OUD AALST. DITJES en DATJES. Kerkelijk nieuws Katholieke Vlaamsclje Hoogesehooluitbreiding. Rechterlijke Kronijk. Te Denderhautem Slacl Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. III. De Dommelhar en de npoort. a In hetjaer 1200 is gemaek', geweest het Bolwerk gonaemt den /V aer, gestaan tusschen de Cattéktraet. i 1 t en de Nieuw- straet Poort, door Robertas, graeve van "Vlaenderen,uyt Saxen wederkomende, naer overwonnen te hebben de gene die hun ten onregt het graafschap Aelst wilden toeeygenen. In dit bolwerk waeren beslooten de sluy- sen om hef w a car van de Vesten op to houden of af te laeten. In het jaer 1645 werd de sla4 Aelst voorzien van alle oorlog munitiën, zoo van canons, kogels, etc. tot het wede! staen aen het beleg noodig. In het jaer 1 <546 wierd Aelst met meerder bol werken cnde trancheën versterkt. Daer wierd in het zelve jaer aen een broeder van het Garrr klooster gegeven 400 pon den parasyi. om een jaer lang den toezigt gehad te hebben in het maeken ende diri géren der fortificatiën der stad Aelst. Den 10 January 1647 wierd betaelt de rekeninge ingebracht door d'heer Cornelis Tcrlinden ende van Joffi" de Weduwe Imbregt Terlinden, Brouwers, over leve- ringe van bieren aen de soldaeten en de werklieden van de stadsvesten. In het jaer 1647 wierd wederom toegelegt aen den prior van het"' Carmelite klooster tot 850 ponden parasys, over toezigt in het maeken van de fortificatiën van de stad Aelst. Den selven jaere is afgebrand de Nieuw- straet Poort door de Fransche gevangene die op deze poort gezet waeren. Maer het volgende jaer is deze sclioon en sterk erbouwd geweëst ten koste van den landen van Aelst ende naer het vernietigen de sterkten dezer Stad, is den steen van deze poorte ende voordere toebehoortens gevoert naar Ryssel door de Fransche, om aldaer aen de sterktens van do stad gestelt te worden, die nog tot heden daer gezien kan worden. Als den vijand kwamp van 't Westen Om te nemen Poort en Vesten, Om zoo t' heerschen in de Stad En te pakken gansch den Schat Dan begon 't kanon te domm'len En tambour begonst te tromm'len Dan kwamp 't volk naer dezen kant Om te bieden weederstand. En zoo heeft dit fort bekomen Om de reden hier genomen, t' Fort den Dommelaer. (Handschrift van Luyckx, 1815J. Volksretraiteo. Den 19 November begint, in het Retraiten- huis van Gent, de retraite voor burgers on heeren van Vincentius. Deze afzon dering duurt slechts drie dagen en zal eindigen dinsdag avond, Zij zal gegeven worden door E. P. Coppons, S. J. Om inlichtingen en inschrijvingen zich wenden, vóór 15 November, tot P. Van Acker, Bestormstraat 36, Gent. Kiezing van Mei 1912 De liberalen en vooral de socialisten, roode en groene gaan hel en aarde bewe gen of verroeren tegen de Kiezingen van Mei aanstaande. Aan ons, Katholieken, niet rusteloos te blijven. Men werke niet een paar maanden voor de Kiezingen maar ge werkt, prachtisch gewerkt van heden af. 't Is des winters dat men het best tijd heeft om te lezen en te overwegen. Het woord is aan onze hoofdmannen In cl© Kamer. Ridder F. Schaetzen, katholiek, eenig candidaat zijnde, is Zaterdag namiddag zonder strijd uitgeroepen tot volksvertegen woordiger van het arrondissement Ton geren. 