Heil aan onze gekozenen! Vicit vim Veritas. tmilL- Katholieken De Boerinnenkringen. OUD AALST. Van Burst naar Katanga, Medeburgers Katholieken stemt onder N° 1 voor M. Louis MEERT zoon DITJES en DATJES. Kerkelijk nieuws Vernjaarde Kaarskensproeessie Aalsl-Kerk der EE. PP. Jesuieten. Maria's Leven te Haile. Rechterlijke Kronijk. BLOEDIGE NACHT Allerhande nieuws. Ja, een warme heilwensch, uit den grond van het hart, aan alle onze geko zenen Maar een drievoudigen geluk- wensch aan den gekozenen van 't werk volk M. Alfons Vemaeve die door de liberale werkmansvrienden het mikpunt was van lasterlijke aavallen. Door hunne bittere gal, deze laatste dagen, in hunne plakbrieven uilgespo gen, hebben de fijne geganteerde heerkens uit de liberale Associatie eens te meer doen zien, hoe zeer zij een treffe lijk en braaf werkman, die geen groot spreker of windmaker is of aan een geen blikkenmuziek meè.loet, liefheb ben en eerbiedigen Wat huichelaars Zij durven zich de verdedigers, de vrienden van de arbeiders noemen, en kunnen zich nog niet wachten, zelf ten tijde van verkie zing, een werkman te beleedigen, die ten minste zoo deftig is als zij of hunne betaalde penueknechteu? Wat schijnhei lige politiekers Zij doen een hunner verdienstelijkste kandidaten M.Leveau, Voorzitter van den liberalen Werkmans kring in het zand bijten, en laten hem aan zijn lot over Het weldenkend kiezerskorps met êeneslem. a. u. b., dus Z. A. S. heeft die politieke lasteraars eene goede les gegeven, niet den dienstwilligen en rechtgeaarden heer Veruaeve terug naar het Stadhuis to zenden. Wij weuschen hem Proficiat, en elk met ons, die hem sinds 20 jaren als secretaris der Ghristebe Vakvereenigingen en als stichter van zooveel andere nuttige instellingen, van nabij aan het werk hebben gezien Tikt aan eene ijdele ton ton ton, Ze rolt, ze bolt, ze bommelt Vult ze tot aan den bom bom bom, Z'en spreekt niet als ge er op trommelt. Die wijs is, heeft al vast Mijn tonnen toegepast. Herinnert u bij de Stembus dat de liberale kandidaat voorstaander is van 't onzijdig onderwijs, 't is te zeggen, het onderwijs zonder God, zonder gods dienst, ot zonder religie. Geen kruisbeeld in de School Het moet eruit Zoo willen het de libera len, de handlangers der maconieke logie. Dus duivelsche soep In den laatsten tijd zijn de boerin nen zich goed beginnen bewegen 't geldt immers de verbetering van hun nen stand hoogere ontwikkeling in hunne veelvuldige en belangrijke waak zaamheden. Boerin was enkele jaren geleden nog eenen scheldnaam lang zamerhand wordt het echter een eere naam, waardoor men die veelzijdig ontwikkelde vrouwen van te lande be stempelt, die nevens den landbouwer hunne gewichtige taak moeten kennen en vervullen, en daarenboven al de zware zorgen der familie, van het huis houden, enz., moeten dragen. In de Boerinnenkringen worden door voordrachten en lezingen de beste werk wijzen en de laatste bevindingen bekend gemaakt, welke den stand der boerin kunnen verbeteren. Die Kringen worden in Provinciale Verbonden vereenigd, welke op hunne beurt door een Nationaal Komiteit be stuurd worden. Eene afvaardiging van dat Nationaal Komiteit onder de leiding van Mevrouw Rotsaert de Hertaing, de algemeeDe voorzitster, door Mevr. Ronse, voorzit ster der Vlaamsche Afdeeling, en door Mevr. Gofflnet, voorzitster der Fransche Afdeeling, werd Vrijdag namiddag ODt- vangen in het Ministerie van Landbouw, door den heer minister Van de Vyvere. M. de Minister wenschte deze damen geluk met den vooruitgang van het werk der Boerinnen dat zeer gewaardeerd