Donderdag 3 October 1911 5 centiemen per nummer t>5sie Jaar 4405 j§ J Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM Stad van Aelst VERKIEZING van 10 Gemeenteraadsleden Stad van Aalst Verkiezing van 1 Gemeenteraadslid Eei) belangrijk Congres. WERKLIEDEN EEN EX AXDER. vaderland, taal, vrijheid. "V Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eiadigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij CL Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31 •n in alle Postkantoren des Lands. Modellen van Stembrieven den 125 October 11*8 1. 12" reeks. - Rooskleurige stembrief.) de BETHUNE Lodewijk DE CONINCK August DE HERT DE NAEYER DUW EZ GHEERAERDTS VAN DEN BREMT VAN DEN STEENE VAN DE VELDE den 125 October 191 1. (i° reeks. Witte stembrief.) MEERT 73e Vcrvo Zondagen Maandag had te Kortrijk het Congres van den Belgischen Volks bond plaats. De Volksbond is een uitge breid en machtig organism dat in zijnen schoot voreenigt alle Katholieke Maat schappijen en inrichtingen die recht streeks medewerken aan de christene vakbeweging, en dat heden 1728 maat schappijen met 200,000 leden begrijpt. Twintig jaren geleden werd hij ge sticht, onmiddellijk na het verschijnen van den onvergetelijken wereldbrief van Leo XIIIRerum Novarum waar- iD op meesterlijke wijze door de pause lijke hand werd neergeschreven welke waarlijk de toestand was van den werk man, welke rechten de werkman had in de maatschappij en welke de houding en handelwijze moest zijn der Katholieken ten voordeele van het werkvolk en tegen het toen opbruisclieiide en omwentelings gezinde socialism. Van dien dag af aan, en hunne begin sels en bun streven gezegend ziende door het hoogste Kerkelijk Gezag, zetten zich de demokraten met onstuitbaren ijver aan het werk op enkele jaren tijds hadden de volksgezinde gedachten duizenden partijgangers aangeworven, de kristene maatschappijleer drong bij den werkman in, bevrijdde hun vau liet goddeloos en zedeloos socialism, ontwik kelde zijneu geest, gaf hun hooger loon, verschafte hun ouderdomspensioenen enz. Onophoudend rezen overal inrich tingen van maatschappelijkon aard op, ontelbare propagandisten, gazelten en vluchtschriften strooiden overal het goede woordmaar thans ook mogen wij, Katholieken, met vreugde en fier heid uitstekende uitslagen begroeten. Het verslag van Pater Rutten over de kristene vakbeweging in België geluigt va een ongehoorden vooruitgang. In 1901 waren er in België 11,000 kriste ne vakvereenigden in 1911, dus tien jaar later, zijn er 71,235, de uitwijke lingen naar Frankrijk erbij gerekend. Die uitwijkelingen zijn ten gctalle van 9465 voor Oost-Vl., 3734 voor West-VI., en 1050 voor Henegouwen. We bestatigen dus een vermeerdering van 43 ten honderd, sedert 10 jaar, het geen klaar bewijst dat onze leiders de ijverigste werkzaamheid aan den dag leggen en dat de socialisten toch niet alleen de vrienden van het volk zijn. De heer A. Verhaegen, voorzitter van den Volksbond, sprak over werkmans pensioenen. Gesteund met onbetwistbare cijfers, toonde hij dat de huidige wetge ving, die 65 fr. stort op den ouderdom Eindelijk worstelde ze het toch dooi', Alico ongeduldig gehaast, Mevrouw Ne- thereombe lusteloos, Margaretha met weer zin. Daarna lieten ze Alico alleen en haast ten zich naar Covent Garden. Alice stond in het kleine salon, naar het zich verwijderende rijtuig luisterend. Ze wachtte nog even, alsof er nog iets op vol gen kon, begaf zich daarna snel naar boven en sloot zich in hare kamer op. Niemand was in de buurt, op dit uur van den avond. Do kamenier had hare beste kleeren weg geborgen en de rest tot nader hand laten liggen. Ze was nu beneden ergens in het dienstboden vertrek. Zo zou niet eerder op hare kamer komen voor dat ze de toebereidselen voor den nacht maken moest, en ondortusschen verwisselde Alice haar middag-toilet vlug tegen een donker mantel costuum en zotte