4% Wij kalliolieken behou den eene sterke meerderheid in onze Stad van Aalst. Zondag 11. behaalde onze Katholieke Kandidaat 4169 stemmen, en de liberale kandidaat 4226 stemmen, 't zij een verschil van slechts 57 stemmer.. Nu men verlieze uit het oog niet dat wij, Katholieken, door drij partijen, de blauwe, de groene en de roode, op de oneerlijkste en schijnheiligste wijze be streden werden. Wij betreuren onze zoo onbeduidende nederlaag niet al te zeer, daar wij over tuigd zijr. dat ze de oogen aan wie 't be hoort zal doen openen en maatregelen zullen genomen worden om, in de toe komst, met meer eendracht en kracht dadigheid onze drij gezworen vijanden te bestrijden... En vooral de parasieten moeten den bosch in De liberalen vierden hunne magere zegepraal op luidruchtige wijze. Des Maandags werd een stoet gevormd. Met 't liberaal muziek aan 't hoofd, gevolgd door liberale heeren, schuimloopers, zatte wijven, klein geschoor, enz. enz. trok meD naar 't lokaal der roode socia listen om hen te danken over hunne medewerking.... En of ze wel voorzeke ren onbaatzuchtig was Vandaar begaf de stoet ziel» naar 't lokaal, der groene Democraten waar de liberale heeren ontvangen wierdeu door de groene gekozenen van den 15®°. Volgenst'Le Pewpte»,heetteGi-oene 1*1© den heer Vandeu Bergh welkom op 't Stadhuis en zegde verder dat zijn zegepraal het voorspel is van het A. S. en de E. V. Wonder is 't, dat Groen© I»i© hierover niets zegt in De Werkman van Vrijdag 11. Al wat hij zegt, is dat de liberalen spijt hebben over alles wat tegen de Demokraten (Men leze tegen Groen© ï*ie) geschreven is in hun gazetten. Hieruit blijkt dus dat de liberalen zich, als waie platbroeken, op de knieën hebben geworpen en aan G roen© ï*i© vergiffenis hebben moeten afsmeeken om de medewerking der groene socialisterij te verkrijgep. M. Ghvsselinckx. adyokaat, sprak ook volgens Le P.tuple en wees op de hardnekkige standvastigheid van al de ware groene Demokiaien. De katholieke drukpers kon er geeu enkel doen van afzien van voor den liberalen kandidaat te stemmen. Baron It;«t*©l de Bethune bedankte al de aanwezigen (ook de schuimloopers en jatte wijven) over hunne medewer king in 't gemeenzaam werk der verlos sing. ?!f! Kijk eens in den spiegel, man De openbare Dronkenschap. M. Carton de Wiart heeft, toen hij Minister van justicie, werd, een onder zoek doen instellen over do openbare dronkenschap. Daarbij is gebleken dat zekere schik kingen der wet op de Dronkenschap, niet toegepast werden, en namelijk art. 5, sprekende van de gewoldaden, ge vechten, messteken in of bij het verla ten der kroegen. De minister van justicie heeft nu aan al de parketten van België inlichtingen gezonden, ten einde met den grootsten spoed de drankefijters te doen vervolgen die reeds dronken personen nog te drinken geven. Itijden Minister van Landbouw. Dinsdag morgend, om 11 ure, werden de socialistische parlementsleden bij den heer Van de Vyvere, minister van Landbouw, ont vangen, aan wien zij een onderhoud gevraagd hadden voor het bespreken der maatregelen om te verhelpen in de duurte der levensmiddelen. De heer minister verklaarde zich tegen het afschaffen van het iokomrecht op levend of geslacht vee. Hij verklaar de zich geneigd de taks toe le passen op de havens, tot hiertoe nog nief heiast en zulks ten voordeele van den inland- schen veestapel. Voor wat de andere maatregelen be treft, door de groep aan den minister onderworpen, deze zullen onderzocht worden door eene kommissie onder voorzitterschap van den heer Van der Brugghen en waarin veekweekers, vleeschhouwers en Kamerleden(2Katho lieken, 1 Liberaal en 1 Socialist) zullen zetelen. Do hetr Minister van Spoorwegen zal binnen kort den verminderden tarief toepassen voor het vervoer van het veevoeder. Het uilkeeren der kredieten aan landbouwers, wier veestapel door muil- en klauwzeer werden geteisterd, zal binnen kort geschieden, maar enkel voor gestorvene dieren. De vermindering der taks op de suiker-en accijnsrechten dient door den minister van geldwezen onderzocht te worden. Voor wat betreft de gi'ondlasten, verklaard de minister van landbouw zich onbevoegd. Hij zal aandringen op de toepassing der kadastrale lastenverdeeling en op de verplichting voor den eigenaar tusschen te liomen in het verlies door zijnen huurder geleden. 