Liberalen datzijn uwe bondgenooten OM DER X1. Het manifest Wel, neen ONDEB Nr 1. EEM EM AXDER. Allerhande nieuws IXieuwerkerken. Wettelijke besluiten. Rechterlijk Kronijk. VOLLEN AFLAAT 'I Sterfgeval N° 1 Katholiek en Liberaal, 't Zijn dieven allemaal VooruitVrijdag 30 Maart 1908 Waarlijk, onze liberalen moeten alle politieke weerdigheid verloren hebben om op de knieën te kruipen voor hen die hun do bloedigste beleedigingen naar het hoofd slingeren Verscheidene socialisten waartusschen Anseele, Vandervelde en nog andereD, hebben in een handboekje over de sociale kwestie uitgegeven en op bladz. 131 leest men Noem mij den eerten koopman (oj fabrikant) en ge zult den eersten dief ge noemd hebben. In eene beeldtaal, schreef zekere Jan Van Laeken in den rooden Vooruit van Gent, op 4 April 1899 Als 't socialism zal zegevieren dan dansen wij op stuk getrapte n kronen, scepters, geweren, kanon- nen,mijters en geldkoffers. Zoo zul- len wij dansen den doodendans van 't kapitaal Wie voor 't behoud is de bestaande samenleving stemme tiekers der Saskaai en waarover op voorhand door lien werd gezegd, dat het hunne tegenstrevers zou het hoofd in slagen, is eindelijk verschenen... En wat is nu dit zoo vervaarlijk stuk De aaneenschakeling van bijna al de leugens, valschheden, beleedingen en laster die sedert een jaar in Recht en Vrijheid hun orgaan, zijn verschenen. En dit zouden wij klaar en duidelijk kunnen bewijzen, hadden wij er den tijd toe geli jk wij ook op onbetwistbare wijze zouden kunnen aantoonen dat Nichels, de partij secretaris een moedwillige logenaar of verkrachter der waarheid is. Twee eischen, zegt het roode manifest, zijn er welke den kiesstrijd moeten be- heerschen. De verovering van het zuiver A.S. De bescherming van't openbaar onder- wijs. Het tweede punt moeten wij terzijde laten, daar het ons zou te verre leiden. De verovering van het zuiver alge- meen stemrecht Waarom moeten zij het zuiver A. S. veroveren Le Peuple zegde het ons den 16 Mei 1909. De socialistenpartij zet het eind doel na De politieke en maatschappelijke ont- eigening der Burgers om dat doel te bereiken heeft zij het zuiver algemeen stemrecht noodiy. Onze Aalstersche roodjes hebben dus ook een tandje dat loutert om de goede ren van Jan en aile man ten huDnen profijte in te palmen, te stelen ofte roo- ven en daartoe hebben zij ook het A. S. noodig. CUIQUE SIJL'M. Wij hebben hier hooger gezegd dat het roode manifest eene aaneenschake ling is van leugens, valschheden, beleedi- giug en laster. Ja, elk het zijne, dit is onze leus en er aan getrouw verklaren wij hier uit drukkelijk dat het logentaal en laster is icat Nichels over stadsapotheek uitkraamt Vroeger, kraamt hij uit, kregen de arme gezinnen, in 't bezit van eene ziekenkaart, hunne geneesmiddelen in de stadsapotheek om het even door welken doktoor hun recept was afge geven. De uitvinding van M. De Naeyer heeft bewerkt dat men geene genees- u middelen aan do arme menschen meer a aflevert, dan de recepten geschreven door den dokter hunner wijk. Wij zeggen dat is gelogen of de waar heid schandalig verkracht. M. De Naeyer is voor niets tus- schen gekomen in de maatregels, die de Leden, van 't Bureel van Weldadigheid hebben moeten nemen om de misbruiken uit te roeien en die vooral en meer bij zonderlijk door de socialisten wer den gepleegd. Al de Leden van ons Bureel van Weldadigheid aanveerden de ver antwoordelijkheid van de geno- mene maatregels. En du ten slotte Niemand heeft zich tegen die maat regelen verzet ten zij de winkelpolitie- kers