze geaarzeld, omdat er geva ren aan verbonden waren. Nu echter schudde ze allo bedenkingen van zich af. Ze glimlachte, en wierp het hoofd achterover. Ga zelf naar hom toe, zei ze op scher pen uitdagenden toon. Ga zelf en zeg hem, wie van morgen hier bij u geweest is, en zie wat hij daarop ontwoorden zal. Ga hem vertellen, dat Charlotte Russel niet dood is, maar leeft. Ga hem vragen, wie Char lotte Russell is, en let er dan goed op, wat voor gezicht hij trekt. Ze lachte weor, terwijl hare hardvochti ge oogen oplettend Alice's gelaat begluur den. Op haar eigen gezicht verscheen een In den Senaat hebben een tweetal libe rale Senators gezegd dat onze Nationale Schuld te groot is. Daarop antwoordde de heer Minister de Broqueville dat de waarde onzer spoorwegen tot 3500 miljoen frank be loopt. Do liberale senatoren betwistten dat, de minister hield het vol. In eene zaak van zulk groot belang is ja en neen een lange strijd daarom zouden wij moeten weten wat de spoorwegen eigentlijk ge kost hebben om hunno huidige waarde Ie kunnen schatten met bij de eigentlij- ke uilgaven de vorhooging te voegen welke de lijd en de omstandigheden heb ben bijgebracht. Het is vooreerst zeker dat de spoor wegen niet in waarde verminderd zijn, want zij hebben alle de handen vol werk en men moet er gedurig de sporen ver dubbelen op de enkele lijnen, en nieuwe spoorwegen bijleggen, zooals van Gent- St-Pieters naar Brussel-Zuid, om aan de noodwendigheden te voldoen. Belgie heeft du 4700 kilometers spoor wegen daarbij 4000 kilometers Buurt wegen deze laatsten zullen weid ra6000 kilometers bereiken. Belgie heeft vooruit het meest spoor wegen in verhouding tot zijne opper vlakte, van heel de wereld. Het heeft ook het meest lokomotieven in verhouding met de lengte zijner lijnen. OplO kilometers spoorwegen, telt men 9.5 lokomotieven. De Fransche Noorderspoorwog. eene der best ingerichte maatschappijen heeft er maar 5.3 en Pruisen heeft er 5.2. Belgiëheeft bijna het dubbele. Nochtans heeft dat zijne keerzijde. Daar wij zeer vele spoorwegen hebben zijn vele lijnen kort en vele der lokomo tieven welke die kleine lijnen bedienen verliezen veel tijd met wachten op het eene of andere uiteinde van die lijnen. Onze lokomotieven leggen gemiddeld per jaar maar 21,000 kilometers af; ter wijl de Hollaudsclie er 47,000 afleggen. Onder dat opzicht zegt de heer inge nieur Vanderrydt, gewezen ambtenaar van deïl spoorwegdienst, zou er veel kunnen verbeterd worden. Men zou die machieuen veel spoediger moeten herstellen nu moeten ze te lang wachten in de werkhuizen en binst dien tijd loopen ze niet. In andere woorden, men heeft in de werkhuizen een groot achtersteler zouden maatregelen moe ten genomen worden dat het achterstel trek van voldoening. Alles was in orde. Alice wiet niets. Des te beter voor haar. Ik veronderstel dat gij bedoelt, dat gij Charlotte Rusoll zijt zei Alicie lang zaam. En wat heeft dat met hem te maken? Do vrouw aarzelde, Alice met een sluwen begeerigen blik aanziende, Zal ik het u zeggen? vroeg ze. Zal ik? Misschien zult gij het niet gelooven, maar gij kunt naar mijne woning in Bays water komen en u zelf overtuigen. Gij kunt van middag komen. Ik zal thuis zijn. Kom u persoonlijk overtuigen. Waarvan overtuigen riep Alice. Dat ik Lord Croft's vrouw ben zei de vrouw kalm. HOOFDSTUK XXXIL Hij zal u nog haten. Lord Nethercombo stond met den rug naar den ledigen haard in de kamer zijner vrouw terwijl zijne oogen scherp op zijne vrouwgericht waren. Hij was zwak geweest, zwak was hij nog altijd waar het haar be trof. Ilij had zich van haar afgewend, hun beider levens schenen langs geheel verschil lende paden gegaan te zijn, en toch gaf hij haar alles, wat ze vorlangde. Zelfs nu, hoewel liet bitterste oogenblik zijns levens zou worden zou hij Magarctha aan Lord Crowley geven, indien zij liet verlangde. Ze zat voor haar bureau. In een der klei ne laadjes lag nog altijd het pakje bank- ingehaald worde en dat men de machie- nen, enz., effenaan kunne herstellen. Do ambtenaars van den trokdienst zeggen dat de dienst van Wegen en Werken geene voldoende lokalen te hun ner beschikking stelt, alsook dat al to dikwijls do machienen maar eene halve vracht te vervoeren hebben. Dat is de schuld van den dienst der uitbating. Deze lrekt zich uit den slag met te zeggen dat de statiën to klein zijn dat men kleine vrachten moet weg zenden om plaats te maken. Er