Dl IIIJIN VAN SALOP F Zondag 5 September 1911 5 centiemen per nummer b5s,e Jaar 4391 van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kame rkiezingen van Mei 1912 Ze kruipen voor Marjan. Slad Aalst.-Werkbeurs Van Burst naar Katanga, DITJES cn DATJES. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eiudigt met 31 December. De onkosten der kwittanfciën door de Post ont- vangeu zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, N* 31 #n in alle Postkantoren des Lands. CUIQKJK BUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerou ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. /kelst, 2 Sept. 1DI 1. O— Aan alle Belgen Het schoolwetsontwerp brengt vijf gewichtige verbeteringen 1° Kosteloos onderwijs. 2°'Verplicht onderwijs met vrijen schoolkeus voor den huisvader. 3° Arbeidsverbod voor kinderen onder de veertien jaren. 4° Inrichting van een 4e lageren graad voor beroepsonderricht volgens de noodwendigheden der verschillende streken. 5° Verbetering van den toestand der onderwijzers. Deze hervormingen zijn de algeroeene wensch van geheel het land. De liberale on socialistische linker zijde zijn vereenigd om ze te bestrijden. Waarom V Omdat het ontwerp de gewetensrech ten van iederen huisvader verzokert met hem ten volle de algeheele vrijhoid van den schoolkeus voor zijne kindoren te vrijwaren. Dit grondbeginsel werd verdedigd door tal onzer politieke tegenstrevers. Al de andere bepalingen van het wets ontwerp stonden eens in liet program aller partijen. Dat alleen zegt genoeg voor den huldigen weerstand der linker zijde. Hadden onze tegoustreyers in d6 Ka mers rechtschapen en eerlijk ons onder wijsstelsel willen verbeteren dan had den zij bepaalde voorstellen moeten doen waarover de Kamer zonder vooroordeel zou beslist hebben. Zij deden liet niet Onze tegenstrevers, in plaats van kalm de zaken te bespreken, verhinder den de bespreking op eene onnoembare wijze. Zij hebben de vrijheid van spre ken verkracht. Zij hebben de waardig heid van ons Parlement bemodderd. Het land zal die verbrekingspolitiek veroordeelen met de verkiezing van 1912. Wij, wij wachten zonder vrees op 's lands uitspraak. Wij houden staan dat geene school wethervorming in België mogelijk is zoo zij niet de grondbeginselen van ons programma verwezentlijkt. Voorrechten eischen wij voor nie mand. Wij willen gelijkheid voor allen. Wij eischen dat ieder familievader arm of rijk volkomen vrij wezo in het kiezen der school waar hij aan zijne kinderen het onderricht zal doen geven dat hij hun verschuldigd is. 19e Vervolg. Toén ons maal bijna gereed was, lieten wy lnfadoos en Scragga uitnoodigen, met ons te komen aanzitten. Zij kwamen en gingen op kleine stoelen zitten, die bij menigte voorhanden waren, want de Kukuana's zitten niet op hun hur ken als de Zoeloe's. Zij hielpen ons spoedig doör ons eten heen. De oude man was voorkomend en beleefd, maar 't viel mij op, dat de koningszoon ons met wantrou wen aanzag. Gelijk de andere van zijne partij was hij overbluft door onze verschijning en ons machtvertoon, maar 't kwam mij voor, dat wij in aanzien bij hem daalden, nu wij aten, dronken en sliepen als andere sterve lingen. Ik was er niet zeer over op mijn gemak. In den loop van ons maal zegde Sir Hen ry mij, eens te onderzooken of de inboor lingen ook iets wisten van zijn broeder, maar ik vond het verstandiger, daar nog wat meé te wachten. Na het eetmaal stopten wij onze pijpen en «taken ze aan, een handelwijze, die ln fadoos en Scragga weer niet weinig ver baasde. Schoolvrede, door rechtvaardigheid en vrijheid