Donderdag 7 September 19H 5 centiemen per nummer 65s!e Jaar 4595 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Goed voorbeeld. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Slad Aalst.-Werkbeurs Debemestingen in September. EEN EN ANDER. lit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal tèr week voor Je Stad B frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen lyn ten laste van don schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorc' Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerea ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUB «UIJM. Aelst, O Sept. 1911. De Duitsche katholieken komen alle jaren in een groot congres bijeen dit jaar hielden ze hun congres te Mainz, op den linkeroever van den Rijn. Hier in België houden de katholieken maar van tijd tot tijd een groot algemeen congres, gelijk over drij jaren te Meche- len. In Duitschland doen zij alle jaren, omdat het land zeer uilgestrekt is;ieder congres is dan ook nog bijzonder inge richt voor de streek in welke het plaats heeft. Al de voorname mannen der katho lieke beweging in Duitschland wonen telkens de congressen bij. De Voorzitter van het congres van Mainzwas graaf von Galen, de neef van wijlen Mgr Ketteler, Bisschop van Mainz en de groote leider der Duitsche katholieken op het einde der negentien de eeuw. Opmerkelijk is het hoe in Duitschland de katholieke congressen met belang stelling gevolgd worden ook door de Diet-katholieken, en door iedereen met eerbied bejegend. Zelfs als zij plaats hebben in steden, bestuurd door Protestanten, worden ze door de burgerlijke Overheden begroet en verwelkomd, en officieële zalen en gebouwen worden te hunner beschik king gesteld om hunne zittingen te houden. Do hulp der krijgsmuzieken wordt aan de inrichters verleend om de op tochten en plechtigheden op te luisteren. Wat verschil met België We vragen ons af of in eene enkele groote stad van België, de deelnemers aan een congres, gelijk dat van Mainz, ongestoord in stoet door de straten zou den kunnen wandelen Men heeft het Zondag laatst te Leuven eens te meer ondervonden. De Voorzitter van een liberaal bestuur zou nooit bet congres welkom heeten en moesteen minister aan de krijgsmu zieken toelaten lmuue medewerking te verleenen, heel de geuzenpers stond in vuur en vlam. De Voorzitter, graaf von Galen, zond in naam van het congres, telegrammen van hulde en trouw aan Z. H. den Paus 69e Vervolg. Nu, we zullen zien, zei hij. Joanna keek hem strak aan, en keerde zich toen om. Is dat uw laatste woord vroeg zc langzaam. Eeno vreemde uitdrukking verscheen in zijne oogen. Ik zou 't wel denken, zei hy. Joanna trad in de verblindende zonne schijn langzaam naar buiten. Zy stond op straat cn stuurde haar rijtuig weg. Lord Crowley volgde haar en stond naast haar. Wandelt gij vroeg hy. Ze knikte even. Ik wandel, zei ze. Ik moet eens na- denkon. Ik heb geen plan, Agnes dezen keer tussch<?n mijne vingers uit te laten glippen. Ze zeilde weg, en hy stond haar na te kijken. Dit doende, zag hij dat ze eene vrouw passeerde, die zijne richting uit kwam. Hot was eene armelijk gekleede vrouw met rood op haar hoed. Gedurende een oogenblik bleef Lord Crowley onbewegelijk staan en vertoonde zich een zonderlinge uitdrukking op zijn gelaat, terwijl zijne hand zenuwachtig ber en aan Willem II, Keizer van Duitsch land. Deze laatste, die zich op het kasteel van Wilhelmshöle, niet ver van Mainz bevond, antwoordde dadelijk en per soonlijk. Een bewijs welk groot belang keizer Willem aan het congres hecht. 