wordt, namelijk, in het buitenland. Hij heeft hen de -aanmoedi- gendste woorden toegesproken. Een eerevoorzitterschap is aan Mevrouw Van de vijvere aangeboden geworden; de jongste afgevaardigde, Mevr. Vuylsteke (Lookristi) bood eenen prachtigeu bloe- wenruiker aan in naam der 10.000 vereenigde boerinnen. Het komiteit ontving een telegram der Amerikaanschc boerinnen, op dit oogenblik in een Kongres vereenigd te Colorado Springs, hunne medewerking belovende op het internationaal kongres van boerinnen dat zal plaats hebben in het moderne dorp tijdens de Wereld- li euioonstelling van Gent in 1913. ii. De Barbarist-kleermaker, Siraoen- Lucas Gharitê maakte in September 1763, eene frak voor den stadstrompet- ter, en rekende daarvoor 3 guldens en 13 stuivers. De prijzen, in 1778, aan de bekroonde leerlingen in de teeken kunst gegeven, kostten 22 guldens en 2 stuivers. De klokluiders, die in 1746 geluid hadden voor de intrede van den koning van Vrank rijk, kregen daar voor 16 guldens. 10 muziekanten, die den 30 April 1815, bij do inhaling van den hertog de Berry speelden, ontvin gen 31 guldens 7 stuivers en 6 oorden. Den 18 December 1736 kocht Burge meester Baron Frans d'Alvelda, te Brussel, bij Anneessens, voor de raads zaal, 18 stoelen en nen zetel en betaalde die 195 guldens. Sies Van de Maele, die de bestelling van Brussel naar Aalst overbracht, kreeg voor zijne moeite, 7 guldens. Den 30 October 1805, kocht het Gemeentebestuur een Almanak die nog bestaat in de bureelen van den Burgerlijken Stand, en die den Republikeinschen kalender vergoli.ikt met den Gregoriaanschen, waarvan kost 15 stuivers. Ten jare 1632 was een ekster baar nest komen maken in het oud kruis der Sint-Martenskerk. In 1654 is het huidig groot kruis der hoofdkerk ver vaardigd door Cornelius Huygebaert on Gabriël Maheu. De toren was in dit jaar voltrokken, en ten einde de onkosten te dekken, was men verplicht, in 1655, 100 pond Vlaamschte lichten. Den 5 April 1780 begon men opnieuw de parochiale kerk te witten het was 30 jaren geleden. In April 1759 legde men de grondvesten voor het oksaal der hoofdkerk. In April 1751 wierd de Beiaard vernieuwd de uurklok bracht men over in den toren der Sint Martens- kerk eene andere klok werd verkocht aan Nieuwerkerken. Den 4 Augusti 1768 zag men den koniDg van Deneraar ken door Aalst rijden. In November 1781 werd de ijskelder achter 't Begijn hof voltrokken. Op 2 Juni 1804 droef do Vischmarktbrugmetden stroom weg. Men verbiedt, in 1811, aan Boude- wijn de la Porto nog school te houden, omdat er reeds te veel scholen zijn. Waar nu de Dekenij is, stond in de jaren 30 een hotel, bewoond door eenen Oranjisthet volk liep zijne deur in met eene bierkarre. In 1659 kostte een zak appelen, 3 florijnen in 1598 een pond Kalfvleescb. 3 stuivers en 2 oorden in 1653 een pond Hamelen- vleesch, 3 stuivers in 1586 was de belasting van de Tabak 6 guldens en 17 stuivers voor 100 pond. De oude Vischmijn werd in 1770 gebouwd. Op den toren van het oud Siadhuis placht eene waterhorlogie te staan, met het volgende onderschrift Gelyck den tyd verloopt, vergaen oock uwe daegen. Maar vermits liet werk be dorven was, schrabde men op het laatst der 18" eeuw, dc letters uit. In 't jaar 1803 wierd op het oud pestkerlt- hof het eerste mestplein gemaakt en het jaar nadien plantte men er boomen rond. In 1766 dreef de Ste. Annabrug weg door den vloed. ('I Vervolgt). P. V. N. Reisbeschrijving door Petrus Cosyiv. XI. 13 Maart. 