Wettelijke besluiten. FI.AC II S M A N N Kieskronijk. Allerhande nieuws. wen indeliberalebeginselen.die alleen den vooruitgang kunnen verzekeren. Zoo dus de liberalen liggen nu met de mazelen onder den vorm van het kartel Detïemeentekieziugen.- Het Staatsblad Donderdag deelt een ko ninklijk besluit meê van 9 September, waardoor de gemeentekiezers opgeroe pen worden voor Zondag 15 October, om over te gaan lot de vernieuwing der uittredonde reeks van de gemeenteraden en do aanvulling dar andere open geval- lon plaatsen. De kandidatenlijsten mo llen voorgesteld worden op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 September, van i tot 4 ure namiddag. In de gemeenten van 20,000 inwoners en meer, mooten de voorstellingen on- derieekend zijn door ten minste 100 gemeentekiezors in die van 10,000 tot 20,000 inwoners, door 50 in dio van 5,000 tot 10,000 inwoners, door 30 in die van 2,000 inwoners, door 10 en in die van min dan 500 inwoners door ten minste 5 gemeentekiezers. De Kandida ten mogen de voorstellingslijst, waarop hun naam staat, niet onderteekenen. Het stemrecht «lei- vrou wen. Over deze zaak deelen ons de Amerikaansche bladen dikwijls heel belangrijke artikels mede. Zoo geeft de Eversing World uit New-York eeno onderhandeling die hij laatst had met den eersten minister van Nieuw-Wales. 't Vrouwenstemrecht is daar reeds meer dan 10 jaren in voege en levert de beste uitslagen op. Vóór het tijdstip der wording van liet Australisch regeeringsverbond, hadden reeds eeuigo staten de vrouwen het recht tot stemming verleend, en zulks had den besten invloed op de regeering. Ieder vrouw in Australië, zoo zegt Me Go- wan, is zeer goed op de hoogte der poli tiek zonder daarom iets van hare hoe danigheid van echtgenoote of moeder te verliezen. Het meerendeel der vrouwen, door hetzelfde belang gudreven als hun ne mannen, stemmen zooals zij een vierde ongeveer stemmen op eene heele andere manier dan hunne wederhelft, en dit vierde juist maakt de zedelijke macht uit in Australië. Er bestaat geen twijfel, zoo zegt hij verder, dat de invloed der vrouwen een grooten ommekeer in onze politiek heeft teweeggebracht, die op allerlei oogen- punten als een vooruitgang moet aanzien worden. Zoo eene vrouw niet stemt als haar man, dan is 't «en teeken dat zij beter stemt. De rechtzinnige vrouw immers neemt geene feilen aan. Zij zegt niet als de mannen Och, 't is wel een kandidaat, die op niets gelijkt, maar kom, ik kan niet anders Neen, zij vraagt zich af of die kandidaat, dio hare rechten en hare belangen moet verdedigen, een eerlijk man is of hij een goede echtgenoot, een plichtvollo vader, on deftig huiselijk man is. Elko Staat waar de vrouwen kiezen is een beter staat met rechtvaardiger wetten, met volmaakter huisgezinnen en liooger vrouwen. (Sine Commenlariis.) In de handelsrechtbank te Aalst zijn be noemd Tot voorzitterM. O. Van der Scheuren, brouwer te Aalst. Tot rechter M. L. Geerinckx, nijveraar te Aalst. Tot plaatsvervangend rechter M. H. Bosteels, fabrikant in Breiwerk te Aalst. LEOPOLDSOKnik Zijn benoemd Officier: M. Rodolf Eeman, Lid der bestendige Deputatie te Aalst. Rijders MM. Félix De llert, provin ciaal Raadslid en Schepen, en Odilon Vanderhaegen, provinciaal Raadslid, te Aalst. Onze beste gelukwenschen. SCHOUWBURG VAN AELST. Opening van het Tooneeljaar 1911-1912 door het Koninklijk Tooneel- en Letterkundig gezelschap 't L A N D VAN RIEM# Zondag 