1 n m 1 B Donderdag 12 October 1911 5 centiemen per nummer 65ste Jaar 4405 fi§®T D lil, LUI ui lil I (IVIHI KIEZERS, OPGEPAST! Voedingsmiddelen. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Slad van Aelst VERKIEZING van 10 Gemeenteraadsleden Stad van Aalst Verkiezing van 1 Gemeenteraadslid Leest aandachtig Zondagrust. Kiezers opgelet Volksonderwijs. onder Nr I. KIEZERS Men leest in het boek der waarheid dat wie voor de roode of groene socialisten stemt zijne stem verloren werpt, geen van beide kan een enkel gekozene hebben! Stemt dus, Medeburgers voor de Katholieke Kandi daten onder NUMMER 1. Dit blad verschijnt den Wpensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ouiug van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goosnens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3a* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij 'accoorö Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren ota; rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van dit blad. CKJKQUJB SUUU. Mot'ellen van Stembrieven den 1» October 11)11. (2C reeks. Rooskleurige stembrief.) BOSTEELS de I ÉTHUNE Lodewijk DE CONINCK August DE HERT DE NAEYER DUW EZ GHEERAERDTS VAN DEN BREMT VAN DEN STEENE VAN DE VELDE den 1 October 191 I. (ie reeks. Witte stembrief.) MEERT 75e Vervolg. Ik wist dat gij loogt, riep ze uit. Het was dwaas van mij hierheen te komen. Gy zult natuurlijk wel eene handige uitvlucht verzinnen maar gy bezit geene trouw- acte. Weer verhinderde het lachen der vrouw haar, door te gaan. Ik zou u kunnon bevredigen als ik wilde, zei ze maar sinds van morgen bon ik vetter wild op het spoor. Wat gaf ik om u? Zelfs indien gij Lord Croft trouwdet, wat zou mij het dan nog kunnen schelen Het is meer dan twaalf jaar geleden, dat hij mij trouwde. Hij heeft het hoogstwaar- schijnlyk vergeton evenals hij zooveel dingen vergeten heeft, dio hem ons ginds in Afrika overkwamen. Sommige heeren hebben een slecht geheugen, jufvrouw. Wat bedoelt gij riep Alice met bleoke wangen uit. Ik weet niet, of ik iets bedoel of niet, zei de vrouw onbeschaamd, maar ik heb u reeds gezegd, dat ik iemand verwacht, en dat ik van avond geen tijd te verliezen heb. Gy hadt van middag moeten komen, zooals gij gezegd hadt. Bij de gemeentekiezingen van 15 Oc tober zal voor de eerste maal gebruikt gemaakt worden van do nieuwe stem briefjes, goedgekeurd door de wet van 12 Augusti laatst, en waarover onlangs een ministerieele omzendbrief versche nen is. Dit stembriefje zal van het vroeger gebruikte hierin verschillen, dat het een volgnummer zal dragen aan een der hoeken met puntstipjes, die gemakkelijk van het brieve zal kunnen afgescheurd worden. Als dit briefje gevouwen is, zal men op den achterkant dit volgnummer zien, te gelijk met den offlcioolen stempel, den datum der kiezing aaüduidende. Vooraleer zijn briefje in de stembus te steken, zal do kiezer gezegden hoek moeten afscheuren en hem op 't bureel neerleggen. Dit moet gedaau worden in tegenwoordigheid van den voorzitter, de bijzitters en getuigen, zonder dat dezen den hoek echter mogen afscheuren, aangezien de kiezer de zekerheid moet bewaren, dat niemand kunne zien hoe hij gestemd heeft. Alhoewel dit niets moeilijks oplevert, zal men toch voorzichtig moeten zijn om het stembriefje niet te scheuren. Deze nieuwe maatregel is genomen ter voor koming van het kiesbedrog, genoemd reizende bulletijn, en de genomen schikkingen zullen alle waarborgen op leveren. Inderdaad, al