GWéIEU ZWIÏSERSCHE CHOCOLADE PRACHTIGE GEZICHTENaan van ZWITSERLAND met panacheren Onze brieven uit Katanga, Rechterlijke Kronijk. Oud Aalst. Katholieke Werklieden, niet panacheeren stemt onder N° 3. Van Burst naar Katanga, DITJES en DA TJES. Steenweg Aelst-Gent. Allerhande nieuws. bieden kosteloos hunnen verbruikers Zie de uitlegging op ieder pakje chocolade. nen niet opwegen tegen de schitterende zegepralen en den aanzienlijken voor uitgang door de Katholieke Partij gansch 'tland doorgedaan. Wal niet te loochenen valt 't is dat het blauw-rood kartel op fiasco uitloopt; immers de kartelisten hadden op voor hand besloten dat deze gemeenlekiezin- gen een politiek karakter zouden hebben. Nu, wanneer men de algemeene op telling zal gedaan hebben en de cijfers zullen spreken, dan zal het bewezen zijn dat deze uistpraak van 15 October geene beteekenis heeft tegen ons Katholiek Ministerie, dat zijne politiek noch afge keurd, noch veroordeeld is door het Belgische Volk. Dus de Kartelisten mo gen van geene ontbinding der Kamers gewagen omdat de groote steden gespro ken hebben. Sedert wanneer geven de groote steden de wet aan 't overige gedeelte dos lands Weest gerust, heeren Kartelisten, dit overige gedeelte des lands zal tegen uwe dwaze pretentiën weten op te staan Brugge. De uitslag van Brugge is weinig verblijdend. Dat moet volop be kend worden. Wel behouden de katho lieken eene groote meerderheid in den raad maar zondag leden zij toch eene gevoelige neerlaag. Er werden vier libe ralen en drij zoogezeide democraten ge kozen. Liberalen Boedt, Jacqué, Noë en Retsin. Democraten Fonteyne, Min- nebo en Moeyaert. Over de kieswerking zegt de Gazette van Brugge 't Is ongelooflijk welke opmakerij M. Fonteyne in zijne gazetjes en mee- tingen gebruikte. Als men dat niet ge- lezen of gehoord heeft, kan men er zich geen gedacht van maken. Dat en was geene democratie, maar demagogie geene volksgezindheid, maar volks- ophitsing,de eeneklas der samenleving stelselmatig tegen de andere opjagend, t door het doen van allerlei beloften die men weet niet te kunnen houden. Een getuige verhaalt ons het volgen- a de't Was zondag avond, bij de aan- kondiging van M. Fonteyne's kiezing. t Eene vrouwe, die daar met menige andere stond en zich verheugde in M. Fonteyne's kiezing, riep uitNu zullen wij ten minste goedkoope boter en goedkoope aardappels kunnen eten!1) 't Is te Brugge geweest gelijk altijd In eendracht zegeviert men, in twee dracht wordt men verslagen. Baerdegem. De Katholieken ze gepralen. Katholieke Patroons stemt onder Onze zwarte Broeders en Zusters. Raar volkje, zeker, vraagt Ge Niet zoo raar als ge wel denkt, vriend lezer, en om u een gedacht te geven over onze zwarte medeburgers ga ik hier enkele bijzonderheden neêrschrijven over hunne zeden en gewoonten. Als een neger 10 a 14 jaar oud is, neemt hij eene vrouw en dit gaat als bij ons. De trouwlustige gaat bij de ouders of stamoversten zijner uitverkoren, en vraagt ze tot echtgenoote. Er wordt overvloedig Pombé een soort van inlandsch bier, of beter draf, gedronken, muziek gemaakt op den tam tam en gong-gong, gedanst en nog gedron ken, totdat de gansche troep smoordronken op den grond neêrtuiraelt en daarmêe is 't huwelijk voltrokken. Nu bouwen de jonggehuwde zich een nest, een hut. Hier komt het instinct van den neger voor den dag. Alles doet hier dienst, en waar de Europeaan handenwringend en hopeloos blijft voren staan bij gebrek aan materiaal, is voor den neger een kinder spel. Voor alle werktuigen heeft hij eene kleine bijl en dit is alles, geen hamer, geene zaag, geene nagels, niets dan zijn bijltje en daarmee aan 't werk. Hij hakt in het bosch enkele jonge boomen af, de grond wordt afgeperkt en de palen geplant, op een afstand van 1 meter. Nu gansche bundels bamboustokken gesneden of ge hukt en tusschcn do palen gevlochten. Daarna wordt gansch het vlechtwerk van binnen en van buiten met kleem bestre ken. Middelerwijl snijdt mama hoog droog .'