een don keren hoed op. Zij borg het middag-toilet weg, opende de deur, en luisterde oplettend. Er was niemand in dc nabijheid. In de kamer van haar oom lag waarschijnlijk een huissleutel op de schrijftafel. Hij liet die daar dikwijls van 65 jaren en daarbij nog de aanslui ting bij de Pensioenkas door aanmoe digingspremie!) heeft uitgebreid, niet voldoende is en de verwachtte uitslagen niet heeft geleverd. Aan de koolmijn werkers verzekert do wet van 5 Juni 1911 een pensioen van 360 fr. op 60 jarigen ouderdom. Ei beslaat een groot verschil tusschen koolmijnwerkers en werklieden in 't algemeen. Niettegen staande wordt er paar gestreefd dat pensioen van 360 fr. tot al de werklieden uit te breiden. Hij bewijst dan ook met wiskundige zekerheid de mogelijkheid ervan. Als besluit van een verslag over het werk der Katholieke Vlamingen in 't Walenland, werden de volgende wen- schea uitgebracht 1) Dat in alle Vlaamsche gemeenten zouden gilden gesticht worden van Vlaamsche werlieden in 't Walenland gaande werken. 2) Dat de priesters van 't Walenland allen zouden Vlaamscli kennen om zich nuttig te kunnen bezighouden met de Vlamingen ia hot Walenland. 3) Dat de goede Vlaamscho pers alle dagen 's morgens vroeg verkocht worde in alle staliën. Wat ons als Vhamschgezinden het meeste belang inboezemde was de be spreking der Vlaamsche Hoogeschool- kioestie, die dan ook bel talrijkst werd bijgewoond. Men weet dat er twee wetsvoorstellen zijn neergelegd: een van Franch-Anseelc-Van Cauwelaert beoogend de vervanging der huidige Fransche Hoogeschool van Gent door eene Vlaam sche oen ander van Mr A. Verhaegen, voorzitter van den Volksbond, beoogen- de de verdubbeling der leergangen te Gent en te Luik als dat noodig geacht wordthet eerste voorstel geeft volledig voldoening aan de Vlamingen, het twee de is een kaakslag] aan het recht van do Vlamingen. L>e kwestie kwam dus voor den Volksbond a Zijt gij voor het ontwerp Van Cauwelaertof zijt gij voor dal van Mr Verhaegen Mr Henderickx, volksvertegenwoor diger van Antwerpen, verdedigde met veel klem en onverlegbare bewijsrede nen waarom de Vlamingen alleen met Van Cauwelaerts voorstel kunnen te vreden zijn. Men werpt ons op dat wij de hulp inzagen van liberalen en socia listen in deze kwestie mag het zijn Mr Schollaer-t deed hetzelfde voor de Congo, en de Krjjgskwestie. Blijft er te Gent een Fransche Hoogeschool, de hoogere standen van Vlaanderen zullen Fransch blijven en niet in aanra- liggen. Vlug sloop ze door den gang on oponde zijne kamerdeur. Juist zooals ze gedaciit had, lag de sleutel er. Ze liet hem haastig in haar zak glijden, snelde terug, luisterde even boven aan den trap on begaf zich loen vlug naar beneden. Op do eerste verdieping deed eene stem haar ontstellen.Het was die van ha ir oom. Jufvrouw Challoner alleen maar thuis zei hij. Alice hield den adem in. Wel ik zal haar niet storen. Laat haar niet weten, dat ik thuis ben. Zij verschool zich achter ceno portière, aldus aan zijn oog onttrokken. Hij schuurde langs daar heen, toen hij naar boven kwam, doch hij wist het niet. Zo wachtte, totdat ze zijne deur dicht hoorde gaan, en haastte zich loen weg. Buiten nam de duisternis snel toe. Een zacht windje deed in liet park do bloemen in do perken en de klcinsto blaadjes der boomen ritselen. Zij begaf zich in do richting van de Albert Hall, totdat zo den weg door het park naar Paddington bereikte. Deze sloeg ze in, totdat ze zich oindelijk in Bayswater bevond. Daar raadpleegde zo haastig het stukjo papier, dat zo bij zich had, en snelde in dc richting van het opgegeven adres voort. Zij moest verschillende malen naar den weg vragen, en werd door eenige smalle, vuile straten verwezen, totdat ze eindelijk in ccne straat, die nog smaller on vuiler en king komen met het volk dat willen wy niet. Wij zouden tegon de Fransche cultuur gekant zijn. Noch tans in Engeland, Duitschland