i 1 Di iiuiN m Zondag 39 October 19H 5 centiemen per nummer 65sie Jaar 4410 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Stad van Aalst Gemeentekiezingen BALLOTEERING Katholieken, stemt onder l\To 1. KIEZI-KTGEN Gemeentekiezingen Opzienwekkeqde bekeeriijg, OPGELET onder IVr 1 DE MUILPLAAG. De buitenpolicie. Wettelijke besluileu. NDERBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dr|| maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat.^N* 31 en in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij 'accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren otai rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag j vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van lit blad. CU1QUB SUUM. Aelsl, 28 Oclober 1911. op Zondag 29 Oct. 1911. MEERT STAD VAN AALST UITSLAGEN DER van 22 October 1911. ÜVijverlieidsliooldet). Getal geldige stemmen 377 Volstrek to meerderheid 189 Katholieke Kandidaten Lijststemmen volledige en onvol ledige 227 Gepanacheerde stombrieven 12 MM. De Valckeneer 235 Van den Bergh 239 Liberale Kandidaten. Lijststemmen volledige en onvol ledige 104 Gepanacheerde stembrieven 12 MM. Van der Scliueren 116 Van Steen winkel 115 De Katholieke Kandidaten bekwamen de volstrekte meerderheid en er kan dus geen spraak zijn van toepassing der evenredige vertegenwoordiging. De liberale kandidaten bereikten het quorum niet der lijststemmen, 't zij 110 33/100. Gekozen de twee Katho lieke Kandidaten. In 1903 werden een katholiek en een liberaal gekozen. Werklieden en Ambachters. Stembrieven in de bussen bevonden 1613 Witte en ongeldige stembrieven 39 Geldige stembrieven 1574 Volstrekte meerderheid 788 Gepanacheerde stembrieven 24 25e Vervolg. Ook hij werd gedood en de wreedc Twala telde Honderd-drie. Opnieuw begon Gagool haren heksen dans, ditmaal steeds ons groepje dichter naderend. Ik mag gehangen worden als zij niet van plan is een van ons aan te wijzen, fluisterde Good ernstig. Gekheid, antwoordde sir Henry. Wat mij zelf betreft, toen ik dat afschu welijk, vreeselijk mensch steeds dichterbij zag komen, zag ik eens om naar de reeks dooden, die in 't rond lagen, en huiverde. De moed zonk mij in de schoenen. Steeds kleiner werden de kringen, die Gagool om ons vieren beschreef. Zij stiet onmenschelijke kreter. uit en hare oogcn blonken van een onheilspellend vuur. Steeds nader kwam zij en met angst werden door al die duizenden hare bewe gingen gevolgd. Ten laatste stond zij stil en zag rond. Wie zal 't wezen? boorde ik sir Henry bij zichzelf mompelen. In een ogenblik was allen twijfel op gegeven, want de oude heks, snelde plot- Liberale Kandidaten Lijststemmen volledige en onvolle dige 302. Matthieu 296 Van Campenhout 302 Socialistische Kandidaten Lijststemmen volledige en onvolle dige 189. Guns 194 Schutyzer 185 Katholieke Kandidaten Lijststemmen volledige en onvolle dige 683. De Gendt 669 Vernaeve 677 Groene Kandidaten Lijststemmen volledige en onvolle dige 376. Blanckaert 380 Hanssens 379 Lijststemmen 1530 waarvan 1/3 510. Geen der partijen heeft de volstrekte meerderheid bereikt en de evenredige vertegenwoordiging komt dan in toe passing de zetels moeten dus verdeeld worden tussclien de partijen die het quorum bereiken en volgens liet getal stemmen. De Katholieke Kandidaten alleen ko men tot het quorum en, in dit geval, ver krijgt de kandidaat van een der andere partijen die het grootste getal stemmen bekomt recht in de verdeeling der zetels. Gekozen dus, een Katholieke Kandidaat M. Vernaeve on een Groenen Kandidaat M. Blanckaert. De uitslag dezer kiezing bewijst op ontegensprekelijke wijze dat de Aalster- sche werkersstand aan onze Katholieke Partij wil getrouw blijven. Wie weêr eens verslagen uit den strijd komt dit zijn de liberalen. een groot gedeelte hunner vroegere volge lingen hebben hun laten varen en zijn naar de groene volksfopperij overge- loopen. De liberalen