.-ras, dit zal dienen om het dak te maken. Naar gelang hunne luimen bouwen zij de hutten in ronden of in vierkanten vorm, en voorzien ze langs den zonnekant van eene galerij om het indringen der zon te belet ten. Meestal hebben de hutten maar eene laats. Wordt de familie echter te groot of i ecmt Mijnheer eene tweede, eene derde ti eene vierde vrouw, dan vergroot hij ;ijn leemen paleis met er een aanhangsel an te plakken, en klaar is kees. Om de gebindsels vast te maken, neemt hij de vchors van zekere boomen, of de vezels van ommige planten en maakt ei' koorden van die heel sterk zijn en het gebouw goed verbinden. Nu heeft hij zijne heimat, en zal geluk kig zijn want werken doet de man niet veel meer daarom hoeft hy zyne vrouw. Die planten den manioc en den maïs, maken het maniokmeel gereed enz. enz. wijl de patroon voorzien van een boog op jacht gaat of met de lijn uit visschen gaat, zoo hij niet aan zijne geliefkoosde bezigheid is, op zijn muziek spelen en terzelvertijd dansen. Van 10 negers die gij tegen komt hebben er 8 het speeltuig in de hand en tokkelen een deuntje of zingen Och lelo, och lelo Apana manioko. of wat anders, zooals De witte spreekt De witte speelt enz enz. en dat zoo uren lang tot dat uwe ooren tuiten en gij ze naar alle duivels wensoht, spelers en muziek. Des avonds vóór het nieuwe maan is, dan zijn al de dorpen in rumoer. Dan spelen en zingen zij, roepen en tieren, nog erger lawijd dan de trompetten van Gedeon, die de muren van Jericho deden omver tuimelen, maar ook hier geldt al dat lawijd een overgroot belang. Immers de maan is stilaan, kleiner en kleiner geworden totdat ze gansch wegge smolten is. Hoe zal nu de arme neger in den donkeren nacht nog zijn werk kunnen vinden en vooraldansen in den maneschijn Do groote geest daarboven zoo noemen zy God), moet er in voorzien en opdat hij zeker zijne ooren openzette en niet slape, maken zij zoo'n afgrijselijk lawijd en vragen dat hij hun toch de maan zou terug geven. Er is dan ook eene grootte vreugde in het dorp wanneer 's anderdaags de maan terug verschijnt en duchtig wordt de pombépot aangesproken Sommige stammen hebben zich een houten God gesneden en wanneer zij iets vragen en hun God tamelt wat lang om het hun te geven dan drijven zy hem eenvoudig een nagel in den huik of in het hoofd, en is 't nog niet gedaan dan slaan zij hem nog eenige nagels in den rug of werpen hem voor 24 uren in het water. Zijn zii verhoord dan krijgt hij gansche kruiken pombé die ocharme, niet in zijnen huik, maar in den buik der gevers te recht komt.' Dat een neger bij zijne dood direkt naar den hemel gaat, is zeker bij hen, en dat het daar goed voor hem ia, dat is onbetwist baar. Zegt men b j ons tegen de kinderen in den hemel zult ge rijstpap mogen eten met zilveren lepels, hier heet het, in den hemel zal de zwarte mogen pombé drinken uit een groot meer, met groote kruiken, zoodat hij 4 maal daags dronken zal zijn. En dat is hun hoogste geluk, hun hemel. Ge ziet is hun God van hout, hun hemel is een groote pombépot, en hun hoogste geluk is er in te