4% De Suikerkampagne. De werkzaamheden in al de suikerfabrie ken rond Thienen, oen voornaam cen trum der suikernijverheid, zijn begon nen. De voortbrengst zal niet zoo slecht zijn als men algemeen geloofde. Er zal niet veel afval zijn. De oogst zal 23 tot 26.000 kgr. per hektaar zijn, tegen 30 tot 32,000 kilogr. van het gemiddeld suikerjaar. Het verlies aan gewicht zal ruim schoots vergoed worden door den rijk dom van den suikerhet gehalte bereikt 16,20 tot 18,40 per honderd, terwijl men verleden jaar slechts 14 tot 16 per honderd bekwam. De belangen van de suikervoort- brengst zijn "dus verzekerd alleen het veevoeder, de pulp, zal derhalve te lijden hebben. Eiers en Kwakkels. Sedert den Oorlog tnssehen Italië en Turkije, komen er veel min eiers en kwakkels op de Fransche markten. In gewonen tijd, worden er uit Tripoli naar Marseille, zware vrachten eiers en kwakels verzonden. Sommige Fransche stoomers kwamen toe met 30 tot 40,000 stuks van dit gevo gelte. Sedert verscheidene jaren, voerde Tripoli ook veel eiers naar Frankryk, alsook groensel van alle soorten. Met den oorlog is gansch dien toevoer gestaakt. Hluilplaa ff. De wet schrijft voor dat de landbouwers in wier stallen de inuilplaag is uitgeborsten, daarvan inken moeten doen bij den Burgemeester der gemeento. Do landbouwer D... van Soumagne ver moedende dat zijne dieren besmet waren, deed op 4 Oogst eonen veearts komen Deze nam kenteekenen waar, uit welke bleek dat het mogelijk was dat de dieren aangedaan waren. Op 5 Oogst kwam de veearts terug en ditmaal stelde hij vast dat de dieren inder daad aangetast waren. De landbouwer D..., ging inken doen bij den burgemeester. Hij werd niettemin vervolgd omdat hy geene aangifte bad gedaan den 1 Oogst. De beer subsistuut deed opmerken, dat, volgens artikel 319 van het strafwetboek, de aangifte moet gedaan worden als er vermoeden van ziekte bestaat en niet als deze volop uitgoborsten is. De landbouwer D... is verwezen tot 50fr. boet, omdat bij geen inken heeft gedaan op 1 Oogst. Landbouwers, opgepast dus, doet inken zoohaast mogelijk. Daarmede worden uwe dieren niet zieker en ge spaart u de kosten en achterna geloop van een proces. Men mo©t de jo- tieili$sll©id tot bet toppunt drijven om te durven schrijven lijk dt >ene held van Chipka Dit alles overwegen i o .hébben al ons mannen gestemd voor den ruétonden «onderwijzer, in groote stilte, door ons vrienden en door ons werd/geen enkele voetstap gedaan.» Denkt ge dan toch groene belden, dat bot niet is geweten dat uw ordewoord aan al uwe kie^draver werd gogevpn die het in de wijken overbrachten En uw manifest titeld DEMOKRATEN. voor uwe i k ujig gedrukt bij Van den Broecjt- J: en des Vrydags en Zaterdags ver spreid Denkt ge ook misschien Groene I*i© dat men u Zaterdag avond in de stad Cbbroeck niet heeft gezien En dan is men schijnheilig genoeg om te durven beweren dat men al zijne sleepdra gers beeft volkomen vrij gelaten I>© Kanten. Droeve kommerschap roept de beer van Chipka... Wij hooi'dcn het Zaterdag zeggen Met te werken van 5 en half 's morgons a tot 5 en half 's avonds gestadig Iralie- werk, kunstwerk, kan men 45 eens tot 1 fr. winnen. En dc groote Commercanten van a Brussel, Londen, Lieverpool en New- York worden er schat rijk op. Wij betwisten het niet dat de kantwerk sters eene te kleine daghuur kunnen win nen... Maar zeg, heer van Chipka, gij ook zyt fabrikant van kanten, kunnen de kantwerk sters bij u meer winnen dan 45 cents tot 1 fr.?... Zeg wat winnen zij bij 11 Wij gelooven niet dat ze bij u meer winnen, wellicht min wij kennen uwe ge negenheid voor de werklieden als het uwe persoonlijke beurs afgai.t... Gij zult u nog wel den tijd herinneren, wanneer gij uwe drukkorsgasten bij de week betaaldet en zij wekelijks 12 frank ontvingen, onver schillig of ze 60, 70 zelfs 80 uren in de week hadden gearbeid?!!? En 'twas meest altijd 70 a 80 uren. 