ziedaar ons programma. Het land zal voorts zijn vertrouwen schenken aan eene regeering uitgaande van de rechterzijde die onwankelbaar aan dat programma wil getrouw blijven. Voor liet komiteit der schoolhervor ming Franz Schollaert, voorzitter, Fréderic Belpaire, Alexander Brauo, Alfons Har- mignie, Joris Helleputte, Mauritz Pir- mez, Alfons Ryckmans, Arihur Ver- haegen, leden Mauritz Defourny, Jozef Goedseels, Fernand Passelecq. Lode- wijk Schaetzen, schrijvers. Een cartel is te Gent gesloten tusschen de liberalen en socialisten. Nu, de socia listen voeren den hoogen toon ja, zij beslissen, bevelen en de liberalen ge- hoorzaamen gedwee. Men oordeele De vier bijgevoegde zetels (werklie den) worden in den Raad bezet door vier socialisten en deliberate werklieden dachten dat, dank aan 't cartel, er nun een zetel zou afgestaan worden. Maar mis gepierd De socialisten die voor de groote lijst het cartel aannemen omdat zij door eigen krachten de volstrekte meerder heid niet kunnen behalen, hebben voor de bijgevoegde kiezing de liberalen naar deh weerlicht gezonden. De liberalen zijn dus feestelijk afge scheept geworden en ze hebben dit affront voor een kompliment moeten aannemen. Maar wat wil men toch De Gentsche liberalen zijn er aan gewoon van door de socialisten met verachting schandelijk beleedigd te worden. Op Zondag 18 Juni 11. schold Vooruit de Gentsche liberalo partij uit voor vuilkar, jagende en azende op vui ligheid, roofdier met afschuwelijke leugens en verdachtmakingen, poli tieke schotelwasschers, pissijnkui- schers, enz., enz. Al die affronten en beloedigingen moeten de liberalen voor komplimenten nemen en toonen aan dat ze voor de roode Marjan kruipen Worden gevraagd door de Patroons 4 Schrijnwerkers. Vragen der Werklieden 1 Bakker halve gast. 1 Voerman. 1 Steendrukker halve gast. 1 I-Ioefsmeder. 1 Werktuigkundige. 1 Automobielgeleider. Daglooners. De Kukuana's waren blijkbaar onbekend met het genot van tabak. De tabakplant groeit wol in hun land, maar zij weten er het rechte gebruik niet van te maken. Ik vroeg nu aan lnfadoos, wanneer wij onze reis zouden voortzetten ik vernam met genoegen, dat er toebereidselen geno men waren, om ons den volgenden dag verder te voeren en dat reeds boden naar koning Twala waren gezonden om hem van onze komst te verwittigen. Het scheen, dat Twala in zijn voornaam ste plaats was, bekend als Leu IX, waar hij toebereidselen maakte voor het jaar- lijkscho groote feest in de eerste'week van Juni. Bij dit feest kwamen alle regimenten bijeen, met uitzondering van detachemen ten voor de garnizoenen, en paradeerden voor den koning. Ook werd dan de jaar- lijksche tpoverjacht en wat dies meer zij gehouden Bij den aanvang van den dag zouden wij vertrekken. lnfadoos, die ons zou verge zellen verzekerde dat wij Leu tegen den avond van den tweeden dag zouden berei ken, altijd indien geene onvoorziene moei lijkheden, zooals gezwollen rivieren, in den weg kwamen. Toen ons deze inlichting was verstrekt, wenschten orize bezoekers ons goeden nacht. Wij spraken af, om op beurt de wacht te houden. Drie van ons kropon on der do dekens en sliepen don slaap der ver moeiden, terwijl de vierde opbleef om tegen mogelijk verraad to waken. Reisbeschrijving door Petrus €osvi\. III. Zondag 5 Maart. Mijn eersten nacht op den boot :s wonderwel afgeloopen ik heb geslapen als een os tot 5 ure. Uit voorzorg echter om het bezoek van madam zeeziekte niet te ontvangen had ik mijne kabion goed vastgedraaid en 'lc liet madam meken maar trommelen, als zy 't mij maar later niet dubbel en dik betaald