Donderdag 11 September 1911 5 centiemen per nummer 65sle Jaar 1597 Ik Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan de Stad on I Arrondissement van Aalst. CARTEL. Bestuurlijk raadsel. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Bericht. Uurtabel der Missen f Sterfgeval Hit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van cl© Putte-Goomens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord' Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereo ote rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUiQBJK SUU1 /kelsi, 13 Sept. 1911. De Antisocialistische Katholieke Werklieden zullen Zondag 17Sept. aanst. hunne kandidaten in de Poll aanwijzen. Zij, welke, bij vergetel heid, geen uitnoodiging tot dien Poli zouden ontvangen, kunnen dees bericht als zoodanig aanzien. Zij worden dringend verzocht er niet te min deel aan te nemen. De Poll zal beginnen om 9 en eindigen te i3 ure. Te Brussel, evenals in do andere groote steden, is het cartel tussehen liberalen en socialisten gesloten. De meeste liberale en groene bladen verheugen zich erover, maar andere, hoe anti-katholiek ook, verre van erover te juichen zien er voor hunne partij eone diepe vernedering en meer nog een groot gevaar in. De Gazette van Brussel, de sluiting van het cartel aankondigend, voesjt er bij Hetis gesloten. Voor den oogenblik is dat de hoofdzaak. En het nieuws zalgrooten indruk maken heel het land door, waar al do tegenstrevers van het clericaal gouverne ment het met ongeduld verheidden en verhoopten. Langen tijd is de verbrokkeling der krachten van de oppositie te Brussel, Gent en Luik, een hinder geweest voor de actie, 't Is die verbrokkeling, welke de clericale regeerir.g in het leven gehouden heeft. De Gazette is dus met het verbond met de socialisten heel in haren schik. Niet zoo echter het Journal de Liège. Waarlyk, antwoordt het liberale Luiker blad, wij vragen ons af, terwijl wij dergelijke drogredenen lezen, of wij niet droomen. Tot hiertoe meenden wij, dat or in België drie groote partijen waren, met drie verschillende programma's en drie versshillende strekkingen de clericale partij, eene godsdienstige partij, ecne rovolutionnaire klassenpartij, en de liberale partij, eene partij van vrijheid en vooruit gang In haar jeugdigen cartellisten ijver heeft de Gazette dat alles veranderd er 71c Vervolg. Het is vreeselijk te bedenken dat ik er niets van geweten heb, vervolgde hij. Hij sprak in vertrouwen met Joanna, er slechts aan denkend dat zy de zuster zijner vrouw was, niets wetend van het bedrie- gelijko in haar glimlach, niets vermoedend van de speelwoede zijner vrouw, geen oogenblik achterdocht koesterend, en wel het minst van alles veronderstellend, dat deze vrouw naast hem, degene was, die gekonkeld en plannen gesmeed en samen gezworen had, die hen in liet afschuwelijke moeras had gestori, dat hij tot nu toe nauwelijks had opgemerkt. Ik ben nietoplettond genoeg g'eweest, zoi hij. Ik heb Agneste veel alleen gelaten; ik heb haar eene te groote verantwoorde lijkheid op de schouders geladen, terwijl ik in mijn club of elders vertoefde, of in mijne boekon verdiept was, en dat is niet mooi. Maar tnch denk ik dat, als Agnes en ik geduld hebben, wy Margaretha nog wel tot andere gedachten zullen kunnen brengen. Margaretha zal wel loeren inzien. Mevrouw Sherman keerde zich met eene hardvochtige, wreodo uitdrukking op hot gelaat plotseling om. zijn slochts twee partijen meer de clericale en de anti-clericale party, eene salaad van socialitische en liberale brokkeling en. Wat is, van wcge een liberaal blad dat woord van verbrokkeling behendig geko zen om de noodzakelijke scheiding van het liberalisme en het socialisme te be duiden. i) Tot hiertoe hadden wij gemeend dat de evenredige vertegenwoordiging het libe ralisme gered had, door liet zyn eigen leven terug te schenken, en het zijn eigen vaan del te laten ontplooien en het zoowel tegen het roode vaandel der socialisten als tegen het papisten vaandelder katholieken te ver heffen. Feitelijk heeft het liberalisme, dank aan dat stelsel, zijne vertegenwoordiging in het parlement langzaam doch vast doen aangroeien, en heeft het het bestuur der groote steden behouden. i) En 't is dat oogenblik dat men