zijn dus tweemaal door het Aalstersche volk veroordeeld ge worden. De roode socialisten met al hun la wijt en getier bekomen nog geen 200 stem men 't is nog een magerder beestje als op 15 October 11. Wel bekome het hun Itijgevoegde De Kiezingen van Zondag 11. waren in vele plaatselijkheden van miuder belang omdat zij geene veranderingen aan de meerderheid in de gemeenteraden konden brengen. De liberalen hadden voorspeld dat ze nieuwe zegepralen zouden behalen, dat ze de Katholieken nog eens gingen ver pletteren. Maar ze zijn op 22 October niet beter gevaren dan op den 15, acht dagen te voren zij hebben slechte profeten ge weest. seling toe en raakte Umbopa, alias Ignosi, met hare tooverroede aan. Ik ruik hem uit allen, schreeuwde zij met haar krijschende piepstem.Doodt hem. Hij is vol boosheid. Doodt hem, dien vreemdeling, eer er bloed voor hem vloeit. Doodt hem, o koning. Er ontstond een oogenblik stilzwijgen, waarvan ik voordeel trok. Ik stond op en riep uit O, koning, deze man is de knecht van uw gasten. Hij is hun hond en slaaf, maar ook wie het bloed van onzen hond en slaaf vergiet, vergiet ons bloed. Gagool de moeder der geestenbe- zweersters, heeft hem uitverkoren. Hij moet sterven, was het antwoord. Neen, hij zal niet sterven, hernam ik, hij,die hem aanraakt,is «en man des doods. Grijpt hem beval Twala den beulen, die, rood van het bloed der lijken, terstond hun slachtoffer naderden. Maar toch aarzelden zij. En Ignosi drilde zijn speer, gereed zijn leven duur te verkoopen. Terug, honden, riep ik uit, als gij ten minste 't morgenlicht nog zien wilt. Raak slechts één haar van zijn hoofd en uw koning sterft. Ik legde mijn revolver op Twala aan. Sir Henry en Good grepen ook hun pistolen eerstgenoemde mikte op den voornaamsten beul, die Ignosi naderde, terwijl do kapitein de oude Gagool voor zyne rekening nam, Veel opzien verwekt in Zwitserland, het bericht dat do aanleider der zooge naamde oud-katholieken, de Priester Goffinal, van Bernex, eens een der hevigste bestrijders der katholieken, die door zijne welsprekendheid verscheidene personen tot afval bracht, op zijn sterf bed in deD schoot der Katholieke Kerk is teruggekeerd. Hij deed eenen katho lieken Priester bij zich roepen. Hij ontving den Priester met alle hertelijk- heid. Eerweerde, zei hij, de Goede Week is begonnen, de week der liefde. En nu mag ik zeker wel hopen dat ge voor eenen ouden vijand van uwe Kerk een liefdewerk zult willen doen, in name van Dengene die voor ons allen aan het kruis is gestorven. De jonge Geestelijke reikte de zieke de hand en zei Zeker, zeker, Eerweerde,wij waren wel legenstaan- ders; maar vijandenis teveel gezegd.» De oude Priester zei daarop Of vijand, of togenstander, ik verzoek u uwen Bisschop meê te deelen, dat ik moede ben, den 40 jarigen strijd tegen mijn door onrust en twijfel gemarteld geweten voort te zetten, dat ik geenen weêrstand meer kan bieden aan het heimwee van mijne jeugd. Ik dwaalde eerst in degoê meening doch ik zag weldra mijnen misslag in. Toen begonnen voor mij de pijnlijke jareu van innerlijken strijd. Ik poogde de innerlijke stem die mij terug riep tot de Kerk, van mijn doopsel en mijne priesterwijding, ik poogde die stem te onderdrukken. Maar de stem «zweeg niet. Zij werd luider en luider en ja, het zijn nu waarschuwende klokken van het geestelijke vader land, Eerweerde het is de taal van de moeder die bidt voor haar kind, dat op aarde dwaalt. Mijne moeder was eene arme stryk- ster en was vroeg weduwe. Zij heeft gebrek geleden, om haren zoon Priester te laten worden. Hare laatste bede tot mij was, toch nooit af te vallen. Ik heb niet naar haar geluisterd. Maar Een heeft hare bede verhoord, en Hij is sterker danmyu harde wil. Zoo wil ik mijnen laatsten Paschen vieren als een teruggekeerde naar het geestelijke vaderland van het aloude «Geloof. Vraag daarom in mijn naam aan uwen Bisschop, mij