Donderdag 9 November 1911 5 centiemen per nummer 65s,e Jaar 4415 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BERICHT. Leesl en verspreidtDe Denderbode De Vrijmetselarij en de Politiek. Christene(?!j")Democraten EEN EN ANDEli. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- eniag van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va» dit blad. C UlQL'i: aUUM. Velsf, 8 November H>11. De personen welke een abonnement nemen aan do De Denderbode voor het jaar 1912 zullen het blad van heden af ontvangen tot Nieuwjaar KOSTELOOS. Men kan zich abonneeren aan De Denderbode» op ons bureel 31, Korts Zoutstraat 31, en ten Postbureel door 't welk men bediend wordt. PRIJZEN DER ABONNEMENTEN Voorde stad tweemaal ter week fr. 5,00 Voor den buiten 6,00 id. eenmaal 4,00 De abonnementsprijs moet vooraf betaald worden De Vrijmetselarij beweert alle dagen dat zij zich niet met politiek bemoeit. Wij hebben reeds meermalen |het tegendeel bewezen. Het Antivrijmetselaarstijdscbrift deelt eene photographische afbeelding meê van een oorspronkelijk document het welk bewijst, dat al degenen die een openbaar mandaat van het kiezerskorps ontvangen, dit mandaat niet kunnen uitvoeren, als zij deel maken van do Vrijmetselarij, dan in den zin en het doel van de belangen der Orde. Alzoo moet een vrijmetselaar, 't zij minister, senateur, volksvertegenwoor diger, provinciale of gemeenteraadsheer vóór alles het oog hebben op de voor- deelen der geheime maatschappij waar hij deel van maakt. Voor de Loges komen de belangen van bet land maar op den achtergrond en die belangen, welke nochtans het eenigo richtsnoer van alle personen met een openbaar mandaat bekleed moet wezen, worden ongenadig geslachtof ferd, in bet voorkomend geval door de Vrijmetselaars, ten voordecle hunner orde. Het is een allerafdoenlijkste bewijs het bestatigt dat het liberalismus, welke maar eene uiting der Loge is, het land niet bestuurt dan ten nutte eener gehei me instelliug en niet met het oog op het algemeen belang. Zal het land eindelijk het groot gevaar begrijpen van een zulkdanige wandaad te laten voortduren En ziedaar de party die zich liberaal noemt. Liberaal wil zeggen vriend van de vrijheid voor de anderen en voor zich zeiven. Welnu, al degenen die zoo veel met dit woord schermen, stellen zich niet alleenlijk tevreden met hunne tegeDStrevc-rs van de vrijheid te beroo- ven, maar trachten nog ze bij hun eigen zeiven te versmachten. Alleenheerschiug in den persoon der oversten, dienstbaar- beid bij de onderhoorigen, dit zijn de twee termen der liberale vrijheid. Na dit document gelezen te hebben, vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat do liberalen kunnen beweoren dat de linkerzijde geen ordewoord ontvangt en dat zij zich geen enkel bevel laat opdringen. Wal men elders denkt Welk eene schoone benaming schrijft onze Confrater De Maas en Kempenbo- ben van Maeseyck< en boe menig edel moedig hart heeft zij doen popelen van hoop en herstolling van gekrenkte rech ten hoe menig katholieke strijder zag daar de toekomst in onzer partij. En wel met reden want eeno partij die geene volkspartij is kan niet langer meer bestaan in de huidige politieke toestan- don. Doch eenige heethoofden meenden eene christene volkspartij te moeten in leven roepen, die geheel op haar zelve zou slaan, buiten en soms tegen de oude katholieke partij. Deze opvatting werd algemeen afgekeurd door onze Bisschop' pen zoowel als door de voornaamste politieke leidersook vindt zij geene verdedigers meer dan bij sommige ver waanden of verdwaalden, in de Vlaanders bijzonder. Die christene volkspartij in Vlaande ren wordt van dag tot dag minder chris telijk dit werd bewezen in de gemeen- tekiezingen. In Brugge, met eeno door en door brave bevolking, hebben de socialisten geoDen aanhang. Hoe hebben de katho lieken dan dit jaar zooveel stemmen en verscheidene zetels verloren in de ge- meentekiozing Alleen door de werking van de christene democraten of daensis- ten, gelijk zij daar genoemd worden. Een door zijnen Bisschop afgezet pries ter, Fonteyne, heeft het volk opgeruid hij doet zich doorgaan als een tweede Christus, vervolgd door de Hoogepries- ters