Werklieden! Ambachters! ONDER Nr 3. Rechterlijke Kronijk. Ge kunt de werkmenschen niet gerieken EEN EN AN DEK. Allerhande nieuws. Wat hebben de liberalen voor U ge daan Vooruithet orgaan der Gentsche roode socialisten zegt het ons Twintig jaren lang, schreef Voor- uit, was de liberale party meester wat deed zij voor het volk a Bijna niets En «Le Peuplehet orgaan van socia list Vandevelde voegde er bij Zestig jaar lang hebt gij uw volk pastoors en nonnen opgediend, te fret- ten gegeven gij wilt ons op dien zelf- den voet bij den neus leiden... Past op de werklieden zullen u de schotels op den kop aan stukken slaan. Nu, de liberalen zijn schaamteloos genoeg om zich de partij der werklieden te durven noemen. Maar zegt ons eens, Werklieden, wat hebben de liberalen ooit gedaan om uwen toestand te verbe teren Ja, wat hebben ze gedaan Wie weet het? Niemand weet het. En inderdaad, waar zijn de volkskrin gen, de vakvereenigingen, de vrije scho len, de vakscholen, de pensioengilden, de spaarmaatschappijen,degenooischap- pen van liefdadigheid, zooals vrouwen bonden, ziekenbonden, Sint-Vincentius- geuootschappen door liberalen gesticht, en uitsluitelijk met hun geld in *t leven gehouden Bijna nergens hier en daar eenige in de groote steden. Wanneer de werklieden zich tot vele liberalen wenden om in hunnen nood wat hulp en troost te bekomen worden ze meest altijd vies bekeken en wandelen gezonden. Met werklieden kuDnen de liberalen geene zaken doen ze laten ze vlotten... Ja, van algemeen stemrecht, evenre dige vertegenwoordiging en controol zullen de liberalen wel spreken maar zie dat kost hun geen enkele duit... en 't is daar dat peerd gebonden staat De liberalen zijn bevreesd van de wer- kersbelangen in handen te nemen ze zouden er immers hunne geldbeurs moeten voor aanspreken, wanneer liet er op aankomt de rechten der werklieden te doen gelden of ze ter hulp te komen. Bijna allen oordjesbijters zijn het. De katholieken integendeel hebben altijd betracht door het inrichten van vrije scholen en allerhande gestichten van heropbeuring met hunne eigene gelden in stand gehouden om het lot der werklieden te verzachten en ze tot hoo- gere sporten in de samenleving te doen klimmen. En dan durven de liberalen zich de partij der werklieden noemen Wat volksbedriegers Werklieden Ambachters stemt zondag aanst. 22 October RECHTBANK VAN OUDENAARDE Messteek. Edward Huvet, werktuig kundige te Erpe, aangehouden, die in oene herberg van Erembodegem Gustaaf Coppens eenen messteek toebracht, wordt verwezen tot 1 jaar gevang en 100 fr. boet of een maand. NIEUWERKERKEN M. G. L. Callebaut, stoker, is bij Ko ninklijk Besluit Burgemeester benoemd. Wie heeft dat gezegd JAN LAMPENS, socialist, heeft die woorden toegesnauwd aan de liberalen, in de zitting van den Gemeenteraad te Gent, den 28 Februari 1910. De liberale democratie bestaat enkel in woorden. Het is enkel trots tegenover de werklieden. Wie heeft dat gezegd ANSEELE aan de liberalen (3 Februari 1911.) Gij hebt zoo erg de werkende klas verwaarloosd, dat het daaraan te wijten is, dat gij, 27 jaar geleden, omvergeworpen zijt. Wie heeft dat gezegd COPPIETERS, aan de liberalen, den 24 Februari 1911. Do verplettering der werkende klas, het is hetgeen gij altijd betracht hebt. Wie heeft dat gezegd ANSEELE, aan de liberalen, in den gemeenteraad, den 24 Februari 1911. Burgers! Werklieden! Durft gi.i uw betrouwen stellen in dien hoop van kluchtspelers Zoudt ge aan zulke mannen de belangen der stad toevertrouwen Allons, burgers, nermgdoeners en werk lieden, maakt kort spel met zulke lolle- kenshceren, en Zondag zendt ge do liberale kandidaten naar de maan. Werklieden De liberalen kunnen u niet gerieken (Jan Lampens heeft het gezegd) en voor die mannen die u niet kunnen gerieken, vraagt men u, ja, dwingt men u Zondag te stemmen, 't 16 schande VOOR WIE MOET MEN STEMMEN Voor do KATHOLIEKEN moet gij stemmen, omdat