Zondag 13 November 1911 5 centiemen per nummer 65s,e Jaar 4414 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRUHEID. GEMEENTEKIEZINGEN 1911. Medeburgers HET SCHOOLWETSONTWERP BELGISCHEN BOERENBOND BERICHT. Leest en verspreidt "De Denderbode,, Goed gesproken. HET KARTEL Kath. VI. Hoogeschooluitbreiding. DE DENDERBÖ Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oaing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drjj maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eiüdigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooasens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heerei. Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUK 8UDV. /lelsl, 11 November 191 1. STAD A A I Den 15den October hebben uwe Katholieke Kandidaten 3920 lijststemmen bekomen terwijl de liberale partij slechts 1DOS stemmen behaalde, de daensisten 1718, de socialisten 626.Zes onder ons waren gekozen. Den 22 October hebt gij onze Meerderheid versterkt met drie nieuwe gekozenen op vier kandidaten. Eindelijk den 29 October bekwam onze Kandidaat 4169 stemmen tegen 4226 aan de liberalen, die de bovenhand behaalden met slechts 57 stemmen meerderheid dank aan de vereenigde krachten van onze tegenstrevers. Wij sturen onzen vurigen dank aan die duizende •chte Katholieke Kiezers die ons hunne ondersteuning heb ben gegeven en getrouw zijn gebleven aan hunne christené overtuiging. Niettegenstaande ae verwijtingen en de aan vallen van onze tegenstrevers, hebben zij getoond dat zij eene Katholieke Meerderheid aan het bestuur van de Stad willen behouden. Wij zullen getrouw blijven aan het programma van zedelijke en stoffelijke opbeuring dat wij Ued. in ons kiesmanifest hebben voorgelegd. Het verwierf uwe goed keuring. Ook zullen wij er ons op toeleggen de belangen van onze Stad waardig te behartigen en voor te staan. De socialisten en de liberalen zijn verpletterd uit den strijd gekomen. Geen enkel socialist kwam in aanmer king voor het verdeelen der zetels. Hunne lijst verwierf slechts 7.50 ten honderd der stemmen. De liberalen toen zu alléén in den strijd kwamen, gaven een klaar bewijs van onmacht en verval. Wel is waar be kwam de Kandidaat der liberale partij eene kleine meerderheid in de balloteering en wierd hij gekozen Doch zijne zege praal is slechts te danken aan de samenwerking van hl onze tegenstrevers en verijdelt geenszins de beteekepis van de kiezing van den 15den October. Velen hadden gedacht dat degenen die zich voor dkristene demokraten uitgeven ook als christenen zouden gehandeld hebben en zonder aarzelen hunne stem zouden geschonken hebben aan de Partij die in den strijd kwam met een programma waarop de eerste en voornaamste plaats beno men was door talrijke maatregelen voor de uitbreiding van het christene volksonderwijs en tevens dat zij zich met afkeer zouden afgewend hebben van de liberale partij die Vooruit, nog over enkele dagen te recht afschilderde voor de harteloosste onder de harteloozen. Die verwachting wierd teleurgesteld ja, het hoofd bestuur der Daenspartij had besloten zijne partijgenooten volkomen vrij te laten doch onderduims werkten de bijzondersten onder hen voor de liberalen en was M. Petrus Daens de eerste om in o Het Land van Aalst van 29 October met verachting naar den Katholieken Kandidaat te wijzen. Wat gat' het hem dat hij weken en weken lang door de liberale Volksgazet verweten wierd voor verrader, overlooper, tweegezichtige politieker dat hij afge schilderd werd voor vernepen en bekrompen geestwat gaf het hem dat lnj, zelfs eenige dagen te voron, den l,Un October, geschreven had dat men in de liberale partij zoo min als hij de socialisten den Godsdienst niet gerust kan laten en dat bijna al de liberale opperhoofden gansch gescheiden leven van de Kerk. Hij heeft niet kunnen weerstaan aan zp verlangen