Donderdag 24 Augustus 1911 5 centiemen per nummer 65"6 Jaar 4391 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Godsdienst en zijne tegenstrevers Vrijdenkers. Betooging Schollaert STRIJDLIED De echte liberale partij. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drtf maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen lijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nf 81 •n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3'* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag i vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQLE SUUM Aelst, 23 OoK»t, 1911. Er zyn nog altijd brave menschen die gelooven dat de liberalen tegen den Godsdienst niet zijn... Wie zulks nog meent is ofwel onwetend ofwel blind... Moesten zy eens de liberale dag- en weekbladen aandachtig doorloopen, zo zouden zien dat er niets anders in voor komt dan aanvallen legen de priesters en de kloosterlingen... Onze liberalen eten nog zoowel papenvleesch dan ten tijde van Pietje Van Humbeek. Hunne hoofdmannen zijn zelf fanatiek in hunne goddeloosheid. Wat de anderen betreft, vele onder hen zyn ongodsdienstig uit onwetendheid van de kristene leering, ofwel omdat hunne familie geen gods dienst kende, ofwel, gelyk de pater het overlaatst zoo schoon predikte, omdat zij in 't binnenste van hun hart eene ke ten dragen welke de religie hen gebiedt te breken. Ten allen tyde hoeft men gezien dat hoe meer het volk het beesteli jk genot zocht, hoe meer het zich van God ver wijderde.... Wie voor Gods alziende oog iets zou willen verborgen, vlucht zijn afbeedsel en tot zijnen naam toe, mee- nendezijne misstappen te kunnen ver bergen. Dezen onder de liberalen, die den po- litieken strijd voeren, gaan verder zy willen het volk dwingen hunne godde loosheid te deelen. Zij verklaren zich voorstaanders van verplichtende godde- looze school niemand zou, volgens hen, het recht hebben van aan zijne kinderen een kristen onderwijs en eene godsdien stige opvoeding te doen geven. En nochtans, de grondsteen van het maatschappelijk leven moet den Gods dienst wezen, willen wij naar de bar- baarschheid niet terugkeeren. Onderzoekt al de misdaden die dage lijks gepleegd worden, en ge zult onver mijdelijk bemerken, dat de daders per sonen zijn, die den teugel van den gods dienst verloren hebbende, ofwel God opentlijk verloochenen, of zijne wet en leering miskennen en onder de voeten trappen, ten prijze van eenig laag zins genot. Waar zou men ons landeke henen voe ren, moesten al onze kinderen door meesters zonder God opgeleid worden Eens de geestelijke opvoeding van kant gezet, zou het dierlyk gedeelte de bovenhand nemen en dan ware het den stryd om het leven en het genot, gelyk 69* Vervolg. Haar gelaat werd bleek en beweging loos. Wat zo ook deed, verschil zou het niet uitmaken. Zelfs indien ze alles beken de, en Margaretha redde, zou Lord Crowley zich toch wreken docr hc-e misdaad aan de groote klok te hangen. Hy zou haar niet sparen. Hij zou Lord Nethercombe's bart breken diens naam besmeuren, door het slijk sleuren, indien zij bet niet verhin derde door hem Margaretha te geven. Lord Nethercorabo keek naar haar ont daan gezicht, en trad plotseling op haar toe, greep haro beide handen in de zijnen •n trok haar van haai- stoel op. Agnes, zei hy, trek 't u niet al te veel aan. Alles zal wol in orde komen. Margaretha is een veel te verstandig meisje om zich tegen onze wonschen te verzetten. Zij zal wachten indien wy haar dat vragen, en dan dan zal ze begrijpen, lieve. En ik.... ik ben veel te heftig geweest. Ver geef me, Agnes. Zy barste met het hoofd op zyn schou der, in een wanhopig snikken uit. In dat oogenblik vol bitterheid bedacht ze zich, dat ze vjor de eerste maal sinds jaren weer in zyne armen rusty. bij de wilden, ten pry ze van elkanders bloed. Menigeen zou zich kunnen afvragen welke betrekking deze wenken hebben met het plaatselijk politiek Eenvoudig deze, beste lezer iedere stem die gij aan de liberalen en de socialisten teekent op gemeente- of algemeen gebied, ver sterkt hunne party en brengt water op hunnen molen... en golijk opeengesta pelde steeneü, die afzonderlijk niets schijnen, reusachtige gebouwen kunnen uitmaken, zoo ook zou de liberale