zet. Om 7 ure komt de gargon kloppen, treedt binnen en zet koffie, suiker en biscuits aan het bed. Wij luierikken in onzen pier nog wat, slorpen van tijd tot tijd een teug koffie of bijten eens in hot stuk hard biscuit. Stilaan echter wordt het tijd Om op te staan. Ik kruip er eerst uit. Godfried en Michel een weinignadien. Om8ure trekken wij naar bo ven doen eene wandeling op de galerij van i" en 2d! klas om eetlust te krijgen, 't Is een majestueus schouwspel dat zich aan onze oogen vertoont. Einde en verre, zoo wijd het oog reikt, de eindelooze watervlakte in het verre verschiet, zich versmeltend met de lichtblauwe en witte wolken aan den verren horizont enkele, zich langzaam verwijderende booten, eenige wat naderbij, andere nauwelijks met het bloote oog zichtbaar, dobberend op de zwart grauwe golven, wier kammen zoover het oog rij kt mot een blank schuim zijn bekroond welke aan de zee het uitzicht geeft eener woestijn bezaaid met tallooze sneeuwstippen en in het midden daarvan onze Kildonan als een recht zeemonster snijdend door die gol ven, spattend rondom zich duizenden'witte vlokken, welke, zich vermengend met do zwart grauwe wateren, de heerlijkste scha keering vormen van groen en blauw zoodat men zeggen zou dat do boot vaart in een bed van vloeiend groen marmer, achter zich een spoor latend van licht groene met wit schuim bedekte golven, als de kanten sleep van het kleed eener middeleeuwsche edelvrouw. De klaroen schalt, 't is tijd voor het ont bijt of Breakfast, zooals het op de Menu of spijskaart te lezen staat. Goddank, de zaak van het eten, die op den boot onder de belangrijkste gerekend wordt, stelt zich goed voor. Ik heb een gargon of tafeldio- naar ontdekt welke Fransch spreekt en verstaat., 't is een Zwitser van nabij de Fransche grenzen. Voortaan zijn wij uit den nood. Wij eten dan ook alle drij met veel smaak. Nu wederom eeno wandeling op liet dek links, niet wijd van ons zien wij eene kleine stoomboot voorbijvaren langs onzen rechterkant een heel groote met twee schouwen en twee raasten. Om 11 ure geeft de heer Diericx ons eene eonferencie over de werking van den telegraaf zonder draad. Hij paarde het nuttige met het plezierig» en wist zyne voordracht verstaanbaar en tevens aangenaam te maken en boeiend. Die wandelvoordracht duurde ruim een uur en niemand van ons wicn ze verveelde. HertMijk dank M. Diericx, wij vragen zoo nog eene voordracht van uwe goedheid. IX. Koning Twala. 't Zal onnoodig zijn, alle bijzondorheden van onze reis naar Leu te verhalen. Zij nam twee volle dagen in beslag en voerde ons steeds langs den Salomonsweg, die al- zoo rechtstreeks leidde naar het hart van Kukuanaland. 't Zij gonocg mee te deelen. dat het land steeds rijker en vruchtbaarder scheen te worden en de kraals en bebouwde velden talrijker. Zij waren alle gebouwd op do wijze als de eerste, waar wij overnacht hadden, en ze werden ook alle verdedigd door een tal rijk garnizoen. Ieder man, die er toe in slaat was, bleek soldaat tc zijn, zoodat het land voortdurend voorbereid bleek, oorlog tc voeren, 't zij aanvallend of verdedigend. Gedurende onzen tocht zagen wij alom duizenden krijgers optrekken naar Leu ter bijwoning van de jaarlijksche feesten, Ik zag- nooit forsehec soldatenvolk. Met zonsondergang van den tweeden dag rusten wy eene wijle op den top van een der hoogten, waarover de groote weg liep. De kraal Leu lag toen in de vlakto voor ons. Voor eene stad van inboorlingen was zij vrij uitgestrekt, bijna vijf mijlen, zoo ik schat. Verscheidene kleine kragen lagen er om heen, bij buitengewone