de Katholieke Partij tegen te werken en, liever dan eenen enkelen Katholiek meer op het Stadhuis te zien zetelen, heelt hij zijne eigene mannen aangespoord hunne stem te geven aan die liberale party die hij vroeger zoo wreed afschilderde. Moet zulks ons overigens verwonderen wanneer wij zyne partij in Ninove een verbond zien sluiten om daar de alléénheersching der goddelooze partijen te verzekeren en de toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging, waar hij zoo hoog mede oploopt, te beletten. Die toevallige tegenslag kan ons niet ontmoedigen. Wel integendeel,hij zal voor ons een spoorslag wezen. Aan menigeen heeft hij de oogen geopend aan allen heeft hij getoond dat de Katholieke Partij op zich zelve alléén moet rekenen om de zedelijke belangen van ons volk te vrij waren. Onverpoosd zullen wij den strijd hernemen. Met meer iever dan ooit zullen wij werken voor den vooruit gang van onze christene gedachten en van het stoffelijk welzijn onzer bevolking. Gheeraerdts Leo, Burgemeester De Hert Felix, Schepenede Bethune Baron Lodewijk De Coninck Auguste; De Naeyer Theodoor; Vernaeve Alfons Bosteels EugeenDe Ghendt MichelDe Valkeneer ValeryDuwez Albert; Meert Lodewijk; Van den Bergh JaakVan den Bremt HendrikVan den Steene Eduard; Van de Velde Alexander. AALST, 3 November 1911. Het Komiteit der Schoolhervorming komt eenen plak- brief,in Vlaamsche en Fransche taal,uit te geven, waarvan wij hierbij den tekst mededeelen AAN ALLE BELGEN brengt VUF gewichtige verbeteringen 1° Kosteloos onderwijs 2° Verplichtend ondericijs, met vrijen schoolkeus voor den huisvader 3° Arbeidsverlod voor kinderen, onder de veertien jaren 4° Inrichting van een 4:n lageren graad voor beroepsonder- richt. volgens de noodwendigheden der verschillende streken. 5® Verbetering van den toestand der Onderwijzers. DezeHERVORMINGENzijn de ALGEMEENE WENSCH van geheel het LAND. De LIBERALE en SOCIALISTISCHE LINKERZIJDEN zijn vereenigd om ze te BESTRIJDEN. W AAltO AI Omdat het Ontwerp de gewetensrechten van iederen huis vader verzekert met hem ten volle de ALGEMEENE VRIJ HEID van den SCHOOLKEUS voor zijne kinderen te vrijwaren. Dit grondbeginsel werd verdedigd door tal onzer poli tieke tegenstrevers. Al de andere bepalingen van het wets ontwerp stonden eens in het program aller partijen. Dat alleen zegt genoeg voor den huidigen weerstand der linkerzijden. Hadden onze tegenstrevers in de Kamers rechtschapen en eerlyk ons onderwijsstelsel willen verbeteren, dan hadden zij bepaalde voorstellen moeten doen, waarover de Kamer zonder vooroordeel zou beslist hebben. ZIJ DEDEN HET NIET. Onze tegenstrevers, in plaats van kalm de zaken to bespreken, verhinderden de bespreking op eene onnoem bare wijze. Zij hebben de vrijheid van spreken verkracht. Zij hebben de waardigheid van ons Parlement bemodderd. Het Land zal die verbrekingspolitiek veroordeelen met de verkiezingen van 1912. Wij ivachten zonder vrees op 's Land uitspraak. Wij hou den staan dat GEENE SCHOOL WETS HER VORMING in België mogelijk is zoo zij niet de grondbeginselen van ons programma verwezenlijkt. Voorrechten eischen wij voor niemand. WIJ WILLEK GEI.IJIiHEIU VOOR ALLEN. Wij eischen dat ieder Familievader, arm of rijk, volko men vrij wezen in het kiezen der school waar hij aan zijne kinderen het onderricht zal doen geven dat hij hun ver schuldigd is. Schoolvrede, door rechtvaardigheid en vrijheid ziedaar ONS PROGRAMMA. Het Land zal voorts zijn vertrouwen schenken aan eene regeering van de rechterzijde die onwankelbaar aan dat program wil getrouw blijven. Namens het Komiteit der Schoolhervorming Frans Schollaert, Voorzitter Fr. Belpaire, Alex. Braun, Alf. Harmignie, J. Helleputte, M. Pirmez, A If. Ryckmans, A. Verhaegen, leden M Defourny, J.Goedseels, FernandPASSELECö.L.ScHAETZEN, schrijvers. Men kan gemelde