hij belooft hemel en aarde aan die onwetende snullen, zoodat eone vrouw 79e Vervolg, na de kiezing van Fonteyne uitriep «nu krijgen wij de boter voor halfprijs men Kocht de kiezers om mot de tien- duizonden welke de liberaal Marquet ter hand stelde, Marquet die zijne milli- oenen heeft bijeen gescharreld met het houden van speelholen. De stad Aalst is een der bijzonderste brandpunten van het daensismus. Daar speelt Pieter Daens de hoofdrol. Uit haat tegen de katholieken heeft hij zich aan gesloten met de liberalen, en zoo zijn zij er helaas in gelukt drie liberalen en dacnsisten in den gemeenteraad te krij gen. Wie zou zulks verwacht hebben van Daens die nog onlangs zoo krachtig de christene scholen verdedigde in de Kamers Men ziet het de daensisten, de christe ne democraten van Vlaanderen worden echte schismocraten of scheurmakers zij zonderen zich geheel af van de katho lieken en werken reeds meê met de godsdiensthatende liberaleD. Binnen kort zullen zij het christelijke uit hunne bena ming laten, en worden zij gewoon socia- list. Dat is het gevolg van hunne hardnek kigheid. Zij hadden moeten moêgaan met de katholieke partij, gelijk elders het geval is geweest, en door broederlijk samenwerken wetten en instellingen tot stand brengen, zooals onze ministers reeds veel gedaan hebben, en nog blijven doen, tot nut van 't volk en tot eer der katholieke gezindheid, wier zaakgelas tigden zij zijn. Militaristische buitensporigheden. —Herhaaldelijk werd er gewaarschuwd en met reden tegen de nieuwe buiten sporigheden, waaraan de Belgische mi litaristen zich zouden willen over leve ren, onder voorwendsel dat er gevaar bestaat voor een oorlog tusschen Frank rijk en Duischland. Daar zij met hunne eischen in België niet goed voor den dag durven komeD, trachten zij deze door vreemde bladen te doen aanbevelen. Zoo deelt, LeTemps van Parijs nu een brief meê over België's verdedi ging geschreven door een officier, doch hij zegt niet of het oen Belgisch of een Fransch officier is. Dat is overigens volkomen gelijk. Die brief is ingegeven door de militaristische kringen van België, eu er wordt in gezegd dat, om ons land tegen een Duitschen inval te verdedigen, wij een leger van 300.000 manschappen noodig hebben, te weten 50,000 soldaten voor de forten van Antwerpen, 50.000 voor Zij lachte luid, tusschen de dikke lippen bare tanden vertoonend, en dat gelach, uitdagend,brutaal,medelijdend, deed Alice's bloed koken. Nauwelijks wetend, wat ze deed, nauwelijks iets begrypend, behalve dat deze vrouw tusschen haar en Lord Croft stond, omklemde ze krachtig het kleine pistool en hief het op. Gedurende een kort oogenblik heigde de vrouw ontsteld naar adem. Gedurende een ondeelbaar oogenblik staarden de vrouwen elkander aan. Toen ging plotseling het pistool af. Alice liet het wapen vallen terwijl de «vrouw wankelend achteruit deinsde en in een stoel viel. Ze keek zwijgend naar haar, toon ze neerzonk, en uitte geen enkel woord. De vrouw had de hand naar hare keel gebracht, on Alice wachtte Doch ze gaf geen onkel geluid, doch haalde slechts schokkend en eigend adem. Toen zonk zo plotseling met gesloten oogen achterover, en richtte Alice zich verschrikt op. Wat had zo gedaan Wat had ze gedaan? Woest keek ze om zich heen. De kamer lag stil in het afschuwelijk gele licht. Ze hield met een soort van snik den adem in, en luisterde naar eenig geluid in het huis. Er werd niets hoorbaar Alles was stil, en do vrouw, akelig zwijgend, lag hulpeloos op haar stoel. Alice boog zich heigend voorover om naar haar te kijken, zich radeloos aan de tafel vast klemmend. Bijna onder hare .handen lag het portret van Lord Croft. Zijn verbleekt gelaat keek vanaf het gele tafel blad tot haar op, en een meter verder lag zijne vrouw Zijne vrouw, stervend of dood wellicht zijne vrouw neergeschoten door de hand van het meisje dat hij lief had. Alice rilde plotseling, en verborg het gelaat in de handen. Wat had ze gedaan Nu keek ze weer op en richtte hare oogen op de vrouw.Dezc lag doodstil, terwijl haar gelaat langzamerhand een zonderling lood kleurige tint aannam. Deze aanblik deed Alice's hart een oogenblik stil staan en het