't Is zoo stikkend heet in onze kabien dat men denken zou in de machienkamer van eene groote fabriek te zijn. Om 6 ure spring ik uit mijn bed, niet van onder bet deksel want dit gebruikt men niet, en neem een bad. Dat knapt op. Heden rond den avond, zooals ik gisteren zegde, zullen wij de ovenaarslijn passee- ren en zal do zon loodrecht op ons schip schijnen. Van 7 tot 7 1/2 ure lichaams oefeningen onder toezicht van den kapitein. Om 11 ure geelt de beer Goor eene puike voordracht in de academie over het gebruik en het nut van liet zeekompas in Katanga. Binst de voordracht begint het opeens geweldig te regenen, 't Is de eerste regen welke wij, sinds wij België verheten, heb ben gezien. Het regent dat het giet gedu rende eene halve uur. Goddank daarmeè is de atmosfeer veel frisscher en lijden wy niet onder de hitte zooals gisteren. Dien avond is het danspartij op het platform van le en 2e klas. Om 1 ure begint het weêr te regenen, docli niet hard, maar tot 7 ure 'savonds. Er waait een frissche wind en 't is zeer aangenaam en prettig voor de pasagiers. Van de hitto worden wij niets gewaar 't is zoo juist als bij ons in 't begin van Juni. Indien wij nu links afdraaiden met ons schip zouden wy in Congo aanlanden bin nen enkele dagen, wel (o verstaan in Hoo- gen-Congo wij zyn er juist rechtover. In den namiddag zien wij in de nabyheid van ons schip 2 haaien, 't Is geen prettig gezelschap dat, want 't zien er geene vrien delijke gasten uit, 'k geloof, ze zouden bun gastheer, zonder zich eens te bedenken, naar binnen spelen. Door een neger opge peuzeld worden, die zoo smakelijk uwe beentjes afknaagt, dat kan er nog door, maar als nagerecht dienen voor zoo'n haai, br. br En nu een groot feit om 6 1/2 ure passeerden wy de geduchte evenaarslyn. Noch de andere passagiers noch ik hebben iets gewaar geworden, 't Was een koele aangename zomeravond, zooals wy des avonds in den zomer aan onze poort zitten. Om 8 1/2 ure begint bet bal. Er is niet veel over te zeggen, men boort muziek, zang en vooordraclit, ziet dansen door half geklcede dames en lieeren in zwart liabiet en 't is alles. Moest er bij ons op den buiten zoo'n ma demoiselle met blooten bals en bloote.... op de straat loopen, ze wierd gauw ir. het droog gezet ofwel ze kreeg een heel kleed. 14 Maart. Om 7 ure op 'tdek, na eerst een goed bad genomen te hebben, en aan 'texerceeron.Gansche benden vliegende visschen omringen ons schip, 't is een raar schouwspel, men zou zeggen honderden zwaluwen welke uit 't water opschieten een eind ver boven de golfjes vliegen,weor onderduiken om terug aan de oppervlakte te verschijnen. De voormiddag gaat voorby in studie, schryven en lezingen over Rhodesia en Katanga. Om 2 ure beginnen de spelen om prijs... Ziehier dewelke 1) Patato Race, voor de damen. Er lig gen aardappelen op het schip en een eind vandaar staan kuipjes. Wie op een bepaald getal minuten meest aardappelen op zyn kuipje beeft gedragen wint den prys Are You There, dit is een spel voor hoeren cn geschiedt zoo Er wordt een groote kring, getrokken.Twee heeren, elk met eene kap over het hoofd, gaan in den cirkel liggen zij houder, elkanders linker hand vast en in de rechter een dikke stok van papier saamgevlocliten. Wie nu bin nen do 5 minuten zijn tegenstander bet meest kloppen op zijn hoofd heeft gegeven is overwinnaar. Zy slaan er dapper op los. Vriend Purnell moest insgelijks eens mede spelen. Zijn medespeler was een Engelsoh- man, een soort van balven reus, maar vriend Purnell gaf hem zoo'n geduchtige Belgische kloppen dat de Engelschmin af droop met bebloed voorhoofd. Joseph bad had hem het vel van het voorhoofd geslagen. Daar hadden de Engelschen het meest zin nen in, dat heet bij hen sport 3) Driving Race tusschen flesschen loopen met een zak om liet hoofd, die er minst omverloopt is gewonnen. 