plakbrieven onmiddellijk bekomen aan den prijs van 15 ceutiemen het stuk. Gelieve zich te bevragen bij M. Josef GOEDSEELS, Brusselsche straat, 140Leuven. u Eene aivaardiging van den BIJ DEN MINISTER VAN LANDBOUW. De Heer Minister van Landbouw ontving verleden Zaterdag eene afvaardiging van den Hoofdraad van den Boerenbond, bestaande uit de heeren Oscar Van den Eynde, provincioraads- heer, de Bernard de Fauconval, eigenaar te Cortessem, Van Seynhaeve, landbouwingenieur te Ghistel en Luytgaerens, algemeen secretaris. M. Helleputte stelde deze heeren voor aan den Minister. Het bezoek had voor doel do aandacht der Regeering te ves tigen op den toestand der landbouwers. Men drukte vooreerst den wensch uit dat er geene wijziging zou gebracht worden aan de in voege zijnde verorderingen betrekkelijk do landbouwvoortbrengselen uit den vreemde, in 't bijzonder bet vee, het vleesch en de boter. Op do vraag of de drukpers nauwkeurig bet antwoord had weergegeven van den Heer Minister aan de Kamerleden die hij vóór enkele dagen ontving, antwoordde hij de inlichtingen door de drukpers meegedeeld zijn inderdaad nauwkeurig en ik heb geenszins het inzicht te wijzigen wat in voege is, namelijk aangaande het vleesch en het vee. De afgeveerdigden hebben den heer Minister daarover hun nen dank uitgedrukt. Vervolgens bobben zij gewezen op de hatelijke gewelddaden, dezer laatste tijden op verschillende markten van het land gepleegd en vooral op deze welke op dit oogen blik worden aangedaan aan de landbouwers van verscheidene gemeenten uit den omtrek van Moeskroen. Hier in ons blad zelf werden onlangs feiten aangekaald moedwillige kerels zyn de hoeven binnengetrokken en hebben, onder bedreiging, de boeren genoodzaakt de belofte te onder teekenon dat ze gedurende den ganschen winter hunne boter en hunne eieren niet boven een aangeduiden prijs zouden ver- koopen. Meer dan eens werden beesten op de weide afgemaakt in die streek. Nu den voorlaatsten nacht nog werd eene hoeve in brand gestoken. De Heer Minister was er over verwon derd dat de landbouwersbevolking van die dorpen zich zoo liet plagen en mishandelen zondor eene klacht in te dienen bij den Prokureur des Konings. Zeker is dat te verwonderen en het bewijst juist hoe zeer die rcenschen leven met den schrik op het lijf. De Minister heeft beloofd de aandacht van den Minister van Rechtswezen öaarep te vestigen. De afgevaardigden hebben hem dan den brief herinnerd door den Boerenbond in de maand Juli gericht tot den Heer Minister van Spoorwegen, om tijdelijk vermindering te bekomen op de vervoertarieven van veevoeders en meststoffen, en hebben aan getoond hoe wenschelijk het'zou zyn dat zulke maatregel zonder uitstel kon getrof fen wonden. De Minister zal hier ook ten beste spreken en heeft herhaald wat hij reeds bij een andere gelegenheid zegde, dat de vraag op dit oogenblik ter studie ligt in het Departement der Spoorwegen. In al het voorgaande konden de afgevaar digden steunen op de verzoekschriften dezer laatste weken naar den Heer Minister van Landbouw gezonden door een groot getal gilden by den Belgischen Boerenbond aan gesloten. Volgens zekere geruchten zouden som mige belanghebbenden beter dan de land bouwers vertegenwoordigd zijn in de commissie, ingesteld om den toestand te onderzoeken door de duurte der levensmid delen ontstaan. De heer Minister heeft verklaard dat onze landbouwers volkomen gerust mogen zijn, wat betreft de samen stelling van deze commissie. De afgevaardigden hebben verder hun bezoek te baat genomen om verschillende wenschen te herinneren vroeger aan het Bestuur van Landbouw overgemaakt door den Boerenbond. Bedoeld zijn hier namelijk De Pachtkicestie. Herhaaldelijk werd, sinds 1909 reeds, gevraagd dat de artikelen 1774 en'1775 van het Burgerlijk Wetboek zouden afgeschaft worden