1 I m"T "I Donderdag 26 October 1911 5 centiemen per nummer 6öse Jaar 4409 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. II OVEIl GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Stad van Aalst Ge meentekiezingen BALLOTEERING Katholieken, stemt onder N° 1. KIEZINGEN Gemeentekiezingen Casino. InternationaleTenloonstelligg Wereldtentoonstelling vóór 2000 jaar. OPGELET onder N' 1 EEX EX AXDEIl. DE DENDËRBÖD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont« vi ngen zij a ton laste van don schuldenaar. Mon Schrijft in bij G. Van de Putto-Gooien». Korte Zoutstraat,' Nr 31 en in allo Postkantoren dos Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij 'accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren otaï rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich to wenden ton ba-realo' vac CHIQUE HUUM. A( 1st, 25 Oclober ID 11. op Zondag 29 Oct. 1911. STAD VAN AALST UITSLAGEN DER van 22 October 1911. Nlijverlieidshooldeu. Getal geldige stemmen 377 Volstrekte meerderheid 189 Katholieke Kandidaten Lijststemmen volledige en onvol ledige 227 Gepanacheerde stembrieven 12 MM. De Valckeneer 235 Van den Bergh 239 Liberale Kandidaten. Lijststemmen volledige en onvol ledige 104 Gepanacheerde stembrieven 12 MM. Van der Schueren 116 Van Steenwinkel 115 De Katholieke Kaudidalen bekwamen de volstrekte meerderheid en er kan dus geen spraak zijn v£fn toepassing der evenredige vertegenwoordiging. De liberale kandidaten bereikten het quorum niet der lijststemmen, 't zij 110 83/100. Gekozen de twee Katho lieke Kandidaten. In 1903 werden een katholiek en een liberaal gekozen. 75e Vervolg. Zijne eer Nooit nog had er een enkele smet op zijn naam gekleefd nooit voor heden. Een oogenblik maakte een go voel van toorn en verontwaardiging jegens zijne vrouw zich van hem meester, dat echter weer weg stierf. In hoeverre droeg hij eigenlijk zelf schuld aan het gebeurde. Indien bij meer op haar had gelet, meer aan haar had gedacht, zou dit nooit gebeurd zijn. Hij was zelfzuchtig, wreed wellicht geweest en eigenlijk waren vrouwen ten opzichte van het spel altijd zwak en dwaas. Doch hoe was Agnes tot dit alles geko men Hy kon het niet begrijpen. Het spel had nooit aantrekkingskracht voor haar bezeten. Zij had er nooit naar verlangd, en hij wist zelfs niet dat ze speelde tot op heden. En hy begreep nu, wat het was wat ze hem dien morgen h id trachten te ver tellen. Zij had toen op het punt gestaan van alles te bekennenzijn arme Agnes 1 Hij bereikte Lord Crowley's huis en stond tegen den grijzen voorgevel op te kyken. Wat kon oene vrouw doen, die zich in de macht van zulk een man bevond? vroeg hy zichzelf af. Ze zou als een lam in de klauwen van een wolf zijn. En Crow- W'erklieden en Ambacht era. Stembrieven in de bussen bevonden 1613 Witteen ODgeldige stembrieven 39 Geldige stembrieven 1574 Volstrekte meerderheid 788 Gepanacheerde stembrieven 24 Liberale Kandidaten Lijststemmen volledige en onvolle dige 302. Matthieu 296 Van Campenhout 302 Socialistische Kandidaten Lijststemmen volledige en onvolle dige 189. Guns 194 Schutyzer 185 Katholieke Kandidaten Lijststemmen volledige en onvolle dige' 683. De Gendt 669 Vernaeve 677 Groene Kandidaten Lijststemmen volledige en onvolle dige' 376. Blanckaert 380 Hanssens 379 Lijststemmen 1530 waarvan 1/3 510. Geen der partijen heeft de volstrekte meerderheid bereikt en de evenredige vertegenwoordiging komt dan in toe passing de zetels moeten dus verdeeld worden tusschen de partijen die het quorum bereiken en volgens het getal stemmen. De Katholieke Kandidaten alleen ko men tot het quorum en, in dit geval, ver krijgt de kandidaat van een der andere partijen die het grootste getal stemmen bekomt recht in de verdeeliDg der zetels. Gekozen dus, een Katholieke Kandidaat M. Vernaeve en een Groenen