Donderdag 51 Augustus 1911 5 centiemen per nummer B5se Jaar 4595 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan de Stad an 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Betooging Schollaert. Veldsalade. Proceskosten. Zosidagrust. Onze betooging. De Muilplaag. Proefnemingen tegen de muilplaag. NDERBO Bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden C frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eiudigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen z\jn ten laste van don schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossen», Korte Zoutstraat, Nr 31 §n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUlQIJfi SUUM. AelHt30 Oogst1 1 1 De dag van Zondag 27 Augustus zal onbetwistbaar in gulden letteren mogen aangestipt worden in de kronijken der Belgische Katholieke Partij. Het is een betoog geweest welke on der alle opzichten de hoopvolste ver wachtingen heeft overtroffen. Die belooging beduide meer dan eene hulde aan den zoo verdienstrijken oud minister Schollaert. Ja,zij is vooral ceno zeer krachtdadige bevestiging geweest, eene overheerlijke uitdrukking van onwankelbare trouw aan de algeheele vryheid van onderwijs waarvan de heer Schollaert de moedige en onverschrokken voorstaander is. Na de betooging van Leuven staat de schoolkwestie aan '1 orde van den dag. De betooging heeft volkomen beant woord aan de beteekenis welke heteere- comiteit er in zijnen omzendbrief aan gaf Het Katholieke Land bevestigt zijnen vasten wil rechtveerdigheid te verkrijgen in scboolzaken. Wij willen vrijheid voor do armen zooals voor de rijken. Wij willen dat ieder huisvader in volle onafhankelijkheid de school kunne kiezen, om aau zijne kinders het onderwijs te kunnen geven dat hij hun verschuldigd is. Wij willen geen gunst voor wie ook, doch gelijkheid voor allen. Wij willen kosteloos onderwijs voor allo schoolgaande kinderen. Wij willen dat de onderwijzers bezoldigd wezen in verhouding der belangrijkheid van hun ambt. Schoolvrede in recht veerdigheid en vrijheid- Ziedaar ons programma en de Katholieken van het gansche Land hebben er Zondag il. luid ruchtig aan toegejuicht. Ja, het Katholieko Volk heeft deze beginselen gehuldigd in den persoon van den lieer Schollaert, den koenen kampioen der vr ijheid van onderwijs. Meer dan 80,000 Katholieken verga derden to Leuven om plechtig to laten hooren ja, zelfs te zweren dat ze nooit dulden zullen,dat de mindere katholieke huisvader zal behandeld worden als een verworpeling ir; zijn vaderland. Bemerken wij ten slotte dat de betoo- giüg heerlijk is afgeloopen. Plaatsgebrek noopt ons ons hierbij te bepalen. Over de aanvallen spreken wij vorder. 69e Vervolg. Zij lachte scherp den gcscheurden hand schoen bekijkend. Gij en John schijnen erg teeder met elkander te zijn zei ze .-pottend sinds wan neer Agnes gaf geen antwoord. Zij had zich versuft naar hare schrijftafel gekeerd, om don oudon, wanhopigen strijd met zichzelf ts stryden. Mevrouw Sherman trad op haar toe. Nu, ik ga ook heen, zei zo scherp, wij hebben liet allen erg druk van morgen. Wat ik zeggen wou. Ze boog zich voor over om haro hardvochtige oogen op het ontdane gelaat harer zuster te véstigen. Wat ik zeggen wou, herhaalde ze, men be weerde gisteren avond natuurlijk kan het niet waar zijn doch men beweerde, dat Lord Crowley om Margaretha's hand had gevraagd, en met haar trouwen ging. Is daar iets van aan Mevrouw Netheroombo stond vlug op. Zij streed een vreeselijkon strijd, doch zag er in het scherpe zonlicht zoo waardig uit, dat Joanna beschaamd terug trad. Neen, zei Mevrouw Nethercombe met heldere, vaste stem. Neen, er is niets van De inlandsche plant ontmoet men wat overal in de bebouwde akkers. Er wordt heel lekkere salade van ge maakt, vooral wanneer er salaadbeet, witloof of witgemaakte paardebloem, bijgevoegd is. Zij is eene echte winter groente, de planlen schieten in zaad op met de eerste schoone lentedagen. De veldsalade groeit bijna in alle gron den nochtans verkiest zij eenen vasten gronddaarom trappe men dozen na hel spitten vast, indien hij te licht is, doch doch men wachto daarvoor tot de grond wat opgedroogd