Zondag 1 October 1911 5 centiemen per nummer G5sle Jaar 4402 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Opperste Plicht! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD AELST. Gemeentekiezing 15 Oct. Kandidaten van de Uatholieke Kiesvereenigiug. Kiezing van 22 October Nijverheidshoofden. Werklieden. Medeburgers Katholieken Vrienden Onze Brieverj uit Katanga Capucienenklooster. 1 Hit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oaing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ,1e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eiudigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij 'accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerea otaï rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUE 8UÜM. /lelsl, t October 1DI1. lOI 1. Voor de reeks van 8 jaren Gheeraerdts Leo, Burgemeester. De Hert Felix, Schepen, de Béthune Baron Louis, uittredend Gemeenteraadslid. De Coninck Auguste. uittredend Gemeenteraadslid. De Naeyer Theodoor uittredend Gemeenteraadslid. Bosteels Eugeen, Advokaat. Duwez Albert, Landbouwer. Van den Bremt Hendrik. Kleermaker. Van den Steene Edouard, N ijveraar. Van de Velde Alexander, Meestergast. Voer de reeks van 4 jaren Meert Louis zoon, Koopman in hop. 1911. De Valckeneer Valery, Apotheker. Van den Bergh Jaak, Smedersbaas. Vernaeve Alfons, uittredend Gemeenteraadslid, De Gendt Michel, Smid. 21« Vervolg. Bedek de bloedvlekken, bedek ze, piepte het stemmekc van de aapachtige figuur weer. 's Konings woord heeft ge klonken. 's konings wil is volbracht. Een meisje kwam van achter de liut met epne kom tot poeder gestooton kalk. Dit strooide zij over de roode bloedvlekken tot ze niet meer zichtbaar waren. Sir Henry kookte van woede over hot gebeurde, 't Was slechts met moeite, dat wy hem konden bedaren. Blijf toch zitten, fluisterde ik, ons leven hangt er van af. Hij gaf toe en bedwong zich. Twala zat stil tot de sporen van zijne misdaad verdwenen waren, dan richtte hij zich tot ons. Wit volk, zegde hy, dat hierheen is gekomen, vanwaar en waarvoor weet ik niet, gegroet. Gegroet, Twala, koning van do Kukuana's, antwoordde ik. Wit volk, vanwaar komt go cn wat zoekt ge Wy komen van de sterren, vraag ons niet hoe. Wij komen om dit land te zien. Go zyt zeer ver gereisd om weinig te Meermaals hebben wij hooren opwer pen door lauwe lieden dat de Katholie ken, in dekiezingen, mannen voorstellen die men niet verdragen kau of omdat zo hunne persoonlijke belangen en deze van hunnen stand verwaarloozen of omdat ze hunne zienswijze bestrijden enz., enz. Dat is al mogelijk. Ondanksde Katho lieke Partij aanzien wordt als het best geschikt om onze Slad van Aalst met wijsheid en rechtveerdigheid Ie beslu- ren, daarom bezit zij toch de volmaakt heid niet.... Wij, kiezers, zijn ook niet volmaakt en waar menschen zijn daar treft men allijd gebreken aan maar voorzeker is ze nog de Partij waar het minst gebreken te vinden zijn. Wie waarlijk en oprecht Katholiek is moet alle vooringenomenheid, alle ver deeldheid van zienswijze over stoffelijke en bestuurlijke zaken, alle veete tegen personen aan kant zelteu, doel uitma ken der strijdende Katholieke Partij en moet medewerken uit al zijne krachten tot hare zegepraal. Immers wat zoudt gij zeggen van iemand die, in oorlogstijd, strijden zou tegen zijn eigen vaderland, omdat het Bestuur hem uiet in alles voldeed en zijne belangen niet vooral bezorgde Zoudt gij hem niet met verachting den naam van verrader in 't aangezicht slin geren?... En zou hij min verachting, min dien naam verdienen, hij, die de vijanden van Godsdienst, Vaderland, Koningdom, Rust, Vrede, algemeene Welstand door zijne onverschilligheid, door zyne medewerking zou ter zijde staan Zekerlijk neen Integendeel Er bestaan dus nooit aanveerdbare reden om het Katholiek Leger to ont vluchten. Strijdt in de voorwacht, in 't midden of in de achlerwacht, maar weest noch overlooker noch verrader Maar, hoor ik