Kandidaat M. Blanckaert, een ware jubedominé. Do uitslag dezer kiezing bewijst op ontegensprekelijke wijze dat de Aalster- sche werkersstand aan onze Katholieke Partij wil getrouw blijven. Wie weêr eens verslagen uit den strijd komt dit zijn de liberalen. een groot gedeelte hunner vroegere volge lingen hebben hun laten varen ea zijn naar de groene volksfopperij overge- loopen. De liberalen zijn dus tweemaal door het Aalsterscho volk veroordeeld ge worden. De roode socialisten met al hun lawijt en getier bekomen nog geen 200 stem men 't is nog een magerder beestje als op 15 October 11. Wel bekome het hun ley had ongetwijfeld alle kracht inge spannen voor zijne wraak. Wat moest er nu gedaan worden Hij liep met gebogen hoofd verder en trachtte na te denken. Hij keerde weer terug en, hij mocht er over peinzen zoo lang hij zelf maar wilde, er scheen geen enkele uitweg te bestaan, dan door Crowley met Marga- retha te laten trouwen. En toch, waarom wilde hij haar trouwen Ongetwyfeld om haar vader te laten lijden. Lord Nethercombe's hart dreigde stil te staan, toen hij inzag, dat dit alles onder Lord Crowley's plan begrepen was. Diens wreed gelaat scheen uit het stoffige plaveisel naar hem te staren, en hij begreep nu, zooals hij nog nooit van te voren begrepen had, hoe wreed Lord Crowley kon zijn. Doch wat moest hij doen Hij zou Mar- garetha nog liever dood, dan met hem ge trouwd zien. Maar hoe zou hij dit kunnen verhinderen en hoe kon hij zijn naam voor deze eeuwigdurende schande redden Sluw heid zou met sluwheid beantwoord worden doch hoe Hij was weer het huis gepasseerd en stond op het punt zich om te wenden, toen eene stem achter hem, hem deed opschrik ken. Eene vrouw sprak vlug maar niet hare stem, doch wel die van dengene, die haar antwoord gaf, deed hem ontstellen. Het was Lord Crowley Ge kunt doen wat ge wilt, zei hij bewijzen kunt ge toch niet. Bijgevoegde Do Kiezingen van Zondag 11. waren in vele plaatselijkheden van minder belang omdat zij geene veranderingen aan de meerderheid in de gemeenteraden konden brengen. De liberalen hadden voorspeld dat ze nieuwe zegepralen zouden behalen, dat ze de Katholieken nog eens gingen ver pletteren. Maar ze zijn op 22 October niet beter gevaren dan op den 15, acht dagen te voren zij hebben slechte profeten ge weest. HET NEERHOF GENT. van 25-26-27 November 1911. Het reglement-programma dezer be langrijke tentoonstelling komt te ver schijnen. Het behelst niet min dan 45 Eere-bekers waaronder een Chaleng-be- ker, eener waarde van 3000 fr., 95 kunstvoorwerpen en medailjen en meer dan 400 Eere-prijzen. Klassen zijn geopend aan alle rassen Hoenders. Duiven, Kalkoenen, Fazan ten, Watervogels, Konijnen en Kana rievogels. Het kweek matérieelde vogel teelt tijdschriften artsenijkundige produk- ten de artikkelen voor inpakking wetenschappelijke verzamelingen enz. enz., in een woord, al wat de vogelteelt aangaat vind er zijne plaats, zoodat niet alleenlijk al dokweekers en liefhebbers aan deze grootsche betooging zullen kunnen deelnemen, maar ook de ver vaardigers van vogelteeltvoorwerpen, handelaars en liefhebbers van verschei dene vakken. Voor alle inlichtingen en het zenden van het. reglemènt-programma, wende men zich tot den algemeene schrijver, den heer Ach. Heyndrickx te Gentbrug- ge. Sluiting der inschrijvingen 5 No vember. In dezen tijd van wereldtentoonstellin gen zal waarschijnlijk het feit belang stelling wekken, dat reeds voor 2000 jaren de opening van een groote wereld tentoonstelling in Egypte plaats heeft gevonden. De juiste datum is het jaar 180 voor Christus en de aanrichter en beschermheer was koning Ptolemeus VI Philometor. Deze heeft de tentoonstel ling ook zelf geopend, naar de Alexan- drijnsche taalkundige Athenaos vertelt, die een nauwkeurige beschrijving geeft van de