gele genheden, zooals het aanstaande feest, bestemd tot woonplaats voor de regimen ten. Twee mijlen noordelijker lag een zon derling gevormde heuvel, waarmee wij v Om 1 uur is het Lucheon of lunch. Dit maal smaken de spijzen opperbest, dank aan onzen Franschen gargon 't is een parel van een gargon, gedienstig, minzaam cn geeft g'hem drinkeld ge moogt gelooven dat ge het kwijt zijt. dus een echte gargon. Godfried en Michel klagen wat over zee ziekte, z'hceft hen oventjes een bezoek ge bracht. Blijf van mij maar weg, vuil Mar jan, 'k hob u in 't geheel niet noodig. Daar het Zondag is, vergast de heer Die ricx oni op 2 fles3chem Champagne Moét et Chandon. Wij heffen onze glazen op en drinken op de gezondheid van den milden gever. Gansch den avond keuvelen wij zoo zachtjes voort. Om 7 1/2 ure kruipen Mi chel en Godfried er in. Ik echter zet mij nog tot 9 ure aan 't schrijven en zie eens de prentenboeken na welke op de tafels ver spreid liggen. Om 9 1/2 kruip ik er ook onder. Slaap wel. Wordt voortgezet. Manifestatie Seliol- laert. Het mrichtingskomiteit is zinnens een verslag der onvergetelijke manifestatie van 27 Oogst uit te geven. Het verzoekt bijzonderlijke de rede naars, die in de verschillende vergade ringen gesproken hebben, den tekst hun ner rede te laten geworden. Het noodigt de dagbladbestuurders uit de artikels aan de manifestatie gewijd, te willen mededeelen. Eindelijk, wenscht het van de lokale komiteilen deelachtig te worden der omzendbrieven welke zij in huuue om schrijving rondgestuurd hebben. Al deze dokumenten moeten gezon den worden aan den secretaris van Het Katholiek Schoolverbond M. Lodewijk Schaetzen, doktor inde rechten, te Ro- them, bij Eeleu (Limburg). Komiteit van echool- hei'vorniing. Het Komiteit gesticht te Leuven, den 27 Oogst, heeft zich 's anderdaags reeds aan het werk gezet. Het heeft eenen plakbrief opgesteld. 't Is eenen krachtigen oproep tot de Belgische vaderlanders met het oog op de wetgevende verkiezingen van 1912, dewelke de schoolkwestie voor doel zul len hebben. De plakbrief is geteekend, voor het komiteit, door de heeren Frans Schol laert, voorzitter Frederic Belpaire, Alexander Braun, Alfons HarmigDies, Joris Helleputte, Mauritz Pirmez, Al fons Ryckmans, Arthur Verhaegen, leden Mauritz Defourny, Joseph Goed- seels, Fernand Passelecq, Lodewijk Schaetzen, schrijvers. De plakbrief is vrij van alle zegel rechten. De verkiezingskomiteiten zijn ver zocht zich voor de bestellingen te wen den tot M. Jozef Goedseels, Brusselsche straat, 140, te Leuven. later kennis zouden maken. Midden door Leu stroomde de groote rivier, die wij reeds van af de hellingen der Saba- bergen gezien hadden ze was op verscheidene plaatsen overbrugd. Zestig of zeventig mijlen vorder zagen wij de mot sneeuw bedekte toppen van drie bergen, die daar stonden als aan dn punten yan een driehoek. Zij leken zeer steil, ter wijl de Saba-bergen zachter helden. lnfadoos zag er ons naar uitzien en merkte uit zichzelf op Daar eindigt de weg. En hij wees naar de bergen, onder de Kukuana's bekend als de Drie heksen Waarom eindigt hij daar vroeg ik. Wie weet het, antwoordde hij schou derophalend. I)o bergen zijn vol holen en grotten en er is een diepe put tusschen in. Daar gingen de wijze mannen van vroe ger datgene zoeken, waarvoor zij in het land kwamen cn daar, op de plaats des doods i, wordon thans onze koningen be graven. Waar kwamen zij dan voor vroeg ik nieuwsgierig. Weet ik het De witmenschen, die van de sterren komen,zullen hot wel weten, antwoordde hij met een sliinmon blik. Blijkbaar wist