't Was alsdan den gulden tijd wanneer Men heer Petris voor acht weken aan het zeestrand te Blankenberghe van zijnen Jan ging maken Niet waar,Menheer Petris Artisje. De gevolgen.—Va i 1830 tot 1856 wilde de Fransche regeering het Godsdien stig Onderwijs uit de school bannen. In dien tijd klom het getal misdaden en mis drijven van 113 duizend (1031-1835) tot 280 duizend (1851-1856) In 1856 stond dc wet Falloux toe Godsdienstig Oud u1 wijs in de school te geven. Van 1856 tot 1860 viel het gemiddeld getal misdaden van 280 dui zend op 260 duizend. Van af 1861 winnen de liberale gedachten meer veld en behaal den de bovenhand de misdaden klimmen ook weer van 272 duizend tot 283 duizend. Na den oorlog van 70 kwam de wet Fal loux terug in voege van 1871 tot 75 ver minderen weer de misdaden, het gemiddeld getal is 250 duizend. In 1876 begon de oorlog aan het gods dienstonderricht, en hoewel de bevolking voortdurend verminderde, klom het getal misdaden van 1876 tot 1880 tot een gemid deld getal van 372,000. Van 1891 tot 1805 klom het tot 521,000 van 1901 tot 1005 tot 556,000. Zoo zegt een Fransche publicist, die de statistieken heeft opgemaakt naar offlciëelo gegevens. 4% Baardloo/.c mensclion Het zal iedereen opgevallen zijn, dat dc Engelschen di$ des Zumors onze steden be zoeken bijna zonder uitzondering baardeloos zijn. De geschiedenis van dat volk leert ons, dat het dragen van den baard zich in Enge land tot 1066 gehandhaafd heeftmet de intocht der Noormannen i3 die mode ver dwenen en tot boden zijn de Britten het baardelooste volk ter wereld gebleven. Bij alle volkeren vinden we overigens voorstanders of tegenstanders van den baard. Van Plutarchus weten we bijvoorbeeld dat Alexander de Grootn baard en snor af schoor en hetzelfde van zijn legioenen ver langde. Ook bij de Romeinen werd onder Scipio I de mode van het baardeloos gelaat uit Griekenland overgenomen. In Frankryk was Madam de Mainteno, die veel van baardlooze gezichten hield, oorzaak dat de toen heerschende snormode veranderde. Leo III was de eerste geschoren Paus zijne opvolgers verboden hot scheren, doch weer later verboden zij het dragen van den baard. In Rusland ging men op zeker oogenblik veel verder; onder Peter de Groote ontstond een haardbelasting van 100 roebels voor de rijken, één koppel voor de armen. In de abdij der Trappisten. Kiesing van een nieuwen abt. Men schrijft uit Oostmalle, 31 October Gisteren had met groote plechtigheid de kiezing plaats van eenen nieuwen abt in vervanging van den huidigen prelaat, Mgr Ferdinand Broeckhoven, die den ouderdom van 72 jaren bereikt hebbende, zijn ontslag heeft gegeven, wat niet alleen in het klooster, maar in heel den omtrek diep werd be treurd. De ceremoniën dezer kiezing werd voor gezeten door den generaal der Trappisten, Z. H. Augustinus Marre, bisschop van Constancia, die hiervoor opzettelyk van Rome gekomen was. De kiezing werd om 7 ure 's morgen ds voorafgegaan door eene pontifikale mis, gecelebreerd door den ouden abt, waarna heel het klooster werd gesloten, en geen wereldse!» wezen er nog mocht aanwezig zyn. Alsdart begaven zich de kloosterlingen naar de kapittelzaal, waar de kiezing plaats had in het bijzyn van de prelaten der abdyen van St-Sixte, Achel en van den yrior van Tegelon. Alleen nemen deel aan de stemming de religieuzen welke gepro fest zyn en tot den graad van subdiaken bekleeden. Na de besluiting van al de deuren van het klooster worden de sleutels bij den voorzitter van het kiesbureel