de stembriefjes zullen voor het begin der stemopneming door elkaar gemengd worden en men niet moer zal kunnen weten, welk num mer deze of gene kiezer gekregen heeft. Indien een kiezer bij het afscheuren van den hoek, zijn slembriefje zou be schadigen of indien hij dien te vroeg zou afscheuren, zal hij iD den kiesgang mogen terugkeeren om zijne stemming te doen verdwijnen, door al de punten zwart te maken. Daarna zullen hem andere stembriefjes gegeven worden, in ruiling van de eerste. Kiest allen voor de Katholieken O.^UER Mr 1 Van 'smiddags tot middernacht,oenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 15 October 1911, M. Ghysselincicx, Mo lenstraat. Gy kunt mij uwe trouw-acte laten zien, riep Alice snel uit. Dat zal u niet lang in beslag nemenmaar als gij gelogen hebt... Spreokniet over leugens tegen my, riep do vrouw uit. Ik kan u onze trouwacte zonder moeite laten zien. Hij was toen niet Lord Croft, maar dat doet er niet toe. Zijn spoor kan gemakkelijk gevolgd worden, en als gij het betwijfelt, vraag hem dan, wat hij in Afrika onder den naam van Gerald Turner uitvoerde, voordat liy den titel erfde vraag het hem Vraag hem naar zijne vrouw...en Fanny Russell, en... en Martin vraag hem dit en zie wat hij antwoorden zal. En als gy niet gelooft, wat ik u nu kan laten zien, zult gij het dan gelooven. Maar het is duidelijk genoeg duidelijk genoeg voor iedereen die het leest, en gij zult het zien, want ik heb er meer dan genoeg van. Ik heb hem niet meer noodig. Maar hij zal geene andere vrouw trouwen,als ik het verhinderen kan, dat verzeker ik u. Onder het spreken liep ze het vertrek door eene ruwe, armoedig gekleede vrouw. Alice keek haar met afkeer na, terwijl haar hart stil dreigde te staan. Het kon niet waar zijn. Het was onmogelijk, dat Gerald deze vrouw inderdaad, al was liet dan ook jaren geleden, getrouwd zou hebben. Het was totaal onmogelyk. Toch gingen er vreemde gedachten door het brein van Alice, toen ze haar aan den anderen Er zullen twee verschillige stembrie ven zijn, een rooskleurige en een witte. Wie een stem heeft ontvangt twee stembrieven, een rooskleurige en een witte. Wie twee stemmen hoeft ont vangt vier stembrieven, twee rooskleu rige entwee witte. Wiedrij stemmen heeft ontvangt zes stembrieven, drij roos kleurige en drij witte. Wie vier stem men heeft ontvangt acht stembrieven, vier rooskleurige en vier witte. Op al de stembrieven die gij van den heer Voorzitter zult ontvangen, 2, 4, 6 of 8, de helft rooskleurige en de helft witte, moet ge stemmen. Prent dit goed in uw geheugen En om verzekerd te zijn van wel gestemd te hebben maakt dan op al uwe stem brieven het wit punt zwart in het zwart vierkant onder Nr 1 Nu dat het leven zoo duur kost, is het van bïlang te weten op welke wijze men zich een gezond en voldoende voed sel kan verschaffen zoo goedkoop moge lijk. Reeds lang is het vastgesteld dat het suiker een der beste vóedstoffen is die bestaan. Vroegerlijds beschouwde men sui ker als eene lekkernij, en suiker in don koffie of in de melksoep werd aan zien als eene lekkernij. Het is de wetenschap welke heeft doon ontdekken dat suiker een voedend be standdeel is van allergrootste waarde. Zelfs ishet zóó dat de talrijke verschillige voed stoffen eene waarde hebben in ver houding van het suiker die ze bevatten, of van de stoffen welke door de spijsver tering tot suiker kunnen omgezet wor den. Door de spijsvertering wordt ook het suiker omgezet tot glucose