4) Sack Race, zaklooping. Tutle pulle. Eene koord.aan weerszijden eene opening waar de spelers hun hoofd doorsteken. In 't midden eene meet. Nu op banden en voeten cn getrokken om den tegenstrever ovor de meet te krijgen. 6) Cockficht hanengevecht. In een cirkel twee spelers de handen over de kniëen saamgebonden en er op los om met de voeten den tegenstaander uit den cirkel te iloen rollen, 's Zondags 's avonds speelt men dat by ons te Burst ook, wel te ver staan als ze zat zyn. Hier doen ze 't nuch ter. Wordt voortgezet. De landbouw is de nood- zakdykste aller nijverheden, omdat zij demenschen voedt en kleedt. Dat is zoo, dat kan niet anders. Het Katholieke Belgische Gouverne ment heeft dat volkomen begrepen, en daarom de ontwikkeling van den land bouw op alle wijzen bevorderd. De liberalen en socialisten dreigen, indien zij aan het bewind komen, vele aanmoedigingen aan den landbouw af te schaffen. Doen zij dat, dan zullen zy byna recht streeks het volk treffen, vooral de ny- verbeidsbevolking, die alles wat zij in den mond steekt, koopen moet. En dan zal die bevolking zich ook tegen ben keeren, en doen neertuimelen. Wat de Katholieken betreft, dat zy voortgaan met den landbouw aau te moedigen en te bevorderen zij werken alzoo in het voordeel van allen. Moest men de liberalen op hun woord gelooven ze zijn de eerlijkste, de deftigste politiekers der wereld. Ja, ze zouden het zich wel wachten een enkele kiezer te durven omkoopen... Maar Te Diest komt bet volgende voor te vallen Een kiesbrieQe dat te laat kwam. Zaterdag beloofde een liberale kiesdraver aan nen kiezer 75 fr. indien by stemde zoo als by het hem vroeg. Zondag morgend zou hij per post een kiesbriefje ontvangen, waarop zou aangeduid zyn voor wien bij moest stemmen. Alles was goed verstaan, alles goed ge regeld. Ongelukkiglijk, de liberale kies draver was het hoofd kwyt en wanneer hy Zaterdag avond bedoeld kiesbriefje ver zond, vergat de goede man bet niet bestellen op Zondag van den postzegel te scheuren, en... bet model kiesbriefje kwam eerst Maandag morgend, dus daags na de kie zing op zijne bestemming Tableau. Die Zondagpostzegel is dus zeker een dei- oorzaken van de nederlaag der liberalen te Dii-st. O Vandenpeereboom Aan 't verltlucken. Indien de groene socialisten zich mogen eemgzins verheugen in hunne onverhoopte zegepraal te Aalst dan moeten zy van den anderen kant inziou dat hunno groene ster in ons Arrondissement sterk aan 't ver- bleekon is. Groene ï*ie bekent bet voor al wie tusschen regels lezen kan. En inder daad hij schrijft in a Het Land van Aalst van Zondag 11. Hoe is 't gegaan in 't Arrondisse- ment Wy hebben verloren en gewonnen <t do eerste tijdingen die toekwamen waren allerbest Te Welle, 2 kristen demo- craten gekozen, te Hofstade 3, te o Ncderhasselt al ons Mannen, daar valt t de Burgemeester, nog op ander plaatsen is aanwinst maar in Herdersem valt ons Meerderheid, alsook te Aspelaere, te Moorsel was het enkel een schermutse lt ling, 't Erembodegem is een demokraat uit Ter-Joden gekozen. Wij hebben verloren en gewonnen, schrijft Groene I*ie. Inderdaad zoo is liet, maar die gedeeltelijke zegepralen to Welle, te Hofstade, te Nederhassolt kun nen niet opwegen tegen de nederlagen dio de groene volksfoppers hebben geleden to Aspelaere, en 't gene Groene Pie ver zwijgt, te Denderhautem, te Denderleeuw, te Okegemte Heldergern, te Kerxken, te Aygemte