en vervangen door andere wettelijke bepalingen in dezen aard 1° Dat de huurkontrakteri gesloten voor een niet uitdrukkelijk bepaalden tijd, zou den aanzien worden als geldende voor drie jaar 2° Dat, behoudens tegenstrijdige bepa ling, het kontrakt ten minste zes maanden op voorhand zou moeten opgezegd woi'den. Vervalsching van veevoeders en mest stoffen. Een strenger toezicht zou moeten worden ingesteld op de fabricatie en den handel van deze waren eene herziening van de wetgeving op dit punt is noodig een gedeeltelijke voldoening werd beko men, doch er blijft nog veel te doen over. De wet op de beroepsvereenigingen. Se dert lang wordt de wijziging van deze wet met aandringen gevraagd. De hervorming van de landelijke poli tie. I-Ioe onzeker de toestand kan zijn op den buiten hebben de wandaden, in de tegenwoordige omstandigheden gepleegd, eens te meer bewezen. Reden te meer opdat de kwestie zonder uitstel zou worden aangevat. Sinds 1908 werd door den Boe renbond een ontwerp van wijziging naar het Ministerie var. Landbouw tot onder zoek verzonden. Verkoop van waterboter. Hoogst drin gend :s liet maatregelen te nemen tegen den verkoop van waterboter zooals die heden gedreven wordt. Deze vraag, heeft de Minister opgemerkt, valt niet meer in de bevoegdheid van het Departement van Landbouw, vermits de dienst van de open baren gezondheid naar het Ministerio van Binnenlandsche zaken werd overgebracht. De heer Minister beloofde zijn innemende aandacht aan al de overige vragen te wjjden. Ten slotte heeft M. Helleputte met enkele woorden aangetoond hoe dringend noodig het is in sommige streken van het land nieuwe wegen aan te legger. daar liggen nu vele gronden onbebouwd uit gebrek aan afvoerwegen. Er zijn honder den hectaren, toebehoorende, hetzij aan gemeenten, hetzij aan bijzondere», waar goede weiden konnen van gemaakt wor den dit zou onzen veestapel helpen ver- grooten en toelaten meer vleesch voort te brengen in ons land. •k De Boerenbond heeft het als een plicht aanzien de belangen van zijne leden en van de landbouwers in 't algemeen in de handen te nemen in do moeilijke omstandigheden dia zij beleven. Hij had ten andere tot nu niet gewacht om zijne werking aan te van gen en had zich reeds verscheidene malen tot de bijgevoegde overheden gewend, zooals ten andere bkjkt uit het boven staande. Wij meenen te weten dat ook andere instellingen die zich met de belan gen van den landbouw bekommeren, weldra dergelijke voetstappen zullen aan wenden. Laat ons hopen dat deze pogingen er i< ts zullen toe bijbrengen om de gevolgen der crisis te verzachten voor onze brave land bouwers, die er de eerste slachtoffers van zijn, en om hun toe te laten den winter door te brengen zonder hun vee te moeten verkoopen. Dat alles is van belang, want het komt er in den grond op aan e -ne ramp te voorkomen waar de gansche bevolking eens zou door lijden. De personen welke een abonnement nemen aan de De Denderbode voor liet jaar 1912 zullen het blad van heden af ontvangen tot Nieuwjaar kOSTULOO». Men kan zich abonneeren aan De Dendekuode op ons bureel 31, Korte Zoutstraat 31, en ten Postbureel door 't welk men bediend wordt. PRIJZEN DER ABONNEMENTEN; Voor de stad tweemaal ter week fr. 5,00 Voor den buiten 6,00 id. eenmaal 4,00 De abonnementsprijs moet vooraf betaald toorden. Wij vinden in onzen voortreffelijkon konfrater de Gazette van Brugge het volgend artikel dat wij volkomen bijtreden en waarop wij dan ook de ernstige aandacht onzer vrienden inroe pen De gemeentekiezingen zijn weg en door. 