2 SUF* •1 Zondag $2 October 1911 5 centiemen per nummer 65se Jaar 4408 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad an '1 Arrondissement van Aalst. Werklieden en Ambachters Nijverheidshoofden en Patronen GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD van AELST, KIEZING 2 toegevoegde Gemeenteraadsleden KIEZING 2 toegevoegde Gemeenteraadsleden 1 Hf 2 Arrondissement van Aalst. '1 De Gemeeutekiezingen DE DENDERBOD Vit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop ce betalen. De inschrijving aiudigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat.ïN* 31 •n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij 'accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren otal rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUR MJUM. /lelst, !21 October 1911. VAN opZoudnK 22 Oct. 19 11. De Gendt, Vernaeve, Werklieden en Ambach ten» stemt onder j^fo J VAN op ZoihIh^; 22 Oct. 1911. De Valkeneer, Van den Bergh, Medeburger» niet pana cheren «temt voor de Werklieden en Ambach ters onder HP 3. Voor do Nijver heldenhoof den en de Patronen onder 24e Vervolg. Van de andere zijde kwamen ook eenige personen aan koning Twala, zijn zoon 3 oude Gagool en een dozijn - Wie zijn dat vroeg ik, De beulen, antwoordde Infadoos. Zij moeten vannacht de doodvonnissen vol trekken. Niet zonder kommernis beschouwde ik de reusachtige ksrels inet hun woest uiter lijk. Behalve speren hadden zij ook zware knotsen bij zich. De koning ging op den raiddelsten stoel zitten. Gagool hurkte voor zijne voeten en de anderen stonden om hem heen. Gegroet, witte mannen, zegde de koning toen wij naderden. Gaat zitten, ver spilt geen kostbaren tyd. De nacht is toch al te kort voor al de schuldigen,die moetön gestraft worden. Gij zyt op een goed oogenblik gekomen, ge zult iets indruk wekkends zien. Zie rond, witte mannen. Hy liet zelf zijn eene oog langs de regi menten ronddwalen en ging voort Kunnen de sterren u zoo iets toonen? Zie hoe zij,die boosheid in hun hart hebben, buiveren van vrees voor de gerechte wrake. Uitslag-en der Gemeentekiezingen. AALST Officieele uitslag REEKS VAN 4 JAAR Getal stembrieven 8561 Witteen ongeldige stembrieven 191. Geldige stembrieven 8370. Volstrekte meer derheid 4186. Meert, katholiek 4071 Bocqué, roode socialist 669 De Beul, groene socialist 1501 Van den Berghe, liberaal 2129 M. Meert komt dus slechts 115 stem men te kort om gekozen te zijn. Balloteering lusschen MM. Meert en Van den Berghe op Zondag 29 October aanstaande. De Kiezers moeten zich dus op den dag van Zondag 29 October naar hun kiesbu- reel begeven voorzien van hunnen kiesbrief. Wie zijn kiesbrief mocht verloren of vernietigd hebben, moet zich van een nieuwen voorzien ten Stadhuize. REEKS VANS JAAR Getal stembrieven 8567. Witte en ongeldige stembrieven 151, Geldige stembrieven 8418. Volstrekte muer- derheid 4210. KATHOLIEKEN. LIBERALEN Brys 1771 De Blieck 1870 De Windt 1800 De Wolf 1639 Leveau 1784 Van Branteghem 1658 Van der Veurst 1587 Van Opdenbosch 1653 Van Trappen 1674 Vincent 1599 Zijn dus gekozen 6 KatholiekenMM. Bosteels, de Bé- thune Lodewijk, De CoDinck August, De Hert, De Naeyer en Gheeraerdts. 2 groene socialisten, MM. Daens en de Béthune Karei. Nu, daar M. Karei de Béthune niet zetelen mag, zal hij vervangen worden door M. Ghysselinckx. 