gebracht en gaat over tot de stemming. Nadat elke reli gieus beurtelings deze schriftelijk heeft uitgebracht verlaten al de kiezers de zaal en gaat het bureel over tot de optelling der uitgebrachte stemmen. De keus werd ge bracht op den eorw. pater Herman Jos Smets, geboortig van Antwerpen, oud 36 jaren en die sedert 18 jaren in het klooster van Westmalle verblyft. De dienstdoende notaris, na akte te hebben genomen van den uitslag der stemming begeeft zich naar het kapittel om de proclamatie te doen aan de kloosterlingen en aan de voorpoort om den uitslag aan de wereld kenbaar te ma ken. I>e kloosterlingen hegeven zich vervol gens Daar de kerk onder liet zingen van den lofzang Te Deum en het luiden der klok- kon. In den namiddag had de plechtige instal latie van den nieuwen abt plaats en die zijne geloofsbelijdenis aflegde en de sleu tels van liet klooster ontving. Al de kloos terlingen kwamon beurtelings, knielend hunne belofte van gehoorzaamheid hernieu wen aan den nieuwen abt. De plechtigheid der wijding van den nieuwen prelaat zal binnen kort in de kerk der abdij plaats hebben. Het is zijne Z. Em. Kardinaal Mercier die deze ceimonie zal voorzitten. Dijnsdag heeft de generaal der Trappisten zich naar het aartsbisschoppelijk palei3 begeven om den nieuw gekozene aan Z. Em. voor te stellen. De nieuwe prelaat is de derde welke het klooster onder deze waardigheid zal bestieren. TAK AÏL8T. Verleden Zondag, 29 Oktober, had de plechtige openingszitting plaats dier in hooge mate nuttige instelling. In de mooie zaal van 't Belfort, sprak Baron Van Wynbergen voor meer dan 400 personen, 't puik onzer burgei'ij, woorden die gloei den van Katholieke en Vlaamsche overtui ging. Na die heerlijke inleiding begint de Hoogesehooluitbreiding hier ter stede haar tweede jaar. Moge liet cëne gezegende werking wezen voor burger en volk. P. A. Grootaert, S. J. zal Maandag aanstaande, in het Landbouwershuis, om 8 ure 's avonds eene les geven De Sterren Wie een leerrijke aangename avond wil doorbrengen, wordt uitgenoodigd met zyn huisgenoten deze eerste voordracht, die door een tweede over De Planeten zal worden gevolgd, bij lo wonen. Kostelooze toegang-. Namens het Bestuur: De Algemeene Voorzitter, Dr Isidoor Bauwens. Do VQorzitters dor tw eede Afdeeling Lessen voor het Volk, Atlv. Volksvertegenwoordiger, Romaan Moyersoen. Adv. Baron L'.dewijk de Béthune, Do Voorzitter der Academie, Adv. Euy. Bosteels. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Kerkdief. Den 26 September kwam Kamiel Corteyn, da^looner te Ledeberg, thans aangehouden, in de kerk der E P. Jezuieten te Aalst en stool er twee kope ren kandelaars. Hy werd betrapt door den koster die hem aan de policie overleverde. Corteyn krijgt 1 jaar gevang en 50 fr. boet met onmiddellijke aanhouding. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Ter vervanging van den E. H. Rommel zaliger, is pastoor benoemd op Meulestede- Gent, E. H. Dn Jonghe, professor in Sint- Lievonsgesticht te Gent. Bestuurder der Benedictinersen iHunne- gem) en onderpastoor te Geeraardsbergen, den E. H. Cathelyn, kandidaat in Wijsbe geerte en Letteren, onderpastoor van Sint- Anna te Gent. Onderpastoor van St-Anna te Gent, den E. H. Van Puyvelde, Doctor in do Godge- leei-dheid, in dc Wijsbegeerte volgens den H. Thomas, en Baccalaureus in kerkelijk recht. Pastoor te Meldert bij Aalst, de E. H. De Smot, pastoor te Landscauter. Pastoor te Meirelbek.e, de E. H. Do Hei-t, pastoor to Zele Hoykant. kunnen do Daensisten, of de Roolanders, of de groene socialisten hunne verpletterende klopping niet verkroppen. Om zicli te wre ken hebben ze eenon bond gesticht, die voorschrijft dat ze niets meer bij Katholie ken mogen koopen enz. Wij komen hierop terug. Kerk van Hf .Martinne. Maandag 6 November maandelijksohe Vergadering voor de Huismoeders van de Heilige Familie. Men is verzocht de lidkaart mee te bren gen. Worden gevraagd door de Patroons 2 Smeders bankwerkers. Vragen der Werklieden 1 Loodgieter. 