en glu cose is een bestanddeel dat voor alle weefsels ot bestanddeelen van het raen- schelijk lichaam onmisbaar is. Een geneesheer stelt het volgende voor: 50 grammen pruimen met 50 grammen suiker op 100 grammen brood gespreid en alzoo geëten brengen in het mensche- lijk lichaam 500 kalories of warmte- eenheden voort, dat is evenveel als 600 grammen vleesch. Zes honderd grammen vleesch aan 2 fr. den kilo zouden 1.20 fr. kosten, ter wijl do pruimen, suiker en brood maar kant van de kamer over een lessennar heen zag buigen, welks klop ze met dikke,roode, bevende vingers opsloeg. Ze herinnerde zich nu plotseling, dat hij haar iets van zijn verleden had trachten te vertellen. Hij had dikwijls beproefd, haar over zijn loven in Afrika te sprekon, voordat hy den titel erfde, doch ze had geweigerd naar hem to luisteren. Wat kon haar zijn verleden schelen, toen hij nog niet in aanzien stond Ze wilde het vergeten wenschte dat ook hij het vergeten zou. En nu vroeg ze zich af, terwyl eene koude rilling haar beving, of hij hier soms over had willen spre ken over dit afschuwelijk iets, dat hij voorbij en vergeten gewaand had Want natuurlijk moest hij gemeend hebben, dat zo dood was Alice huiverde toen ze naar de vrouw stond te kijken. Het scheen een onmogelijk lange tijd te duren, voordat zy de acte gevonden had. Hare roode vingers aarzel den. Een oogenblik meende Alice, dat ze toch nog weigeren zou, het papier te laten zien, en toen haalde ze het met een krach- tigen ruk te voorschijn en keek Alice uit dagend aan. Hoeveel zult gij er my voor betalen begon ze. Het zal u wel wat waard wezen, het te zien. Alice wierp haar hoofd achterover, Ik geef u geen cent, zei ze. Gy kunt het laten zien of niet, net als gy wilt. Ik geef er niets om. En ik geloof niet dat het waar is. 11 centiemen zouden kosten 4 cent. voor de pruimen, 4 voor suiker (gerekend aan 0,80 fr. de kilo) en 3 voor het brood gerekend aan 30 centiemen den kilo. Daaruit volgt dat vleesch als voedsel 10 maal duurder is. We deden de opgave van gezegden geneesheer mede, we hebben de proef niet genomen. De proef zou echter gemakkelijk te nemen zijn maar zal iemand het aan gaan eens voor eenige dagen aan vleesch te verzaken om zich met suiker, prui men brood te voeden We twijfelen er aan (Fondsenblad.) Volgons de liberalen en socialisten deugt er geen ander volksonderwijs dan het onzijdig, i. a. w., het goddeloos, en godsóienslhatend. Nu meer dan eens hebben zij het open- baarlijk uitdrukkelijk, verklaard en tot bewijs laten eenige verklaringen onder duizenden volgen Wat kan het mij schelen, zegde on langs FraiiQois Laurent (dat slaat ge schreven in do vrijmetselaars Revue de Belgique), wat kan het schelen dat er scholen bestaan, als het do priester is die er meester is? 'k Heb liever geen onderwijs, dan een vergiftigd onder wijs. En elders verklaarde hij schaamteloos Men mag zeggen en 't is ook ten volle mijn gedacht, dal indien het onderwijs verplichtend icordt verklaarddit ander onderwijs niet mag gelaten tcorden aan vrije scholen. En Griin, afgezant van de logie van Verviers, zegde Het zou heel gemakkelijk kunnen gebeuren, dat, zoo men de scholen ver wereldlijkt, do gemeentescholen verlaten worden, op alle de plaatsen waar er vrije, bijzondere scholen zijn. Ge moet dus kost wat kost in België inbrengen het verplichtend onderwijsterzelfder tijde verwereldlijktwant, zoo ge vrede hebt met het onderwijs slechts verplichtend te verklaren, zonder