1 Oktober 1911, PKACHTVERTOOKIKG met de medewerking van Mevr. Catb. De Somme, Van Beeck-Bruylant en Mina Daniêls. als opvoerder. groot toonëelspel in 3 bedrijven naar liet Duitsch van Otto Ernst. Orkest en Koren onder de leiding van M. J. Cammaert, bestuurder. PRIJZEN DER PLAATSEN BenedenzaalVoorbehouden van Nr 1 tot en met 60, fr. 2,50; volgende nummers fr. 2,00 niet voorbehouden, fr. 1,50. Balkon Eerste Rrang, fr. 1,00. Tweede Rang, fr. 0,50. Deuren open 7 uur.Gordijn 171/2. Kaarten te verkrijgen en voor te behou den vanaf Zondag, 24 September, 9 uift-, ten Lokale Land van Riem bij M. F. Van Landuyt, Groote Markt. Hasselt. M. burggraaf Desmaisières, volksvertegenwoordiger, is zonder strijd senator gekozen van het arrondissement Hasselt-Tongeren-Maaseik, in vervanging van wylen graaf de Grunne. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek J%. lleyvaert, Werf, 3, AALST. Het huis C- Praet-De Witte is langs do overzijde der Lange Zoutstraat, dichter bij de Groote Markt in U® O. AALST. Zaterdag morgend kwam Alfons Caignoau.oud 49 jaren,landbouwer, wonende te Denderhautem, door de Nieuw- straat. Op eens kreeg hij eene beroerte en zakte ten gronde. De policie was spoedig ter plaats on deed hem in een naburig huis binnendragen. De heer Dr Hcrtecant was spoedig ter plaatse en diende hem de eerste zorgen toe. Na lang werken gelukte de dokter er in, hem tot het bewustzijn terug te brengen, maar Caigneau was zoodanig ontsteld, dat men verplicht was hem met een rijtuig naar liet burgerlijk gasthuis over te brengen. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. AALST. Zaterdag morgend poogden eenige uitgekochte belhamels van vrouw volk de rust der wekelykscho markt te storen, maar ze hadden gerekend zonder den waard, want de Policie kwam spoedig tusschen en dreef de woelmaaksters uiteen, dreigende proces-verbaal ten hare laste op te stellen. LEDE. Zondag avond,rond 10 1/4 u., wilde vrouw Leopold Van Nuffel, Suiker straat, hare herberg sluiten. Edmond Van Wesemael, (den Dikken) en de Witten De Cremor, wilden kost wat kost nog binnen zijn. Daar de vrouw weigerde, stampte Van Wesemael do deur af, gaf de vrouw eenen slag in het aangezicht, dan gingen zij binnen en hij greep de vrouw nogmaals bij de keel omdat zij geen bier wilde geven. Dan heeft hij de vensterluiken afgetrokken. Toen de vrouw ze terug wilde hangen, wierp hy met steonc-n naar haar Van Wo8emaol zal kennis maken met Moeder Justicia. LEDE. Sinds ccnigen tijd leven de familiën J.-B. Bourgeois en Ch.-L. Troch in oneenigheid wegens de kinderen dikwijls hebben beide vrouwen gevochten. Daar zij naast elkander wonen, hadden zij het beter uitgevonden, en maakten een gat in den muur, langs waar bcidon elkaar verweten. Zondag namiddag was het spel wederom aan gang. Jeannette Deleur (vrouw Bour geois) begon Filomena Van Wesemael (vrouw Troch) te verwijten, deze nam eene greep peper en wierp het langs door het gat in bare oogen deze begon te huilen on to schreeuwen van do pyn, zoodat de mans handgemeen werden en hunnen wederzijd- schen huisraad aan stukken sloegen. Eene klacht werd ingediend. LEDE. Het parket van Dendermonde is hier Zaterdag namiddag een onderzoek komen doen nopens liet geweei schot zonder treffen gelost op 4 nieters afstand door R.. op zijnen kameraad De Cooman. R... be weert geschoten te hebbon om hem schrik aan to jagen. Hij moet in de lucht hebben geschoten, maar niet in