bloed in hare aderen stollen. De vrouw was dood of stervend, en zij, Alice, was eene moordenares. Ze keerde zich vol afgrijzen en ontstelte nis af. Zij moest hier weg zo moest weg. Woest keek ze om zich heen, en het op tafel liggende portret trok hare aandacht. Met een snik nam ze het op. Hem had ze ten minste van die slechte vrouw gored. Dat had ze hem bespaard ze had hem die van Luik, Hoei'en Namen, een veld leger van 150,000 en nog 50,000 solda ten in de depots. Het jaarlijksch contig- nent, dat nu, met de nieuwe miliciewet, reeds boven de 16,000 manschappon geklommon i3, zou op 25000 moeten gebracht worden, 't Zou dan niet meer één soldaat, maar twee, of zelfs drie per familie zijn, en men zou alzoo tot het alleman-soldaat geraken. Daar mag men zich, in alle geval,aan verwachten, indien ooit de liberaleD met de socialisten aan het bewind moes ten komen. Maar zelfs nu dient er een oog in 't zeil gehouden te worden, want de militaristen zijn niet te betrouwen zij hebben nooit genoeg en vragen steeds meer. Tegen de burgerij. De droogte heeft in Frankrijk dezelfde ge volgen gehad als in België en overal elders de opslag van alle eetwaren. In Frankrijk, dat bestuurd wordt door de blok-meerderheid, dat is door eeoe meerderheid van allerlei geuzen, radi- kalen, vrijmetselaars en socialisten, heeft liet gouvernement nu een wetsont werp op het bureel der Kamer neerge legd, volgens hetwelk het aan de ge meentebesturen zou toegelaten worden, gemeentelijke winkels in te richten van alle slach. Op die wijze, zou men trachten de waren zoo goedkoop mogelijk af te leveren. Indien die gemeentewiDkels zouden lukken, wat te betwijfelen valt, dan zouden zij natuurlijk de winkels van bijzonderen groote konkurrencie aan doen en dooden. Indien ze niet lukken dan zullen de lastenbetalers de gebroken potten moe ten betalen onder die lastenbetalers zijn eerst en vooral de neringdoeners, die door die winkels zullen benadeeld worden. Dus in beide gevallen zullen de oeriog- doeners bet schaap zijn. Dat is wellicht het praktisch begin van het uitroeien van den middenstand. Nu, de Fransche neringdoeners en kleine burgers stemmen voor de socialis ten en kartellisten. Ze hebben gezocht wat ze nu vinden. De ondergang der familie in Frank rijk. In eene studie van de Libre Pa role wordt klaar bewezen hoe de familie door de Fransche logebestuurders ten onder gebracht wordt. Hoe dat Onder anderen door bet vergemakke lijken der echtscheidingen. Volgens de oflcieele cijfers, door de Fransche rechtbanken opgegeven, was het getal echtscheidiogen van 1901 tot 1908 30 echtscheidingen per 1000 hu welijken Verschrikkelijk Ja, zoodanig verschrikkelijk dat som mige wetgevers die eertijds voor 't ver gemakkelijken der echtscheiding waren, nu verveerd achteruitdeinzen voor den schrikkelijken uitslag, 't Is 't geval voor M. de Marcère, die openlijk zegt dat hij verplicht is zijne eigene handelwijze af te keuren tijdens de bespreking der wet van 1884 (over de echtscheidingen). En niettegenstaande gaan de godde- looze Fransche wetgevers maar voort met de echtscheidingen te vergemakke lijken. Zoo brengen zij 't familieleven in gevaar en verdelgen het Maar 't en kan niet anders Een god deloos bestuur is een zedeloos bestuur, en dat loopt recht naar 't beestensysteem der vrije liefde. Het geneeskundig tijdschrift The Lancet deelt eene statistiek mede, vol gens dewelke er in de gansclie wereld 228,234 goneesheeren zouden zijn. Europa alleen telt er 162,333. In Europa komt Engeland op den eersten rang met 35,000 dokters in Duitschland zijn er 22,518 en in Frankrijk 20,348. In de hoofdsteden zijn er per 100,000 inwoners: 241 in Brussel, 132 te Berlyn, 128 te Londen, 74 te New-York, en 51 te Parijs. De Graanoogst. Het Bul letin de Statistique agricole uitgegeven door het internationaal landbouw-msti- stuut, bevat de volgende jongste officieele opgaven van den graanoogst van het noordelijk halfrond De tarwe-opbrengst van dit jaar, der landen welke aanzien worden als voort brengende het 4/5 der totale voortbrengst van de wereld, bedraagt 782,823 kwin talen, tegen 825,959,642 kwintalen in 1910. De opbrengst is echter hooger in