's Keizers rntwoord werd dan ook dapper toegejuicht. Men moet nochtans niet denken dat bij de Duitsche katholieken alles roze- kleurig is. Zy ook hebben een harden strijd te voeren, en wel vooral tegen de bewe ging welke do ontchristening van het volk lot doel heeft. In Duitschland wil men ook dezen strijd voeren door de schooldaar ook wil men de onzijdige school opdringen. Ook in Duitschland, zoowel als in België, Holland, Frankrijk, enz., is de stryd van het ongeloof tegen het geloof rondom de school samengetrokken. Mgr Faulhaleer, Bisschop van Spire, een der grootste redenaars van Duitsch land, wees op de noodzakelijkheid dor eendracht van de geloovigen, met het oog op de dwalingen der Duitsche mo dernisten. t De eer, zegde hij,de Kerk te dienon, brengt 't recht niet mee, haar te be- sturen in de plaats der bevoegde Over- heden. Dat is zeer waar en dat wordt soms, ook elders dan in Duitschland, vergeten. In de katholieke Kerk is gehoor zaamheid alleen de rechte weg. Wij wenschen onze Duitsche geloofs genoten geluk met hunne prachtige en machtige congressen. Zij sterken niet enkel de Duitsche katholieken, maar zijn ook oen krach tig voorbeeld, dat trekt voor de katho lieken van andere landen. F. Worden gevraagd door de Patroons 4 Schrijnwerkers. Vragen der Werklieden 1 Bakker halve gast. 1 Voerman. 1 Steendrukker halve gast. 1 Iloefsmeder. 1 Werktuigkundige. 1 Automobielgeleider. Daglooners. vend met zijne horlogeketting speelde. Toen keerde hij zich plotseling om, snelde bij drie treden tegelijk zijn stoep weer op en wierp de deur krachtig achter zich dicht. In de gang bleef hij heigend staan. Goede hemel! Het is Fanny! riep hij uit. Het was de vrouw, die een uur geleden by Alice zichzelf Charlotte Russell had ge noemd. Voor het huis gekomen, bleef ze staan en bekeek het met brutale zwarte oogen. Daarna beklom zij de stoep en trok aan de bel. HOOFDSTUK XXXII. Wraak. Joanna begaf zich naar Piccadilly. Op een postkantoor schreef ze een brief aan Lord Nethorcombe. De van misdadige ge- gedachten getuigende trek om haar mond werd nog scherper, en hare heldere blauwe oogen vertoonden eene zonderlinge flikke ring, toen ze aldus handelde. Ze kon haar ongeduld niet langer be dwingen. Haar geheele leven lang hadden hare wraakgedacliton, haar haat in beslag genomen. Achttien jaar lang had ze gewerkt om haar dool te bereiken. Zij bezat een vreemd karakter. Indien ze den man ge huwd had, dien zy beminde, zou zij door hare jaloezie zichzelf en hem waarschijnlijk Ten gevolge der langdurige en aan houdende droogte, is het dierenvoeder schaarsch. Vele landbouwers die bij ge brek aan dierenvoeder verplicht zijn een deel van hunnen veestapel te ver- koopen. Rapen in roofbouw waren er einde der maand Augustus om zoo te zeggen nog niet gezaaid deze die gezaaid wer den kwamen niet voort, vele graanvel den liggen nog te ontstoppelen, Zoohaast zulks mogelijk blijkt zal de landbouwer bygevolg onmiddellijk rapen in roof bouw zaaien, na eerst eene hulpbemes ting toegepast te hebben van 400 kgr. superfosfaat, 100 kgr. chloorpotasch of 400 kgr. kaïniet en 150 kgr; zwavelzu ren ammoniak. Voor nagras strooit men op weiden 400 kgr. kaïniet .en 100 kgr. ammoniak- sulfaat uit. Witte mostaard en spurrie zal men ook nog zaaien voor de eerste heeft men 400 kgr. superfosfaat, 100 kgr. chloorpotasch en 150 kgr. zwavelzuren ammoniak, voor de tweede eene gelijke hoeveelheid ammoniaksulfaat, 500 kgr. slak en 500 kgr.kaïniet. Het koolzaad wordt ter plaats geplant; als bijraesting heeft men 600 kgr. super fosfaat, 200 kgr. chloorpotasch en 100 kgr, ammoniaksulfaat. Eenetweede toegift van 100 kgr. ammoniaksulfaat heeft in de lente plaats. Zoohaast het weder zulks toelaat wordt de grond voor do wintergraangewassen bestemd omgeploegd, met stalmest be mest, en kunnen de minerale hulpmest stoffen, fosfoorzuur en potasehmesteo, uitgestrooid worden. Begin der maand wordt het snijgraan, en einde der maand de eerste wintergraangewassen gezaaid voor snijgraan geeft men 300 kgr. super fosfaat, 600 kgr. kaïniet en 100 kgr. ammoniaksulfaatvoor rogge 600 kgr. slak, 600 kgr. kaïniet en 100 kgr, am moniaksulfaat voor tarwe 500 kgr. superfosfaat, 150 kgr. chloorpotasch en 100 kgr. ammoniaksulfaat, en voor wintergarst 400 kgr. superfosfaat, 200 kgr. chloorpotasch en 100 kgr. zwavel zuren ammoniak. Dit alles per hectare. De winterharde lentegroenten worden heel do maand in den moestuin gezaaid men beert eens duchtig, en werkt een paar dagen later oppervlakkig 