de richting van hot hoofd van De Cooman. Het geweer werd aangeslagen en naar Dendermonde overgebracht.Het schijnt dat beiden verscheidene kwetsuren bekomen hebbon, want zij hebben geneeskundige zorgen noodig gehad. g© zwaar zijlslaperig, als ge draainissen en schemeringen hebt, 't is dat het bloed u hindert, In dat geval verhaast u van eenige Pillen Walthóry te nemen ten einde den bloedsomloop te regelen. Ten gevolge der voortdurende droogte lag liet werk sedert goruimen tijd in de fabriek Beernaerts te Wetteren stil. Ten einde daarin te voorzien had dc lieer Beernaerts eene reusachtige pomp 6000 liters water per minuut doen plaatsen, die het water der Schelde in de beek Ovorleio overbracht, waardoor men het werk kon hernemen. Maar Zaterdag brak een der dijken door en het water liep, in min dan twee uren tijds, terug in de Schelde. Daardoor zijn do 1200 werklieden der fabriek terug tot werkeloosheid gedoemd. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karet Van de Putte Korte Zoutstraat29, Aalst. Pieter Castelein, 64 jaar afkonstig van Moorseele, voerman, wonende ter herberg Den Haan te Marke was voor rekening van den landbouwer Van Houte, wijk St Anna met twee driewielkarren naar de statie kalk gaan lossen, dio hy op het land van den landbouwer moest uitstorten. Rond 11 ure kwam een persoon van Bis segem langs dit stuk land en zag den voer man met liet hoofd tuss-ihen de kar zitten. Onmiddelyk riep hij om hulp waarop dc knechten van M. Van Houtte toesnelden, en den ongelukkige verlosten, doch te laat was reeds een lijk. De ijzeren spil die door de kas on de snak steekt, was dwars door het hoofd gedrongen. De bijgeroepen ge neesheer kon slechts den dood vaststellen. De eerw. heer pastoor, die ook ter plaats snelde, verwittigde omzichtig de familie van het schrikkelijk ongeluk dat haar man kwam to treffen. De vrouw viel in onmacht en men moest lang werken om haar tot het bewustzijn terug te bren gen. Het slachtoffer werd Zaterdag mor gend onder eenen grooten volkstoeloop ter aarde besteld. Algemeene mobilisatie. Wij kun nen uit betrouwbare bron een nievws mee- deelen, schrijft Het Handelsblad dat voor vele inwoners van belang is. Toekomend jaar zal er eeno eigenaardige proefneming plaats hebben, namelijk eene algemeene mobilisatie van het leger. Het gansche leger op oorlogsvoet zou onder de wapens geroepen worden en niet minder dan 180,000 zouden strijdvaardig zijn. Het gevaar is nu voorbij, maar de koning en de legeroverhoid wenschen niettemin zich te vergewissen, of alles in orde zou zijn, moest eens het leger te velde worden gebracht. 't Is vooral om te zien of de diensten der intendentie beantwoorden aan al wat men van haar mag en moet verwachten. Deze mobielmaking zou de groote krijgs bewegingen vervangen en natuurlijk van zeer korten duur zijn. Met groote belangstelling ziet men do uitslagen te gemoet en hot is natuurlijk dat men zooiets liever do«t als or geene zwarte wolken aan den gezichteinder staan en men met gerusten geest alle gebreken en leemten kan onderzoeken. De levensduurte. Het bureel der parlementaire landbouwgroep hoeft al zijne leden bijeongerocpen op eene vergadering die zal plaats hebbon in de Kamer, Woens dag 27 September a. s. om de maatregelen te bespreken, t« nemen naar aanleiding van 't duurder worden dor levensmiddelen. Die veagadering zal gevolgd worden door maatregelen, dio de minister van landbouw onmiddelijk