2 liberalen, MM. l)o Blieck en De Windt. Bosteels 3720 de Béthune Lodewijk 3851 De Coninck ADgust 3660 De Hert 3688 De Naeyer 3799 Duwez 3637 Gheeraerdts 3741 Van den Bremt 3624 Van den Stoene 3639 Van de Velde 3615 SOCIALISTEN. De Coninck Felix 619 De Schutter 623 Flips 616 Henninck 615 Nichels 617 Podevijn 615 Rimbaut Lodewijk 613 Sanders 611 Van der Meirsch 614 Van den Steen 612 GROENE SOCIALISTEN. Boone 1691 Daens 1801 de Béthune Karei 1767 De Cock 1657 Ghysselinckx 1722 Rimbaut Camiel 1655 Schellaert 1650 Van den Borght 1651 Van Haudenhove 1673 Verhaegen 1711 Begin, gilde Gagool met hare door dringende stem.De hyenas hebben honger. Begin. Een oogenblik heerschte er eenedoodsche stilte, te verschrikkelijker van indruk door hetgeen zou moeten volgen. De koning hief zijne speer op en bijna op hetzelfde oogenblik werden twaalfduizend speren opgeheven en tegelijk met kracht weer neergezet een sombere plof. Drie maal werd dit herhaald, waarop ergens in den menschencirkel eene eenzame stem een klagend lied begon, waarvan het refrein ongeveer als volgt luidde «Wat is het lot van een menschonkind?» Ën ten antwoord werd door de duizenden monden tegelijk gegeven De dood I Door compagnie na compagnie werd het lied nu overgenomen, totdat het gansche leger het zong. Ik kon niet langer de woorden volgen. Alleen werd mij duidelyk dat liet de verschillende hartstochten, vreezen en vreugde bezong. Het eindigde in een grootsch crescendo van al die man nenstemmen, plotseling afgebroken door een klagend geluid, dat als een echo lang door den wijden aring voortrolde. Weder trad een doodsche, drukkende stille in. Met iets tijgerachtigs in den blik zag do koning rond en hief daarop de hand op Terstond weerklonken voetstappen en uit do rijen der krijgers kwamen een aan tal vreemde gestalten naar ons toegesneld. Toen zy naderby kwamen zagen wy dat ie Aalst. De uitslagen onzer Gemeentekiezin gen hebben aan onze verwachting niet beantwoord. Zeggen wij het maar rond uitEr is dit jaar r.iet gewerkt gewordeu met die eendracht, die samenwerkingen welke de kiezingen van 1907 begeesterden. In zekere gedeelten der stad gemis aan per soonlijke bezoeken. 't Is eene onbetwistbare waarheid ten allen tijde geweest en ze is het nog altijd In eensgezindheid, in goede verstand- houding zegepraalt men in tweedracht en in oneenigheid wordt men verslagen De toestand van ons, Katholieken, is nagenoeg de zelfde van 1903, wanneer er 4 liberalen werden verkozen. Nu heden zijn het 2 liberalen en 2 groene demoeraten die, dank aan de liberalen vooral, in onzen Stedelijkon Raad gaan zetelen. De verslagenen van den dag zija voor zeker de liberalen die meer dan 1100 stemmen zijn achteruitgegaan en de roode socialisten die sedert 1903 slechts een zestigtal stemmen hebben bijgewon- nen. Verder komen wij hierop terug. Scherpe kritieken worden door zeke ren onzer politieke vrienden geuit. Het is ons on mogelijk de gegrondheid hunner beweringen na te gaanwat meer is het is onze rol niet die kritieken nog te verscherpen. Onze rol integendeol is van de verbrokene eendracht, in de mate onzer krachten te herstellen en zoo onze Katholieke Partij in de toekomst tot schitterende overwinningen te leiden. Onze vurigste wenschen zijn dus die eendracht zoo spoedig hersteld te zien in vooruitzicht der Kamerkiezingen van Mei aanstaande en, wie weet het, wel licht op vroegere date. Tal onzer politieke vrienden hadden een hekel tegen dazen of genen kandi- hot vrouwen waren, meest bejaard, want lange, witte lokken, doorvlochten met dunne reepen slangenhuid, hingen haat- op den rug.Hunne aangezichten waren met roode en gele strepen beschilderd, zy droegen dierenvellen als kleeding en om haar middel hingen reeksen menschen- beenderen.Ieder van haar had een gevorkte staf in de rimpelige hand. Zij waren met tienen. Tot do groep des konings genaderd, wees een van haar met hare roede naar de neorgehukte gestalte van Gagool en riep uit Moeder, oude moeder, hier zijn wy. Goed, goed, goed antwoordde de oude. Zijn uwe oogen helder, geestenbe- zweersters, opdat gij de duistere plaatsen kunt doorschouwen. Moeder, zij zijn helder. Gaat danAarzelt niet,schrikgodinnen. Zie de beulen, (zij wees naar de reuzen achter den koning) zij scherpen hun speren. Do