die do eenige partij uit maken, die aan elk wil geven wat hem toekomt. Leve de katholieke partij STEMT ONDER Nr 3. Werklieden overweeg!. De Courrier du Soir is cea dapper ka tholiek blad van Verviers. Het blad heeft eens gesnuisterd in de numeros van hot liberaal blad l'Union libirale. Daarin staan beoordeelingen die bijtend en strie mend zijn voor de socialisten. De Union schreef onder andere De socialistische partij van Verviers, zal meer dan ooit de partij zijn van de staking om de staking. De socia- listische partij, zij is rampzalig voor de nijverheid, zij is rampzalig voor den werkman, zij is rampzalig voor den kleinen gelijk voorden grooten handel Zelfde liberaal blad Union Libérale schreef nog. Het is tijd dat de macht van deze lieden (van de socialisten) vernietigd worde. Zij hebben ongelukken genoeg a veroorzaakt, puinen genoeg gemaakt. slachtoffers genoeg getroffen. De kie- zingen moeten gebeuren onder den kreetWeg met de bedriegers Weg de socialisten Weg de erg- ste vijanden van den handel en van de nijverheid De Union schreef dat op 18 Juli 1896. En nu gaan liberalen ea socialisten haod in liand. Ze zijn in kartelze wer ken en stemmen voor malkaar 4*» De medalie van 1870-1871. Voor de militairen die nog in werkelijkeu dienst zijn moeten er geene voetstappen aangewend worden om de herin nerings- medalio van 1870-1871 te bekomen. De belanghebbenden die het leger verlaten hebben moeten huune vraag aan den Minister van oorlog zenden, en hem de diensten aanduiden die zij in 1870-1871 volbracht hebben, alsook het korps waartoe zij het laatst behoorden. Buiten den naam, voornaam en woonst, moet er hij de aanvraag ook een getuig schritt van goed gedrag en zedelijkheid gevoegd worden; ditgetuigschrift wordt door het gemeentebestuur afgeleverd. De medalie zal kosteloos verleend worden. Zij is iu brons en draagt op den voorkant den Belgischen leeuw en de kenspreuk Eendracht maakt macht, en op den achterkant de koninklijke naamletter A en de cijfers 1870- 1871. Het lint van deze medalie bestaat uit zeven gekleurde banden de twee zoombanden zijn zwarten de vijf andere beurtelings geel en rood. Ofwel niet rookeg, ofwel niet kus sen Te Chicago hebben de meisjes en vrouwen een bond gesticht gericht tegen de rookers. Eene strijdlustigo dame Mevr. Eve lyn Words worth bekampt er sedert eenigen tijd, met woord en schrift, het rooken bij de mannen, die huune zenu wen verzwakken, tengere kinderen verwekken en de lucht verpesten I Eene Amerikaansche vrouw zal dus nimmer hare kuische lippen op de slechtriekende van eenen rookerdrukken Van daar liet bestaan van de Women 's Antismoker sleague. Drie honderd vrouwen en meisjes hebben zich op hun eerewoerd verplicht den echtgenoot, vader, broeder of brui degom zoo lang den kus te weigeren tot hij het rooken opgegeven heeft. Wie zal overwinnen it 4 Hoe gaat hel Sn Voor uit. Men weet dat hel in de inrich tingen van Voornit io Gent, op gebieden de wijze gaat. Een groep socialisten heeft zich nu van de reste afgescheiden, en citoyen P. De Bruyne is er hoofdman van. De Bruyne schrijft dat, voor een vrij man, Vooruitheelemaal onbewoonbaar geworden is, ter oorzahe van de lijranie welke daar heerscht. Zeker, zegt De Bruyne, er is moed noodig, (voor de werklieden die Voor- uit verlaten hebben,) om zich te verde- digen tegen de vervolging hunner oude makkersdie tegen hen zijn opgemaakt. Ja, ja, die rooie verlossers 4 4 De Braziliaansche Visscherij. Een Braziliaansche fregatkapiiein be vindt zich sedert eenigen tijd in België, om het koninklijk werk van den Ibis volledig te leeren kennen. Het werk van den Ibis werd reeds in andere landen nagevolgd, en zal in dezelfde voorwaardeu in Brazilië inge richt worden, dewijl de Braziliaansche zendiog onzeiurichting de praktischste en de volmaakste bevonden heeft van allen welke zij in de verschillige landen heeft bezocht. Binnen kort zal de nieuwe