uitkiest om do i taktiek, die ons zulke uitsla gen heeft laten bekomen, te veranderen en de overwinning in gevaar te brengen. Is de Gazette wel zeker dat de cleri- calen zoo bang zijn voor en zoo verontrust door de cartelistischc beweging, die nood wendig hot getal clericale stemmen zal doen klimmen Kan de Gazette verzekeren dat de cartellysten evenveel stemmen zullen be komen als de twee oppositiolijsten hij de laatste verkiezingen Is de Gazette wel zeker dat de anti- clcrikale burgers, die in October voor de clerikalon zullen stemmen, in Mei tot de liberalen zullen terugkeoren a Is de Gazette wel zeker dat de liberale werklieden, welke de Liberale Association te Luik zou aanzetten om voor gezel Troclet als gemeenteraadslid te stemmen, ook in Mei voor M. Troclet als volksvertogen- woordigen stemmen zullen Het Journal de Liège heeft tegenover de Gazette van Brussel overschot van gelijk. Neen, de Catholieken zijn hoegenaamd niet verontrust door het onderdoen der libe ralen voor de socialisten. Weliswaar zullen, in de groote steden, de catholieke uitgaando gomeenteraadslo- don in October niet herkozen worden, maar dat verlies is zoo doodelijk erg niet, omdat zij èr toch in minderheid zijn on blijven zouden. Maar als wij eenigc zetels in de gemeen teraden der groote steden verliezen, wij zullen er evenveel in kleine steden by win nen en op menige plaats de meerderheid bekomen. Dat is een eerste gewin. En een veel belangrijker gewin, dat wij gedeeltelijk aan het liberaal-socialistisch cartel zullen te danken hebben, zal zijn dat Zijt gij er zeker van, dat Agnes trach ten wil haar over te halen? vroeg ze scherp. Zyt ge er zeker van, dat zo op een huwelijk van Margaretha met Lord Crowley tegen is Lord Nethercombe keek verbaasd op. Wel.... uatuurlyk, zei hij langzaam. Agnes heeft een even grooten hekel aan hein, als ik. Werkelijk Mevrouw Sherman lach te. Dan vrees ik, dat ge heel erg in uwe boeken verdiept geweest zijt. Wat bedoelt ge Zyne stem had een schorren klank. Me vrouw Sherman's blik werd een weinig scherper, en ze ging een weinig meer rechtop zitten. l)at was hetgeen ik u vertellen wilde, zei zo langzaam. Ik dacht wel, dat ge het niet wist. Hij had zijn bleek gelaat naar haar toe gekeerd. Het joeg haar bijna schrik aan, zoo afgemat zag hot er uit in de schitteren de zonneschijn, Zij leunde een weinig ach terover. Waar doelt ge op zei hy scherp. Verklaar u nader, als ge kunt. Wat is het dat ge denkt, dat ik niet weet Weer glimlachte ze. Ge weet het niet, zei ze, en toch moest ge het weten. Daarom stuurde ik wij Catholieken, in Mei het getal onzor zotels in de Kamers zullen zien vermeer deren. Do liberale kopstukken hebben een verbond met de socialisten gesloten omdat, als er nog cenige kans is, de Catholieke Regeering omver te krijgen, Maar leelijk zullen zij in hunne hoop bedrogen worden. Buiten de liberale kopstukken zijn er nog tal van gematigde liberalen, die,zooals het Journal de Liége te verstaan geeft, van geen verbond met de socialistische rovolutionnaire klassenpartij willen weten, en die veel liever voor de Catho lieken zullen stemmen dan de revolution- nairen aan liet bewind te heipon. Fabrikanten, neringdoeners, die alhoe wel ver van catlioliek te zijn toch niet door godsdiensthaat verblind zijn, en die de soeialisten aan het werk gezien hebben en weten wat dozen in hun schild voeren, zullen bij do aanstaande kiezingen in groot getal voor de calholioken stemmen, Omdat zij in het behoud der catholieke regeering het behoud zien van den vrede, de rust, de welvaart en den bloei van het land. En daarom vroezen wij het cartel niet de verslaving van het liberalisme aan het socialisme kan ons niets dan voordoel doen. In de rekening van 't stadhuis te Thienen, waar de liberalen volop de bazen zijn, moet weer eene allervorma- makelijkste orrcur matérielle of eene pyramydale verstrooiing in *t spel zijn, aangezien men den 3 Oktober 1910 de rekeningen toekent en goedkeurt, waarin staat dat. de taksen van 1909 fr. 158,240,07 hebben opgebracht en dat er vier maanden later-, eene rekening voorgebracht werd, waarin staal dat op 6 Februari 1911, die taksen slechts fr. 156,515,65 hadden opgebracht. Zouden wij hier misschien op be stuurlijk gebied, ook