eu socialistische partij door de stemmen Yan afzonderlijke personen tot de over macht kunnen geraken... en, dank aan uwe stem, goddelooze wetten stemmen tegen de priesters die gij eerbiedigt, tegen het godsdienstig onderwijs dat gij aan uwe kindoren wilt doen geven. Het blijft dus altijd waar dat geen enkele weldenkende persoon voor eenen liberaal mag stemmen, omdat de libera len tegen den Godsdienst zijn. Do ongelukkige kinderen van 13 en 14 jaar die uit de verwereldlyke school het leven intreden, roemen er op vrij denkers te zijn. Vrydenker Wat is dat toch eigen lijk Een vrijdenker is een opstandeling tegen God Een vrijdenker zou niet dur ven volhouden dat twee en twee vijf is, dat de zon niet bestaat op godsdienstig gebied echter, waar hij door den band de eerste letter niet van kent, kraamt hy oneindig grootere beestigheden uit hij loochent het bestaan van God en be vestigt dat de mensch afstamt van den aap... Wij christene, hebben meer ach ting, moor eerbied voor ons zolven, wij leven met de zekerheid dat wij van God uitgaan. Voor den vrijdenker bestaat er noch hemel noch hel. Met den dood is alles opgevouwen... Arme moeder die in zulk gedacht, bij 't verliezen van haar teer der kindje, hoop en troost mag zoeken Wij, wij gelooven in de verrijzenis, in het eeuwig leven. Christus, in zijne oneindige goedheid, roept ons tot Hem, gelijk Hij in zijne oneindige rechtveer- digheid tot de hel verwijst, degenen die in hunne goddelooze scholen de ziel der kinderen dooden. De vrydenker gelooft slechts aan de wetenschap, maar hij wil niet welen dal, zóó in het verleden als in het tegen woordige, de ware geleerden overtuigde christenen waren, overtuigde christenen zijn. Hy hield haar krachtig omvat. Zyn ge laat zag bleek, doch vertoonde eene uit drukking van oneindige teederheid, toen hy het naar het hare boog. Agnes, lieveling, doe dat niet. Ik kan u zoo niet zien snikken. En er bestaat geen reden voor, mijn lief vrouwke, alles zal wel terecht komen. Ik zal eens ernstig met Margaretha spreken, en zelfs indien zy be sloten is, Crowley te trouwen, hindert liet nog niet we kunnen haar overhalen om een tijdje te wachten en dan zal ze hem langzamerhand wel vergeten. Agnes lieveling Zij hief haar betraand gelaat op. John John, luister. Het is alle maal mijne schuld. Ik moet het u vertel len. Lieveling, het is niemand's schuld. Weer trok hy haar naar zich toe. Ik weet, wat ge zeggen wilt. Dat ge zorgeloos ge weest zyt, en haar hem op verschillende plaatsen hebt laton ontmoeten. Maar dat komt er nu niet meer op aan, Agnes. Zij trachtte zich uit zijne armen te bevry- den. Ze moest nu spreken. Ongetwijfeld was alles beter, dan te gedoogen dat Mar garetha zich opofferde alles beter, dan dat en John zou het orgste van haar weten. Ik moet spreken, John, zei ze zacht en met moeite. Ik moet het u vertellen. Ik kan het niet langer uithouden. Ik.... Zy zweeg plotseling en keerde zich dan om. De vrijdenker geeft zijn eigen uit voor vrij. Niemand is het minder dan hij Hij is de slaaf zijner vooroordeelen, zijner driften,de slaaf van 't menschelijk opzicht, de slaaf der geheime genoot schappen, der vrijmetselarij. Wij, christenen, wy hangen alleenlijk af van God De vrijdenker heeft ook een geloof: Hij gelooft... dat er in den beginne niets bestond. Hij gelooft... dat zonder iemands tus- schenkomst niets... iets is geworden. Hij gelooft... dat uit dat iets een ander iets is gegroeid, dat met den tijd eene plant, een dier, eon mensch is geworden. Hijgelooft...datdeaap de rechtstreek- sche vader is van 't menschdom door 't vryven der beschaving is vader Adam, is moeder Eva, den steert van papa «Martiko» kwijt geraakt Hy gelooft... dat het vraagstuk des levens is opgelost, dat do natuur bestaat uit eigen kracht, dat 't laatste mysterie uit de wereld is gevaagd. Hij geloofi... dat hij zoo min eene ziel heeft als een hond, dat alles eindigt in het graf en wederkeert tot het niet. Dat gelooft hy en... dat leert hij in de scholen zonder God TE LEUVEN op«T Oogst 1911. De geestdrift die in het land ontstaat voor de betooging van Leuven, is nog nooit te zien geweest. Op eenige dagen tyd, wordt gansch het Katholieke België gemobiliseerd, op een enkelen oproep