stoomvis- scherssloep welke op de scheepswerven Gockei'ill, te Hobokeu afgewerkt wordt, op order van de Braziliaansche regee ring, naar Para vertrekken, insgelijks met eene Belgische bemanning. Men moet in aanmerking nemen dat de Braziliaansche regeering uitgebreide vischondernemingen wil inrichten dewijl hare wateren zeer vischrijk zijn, en dat anderzijds Brazilië jaarlijks voor 70 mil joen frank visch uit den vreemde invoert. Als visschersvloot bezat Brazilië tot heden in het gehuel slechts 4 moderne visschersschepen, 3 stoomsloepen (En- gelsch stelsel) en 1 motorboot, te Oosten de gebouwd en staande onder het bevel van denOostendschen visscher Fonteyne. Voldoen de proeven welke men gaat aanwenden in Brazilië en niets laat toe eraan te twijfelen dan zullen de orders aan de Belgische scheepstimmer werven overvloedig zyn, want de Brazi liaansche regeering wil in korten tijd eene talrijke visschersvloot bezitten. Tevens staat ginder eene goede toe komst te wachten aan onze zeeofficieren en aan onze jonge visschers, en voordee- lige voorwaarden, het klimaat is ginder daarbij zeer voordeelig. Steenwegen. Het beheer van Bruggen en Wegen, heeft de nieuwe groote laan tusschen Schaarbeek en Antwerpen voor proefnemingen uitver koren. Bij den Marly kan men op eene lengte van een 50 tal meters den uitslag van die nieuwe wijze van steenweg leggen vaststellen. Daar kan men een einde steen weg zien, dat eerst op c. ne laag zand ligt. Datzandisopengespreid over groote vloersteer.en, die aldus verhinderen dat de plaveien zelf roeren. De steenweg verandert niet, zelfs bij dooiweder, Dat gedeelte van den steenweg voor den Marly ligt er reeds een jaar en de proef is uitstekend gebleken. De vloersteen kosten daarenboven zeer weinig. Het is eene samenstelling van zavel, asch, afval van baksteen uit steen ovens, enz. Een gewone steenweg biedt geen weerstand, vereischt kostbare herstellin gen en verslijt gauw. Het beheer van bruggen en ^egen is zoo tevreden over die proefneming, dat het van zin is den ganscheu steenweg der laan van Schaarbeek naar Vilvoor de, op die wijze te herleggen. Het gemeentebestuur van Antwerpen dat reeds lang zoekt het stelsel van steenweg aldaar te verbeteren, zal het ook toepassen. Het ware te wenschen dat zulk stelsel overal ingevoerd werde. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. Mevvaert, Werf, 3, AALST. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° O. Zaterdag avond rond 7 1/2 ure stond Raymond Spittaels, boterkoopmans te St- Lievens-Hautem, aan de deur zijner woning toen een gekend persoon hem in 't voorbij gaan een voorwerp naar bet hoofd wierp, waardoor hij erg gekwetst werd. Dokter Van Steenberglie lioeft het slachtoffer ver zorgd. Het parket van Oudenaarde is te üeeraardsbergen afgestapt, om een onder zoek te doen over een geheimzinnig drama, waarvan Gustaaf Verhaegen, wonende in de Hundelgemstraat, hot slachtoffer werd Terwijl Verhaegen aan het schrijven zat, werden eensklaps twee revolverschoten op hem gelost die hem troffen in het voor hoofd. Op de verklaringen van hot slacht offer hebben do magistraten een aanhou dingsmandaat afgeleverd tegen zekere Marie De Nauw, vrouw van Cyriel Thys, sedert eenige jaren gescheiden van haren man, en wonende in de Hundelgemstraat. Het parket staat hier voor eene zeer duistere zaak. Gustaaf Verhaegen was op logement bij Marie Do Nauw, De magi straten hebben hot slachtoffer in hot gast huis ondervraagd. Hij verklaarde dat hij Woensdag avond thuis kwam uit Brussel en Marie De Nauw mededeelde, dat hy ging trouwen. Daarop greep de vrouw eon revolver en loste twee schoten op hem. De genccsheeren hebben nog maar één kogel kunnen uithalen. De toestand van het slachtoffer is zeer erg. Lezers, herinnert u altijd dat gebrek ean eetlust, slechte spijsvertering altijd genezen zyn door de Pil van Dr Wal- théry. 