witte mannen, die van verre kwamen, zijn begeerig om te zien. Gaat Met een wild geschreeuw stoven Gagool's helpsters naar alle richtingen uiteen, als ware eene bom tusschen haar ontploft. De dorre beenderen rond haar midden ratel den, terwyl zij in woeste vaart naar de troepen snelden. Wij konden ze allen niet volgen met liet oog en bepaalden daarom onze aandacht op de geestenbezweerster, die liet dichtst bij ons was. Toen zij op eenige passen de daat en over den welken zij zich eens in de kiezing hebben willen wreken... Wy zeggen het u, vrienden, neemt het niet kwalijk: Gij hebt uwe politieke overtuiging aan uwe wraak geslacht offerd en hier door tegenover de overige kandidaten eene laakbare onrechtveer- digheid begaan. En inderdaad, men heeft blanco ge stemd, zijne stembrieven vernietigd, voor de liberalen of voor de groene democraten gestemd... En ware het niet beter, niet voorzichtiger geweest van voor dien persoon niet te stemmen dan zou men ten minste geene onrechtveer- digheid begaan hebben van zich te wre ken op personon met dewelke men in vriendschap leeft. w Er» nu vergelijken wij de uitslagen der Kiezingen 1911 met dezen van 1903. 1903. In 1903 waren er ook 4 lijsten katholieken, liberalen, daen* sisten en socialisten. Er waren alsdan 6958 lijststemmen verdeeld als volgtde katholieken 3440 de liberalen 2512 de daensisten 459de socialisten 547. 191 1Nu, in 1911, dus Zondag 11., telde men 8179 lystslemmen waar van de katholieken er bekwamen 3930 de liberalen 1905 de daensisten 1718 de socialisten 626. Gepanacheerde stem brieven 235. Het getal lyststemmen in 1911 is 1421 grooter dan in '1903. Hieruit blijkt dus dat het getal lijst stemmen der katholieken met 490 is vermeerderd of 40 ten honderd, De minst bevoordeeligde katholieke kandidaat bekwam, in 1903,slechts 3410 stemmen en, in 1911, 3600. Het Aalstersche kiozerskorps is dus weêr eens aan onze Katholieke Partij getrouw gebleven en 't zijn vooral de werklieden die hebben willen toonen dat ze katholieken zijn en het blijven willen. De liberalen zijn deerlijk geslagen geworden. In 1903, bekwamen zij 2512 lijststemmen eD, in 1911, nog slechts 1905, 't zij eene vermindering van 607 lijststemmen. In 1903, bekwam de minst bevoordee ligde liberale kandidaat 2444 stemmen en, in 1911, slechts 1555 stemmen, 't zij een verlies van 889 stemmen. Nu als men het aandeel der liberalen in de ver meerdering van 't getal stemmen sedert 1903 er bijvoegt, mag dit verlies op meer dan 1100 stemmen gebracht worden. Nu, wat zijn de oorzaken van dit ver lies, van die veel beteekenende neder laag en waarvan de liberale kliek nim mer zal opstaan Vooreerst de liberale gekozenen van 1903 hebben door hunne twistzieke en soms dwaze houding, niet beantwoord krijgers genaderd was, begon zij een dol zinnig snellen dans, steeds in 't rond draaiend en uitstootend als deze Ik riek hem, den boosdoener Hij is dichtbij, die zijn moeder vergiftigd heeft Ik hoor de gedachten van hem, die simenspant tegen den koning Steeds sneller danste zij. zichzelf tot zulk een staat van opgewondenheid voe rend, dat het schuim haar op den mond kwam, haar oogen uit hun kassen puilden en zij, over haar ledematen beefde. Plotseling stond zij stil met liét gelaat naar de soldaten en boog het hoofd vooruit, een jachthond gelijk, die het wild ruikt. Langzaam, tergend langzaam, schreed zij met uitgestrekten staf langs de gelederen. De soldaten, die zij naderde, konden hunne schijnbare onverschilligheid niet langer bewaren zij huiverden voor haar. üok wij volgden hare bewegingen met onbe dwingbare!! afschuw. Nu en dan berook zy als een hond den soldaat, die voor haar stond, en ging daarop weer twee of meer passen verder. Plotseling eindigde dit wreede spel. Met een luiden kreet sprong zij vooruit en raakte