der Saskaai. Is dat niet wonder a driekleurige tegenstrevers UHZc vraeen dat het kiezerskorps eenige controleurs naar ons stadhuis zou zenden... Maar zegt eens, groote jannen, waar om zijn er te Aalst waar de Katholieken de meerderheid zijn controleurs noodig en niet te Brussel, te Gent, te Autwer- pen, te Luik en meer andere steden en gemeenten waar de liberalen de meer derheid uitmaken In al die plaatselijk heden hebben do liberalen cartel gesloten met de radikalen en socialisten, met het eenige dool de katholieken uit den ge meenteraad te verwijderen. Zijn er daar geen controleur noodigWaarom?... Als ge een aannemelijk antwoord laat volgen zullen wij U ter zijde staan. fnntnnAl Waaromvragen on-1 UUlltl UU1» ze driekleurige te genstrevers, of liever vijanden, controol op 't stadhuis Is het om stadszaken beter te regelen, te bevorderen Is het om de verschillige iustellingen, openbare diensten van het stadsbestuur afhangende beter te regeleu of desnoods de herinrichting te vragen Is het om de vrijheid van onderwijs te verzekeren en te bevestigen Is het omdat de ouders de vrije keus der school zouden genieten Is het om den bloei van handel en nijverheid te vermeederen en aldus de algemeene welvaart te verzekeren controleurs in onzen stedelijken Raad gezeteld en hebben zij wel ooit een ern stig voorstel van algemeen nut of open bare werken enz., enz. gedaan Neen Wat deden zij gedurende die 8 jaren Wel niets anders dan beknibbelen, alles dwarsboomen, alle bestuurlijk') zaken verlammen, stokken in de wielen steken, enz. enz. En onze driekleurige vijanden vragen om dit hoogst schadelijk werk voor stadszaken en belangen te mogen voort zetten... Maar neen!, 't kan nimmer zijn!... Gezijt gewikt en gewogen geworden en te licht bevonden on daarom zullen alle weldenkende kiezers, stemmen als een man voor de Katholieke Kandidaten KATHOLIEKE KANDIDATEN. MM. Burgelman Dominique. Buysse Emile. Lauwereys Prosper. Ottoy Edward. Redant Jan Katholieke kiezers van Nieuwer- kerken stemt onder nummer 5*. Ontleding der suikerbeeten. Ten einde de geschillen te voorkomen, welke tusschen de voortbrengers van Ruikerheetfin en de suikerfabrikanten kunnen ontstaan, is er, by ministerieel besluit van 7 Juni 1893, eene kommissie ingesteld, bestaande uit twee afgevaardigden van do Algemeene Maatschappij der suikerfabrikanten, twee afgevaardigden van de Verceniging der vrije scheikundigen, twee chimisten der Staatslaboratoria en twee landbouwkundi gen van den Staat. Deze kommissie heelt de aanstelling be volen van dertig schcikundige-verdeelers, de eer.e helft benoemd door de Algemeene Maatschappij der Suikerfabrikanten, de andere helft door den Hoogeren Land bouwraad. Van deze afgevaardigden maken deel MM. J. Morimont, scheikundige te Gent en Nyssens, bestuurder van het Staatslabo- ratorium voor ontleding, te Gent. M. Mo- reau, bestuurder van het gameentelabora- torium, Kortrijk, en M. Van den Berghe, bestuurder van liet provinciaal laborato rium te Rousselaere. In eendracht zyn we sterk in tweedracht zijn we zwak en worden wij verslagen. Stemt danKatholieken als een man onder RECHTBANK VAN DENÜERMONDE Diefle. Terwijl René Roegiors op eenen avond zich voor een huis te Aalst nedergezet had en daar in slaap gevallen was, kwam Frans Van der Borght, werk man te Moorsel, daar voorbij en roofde het uurwerk dat Roegiers op zak had. Hij krijgt 3 maanden en 26 fr. Diepte. Pieter De Wolf, metser- diener, te Aalst, voor diefto van fruit, ten nadeele van den landbouwer Leopold Luyckx, 4 maand en 50 fr. en 5 jaar be- rooving zijner burgerrechten. Kerk der Theresianen. SOLEMNELE OCTAAF met ter gelegenheid van den Feestdag der H. Seraphiesche Moeder Theresia. o— De Goddelijke Diensten als volgt Zondag 15 October, feest der H. Moeder Theresia van Jezus. Ten 6 uren, de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste en Rozenkrans. De plechtige Mis ten 9 uren. 