zal nemen. Op den spoorweg nabij Vorst werd het vreeselijk verminkt lijk gevonden van eenen onbekende persoon, een jongen van 15 tot 16 jaar denkt men. Doodelijke vliegproef te Zwevezeele. De vliegproef, welke liet leven kostte aan eene vrouw en het leven eener tweede vrouw in gevaar brengt, had plaats op het afgediend steenovenplcin van Henri Viaene, in de Brugstraat, tusschen de dorpplaats en Den Hille. De vlieger Viktor De Jonckheere, die vroeger in Amerika verbleef, was enkele jaren geleden naar zijn geboortedorp, Zwe vezeele, teruggekeerd, is er gehuwd en bewoont ei eene villa. Onlangs had hy op het vliegplein van St-Job, in 't Goor zijn brevet van luchtvlie- ger bekomen. Vrijdag morgend toen hij toebereidselen maakte om met zijn eenvlak eene vliegproef te doen, kwamen velen nieuwsgierigen kijken, zij schaarden zich langs den steen weg. Langs den anderen kant van het plein stonden aan de poort der hofstede van Ed ward Tempclaere, dezes schoonmoeder, Julie Willems, 73 jaar, Leonie Meeuws, 45 jaar, ongehuwd, en het 8 jarig dochter tje van Jules Serruys. Bij het aanzetten van den vlieger, dron gen do wielen nog al diep in den weeken grond, hetgeen liet besturen der maehion moeilijk maakte. Do Jonckheere had slechts sedert een kort eindje den grond verlaten, en had nauwelijks eene hoogte bereikt van een paar meters, toen hij met groote snelheid recht cp de hofpoort van Tempelaere vloog, en de vrouwen doodelyk trof. Leonie Moeuws stierf, zooals wij zegden, na enkele uren in do wreedste pijuen. Julie Willems werd met gebroken arm en verwondigen over gansch 't lichaam in de woning van haren schoonzoon binnenge dragen. Haar toestand is bedenkelijk. Het dochtertje van Jules Serruys kwam er met den schrik en onbeduidende kneu zingen van af. Onnoodig te zeggen dat dit vreeselijk on geluk algemeen ontsteltenis hoeft verwekt. Op het oogenblik dat M. De Jonckheere opging, was er tamelijk veel wind. Sedert het ongeluk heeft rnon den luclit* vlieger nog niet gezien liet weder. M. Leon Du mas spot in de a Rovue de üelgique met de >oo gezegde hittestroom welke uit Amerika hier is overgewaaid, en alles ver schroeid hoeft, evenals hy do ingebeelde zonnevlekken verwydert als oorzaak der hitte. Volgens hem kon het weder zoowel over slaan in een nat, dan in een buitengewoon seizoen, evenals het zeer vochtig was in 1910. Do zeewinden hebben de onweersbuien samen gedreven en hadden de zeewinden blijven waaien, dan was dc zomer donder- achtig, regenachtig en koud geweest. Maar de Oostorwindcn 'hebben dc wolken verdreven de lucht droog gemaakt, waar uit de droogte ontstond, de vochtigheid van den grond verdampt en dat bracht de lang durige hitte mede, wolko voor Vlaanderen nu 12 weken duurde inderdaad, de laatsto regen viel in onze streek den Maandag, 26 Juni. Te New-York is de thermometer sedert een paar dagen zoo laag gedaald dat er nachtvorsten vastgesteld zijn geworden in den New-Yorkschen en in den New-Jor- seyschcn Staat. De nachtvorsten zijn zelfs zoo erg dat de tabaksplanters er door erge schade geleden hebben in de Connecticut en Massachussets. Die schado wordt zolfs op 2 1/2 miljoen frank geschat. Integendeel hcerscht in de Kansasstaat eene onuitstaanbare hitte. Donderdag was het ilo heetste dag van September de ther mometer wees 37°8 warmte aan. Zondag hebben integendeel in verschei dene streken van Frankrijk erge onweders gewoed Te Carquoirama werd eene