enz. schijnt men de Fransche kuituur niet vijandig te zijn, alhoewel er daar geen Fransche Hoogescholeu bestaan. Mr Van Cauwelaert geniet ook oen onbeschrijfiijken bijval wanneer hij zijn ontwerp verdedigt, en verklaart, op de vraag van Mr De Munnynck, dat hij bereid is in onderhandeling te treden met Mi' Verhaegen om eene overeenkomst te zoeken, maar nochtans om de volledige Vervlaamsching der Gentsche Hooge school te bekomen. Heel de vergadering stemt met eenpa righeid, een icensch voor het ontwerp Van Cauwelaert. Voor Verhaegens voorstel stemt niemand. Nauwelijks is dat gedaan, of het klinkt door de zaalLeve de Walen en dat kwam van den hevig- steii der Vlaamschgezinden, van Mr Henderickx zelf, hetgeen betuigt dat onze gevoelens jegens het Fransch of jegens de Walen allerbest zijn. R. D. leelijker was, het huis vond, waar ze naar zocht. Alice keok huiverend naar deze woning, die, wat stof en vuil betrof, met de straat wedijverde. Daarna beklom zo de stoep on trok aan een gebroken belknop. Na eenige oogenDlikken werd de deur geopend door oen meisje die haar zonder spreken aanstaarde. Ik zoek, stamelde Alice, een zekero jufvrouw Russell. Woont die hier Hot meisje kuclc haar norsch en oen weinig nieuwsgierig aan. Ja, zei ze. Moet gij haar spreken Alice knikte snel. Kom-dan binnen, dan zal ik even gaan zien of zij thuis is, zoi het meisje. Alice beyond zich nu in een afschuwelijk vertrek eene verzameling van versleten wasdoek en vuil,gescheurd behangselpapier vies naar eene lamp riekend, die zooeven aangestoken was. Hoe heet gij vroeg het meisje. Ze kent mijn naam toch niet-, ant woordde Alice, maar ze... verwacht my. Het meisje verdween, en Alice ging hulpeloos op een der versleten, gobrokon stoelen zitten en keek om zich hoon. Een vreemd gevoel van afgrijzen had zich van haar mcostor gemaakt. Ze keek in 't rond wcnscheml dat zo niet gekomen waro. Zij was bang en toon zij om zich heen staarde, scheen het haar toe dat er achter ieder schilderij uit iets leelijks loerde, dat zelfs het huisraad afschrikwekkende geheimen Herinnert u de liberale dominatie van 1875 lot 1883. Toen was de werkman een ongeluk kige speelbal in de handen der regee- rende geuzerij. Geen godsdienstige vrijheid want zondt gij uwe kinderen naar eene katho lieke school, of toondet gij u een katho liek die zijne christene plichten wilde volbrengen, dan wierdl gij vervolgd en aan de deur gezet bij liberale meesters^ Geen politieke vrijheid want dierft gij den mond opendoen of hoegenaamd hoetoonen dat de geuzen politiek u niet aanstond, op staanden voet werd gij voor eene kalot en eenen paap uitgemaakt, en 't was gedaan met u. En toen de katholieken aan het roer kwamen, was hun eerste werk den werkman in zijne rechten herstellen en voor den werkman zorgen. Zij maakten opvolgenlijk de wet op de uitbetaling der dagloonen in 1887 De wet op de onaantastbare werk- loonen in 1887 De wet op den arbeid dor vrouwen en kinderen in 1889 De wet op de reglementen van fabrie ken in 1896 De wet op hot arbeidscontract in 1900; Voegt daarbij De wet op de beroepsverenigingen iu 1898, de wet op do nijverheids- en verborg. Honderdon geschiedenissen van roof en moord kwamen haai- voor den geest. Hoe dom was ze geweest, hiorhoen te komen. Zij had geen enkele boodschap achtergelaten, en wat zou gemakkelijker zijn, dan haar te bcrooven en haar te ver moorden Do vrouw zou donken, dat ze geld bij zich gestoken had, om haar om te koopen. Hoe gemakkelijk zou hot vallen, haar in een huis als dit voor oeuweg het stilzwijgen op te leggen. Hoe dwaas was zo geweest, er heen te gaan Eindelijk werd hare vrees zoo groot, dat ze besloot heen te gaan. Zij trad op do deur toe, en deinsde toen terug. Op liet zeil buiten weerklonken schreden, en iemand draaide aan den deurknop. Met versnelde ademhaling keek Alice naar de deur. Tot hare ontsteltenis werd ze omzichtig open geduwd