's Namiddags, ten 5 uren, solemneel Lof en Vlaamsch Sermoen. Zondag 22 Octoberdezelfde Diensten als ded Zondag to voren, en na het Lof, Te Deum. Wijzer geworden. Er zijn socialisten die, zou men zeggen, bepaald wijzer geworden zijn, en die het hekken maar aan den ouden stijl zouden laten hangen, daar zij zich in zachte, donzige eerepostjes hebben wete te nes telen. In Theorie nochtans blijven ze repu blikeinen en revolutionnairen. zelfs die zoogezegd verwijsden Maar er zijn anderen, welke die oude politiekers te gematigd vinden en die zich in afzonderlijken groep hebben vereen igd. Deze groep heeft volgens het rood orgaan Le Journal de Charleroi, de vol gende verklaring gedaan Hij zal anti-rnlitarist zijn door alle middelen, omdat hij den oorlog aan den oorlog heeft verklaard en daarom zal hij, als 't noodig is. de revolution- naire algemeene werkstakingen in- richten en den militairen opstand. Hij zal de sabotage voorstaan omdat het 't eenige wapen is, be- kwaam om de zegepraal der werkende klas te verzekeren in haren strijd tegen de meesters. Kortom, hij zal tegen de ellende zijn de onwetendheid, den Godsdienst het gezag, het militarism,de patroonschap het Toonstelsel door do vereeniging der ingerichte werklieden, die alle middelen gebruiken om de kapitalis- tische samenleuiug af te schaffen. Welnu, burgers, wat dunkt u van de inzichten dier kameraden met wien de liberalen samengaan Voor uw winterkleederen, best bij VAN DEN BERGH-JOURET, Korte Zoutstraat, Aalst. Kiezers, Opgelet. Er be staat een groot verschil tusschen de ma- niere van stemmen voor de Kamers en deze voor de Gemeente. Als gij voor de kamerkiezing novens ÉÉn kandidaat alleen stemt, geeft gij eene voorkeurstem aan dezen kandi daat, maar uwe stem telt toch voor geheel de lijst. Voor <Jo gemeente is het zoo niet. Nu kunt gij geene voorkeurstommen geven. Als gij slechts nevens Eén kandidaat stemt lelt uwe stem voor hem alleen en zij is verloren voor al de andere kandidaten der zelfde lijst. Dus niet stemmen nevens namen, maar van boven met een onkelen dop ONDER NUMMER 1. Niet tegen den Godsdienst. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Charleroi heeft de heer De Wandro schepene, gemeld dat men er in gelukt was het getal leerlingen der gemeente scholen, die van de katechismusles- sen ontslagen zijn, van 205 op 255 te brengen. De geuzen zijn niet tegen den Godsdienst niet waar ?Maar de ouders zijn er in groote meerderheid voor, want er zijn 2000 leerlingen in de gemeente scholen en enkel 255 zijn ontslagen. De tabakoogst in Rusland. In het Noord-Westen van de Kaukasusbergen is do tabakoogst buitengewoon wel gelukt. De voornaamste streken waar tabak wordt gekweekt, zijn dedistrikten Tem- riouk, Ekateronadar en Maikop, De tabakplantingen hebban eene uit gestrektheid van 206,000 deciatinen en de gemiddelde opbrengst is van 134 mil joen duim. De tabakhandel in Rusland geeft werk aan 44,000 werklieden. He getal beplantingen bedraagt 5574. Door het verslag van 1910 werd vast gesteld dat dat hot getal beplantingen vermeerderd is. Generaal de Charette, oud bevelhebber der Pauselijke Zouaven is Maandag 11. VRIENDEN bedriegt u niet In de