1 Schrijn werker. Werklieden van allen aard. Spiegels, Kaders, Vitraux, Bag-uetten SpiegelfabrieU A. lleyv«©rt, Werf, 3, AALST. Opgelet. Kwestie gasverwar ming met brandhout. Ziobladz. 3. Het huis C Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° f». Nota riant. Wij vernomen dat de heer Tibbaut, Notaris te Wichelen, in dezelfde hoedanigheid te Aalst komt be noemd te worden ter vervanging van wijlen den heer Notaris Victor De Gheest. Wij vernemen uit vertrouwbare bron dat M. Aug. Moyersoen, notaris is benoemd te Wichelen. Tombola der Tentoonstelling van Brussel. Herhalen wij voor de laatste maal, aangezien de trekking Maan dag aanstaande om 9 uren ten Stadhuize van Brussel zal plaats hebben, dat de groote loten z jn van 500.000 fr. 100 000 fr. 50 000 fr.; 25.000 fr.; 20.000 fr.; 2 loten van 15.000 Ir. 4 loten van 10.000 fr. 15 loten van 5.000 fr. AALST.Gevecht.Woensdag mor gend, Allerheiligen, om 8 ure kwam de buurtschipper, Henri Hellemans, oud 48 jaar met zijn schip van Dendermonde geva ren. Het werd getrokken door het peerd van den voerman Jozef Renm'boog, bijge naamd Glas. Op bet grondgebied van Aalst gekomen, vroeg deze aan den schipper zijn loon. Daar deze hem znlks niet wilde beta len, gezien hy beweerde nog niet ter plaats te zijn, greep hij don schipper vast en schopte en sloeg hem waar hij hem treffen kon. Hij ging te werk als een razende en heet zelfs den schipper een stuk uit de wang, zoodanig dat deze verplicht was de hulp van een geneesheer in te roepen docter Hertecant heeft de wang toegenaaid. Proces-verbaal is door de gendarmerie tegen Rennepoog opgemaakt. AALST Diefstal. Dinsdagnacht hebben onbekende dieven 50 a 60 bloem kolen afgesneden op het land van den ge- naamden A. Kiekens, landbouwer, wijk St Job. Een onderzoek ir door de Policie ingesteld. Tc Aalst. Eene treffende overeenstemming-. Zoowel te Aalst dan elders zijn do verklaringen éénstemmig en echt. Den 22sten Januari 1904 zegde ons M. A. Coppens79 Koolstraat, te AalstSinds ten minste tien jaar leed ik aan de nieren en soms was de pijn zoo hevig dat ik mij zon der hulp niet kon neerleggen. Dikwijls deed ik geen oog too van gansch den nacht en 's morgens had ik veel moeite mij tot het werk te begeven Weinige dagen na de Foster Pillen gebruikt te hebben (ver kocht in de Apotheek De Valkeneer te Aalst,) sliep ik reeds beter, de pijnen waren minder hevig en mijne leden hernamen hunne buigzaamheid. Weinig later keerde de eetlust weder en na veertien dagen leed ik niet meer. Den 13den April 1910, voegt M A. Cop pons erby Nooit had ik zulke volkomene genezing durven verhopen. Ook moet ik veel dankbaarheid aan de Foster Pillen betuigen. De Foster Pillen tasten de kwaal in ba ren oorsprong aan zij hitsen de werkzaam heid der nieren op en houden ze in goeden staat. Indien hunne weefsels ontstoken of gescheurd zijn. heelen zij ze, genezen ze en hergeven ze de kracht om het bloed te zuiveren. In alle apotheken (Eiseht de handteeke- ning James Foster 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 64 Coudenbergstraat, Brussel. (14) In de Evangeliestraat, te Hamme, woont zekere Firmin Bogaert, rentenier, oud 71 jaren. Deze ouderling heeft den haam geld te bezitten. Gansch alleen op een oud boerenhof, leefde hy als kluizenaar. Zijne eenige dochter is gehuwd en woont in de Hoogstraat. Zaterdag avond rond 5 uur, kwam Modest Verhoeven, hem vragen of hij geene zekere hoeveelheid noten te koop had. Voornoemde leurder van