hij meer, dan hij zeggen wilde. Ja, ging ik voort, gij hebt groot ge lijk. Op de sterren leeren wij vele dingen. Ik heb bijvoorbeeld gehoord, dat de wijze mannen uit de oude tijden kwamen om Recht en Vrijheid het orgaan der roode winkelpolitiekers, deelt in zijn nummer van Zondeg 11. een verslag raêe over 't Congres en den Stoet der Katholieke Jonge Wachten op Zondag 20 Augustus 11. Natuurlijk, en dat laat zich'verstaan, de stoet was een mager- beestje, iets te dwaas om te wederleggen. Nu, de stokslagers waren heel goed vertegenwoordigden aankrapuul ont brak het niet. De overige beleedigingea en versma- diügen laten wij ter zijde. Dus het grootere gedeelte der heeren vreemdelingen en Aalstenaars welke den stoet samenstelden behoorden tot 't krapuul,tot het uitschot onzer samen leving. Maar wat noemt men krapuul vol gens de roodjes derRecdactievan aRecht en Vrijheid Dat gaat de bedoelde Redactie ons zeggen op de derde bladzijde van het zelfde nummer. Krapuul wilt zeggen gemeene ploeters,lage schepsels, galeiboeven, wier plaats is in de prisons. Maar zegt eens, gij, Aalstenaar, die de mannen der Redactie van het roode orgaan kent wat denkt gij daarvan Voegen wy er nog bij dat volgens het orgaan der liberale firma Vijf Ezels» de leden dor Katholieke Jonge Wachten »,ook tot het krapuul behoor den. En die smadelijke beleedigingen worden hun naar 't hoofd geslingerd voor rekening der liberale chefïen. Wetenswaardigheden. Witte gelantine, dooi' verwarming opgelost in azijn, is een goed middel om porcelein te iijmen de breuk vlekken moeten eerst verwarrad worden. Bavrozen pompen worden ontdooid als men er warm zoutwater opgiet en tegelijk pompt. Óm muizen en ratten in eene val te lokken, wordt rozenolie aanbevolen. De val word met een druppeltje van die olie bevochtigd de kleine Imagers heb ben eene bijzondere voorliefde voor die olie en trekken dus dadelijk op de val af. Laat gedurende eenige uren de gestooten bladeren van den tomaat in water trekken en besproei vervolgons met dat sap perzik boomen, rozelaars enz., en gij zült ondervinden dat, na ten hoogste twee dagen, de kerfdieren, zullen verdwenen of dood ziju Van gewonde vruchtboomen moet men de groote wonden bedekken met een mengsel van koeimest en leem, waarbij een weinig roetkleine boomen met boomwas. ïnseliten moeten voortdu rend vernield worden.Om de bladluizen die sommige struikgewassen en vooral de rozelaren aantassen, te vermelen, zal schitterende steenen, en schoon ivoor to zoeken. Mijnheer is wijs, antwoordde hij koel. Ik ben maar een kind cn kan met u niet over zulke dingen sproken. Mijnheer moet in de plaats des konings spreken met de oude Gagool, die even wijs is als gij. En hij ging heen Zoo spoedig hij vertrokken was, ging ik tot mijne makkers en hun de bergen wijzend, zegde ik Daar zijn de diamantmijnen van Sa lomon. Umbopa stond bij hen, schijnbaar ver zonken in een van zijn b"ien van afgetrok kenheid. Maar hij had mijn waorden opge vangen en zegde in 't Zoeloeseh Ja, Macamazahn, de diamanten zijn zeker daar. En gij, witte menschen, zult ze wel bereiken, ook daar gij zoo verzot zijt op edele steenen en geld. Hoe weet ge dat, IJmbopa vroeg ik scherp, want ik hield niet van zijn geheim zinnigheid. Hij lachtte en antwoordde Ik droomde het vannacht. Daarop draaide hij op zijn hielen om en ging ook heen. En wat heeft die zwarte nu weer vroeg Sir Henry. Hij weet ook meer dan hij zeggen wil, dat is duidelijk. Onderweg heeft hij zeker wat gehoord van... van mijn broeder. Niets. Hij vroeg er iedereen naar, met wien hij op goeden voet