villa door het onweder gedeeltelyk verwoest, de be waker der villa en zijne vrouw werden licht verbrand. Te Notre-Dame-du Plan werd een ge bouw door den bliksem vernield. Een kind werd door den bliksem 20 me ters ver geworpen en licht verbrand. Zondag naclit keerde te Antwerpen de genaamde Edm. Van Neck, 20 jaar oud, wonende Balsansstraat 10, met den tram van Hoboken huiswaarts, vergezeld van zijne vriendin. In hetzelfde ryttuig zaten nog twee jongens, die het eersto koppel uitlachten, waarop eene woordenwisseling plaats had, gevolgd van uitdagingen. Toen het paar van don tram stapte spron gen de niotdeugen op hot meisje toe, en sleurden haar met het haar ten gronde. Van Neck liet dit niet goedschiks gebeuren en kwam liet meisje ter hulp maar was spoedig overmand en een zijner aanranders bracht hem oenen mesteok toe in de rech terzijde. Hot slachoffer werd dadelijk naar het St-Elisabethsgasthuis overgebracht, waar do bckomene wonde als gevaarlijk werd aanzien. Inmiddels hadden eenige personen de laffe daders achterna gezet en gelukten er in op den hoek der Coburg- en Brusselstr. zekeren Karei J... aan te houden, een 25- jarige steenhouwer der Balansstraat. Op het bureel gebracht loochendo de aangehoudene de dader te zijn van den moorddadigen messteek. Do adjunkt Boeren, die een onderzoek heeft ingesteld, heeft Maandag morgend den tweeden schurk aangehouden, zekere Van R... een 26jarige metserdiener uit de Var. Beersstraat. Deze beweert op zijne beurt den messteek niet te hebbon toege bracht. Bcidon zyn ter beschikking van den pro cureur des konings opgesloten. Zondag morgend is te Antwerpen een brouwerswagen van de Bavara-Belge, die uit do Kaasstraat kwam gereden, in de herberg n. 2 der Peter Polstraat terecht gekomen. Het paard stond aan den toog. Er werd in de herberg heel wat schade aangericht. Een verbruiker die aan dc deur zat, Ch. Navcau geheetcnr wonende Prin sesstraat 85, word door het span getroffen en kloeg van inwer.digo pijnenDo man werd in eene naburige apotheek verpleegd. Zondag morgend kwam de trein nr 2 die te Mcchelen om 6.38 ure voor Terneu- zen vertrekt, in de statie te Puurs gereden, op hetzelfde spoor waar trein 414 Antwer- pen-Dendermonde-Gent, opstaat. Gewoonlijk laat men ccnc wyde opening om de reizigers toe te laten op de verschil lende sporen te gaan. Toen de trein n. 2 aankwam, kon de machinist de frein niet doen werken en botste hy met geweld op den trein 414. Hartverscheurende kreten werden ge hoord. Do lokomotief van den trein uit Mechelon drong in den fourgon van den stilstaanden trein. Van do drie achterste waggons werden een vijftigtal reizigers licht gekwetst en. werden in de naburige herbergen en hospi taal verzorgd. Van het personeel werd de hoofdtrein wachter van Mechelen-Tcrneuzen, M. Van den Broecke, uit don fourgon geworpen en gekwetst. De stoffelijke schade is nogal groot. Een 20tal gekwetste personen zijn Zon dag morgend, em 8,30 ure te Gent aange komen on werden er door de goneesheeren Van Durme, Spae en Meurisse verzorgd. De meesten hadden wonden aan het hoofd en de beenen. Drie hadden erge wonden en vertrokken terug naar hunne haardsteden. De meeste gekwetsten van den trein 2 waren Brusselsche vissclmrs die 's Zondags met hunr.e familie naar Terneuzon gaan. Het parket kwam denzelfden namiddag ter plaats. I><5 nuiivplnag. Tijdens den tweeden helft van Augustas waren in België 3801 hoven, in 612 gemeenten