zijn er die voorstellen zwaardere lokomoiievcn te maken, welke grootere vrachten zouden kunnen vervoeren vooral voor wat de koopwarentreincu aaDgaat dan zouden zoovele treinen niet moeten loopenen de lijnen zouden min overlast zijn. Van reizigersrijtuigen zijn we wel voorzien, wij hebben er 23 per 10 kilo meters terwijl de Noordermaatschappij er maar 13 heeft on Saksen maar 11. Dat groot getal is noodig omdat in België zoovele werklieden per weekabon nement reizeo. Wat de koopwarenwaggons aangaat, wij hebben er 190 per 10 kilometers de Noordermaatschappij heeft er 1S6 en Pruisen maar 60. Van deze laatste noch tans is de inhoud een achtste meer dan van de Belgische. Men heeft beslist geene waggons van 10,000 kilos meer te make.ide nieuwe zyn van 15 en 20,000 kilos. Ondanks dat groot getal heeft het spoorwegbestuur sedert 18S2 nog geen enkel jaar waggons genoeg ter beschik king van liet publiek kunnen stellen in het ti jdperk van druk vervoer.- Oktober- November. Stillekens aan zal men daarin geluk ken. Om dagelijks 22,000 waggons be schikbaar te hebben moet men er ten minste 79,000 bezitten immers een waggon die lieden geladen wordt zal maar na drie of vier dagen weer beschik baar zijn. Van nu af zal men beginnen met zelfs in het drukke tijdperk waggons genoeg te hebben. In het begin wogen de riggels maar 21 kilos per loopende meter, het gewicht steeg tot 34, 38, 48, 52 en nu onlangs tot 57 kilos. Uit dat alles blijkt, zegt het Fondsen bladdat ons spoorwegnet een der best ingerichte is van de wereld biljetten, die ze niet had aangeraakt de hatelijke bewijzen harer schuld. De zon straalde warm naar binnen, doch de kamer leek koud toen ze daaraan dacht. Hij mocht het nooit weten. Ten koste van alles--- zelfs ten koste van Margarctha's geluk moest do onbevlekte naam van hun geslacht gered worden. En zij had het gedaan zij, die zooveel van Magaretha hield Ze had haar eigen kind opgeofferd, haar leven verwoestWel had ze reeds vele vernederingen ondergaan, doch dat maakte het resultaat niet minder vreeselijk. Het maakte hare straf niet ge makkelijker te dragen. Terwijl Lord Nethercombe naar haar stond te kijken, streed ze met zichzelf, haar blik gericht houdend op het laadje, dat haar vreeselijk geheim bevatte. Indien ze het hem vertelde, zou zijn hart breken. Wat zou bij liever doen, vroeg zij zich af, zijne schande aanvaarden, of zijne dochter laten trouwen met een man, dien hij voor een schurk hield een man zonder eer Wat zou het ergste voor hem zijn Ze kon niet tot een besluit komen en onderwijl ver streek do tijd. Ge moet dit verhinderen, Agnes, zei hij, wij moeten haar tegenwerken mot geweld, zoo noodig. Ze is eigenlijk nog maar een kind. Ze is pas kort geleden in de wereld verschenen, en God weet dat ze zichzelf nog niet kont. Het is slechts een dwaasheid, die weer voorbij zal gaan, en wy moeten haar uit alle macht op andore 2 millioen 37 duizend Vlamingen meer dan Walen. Het Staatsblad kondigde onlangs de optelling af der bevolking van 1910. De provincie Antwerpen telt 989.340 inwoners Brabant, 1,505,214 West- Vlaanderen, S81,033 Oost-Vlaanderen, 1,123,755 Limburg, 277,582 Hene gouw, 1,240,525 Luik, 899,423 Luxemburg, 224,252 Namen, 365,606. Totaal7,516,750 inwoners. De vijf Vlaamsche provinciën t9llon 4 millioen 776 duizend 934 inwo ners. De vier Waalsche provinciën tellen (Luxemburg begrepen) 2 millioen 739 duizend 816 inwoners. Er zyn dus 2 millioen 37 duizend 118 Vlaamsche inwoners meer dan Waal sche Aangroei van de bevolking van 1909 tot 1910 De provincie Antwerpen won in 1 jaar 15,885 inwoners meer Brabant, 27,985; West-Vlaanderen, 5,019 Oost-Vlaan- deren, 5520 Limburg, 3,950 Hene gouw, 6,107 Luik, Luxemburg, 289 Namen, 186. De vijf Vlaamsche provinciën won nen meer op 1 jaar 85,359 inwoners. De 4 Waalsche provinciën slechts 6,696 inwoners Die cijfers zijn voor ons, Vlamingen, van de grootste beteekenis en bewijzen ten overvloede dat onze Vlaamsche stam groeit en bloeit en niet kan uitsterven. Die volksoptelling van 1910 is voor ons allen een zeer verheugend verschijn sel, wanneer men die welsprekende Vlaamsche cijfers vergelijken met deze van het Walenland N. B. Brabant telt eenige ge meenten waar uitsluitend Fransch wordt gesproken, dit is het arrondisse ment Nijvel, dat 178,532 inwoners telt. Dit cijfer komt zoo wat overeen mot de 170,000 Vlamingen die de Waalsche provinciën bewonen (Luik en Hene gouw). Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 20 Augustus, 1911, M. Bonner, Bis schopstraat. gedachten brengen, Agnes we moeten zoo mogelijk op reis gaan. Alice zal binnen eeno week of twee trouwen, en daarna zal niets ons meer hier houden. Maak dus rus tig uwe toebereidselen, Agnes. Wij behoe ven het Margaretha niette laten weten, en ons vertrek kan eene verrassing voor haar zijn. We zullen naar het buitenland gaan - naar hot einde der wereld als we haar slechts uit de handen van dien schurk red den. Mevrouw Nethercombe verward de papieren op hare schrijftafel. Waarom zijt ge toch zoo verbazend op hem verbitterd vroeg ze. Hij is wel licht heter dan ge denkt. Joanna zegt Joanna Hij is natuurlijk een vriend van haren man en die hebben samen gespe culeerd. Maurice moge al eerlijk zijn en dat geloof ik wel, doch Crowley is een dief iemand, die voortdurend vennootschap pen opricht en even kalm als hij zijne si gaar, rookt, duizenden ruineeren zal. Het zou men dood zijn, als Margaretha met hem trouwde. Zij keek snel op. Wat zou het ergste we gen wat zou voor hem het ergste zyn om te dragen de onteering van zijn goe den naam, of de onteering van Margaretha? Opgewonden staarde zij hem aan. Hare vingers strengelden zich op het tafelblad vast inoen. Hij zou haar haten, indien hij alles wist hij zou 't haar nooit vergoven, indien ze zijn naam door hot slijk sleurde. En toch zou hij ook Margaretha nooit ver- We lezen daarover in een dagblad Lichte en wijde kleeren dragen van helle kleur ze mogen niet spannen aan de lenden of den hals. Verder zeer sober eten weinig vleesch, versche groenten en gekookte of goede rijpe vruchten weinig in eens en goed knauwen Voor wat den drank aangaat geen alcohol, een beetje lichte koffie of thee. Het is geraadzaam weinig te drinken bij het eten of onder de spijs vertering, maar integendeel mag men zijn dorst eens goed lesschen als de maag ledig is. Voor menschen die het doen kunnen, is hel voorzichtig zich niet te zeer te vermoeien en bijzonder de vermoeienis uit hoofde van slapeloosheid to vermy- den. Maar wat te doen als ge staat vóór een geval van zonnesteek Den dokter gaan roepen, maar onder- tusschen zal men de zieke op eene be schaduwde plaats brengen, liefst zoo frisch mogelijk. Zijne kleederen aan hals en lenden openmaken en hem koffie met veel suiker te drinken geven ver der hem met koud water nat maken. Als dat niet helpt, zal men den getrof fene met een natte doek in 't gelaat slaan hem ether of ammoniak laten opsnui ven hem duchtig borst, armen en beenen wrijven hem ether, cafeïne of gecamphreerde olie onder de huid in- spruiten als 't noodig blijkt, overgaan tot de kunstmatige ademhaling of op maat met de tong van den lyder trek ken. Om alle zomersproeten te doen ver dwijnen, moet men zich meermalen daags het gezicht wasschen met regen water, waarin op 100 grammen regen water vijf grammen citroensap opgelost is. Worden gevraagd door de Patroons 4 Schrijnwerkers. Vragen der Werklieden 1 Bakker halve gast. 1 Voerman. i Steendrukker halve gast. 1 Hoefsmeder. 1 Werktuigkundige. 1 Automobielgeleider. Daglooners. geven. Maar.... Lord Crowley word toch overal ontvangen, zei ze langzaam en met moeite. De koning stond toe, dat hij aan hem voorgesteld werd, en ge weet hoe kieskeurig... Ja, ja dat weet ik. Hij mag nu eerlijk zijn Ilc zeg u dat ik nu niets van hém weet, doch jaren geleden was hy een schurk, tot wien ik niet spreken wilde. Jaren gele den heeft hij schandelijk genoeg gehandeld, hoe hij nu ook zijn moge. Ze stond langzaam, met nog altijd kramp achtig gevouwen bandon, op. Kan een man dan nooit zijn verleden overleven vroeg ze schor. Kan hij nooit door zijn berouw het gebeurde uitwis- schen Lord Nethercombe staarde haar aan. Ge pleit voor hem, riep hij uit. Ge pleit voor zulk een hondHeeft ze getracht, u voor hare inzichten te winnen Hij trad op haar toe en koek in haar bleek, ontsteld gelaat. Agnes, laat u niet door haar over halen, voegde hij er bij, zeg haar, dat ze anders alles krijgen kan, ieder ander tot man mag nemen, als het Lord Crowley maar niet is. Mevrouw Nerthercombe deinsde terug, Haar blik dwaalde weer naar hare schrijf tafel en nogmaals zonk zij op den stoel er voor neer. Wat moest ze doen Hoo moest ze handelen (Wordt voortgezet.) Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorö Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1