Donderdag 21 September 1911 5 centiemen per nummer 65se Jaar 4599 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van da Stad en 't Arrondissement van Aalst. Twee Congressen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Drie Vraagskens, Warmte en Droogte EEN EX A X DE li. DE DËNDERBÖDE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weekronder dagtee- ening van den volgenden dag. De prys ervan is: tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drijj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vimgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooasenn, Korte Zoutstraat, N* 31 •n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen oP 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereo ota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. CUIQUE SUIJBft. Aelst, SOSepl. 11)11. Twee congressen van onderwijzers werden gehouden. De oflleieele onderwijzers, die liberaal en socialist zijn, kwamen bijeen te Char leroi en de christene onderwijzers, offi- cieele aangenomene, aanneembare en geheel vrije, hielden hun congres te Borgerhout, bij Antwerpen. Dit laatste congres werd vereerd door de aanwezigheid van M. Poullet, minis ter van kunsten en wetenschappen, die er eene redevoering uitsprak in welke hij nogmaals het schoolprogramma van het katholiek gouvernement uiteenzette. Ziehier een deel der redevoering De minister heeft de vraag gesteld Is hot ontwerp van M. Schollaert ingetrokken, ja of neen Hij heeft geantwoord Het ontwerp bevat beginselen en middelen van toepassing. De beginselen blijven alle vier he te staan verplichtend onderwijs verbe- tering van den toestaud van hetonder- wijzend personeelverbetering van de opvoedkundige en vakeigene nood- et zakelijkheid aan allen de weldaad van t< het onderwijs te verzekeren onder waarborg van den vrijen keus der school. Baron de Broqueville is natuurlijk, evenals ik, van gevoelen dat geen en- kei dezer vier beginselen kan ingo- trokken worden. e< Eindelijk is hot gouvernement, met out' akkoord en ik zal meer zeggen, het zal uwe wenken in acht nemen, voor wat betreft liet aanwenden der te middelen volgens de plaatselijke om- standigheden om de bijwoning der school op den huiten te verzekeren. et Voor het overige willen wij den (i Belgischen onderwijzer den toestand verschaffen, welken hij verdient; we te willen de jaarwedden verbeteren. Wat de middeleu van toepassing betreft, we verzaken geheel en al aan «de schoolbon, die vroegertijd ook de bijtreding van onze tegenstrevers had. Noch rechtstreeks noch onrccht- u streeks zullen wij op deze formuul te- rugkomen. Maar wij zullen Dooit af- zien van ons vast voornemen, eene rechtveerdige wet te maken, welke «de vrijheid van den huisvader waar- borgt. 72e Vervolg. Zij staarde hem onafgebroken., aan, terwijl hare heldere oogen in het bewust zijn van haren triomf straalden. Oh, het is maar al te waar, zei ze koel. Ge kunt u gemakkelijk genoeg zeker heid verschaffen. Vraagt het Agnes kijk wat zij zegt Agnes, die u alles wat u het dierbaarst was, ontroofde Agnes uwe vrouw. Stil zei hij gebiedend. Zij trok de schouders. Vraag het haar slechts, herhaalde ze. Vraag het haar, en kijk wat ze antwoordt, en, zij boog zich zoover naar hem toe, dat de rand van haren hoed zijne wang aan raakte, vraag haar, vervolgde zij, u hot pakje bankpapier te lnten zien, dat zij niet uit durft geven. Vraag haar waarom. Hij staarde haar nu scherp aan, in waar heid een oud man ondanks zich zelf, on danks zijno pogingen, geloovend, wat deze vrouw zegde. Zy zag de ontzetting op zijn gelaat toe nemen, en glimlachte. Dadelijk zou de uitdrukking van haat jegens zijne vrouw, Zietdaar de kwestie klaar en duidelijk uiteengedaan niemand kan er eenige duisternis in vinden. De katholieken weten wat zo willen en hunne tegen strevers weten liet even goed. Do cliristeno onderwijzers bobben dat programma geestdriftig toegejuicht. Zij hebben verder praktische middelen be studeerd om het onderwijs te verbeteren. -k Op liet feestmaal dat het congres der