weêr in de Roomsch Katholieke Kerk op te nemen. Ik hen volkomen van de waarheid overtuigd, en ik betreur mijnen strijd en ik verklaar dat ik in de laatste 40 jaar tot mijn leven gedwaald heb. Ik heb reeds gisteren eene gelijke verklaring van den Oud-Roomschen Bisschop gericht, en ik hoop dat besluit, met de dood voor oogen door mij genomen, op hem en mijne strijdgenooten niet zonder indruk gebleven is dat ook zij zullen tot inkeer komen. Twala schrikte merkbaar toen hij den loop van mijn wapen op zijn borst gericht zag. Wel, vroeg ik, wat moet er geschie den, Twala. Daarop sprak hy Doe uw tooverpypen weg. Gij hebt u beroepen op de gastvrijheid. Daarom en niet uit vrees voor wat gij doen kunt, zal hij gespaard worden. Gaat in vrede. Het is goed, sprak ik zoo onverschil lig mogelijk. Wij zijn dit slachten al lang moode en willen gaan slapen.Is die toover- dans uit 't Is gedaan, antwoordde Twala. En daarna beval hy,op de lijken wijzend: Werpt die honden voor de hyenas en de roofvogels. Daarop hief hij zyn speer op. Onmiddelijk ving het défilé van de regi menten aan, die in volmaakte orde en groote stilte do onheilspellende plek ver lieten. Alleen een kleine schare bleef achter, om de vermoorde makkers weg te voeren. Wij stonden insgelijks op en den koning onzen groet brengend, dien hij ternauwer nood.verwaardigde te beantwoorden,gingen wij naar onze hutten. Wel, zegde sir Henry, nadat wij er rond de lamp zaten, die van een soort palmblad gemaakt was en waarin gezui verd nijlpaardenvet brandde, wel, ik gevoel my niet op mijn gemak na dat afschuwelyk slachten. Geroerd en vol vreugde vervulde de katholieke Geestelijke zijne opdracht. De Bisschop van Lausanne nam van deze verklaring met diepe ontroering kennis, en zond onmiddelijk zijnen Vicaris generaal, den Hoogeerweerden heer Garay, naar den stervenden. Garay, hoorde de biecht van Goffinal, nam hem weêr in de Katholieke Kerk op, gaf hem de H. Teerspijze, waarna hij spoedig overleed. Stemt, Medeburgers, Niemand mag tehuis blijven de Kie zing van Zondag aanst. 29 October, is verplichtend zoo wel als de Kiezingen op 15 October en wie niet gaat stemmen wordt door de wet geboet. Op uitnoodiging van den heer baron Vander Bruggen, Oud-minister van landbouw, heeft zich over eenige dagen eene afvaardi ging van de Landbouwgroep der Kamer en van de Middenmaatschappij van Landbouw naar Wielsbeke begeven om er een onderzoek in te stellen nopens de uitslagen bekomen door het middel tegen de muilplaag van den Italiaan- schen geneesheer Morandi van Cóme, middel dat terzelfdertyd deziektegeneest en voorkomt. De afvaardiging was samengesteld uit de heeren baron Herman della Faille, Senator; Van Gleemputte, de Ghellinck- d'Elseghem en Maenhaut, Volksverte genwoordigers landbouwkundigen, veeartsen en ambtenaars van het Mini sterie van Landbouw. Het geneesmiddel, bestaat in het toe dienen van oenen thee van wilden thym (Serpolet) het is ons chadelijk, goed koop en gemakkelijk om toedienen en erkend als zeer afdoend door gezag hebbende mannen. Talrijke brandpunten van muilplaag bestonden te Wielsbeke en in de streek tusschen Kortrijk, Waregem en Thiolt. Van de 136 leden van do melkery van Wielsbeke hebben er 133 het middel Als ik nog eenigen twijfel had ge koesterd om Umbopa te helpen tegen dat onmensch, dan ware die nu verdwenen, zegde Good. Ik kon haast niet stil blijven zitten onder die moorderij. Ik trachtte myne oogen te sluiten, maar zy gingen te rechter tijd open. Het verwonderd mij waar Infadoos zoo lang blijft. Umbopa,mijn vriend, ge moogt ons wel dankbaar zijn, er was haast een leelijk luchtgat in uwe huid gekomen. Ik l>en u dankbaar, Bougwan, was Umbopa's antwoord, nadat ik hom Good's woorden vertaald had. Wat Infadoos betreft, liy zal straks wel hier zyn. Wij moeten wachten. Wij staken dus onze pijpen op en wacht ten. XI. Wij geven een teeken. Geruimen tijd meer dan