met haar govorkten staf een grooten soldaat aan. Terstond werd dezo door twee kameraden, die naast hem stonden, aangegrepen en naar den koning gebracht. De ongelukkige bood geen tegenstand, maar hij waggelde op zijn been en, zijn speer ontviel aan zijn handen en uit zyne trekken sprak groote droefheid. aan 't gene het liberaal kiezerskorps van hen mocht verwachtten. Verder van den eenen kant de oorlog teg-en den Godsdienst en "t godsdienstig onderwijs en van den anderen kant gemis aan degelijke werking op sociaal gebied ten voordeele der werkersstan den. De werklieden begrijpen genoeg dat de liberalen van hen enkel hunne stem verwachten zonder eenige vergelding op sociaal gebied.. Immers wat hebben ouze Aalstersche liberalen ooit voor onze werklieden gedaan Niets Maar nu toch gaan ze voor hen iots doen Ze gaan het Algemeen Stemrecht helpen veroveren Maar de werklieden begrijpen ook te wel dat het A. S. hunnen maatschappe- lijken toestand meer verslechten dan verbeteren zal. De werklieden weten ook bij onder vinding, dat de Katholieken alleen hunne ware vrienden zijn en welke gedurig werken om hun lot te verzach ten. De nederlaag der liberalen is voor hunne partij hoogst gevoelig immers M. Gustaaf Leveau, voorzitter van den liberalen werkmanskring, is gevalleo als slachtoffer. Wij bekennen het, Af. Leveau was de weerdigste der liberale kandidaten hij ten minste bekommert zich, in zekere mate, met de verbetering van 't lot der werkerstanden. Onlangs nog schonk hy twee vaandels, het eene aan den ouderlingen bijstand, het tweede aan eenen wijkclub en noodigde tal van leden tot een avondmaal, dat hem fr. 1.75 per persoon heeft gekost. De nederlaag van M. Leveau moet ook toegeschreven worden aan de persoon lijke werkingen vao MM. De Blieck en Do Windt. Zoohaast M. De Blieck ver nam dat M. De Windt voor hem alleeu stemmen ging afbedelen, volgde hij hem na en zoo kwam het dat zij meer stem men bekwamen dan M. Leveau, die meer verdiensten had dan zij 1 De groene demokraten ofte socia listen bekwamen in 1903, nauwelijks 459 lijststemmen in 1911, vermeerdert hun getal .lijststemmen tot 1718, 't zy 1259 meer. Van waar die vermeerdering Van liberalo kiezers en een zeker getal misnoegde katholieke kiezers, welke, gelijk wij het hooger zeggen, hunne politieke overtuiging bobben ge slachtofferd aan eene soms kleingeestige wraakneming en aldus eone onrecht- veerdigheid bedreven ten opzichte der overige kandidaten. Een liberaal verklaarde ons dat velen zijner vrienden liever de volledige zege praal der katholieke kandidaten zouden gezien hebben dan de verkiezing van Molleken Daens en advokaat Ghysse- lincx. Twee der bloeddorstige beulen traden terstond op hem toe en keken naar den koning om diens bevelen te vernemen. Doodt hem, zeide Twala, kool. Doodt hem, snaterde Gagool. Doodt hem. herhaalde Scragga met een akeligen grijns. Reeds voor deze woorlcn waren uitge sproken was de afschuwelijke daad vol bracht. Een der beulen dreef zijn speer in het hart van den ongelukkige, waarna den anderen om den dood van het slachtoffer te verzekeren, de hersenpan mot een forsohen knotslag verbrijzelde. Een, telde do koning, terwijl het bloedige lichaam ter zijde werd gelegd. En zoo ging het moorden voort, tot een honderdtal dc.oden rondom ons lagen uit gestrekt. Ik heb wel cons gehoord van de zwaard gevechten spelen der oude Romeinen maar ik betwijfel of dezo wel half zoo bloedig waren als deze tooverjacht der Kukuana's. En wij wisten daarbij, dat de toeschouwers hier alles behalve voor hun genoegen of vrijwillig waren, maar in duizend vreezen leefden, ook als slacht offer te worden aangewezen door de dul- velsche oude heksen. Eens rezen wij op om verzet aan te teekenen, maar een gobiedend gebaar van Twala boeide ons aan onze zetels. Laat