1 frank overal. Vrijdag i amiddag gebeurde te Gent, op eene sleepboot een ongeluk dat in het begin niet erg scheen. Gustaaf Nerick, wo nende le Dei.dermonde, Dyckstraat, was bezig de boot vast te leggen, toen de stalen kabel doorbrak en den schipper aan den buik trof. Dierick werd ten gronde geslagen en erg gekwetst, doch hij bleef op de boot, legde zich te bed en vaarde naar Dendermondo. Zaterdag verergerde de toestand zoodanig dat de geneesheer die Dierick verzorgde, het noodig achtte hem de HH. Rechten te doen toedienen. Zondag namiddag is de on gelukkige onder de schnkkelijkste pijnen overleden. Zaterdag avond wan n te Zottegem eenige personen van St- I lievens-Hautem uit Frankrijk teruggekeerd, om deel te nemen aan de kiezing en moesten om 8 1/2 ure met den tram uit Zottegem vertrekken. Bedronken zijnde kregen zij twist tegen elkander en toen de tram zich in beweging stelde, loste een hunner een revolverschot in 't midden van hot volk, dat op het statie plein samengeschoold was. De kogel trof een rustigen voorbijganger M. Jules Plehier, wonende op de Hoog straat, in het hoofd, zoodat hij erg gewond werd. Men droeg de gekwetste binnen bij M. Frans Van der Fraenen, Statiepleii waar hij de eerste zorgen ontving van dokter Droesbesque. Hij werd vervolgens naar zijne woning overgebracht. Do dader is herkend. Het gerucht wordt te Brussel ver spreid dat liet regiment karabinier3 zou verplaatst worden naar Luik. De verplaat sing zou rond Nieuwjaar gebeuren. Ander zijds wordt uit goede bron vernomen, dat het 3® regiment lanciers van Brugge zou overgebracht worden naar Verviers, om zoogezegd, in geval van schennis onzer oostergrens door de Duitsche troepen, met de hulp van net 2e regiment lanciers van Lnik dadelijk naar de bedreigde punten te kunnen oprukken. Talrijke valsche stukken van 2 en 5 frank worden te Brussel en omstreken uit gegeven. Zij dragen de beeltenis der Fransche Republiek en van Leopold II en de jaar tallen 1901 en 1897. Do stukken zijn op prachtige wijze nagemaakt en zouden het werk zijn van zeer ervaren valsche munters. Voor de spooricegbedienden. Met den i December krijgen 1° al de spoor wegwerklieden die in de voorwaarden van verhooging zijn, volgens den langen duur van hun tegenwoordig loon on hunner, goe den dienst, opslag naar het nieuw loontarief. 2° Boven die verhooging krijgen die werklieden die niet gelijk de jonge agenten hebben genoten van de vroeger toegestane verbeteringen, onmiddelyk een voorschot dat gelijk staan zal met de helft der ach- terstallighedon gedurende hunnen diensttijd ondergaan in vergelijking met den nieuwen loonstandaard Ongeveer 40.000 werklieden van post bedienden, machinisten, stokers, enz., zijnde de 2/3 van het gansche personeel, zullen dus metl December opslag bekomen. Maandag morgend rond 1 1/2 ure ont stond op don steenweg van Alsemberg te Ukkel tusschen drie inwoners twist over den uitslag der kiezing. Zij brachten elkan der scheldwoorden toe eensklaps bracht een der twisters, zekere P... schoenmaker aan een zijner tegenstrevers een messteek in den hals toe. Het slachoffer C..., werd in hopoloozen toestand naar het gasthuis gebracht. De Belgische munt heeft van 1832 tot 1909 voor 1 milliard geld, goud, zilver, nikkelen koper geslagen. Het juiste cijfer is 1 milliard 207 millioen 777,072 frank 29 centiemen verdeeld als volgt548 millioen 642,745 fr. gouden geld 575 mil. 450,203 fr. zilver 24 millioen 295,136 fr. nikkel en 9 millioen 388,988 fr. koper. Onze munt sloeg ook geldstukken voor andere landen deze bedragen eene som van 7 milliard, 986 millioen, 924 duizend, 959 fr. 87 centiemen. Een bureelbediende, welke aan een paar Amerikanen die hem te Brussel inlichtingen vroegen over monumenten en groote gebouwen en ten slotte met hen in een koffiiehuis ging, heeft zich door die gewaande vreemdelingen eene som van 900 fr., die hy voor zijn patroon moest gaan afhalen, laten ontfratselen. Men leest in een dagblad van