weer voor een raadsel slaan, of zou hetzelfde geval zich weer voordoen als in de vermake lijke rekeningen van 't Pekenshuis en de Burgerlijke Godshuizen van Thienen? Daar deze laatste historie door de eerste weer is wakker geschud, zal het niet ongepast zijn onze lezers eens onder do oogen te brengen hoe die liberale heertjes zooal regeeren waar zij heele- maal onder ons en in den donker zitten om i Ja, ja, viel hy haar ongeduldig in de rede. Wat is er dan eigenlyk Zc sloeg hare onschuldige, blauwe oogen neer. Toon hief zij ze weer op en keek om zich heen. Ze zag er zoo lief. zoo teer, zoo onschuldig uit, terwijl ze daar zat, en toch hoopte ze het leven te zullen verwoesten van een man en eene vrouw. Het spijt me, dat ik degene zijn moet, die het u vertelt, zei ze, maar go moogt niet in het unwetende gehouden worden. Het zal vroeger of later toch uitkomen, en zelts nu wordt er reeds over gefluistei'd. Waar over hij schrok. Spreek, in 's hemels naam. Wat is er wat heeft mijne anno vrouw gedaan Zijne arme vrouw Deze woorden maak ten haar dol. Alles wat ze gedaan had, had tot eenig resultaat hen slechts nader tot elkander gebracht. Ze kon het nu niet lan ger verzwijgen. Zonder uitstel wilde ze wraak nemen. Uwe arme vrouw, herhaalde ze toor nig. Uwe arme vrouw Arme ja voor zeker. Ik heb geen geduld met mannen als gij zijt. Ge zyt blind voor alles blind zelfs voor hetgeen onder uw eigen dak plaatsgrijpt. Zoudt ge willon bewtren, dat ge niets af weot van hetgeen Agnes gedaan heeft? Zoudt ge willen beweren, dat go niets af weet van hare speelwoede, van Lord Crowley's bezoeken achter uwen ru^ van... van... hare valschheid in ge schrift Hij keek alsof zy hem een klap in het gezicht had gegeven en rees half in zijn stoel op. Toen kuchte hij scherp. Waar hebt ge het over vroeg hij. De Commissie van de Burgerlijke Godshuizen had eene hofbouwschool ingericht, alhoewel het bestuur niet bevoegd is zich mot zulko zaken in te mengen. Uit de inlichtingen gegeven door het verslag van het schepencollege bleek dat sedert 189S nooit meer dan 4 leer lingen per jaar de Ecole Profession- nelle d'Horticulture gevolgd hadden, en dat in 1898 en 1899 maar een enkele jongen de lessen volgde. Dit belette nochtans niet dat die school de toela gen van de openbare besturen opstreek en dat er voor een paar leerlingen 7330,05 fr. werd uitgegeven. 't Zijn dure vogeltjes voor de Thie- nenaren. Maar 't geen al te kras was in de zaak was zeggen dat de rekening en begroo ting jaarlijks in het verslag van het schepencollegio werden ingeschreven, alhoewel de school sinds 17 jaren loas afgeschaft. Zie tot zulken konkelfonkel zijn alleen de proletariërs ofte vrienden van de armen in staat. Onze confrater De Wekker had op sluwe en lofbare wijze de zaak weten te achterhalen maar werd om zijne vrij- sprekeodheid op het bankske te Leuven gebracht. Niettegenstaande de protestaties van de leden der Godshuizen en van 't sche pencollege, die beweerden dat do school nog bestond, maar eigentlijk den naam zou moeten dragen vun Uitbating van den hof van 't Weezenhuis werd de schrijver der eerroovende» artikels vrijgesproken en het vonnis in een zin opgesteld die laat bepalen hoe goed de geuzen van Thienen en hunne «associés» van audere plaatsen zooal mot geld en rekeningen kunnen omspriugen. Ziedaar hoe de liberalen met de open bare gelden durven omspringen in de parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sint-Martinus Zondagen 5, 6, 7, S, 9, 11 ure. Weekdagen 5 1/2, 6, 6 l/*> 7, 7 1/i, 8, 10, ure. Kerk van SI Joseph Zondagen 5 7, 8 V«, 9 l/t, 11 ure. Weekdagen 6, 6 l/s, 7, 8, ure. Kerk van Mijlbeke Zondagen 5, 6 '/s. 7 i/2, 9, ure. Weekdagen 6, 7, 8, ure. KERK DER E.E. P.P. CAPUCIENEN ST. JO El. 1° mis om 5 ure 2° mis om 6 ure 3C mis om 7 1/2 ure om 9 ure hoogmis 's avonds lof om 5 1/2 ure. Wel, over hare valschheid in ge schrifte hare speelwoede. Ge weet van dat alles blijkbaar niets af. Agnes is eene speelster zc heeft net als andere vrou wen, doch alleen maar een beetje erger, kaart gespeeld om geld. Een oogenblik staarde hij haar aan. Ge liegtzei hij ruw, brutaal. Toen zachter langzamer, Ge liegt Ze lachte, den blik op zyn gelaat gericht houdend, on wachtte wachtte op de uit drukking