verdrinken. In België is het de algemeene regel, zijn vrouw leent men aan niemand, zelfs niet aan zijn besten vriend noch broeder. De zwarte echtgenoot echter houdt er andere gedachten en regels op aan en het hoogst blijk van waardering, zijn grootste geschenk is u zijne vrouw te leenen of te verhuren. Hij verhuurt u zijne vrouw voor één 2 of dry dagen mits een Matabiche of ge schenk een stuk doek of enkele franken die hij met welgevallen opstrijkt. Een eigenaardig zedenleer niet waar Het grootste affront of het grootste ver wijt dat men aan eenen zwarte kan toe brengen is te zeggen gij zijt een Mahahha een aap. Daarin verschilt zijne denkwijze hemelsbreed met die van die soort van geleerden welke mordicus willen doen aannemen dat de mensch van den aap afstamt. Wijst de negers een aap aan en zeg hun duku-jahouw broedor, dan klinkt het verontwaardigd a apana niet waar. Daarin kom ik volkomen overeen met de zwarten. En wilt ge nu weten waarbij het komt dat de negers zwart zijn en wij wit Hewel ziehier hunne legende Toen de groote Geest, zeggen zij, de wereld en de menschcn had geschapen, waren alle menschen zwart. Nu op zekeren dag zegde hij gy sijt allen toch te zwart om schoon ts zijn, komt morgen allen tot mij en ik zal u wassehen en gij zult wit wordtin. Toen de groote dag was aangebroken deed de groote geest 2 groote kuipen water aanbrengen. Eerst kwamen de Europeanen die de zwarten verdrongen om van voren te zijn en zy werden gewasschen en waren wit. Toon nu echter de beurt kwam aan de Afrikaan- ders zag de groote geest dat hij bijna gaen water meer had en hij sprak Goede vrienden, er rest my geen water meer genoeg om u allen wit te wassehen, maar om u mijn goeden wil tetoonon zal ik do palmen uwer handen en de zolen uwer voeten wassehen dat zal ook wit zijn. En zoo geschiedde het, En daarbij komt het dat or zwarten en witte zyn. Over hun karakter, deugden en ondeug den, schrijf ik een volgend artikeltje. i Sept. 1911. P. Cosyn, RECHTBANK VAN DENDERMONDE Slagen. Alois Ugau, van Vlierzele, thans zonder gekende verblijfplaats, om Isidoor Aelterman met eene ijzeren staaf eenen geweldigen slag op het hoofd toege bracht te hebben, krijgt bij verstek 3 maanden gevang. Aanslag. Felix Piron, kaaiwerker te Aalst, krijgt wegens eenen aanslag tegen de eerbaarheid en openbare zedenschennis 3 maanden en 10 fr. boet en wordt voor 5 jaar van zijne burgerrechten beroofd. Diejte. Benedikt Hooge, van Gijze- gem, in dienst bij Adolf Rodrigus, foore- kramer te Temsche, zijnde,, heeft van dezen twee lampen en andere voorwerpen, van eene gezamenlijke waardo van 250 fr., gestolen. Hy krijgt 3 maand en 26 frank. o De stad Aalst had, in 1769, 7000 zielen in 1811, 11,521 inwoners, waarondor 33 fabrikanten, 125 winkeliers en 112 rente niers in 1855 was de bevolking geklom men tot 17,634 zielen in 1865, tot 19,856 in 1875. tot 21,472 er. in 1885. tot 22,446. Ten jare 1801 heliepen de stadsinkom- sten 11.587 frank en de vermoedelijke uitgaven voor 1802, 18,743 frank. In 1855 had men 163,137,45 c. inkomsten en 163,095 45 c. uitgaven vervolgons, in 1865 ontvangsten 317,596 frank en uitga ven 313.708,13 c. in 1875 ontvangsten 334.556 frank en uitgaven 334,473 frank. Er wei'd uitgegeven aan Godshuizen en Armwezen, in 1855, 21,779,36 in 1865, 33,564 frank in 1875, 43,800 frank. Het Openbaar Onderwijs en Schoone Kun sten kostte in 1855, 9,818 frank in 1865, 31,360,26 c. in 1875, 47,952,89 c. De stadsbeiaardier Balde winus Schepers had, in 1746, eene jaarwedde van 214 gul dens de politiecommissaris, ten jare 1801, 800 frank do kamerbode Compeer Jans- sens, id. 435 fr. 38 c. Sacré, de horlogie- opwinder, id. 108 frank de vier politie agenten,in 't zelfde jaar, te zamer. 