gemeentekiezingen be- staan er geene voorkeurstem men.... Wie voor slechts een enkele Kandidaat stemt, die stemt voor dien Kandidaat alleen, en niet voor de andere Kandida ten. Best ie dus van boven aan de Kandidatenlijst te stemmen onder Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. Meyvaert, Wet f, 3, AALST. AALST. Zondag avond kwam Frans De Jonghe in de herberg van Jaak Spittaels, Schoolstraat en kreeg aldaar twist met De Wolf, schrijnwerker. De Wolf verliet na deze woordenwisseling de her berg, en daarna insgelijks De Jonghe. Nauwelijks was laatstgenoemden buitenge komen, of hjj werd door De Wolf, verra derlijk vastgegrepen en ten gronde gesla gen, zoodanig dat hij bloedde uit neus en mond en ten gronde bleef liggen. Voorbij gangers hebben hem opgenomen en naar zijne woning overgebracht, alwaar lijj verzorgd is door den heer Dr. Hertecant. AALST.Gevaarlijke vul.—Maandag voormiddag kwam Jan Silon, oud 59 jaren, op de liooge brug van den Dender, op eens werd hij onpasselijk, en stuikte naar bene don met het ongelukkig gevolg dat hij zich zoo erg bezeerde aan het hoofd. Gelukkig- lijk was er juist ter plaatse een dokter en apotheker, welke hem de noodige zorgen hebben toegediend, hy is daarna met een rijtuig naar zijne woning overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. AALST. Ontvreemdingen. Sedert eenigen tijd bestadigde het bestuur der Viscose te Hofstade, Tragel, dat er geld verduisteringen gebeurden. Men onderzocht de boeken en weldra ondervondt men dat do boekhouder, Julius Dureil or zich aan plichtig h ld gemaakt. Het gerecht werd verwittigd en Vrijdag namiddag kwam liet Parket van Dender- monde, sloeg de boeken aan en nam ze mede. Zaterdag morgend ontving de gendarme rie een bevel van aanhouding ten laste van den oneerlijken bediende. De gendarmen begaven zich ter woon van Dureil, Pieter Coeckestraat, doch de vogel was sedert Woensdag gaan vliegen. Voor to vertrek ken had de vluchteling aan zijne vrouw en kinderon wijs gemaakt dat hij voor ernstige zaken de stad moest verlaten on niet wist wanneer hij zou kunnen terug komen. AALST. Diefstal. Zaterdag t« middag bemerkte de politieagent Lenain, dat een vreemdeling de woning van Edmond Gowie verliet, drager van verscheidene velobanden, lantaarn en pomp. De adjunt-commissaris Gits en de agent Lenain zetten hem achterna en werd bij den kraag gegrepen, doch hij bood weerstand bij zooverre dat men de hulp der burgerij moest inroepen. Procesverbaal is opgemaakt. LEDE. Laffe aanval. Zondag nacht, rond 11 ure, verliet Louis Temmer man, in gezelschap zijner twee dochters, de herberg der wed. Presiaux.Toen hjj voorby de woning ging der wed. Vermeire sprong een persoon buiten en bracht met een stuk ijzer een slag toe op het hoofd van Tem merman, die badend in zijn bloed ten gronde viel. Den broeder van den aanrander kwam ook buiten en bracht met zijne kruk ook nog slagen aan het slachtoffer toe. Op het hulpgeroep der dochters snolden geburen toe, waarop de laffe aanranders zich terug trokken en in hun huis opsloten. Temmerman werd bij den geneesheer Moens binnengedragen, wclko de wonde heeft toegenaaid. Zaterdag namiddag werd de statie van Gent-St-Pieters het tooneel van eone erge treinbotsing, welke weldra gansch het spoorwegpersoneel en de bevolking van heel de wijk in opschudding bracht. Het was juist 2.45 ure, toen de botsing plaats had. Do reizigerstrein Duinkerke-Thielt-Dein ze-Gent, nr 2172, welke om 2,54 ure te Gent-Zuid moest binnenkomen, was onder den tunnel der spoorlyn van Brugge, en 