zij. Do veldsalade wordt heel dicht gezaaid, dus is het gemakkelijk te begrijpen dat, alhoewel de plant klein is, zij veel voed sel aan den grond ontneemtom deze redenen zal men, na het spitten, en per vierkante meter de volgende meststoffen toedienen 50 gr. superphosphaat, 30 gr. kloorpolasium en 30gr. zwavelzuren ammoniak deze meststoffen zullen mot den riek niet al te diep ondergedolven worden zoo zullen de planten gedurig de noodige voedstolfentehuüner beschik king hebben en gij zult het genoegen hebben, allerschoonste produkten te oogsten, die van uitmuntende kwaliteit zullen zijn. Deze meststoffen zullen altijd eenige dagen voorliet zaaien toegediend worden. Veldsalade wordt gezaaid van de eerste helft van Augustus tot de 15 September; de eersto zaaiingen geven hunne produk ten in den herfst en in deu winter de laatste in de lente. In de zeer natie gronden is het voor- deelig den grond op winterbedden te leggen en er daarna op te zaaien om ge durende de strenge vorsten veldsalade te kunnen steken, legge men er eenige bakken en ramen over, of mon dekke ze met stroo, droge bladeren enz. G. IMPATIENT Tuinbouwschool Vilvoorde. Onder dezen titel deelt onze Confrater 't Land van Oudenaarde 't volgende schrijven mêe dat wij volkomen bijtre den. Reeds lang is er spraak de proces kosten te verminderen die zoo zwaar op de kleine burgerij wegen. Zooals hel nu is kunnen do proces kosten moeilijk verhinderd worden de pleitbezorgers, deurwaarders en advo- waar. Maar Mevrouw Sherman koek ver schrikt on ontdaan, maar weet ge dat wel zeker Hcclzeker, zoi Mevrouw Nethercombe. Langzaam nam mevrouw Sherman haren parasol op. De scheur in haar handschoen puilde wijd open, doch kieskeurig en pre cies als zij op haar toilet was, merkte ze er nu toch niets van. Zij trad langzaam op do deur toe. Gij zult het natuurlijk wel weten, zei ze, maar iedereen beweert anders. Laat hen beweren, zei Mevrouw No thercombe onvorschillig. Hot is niet waar. Mevrouw Sherman trok dc schouders op. Goeden dag, zei ze luchtig. Doch buiten de kamerdeur bleef ze even onbewegelijk en stijf staan. Eindelijk verwijderde zij zich langzaam, na nog een achterwaartschenblik op do deur geworpen te hebben. Hy zal alles vernemen hy zal alles vernemen, raonpelde ze. Hij zal u kennen, zooals ge zijt hy zal u nog haten. Snel daalde zij de trap af, en deed zelf de voordeur open. Op den drempel bleef ze eon oogen blik staan eene schitterende, sierlijke gestalte in do glanzende zonne schijn. Zij stak de hand op en hield een rijtuig aan> dat juist voorbij ratelde. Zy stapte in, en riep don koetsier liet adres van Lord Crowley toe. Toen liet paard vooruit draafdo, leunde zo achterover met een onverschilligen blik katen klagen nu r.ieds putten in de aarde dat zij veel te veel werk voor niet moe ten doen, en zelfs veel werk waaraan zij niet alleen hunnen tijd moeten besto den maar zelfs nog geld moeten toedra gen. Dat zijn ook burgers en dat is een toestand die niet mag blyven beslaan. Zoo lazen wij onlaDgs dat een boeren zoon uit het arrondissemont Brussel het Pro Deo bekomen had, hoewel de tegenpartij deed gelden en bewees dat zijn vader een zeer welstellend landbou wer was. Docli de zoon was meerderjarig en heeft zijne ouders nog hij bezit dus geene goederen en wordt enkel aanzien als een werkman. Voor zoo een persoon moeten de pleit bezorgers gratis werken, dat is toch niet aannemelijk. Om de proceskosten te verminderen zonder schade te berokkenen aau ambte naars van 't gerecht, is eene heele her vorming noodig. Die hervorming zou daarin bestaan dat de achterstallige schuldenaars kunnpn gedaagd worden vóór den vrederechter, als de schuld niet te hoog beloopt. Io andere woorden men zou de be voegdheid van den vrederechter moeten uilbreiden. Indien slechte betalers moeten vreezen dat zij, zonder of rails zeer wei nig kosten eens bij den vrederechter kunnou geroepen worden, die hen zou vermanen tol betaling op straf van rech terlijk vervolgd te worden de meesten zouden meer om hunne schulden bekom merd zijn. Maar nu weten ze dat de zaak voor de handelsrechtbank of burgerlijke recht bank moet komen, en dat de schuld- eischer