97 frank en 95 centiemen per maand. In 't jaar 1802 trok de meier 2000 frank vergelding 's jaars in 1886 geniet de burgemeester eene jaarwedde van 2500 frank en de schepenen trekken alsdan te zamon 3,200 frank. Ond»r de Fransche Republiek trok de stadswerkman E. Bredenraedt 36 frank en 28 centiemen's jaars om, alle-decadis de fransche vlag op het Belfort uit te steken. J. Du Tiliieuxtrok alsdan 31 gul dons en 7 stuivers en 6 oorden om de hui zen t6 nummeren, een werk waaraan hij 18 dagen besteedde. Het St. Jozefscollege telde in 180120 externen en een leoraar in 1810, 7 lee raars in 1824, 400 leerlingen in 1855, 78 internen en 73 externen in 1865, 110 internen en 50 externen in 1875, 249 leerlingen, en, in 1885, 257. Teeken- school 1855. 160 leerlingen 1865, 217 1875,1351885, 137. Ten jare 1855 werden de Zondagscholen gevolgd door 1106 jongens en 1295 meiskens. Huwe lijken in 1855, 130in 1865, 145 in 1885, 169. Gemeentekiezers in 1855, 496 in 1865, 584 in 1875, 1438, en in 1885, 2055. Staatsmiddelbare School 1855, 176 leerlingen 1865, 217 1875, 330 1885. 319. Ten jaro 1875 hadden de Vrije Scholen 1589 leerlingen. In 1885 waren er 6 Vrije Scholen. Het meisjesweezenhuis had. in 1787, 21 wees jes te verzorgen in 1874, 60, en in 1910, 76. Het jongensweezenliuis begon, in 1820, met 18 weezen, getal dat, in 1873, tot 53 klom en den 15 Juli 1910, tot 61 aangroeide. ft Vervolgt). P; V. N. door Petrus Cosyjv. X. 12 Maart, Zondag. Nu moet ik eerst doen zooals de schooljongens die gelogen hebben en moeten vergiffenis vragen. He- wel, beste lezers en lieve lezeressen, ik heb u gisteren ook eene leugen wijs gemaakt, doch 't was onwetend. Niettemin vraag ik er u ver8chooning over en geloof mij, 't is uit ganscher hart en ik ben zelf blij dat ik mij vergist heb. Nu, ge weet nog wel hé die zoogezegde dominé welke vandaag de mis zou lezen, hewel verschiet niet het was niemand anders dan een Roomsch Katho liek Priester uit den Elzas, welke op weg is naar zyne missie in Afrika. Zulks echter is maar gisteren aan het licht gekomen toen de Eerw. Heer in de 1® 2e en 3® klas eene nota aanplakte dat 's anderendaags om 7 ure een Roomsch Katholieke Dienst zou geschieden in het damessalon. Ik verhaastte mij het nieuws aan den heer Diericx over te brengen welke het algauw mededeelde aan de andere vrienden. En of wij nu dezen morgend van die als ons door God zdven aangeboden gelegenheid gebruik maakten hoef ik u toch zeker niet te zeggen. De Belg, de eclite, hij wezo in 't vaderland of honderden uren daarvan verwijderd, ver loochent nooit het Geloof, den God zijner kinderwieg. Om 7 ure waren wij dan ook stipt ter plaatse. Er bevonden zich ook eenige En- gelsche heeren en dames, zoodat wij in het geheel rond do 20 personen uitmaakten, Middelerwijl maakte de Geestelijke het altaar gereed. Hij plaatste zijne valies op eene tafel, nam er den kelk en de andere henoodigdheden uit, spreidde witte met kanten afgeboorde linnen doeken over dit primitief altaar, ontstak twee kaarsen en begon zich, onder 't bidden zijnor voorbe reiding, te kleeden. De Mis begint. M. Goor en ik doen dienst als missendienaars en kwijten ons zoo goed mogelijk van onze taak. Nog nimmer heb ik een indrukwek kender Mis bygewoond, neen, daarbij kan het eene pontiflkale Hoogmis in onze kathe dralen niet