Woubrechtegem, enz. enz. Wat vooral betoekenisvol is, 't is dat do groene volksfoppers geslagen zijn gewor den in hunne kasemetten van Aspelaere, Denderhautem, Denderleeuw, Heldergern Woubrechtegemen meer andere plaatse lijkheden. Er valt dus niet aan te twijfelen de groene ster is in ons Arrondissement aan 't verbleeken 't is zichtbaar *%De Vlaamsche boeren bedreigd. De Hoofdraad van den Belgischen Boe renbond te Leuven beeft Donderdag zyne dricmaandelijksche vergadering gehouden. Daar werd meegedeeld boe dc boeren in een zekero streek van het Zuiden van West Vlaanderen te lijden hebben van gewelde narijen. Er heerscht een waar schrikbewind in die streek. Zekore kerels zijn de pachthoeven binnen gevallen en hebben de boeren genoodzaakt per schrift te beloven hunne boter dezen winter niet boven de 3 fr. den kilogr. tc verkoopen houden zij hunne beloften niet. dan zal hunne hofstede in brand gestoken worden. De gendarmen vergezelden die kerels, om te beletten dat ze aanstonds tot dergelijke wandaden zouden overgaan. Naar het schijnt zou er iets veel erger gebeurd zijn en zou eene bende moedwillig- aards eene koebeest op de weide zoo maar geslacht en het vlcesch medegenomen heb ben. Uit angst zou de eigenaar niets gezegd hebben: de plaatselijke policie zou eveneens gezwegen hebben zoodat er van heel de zaak niets is uitgekomen. De Hoofdraad van den Boerenbond heef® beslist zich aanstonds tot den beer Minister van Rechtswezen te wenden, om zijne be scherming ten gunste der bedreigde land bouwers af te smecken de tusschenkomst van den beer Minister van Landbouw wordt ook ingeroepen. De Hoofdraad heeft dan ook nog beslist eene afvaardiging te zenden naar den Minis ter van Landbouw, om hem te spreken over den droevigen toestand der boeren, als ge volg der schrikkelijke droogte van den Zomer. De Boerenbond had reeds, bij wijze van verzoekschrift, aan den Minister van Land bouw gevraagd op dit oogenblik van krisis geene maatregelen van algemeenen aard te nemen die later voor de boeren schadelijk zouden kunnen zijn by had den Minister ook aanzoclit voor hen ten beste te spreken by den Minister van spoorwegen, aan wien eene tijdelijke vermindering op de vervoer- tarieven der veovoeders was gevraagd en hunne belangen voort te staan bij den Mi nister vai> Rechtswezen, van wien kracht dadiger maatregelen moesten bekomen wor den om de wanorden te doen ophouden die zich tegen ben op zekere markten voorde den. Een groot getal hoerengilden by den Boerenbond aangesloten, hebben een derge lijk verzoekschrift aan den Minister van Landbouw gestuurd. Ctiilï. Als men eene kaart van Zuid-Ainerika beziet, dan bemerkt men dat Chili eene lange smalle streep uitmaakt, gelegen tusschen de bergketen der Cordilleren en den Grooten Stillen Oceaan. Die lange, smalle streep is veel uitge strekter dan men zich zou voorstellen. Inderdaad zij strekt zich uit van het Noorden naar het Zuiden op eene lengte van 5000 kilometers of 1000 uren en hare oppervlakte is niet minder dan 800,000 vierkante kilometers. Dat is omtrent zoo groot als Frankrijk en Italië te zamen of 26 malen zoo groot als België. De bevolking beloopt tot enkel 4 miljoen inwoners, het zij 5 inwoners of een huishouden per vierkanten kilometer in België zijn er nagenoeg 250 op dezelfde oppervlakte. Het Noorderdeel van Chili, op eene lengte van zoo wat loOO kilometers, bestaat uit eene zandige, dorre vlakte, en het is er zeer heet. Doch men treft er het Soda-nitraat of Salpeter, dat eene uitmuntende meststof uitmaakt, in groote hoeveelheid aan. Jaarlijks worden er miljoenen