van het Middeucomiteit. Uit alle arron dissementen stroomen deolnemingen toe van duizenden en duizenden. En nochtans, had men zich bepaald met slechts eene afvaardiging te vragen uit elke gemeente, enkel en alleen om de eensgezindheid en deeischen van het Katholiek België te bewijzen, in zake schoolpolitiek. Maar ziet, het zijn geen afvaardingen die naar Leuven gaan, gansch het Katho liek leger komt te been, al dat Katholiek is wil ten strijde gaan uit eigen bewe- ging;. Dat is de schoonste beteekenis der be tooging van Leuven. Ziehier eenige cijfers van deelnemers uit het Arrondissement Aelst, die allen, tot heden, persoonlijk ingeschreven en de reis reeds betaald hebben. Stad Aelst, juist getal nog niet bekend, De deur werd met een ruk geopend, en als een vogel, schitterend in haar satijn, trad mevrouw Sherman binnen. Op den drempel bleef ze echter plotseling staan. Oh ik wist niet.... Zal ik weer heen gaan f Neen, ik denk dat ik blyven zal. Gy hebt meer dan tijd genoeg, en ik niet. Ze deed de deur dicht, en langzaam liet Lord Nethercombe zjjne vrouw uit zyne omarming los. Zyne wenkbrauwen fronston zich. Hij was het er met zichzelf nog nooit over eens kunnen worden, of Johanna op recht was of niet. Ze legde haren parasol op tafel. Een nauwkeurige opmerker zou een smalle, zwakke, doch leelijke trek om haar mond waargenomen hebben, en snel, onrustig haalde zo adem. Ik moet uit, zei Lord Nethercombe, haar de hand gevend. Ik wou juist heon gaan, toen ge binnen traadt, Hy wendde zich tot zyne vrouw. Ik heb een afspraak op de club, lieve, maar ik zal weer vroeg thuis komen. De blik, dien liy Mevrouw Nethercombe toewierp, de teedere klank zijner stem, werkten als olie in het vuur op mevrouw Shorman. Haar gelaat werd met een blos overgoten. Lord Nethercombe zou zeker gezegd hobben, dat ze er als een kat uit zag, indien hy haar gezicht geziou had toen hy zich voorover boog om zyne vrouw te kussen. Weer sloeg hy de armen om haro schouders. Vergeet niet, Agnes, dat ik niet wil maar het zal verscheidene honderden bedragen. Melden, (Muziekmaatschappij 7B Veeverzekering Lede 62 Nieuwerkerken, Muziekmaatsch. 116 (laatste getal) Erpo, Xaveria nen 31 Herdersem, Zangmaatschappij 52 Muziekmaatschappij Franschmausbond 306 Boerenbond Wanzele, Zangmaatschappij 21 Ninove, (voor 't Canton) 600 St-Antelinckx, St-Gertrudisbond 33 Aygem 30 St-Lieven8-Hautem 25 Herzele, 21 Sottegem, (gemeente) 156 Dit zijn enkele voorbeelden Het Katholiek leven werkt en beweegt zich machtiger dan ooit Het is een breede stroom die overwel digend golft over gansch het land. Hoe hooger het gevaar, des te hooger de moed Wij doen een laatste oproep aan eeni ge enkele gemeenten uit het Arrondisse ment die tot heden geene bijtredingen instuurden Men roepe geene verontschuldigingen in ter oorzake van kermissen of feesten! Wij vragen hun enkel eene afvaardiging met vaandel of kartel. Men wende zich voor alle inlichtingen tot M. Eugeen Bosteels, advokaat, Kei zerlijke Plaats 2, te Aalst. Katholieken die naar Leuven trekt, leert het opgedragen aan den heer schollaert, gewe zen Hoofdministor, tor gelegenheid der betooging te zijner eer ingericht te Leuven den 27 Augustus aanstaande: Gedicht van M. S. Muziek van Fr. De Coninck, gewezen muziokoverste bij het Belgisch 1° Linieregiment. Gelyk ons Vsadren in de gilden steeds bleven trouw aan God en Kerk en zoo de weelde en de vryheid wonnen door broederliefde en eendracht sterk, wy, zonen van die koene helden, beloven plechtig, hand in hand, te strijden, tot aan 't graf te strijden voor Godsdienst, Haard on Vaderland. Zij willen onze lieve kinderen verbasteren naar hart en geest, en d'eedle Vlaamsche vrouw ontmoed'ren eu stellen onder 't reedloos beest wij zullen haar weerom verheffen in 't huisgezin, op haren troon, omringd van blonde blozende eng'len, die vormen hare rijkste kroon. dat ge u deze zaak zoo stork aantrekt. Alles zal wel in orde komen, lieve, en zyne stem daalde, als het een middel wordt om onze verhouding te verbeteren. Neen, neen, de woorden bleven haar in de keel steken. Dat is het niet. Het... ik... Doch hy glimlachte tegen haar, en hoe had zij toen, in tegenwoordigheid van Johanna, de afschuwelijke waarheid kun nen