stiel, had reeds meermalen bij Bogaert fruit gekocht. Bij het binnentreden had hij de deur achter zich gesloten en het slot toegedraaid. Hij was vast beraden den ouderling te ver moorden Op het bevestigend antwoord van Bogaurt, dat hij nog fruit te koop had, gin gen beiden op den zolder. Nauwelijks waren zij daar gekomen of Verhoeven greep Bogaert vast, duwde hem eene prop in dan mond en trachtte hem te verwurgen Eene hevige worstelling had plaats, daar voornoemde zich fel verdedigde. De overmacht bleef aan den aanvaller. Geheel badend in zijn bloed, bleef Bogaert, op den zolder liggen, terwijl Verhoeven al de kassen in het huis doorzocht, doch zon-' der geld te vinden. Ofschoon Bogaert gekend staat al zeer rijk, was er nauwe lijks een 12tal frank in huis, som welke de moordenaar heeft buitgemaakt. Het feit gepleegd is hij naar huis gegaan, denken dat Bogaei't bezweken was. Twee uren later is Bogaert tot bewust zijn gekomen en heeft zich, met moeite, in een naburig huis kunnen slepen, alwaar hij alles vertelde en de dader aanduidde. Men verwittigde onmiddellyk den bevelhebber der gendarmen, welke den aanvaller in zijn eigen huis aanhield. Deze heeft alles bekend zooals het ge beurd was en schijnt geenszins zijne misdaad te betreuren. Men heeft den mis dadiger naar het gemeentegevang overge bracht. Zondag namiddag is het parket van Den dermonde aldaar afgestapt en heeft Ver hoeven naar het gevang van Dendermonde doen overbrengen. Maandag morgend, om 8 ure, is Bogaert aan zijne wonden bezweken. Deze misdaad heoft groote opspraak in de gemeento teweeg gebracht. Verhoeven is eene kreupele jongen en werd niet aanzien als een jongeling met slechte inzichten bezield. Hij telt pas 20 jaren. De begraving van hot slachtoffer heeft verleden Donderdag plaats gohad. Mad. Luyck, échtgenoote van eenen policieagent, die van Hal, terugkeerde stelde vast toen zij in de Zuidstalie te Brussel toekwam, dat haar handtasch wel ke zij nevens haar gelegd had, verdwenen was. Onmiddellyk deed zij inken aan dc sta tieoverste en gaf de persoonsbeschrijving op van drie vrouwen welke in hot zelfde kompartcment gezeten haddon en zekerlijk de diefstal hadden gepleegd. Eene bijzondere waakzaamheid werd ingericht en 's avonds kon men de drie vrouwen, waarvan de eene nog in het bezit was van het gestolene, aanhouden. Alle drie wonen op de wijk Helbeeb, bij Hal. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet; men denkt dat zij niet vreemd zijn aan de diefstallen, welke sedert lang op de treinen gepleegd werden. Nooit heeft een remedie bijval gehad als Wonderbalsem Pasteur legen uitwendige ziekte. 1 fr. AalstBonner; de Valkeneer en in alle apotheken. De zonderlinge diamantdiefstal in de Pelikaanstraat, le Antwerpen. Een opleidingsbevel tegen den bestolene afgele verd. Men herinnert nog den diefstal van 270,000 fr. diamanten, ten nadcele van eenen makelaar, terwijl hij met eenen kameraad aan 't vechten was. De geheele zaak was zoo zonderling dat een nauwkeu rig onderzoek werd ingesteld. Nadat de onderzoeksrechter M. Garoly verschillende getuigen heeft onderhoord, heeft hij een opleidingsbevel tegen den bestolene make laar C... afgeleverd. Toen de policie bij C. kwam om hem aan te houden, lag deze te bod. Hy was nog onpasselijk" van de door stane aftakeling. De policie bewaakt het huis. Een wetsdokter zal de bestolene on derzoeken. Woensdag morgend heeft to Antwer» pen oen bloedig drama de Rijnkaai en om streken in opschudding gebracht. Sinote een tweetal dagen logeerde aldaar in het huis n° 84, zekere Th. Wood, een zeeman. Rond 10 ure moet de ongelukkige eenen aanval van zinneloosheid gekregen hebben. De logementhoudster Maria Gunwerk- beur, die in hare keuken bezig was, zag