Spanje, Frankrijk, Engeland, Ierland, Hongarië, Italië, Kanada en Indiëde oogst in lager in Pruisen, Rumenië, Europeesch Rusland en Amerika. De algemeene opbrengst der andere graangewassen is als volgtrogge 96,4 tegen 100 van verleden jaar gerst 99,5; haver 88.9 maïs 86,6. Het is vooral de oogst in Rusland eu in Amerika welke mislakt is. In 1910 bracht Hongarië 47,686, 289 kwintalen maïs voortdit jaar vermoe delijk slechts 33,220,000 kwintalen. van haar bevrijd,en zijne toekomst zou niet bedreigd worden en indien ze ongemerkt van hier weg kon komen, zou niemand weten, dat zij het gedaan had. Het meisje, dat de deur geopend had, was blijkbaar niet meerin de nabijheid, en zou niet weten, wie zij was. Snel sloop zo het vertrek door en luister de weer. In huis weerklonk nog altijd geen geluid, en langzaam opende ze de kamer deur en gluurde naar buiten. De gang was geheel verlaten. Een flik kerend gasvlammetje verspreidde een ge dempt licht. Alice streek mot de hand langs do oogen en keek toen weer. Gedurende een oogenblik ging voor haar blik alles op en neer, en toen omklemde zij de deurstijl, wankelde door den gang. opendo zacht de voordeur en sloop do straat op. Een kwartier daarna weerklonk er eenig geluid in het stille huis. Iemand liep in eene achterkamer op en noer. Eensklaps bleef hij staan, opende de kamerdeur en keek den gang in. Zijn blik doorzocht denzelfden gailg, waar Alice een tijdje geleden door heen geslopen was. Hij was nu weer leeg en, de deur geheel openend, verliet de man het vertrek. Ileidaar 1 riep hy. Hij kreeg echter geen antwoord en begaf zich naar de voorkamer. Do deur van dit vertrek stond op een kier. Hij duwde haar open en keek naar binnen. Het gele gaslicht bescheen nog altijd de kamer en het bleeke gelaat van de vrouw op den stoel. Het bescheen nog altijd den openstaanden lessenaar. Het bestraalde helder hare armoedige gestalte, en oen oogenblik bleef hij verstaafd staan. Toen verscheen er eensklaps eene zonderlinge uitdrukking in zijne oogen, en snel door kruiste hij het vertrek. Hy wondde zijn blik van de vrouw af, begaf zich regelrecht naar den openstaan den lessenaar en begon de papieren te doorzoeken. Zijn gelaat verbleekte bij deze bezigheid een weinig, cn nu en dan keek hij vlug, onrustig naar de stille, hulpeloozo vrouw op den stoel. Een dun straaltje rood bloed liep langs haar hals, doch hij gaf zich de moeite niet dit verder te onderzoeken. Hij scheen bang voor haar te zijn. Zijn blik dwaalde van de papieren naar haar, alsof hij zenuwachtig was door iets, dat hij niet voorzien had. Hij zocht haastig verder, doch vond blijkbaar niet hetgeen hij begeerde, want zijne handen begonnen koortsachtig tusschen de massa papieren te woelen, en plotseling stond het zweetopzyn voorhoofd. Hij haalde met moeite adem en verhaastte zijne bewegingen. Binnen weinige oogenblikken had hij den lessenaar van boven tot onder door zocht, en toch was hetgeen hij behoefde nog niet te voorschijn gekomen. Hij vloekte binnensmonds en klemde de tanden opeen. Het volgende oogenblik keek hij onwille keurig om, en ontstelde hevig. Do vrouw zat met do hand aan de keel rechtop, en keek met een spottend lachje om hare dikke lippen naar hem. Een oogenblik bleef hij stil staan, toen trad hij plotseling op haar toe. Gij begon hij, en zweeg toen, af geleid door iets glinsterends op den vloer. Snel keek hij scherper toe. Het was het pistool dat eenigen tijd geleden aan Alice's bevende vingors ontglipt was. Hij raapte het op. HOOFDSTUK XXXVI. De verschrikkingen van den nacht. Het was nu middernacht, Queen's Gate was voor het grootste gedeelte in duisternis gehuld, doch in de gangen der meeste huizen brandde nog licht, en in sommige huizen waren achter allo vensters de lampen aan. Gedurende het laatste uur was het weer levendig in de straat geworden, en zelfs nu kwamen eenige rijtuigen van de theaters en bals terug. Deze waren nog lang niet geëindigd, en in Mevrouw Nethercombe's salon wachtte Alice rusteloos op het geluid van voor het huis stilhoudende wielen, en op den klank van de stemmen harer tante en van Marga- refcha. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1911 | | pagina 1