erbij te voegen dat het moet eon wereldlijk onderwijs zijn, ge zult de kinders zien naar godsdien stige scholen gaan. Vóór lang reeds is de vrijmetselarij op dat stuk 't akkoord. Fr. Dehousse en meer anderen nog stemden ten volle met die zienswijze in; en de gansehe vrymetselaarsvergadering een 700 in getal, kwam overeen dat het lager onderwijs moest zijn kosteloos, wereldlijk en verplicht. Er verscheen een leeljjke glans in de oogen der vrouw. Hare lippen werden opeen gedrukt, en toen Alice deze gelaats uitdrukking gewaar werd, voelde ze weer iets van het afgrijzen en den angst bij zich opkomen, die haar bij hot betreden van het vertrek bovangen hadden. De vrouw zag er uit, alsof zij haar w el had kunnen ver moorden. Zij keek snel om zich heen en ontstelde toen. Op de voordeur had een zacht geklop weerklonken. De houding der vrouw scheen nog listiger. Ze luisterde. Hare lippen be wogen zich. Was dat maar eens vroeg zc. Alice antwoordde niet, doch deed een schrede vooruit. Zy moest de acte zien, en maken dat ze weg kwam. Ze stak de hand uit, doch de vrouw scheen haar een oogen blik te vergeten. Zij stond te luisteren of het geklop zich herhaalde. Laat mij het papier zien, opdat ik weg kan gaan, riep Alice uit. De vrouw hief hare hand op. Sstzei zo. Hoort 1 Daar is het weer. Heer, ik begrijp niet, wie het zijn kan. Zij stond besluiteloos, liet toen plotseling liet papier uit de hand vallen en begaf zich haastig naar de deur. Het kan Martin niet zyn. 't Kan on mogelyk Martin wezen, mompelde ze,maar toch was het juist zijn geklop. Weer aarzelde zij bij de deur, en trad toen vastberaden den gang in. Alice hoorde haar langzaam de deur En dit program is en blijft het pro gram van alle vrijmetselaars. In menigte omstandigheden heeft de logie dat aan hare volgelingen herinnerd en de socialisten hebben het goed aangenomen. Fr. Vander Velde, de leider der socialis ten verklaarde in een Kamerzitting, l,!co April 1908 We willen het onder wijs door den Staat, met afzetting, stilaan, van het gezag dfr Kerk. Onze Aalstersche liberalen en socialis ten zijn ook verslaafd aan de maconie- ke logie en wie dus oordeelt dat het godsdienstigonderwijsnoodzakelijkwoe^ behouden blijven, moet stemmen openen, alsof ze bang was. Ze hoorde haar den grendel terugschuiven, waarna er een uitroep weerklonk en eene stem fluisterend antwoord gaf. Alice luisterde even. Toen trad iemand, een man, den gang binnen, Alice vernam zijne gedempte stem.Eensklaps echter deed de aanblik van liet papier, dat de vrouw op den grond had laten vallen, haar al liet overige vergeten. Met hijgenden adem sprong ze vooruit en raapte het op. Ze vouwde het met bevende vingers open, legde het op tafel en boog er zich over heen. Het was een oud en geel geworden stuk papier, met verbleekte en verkleurde inkt en omgekrulde hoeken. Ze staarde er strak op, scherp naar de handtcokeningen onder aan liet blad kijkend. Gedurende een oogenblik zag ze zonder te zieD. Gedurende het volgend oogenblik danste het verbleekte schrift op het geel geworden papier voor haar op en neer. Toen staarde en staarde ze ontdaan, verstijfd naar de namen. Eindelijk hief ze als versuft het hoofd op. Het was dus waar hot was waar. Zo keek in het armoedig vertrek om zich heen. Do stemmen in den gang waren verstomd. De man was wellicht weer ver trokken, hoewel zij geen deur had hooren gaan, en de vrouw was nog niet terug ge keerd. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1