vragen Moet ik mij dan altijd voegen naar den wensch van anderen Moet ik altijd mijne redelijke verlangens opofferen zonder protest Moet ik mij overal laten geleiden ge dwee als een schaap door degenen die als Hoofdmannen der Katholieke Partij aanzien worden Wel neen Maar het staat u toch vrij uwe belangen en elke redelijke ziens wijze te verdedigen in de Katholieke Partij, nieter buiten en evenmin er iegen% De Katholieke Partij is de Partij van Godsdienstvrijheid, Onafhankelijheid, Vaderland, Koningdom, Bevordering der algemeene welvaart door rust en vrede, enz. en niet de Partij van een bij zonder belang, van een klein Kapelle ken 't is de Partij welke elkeen die haar programma als het voordecligst aan schouwt voor 't behoud onzer heden- daagsche samenleving, bijtreedt. zien. En die man daar bij u en (hij wees op Umbopa) komt die ook van de sterren Ook. Daarboven is insgelijks een volk als gij. Maar vraag niet naar dingen, die te hoog voor u zyn, koning Twala. Gy spreekt met luide stem, volk van de sterren, antwoordde Twala op een toon, dio my niet bijzonder aanstond. Bedenk, dat de sterren veraf zijn en gij hier zijt. Wat zou het wezen, als ik u maakte gelijk hom, die daar weggedragen is? Ik lachte luid, hoewel ik er alles behalve zin in had. O, koning, zegde ik forsch, wandel niet op heute stcenen, want gy zoudt uw voeten branden. Houdt do speer bij den stoel, anders zoudt gy uw handen snijden. Krenk geen haar van ons hoofd, want ver nieling zou over u komen. Hebben dezen, ik wees bier op Infadoos en Scragga, welke knaap waarachtig kalm bet bloed van zijn speer stond te vegen, u niet verteld, wat voor mannen wij zijn Hebt gij ooit onze gelijken gezien E11 nu wees ik naar Good, zeker van mijn zaak, dat bij zoo'11 vreemd behaard personagie nog nooit gezien had. Nog nooit gezien, inderdaad, zegde do koning, den kapitein beschouwend. Hebben zy u niet verteld, hoo wij van verre met geluid kunnen dooden ging ik voort. Zij hebben 't mij verteld, maar ik geloof hen niet. Laat mij uwe dooden eens zien. Dood mij een man van al dogenon die daar staan. Ontmoet gij nu op uwen weg iemand die het anders wil, eliwel, het is in de de Katholieke Partij, nooit er builen nooit er tegen, dat gij zijne zienswijze bestrijden moet. Dus elk in 't gelid en ten strijde, vecr- dig om de Katholieke Partij tot de zege praal te voeren in de aanst. gemeente- kiezingen Leve de Katholieke Partij Waarom worden wij bijzonderlijk door onze blauwe, roode en groene tegenstre vers bestreden Is het om de heerschappij op ons Stad huis te veroveren, i. a. w.. er meester te worden Wel neen en dat bekennen zij. De Katholieken zullen er de meer derheid behouden, zeggen zij... Wat is dan hun doel... Trachten te beletten dat onze Katholieke Kandidaten de volstrek te meerderheid in lijststemmen zouden bekomen. Dus, om dit doel te bereikeo, moeten wi j, Katholieken, onze gezworene drie kleurige vijanden behulpzaam zijn... En hoe kunnen wij onze gezworene vijanden behulpzaam zijn Door te panacheren Door voor den eenen of anderer Katholieken Kan didaat niet te willen stemmen, omdat men er min of meer in oneenigheid meê verkeert, omdat men er eone veete tegen heeft! Nu wat is't gevolg hiervan?.. Wel dat de Katholieke Kandidaten eeno lijstslem verliezen en als dat verlies te talrijk is men de volstrekte meerderheid kwijt geraakt- En als geene partij of kliek de vol strekte meerderheid bekomt, komt do E. V. in toepassing en zoo kan 'L gebeu ren dat een of meer tegenstrever verko zen geraakon tegen de welke men nog eeno grootere hekel heeft dan tegen den Katholieken Kandidaat voorden welken men niet gestemd of gepanacheerd heeft MedeburgersKatholieken Gedenkt het U bij de stembus pana cheren is stemmen ten voordeele van uroe liberale vijanden vooral en ook van de rooden en groenen Wie waarlijk Katholiek is. stemme aan 't hoofd van de Katholieke lijst s? niet panacheren Allen gestemd aan hoofd van de Katho