Brussel Heden Zondag werd Leon Peltzer in vrijheid gesteld. De Minister van rechtswe zen heeft zijne voorloopige invrijheidstel ling onderteekond en 't feit dat de poorten der Leuvenscho gevangenis voor den ver oordeelde werden opengezet juist den dag waarop de kiezingen al de aandacht in beslag nemen, toont wol aan dat men het inzicht heeft, zoo weinig mogelijk opspraak rond dit feit te verwekken. Die genade aan Peltzer verleend, werd sinds lang verwacht. De man boet zijne misdaad der Wetstraat te Brussel, sedert dertig jaar en voor allen moet dan ook die boettedoening volledig zijn. Overigens zal misschien nog te dezer ge legenheid do berucht moord op advokaat Bcrnaeys nog eens worden opgerakeld om te wijzen op de voorname personaliteiten dier er in betrokken waren of de voorname advokaten die aan de balie stonden, doch daarna zal hij ganscli aan do vergetelheid worden prijsgegeven. Als voorwaarde zijner invrijheidstelling heeft Leon Peltzer er moeten in toestem men 't land te verlaten en zich in den vreemde té gaan vestigen. Dat viel hem niet bezwaarlijk, daar sedert lang zijne moeder en zyne zuster in Duitsehland ver blijven en hij zich voorstelt hen te gaan vervoegen. Het is dan ook de laatste wensch van de oude moeder dat voortaan niet meer ge sproken worde over de misdaad der Wet straat. Gerechtigheid is geschied Peltzer heeft zijne straf uitgeboet. Zondag middag was op de dorpplaats van Ootegem veel leven er. beweging ter gelegenheid der lciezing. De eenen riepen Leve de nieuwe lijst r De anderen riepen Leve de oude lijst 1 Rond het middaguur waren 30 tot 40 personen in de herberg St-Elooi ge houden door Frans Himpe, timmerman, rechtover het klooster waar het kiesbureel ingericht was. Opeens ontstond een gevecht in de her berg, en de baas en zijn 22jarige zoon sprongen tusschen de vechtenden om hen buiten te drijven. De zoon bekwam met een pintglas eenen ergen slag op het achterhoofd, terwyl de vader vastgegrepen en in den grond gesla gen werd, en deerlijk gestampt op den onderbuik, zoodat hij levenloos bleef lig- gen. De veldwachter, die daar rechtover in het kiesbureel was, snelde toe en dreef het volk buiten. Frans Himpe werd in de keuken gedra gen. Spoedig werd een priester geroepen, die den gekwetste de H. Olie toediende. Een tiental minuten later gaf de onge lukkige den geest. Weldra waren de gendarmen van Avei- gem ter plaats en Theofiel Yan Cauwen- berghe, 51 jaar, landbouwer, werd a'.s vermoedelijke dader in verzekerde bewa ring genomen. Het parket werd verwittigd, 's Avonds werd Van Cauwenberghe in voorloopige vrijheid gelaten. Het parket van Hasselt was te Brusthem-bij-St-Truiden afgestapt om een onderzoek te doen over een gevecht waar bij de 20jarige Albert Marquillier, met stokslagen werd afgemaakt. Vier jonge kerels van Ordange, eone aanpalende gemeente, aangehouden wtrden door de magistruten ondervraagd. Toen het rijtuig begeleid door vijf gen darmen aankwam,was eene talrijkemonigte van minsten 500 personen, rond het ge meentehuis geschaard. De menigte uitte doodsbedreigingen, viel het rijtuig waarin de vier kerels zaten aan en wilde ze lynchoeren. De gendarmen hadden de grootste moeite om hen tegen de volkswoede te bescher men de bevelhebber der gendarmerie wei d de kleederen gescheurd. Bij het vertrek moesten de gendarmen versterking halen en met hunno gevange nen in vollen draf wegrijden. Allerhande voorwerpen werden naar het rijtuig ge slingerd de gendarmen moesten met den blooten sabel in de hand de menigte den weg versperren, tot wanneer het rijtuig uit 't zicht verdwenen was. De woedende menigte riep tegen de openbare macht, Doodt ons, maar w j eischcn de moordenaars Zondag avond hadden te Overijsche de twee schoonbroeders Frans R. en Filip T. twist nopens de kiezing. Frans R. vuurde zijn revolver af en trof zynen schoonbroeder in den mond die erg gekwetst ten gronde zeeg. Indien