zeggen Toen de deur dicht ging, keerde zij zich om, en zonk weer in haren stoel voor hare schrijftafel neer. Mevrouw Sherman hield haar voortdurend in het oog en draaide haar gouden armband met rustelooze, koortsachtige bewegingen onophoudelijk om en om. Werkèlyk, Agnes zei ze ein delijk. Is do hemel bovenop u gevallen of heeft de keukenmeid hare diensten opge zegd of wat is er anders gebeurd f Ge kijkt, alsof de kruidenier op voldoening zijner rekening aangedrongen heeft 1 Maar verheug u, Maurico komt met zyn grooten diamant naar huis, en.... Ze zweeg. Mt vrouw Nethercombe had zich met toornig gelaat omgewend. Ga weg, riep ze uit. Joanna, ga weg. Ik kan uwe spotternijen van dezon morgen niet verdragen. Ik ik bon ten einde raad. Dat zijt ge altyd, merkte mevrouw Sherman koeltjes op. Mevrouw Nethercombe trad op baar toe. Komt, Broeders, Zusters, al u scharen rond onzen standaard, 'tGodlyk kruis, zoo^ blyft de zege aan 't chriitlyk leger en 's vyands huis vervalt in gruis, Wy naadren roeds 't land van belofte, waar 't recht regeert als oppervorst, daar planten wij ons vlag in de aarde en zingen luid uit volle borst Wy zyn geen laffe knechten van geus en rood gebroed, maar eischen al ons rechten, als kost' het zweet en bloed. M. S. N.-B. Het lied met of zonder muziek te verkrijgen, Oudburg, 36, Gent. Welke is in België de party die den schoonen naam vrijzinnig of liberaal het meest verdient Is het de partij der geuzen, dor man nen die zich liberaal noemen, maar alles zyn behalve liberaal Beschouw de daden der geuzen, die zich liberaal heeten, en ge zult gesticht zyn over hunne vrijzinnigheid Geen enkel plaatsje vooreen katholiek. Geen onderstand voor katholieke huis vaders of kinderen. Geen plaatsje in de fabrieken, voor werklieden die hunue kinderen naar de katholieke scholen sturen. Verbod aan de liberalen, die een plaatsje gekregen hebben, met katholie ken om te gaan, in katholieke herbergen te komen, een vriendelijk gezicht togen de katholieken te trekken. Vervolging voor degenen, die hunne kristene plich ten durven kwijten. Piageryen van allen aard, op bevel des meesters, dóór de beamhten uitgeoefend op de werklieden die verdacht worden katholiek te zijn. Dat zijn de man hen van de vrijheid Beschouw nu wat de katholieken doen. Het Gouvernement is katholiek, en er is nog nooit een beambte afgezet omdat zyne kinderen naar liberale scholen gaan. Er zyn op dea ijzeren weg vele werklieden die openbaar als socialisten bekend staan, 't Gouvernement laat ze vrij en denkt er niet aan ze weg te zen den. Gaat ge naar de kerk, 't is goed gaat ge niet naar de kerk, 't Katholiek Gouvernement zal u daarom niet achter uit stopten. De katholieken zyn zelfs zoo vrijzinnig dat ze daardoor soms par- tygenooten misnoegen. En wilt ge be wijzen, wendt u slechts tot den eersten den besten beambte van IJzeren weg, Post, Telegraaf, enz., ze zullen u allen zeggen dat het Katholiek Gouvernement zyn mannen vry laat. I)e katholieken zijn de ECHTE liberalen, de ECHTE vrijzinnigen. Joanna ga heen, of ik zal een ongeluk aan u begaan, riep ze tusschen hare tanden uitik kan u niet zeggen, wat er gebeurd is. Het is tusschen.... tusschen.... Ze zweeg plotseling, en keek om zich heen, want de deur was weer open gegaan, en Lord Nethercombe was terug gokornon. Hij trad regelrecht op haar toe, zonder mevrouw Sherman met een blik te ver waardigen. Agnes, zei hy, zoudt ge liever willen dat ik in 't geheel niet uit ging f Ik zal thuis blijven als ge dat wenscht, lieve. Zy duwde hem met de handen op zijne schouders van zich af. Neon neen, zei ze snel. Oh, neen, beste John. Hij boog zich naar haar weer. Movrouw Shorman sloog haastig don blik neer, en keek hem toen na. By de deur keerdo hij zich om. Op zyn gelaat verscheen een glimlach het ge lukkigste lachje dat zich daar sinds jaren vertoond had, als hy naar zijne vrouw keek. Hy scheen plotseling weer jong geworden te zijn jong en vol hoop naast de vrouw, die hy lief had. Mevrouw Sherman haalde tusschen de tanden door langzaam adem. Dit veroor zaakte een sissend geluid, en haro vingers omklemden zoo krachtig haren parasol, dat een harer handschoenen open barstte. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1