tentoonstelling. - Niet Ik zeg u, dat ik het wel kan. Ik kan alles bewijzen.Ik bezit al Charlotte's brieven, en in een daarvan gaaft gij u leelijk bloot. Ik zeg u, dat het meer dan genoeg is om te bewijzen. Bah. Het zou niets kunnen bewijzen. Ik ben niet zot om de dingen zwart op wit te zetten. Toen wel, weerklonk de vrouwen stem opnieuw. Toen wel. Misschien waart ge wel dronken, toen gij het schreeft. Dat is zeer waarschijnlijk. Ik geloif dat ge dronken waart, toen ge Charlotte trouwdet en misschien waart ge ook wel dronken toen ge... Sst Zult ge dan doen, wat ik wil Ik verzeker u, dat ik spreken zal, als ge weigert, Ik zal alles vertellen, wat ik weet alles. Heer Ik geloof, dat ik u met vreugde zou hooren veroordeelen. Gij hebt er in uwen tijd zoovelen naar de maan ge holpen en als ge mij en Martin niet van nut kondet zijn, zou ik u zoo gauw mogelijk aan de galg brengen. Wilt go uw mond nu wel eens hou den Lord Crowley's stem,schor en bevend, ontstelde Lord Nethercombe. Hij liep voor hem uit en luisterde begeorig. Hunne stemmen waron duidelijk verneembaar, en ongetwijfeld herkende Lord Crowley hem niet. Wellicht was hij te veel verdiept in hetgeen do vrouw zeide, of wellicht maak ten Lord Nethercombe's gebogen gestalte en onregelmatige gang hem vandaag on- Met den koning woonden de heele hofstoet en eene groote schare uitgenoo- digden de plechtigheid bij, welke door een schitterend banket gesloten werd. De tentoonstelling leverde een beeld op van den rijkdom van al de aan Pharao onderworpen landen en van het buiten land o. a. waren tentoongesteld 130 uitgelezen Aethionische rammen en 300, die van Arabie afkomstig waren, verder 25 sneeuwwitte stieren, die de verst verwijderde provinciën van Hindostan gezondeu hadden en die meer dan 15 maanden op reis waren geweest. De wijnbouw was vertegenwoordigd door een groot alegorisch getimmerde het droeg een reusachtige wynpers en 60 slaven voerden een echt wijnbouwers- feest uitde wijn stroomde dien ope ningsdag voortdurend. Bijzondere zorg was bestoed aan do afdeeling, die den vooruitgang van do tuinbouwkunst aantoonen moest; een veld vette, zwarte aarde, dat zich uitstrekte, was bezaaid met do zeldzaamste bloemen, de meest verschillende rozen-, lotus- en laurier soorten. Een groote zaal was aan de schoone kunsten gewijd. Men kon daar de be- roemste schilderstukken der Sicionische kunstenaarsvereeniging bowonderen. Aan de afdeeling voor kunst sloten zich de zalen aan voor litteratuur en we tenschap hier had men een reusachtige menigte Chaldeesche en Assyrische inscripties bijeengebracht en in groepen opgesteld. De gouden drievoet uit Delphi moot het kostbaarste stuk der goheele ten toonstelling geweest zijn. Stemt, Medeburgers, Niemand mag tehuis blijven de Kie zing van Zondag aanst. 29 October, is verplichtend zoo wel als de Kiezingen op 15 October en wie niet gaat stemmen wordt door do wet geboet. kenbaar. Hoe dit ook geweest moge zijn, achter hem zette het tweetal nog altijd hun gesprek voort, de vrouw met heldere luide 8tem,Lord Crowley zacht on gedempt en aarzelond. Hét zal het beste wezen,zei de vrouw, als ge doet wat ik wil, en dat zult ge wel moeten ook. Eindelijk heeft mijn lot eene gunstige wending genomen. Als Martin terug komt, zal hij zich in weelde kunnen baden. Ik donk, dat we eene verdieping zullen huren ergens in Kensington. Gij kunt eerstdaags vast weieens voor ons uitkijken. En geen armoedig huisje. Het moet eene mooie woning in een deftige straat zijn vergeet dat niet. Ik denk wel, dat Martin en ik zelf vorder zullen kunnen zien, als we maar eenmaal vasten voet onder het rijke volk hebben. Oh, heer, ja, eindelijk is het lekkere leventje begonnen. Wat een goed ding, dat ik Charlotte's papieren nakeek. Ze hebben jaren lang in haar ouden lessenaar gelegen van dat ze stierf af en ik heb er nooit aan gedacht, ze te doorzoeken. En nuhebben zo goede diensten bewezen. Hare stem zweeg en er volgde geen antwoord. Lord Crowley liep zwijgend verder. Hij verhaastte zijn tred en passeerde Lord Nethercombe, zonder naar hem te kyken. De vrouw volgde hem snel. Ge hoeft u niet zoo te haasten, riep ze met verheffing van stem uit. Ge kunt toch niet van mij afkomen, dus hoeft ge het ook niet te probeeron. Niet spuwen. In tram- en treinrijtuigen is het verboden te spuwen doch dat verbod wordt hier in België niet afdoende bekrachtigd. 