daartoe zijne toevlucht niet zal nemen, omdat het te veel kost. Eene vermaning van den vrederechter zou zeer gevreesd worden immers, dat zou bekend geraken, en niemand houdt ervan dat hy bij menheer is moeten komen. Een gemakkelijk en goedkoop middel om eikoen te doen betalen, zou ook allerheilzaamst werken op het zedelijk gevoel, dat langsom meer verstompt. Velen zijn er die zich om hunne leve raars wien zo wat aan hun been gezet hebben niet bekreunen, en die den eenen poef nevens den anderen zetten. Van 'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 3 Sept. Meirsciiaut Korte Zoutstraat. naar buiten kijkend. Hare gedachten waren verslingerd op het tooneeltje, dat zij onder broken had op het tafereel van Lord Nether combe met zijne vrouw in do armen, en geheel de oude haat en jaloezie en zondige liefde deden zich heftiger, woester dan ooit gelden. Alles liever dan datDat kon ze niet aanzien. Ze had hare zuster tot aan den rand van den afgrond gebracht om to bemerken, dat zij en haar echtgenoot elkander slechts nader getreden waren Ze knarsetandde. Ze wilde het niet gedoogen John zou Agnes haten hij moest haar haten. Zij zou toch nog vernietigd wordenJohn zou nooit tot haar terug keeren. Zij zouden voor eeuwig gescheiden wezen. Ten koste van alles zou zij, Joanna, dat bewerken Toen 't rijtuig eindelijk stil hield, stierf alle kleur uit haar gelaat weg. Lord Crow ley was thuis, en de huisknecht liet haar binnen treden. Hij stond op om haar te begroeten, ter- wyl op zijn gelaat een lachje verschoen. Hij keek een weinig verrast. Is er iets gebeurd vroeg hy. Neen jaja, in zeker opzicht wol, heigde zij. Ik kom regelrecht van Agnes af, en en ik wou toch, dat gij Mar- garetha niet trouwdet. Zijn bril viel naar beneden. Vertrouw nooit, dat een enkele vrouw zichzelf kent, merkte hij op. Wat is er nu weer aan de hand lest veel beters dan dat, riep zij met Do machtige stoot welke verleden Zondag de straten van Leuven door kruiste was indrukwekkend, ruim 80 duizend betoogers namen er deel aan. De stoet der kartelisten trok op 15en Oogst vrij en ongestoord door de straten der hoofdstad er waren hoegenaamd geen incidenten, wat ten gunstigste ge tuigt van de verdraagzaamheid der Ka tholieken die eenieders recht eerbiedi gen. Dit mogen wij echter van den stoet te Leuven niet zeggen; talrijk waren de voorvallen uitdagend geroep en getier van wegeroode en blauwe oproermakers hoorde men op vele plaatsen. Op een gegeven orde woord der logo viel men van uit eene herberg met flesschen, stoelen, pintglazen en allerlei keuken- geriefde katholieke betoogers aan, juist als de groep katholieke turners van Oostende voorbij trok een jongeling daarvan werd erg toe getakkeld men moest hem met wonden aan 't hoofd en met gekloven lip naar 't hospitaal bren gen. Van verscheidene zijden hoort men van gevechten, talrijke blauwe en roode ruststoorders werden aangehou den. Zie hier de schatting van 't getal be toogers volgens de anticlericale pers. De liberale pers stelt alles in 't werk om het belang der betoogingvan Leuven te verminderen. De Chronique spreekt van SSi.OOO betoogors de Etoile 30 a 40,000 de Petit Bleu 45,000 de Gazelte 47,000 de Indépendance 00,000 de Peuple 70,000 en de Précurseur neemt 80,000 aan. Tusschen het c'yfer der Chronique en dat van den Précurseur is het verschil zoo maar 55,000. Eene opmerking slechts de stoet te Leuven heeft nagenoeg 4 1/2 uren gede fileerd, juist zooals de stoet van Brussel; welnu, voor do Chronique konden te Brussel op 4 1/2 uren 200,000 man voor bijtrekken, en Ie Leuven slechts 25,000. In hun oordeel over de manifosteerders zijn de eenen kleingeestig, zooals de Eioilede andere effenaf crapuleus cn gemeen, zooals de Chronique. Alleen de socialistische Peuple deelt een onpartijdig verslag meê, waarin zij het aantal betoogers op 70,000 schat, erkent dat in het politiek gesproken liberale Leuven bijna alle huizen wa ren bevlagd, toegeeft dat de belooging indrukwekkend was en dat er van de haastige, bevende stem uitik wou, dat gij Margarctha niet trouwdet, doch in plaats daarvan Agnes aanklaagdet wegens verval- scliing Hij staarde haar