halen. Bijzonderlijk het oogen- blik der consecratie was overweldigend aandoenlijk. Hier de Priester welke de geconsacreerde Hostie, het brood des eeuwi gen Levens tor aanbidding opheft, achter ons de kabbelende taterende golfjes der eindelooze zee en voor het altaar die kleine kuddo neêrgeknield, het hoofd ten gronde gebogen voor hun goddelyken Herder, en, hoo het kwam weet ik niet, maar eensklaps schoot mij het tooneel te binnen van het meer van Gonesareth toen Jesus den storm stilde en met Petrus riep ik uit, Ileere Je sus, red ons, Gij, of wij vergaan op de gol ven van de wereldzee. En hoe diep geloovig daar werd gebeden, hoe eerbiedig, heilig stil daar alles was, dit moet men zelf gezien hebben om daar te kunnen over oordeelen. Nimmer zal de indruk, door die stille Mis in ons verwekt, verdoofd worden, zulks iets vergoot men nooit. Plechtig rolt het van de lippen des Pries ters Domino nun sum dignus ik grijp de bel en drijmaal galmt de zilveren toon der bel over de wijde kalme watervlakte en nog dieper buigen de hoofden, nog ge- looviger en vertrouwvoller klinkt ons gebed tot den Vader die ginds verre, boven het starrengcpinkel, zijn eeuwigen troon heeft opgeslagen. Stilaan eindigt de geheimnis- volle plechtigheid en 't hart met een zalig onuitsprekelijk gevoel bevangen verlaten wij de plaats. Op het dek drukken wij nadien de hand van denGeestelyke on danken hem over het ons verschafte geluk. Insgelijks moet ik hier een woordje van dank neerschrijven aan 't adres van onzen beminnelijkon scheepsbevelhebber die zoo welwillend het damensalon ter onzer be schikking stelde. Om 9 ure was het in het heerensalon godsdienstoefening voor de protestanten. Bij afwezigheid van een dominé op een schip, is het de kapitein welke als geeste lijke optreedt en de plechtigheden verricht. Zoo geschiedde het hier ook heeft men mij gezegd, want ik ben niet gaan zien. De vóór- en namiddag waren als ge woonte, ééne zaak uitgezonderd. Van 1 tot 9 ure was 't zoo schrikkelijk warm dat hot dek vol slapers lag en de lichte -vitte kleederen aan 't lijf plakten als bij een zwemmer, 't Is anders een schoon schouw spel, hot dek vervuld van heeren gansch in wit- habiet, met witte schoenen en witte klak, de gargons insgelyks in 'twit als vlinders lladderondo rond onze tafels de dames.... 'k zeg er niets van, van die witte papegaaien ziet men in den zomer in België genoeg. 's Avonds was het wederom groot con cert. Wordt voortgezet. Onze groene volUsfop- pei'8 hebben hunne onverhoopte zege praal nog al luidruchtig gevierd... Wie de benden heeft gezien die onze straten door liepen en uit welk gedeelte onzer bevol king zij waren samengesteld wie er de leiders van waren met de liooge buis op 't hoofd, kan er over oordeelen. Wij willen daarom in geene bijzonderheden treden en aldus vermijden het hartzeer to vergroo- ten bij personen welke reeds genoeg heb- r«nn De liberalen kunnen zich maar r niet geschikken in hun lot. Buizen dragen is huiten de mode ook. Over vier jaren beloofden de kopstukken 40 tonnen bier, eene school op iedere wijk, de grond was toen alreeds gekocht en nu nog niet betaald en vele andere onuitvoerbaarheden. Daarmede veroverden ze toen toch 4 zetels. Doch hoe dwaas voor hen. Beloven en niet geven doet de zotten in vreugde leven, en hier zyn de menschen wijs en zetten daarom de zotten uit 't gemeentehuis. Nau welijks is de kiezing ter hunner schande afgeloopen of zie de wraak komt. De eene moet uit hun huis, de andere moet bij de dompers om een paard of anderen onder