twee uren, denk ik zaten wij in stilte te wachten de herinnering aan hetgeen wij gezien hadden, benam ons de lust tot spreken. Juist toen wij van plan waren, maar te slapen, want de nacht schoot al aardig op, hoorden wij voetstappen. De stem van de schildwacht, die het wachtwoord vroog, bereikte ons oor blijkbaar ontving hy, zij het op zachten toon, een bevredigend antwoord, want de voetstappen hielden aan zij kwamen in onze richting. Spoedig trad nu Infadoos de hut binnep, toegepast van doktor Morandi de 3 die het niet aangewend hebben kregen de muilplaag in hunne stallen. Zoohaast echter de ziekte zich ver toonde, pasten zij het geneesmiddel toe de zieke dieren genazen spoedig zonder veel te vermageren en zonder droog te vallen deze welke nog niet aangetast waren, bleven gezond, hoewel zij in aanraking waren met de zieke dieren. Al de landbouwers die het geneesmid del van doktor Moraödi toegepast heb ben, zijn eenparig om er de waarde van te erkennen als voorkomend en als gene zend middel. Tengevolge van dit bezoek hebben de leden van de Landbouwgroep der Kamer aan den heer Minister van landbouw gevraagd zoo spoedig mogelijk offlcieele proefnemingen te willen doen met het middel van dokter Morandi, in tegen woordigheid van eene kommissie door den Minister benoemd. Alles laat voorzien dat de proefne mingen afdoende zullen zijn en dat men eindelijk een middel zal hebben dat de aanvallen voorkomt en geneest van de microbe der muilplaag die sedert zoolang zulke groote verliezen aan de landbou wers berokkent. In afwachting kunnen de landbouwers die het noodig hebben, het geneesmiddel bekomen bij den heer baron Vander Bruggen, te Wielsbeke. Eene noodzakelijke hervorming. I>e Procureur-generaal van het beroeps hof van Luik, heeft in de rede, met welke hij het rechterlijk jaar 1911-12 geopend heeft, gehandeld over de herinrichting der landelijke policie eene kwestie die sedert lang aan de orde van don dag staat. Er is zooals men weet, eene commissie benoemd, welke de kwestie der herinrich ting dier politie bestudeerd heeft. De Procureur-generaal loopt niet hoog op met het werk der commissie en hy zegt het rechtuit. Hij is van gevoelen dat ceno herinrichting der landelijke policie niet deugen kan in den zin dat men ze heeft opevat. De landelijke policie wordt uitgeoefend door de veldwachters. De veldwachters zijn hun ontstaan verschuldigd aan Napo leon I en toen zij ingericht werden, beant woordden zy aan de behoeften van den tijd en de omstandigheden. Zij passen niet meer in onzen tijd, meent de heer Procureur-generaal van Luik maar dat is hunne schuld niet. Zij zijn dezelfde gebleven, maar do tyd, de verkeer middelen en de nijverheid zijn heel en gansch veran derd. Voorheen was de buiten uitsluitend be woond door rusiige lieden, vreedzaam vreesachtig en goed trouw aan oude zeden oude gebruiken en een oud geloof de ver- keerwegen waren minder talrijk, onge makkelijk en weinig begaan. gevolgd door een half dozijn statige leger hoofden. Mijne heeren, zeido hy, gij ziet, ik houd mijn woord. Mijn heeren en Ignosi, ware koning der Kukuana's, ik heb deze lieden meegebracht (wijzend op de oversten), dio groote mannen zijn onder ons, ieder bevelend over drieduizend soldaten. Ik heb bun verteld, wat mijn ooren hebben ge hoord on mijn oogen hebben gezien. Laat hen ook het teeken van de slang rond uw middel zien en vertel hun uwe geschiedenis Ignosi, opdat zij kunnen oordeelen, of zij al dan niet uwe partij willen opnemen,tegen koning Twala. Tot een antwoord ontblootte Ignosi zijn middel en toonde de slang, die daar getatoueerd was. De oversten kwamen een voor een nader onderzochten bij 't licht der lamp het teeken van 't koningschap en gingen zonder een woord te spreken ter zijde." Toen dit onderzoek was geëindigd kleedde Ignosi zich weder en hen toespre kend, verhaalde hij hun de geschiedenis, des morgends aan ons allen