officieele liberale en socialistische on derwijzers sloot, was ook M. Deslrée, socialistische volkvertegenwoordiger van Charleroi. Deze heeft er eenen heildronk inge steld welke als volgt begon Het geestdriftig onthaal dat de «Marseillaise» van uwentwege heeft genoten heeft mij diep getroffen. Ik b heb verstaan wat dat onthaal betee- kende en wat het niet zegde. «Ik heb verstaan dat het een hulde- bewijs was aan Frankrijk eo eene hoop voor België Dat beteekent dat do officieele antika tholieke onderwijzers hopen, eens, hoe eerder hoe liever natuurlijk, de repu bliek in België te zien invoeren. M. Destrée heeft ook hulde gebracht aan den geest van opstand welke liet antikatholiek onderwi.jzersverbond be zielt, en die, voegde hij erbij, do ziel is van den bond en zijne macht uit- maakt Dus, de officieele antikatholieken on derwijzers zijn revolutionnairen M. Destrée stelt liet vast op hunne officieelo bijeenkomst. Dal is weinig geschikt om vertrou wen in te boezemen aan do ouders. Is alcohol een verwarmingsmiddel Is alcohol een krachtbarend lichaam? Is alcohol een behoedmiddel tegen be smettelijke ziekten Zoo leeren do geuevei'drinkers, maar zo dolen. I. Alcohol is geen warmtegever«Bit., wat is het koud laat ons een borrel pakken om ons te verwarmen.» Zoo spreekt de werkman bij guur winter weer. Na het inzwelgen van zijn borrel ge voelt hij, ter maagstreek, eene hitte, prikkelend uitwerksel van het geestrijk nat op het maagvlies inwendig wordt hij een w arm togo voel gewaar, gevolg van do alcoholverbranding maar waar ze zoo naar verlangde, er voor in de plaats komen. Ik zou wel eens willen weten hoo ge met dit alles bekend geworden zijt vroeg hij. Heeft mijne vrouw het u verteld. Ze aarzelde en keek hem toen uitdagend aan. Dat komt er niet op aan,het is slechts zaak dat ik hol weet, zei ze. Ik weet, dat Agnes tot over de ooren in schulden steekt en dat ze wcderrechterlijk Lord Crowley's naam ondor een wissel heeft gezet en dat dit hem bekend is. Een kreet klonk van Lord Nothercom- be's lippen. Lord Crowley Joanna's oogen waren op zijn gelaat go- richt. Gedurende een oogenblik voelde zij bijna angst. Toen herstelde zij zich lang zaam. Ge schijnt met de zaken tusschen mijne vrousv cn... en... Lord Crowley ver bazend goed op de hoogte te wezen, zei hij somber. Ge schijnt veel te wetenveel. Hij zweeg even, als niet by machte om to spreken, met zich zelf worstelend, dezen verschrikkelijke» toestand onder de oogen zionde. En al dien tijd keek Johanna hem strak aan, terwijl een onveranderlijk glimlachje om hare lippen speelde en hare oogen eene harde, zegevierende, verwachtingsvolle uitdrukking vertoonden. Welnu zei ze ten laatste. *t is zoo korlstondig, en de werkman heeft meer koude nadien. Op de kort stondige prikkeling volgt nederdruk- king, temperatuurverlaging. 2. A Icohol is geen versterkende drank. Zoo kortstondig i.3 zijne krachtsop- wokking, zoo voortdurend de opvolgen de verlammingdat men alcohol als een beroover van spierkracht moet aanzien. Alcohol is als do spoor en de zweep van den ruiter. Des te meer afgemat is het peerd, daar het hevig geprikkeld en ge- zweeptwordt. In zekere gevallen kan de zweepslag van nut zijn, om een peerd over een hinderpaal te jagen doch nooit of nooit werd de haver door de zweep vervangen Evenzoo zal do alcohol nooit de voedingsmiddelen ver vangen. Het hier is de voedende voks- drank Het lescht den dorst, prikkelt zachtjes het zenuwstelsel, bevordert de spijsverteering, vleit liet ong, verlustigt het gehemelte en vervroolijkt den arbei der, 3. Alcohol is geen behoedmiddel tegen de ziekten. Vroegertijde, ja, ten onrechte, werd er dikwijls aanbevolen oenen grooten borrel genever te drinken in tijd van be smettelijke ziekten. Alleen de voedstoffen kunnen dienen als behoedmiddel tegen de besmetting. Vleesch, melk, eieren, brood moeten aan ons bloed de noodige kracht geven om tegen de ziekte te weerstaan. Geno- ver verkloekt den mensch niet, ver zwakt hem in tegendeel en sleept hem ten grave. Geneverdrinkers, gij