kwam, maar men in een liter water, 30 grammen zeep en een lepel quassia, gedurende een kwartier koken en daarmede, bij middel eener spons, de planten afwas- schen. Weet men ergens een wespennest, dan zal men, in den laten avond, daarin een mengsel gieten van 2/3 water en 1/3 sulfuur van koolstof. Een afkooksel van notebladeren, op een mierennest geworpen vernielt deze insekten. Om de mieren uit de kasten te ver drijven, legt men in deze eenige stukken kamfer, gewikkeld in een vochtig lin nen doekje. Eerbied aan den Godsdienst. In den kartelstoet van 15 Oogst werden kartels en teekeningen gedragen, prie sters verbeeldende die dronken waren, kloosterlingen in walgelijke houding, kloosterzusters die uit de hospitalen ge schopt worden. Brusselsche studenten zongen spot tend het Ave Maria in den stoet, Men had immers aau de kristen-demo- kraien beloofd dat de Godsdienst zou geëerbiedigd worden Of do geuzen die goedzakken van demokraten bij den neus geleid hebben Polypen. Het gewone uit trekken, afknippen afbinden of afkrab ben, wel of niet gevolgd door galvano inbranding; 't zij dan ook door de meest ervaren specialisten bewerkt, geneest nooit volkomen en daarom ook slechts tijdelijk, omdat dit stelsel de wortel- of inplantingcellen ongedeerd laat. Buiten het bloedverlies, dat soms vrij aanzienlijk is, vraagt deze behandeling die wij zelf, alvorens wy het verwelkend radio galvanisch stelsel ontdekten, bij honderden polypenlijders toepasten, vier, vijf en meer aanwendingen. Daarentegen geneest het verwelkend radio-galvanisch stelsol in èène zitting, zonder pïjngevoel of bloedverlies. Het knipt den aanwas niet af, maar verwelkt of verdroogt hem tot in zijn diepste worteleellen. Na enkele dagen valt hij bij het snut- ten. Diezelfde behandeling is overigens toopasse'ijk met evengroote waarborg aan defenitieve genezing bij kinderen met keelklierwoekering, adenoïden en verdikte neusschelpen. Men weet dat zulke kinderen doorgaans een gapend opzicht hebben, onrustig en snorkend slapen of slecht leeren. Ze zijn blootge steld aan oorpijneu, oorloop haardhoo- righeid, zwakke borst en verkwijnen dikwijls vroegtijdig. Bij deze is het echter geraadzaam vooreerst do langzame, volstekt gevaar- looze bromethyslaap (1) aan te wenden zoodoende is de behandeling niet alleen gemakkelijker maar ook zekerder en spoediger ten einde. (1) Deze nieuwe iuslapingsmethode is breedvoerig beschreven in Les Polypes door Dokter Edm, Scburmans. niemand had nooit een blanken man in deze streken gezien. Denkt ge dan, dat hij hier gekomen is vroeg Good, 't 13 nog een mirakel, dat wij niet verdwaald zijn. Hoe zou hij het dan zonder kaart er goed afgebracht heb ban Langzaam zonk de zon en spoedig daar op daalde de duisternis als eon tastbaar ding over de aarde. Er is in deze streken geen langzame overgang van licht of donker, de overgang van den dag tot den nacht is zoo snol als het leven tot den dood. Maar niet lang bleven wy in het donker, want woldra rees de maan en baadde het landschap in een overvloed van zilveren stralen, 't Was een onbeschrijfelijk schoon gezicht. Ik heb een ruw leven geleid en er zijn maar weinige dingen, die ik blij ben doorleefd te hebben. Tot die weinige be hoort het opkomen van do maan over Kukuanaland. Onze overpeinzingen werden onderbroken door de komst van onzen beleefden vriend lnfadoos. Als mijne beenen uitgerust zijn, kun nen wij voortgaan naar Leu,waar eeno hut voor hen is gereed gemaakt. De maan schijnt nu helder, zoodat wy geen gevaar loopen ta vallen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1