tonnen uitgevoord. Men rekent dat men er jaar lijks 5 miljoen ton mag uitvoeren en dat men dat gedurende 300 jaren zou kunnen doen. Het koper ook is er overvloedig, verle den jaar voerde men er 45000 ton uit. De inkomsten voortkomende van den uitvoer van soda-nitraat en van koper, zijn zoo groot, dat de inwoners bijna geene lasten te betalen hebben. Het middendeel van het land heeft een zeer aangenaam klimaat cn is zeer vruchtbaar. Alle vruchten der gematigde en warme luchtstreken gedijen opperbest. Die streek is half zoo groot als Fran krijk, maar enkel liet vierde ervan wordt bewerkt. Er is daar nog plaats voor miljoenen menschen. In het Zuiderdeel regent het veel, en daar bestaan onmeetbare vette weiden, zeer geschikt voor den kweek van hoorn vee, paarden en schapen. Daar ook zijn enkele handen te kort. Er zijn in het land 100 duizend hekta- ren met wijngaarden beplant, zoodat de wijn er overvloedig is. Kolen zijn er ook in overvloed Men heeft uitgerekend dat er genoeg zijn om geheel Zuid-Amerika te bevoor raden. Al de scholen zijn godsdienstige scholen en de katholieken godsdienst is er den grondslag der opvoeding. Chili is waarlijk een gezegend land, maar het is schrikkelijk ver. indien echter eens het Panama-kanaal tot stand komt, zal de weg veel verkor ten. In de Posterijen. De algemeene bestuurder in de Posterijen, de lieer Wodon. zal binnen kort op rustgeld gesteld worden. De heer Wodon is een Waal die geen Vlaamsch kent en sedert 1830 hebben we nog geen andere algemeene Bestuurder van Posterijen gehad. Het schijnt dat men nu weer iemand zou willen benoemen die geen Vlaamsch kent. Dat ware onbillijk en onrechtvaardig. Men benoeme wie men wil maar de benoemde moet toch de twee landstalen kennen en zoo mon wil nog Duitscli daarbij dat ook in een gedeelte van bet land ge sproken wordt. Voor eene plaats die zooveel betaald wordt mag men wel hoogo eischen stellen. Wij treden dit volkomen bij. Legernieuws. Het 9e linieregiment zal Brussol verlaten om te Luik garnizoen te gaan houden met bet 14e linieregiment, gelast de noodige post en te leveren aan de forten der Maas. De kaserne van het 9e linie, te Brussel zal be trokken worden door een nieuw regiment jagers te voet dat brigade zal vormen met het 3e regiment, welk geheel te Brussel zalvereenigd zijn, zoodra de kaser ne van Laken zal in orde zijn en de grenadiers die der Kleine Karmelieten zul len kunnen verlaten. Xe Brugge zijn eenege groene volksfoppers gekozen geworden dank aan de dwaaste beloften door de ongehoorzamen priester Fonteyne gedaan en die nooit zullen kunnen uitgevoerd worden. Men voege daarbij de omkoopery op grooten voet door liberalen, roode en groene socialisten ge daan.... Maar, roepen zij, wij zyn arme lieden, wij hebben geen geld Goed maar heeft speelbaas Marquet er dan geen Oude Geschiedenis. 1787. Februari. Dooibareelen. Den 18 Februari is er een placaert van den Keyser gekomen dater voortaan op de steenwegen van Vlaenderen geen swaerdor vragt en sal mogen gevoert worden op wan gen» carren ofte andere voituren, te weten van den eersten april tot den lesten October als acht duysent ponden, ter reserve nogtans van molensteenen en andere materiën van eenig stuk, dat is doorgebroken. En van den eerste November tot den laetsten meert tot vyf duysent ponden alles op do boete van 25 guldens en verbeurte van de goederen die meer sullen bevonden worden. Nota. als'er aenslag is, en geen fraude bevonden synde sal den aenslaeger moeten betaclen 4 guldens voor verlet!) boven het herstellen van de vragt. Dit is onderbleven. t© tScherpenli©uv©l. —o Aanstaanden Zondag 5 November zal alhier de wijdvermaarde Kaarskensproees sie hare jaarlijkschen omgang doen. De Vespers worden gezongen om 2 1/2 ure, waarna uitgang der processie. De missen zullen geschieden om 5, 6, 7, 8, 9 en 10 uren. Bijzondere treinen zijn ingericht ten dienste der duizende bedevaarders die jaar- lijksch dezen dag, den geliefkoosden Scher- penheuvel der Moeder Gods komen be zoeken. Plechtige Octaaf der Geloovige Zielen. 