plots voor haar de zinneloosgeworden zee man. met een scheermes in de hand drei gend voor haar en wilde haar te lijve. De vrouw, ziende in welk gevaar ze verkeerde wilde wegvluchten. De zinneloozo plaatste zich echter voor de deur en belette elkfe ontsnappiug. Daarop sprong hij op de vrouw en haar willende den hals oversnijden, bracht hij haar eene vreeselijke wonde toe in het aangezicht. Op dit oogenblik kwan hot öjarig dochtertje in de keuken. Wood sprong nu naar liet kind en gaf het eene groote snede over do kaak. Op 't hulpgeroep kwam een andere logeergast toegeloopen de zinneloozo, dit ziende, gaf zich daarop met scheermes eene vreeselijke snede 'in den hals, waarop hij ontwapend werd. Alle drie werden in het verbandhuis ver pleegd, waarna de doodelijk gekwetste zin- nelooze naar Stuyvenberggasthuis overge bracht werd, waar Lij in den loop van den namiddag is overleden. Wat de vrouw en het kind betreft, hun ne kwetsuren leveren geen gevaar op. Zeker middel om zich van ver stoptheid te genezen. He' is vol doende hiervoor alle avonden tot volkomen genezing 1 of 2 purgeer Pillen Wathóry te nemen, 't Is onfeilbaar, Maandag avond heeft te Antwerpen een erg ongeluk plaats gehad in de turn zaal Zomerhof. De lSjarige liaan,oppers- leerjongen, Maurice Hellemans, wonende in de .Tweelingstraat, werkende aan do de vaste rek die 2 30 hoog stond, is in de oefening ten gronde gevallen en bleef bewusteloos liggen. In den beginne oor deelde men de kwetsuren niet erg. maar toen later voor de tweede maal een ge neesheer werd bijgeroepen, bestatigde men dat den jongen turner den ruggraat getozo - ken was. Het slachtoffer is ter verpleging naarhetStuyvonberggasthuisovergehraeh! 't Helpt niet meer dat men zij r>- frak toeknopt, als men eene portefei;0 in den zak heeft. Een houtkoopnian,."le eene portefeuille met 800Ö fr. in den H1 nonzak droeg, werd hiervan berooi midden van het volk in eon koffiehuis te Luik, dooreenen dief, Ii(! langs buiten don frak had opengesneden Men zal op den duur eene ijzeren plaat t'.Hr.chen d voede ring moeten laten naaien. Indien g-y een schoont! h us van Behangpapieren enz. wilt Ucbbon en in vertrouwen en tegen gematigde pry zen ge diend worden, begeeft u by Karei Van de Putte Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Wildstroopersdrama. Men meldt uit Hoogstraten dat er aldaar Woensdag nacht eene ontmoeting Leeft plaats gehad tusschen gendarmen en wildstroopers. Vier manschappon der brigade van Hoogstraten waren op ronde in de bosschen toen zij in de verte de lichtstraal van een lanteern bemerkten. Zij begaven zich derwaarts en eenige stroopers die met drie lichtbakken aan liet jagen waren. De gendarmen tracht ten de kerels ongemerkt te naderen, doch de kerels verwyderden zich in de richting van Loenhout. Op het grondgebied van de ze gemeente, aan de eigendommen van Mad. Helsen, waren de gendarmen on de stroopers op zeer korten afstand genaderd, toen een dezer laatsten de lichtstraal van zijnen lanteern al zoekende eensklaps op do gendarmen deed vallen. Hij had hen dadelijk herkend en zyn licht uitgedoofd. Onmiddelyk daarop werd schot gelost. De gendarmen lieten zich ten gronde vallen. De andere lanteerns worden nu ook uitgedoofd. Er werden nog schoten gelost. Daarop vuurden de gendarmen hun ne karabijnen af. Zij hoorden terzelvertijd een smartkreet en daarna een klagend gekerm. Dit doet veronderstellen dat een der stroopers moet gekwetst zijn. De gen darmen dèdon een onderzoek ter plaatse, doch, ter oorzake dor groote duisternis konden zij niets ontwaren. Gisteren mor gend kwamen zij andermaal een onderzoek doen doch, dit leverde geen uitslag op. Het onderzoek wordt nu voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2