medegedeeld. Nu hebt gij het gehoord, oversten, sprak Infadoos, toen hij gereed was wat zegt gij wilt gij dezen man ter zijde staan en hem tot zijns vaders troon helpen, of wilt gy niet Geheel het land roept om wraak tegen Twala en het bloed van het volk stroomt als de wateren. Gij hebt het dezen nacht gezien. Twee andere oversten waren er nog tot wien ik bad willein Nu is het geheel anders geworden. De aardestraten zijn in steenwegen veranderd, Elke gemeente wordt bediend door oenen spoorweg of eenen buurttram in elk huis is een of meer rijwielen. De werklieden van den buiten gaan dage lijks naar de stad werken stadswerklie- den, specialisten, zijn dagelijks in den bui ten, waar ten allon kanten nyverheidsge- stiehten opgerezen zijn. De automobielen vliegen langs dc wegen met de snelheid van eenen trein. De dieven zelf maken er gebruik van zo komen des avonds af, breken in, brengen hunnen buit naar hun voortuig en des anderendaags morgends, als men de misdaad vaststelt, zijn ze teruggekeerd naar hun dievenhol in de eene of andore stad en men kan hun spoor niet ontdekken. Wat kan een veldwachter tegen zulke kerels doen Is het mogelijk, vraagt de Procureur-generaal van Luik, dat de veld wachters met hunnen voorhistorischon slokkensteker voor de openbare veilig heid zorgen Hot is noehthans dat wat het ontwerp tot herinrichting der landelijke politie zou willen. Zal men dan de veldwachters afschaffen en ze vervangen door staatspolicie Als de toestand het vereischt dat men het doen, zegt de heer Procureur-generaal. De landelijke policie is niet bij machte om de wetten te doen naleven ten eerste omdat de toestanden geheel en al veranderd zijn, en ten tweede daar zy afhangen van Burgemeester en Gemeentebestuurdie relf afhangen van de kiezers staan zij altijd met gebonden handen. Zo moeten immers zien dat ze niemand misnoegen en 't beste middol daartoe is.... niets te doen. Het gouvernement schijnt zich zeer wel »eKening te geven dat de herinrinrichting der landelijke policie tot eone instelling die haren roep beantwoordt, eene onmogelijke zaak is. Daarom worden de gendarmen-brigaden langsom talrijker gemaakt. Dat is nog de beste oplossing der kwestie de gendarmen zijn immers de schrik der dieven. Zij, zijn voorzien van paarden velos en vuur wapens, zijn in staat met ontzag de groote wegen te bewaken en ze zooveel mogelijk veilig te houden. Ziedaar hoe de heer Procureur-generaal van Luik erover denktzijne zienswijze verdient de belangstelling van bevoegde mannen. Rechterlijke orde. M. Pardoen, rechter by de Rechtbank van Dcndermonde, is voor oen termijn van 3 jaar herbenoemd tot onderzoeksrechter bij die rechtbank. spreken. En waar zijn ze nu Do hyenas betwisten elkaar hunne lichamen. Zoo zal het vroeg of laat ook met ons gaan, als wij daar niet voor waken. Kiest dan mijne broeders. De oudste der zes mannen, een betrek kelijk korte,gezette gestalte met wit haar, deed een stap voorwaarts en sprak Uwe woorden zijn waar, Infadoos het land schreeuwt om wraak. Mijn eigen broeder is onder degenen, die van nacht gedood zijn. Maar wij hooren hier gewich tige dingen, die niet lichtvaardig geloof verdienen. Hoe weten wij dat wij onze speren niet verheffen zullen voor een leuge naar en bedrieger 't Is eene gewichtige zaak, herhaal ik, en niemand weet hoe deze zal eindigen. Er zal veel bloed vloeien door de rivieron, vóór dio zaak haar beslag heeft. Velen zullen den koning getrouw blijven, want men hecht meer aan de zon, die nog schijnt, dan aan die, welke nog moet opkomen. Deze witte mannen zijn grooto toovenaars en Ignosi staat onder hun machtige bescherming. Als hij inder daad de ware koning is, dat zij ons dan een teeken geven, dat het gansche volk een teeken hebbe, hetwelk het zien kan. Dan zal men tot ons komen, wetend dat de toovermacht der witte mannen met ons (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1