lieke Kandidatenlijst En hij wees naar 't eind van de open ruimte. Neen, antwoordde ik. Wij vergieten geen bloed dan om te bestraffen. Als gij zien wilt,laat uw slaven een os binnenjagen. Voor hij twintig stappen gedaan heeft, zal ik hem dooden. Néén, sprak de koning lachend. Gij moet mij een man zoo dooden, voor ik u geloof. —Goed, 0 koning, het zij zoo,antwoordde ik kool. Loop over deze ruimte on voor uwe voeten de poort bereikt hebben, zult gij neerstorten.Of wilt gij uw zoon Scragga daarheen zenden. Voor dien wreeden knaap zou mijn zekerste schot geweest zijn. Maar Scragga scheen die oplossing niet aan te staan. Hij verdween met een kreet in de hut. Twala fronste bet gelaat liet voorstel behaagde hem ook niet. Laat een jongen os binnenjagen,zegde hij. Twee mannen gingen terstond hard loopen Nu, Sir Henry, schiet gij, zegde ik. Ik wil dezen booswicht toonen, dat ik niet de eenigo toovenaar onder ons bon. Sir Henry nam zijn geweer en maakte zich gereed. Ik hoop dat ik raak, mompelde hij. Gij moet, antwoordde ik. Als gij met het eerste schot mist, vuurt dan terstond nog oons. Zet het vizier op 150 meters en wacht tot het beost zijne zijde bloot geeft. TVTpPn het Aalstersche kiezers- 1NCCI1. korps, in overgroote meer derheid wil van geene liberalen weten. Onze driekleurige tegenstrevers, zeg gen wij liever vijanden, gaan eene uiterste krachtdadige pogiog wagen om ODze Katholieke Vlag welke reeds 45 jaren op ons Stadhuis wappert, te ver scheuren. Wij hebben er niets tegen dat zij an dermaal naar eene buis dingen. Onge twijfeld zullen ze er eene bekomen die hunne talrijke kollekties zal verrijken. De liberalo leerstelsels, voor zooveel zij door dezen der socialisten niet ver vangen zijn, worden door onze Mede burgers verfoeid. De oorlog aan den Godsdienstde verplichte goddelooze school, vervult alle deftige lieden met walg. Mannen die aan de macomieke loge verslaagd zijn, die er de trawanten van zijn, die door hunne woordvoerders en penneknechlen jaarin jaaruit, in De Volksgazetde christene gevoelens of overtuiging derbevolkinglaten kwetsen, die mot de Kerk totaal hebben afgebro ken, kunnen het vertrouwen ouzer Katholieke bevolking noch bezitten noch bemachtigen... Dus weg de liberalen Lukonzolwa, den 12 Sept. 1911. Veel werd er reeds in de Belgische dag en weekbladen geschroven over voor en tegen Katanga, en menigen na 't lezen van drie of vier vcrschillige artikels over dit belangwekkend onderwerp, vraagt zich hoofdschuddend af, wat moet ik nu daar- Daarom heb ik gedacht dat het woord van een ooggetuige, van iemand die een goed deel van Katanga heeft doorreisd en ooren en oogen den kost heeft gegeven, misschien meriigen lezer zal toelaten een helderder oordeel te vollen over eeno streek tot voor weinige jaren nog onbekend acht maal zoo groot als België en zoo wijd van 't Moederland afgelegen, en Wat is Katanga Eene eenvoudige vraag zult ge zeggen en antwoorden Katanga is oen distrikt of.pro- vincio van Belgisch Congo, en., en... en... Ja, ziet go daarmee is het al.Hewol daar- meè is het niet al. Ja, Katanga mot Elisa- bethstad, de blanke bruid met groenen sluier, als hoofdstad, is eeno provincie onzer Afrikaansche kolonie. Maar die kolo nie is nu 80 maal zoo groot als België of bijna do helft van Europa en do streken en het klimaat zijn zeer verschillend d'eene provincie tegen d'andere. Katanga nu is juist de provincie waar het klimaat het zachtst en bost geschikt is voor den Europeaan daar het 't uiterste zuidpunt uitmaakt van onze kolonie. Allen hebt ge gelezen over het land der boeren Transvaal en Oranje-Vrijstaat, over Er was eene poos tot een os do poort van de kraal kwam binnenronnen. Schrik kende van de massa volks, stond het dier een oogenblik stil, draaide zich om en loeide hevig. L ig aan, fluisterde ik. Hot geweer rees. Pang Do os viel neer met een schot in de ribben. De ontplofbare kogel had zijn werk goed gedaan. Een gemompel van verbazing ging