1 November, Allerheiligen, te 5 ure Plechtig lof en sermoon door den E. P. Salmans S. J. van het klooster te Leuven. Van 2tot 9 November, te 8 uur 'savonds; Sermoen, Lof gezongen door het volk, De Profundis. Zondag 5 November Lof en sermoon te 5 uur. De Sermoenen worden gepredikt door den E, P. Van de Ven s. j. Zoo groot is de bijval welke Maria's Leven in gansch het land bekomt, dat met de bijgevraagde opvoeringen van October, veel volk geene plaats meer kon vinden. Voor de opvoering van 29 October blijven nog slechts eenige kaarten van 7 fr. beschikbaar. Daarom heeft het komiteit beslist nog twee ver tooningen te geven welke zullen plaats op Zondag 5 en Zondag 12 November, ten 2 ure. Plaatsen aan 7, 5, 3, 2, pn 1,50 fr. Mer. moet de kaarten op voor hand vragen bij M. A. Bertrand, Deken straat, 20, Halle. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. 1 .EDE. Diefstal. Den 1 November 1910, rond middernacht, hoorde Donaat Blancquaert, landbouwer, een ongewoon geruchthij ging met zijnen zoon zien op zijn hof. In bet hoenderhok betrapten zij J.-B. D'Haese, die reeds 30 hoenders den nek bad afgewrongen en in /.akken gevuld. D'Haese werd in handen der policie overge leverd. Hij krijgt bij verstek, drie jaar, mot onmiddellijke aanhouding, en 5 jaar bewa king der policie. A A EST. Den nacht van Zondag op Maandag 11. zat om half 2 ure de herberg van Frans De Waele, Nazarethstraat, nog opgepropt met verbruikers, die allen min of meer onder den invloed van de i drank verkeerde:;. Do personen waren meestendeels fabriekwer kers en schoenmakers, die hunnen patroon dag vierden (?)en eenigo gekende politieke Haantjes-Vooruit der socialistische partij, gezegd van den erremen werkman. Het ging er nogal luidruchtig toeer werd gezongen en gedronken en eindeijk ge twist. Zekere B., die in den vooravond op andere plaatsen, en, namelijk in het lokaal der Daensisten, den woestaard uitgehangen had, kwam weldra in twist mot den ge- naamden Martinus De Beul, vader van drie kinderen, wonende alhier Burcht. Eens klaps verdween B. en elk dacht van hem ontslagen te zijn. Een kwaartuurs nadien ging De Beul op de straat aan eene natuur lijke behoefte voldoen, wanneer hij plotse ling door B. werd aangevallen en een die pen messteek ontving in de linkerzijde, onder het hart. Op zijn hulpgeroep, snel den de overige verbruikers uit de woning en herberg De Waele. I)e dader vluchtte weg, docli een 50 tal meters geloopen zijnde, viel bij over den dorpel van een buis cn bekwam hierdoor eene gapende wonde aan het hoofd. Hy bleef daar ter plaatse bewusteloos liggen. Middelerwijl droeg men De Beul in de herberg hij verloor stroomen bloed, en zijn toestand was zoo gevaarlyk, dat hij daar ter plaatse aan den E. H. Strobbe, onderpastoor, zijne biecht sprak. De dok- toors Hertecant en Schelfhout, dienden hem geneeskundige zorgen toe, waarna hij naar het gasthuis werd overgebracht/Hier werd den gekwetste de H. Olie toegediend, door den E. H. Borreman. De politie-offi- cier Petrus Van Nuffel begon het onderzoek en kon de verklaring van den gekwetste aanteekenen. Het