door de muilplaag besmot. Er werden 31,487 hoornbeesten, 16,616 varkens, 1162 scha pen c:i 279 geiten aangetast van 16 tot 31 Augustus. West-Vlaandoren alleen had 21,112 zieke dieren In Holland heer.schte de muilplaag gedu rende de Oogstmaand onder de dieren van 15,313 eigenaars. Een drama, ontstaan uit jalocrscliheid en begonnen met een vuistgevecht, had Zaterdag plaats aan den kolen put St-Mar- gue'ritc, te Luik, tusschen F. L., 20 jaar oud en den 18 jarigen Bens. L., had gezworen wraak te nemen.Nabij de mijn ontmoette gij later Bons, trok een revolver en schoot op zynen mededinger, die dood neerviel, getroffen aan het hart. De moordenaar nam de vlucht en werd door de politie van Ans aangehouden. Hij was nog in bezit van zijnen revolvort Na ondervraging is hy opgesloten. De droogte in 't Luihscht. Wij meldden reeds do rampzalige gevolgen der droogte in Luxemburg. Ziehier thans eenige berichten over de provincie Luik De inwoners van liet arrondissement Verviers hebben, ten gevolge der droogte, die bijna overal bronnen en beken heeft uitgedroogd, veel te lijdon. Voor de gemeenten, dio hun water krij gen van de Gileppe, is het nog zoo erg niet, hoewel er maar vijf millioen kubieke meters meer in den grooten vergaarbak overblijven. In do veldon daarentcgon is het geheel anders. Bijna alles is uitgedroogd en de land bouwers moeten gewoonlijk meer dan een uur ver gaan om water te halen. Zij die over geen span beschikken, betalen 1 fr., 1.50 tot zelfs 2 fr. voor eene ton water. Te Andrimont is er een byzondere dienst ingericht om water te verschaffen aan de boeren. Het water der Gileppe wordt met buizen tot op de speelplaatsen der scholen geleid en 't is daar dat de landbouwers hunne voorraden opdoen Te Petit-Rechair. heeft men in allerliaast eenen put van 20 meters diep geboord, die echter geen voldoende water oplevert. Te Jalliay is hetzelfde voorgekomen. Te Dison bestaat in de kelders der weverij Lebeau eene bron, waarvan hot overvloedig water nutteloos wegvloeit. Thans heeft men er huizen opgezet, en de menschcn van eene uur in 't ronde komen er zich nu bevoor raden. In vele gemeenten is er groote water snood. De openbare pompen zijn het grootste deel van den dag gesloten, en talrijke put ten zijn totaal droog. Zaterdag had in het kabinet van den lieer onderzoekrechter Vandara, van Char leroi, de konfrontatie plaats van Victor Brasseur en Jules Dorbaudenghien. De eerste herhaalde nog eens aan de magistraat wat Dorbaudenghien hem in het gevang van Doornyk waar zy beiden opge sloten zijn geweest, verklaard had en over het altaardoek wolk hij gezion heeft. Derbaudcngliien mot Brasseur gekon- fronteerd, loochendo ten stelligste hetgeen hem ten laste gelegd wordt evenals de ge- zegdens van Brasseur, die zulks verzonnen heeft in 't gedacht eeno strafvermindering te bekomen. Wat het geborduurde altaar doek betreft, Derhaudenghien, zegt dat hij die gestolen heeft in de kerk van Lens waarvoor hy nu in het gevang zit. Te meer, vervolgt hij, maakte ik, toen de misdaad van Dampremy gepleegd werd, deel van eene smokkelaarsbende. De ver klaringen van den beschuldigde zijn oprecht bevonden, en door een derde gevangene, Dupont genaamd, die met Derhaudenghien den kerkdiefstal te Lons gepleegd heeft hevostigd. Ten slotte moost Brasseur bekennen dat hij zich vergist had. Dc misdaad van Dampremy is dus nog maals niet opgehelderd geworden. Zooals te verwachten was, zyn