op uit de duizenden. Ik zag kalm in liet rond. Heb ik gelogen, o koning Neen, witmensch, het is de waarheid, klonk liet wel wat vreesachtig antwoord. Luister, Twala, ging ik voort. Gy hebt het gezien. Wij komen in vrede en en niet in oorlog. Hier (en ik nam een repeteergeweer) is een holle staf, waarmee gij evenzoo kunt dooden als wij. Alleen verbind ik or deze voorwaarde aan gij moogt or nooit menschon mee dooden. Als gij zo op een mensch aanlegt, zal ze a zelf dooden. En nu zal ik u de macht van dezen staf laten zien. Laat een soldaat op veertig motor afstand zijn speer in den grond plaatson, zoodat het yzeren boveneind ons aanziet, In een paar seconden was liet gedaan. Let nu op, ik zal gindsclie speer raken. Zorgvol mikkend vuurde ik. Do kogel trof het plat van do speer en deod de punt in stukken spatten. do bloeiende en rijlte kolonio Rhodesia, reeds zoo dicht bevolkt met blanken, en die in die streken een rijkelyk bestaan een groot fortuin vinden, dank den land bouw, en in hun plantagien leven als prin sen van de overvloedige opbrengsten hun ner landerijen, die daar met vrouw en kinderen, een gezond kommerloos leven slijten. Ik zelf heb menigen boer daar bezocht en gezien hoe rijkelijk en gelukkig zijn leven daar heen vlood, liewel lezers Katanga is slechts de verlenging, do voort zetting van die prachtige rijke landbouw streek. Alles wat de Engelschen hebben verwe zenlijkt in Rhodesia kan zooniet overtroffen dan toch geevenaard worden in Katanga. Waarom Katanga bevindt zich in eenen veel gun- stigeren toestand onder opzicht van ligging dan Rhodesia, de Kaapkolonie en Natal. Katanga immers is eene hoogvlakte, 't is te zeggen, dat de streek aanmerkelijk hoo- ger ligt dan de zeespiegel (van 1200 tot 2000 meters), dus moor blootgesteld aan do winden, welke onoplioudent) versche lucht aanvoeren, en de warmte temperen. (De temperatuur verschilt van 12 tot 27 graden). Die hoogvlakten nu zijn overdekte don kere maagdelijke wouden, overgroote plei nen waar weelderig gras van 2 1/2 tot 3 meters hoog, zijn gouden pluimen laat wiegelen in den wind, en die wouden en die pleinen zijn doorsneden met e9n net van rivieren en stroomen wier water met weinig moeite en kosten kan gebruikt worden tot bewatering en besproeiing gedurende het langdurig droogseizoen (6 maanden) cn wier boorden altijd frisch zijn en toelaten ten allen tijde allerlei landbouwproducten te oogsten Aan de boorden dier stroomen en rivie ren, op eene hoogte, hebben de inlanders hunne dorpen opgeslagen en beoefenen er op zeer oorspronkelijke wijze den inland- schen eeuwenouden landbouw. Zij kweelcen or bananen, maïs, rijst, manioc, zoete patatten, ananassen, papayers goyavers, enz. Met weinig moeite en zon der vetten, (immers dit kent dc inlander niet) bekomt hij een overvloedigen oogst en leeft in een zalig dolce far niente, niets doen. Eigenlijken veekweek beoefent de inlan der niet, wel zijn er die geiten houden doch op kleine schaal, voor do keuken van moe der de vrouw, of de vrouwen, want die zwarte Sinjoors houden or soms 2 tot 3 vrouwen en nog meer op aan. Het voorgaande volstaat dus om te bewij zen dat onder oogpunt van landbouw Katanga oen voordcoligo streek is en eens ontgonnen den rykaten oogst aan land bouw vruchten zal opleveren. In eene volgende reeks artikelen spreek ik u over den veekweek, de zeden en gebruiken der zwarte woudbewoners van Katanga, de reeds verkregen uitslagen onder opzicht van veekweek en landbouw. P. Cosyn. Opnieuw ging een gemompel van ver bazing op. Zie, Twala, deze tooverpyp geven wij aan u. "Wy zullen u ook toonen, hoe ze te gebruiken. Maar pas er wel op, de toovcr- kunst van de sterren niet te gebruikon tegen menschen van deze aarde. En ik overhandigde hem het wapen. De koning nam het voorzichtig aan cn legde het aan zijn voeten op den grond. Terwijl hy dit deed, zag ik het aap achtige wezen, dat in de schaduw van de hut lag, opstaan. Het kroop op zijn vier