parket werd verwittigd en deed 's anderdaags den verdachte B., in zyne woning Korte Nieuwstraat aanhouden. Dijiisdag namiddag om half 5 uur bad in het gasthuis, in bet bijzyn van het parket en de wetsdoktors, de confrontatie plaats van het slachtoffer met den beschuldigde. Deze laatsto bleef hardnekkig alle plichtig- heid loochenen, maar Martinus Do Beul hield zijne eerste verklaring staande. Er werd ten laste van B. een aanhoudings mandaat afgeleverd en hy word nog den zelfden avond door de gendarmen naar het gevang van Dendermonde overgebracht. De toestand van het slachtoffer boezemt groote onrust in. Tot beden heeft men het wapen waarmeê den laffen aanslag gepleegd wierd, nog niet teruggevonden. Men denkt dat het een schoenmakersmes is, door den dader weggeworpen en waarschijnlijk door eenen zijner vrienden opgeraapt en ver borgen. Woensdag is hot onderzoek ten politie- bureele voortgezetverscheidene getuigen werden geboord, waaronder personen, die in de banden van B. een mes gezien hebben. Wij eerbiedigen ten zeerste het ongeluk, waarin twee familiën door deze droeve feiten gedompeld liggen. Maar bet zij ons toegelaten, hier te herhalen, dat de stede lijke Politie niet krachtdadig genoeg kan optreden bij bet toepassen van het sluiten der berbergen. Men ziet de gevolgen. Alle deftige herbergiers zullen met ons eens zijn om dit te vragen, zulks tot bun eigen wel- zyn en gemak, en tot welzijn van vele werkmansgezinnen, van ongelukkige vrou wen en nog meer beklagenswaardige kin deren. Bijzonderlijk, een oog in 't zeil gehouden, politiemannen, op die herbergen welke voor gewoonte hebben tot op den vroegen morgen open te blijven. Wat al bloed en tranen zullen er niet gespaard worden 1 Baatzuchtige en onverschillige bazen en bazinnen zullen u wel beknibbe len, maar alle lieden met het hart op de rechte plaats zullen u loven en danken en zeggen dat de Politie van Aalst haren plicht doet en dat zij verstandig handelt. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. Mevvuert, Werf, 3, AALST. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° 4». Tombola der Tentoonstelling van Brussel. Groot lot 500.000 fr. 100 000 fr. 50.000 fr. 2 5.000 fr. 20.000 fr. 2 loten van 15.000 Ir. 4 loten van 10.000 fr. 15 loten van 5.000 fr. onwederroepelijke trekking den 6 Novem ber aanstaande. AALST. Eene windhoos. Vrydag dus gisteren, heeft tusschen 12 uren te middag en 1 uur eene windhoos gewoed ter wijk Schaarbeek. Schouwen en dakpannen werden van de huizen geslagen, boomen ontworteld of afgebroken en ten gronde geslingerd, i. a. w. er werd aanzienlijke schade veroorzaakt. Dinsdag nacht rond 11 1/2 uur kwam de chauffeur Leon Bogaert, met eene auto taxi, van de garage der Peperstraat, te Gent, van Zelzate langs het Kanaal (kant van Wynkel) tiaar de stad gereden. Gekomen aan de Burghstraat, naby Rieme, botste de auto op het gespan van Van de Kerchove, te Zelzate, orgelhande laar, die naar buis toe reed. De bandelaar was, toen hij de bel ver lichte auto naderen zag, uit zijne kar ge sprongen. Het paard en het gerij werd met geweld 10 meters achteruit geslagen en liet paard werd erg aan de schouders gekwetst. De chauffeur stuikte met de borst op zijn stuurwiel, doch kon, ondanks de inwendige pyn, saet zyne beschadigde automobiel voortryd m tot aan de afspanning Naudts, aan de oude brug te Terdonk, waar hy zyne automobiel liet staan. De chauffeur is bedlegerig bij klaagt erg over inwendige pijn. De gendarmerie van Zelzate beeft een onderzoek ingesteld.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2