de zoogezegde onthullingen, betrekkelijk de moord op den pastoor van Dampremy en zijne meid, beloofd door oenen gevangene van Doornik op niets uitgeloopen. Men denkt dat hij enkel een middel heeft ge zocht om een uitstapje naar Charleroi te doen. Misschien had hy wel verwacht dat men hem de tentoonstelling zou hebben laten zion. Een koffliehuisbediende die naar Hal reed om een banket te dienen kroeg in den trein twist met andere personen, die hem voor den zot hielden en het zooverre brach ten, dat zij het portel openden en hem uit den trein wierpen. Gelukkig reed de trein niet zeer snel zoodat do ongeldkkigc er inet eenige kneuzingen van af kwam. Maar met den gargon werden ook twee vrouwen bui ten geworpen. Deze hebben zeer erge ver wondingen bekomen. Een onderzoek is begonnen. Vital Bruyneel werd Zondag nacht 10 September 100 meters achter de herberg De Kannebank te Thiolt, op don weg naar Wyngone gevonden met 6 erge mes steken achter het linker oor, in den rug on in den arm. De ongelukkige die veel blood verloor en in zeer bedenkelljkon toestand verkeerde, word naar hot gasthuis ovorge- brachten is nu Zaterdag, om 11 ure, over leden. Do gendarmen zochten dc daders van deze gruwelijke misdaad op. In ver hand daarmee werden reeds twee aanhou dingen gedaan. Talrijke veediefstallen hadden sedert eonigen tijd plaats te Waterloo en omtrek, en onder de boeren en veokooplie lieersehte eene algemeene onrust. Eindelijk heeft een dej' bestolenen eene kooi, die men hom had ontroofd, teruggevonden op de veemarkt van Curegcm. Men donkt op liet spoor van eene heele bende veedieven te zijn. Nieuioe brand in de Venen. De brand in de Venen, welke men volledig uitgedoofd meent, is met nieuwe hevigheid uitgebroken. Do uitgestrekte wouden tus schen Jalhay en dc Baraque-Miccliel staan wederom in brand. Van af Verviers ziet men reusachtige rookwolken en vlammen ten hemel slaan. Dezen namiddag, rond 4 ure, klepte het brand. De pompiers met hunne spuiten eu officier Ronard trokken naar do wyk de Kleibeke te St-Niklaas. M. P. Arens, is eigenaar van de groote grondoppervlakte aldaar, waar op den achterhof drie werk manswoningen staan, twee dezer zyn gedekt met strooi en bewoond door zekere Van Gasse on Zorgloos,beiden dokwerkers; deze twee woningen hadden vuur gevat. Do derde woning, betrokken door Var. Caenegkem, was met pannen gedekt en is blyvon staan. Men had water in overvloed. Door de krachtige werking onzer pompiers kon een op 1 meters afstand van de afge brande woningen staande houtrnagazyn behouden blyven. Te Komen stelde men sedert eenigen tijd veel cholerineongovallen vast. Zaterdag avond en Zondag werden een groot getal personen (minstens 80) door dezelfde ziekte aangetast. Een hunner, Pieter Dileies, oud 80 jaar, is Zondagavond overleden. Een ander, Adolf Berghe, 76 jaar oud is ster- vond. Dezelfde ziekteverschijnselen werden ook vastgesteld by al do personen die van eene zekere soort vleesch geëten hadden. In zekere huisgezinnon telt men zes tot zeven zieken, Toen do reizigerstrein uit Bergen Zaterdag avond, om 6 ure 24, in de Zuid statie te Brussel aankwam, sprong eens klaps een kerel op eene dame die daar op de kaai wandelde en ontrukte haar hare handtesch. Statiebedienden,die deze bandietenstreek gezien hadden, snelden den dief, die al over de spoorbanen de vlucht nam achterna. De kerel zich govangen ziende, verschool

De Denderbode | 1911 | | pagina 2