en schoof krakend over het verscholen en vuile vloer zeil. Toen hieid Alico den adam in en slaakte oen zucht van verlichting. Het was slechts Charlotte Russell, on ze was alleen. Haar moed nam toe. Niemand zou haar immers conig leed durven doen, en ze was dwaas geweest, een oogonblik het tegendeel gevreesd te hebben. De kleur keerde op hare wangen terug, en zij stond half en half op. Hoe dom was het van haar geweest, hierheen te komen 1 De vrouw, die zich Charlotte Russell noemde, stond op den drempel als geërgerd naar haar te kijken. arbeidsraden in 1887, de wet op de scheidsraden in 1889 en 1896. Voegt daar nog bij De wet op de werkmanswoningen van 1897, wet waardoor in 1907, reeds meer dan 100 duizend werklieden eigeaaars waren goworden van huune huizen. Voegt daar nog by De wet van 1898 over do veiligheid in do fabrieken; De wet van 1878 op de onderlinge Bijstanden De wet van 1903 op de werkongeval len De wet van 1905 op de zondagrust De wet van 1900 op de ouderdomspen sioenen. Ik vergeet er nog maar dit weze genoeg om u de vraag te stellen Wie zyn uwe vrienden De Katholieke Regeeriog die zes en twintig jaar voor u zorgde. Ge jubelt, werklieden Om eene onwetende en woelige me- nigto mee te slepen, kan eene gezonde en verstandige redeueering, op vaste gronden gesteund, weinig of niets die nen. Om zich te doen aanhooren en begrijpen, moet de volksredenaar zich steunen op de denkwijzen, die in de samenleving in omloop zijn, op de zoo- genaamke algemeene begrippen, die eigenlijk, niets anders zijn dan holklin kende woordeo, bestemd om de lichtge- loovige menschen te misleiden. Eene vrouvvenstad' Niet ver van Parijs bestaat een klein provin ciestadje, waar de vrouwen zoozeer de meerderheid hebben, dat het sterke geslacht er zich zoo ongeveer als quan- tité négligoable voelt. Het is het stadje Froissy, in het departement Oise, waar ongeveer alle ambten van den secretaris der gemeente tot brievenbesteller toe, door vrouwen worden waargenomen. De brievendraagster van Froissy was bij de staking van de post- en telegraaf- beambteri de eenige die ondanks alle gebeurtenissen op tiaren post bleef. Het telegraafbureel wordt er door drie meisjes bestuurd, die als telegram besteller een adellijk mutsje gebruiken. Op de statie fungeert eene vrouw voor statieoverste en doet tegelijkertijd dienst als verkoopster van reisbiljetten. Een vrouw is te Froissy bode bij de gemeente, Ik kon niet gelooven, dat gij het waart, zei ze, ik dacht niet, dat gij nu nog komen zoudt. Alice stond op. Ik ben gekomen, zei ze uitdagend, om het bowys te zien, waar gij van morgen over spraakt de bewyzen van nw huwe lijk met Lord Croft. Ze lachte on spottend krulden zich hare lippen om. De vrouw- zette de armen in de zijden en vestigde hara kleine, sluwe oogjes op haar gelaat. Oh, dus zijt ge gekomen, niet waar, om mij no trouwacte to zien Ze lachte even. Een zonderling uur voor u om te komen. Ik dacht dat menschen van uw slag nu zouden dansen of dienoeren. Ik wist niet, dat jonge dames als gij ook uitgangs avondjes haddon. Weer lachte ze, en Alice's wangen worden met een verhoogden blos gekleurd. Ik kwam,omdat ik vond dat ik moest, begon ze seherp. Ik ging van avond niet uit en ik dacht... Waarom kwaamtge van middag niet, zooals ik gozegd had viel do vrouw haar in derede. Ik verwacht nu een anderen bezoeker, en ik donk niet, dat ik van mor gen mijne papieren zal kunnen doorzoeken* Ik heb andero dingen te doen. Het blood steeg Alice plotseling naar het hoofd en hare oogon schitterden. (Wordt voortgezet.) Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij 'accoord Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heereu otal rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag Voor de advertentien uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van lit blad. CUIQKJE SUUH.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1