de gerechtigheid haren loop hebben witte mannen, sprak by. Deze 't Schijnt dat Groene Pie in 't groen lokaal en ook voor zijne huisdeur zou hebben uitgeroepen Nu, zal ik in 't Stadhuis alles kun- nen omkeeren en aan 't daglicht bren- gen in de Kamer. En dit werd gezegd op zulken toon dat de aanhoorders moesten gelooven als zouden er ten Stadhuize de oneerlijkste, ja, de schandaligste zaken gebeuren... Maar zou men het hier soms niet mogen herinneren Lijk de duivel is betrouwt hij zijne gasten. Over acht jaren spraken de liberale gekozenen, juist gelijk nu Groene Pie maar zij hadden er dra hun liberaal buikje van vol daar zij ondervonden dat alles correct was... Zoo zal de groot spreker van Chipka ook er weldra zyn groen buikje vol hebben, daar ons Ka tholiek Bestuur veel meer vitterijen te vreezen heeft der beide groene socialis ten als van de beide liberalen. De roode Socialisten bekwamen in 1903, 547 lijststemmen en in 1911, 626, 't zij slechts eene vermeerdering van 79 lijststemmen. Een waar armoedje en nogthans *t or gaan van de winkeipolitiekers dersaskaai heeft er weken en weken opgeboft dat de socialisten houderden en honderden stemmen hadden bijgewonnen. Voegen wij er ten slotte bij dat wy. Katholieken, het zijn die zondag zege praalden ondanks de oneenigheden die waren ontstaan, hebben wij 6 gekoze- zen, dus hebben wy behouden wat wj(j hadden en is het eens te meer bewezen geworden dat Aalst aan de Katholieke Partij is getrouw gebleven. ALGEMEENE UITSLAGEN in ons Ar rondissement van Aalst en verder in 't Land, Onder dit opzicht kunnen wij niet beter doen dan herhalen wat wy er over meedeelden in ons Nr van Donderdag 11. Wal 't Arrondissement van Aalst be treft, bewijzen deuitslagen in'talgemeeu dat onze katholieke Vrienden byna overal schitterende zegepralen behaal- den op onze verbondene blauwe, groene en roode vijanden. In menige plaatselijk heid werd het Daensism, de groene volksfopperij of roelanderij, het hoofd Verder in 't landhet zou een mirakel zijn geweest moest het blauw rood kar tel in de groote steden Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Verviers, Namen, Bergen enz. niet gezegepraald hebben. Eeo feil valt te bestatigen, 't is dat overal het kartel veel stemmen heeft verloren. Vele gematigde liberalen heb ben blanco gestemd of voor de katholie ke kandidaten. In hot Walenland werden vele geu- sche besturen naar de maan gezonden. Het ware te verwonderen dat de Ka tholieken hier en daar geene verliezen zouden ondergaan hebben, maarzo kun- honden zijn tooveraars en boosdoeners.Het is goed, dat zij sterven. Ten half tien ongeveer kwam er een oogenblik rust. De geestenbezweersters verzamelden zich woer in 't middenpunt, blijkbaar uitgeput van haar weerzinwek kend werk. Wij dachten, dat het droeve schouwspel uit was, maar 't bleek van neen. Plotseling rees toch de oude Gagool uit haar gehurkte houding op en strompelde, steunend op een stok, naar hot midden van de open ruimte, 't was een zonderling tooneel, die oude, afgeleefde vrouw zich meer en meer uit haar gebogen houding te zien oprichten, hare krachten als 't ware te zien herwinnen, tot zij ten laatste haast even dol rondsprong als een van haar helpsters, die thans nog stonden te hijgen. Zij danste om en-om, in zichzelven mompe lende, tot zij ten slotte regelrecht toeliep op een grooten man, staande in 't front van een der regimenten. Zij raakte hem aan mot haar staf.Een soort gekreun steeg op uit do legerafdeeling, waarvan hij blijk baar de aanvoeder was. Hoe het zij, twee der officieren namen hem ook bij de armen en leidden hem tot voor den koning voor de terechtstelling. Wij hoorden later dat hy een man van rijkdom en aanzien was, een neef zelf van den koning. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1