ledematen, maar toen het de plaats bereikt had, waar de koning zat, stond bet op en sloeg dc soort van sluier weg, die voor liet gelaat hing. Een zonderling gezicht zag ik toen; blijkbaar dat van een vrouw op zeer hoogen ouderdom, maar zoo verschrompeld dat liet, wanneer men een oogenblik de ontelbare rimpels wegdacht, geleek op dat van een klein kind. I)iop in bedoelde rimpels weggezonken was eeno spleet, welke den mond ver beeldde daaronder eindigde de kin in een punt een neus was bijna niet te zien. Het gezicht zou inderdaad hebben kunnen door gaan voor dat van een in do verschroeiendo zon verdroogd lijk, indion niet onder de witte wenkbrauwen twee koolzwarte oogen geflikkerd hadden, gelijk juweelen in een schryn. De figuur, waartoe dit inderdaad vrees wekkende gelaat, dat ons deed huiveren yan afkeer toen het naar gua zag,behoorde, T .1 dit zijn uwe bond- uiuei dien, genö0ten Op den nederlandschen landdag te Gent in 1877, braakte een spreker, Burger Reulig, een zwitser, zijne liefde voor de vrijheid, zijne verdraagzaamheid voor andersden- keuden, op de volgende wijze uit 't Zal ons een vermaak zijn, den doodstrijd der priesters, burgers en kapitalisten te zien. Neergeworpen iD de goten der straten, zullen zij van honger sterven, langzaam en schrik- kelijk, en dit voor onze oogen. Dat zal onze wraak zijn En voor liet genot van deze wraak, voor eene enkelo flesch bordeauwijn vorkoopen wij geern onze plaats in don hemel. Wat zeg ik den hemelDezen willen wij nietWat wij vragen is de hel, met al de wollusten die haar voorafgaan den hemel laten wij aan den God der t papen en aan hunne arme zaligen Hoort go, liberalen, het zal voor dn rooden eeuo vreugd zijn de priester, burgers en kapitalisten van honger iu de straatgoten te zien omkomen. Liberalen zietdaar uwe waardige bondgenooten Medeburgers l Katholieken J PANACHEREN J is stemmen ten voordeele uwer driekleurige tegenstrevers. Onze liberalen beweren dat het Bestuur onzer Godshuizen, in 1907, zyno gronden op St-Job, aan de Eerw. Paters Capucieuen te goed koop, onder de waarde heeft verkocht. Het verkocht 2 heet. 60 aren,88 centi aren tegon 26,088 fr. dus tegen 100 fr. de aar of 30 fr. de roede. En die goederen, zeggen de liberalen, zijn meer dan 100 duizend franks waard Bedoelde goederen zijn bij beslissing der hoogere Overheid, openbaarlijk te koop gesteld geworden en na zelfs twee zitdagen heeft er zich niemand aange boden om de Eerw. Paters Capucieuen af tc hoogen. Als die gronden nu toch 100 duizend fr. weerde hebben, dus 74 duizend fr. meer dan de koopers er voor betaald hebben, waarom hebben de liberalen de occasie niet waargenomen om geld,veel stond een oogenblik stil. Dan stak het eer vermagerden arm uit, legde de hand, waar aan nagels van een duim lengte, op Twala's schouder en bogon met een hoog, doordringend stemmetje te spreken Luister, koning Luister, krijgs liedenLuister, bergen, vlakten en rivieren, woonplaats van het Kukuanavolk Luister, lucht en zon, regen er. wind,storm en mist Luister, mannen en vrouwen, knapen en meisjes, kinderen en zuigelingen Luistei alles wat loeft cn sterven moet Luistei de geest van het leven is in mij en ik voor zeg, ik voorzeg, ik voorzeg... De woorden sterven weg in eeno flauw r klacht en schrik scheen allen,die't hoorder, ook ons, om 't hart geslagen. Die oudi vrouw was inderdaad verschrikkelijk. En zij ging voort Bloed. Overal bloed. Ik zie het, ik ruik het, ik proef het... Het is zout. Roei stroomt het langs de drevon, rood regem het uit den hemel... De stappen van d<- witte menschen komen van verre. Zij doei de aarde trillen. De aardo beeft voor haai meester... Wie maakte den grooten weg, zeg het mij Wio schroef de teekeningei. op do rots, zeg het my Wio richtte dc drie bergen op ginder rond den put, zeg het ray. Zij woes met den langen, dunnen arm naar de drie bergen, die wy in den nacht gezien hadden. (Wordt voortgezet

De Denderbode | 1911 | | pagina 1