vergiftigt uw lichaam, gij bezondigt uwe ziel, gij verarmt uw huisgezin en gij verbastert ons volk. Amerika, in 't verre West, Waar zooveel rijken wonen, Daar slaat men met de dollars om Als hier met koffieboonen. Daar stroomen golven geld door 't land Goudgele en zilverwitte, Een golf is naar dit oord verdwaald Maar't Is een golf van hitte Nu zaten wij hier opgeschept Met schroeiend heete dagen Eu bij dat alles komt ons nog De droogte vreeselijk plagen. Geen water meer in sloot of beek, Het vee moet honger lyden, En, had de boor geen wintervoer, We kregen bange tijden. Welnu Wat valt er te zeggen vroeg hij. Zijne stem was eindelijk weer kool en vast, vast, hoewel de inspanning daartoe hem scheen te dooden. Met de uiterste moeite hield hij zich rechtop. Hij was er zi.ffi op eene vage manier van be- wust, dat hij tegenover deze vrouw ten koste van alles zijno uiterlijke kalmte be waren moest. Op eene vage manier her kende hij eene vijandin, die hij niet ver wacht had, en het was een gedeelte van de taak, die hij zichzelf opgelegd had, slagen zonder ineen to krimpen te ontvangen, de wereld geeno ontroering to toonen en het niemand te doen vermoeden, als hij doode- lyk gewond was. Dus zat hij nu rechtop, ernstig in Johan na's spottend gelaat kijkend. Haar glimlach gaf hem zijn verioron draad weer, hielp hom aan eene verklaring. In den beginne had hij niet begrepen, wat de woorden valsch handtoeken beduidde. Het eerste oogenblik was het hom ge noeg, het te gelooven, en dadelijk daarop kwamen er twijfel en verontwaardiging bij hem boven ten opzichte van de persoon, die hem de oogen geopend had. Waarom had Johanna het hem verteld Waarom had zij in plaats daarvan liaro zuster niet geholpen Waarom glimlachte ze nu, terwijl hij in zulk een verschrikkelijke» toestand verkeerde Waarom had hij nooit vroeger opgemerkt hoe wreed haar gelaat er uit zag Geen wonder, dat de boer soms klaagt, Ik wil 't hem graag vergeven, Want spurrie, nagras, knolgewas 't Is alles weggoblevon. Maar hij, die alles koopen moet, Verdient ook medelijden Want alles wordt zoo razend duur Als boerenknechts en meiden. Do kippetjes doen ook al mee Zij hebben dezer dagen, Omdat geen worm meer boven kruipt, De eitjes opgeslagen. Do melk is duur, en erger nog Je kunt je leelijk branden Je krijgt drink je ze ongekookt, Soms klauwzeer aan je handen. Zet, burgers, maar geen boos gezicht Naar al je overburen Want als je pomp is uitgeput, Dau moetje 't vast bezuren. Dan krijg je haast geen koffie meer, Geen soep, gelijk te voren, Je kindertjes gaan dan naar school Met vuil in hand en ooren. Waar is de Mozes die ons helpt Uit deze wreede plagen Hij mag ons, is ze eenmaal droog, De Noorderzee injagen. Amerikaantjes, red ons toch Zoo komen er nog zieken Ons land wordt, blijft het nog lang [dröog, Een land van.... cfr-oo^-komieken. J. A. v. d. SCHAAF. Staaltjes van liberale razernij. Het overheerlijke welge- lukken der katholieke betooging to Leuven, heeft sommige liberale heet hoofden zoodanig razend gemaakt dat zij schuimbekken als bezetenen. Een der opstellers van de Brusselsche Chronique.was van dit getal. Daags na de betooging, niet wetende hoe zijne woede en teleurstelling best lucht te geven, schreef hij, doelende op de katholieke betoogers Wie heeft al dit ongediert toegela ten voorbij te trekken Van waar komt het Wie is in staat te zeggen vanwaar de walluizen, de duizendpooters en de kakenlakken komen Zulke edele, deftige taal kan enkel vloeien uit de pen van een dweeper, die niet meer in 't bezit is van al zijne ver standvermogens. Geen wervers meer. M. de minister van oorlog heeft thans de agenten-aanwervers verwittigd, dat de plaatsvervanging voor goed is afgeschaft. Vrijwilligers met premie zullen dus voortaan in het Belgisch leger niet meer te vinden zijn. Plotseling stond hij op. Ge zult niet vergeten, zei hy, iedereen die ge ontmoet raad to g9ven, dezedeze leugen niet te herhalen Begrijpt ge Nie mand mag het herhalen. Ze trok hare schouders op. Maar Lord Crowley heeft bewyzen hij bezit