stand, een derde moet zijn huishuur mer kelijk zien vermeerderen en 't schoonste van alwie voor de dompers stemde krijgt bij de liberale brouwers Broos of Cambri- nus geen gist meer. Zouden ze van nu af hunnen gist sparen om hunne bakte binnen 4 jaar beter te doen gelukken Wat de kopstukken zeer in 't hoofd zit zyn de kolosale buizen, soupees, muziekstukken, straatvooiskens, welke zij gereed hadden om de klerikale uitvaart te vieren, en die, als bittere teleurstelling, nog niet konden dienen. Vier en veertig jaren geleden stelden de Erpenaren een einde aai de liberale heer schappij en nu hebben ze getoond dat zij willen blijven onder een Katholiek Bestuur. De Katholieke Meerderheid in den raad komt van 1 op 3 stemmen zeven Katholie ken tegen twee liberalen. Lekkere mannen. u In li den socialistisclien groep hebben allen, te beginnen van de minderen tot de groote kalmte geleerden, allen hebben uitgeroepenJa, de Belgische demohra- o tie is solidair met de Kommune van Parijs, Furnémont, 31 Maart 1896. Wi,j zijn erfgenamen der Kommune, zij heeft ons gelast haar te wreken. Le Peuple, 18 Maart 1895. De Kommunards wilden WAT WIJ WILLEN. Leve de Kommune Anseele, Vooruit, 24 Mei 1893. Stemt voor de partijgangers der kom munards, Burgers en Neringdoenden. Als Parijs in brand stoud in Maart- April-Mei 1871 dan ging de handel er voorzeker opperbest Stemt voor kommunards aai* jtA ju de liberale volks- werken die aan onze katholieke werken kunnen vergeleken wordeQ 't Is aan de vruchten dat men den boom kent. Welnu de LIBERALEN doen NIETS voor 't volk en KUNNEN NIETS voor 't volk z'en hebben die ware liefde tot evennaaste niet die aan de katholieken lijd, geld, en vermaken doet opofteren ten voordeele van 't volk... Als ze iets geven vragen zij zich af gelijk de joden hoeveel ga ik eruit trekken want hun nen portemonnaie en hunnen coffrefort is huunen afgod Wee hem die er zou komen op slaan ten voordeele van 't een of 't ander goed werk... Nu, 'l is daarom ook dat in de kiezing van zondag 11. de liberale kandidaten meer dan duizend stemmen min bekwa men dan vroeger tijde. Gelijk altijd hoeft het schuim zich bij die benden aangesloten dit schuim is samengesteld uit nietdeugdende 'straatlei- ren, leden van den luienhoek, meest groene kiezers, oudveroordeelden enz., die hun grootste vermaak scheppen in afbrekerij, in verwoesting. En zoo is het weer eens gebeurd Maandag nacht na de groene betoogir.g, hebben eenige groene feestvier ders, in de Leopoldstraat. een waterpomp der stad stuk geslagen, of liever, bijna afgetrokken. Onze Policie schijnt op 't spoor der daders te zijn. Rupsenwering. De eigenaars, pachters, huurders, vrucht gebruikers, en andore bezitters, die hunne eigene erven of die van anderen bebouwen, zijn gehouden van 1 Novem ber tot 15 Februari, eene eerste rupsen wering te verrichten of te doen verrich ten op de boomen, boompjes, hagen of heesters dio zich op gezegde erven be vinden, en dadelijk de beurzen of netten, die do nesten der rupsen uitmaken te doen verbranden. De ondernemers van het onderhoud der plantingen der wegen en der bevaar bare waterloopen zijn tot dezelfde ver plichtingen gehouden. Bij gebreke, door de belanghebbende, zich te gedragen, biDnen het hierboven bepaald tijdbestek, naar de schikkingen van het vorig artikel, zal er van ambts wege overgaan worden tot de rupsen wering ten koste der overtreders, op de bevelen van den Burgemeester, en dit ongerainderd de straffen waarmede be dreigd wordt bij artikel 7 van het ko ninklijk