8 kgr. superfosfaat of 10 kgr- slak, 4 kgr. chloorpotasch en 4 kgr. zwavelzuren ammoniak per are onder. het leven verbitterd hebben. Er was geen plaats voor iets hoogers in Joanna Sher man's hart, en na achttien jaar, waren haar haat en hare afgunst ten opzichte van Agnes in geen en deele verzacht. Ik heb u iets zeer belangrijks te ver tellen, schreef ze, en ik zou u daarom gaarne onmiddellijk willen spreken. Het betreft Agnes. Ik wacht in het Groen Park op een der stoelen, dichtbij den ingang aan den kant van Piccadilly, bijna tegenover uw club. Kom zoo spoedig mogelijk. Ik kan geen rust vinden, voordat ik u gesproken heb. Ze liet dezen brief door een specialen brenger bezorgen, wandelde vervolgens naar het park, ging op een der stoelen zit ten, en wachtte. Joanna zat doodstil als een porseleinen figuurtje, naar de rijtuigen en omnibussen kijkend, die in Piccadilly op on neer reden. Nu en dan wierp zij een ongeduldigen blik op het open staande hek, waarachter eene vrouw zat, die gazetten verkocht. Er sloeg een klok, en zij beet zich op dc lippen. Het duurde uren volgens hare meening, voordat ze Lord Nethercombc eindelyk zag het park betreden uren, voordat zijne slanke gestalte haar over het grasveld na- dei de. Hij zag er in het heldere licht oud en afgemat uit. Ze had dit niet opgemerkt, toen zo hem een paar uren geleden met hare zuster gezien had, en ze haalde een woinig versneld adem. Geuzenpolitiek. De heer Wauwermaus katholiek gemeente raadslid van Brussel heeft in eene klare 6Q merkwaardige redevoering hot be stuurlijk program van de katholieken voor Rrussel uiteengezet. Hij heeft aangetoond dat de stad Brus sel 3 miljoen uitgeeft voor scholen van welke enkel een deel der bewoners kunnen genieten ea dat de stad Brussel onlangs de belastingen met 6 miljoen heeft moeten verhoogen om de geuzen- meerderheid toe te laten hare geuzen- politiek door te voeren. Ieder leerling der lagere scholen van Brussel kost 150 fr. per jaar zonder den intrest te rekenen der kapitalen die noo- dig geweest zijn voor het bouwen en bemeubelen der lokaleo. Ziedaar welke geldverspillingen ons wachten indien de geuzen moesten aan het hoofd komen. Onze Missionarissen. M. Rolin, professor aan de vrij metse laars hoogeschool van Brussel, velt het volgende oordeel over onze katholieke missionarissen in de Question Colo- niaie. De eerste rol van hel werk der ver- zedelijking in Congo, behoort aan do zendelingen, en wij aarzelen niet het te schryven, eerder aan de katholieke missionarissen dan aan welke anderen ook. «Soms hebben wij bij zoogezegde libe ralen eene min of meer verborgen vij andigheid opgemerkt tegen die verge- tene baanbrekers, die geene rijkdom men zoeken, die geene looze woorden praal uitkramen, die geene protestmee- tingen beleggen, maar die sterven al werkende Dezen die zich den titel toeëigenen van vrijdenkers, en dit anticlericalism naar de kolonie overbrengen, maken, naar ons inzien, weinig gebruik der onwaardeerbare vrijheid van denken. Tegenover te beschaven wilden, zou alle verschil van partijen, scholen en kerken moeten verdwijnen. Do missi- onnarissen, die wij hebban loeren waar- deeren, hebben altijd onze achting en bewondering uitgelokt Waar. Taine, do groote Fran- sche geschiedschrijver, wiens stand beeld onlangs werd ingehuldigd, schrijft in een zijner boeken Wel? zei hij, terwijl hij naast haar ging zitten. Wat is er Joanna Ze keerde zich snel tot hem. Ge hebt u geërgerd, zei zei. Nu, ik kan wel raden waarom, en geen wonder. Vlug keek hy haar aan. Hoordet gij gisteren avond dus ook de geru ;bten vroeg hij. Spraken..,, de menschen or over Zij knikte, en hij streek met de hand over het gelaat. Stuurdet ge daarom om mij vroeg hij nu. Indien dit zoo is, dan ben ik blij dat ge niet naar Agnes toe ging. Ze tobt er er onbeschrijfelijk over. Joanna's gelaat betrok. Agnes I-Iare oogen schitterden, en een glimlach deed hare lippen omkrullen. Wacht maar Als hij eerst maar eens gehoord had, wat zij te zeggen had Dus wilt ge niet, dat Margaretha