aan. Maar begon hij, ik begrijp niet Oh, dat komt er niet op aan, viel zij hom in de rede, gij weet dat ik Agnes haat en haar liefst geheel vernietigen wil. Ik wil haar nog meer kwetsen, dan een huwelijk van u met Margarctha iiaar kwetsen zal. En.... en..., zij wil niet met haar laten trouwen zo heeft besloten, to zullen wei geren. Lord Crowley's gelaat werd gloeiend rood. Gedurende zyn leven had hij reeds menigmaal veel moeten verduren, doch zij- no wraak nooit uit doen blijven. Zijt gij daar zeker van vroeg hij. Johanna knikte vlug met het hoofd. Ja, volkomen, zei zo. Zij heeft plan om alles te trotseeren, en ceno manier te zoeken om u af te betalen, en ik geloof dat het haar gelukken zal. Lord Crowley draaide aan zyn vettigen knevel. Maar zij kan den vervalschteh wissel niet ongedaan maken. Die heb ik veilig ge noeg geborgen. V eelbeteekenend klopto hij op zijne jas. Een weinig gedreig eene toespoling zal voldoende wezen om haar geheel naar onze hand te zetten. Mevrouw Sherman boog zich voorover. Maar maar ik wil dat gij haar aan- klaget, fluisterde ze scherp. Ik wil dat gy goed geschikte, wel ingerichte betoo ging een onloochenbaren indruk van groote kracht uitging. Dat steekt gunstig af bij de scheld woorden van de Chronique. De muilplaag hoeft, zoo schrijft een Brusselsch blad. in Hollandsc'ti-Lini- burg uitgewoed. Ziehier hoe men by onze Noorder-broeders te werk gaat Zoodra een hof hesmet is door mond- en klauwzeer, wordt het hof onrniddelijk door soldaten bezet, die voor plicht heb ben er streng op te waken, dat geen enkel ruoddier in üf uit do stallen gaat. Daarenboven helpen do soldaten mede aan het melken der koeien en moeten de melk vernietigen, om te beletten dat zij gebruikt wordt. Deze maatregel is streng, doch af doende. Tot daar het Brusselscli blad. Wat de muilplaag iu Vlaandereo be treft, men heeft reels herhaalde malen geschreven dat er landbouwers gevon den worden, die het bestaan der plaag verbergen, en 's nachts mest en beir vervoeren, om niet a gepakt te wor den. Tastte men wat radikaler door, dan zouden wij er hier wellicht al lang van afzijn, en de verliezen zouden oneindig veel geringer zijn. Zou men eindelijk het raiddel gevon- deu hebben om op doelmatige wijze de zoo gevreesde ziekte te bestrij Ion Laat ons het beste verhopen. In de slachthuizen van Kuregem werden Vrijdag door doktor Doyon proefnemingen genomen met het serum Paraphagino genaamd. Een twintigtal stuks hoornvee werden met hel serum ingespoten. Vervolgens nam men eter, van poot- zieko dieren voortkomend, en men entto de gezonde diereu met de smetstof. Het aldus met de smetstof ingeente vee, moet dus onvermijdelijk de muil plaag krijgen, indien iiet serum van doktor Doyen er niet in gelukt do dieren van do ziekte te bevrijden. Men is hoogst benieuwd otn don uit slag van deze proefneming te kennen. haar aanklaget dadelijk nu terstond nadat zij goweigerdheeftom u eon antwoord omtrent Margaretha te geven. Zo hebben plan, om uitstel te vragen ik hoorde hot hen zeggen. Lord Nether combo zegt, dat Margaretha nog jong is en dat ze u zullen vragen nog wat te wachton. Maar wacht niet. Klaag haar terstond aan. Wilt gij Langzaam schuddo hy het hoofd. Hij had meer dan ceno reden om te verlangen, in Lord Nethereombe's familie te trouwen. Eens, lang geleden, had de gedachte aan zooiets hem eene rilling bezorgd, doch daar had hij zich overheen gezet, en Lord Ne thercombe kon hij zichzelf niet van het ge noegen berooven, hem zijne beleedigingen van jaren gclodon, te vergelden. Ik zal er cms over nadenken, zei hij. Joanna's gelaat werd zeer dreigend. Weer zag ze het tafereeltje tusschen Agnes en Lord Nethorcombo, en het bloed steeg haar naar het hoofd. Ily hief het hsofd op on keek haar aan. Och, dat woet ik niet. Ik vermoed dat er geen haast by is, is 't wel vroeg hij. Zij trad vooruit. Ja dat is er wol, riep ze uit, want zy zullen den con of anderen uitweg vindon, als gy niet oppast. Agues is wanhopig. Verondersteld hare stem daalde, veron dersteld, dat ze zelfmoord pleegde l. Hij ontstelde een weinig. Toen schudde hij het hoofd. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1