don wissel hij draagt hen bij zich, cn indien hij wilde... Mij viel haar scherp in de rede. Hij zal niet willen, zei hij. Indien hij het mocht probeoren, zal ik met hem af rekenen. En go zult niet vorgeten... dat het eene vergissing is... eene vergissing. Hij keerde zich plotseling om en verliet haar, zonder haar nog met een blik te verwaardigen. Zij keek hem na. Hy liep zeer stijf en langzaam. Eens verbeeldde zo zich dat hij wankelde, doch was er niet zeker van, en hij was dicht bij het hek, waar ecnigo wan delaars hem gedeeltelijk aan haar oog onttrokken, zoodat ze hot niet goed zien kon. Ze bleef, zelfs toen ze hom niet meer zag, met eeno vreemde uitdrukking op het gelaat staan, die noch haat noch liefde was, maar oen mengsel van beiden. En plotseling kwam er eene verandering over haar. Vonken van toorn sprongen uit hare oogen. Ze had, na alles wat ze hem verteld had, toch geen haat in zijn blik waar kunnen nemen. Blijft daar- uit! Waar men denacht door tapt en schink t En tot den morgend speelt en drinkt, En niets dan slechte liederen zingt, En op een orgel danst en springt, Daar laat de jeugd haar beste goed Geld, eer en deugd en blij gemoed Daar haalt de jeugd haar ongeluk Armoe, schande, hoon en druk. P. POIRTERS. Het beste middel om den dorst t© lesschen beweert men dat eenige flinke teugen zeer warme thee zonder suiker zou zijn. Het uit werk sel na het drinken van dezen niet lokke ren drank doet zich onmiddellijk en blij vend gevoelen en alle terugkeer van den dorst is daardoor voor geruimen tyd vermeden. In vele fabrieken waar dit drankje, waarbij dan nog een beetje rhum gevoegd wordt, aan de werklieden wordt gegeven, verdragen deze gemak kelijk de grootste warmte, want dit drankje werkt lavend en opwekkend te gelijk. Als ge dus dorst hebt, drinkt weinig, drinkt warme en drinkt bittere drank- AI te grof. Een van onze le zers, zegt een Vlaamseh blad van Brus sel, zond een brief aan het volgende adres «Mijnheer de statieoverste, te Gou- vin De brief kwam onbesteld terug, met melding Inconnu d l'état-civil (Onbekend op den burgerlijken stand) Zoodat de heer statieoverste een onbe kend persoon is te Couvin I Moest het ooit gebeuren, dat een brief voor een Chef de station van het Vlaamseh land onbesteld bleef, ge zoudt iets hooren Maar tegenover de Vlamingen is alles geoorloofd. Alazelen. Le Journal de Liège meldende dat het kartel gesloten is te Luik, zegt dat het de kwestie nu zal gerust laten. Het besluit zijn artikel als volgt De mazelen van bet kartel zullen voorbijgaan gelijk de geelzucht, welke na de kiezingen van 1894 zooveel libe- rale kiezers, zelfs kartellisten van he- «den,ertoo deed besluiten voor de ka- tholieken te stemmen in de herstem- mingen. De on bereneerde bewegingen behoo- ren tot de politiek der uitvluchten zij zijn het kenmerk van ontmoediging, «zenuwachtigheid, gemis aan vertrou- HOOFDSTUK XXXIII. De trouwacte. Ontdaan, versuft en gebroken, bleef Alice nog lang, nadat ze de vrouw wegge zonden had lang nadat de deur achter de armoedige gestalte dicht was gegaan, zitten. Niemand kwam haar storen. Marga- retha en Mevrouw Netercorabe waren ongetwijfeld nog thuis, over het nieuws redeneorend, dat Margaretha gisteren avond als een bom tusschen hen geslingerd had nog altijd over huwelijk en ten huwelijk geven sprekend, terwijl zij Ze rilde hevig, on keek als een aange schoten hert om zich heen. Voor haar zou er geen kwestie van een huwelijk moor zijn, herhaalde ze met bloeke lippen. Lord Croft was reeds getrouwd getrouwd met de onbeschaafde, armoedige vrouw die zoo even bij haar geweest was reeds sinds jaren getrouwd, indien de vrouw, die zich zelf Charlotte Russell noemt, ten minste niet geloogen had. Zij stond plotseling op en begon het vertrek op en neer to loopon. Het was natuurlijk een leugen het moest een leugen zyn. Lord Croft zou het haar verteld hebben of de een of ander zou het heb ben geweten. Hot zou reeds lang geleden uitgelekt zyn indien het waar was. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1