't Is hetzelfde met het verbod te ro<? ken in sommige rijtuigen. Tusschei haakjes gezegd indien het rooken ver boden ware, er zou veel minder gespuwd worden. In vreemde landen is men strenger In Oostenrijk is de boet voor het ten gronde spuwen in de treinen van 2 tot 200 kronen eene kroon is iets meer dan eenen frank en eeno gevang zitting van 6 uren tot 14 dagen. In de electrieke, onderaardsche spoor wegen van Londen beloopt de boet tot 14 shellings 17.50 fr. te New-York is de straf van 500 dollars of een jaar gevang, voor het spuweu den op plan ken vloer der tramrijtuigen. De reden dezer strengheid is dat het spuwsel, veeltijds microben van do te ring en soms ook van andere ziekten bevat. Het spuwsel droogt op de mi croben worden opgenomen in het stof en kunnen andere menschen besmetten. Duurte van grond ©n hui zen le Brussel. De afbraak van honderden eigendommen, de ver dwijning van strtaen te midden van Brussel, de steeds talrijkere oprichting van banken, dit alles maakt dat de huis huren en gondprijzen te Brussel klim men in waarlijk gekke evenredigheid. In eene der straten nabij de Galeries is een klein huis, dat vroeger 9,000 fr. van huur deed, tot 15,000 fr. geklom men, en eene oudebarak, die nauwelijks meer aaneen hangt, iü dezelfde straat, is van 7000 tot 30,000 fr. gestegen. De eigenaar heeft een koopaanbod van 800,000 fr. van de haDd gewezen. De Duitsche Bank heeft voor den Alcazar 1,200,000 fr. betaald, en in de zelfde Arembergstraat betaalde M. Wol- fers den grond voor zijn nieuw huis 1 millioen. In de Koningstraat vraagt men 20,000 fr. voor huur van twee verdiepen in een vervallen hotel en vele eigenaars willen hunne boven appartementen niet anders verhuren dan voor bureelen. En dit is niet meer alleen hel geval in de handels- en zakenwijken in de Wetenschaplaan huurden prins en prin ses Albert een hotel, gansch gemeube- leerd voor 50,000 fr. Thans is 't in den zelfden staat aan den nieuwen gezant der Vereenigde-Staten verhuurd voor 80,000 fr. 's jaars. Lord Crowley keerde zich plotseling om, en toen hij dit deed,zag Lord Nethercombe zyn gekat. Het was spookachtig bleek, verwrongen, en nauwelijks herkenbaar. Hij scheen dit uur twintig jaar ouder ge worden to zijn. Hy bleef staan en keek de vrouw aan, zonder zijn blik links of rechts te wenden. Lord Nethercombe hield zijne schreden in. Hy slenterde langzaam langs het tweetal heen, en geen van beiden zagen ze hem. Wel riep Lord Crowley bijna bin nensmonds uit. Wel, ik zal er voor zorgen. Maar nu niet. Ik kan u niet langer naast mij dulden. Zeg me, waar ik u kan vinden, en wanneer. Hoe eerder hoe beter, zei do vrouw, kom van avond. Ik bewoon een klein huisje in Notting Hill, ik heb geprobeerd kamers te huren, maar dat haalde niets uit, dus woon ik er alleen met eene meid, die buiten de deur slaapt. Kom van avond na negen uren, dan is zo naar huis, en kunnen wij praten. Lord Nethercombe passeerde hen lang zaam, en zag Lord Crowley do hand uit stoken. Uw adres, zei hy. De vrouw noemde het hem op denzelfdcn luiden toon, maar toch verstond Lord Nethercombe het niet, Lord Crowloy krabbelle het op zijne manchet, welke hy daarna weer onder zijn mouw schoof. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1