vol haat, minachting en toorn die er zich terstond vertoonen zou. Hoe zou hy, een oprecht, een cerlyk mensch, trots op den goeden naam zijner voorvaderen, zijne vrouw haten indien hij tot het volle besef barer handel wyze kwam Hij scheen er eenigen tijd voor noodig te hebben. Doelloos zat hij voor zich uit te staren. Plotseling echter richtte hij zich op onder het maken van een geluid, dat slechts heel weinig op lachen geleek. Niemand ter wereld zal het mij kun nen doen gelooven zei hy. Hare oogen schitterden. Dan zijt go zoowel doof, als blind, zei ze. Iedereen kan het u verzekeren Mevrouw Cray, bijvoorbeeld. Agiies heeft daar gespeeld middag op middag. Hoe weet gij dat viel hij haar kalm iu de rede. Hij was opvallend bedaard. Ik? Ik was er ook. Ik neem den schijn niet aan van deugdzaam te zyn. Ik houd wol van een spelletje kaart en een hoogon inzet. Maar Agnes, zo trok de schouders Maandag namiddag der verledene week overleed te Schellebelle, na eene langdurige en kwijnende ziekte, de E. H. De Ridder, Pastoor der parochie en Oudonderpastoor te Aalst, St-Martinu«. Algemeen werd de overledene door zijne parochianen geacht en bemind, voor de armen bijzonder was hy een milde beschermer. Donderdag verleden hadden te Schel lebelle de plechtige lijkdienst en begra- ving plaats onder eon ongemeenen grooten toeloop van parochianon èn priesters die aan den betreurden afge storvene een blijk van genegenheid en dankbaarheid wilden geven. Bij het graf werden twee lijkreden uitgesproken. 1. Lijkrede, uitgesproken door den heer Louis Matthijs, voorzitter der Kerk fabriek MIJNHEEREN, Het is met het hart beklemd met angst en droefheid, dat ik vóór dezen gapen den grafkuil, in den naam van het bestuur van de Kerkfabriek den af scheidsgroet breng aan onzen zeer geachten vriend, aan den zeer Eerwaar den Heer pastoor De Ridder. Bekwamere stem dan de mijne, heeft u. Mijnheeren, het priesterleven, den verdienstvollen en deugdryken levens loop van onzen diepbetreurden Herder afgeschetst het zal my dus voldoende zijn, als tolk van het Kerkbestuur, van enkolyk eenen oogslag te werpen 'op hetgene aan dien verdienstelijken pries ter, dien wij thans beweenen, nauwst ter herte lag. Als kerkmeester en herder der paro chie stond de heer pastoor overal op de eerste plaats Zijn streven was don luister van 't Godshuis de versiering der kerk. Ja, zelfs niettegenstaande do smartelijke pijuen welke hem deze laatste dagen kwollen, was hij nog vol bekommernis voor den tempel des Heeren terecht mag men op den overledene het woord der Heilige Schriftuur toepassen De ijver van Gods Huis heeft mij ver slonden Ontstonden er soms netelige omstan digheden in het bestuur der Kerkfabriek, de heer Pastoor wist dezelve met voor zichtig beleid te ontgaan. Hy was de man om de ingewikkelsto zaken ge makkelijkst te ontknoopen. Bekend om zijne vloeiende welspre kendheid, bedeeld met de schitterendste en uitstekendste geestesgaven, wist hij de aandacht ten zeerste te boeien. op. Zij streefde my zelf ver voorbij. Ik kon geen gelijken tred met haar houden, en hare verliezen moeten verbazend vreeselyk zijn. Vlug keerde ze zich tot hem. Dat weet ge toch zeker wel voegde zij er by. Zijn gelaat was vorsteend. Een enkele gedachte echter drong zich krachtig aan hem op lnj moest Agnes tegenover Joanna verdedigen, hij moest haar niet in den steek laten. Ik weet, dat Agnes... een weinig ge speeld heeft, zei hij koud en met moeite. Een weinigMevrouw Sherman's luid gelach klonk doorliet park. Het seheen Lord Nethercombe's hoofd als een mes te I doorboren, Een weinig I Dan weet ge het blijkbaar niet, en zal ilc het u vertellen. Zy heeft alles verspeeld al haar geld, haar bruidschat, die Magaretha gekregen zou hebben, hare juweelen, die in valsche ver anderd zyn. Niets is er over gebleven. Zy heeft alles verspeeld. Hij ontstelde hevig. Toen dwong hy zich tot een vreemd, stijf lachje. Ik weet niet, wie u dozo afechuwely- ke dingen verteld hoeft, zei hij, maar ge moet zo tegenspreken eu mij de namen noemen van allen, die ze rond strooien. Het zijn niets andors dan laaghartige leu gens. Ik zal iedereen, die ze herhaald, streng rekenschap vragen zelfs ook u, Joanna. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1