besluit van 20° Januari 1887. (Boet van 5 tot 15 frank. Als er verzach tende omstandigheden bestaan, zal de boet kunnen verminderd worden, zonder dat zij in geen geval beneden één frank mag zijn.) De kosten dezer verrichtingen zeilen desgevallend ingevorderd worden door het plaatselijk Bestuur, als in zake van belastingen. Gezonde melk. De lan delijke dienst heeft onlangs verschillen de berichten uitgegeven die allernut tigst zijn. N. 25 van de tweede reeks heeft voor doel de melkverkoopers te onderrichten over de te nemen voorzorgen om zuivere en gezonde melk aan de verbruikers te leveren, Ditbericht zal aan do leer lingen der hoogste klas in de lagere scholen opden buiten uitgedeeld worden, nadat de onderwijzers het zullen uitge legd hebben. Zoo de onderwijzers het nuttig oordeelen een grooter getal vlug schriften te verspreiden, zullen zij hunne leerlingen aanzetten, zelf naar den Staatslandbouwkundige hunner om schrijving te schrijven, om dit stuk te bekomen. Op die wijze zal men de toekomstige landbouwers gewend maken met die openbare beambten in betrek king te komen Ziehier hunne verblijfplaatsen, voor wat de Vlaamsche provinciën aangaat Provincie Antwerpen, Van Eist, te Rethy Van de Velde, te Lier. BrabantGeschê, te BrusselWar- nants te Leuven Giele, te Thienen. Oost Vlaanderen: De Galuwe, te Gent; Peiffer, te Dendermondo Weynants, te AalstKempeneers, te Audenaarae. West Vlaanderen Van Godtshoven, te Brugge Van de Wouwer, te Yperen; De Keyser, te Kortrijk. Limburg: Hendrix, te Hasselt; Dewa, te Tongeron. Een ander allerbelangrijkst vlugschift n. 26, geeft inlichtingen aan den melk- verbruiker over den nadeeligen invloed van zekere melk. De twee berichten worden ook uitgedeeld door de gezondheidscommis sie, door hen die belast zijn met het on derzoek der eetwaren en door de consu lenten der melkerijvereenigingeu MM. Reyuaert, Boerenbond, te Leuven de eerw. h. Berger, teEnghien M. Hallet, te Aarlen M. Gornelissen, te Grooten BrogelM. Joris, Paradijsstraat, 44, te Luik. Hot juiste woord. 't is de heer Braun, Burgemeester van Gent, die het gesproken heeft Dinsdag avond tot de studenten Met den steun der socialisten, zeg- de hy, moeten we niets vreezen, en mogen we op nieuwe overwinningen rekenen.» Met den steun der der socialisten, ja, maar zonder dien steun, M. Braun 1 Zonder dien steun kunnen de liberalen niets meer du heer Braun hekent het, zonder het uitdrukkelijk te zeggen. Samen met do socialisten kunnen de liberalen nog overwinnen in do groote steden zonder de roode zijn de liberalen niets meer, zij hebben uitgazongen. M. Van de Vyvere, Minister van Openbare Werken en Landbouw, komt aan onze Katholieke Volksvertegenwoordi gers en Senators te laten weten dat gevolg gevende aan hunne herhaalde verzoeken, hij het lastenkohier komt goed te keuren der werken van herkasseiding van den Gent scliensteenweg. 1° Van Ac 1st naar Oordegem. 2° Van Oordegem naai' Quatrecht. Het bestek der afdeolingAelst-Oordegem beloopt tot 457,531.06 Het bestek der afdeeling Oordegcm- Quatrechttot 362,281.41 fr. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek i\. Ileyvaert, Werf, 3. AALST. AALST. Exaam. Wij vernemen dat Mr Robrecht Van de Maele, onzer stad zijn exaam van Landmeter met allergrootste onderscheiding voor den jury van Antwer pen komt af te leggen. Hartelijke gelukwensel.en. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° O. Meuvverlterken. De plechtige 'inhuldiging van den heer C. L. Callebaut, als Burgemeester, zal, naar mon ons verzekert,, plaats hebben op Zondag 29 October aanstaande des namiddags. - Voor uw winterkleederen, best bij VAN DEN BERGH-J0URET, Korte Zoutstraat, Aalst. HAELTERT. Zondag morgend kwam de genaamde Eduard De Smet, wonende te Nieuwerkerken en werkzaam in de steenbakkerij, te Brussel, alhier ter statie aan, om aan de kiezing deel te nemen. Toen hij des avonds in onze statie Haeltert-Eede, met trein van 8 uren naar Brussel wilde terug keeren, werd hij door den trein omgeworpen. Hij werd bewuste loos opgenomen verscheidene ribben waren ingedrukt. Men voerde hem in be- denkelijken toestand naar zijne woning. Dinsdag morgend is het ongelukkig slachtoffer overleden zonder tot het bewust zijn terug te keeren, eene weduwe en 5 kinderen achterlatende. schoon is een zacht en rein gezicht, een blozenö, jeugöig, frisch uiterlijk, een blanke zachte huiö, en een verblindend schoort teint. Dit alles bewerkt öe echte DADA'ZEEP van Bergmanti Ik Co.p BrusscJ d 75 Cts per stuk. hij Taeymans-Druck, Aalst. Hen dank' ons van overal van de Pil van Dr Raphael te hebben be kend gemaakt,die,naar 't schijnt, de redder is van al de personen die aan uitputting, aan bloedloosheid, hartkloppingen, zenuw kwalen of neurasthenie lijden. Duizenden gebruiken Wonder- balsem Pasteur uitwendig niet een heeft zich beklaagd. 1 fr. AalstBonner, De Valkeneer en in alle apotli. Te Ans gebeurde een zeer zonderling ongeval. Op een grooten wagen werd een stoomketel van 35,000 kilos vervoord, getrokken door 22 paarden. In de rue Walthère Jamar raakte de keiel den tram draad en er spatten vonken uit, die terecht kwamen op de twee desselpaarden. Deze vielen neergebliksemd ten gronde. Hot ccno was op den slag dood, het andere was zeer erg gekwetst. Eczema, Jeukingen, Speen. Degenen, die door dauwworm,eczema,enz., aangetast zijn, zullen vernemen dat er een krachtig geneesmiddel voor bestaat. Den 1 November 1904, zegde ons Mm0 Hiersouw, 6 ruo de la Glacerie, te Cour celles-Motte Ik had eczema aan de handen dat mij vreeselyke jeukigen veroorzaakte. Niet alleen leed ik er door maar ik kon noch wassehen, noch mijne huiselijke be- zi jheden verrichten. Ik had ahes beproefd, maar zonder uitslag. Van af de eerste toe passingen, der Foster's Zalf verLocht in de Apotheek De Valkeneer te Aalst, hielden de jeukingen op, dan verdween de kwaal stillekens aan en veertien dagen later zag men or niets meer van. Den 25 September 1909 voegde Mme Hiersoux er bij Het eczema, waarvan de Foster's Zalf mij zoo spoedig genas, is nooit in 't minst weergekeerd. De Foster's Zalf gelukt daar waar al de andere geneesmiddelen niets vermochten, stilt en doet 't speen en alle huidziekten zooals eczema, dauwworm, puistjes, windpokken, winter aan handen en voeten, kloven, enz,, verdwijnen. In alle apotheken in 't algemeen,3,50fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Oh. Delacre, 64 Coudenbergstraat,Brussel. (12) Maandag middag was de 60 jarige weduwe Fays, wonende Zomerstraat, 216 te Elsene, bezig het middagmaal gereed te maken, toen do ongelukkige eensklaps eene draaiing kreeg en op de stoof viel. Haro klecderen vatten vuur en na enkele stonden was zij door vlammen omringd. Haar 16 jarig dochtertje, die juist binnen kwam, riep om hulp, waarop de mede huurders toesnelden, die de vrouw in een deken wikkelden en de vlammen uitdoof den. Verscheidene geneesheeren ontboden, stelden vast dat het slachtoffer ergo brand wonden bekomen had en er geene hoop bestaat haar ta redden.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2