500 of 600 meters voorby de Sneppenbrug gereden en kwam naar do St-Pietersstatie toe, vlak voor de seinkabien en voor het siguaal, dat open stond, toen plotseling zeer driftig het noodsein werd gegeven en een oogpink later eene buitengewono he vige botsing plaats had. Een vreeselijk gekraak, als een lang gerekte donderslag, doormengd met nood kreten vervulde do lucht, en een onbe schrijfelijke schrik maakte zich meester van de reizigers, die dooreen on tegen de wanden en schutsels werden geslingerd. Ziehier wat er gebeurd was do reizi gerstrein was op het kruispunt der ljjn Gent-Brugge midden in eenen koopwaren- trein naar Brugge rijdend, geloopen. Beide treenen reden met eene gewone snelheid. De koopwarentrein die uit een 50tal waggons bestond werd aangereden in den 7en waggon van achter geteld die waggon werd nog een 60tal meters vor medegesleept, alvorens de trein stopte. De zes achtervolgende waggons werden met den trein van Thielt, nog een 50tal meters ver, in de richting van St-Pieters statie medegesleept, in splinters geslagen en op zijde van de spoorbaan geworpen. De mashien ontriggeldo en was zeer erg beschadigd. De bagagewagen aan den kop van den reizigerstrein, en de twee voorsto rijtuigen, zijnde een 3e klas- en een klas rijtuig, werden erg beschadigd. Toen de eerste paniek voorbij was, sprongen de reizigers roepend en kermend op de spoorbaan, tusschen de aan splinters geslagen waggons en rijtuigen. Al de reizigers der twee eerste rijtuigen, een twintigtal, werden min of meer erg gekneusd en gewond af>n het lichaam, doch vooral aan het hoofd, meest allen bloeden aan het hoofd. De twee overige rijtuigen waaruit de trein bestond werden slechts weinig be schadigd, daar ook waren de reizigers geweldig dooreen geworpen, doch zij kwa men er meest allen heelhuids en met eene hevige ontsteltenis van af. Het ongeluk gebeurde op 300-400 meters van de nieuwe statie, in de richting van St-Denys. Spoedig snelde het spoorweg]>ersoneel ter plaats. Seffens werden de gekwetsten naar de statie overgebracht en er verzorgd door twee of drie in der haast bijgeroepen doktors. Dat ongeluk ontredderde gansch den dienst, en op do plaats van het ongeluk was het verkeer geruimen tijd onderbroken. Ziehier de lijst der gekwetsen: M. Schol- laert, treinoverste te Meirelbeke, wonde aan liet aangezicht M. Hunter, kneuzing aan het hoofd M. Gustaaf Boulanger, van Deinze, wonde aan het hoofd M. baron de Turc, Schepen van Wondelgem, ge kneusd aan het hoofd Mad. Eyerick, van Deinze, wonde aan het oog M. Emiel De Pestel, Denderraondschen steenw. te Gent, id. M. Pieter Smeesmans, van Bogarde- bij-Hal, neusbeen gebroken M. Edmond De Greef, St-Arnoldstraat, te Gent, kneu zingen aan de neus. Maandag nacht reden twoe locomo tieven over de baan Gent Brussel, tusschen Ternath en Bodegen, toen eensklaps de machinisten schrikten bij het voelen van een hevigen schok. Zij stopten en ontdekten dat kwaaddoe ners een zwaren ijzeren paal van anderhal- ven meter lang en een paardendrinkbak, welke in eene weide gestolen was, over de baan hadden geworpen. De eerste locomotief zette haren weg voort, terwijl de tweede naar Ternath te rugreed om hulp te gaan halen. De statie overste zond dadelijk werkvolk om de baan te ontruimen. Een onderzoek is ingesteld. Het feit had tot eene schrikkelijke ramp aanleiding kun nen geven. Uien gel>ruiUt heden de Wal- théry Pil, bijna in alle Belgische familiën. Het is waar dat de Pil een ideaal purgeer middel dat wonderbare uitwerksels voort brengt tegen de meeste ziekten. Een