g*ij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte Korte Zoutstraat29, Aalst. Men bericht uit Westerloo. dat er aldaar Zondag namiddag een ouderling door een wielrijder overredon en gedood werd. l)e ouderling, Jos.Aerts, 75 jaar oud,kwam van Westerloo naar Voortkapel, waar hy woont. Onderweg werd hij opgevolgd door twee wielrijders. Met zich te myden voor een der rijders werd hij door den anderen getroffen. Hij viel met zulk geweld op den steenweg, dat hij eene erge wonde aan het hoofd bekwam. Later verergerde zijn toestand zoodanig, dat hij reeds om 11 uur •s avonds den geest gaf. Ge moet toch maar den neus hebben van een speurhond om zoo maar op het eerste zicht een kwaaddoener te ontdek ken. Zondag morgend rond half elf be merkten de agenten Hermans en De Deken der opsporingsbrigade op de Plantijnlei, te Antwerpen, een kerel, die hun zeer ver dacht voorkwame en hielden hem daarom in 't oog. De onbekende belde aan hot huis nr 42, bewoond door mevr. Borgerot en hare dienstmeid Maria Hellomans, die alleen thuis was en ging openen. De vreemdeling trad dadelijk binnen. De agenten die er meer wilden van weten gin gen ook aan de deur opluisteren, dié op eert kier was blijven openstaan, maar op het zelfde oogenblik kwam de vreemde weer buiten. De agenten wilden er nu toch alles van weten en vernamen van de meid dat de kerel bad gevraagd of madame niet thuis was en op haar ontkennend antwoord had hij lmar bij de keel gegrepen zeggende als ge durft schreeuwen maak ik u ka pot. Het was cp de komst der agenten dat de kerel haar had losgelaten en op de vlucht was gegaan. De policiomannen waren op een, twee, drieweer de straat op en het was een loop wedstrijd van belang, die tusschen de agen ten en de kwaaddoener ïplaats had De overwinning bleef echter aan de agenten. De aangehoudene is oenen Duitscher Elias H., een leeglooper, verblijvende in de Somersstraat. Op het bureel gebracht, kon hij hoegenaamd niet zeggen, waarom hij was gaan aanbellen. Men heeft hem ter beschikking van den prokureur des konings opgeslolen. Hevige ontploffing. Maandag mid dag had in de gemeente "Vijve-St-Elooi eene hevige ontploffing plaats, waardoor twaalf personen erg gekwetst werden. Men wilde de overwinning der gekozenen van de gemeente van Zondag vieren en daarom had men b isloten op al do wijken kanonschoten te lossen. Alfons T'Jolle en een andere persoon werden gelast met een kruiwagen een bakje met verscheidene kgr. schietpoeder en 5 geladene kanonnen rond te voeren bij de nieuw gekozenen. Zij reden door de Desselgemstraat op weg naar 2 nieuwe gekozene raadsleden, verscheidenn knapen uit de buurt liepen met de beide mannen mede. Gekomen aan de herberg Het Molen huis gehouden door den herbergier Bul- tinck, lieten 'T Jolle en zijn kameraad den kruiwagen aan de deur staan en gingenbin- nen om een glas bier te drinken. Een der knapen had in dc afwezigheid der beide mannen een weinig poeder dat op den grond gevallen, in brand gestoken. Een kleine knal ontstond tot groot plezier der jongens. Toen kreeg jules Yan Leeuwen,17 jaar, wonende aan de Oostpoort, het ongelukkig gedacht zijne brandende sigaar aan het poeder op der kruiwagen te willen steken. Zijn kameraad, 14 jarige Em. Waltens. wilde hem zulks beletten sloeg de cigaar uit zijne handen. Doch Van Leeuwen raapte zijne bran dende cigaar op en stak ze aan een weinig poeder dat op een paar vingers breedte van het bakje met poeder gevallen lag. Plotseling had er eene ontploffing plaats de knapen, 12 in getal, die rond den krui wagen stonden, werden dooreen en ten gronde geslingerd en slaakten hovige nood kreten. Allen bekwamen brandwonden over het lichaam hunne kleederen schoten in brand en zij werden huilend rechts en links ge worpen. Spoedig kwamen de personen uit de her berg toegesneld en rukten de brandende kleeren yan de slachtoffers af.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2