met Lord Crowley trouwt, zei ze. Vlug keek hij haar aan. Ik zag haar nog liever dood, riep hij uit, en wat haar bezielt, begrijp ik niet. Ilc vermoed dat ge hoordet dat Lord Crowley haar gisteren avond ten huwelijk vroeg, en ik vermoed dat Agnes u vertelde, dat Mar garetha toen wc thuis kwamen kalm zei, dat ze hem trouwen zou. Mijne vrouw was buiten zichzelf van ontzetting. Zij heeft er nooit zoo slecht uitgezien als op dat oogen blik. Zo stak met een luidon kreet Marga retha hare armen toe, maar Magaretha be woog zich niet. Doe 't niet, moeder, zei ze, Iets aardigs en dat nooit mistAlle deugnieten, alle vaartkapoenen, alle dronkaards, in één woord, alle kerels zonder eer en geweten, zien in eenen priester eenen vijand en haten hem. Van den anderen kant, alle brave menschen, alle liefderijke zielen, alle eerlijke eerbiedwaardige weldenkende en goeddoende lieden, zijn, op eenige zeldzame uitzonderingen na, de vrienden van den priester en eerbiedigen hem. Legt dat uit, vrijdenkers en priester- belagers. O© Loge en liet Kartel. Meermaals reeds hebben wij onze lezers gezegd dat het sluiten van een kartel bewerkt- was door de Loge, welke de richting geeft aan de antigodsdienstige beweging in België. Hier volgt een nieuw bewijs daarvan. Op 5 April 1908 werd de Logiebroo- der Jozef Descaraps aangesteld als Groot meester der Logiëti van België. De plechtigheid werd, naar gewoonte, be sloten met een feestmaal op hetwelk de nieuwe Grootmeester oen redevoering uitsprak. Hij dronk'op de gezondheid van de Souvereine Natie, maar daarbij zuchtte hij diep. Het was eene hittere zending voor hem zegde hij, te drinken op de Souve reine Natie, als die natie sedert 25 jaren de katholieken aan het bewind hield. Men moest uitzien naar middels om* het katholiek Gouvernement omver te werpen. Dat middel was de vereeniging van alle geuzenkrachten. Dat is het ordewoord geweest. De groote hazen van liberalen en socialisten zijn in dé Logie. Zij hebben den oproep van meester Descaraps gehoord zij hebben onderhandeld en 't kartel is daar. Het kartel is dus het werk der Logie. Maar 't zal ook al koelen zonder blazen Het sclioolscliip. Men weet dat het Belgisch schoolsehip l'Avenir, zich thans in dc kalfatersdok te Port- Talbot in Engeland bevindt aanstaande week zal men er de werken beginnen om aan boord den draadloozen telegraaf in te richten en men hoopt daarmede gereed te zijn tegen, half September. Dank aan de groote mast, dio zich 45 meters boven dan zeespiegel verheft, zal men van aan boord tot óp tén minste 3000 kilometers kunnen telegrafeoren. Voegen wij er bij dat er voor hot schooljaar 1911-1912 ongeveer 50 kadetten zullen ingeschreven zijn. en dat was alles cn Agnes deinsde half be wusteloos terug, haar aanstarend alsof ze een vreemde was, en inderdaad, dat was ze gisteren avond ook. Crowley moot haar be hekst hebben. Ik zag Margaretha nog nooit zoo vastberaden en zoo vreeselyk ernstig. Ze moet, wel wanhopig verliefd op hem zijn, en dit schijnt al een tijdje aan den gang te wezen. Doch het was voor ons beiden een hevige schok voor mij zoo wel als voor Agnes Ik zou er alles voor over hebben wat ik bezit, mdien ik dezen la6t van haar af kon wentelen. Mevrouw Sherman omklemde de armleu ningen van haar stoel. Hare oogen schoten vuur. Hare blanka tandjes boorden zich in hare roode lippen, Arme Agnes, inderdaad Doch zy kon zich veroorlooven teglimlacheiii Binnen weinigo oogenblikkon zou ze nu den haat jegens hare zuster zien, dien ze zoo vurig op zijn gelaat wcnschte waar té nemen. Ze was nu tot een vast besluit gekomen. Ze zou hem alles vertellen, hoe de gevolgen ook moch ten'zijn. Ze zou niet wachten, totdat Lord Crowley Margaretha getrouwd had. Haar blinde haat dreef haar wanhopig voort. Ze zou alles aanwenden om hen te scheiden. Het kon haar niet schelen wat er gebeuren zou, als Agnes en Lord Nethercombe ge scheiden waren, en ongetwijfeld zou hy haar haten en haar nooit vergeven als hij alles wist (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1