half dronken schildersgast van Brussel wilde schertsen en mikte met zijn geweer van de burgerwacht op zijne vrouw. Zonder dat hij zulks wist had zijn zoon het geweer met eene losse kardoes geladen. Het schot ging af en de vrouw kreeg eeno onbeduidende wonde aan het voorhoofd. Maar zy schreeuwde zoo luid om hulp dat de schilder wanhopig naar boven ging om zich te verhangen. Geluk kig kwamen er geburen toe, die den onge lukkige afsneden en de vrouw ter hulp kwam. De zaak liep dus nog goed af. Zaterdag avond hebben er te Brussel niet minder dan vier automobielongelukken plaats gehad. Het eerste kwam rond 6 uur voor op de Kruidtuinlaan. De dagloonster Melanie Sevenants, Gaucheretstraat, 134, te Schaarbeek, werd omgeworpen door eone heerenautomobiel, welke in volle snelheid reed. Zij verdween onder het rijtuig en werd op verren afstand medege sleept. Men moest het rijtuig opnemen om er de ongelukkige van onder te halen. Zjj werd, erg gewond aan het hoofd, naar het St-Jansgasthuis gebracht. Een onderzoek werd ingesteld om de verantwoordelijkheden vast te stellen. Eon half uur later wierp een anto een 70 jarigen man om, Jules Langebiére, wonend Molenstraat te Vorst,in de Ruiter- straat. De ouderling werd erg gewond aan het hoofd en naar het gasthuis gebracht. Aan den hoek der Beurs- en Boterstraten werd de 77 jarige dame Maria Chadron, wonende Hoogstraat, door een auto-taxi omgeworpen en r.aar het gasthuis gebracht. Zij klaagt over inwendige kwetsuren. Men vreest verwikkelingen. Het vierde ongeval gebeurde rond 9 uur avonds, aan den hoek der Anspachlaan en Verwersstraat. Daar werd Mev. Angèle Van der Natten,wonende Van Malderstraat, door een auto-taxi omgeworpen en erg ge. wond aan het hoofd zy moest naar het gasthuis worden overgebracht. Eindelijk gebeurde Zondag avond nog een ongeluk nabij de statie van Schaar beek. Daar werd een onbekende door eene automobiel morsdood gereden. De Cartellisten aan 't werk. De gewone Hobokenscho kiesstrijd heeft ook zijnen inzet gehad. Tot nu toe was alles kalm en in orde, doch dat valt niet in den smaak der gewono woelmakers. Zaterdag trok een stoet van minstens 400 katholieken met de harmonie De Scheldezonennaar de wijk Leegen Weg vooraf droegen onze vrienden de nationale vlag als protest tegen het hatelyk Cartel. Dat alles had stellig de woede der tegenstrevers ontstoken. Zondag namiddag was door de katholieken eenen uitstap in de Kapelstraat aangezegd met daarna meeting in het lokaal De Leeuw. De socialisten ook gingen uit en sloegen tevens den weg der Kapelstraat in. De uitdading der anders zoo verdraagzame rooden was in 't oog springend, 't Cartel geeft die mannen van noch visch noch vleesch het poeder van 't liberaal bloed. Onze vrienden keerden terug in talrijke groep, in den rug gevolgd door twee roode vlaggen en eenpaar transparanten. Was dat uitdaging of niet De katholieken lieten die roode vlaggen niet tegen de ooren waaien, dat begrijpt zich. Een opstootje had plaats, doch het verliep tamelijk wel, Doch nu hadden rooden en blauwen het gevonden de katholieken daagden uit en de nationale vlag moest verscheurd worden. Inderdaad, toon de katholieken aan hunne meetingzaal kwamen, werden zij door eene laffe bende liberalen en socialisten over vallen met stokken en messen. Het laf goedje was in uiterste woede, want vier katholieken moesten door Dr Verhoeven verzorgd worden. De bijzonderste gekwetste, De Cort, had een diepe messteek in den bil bekomen gansch bebloed moest hij huiswaarts ge-

De Denderbode | 1911 | | pagina 2