't Is to hopen dat de kalmte welhaast in geesten en herten zal terugkeeren. Daar waar de strijd een oprecht poli tiek karakter had, zal men den toestand onderzoeken om te zien wat er noodig is te verbeteren, te steunen of te ver- sterkon. Daar waar de strijd enkel gevoerd werd voor persoonlijke kwestiën of voor verschil van gedachten over plaat selijke belangen, is liet te hopen dat men het verledene spoedig zal vergeten en dat men veete of misverstand niet zal verergeren door naredensdie niets aau de zaak kunnen veranderen. In vele plaatsen, immers was het geen verschil van gedachten in zake van godsdienst, schoolvrijhcid of landsbe stuur die in het spel stond. In veel ge meenten, waar strijd ontstond was men op deze princiepen t' akkoord, al be- kampte men elkander uit reden, zooals wij zegden, van personen of van verschil van opvatting van het één of ander punt van bestuurlijken aard. Deze tijdelijke verdeeldheid moet men trachten te vergeten.. In Junimaand hebben wij gewichtige wetgevende kie zingen en dan is er geen kwestie van Jan of Sissen, of van eenig punt vaü gemeentebelang Dan zal het de toekomst gelden van het land. 't Zal een stry'd zijn op leven of dood, voor het behoud van een landsbestuur dat de vrede wil be waren, of voor de aankomst van een ministerie dat kerkvervolging en dwang zou invoeren. De framassonslogiën hebben beslist dan eene opperste en uiterste poging te wagen,om ie trachten meester te worden van het land. Van ons België, nu rustig en waar iedereen vrij leeft, zouden zij, onder oogpunt van godsdienst en scholen, een tweede Frankrijk willen maken of erger nog Vandervelde, aanleider der socialisten, heeft het ver klaard een tweede Portugal. Ziedaar wat, in Junimaand aanstaan de, op het spel zal staaD. En ziedaar waarom alle menschen, die willen leven zooals zij van hunne ouders geleerd hebben, handen in één moeten slaan om zulke ramp te vermijden. Daarom, persoonlijke en plaatselijke verdeeldheden vergeten en nog enkel gedacht op het groot puntde toekomst van het land Sedert 13 November 1910 neeft h st Groot-Oosten van België op de dagorte zijner werkzaamheden staan Verslag van den B.\ Groot Redenaar over het voorstel van een vrijmetselaarsconvent te beleggen ten einde den gevaarvollen toestand te onderzoeken veroorzaakt door het behoud van het Katholiek Gouvernement aan het landsbestuur en de doeltreffende middelen te vinden om het land van het klerikale beheer te verlossen. Daarop kwam de Schoolkwestie, en het ontworpen Convent werd meer be paald. Den 7 Mei 1911 deelt de vooi bereiden de Commissie haar verslag mede. De zitting van het Groot-Oosten van 14 Mei wordt voorafgegaan van e,ne Vereeniging van BB.-, met een parle mentair mandaat bekleed De vrymit- selaars-overheden doen «de parlemenls- leden eene aanwezigheidslijst teekenen». Deze maatregel doet meer den d wang- stok gevoelen dan het gebruik van aanwezigheidspenningen... Het Groot Oosten beslist in algemeene vergadering op Zondag li Juni al de Vrijmetselaars van hem afhangende te vereenigen om den gevaarvollen toe stand te onderzoeken waarmede het land bedreigd wordt door het wetsontwerp op het lager ouderwijs in de Kamers neergelegd Eene bijzondere bijeenroeping wordt gezonden aan de Vrijmetselaars met een wetgevend mandaat bekleed. De voorafgaandelijke vergadering op 14 Mei te Brussel gehouden 'den wensch dat de Vertegenwoordig i Secateurs die Vrijmetselaar zijnen t u de tegenpartijen behooren in gro: get deze vergadering zouden bijwonen, teu einde hunne innige vereeniging i i, tegenwerking te bevestigen en den ijver aan te wakkeren hunner vrienden re gelast zyn met do propaganda in de vel schillende streken des lands Intusschentijd stuit de parlementaire- linkerzijde, door hare stremmen wer king,de werkzaamheid van het gouve nement. Zij denkt reeds het schooi wei- ontwerp voor goed te hebben do. e verdagen. In deze voorwaarden geene reden meer om het Conve b'ieen le roepen cyn voornaams: doelwit was gevallen. Nochtans de bijeenroepingeu waren uitgezonden, het Convent moest pla. hebben, en natuurlijk verviel in zuivere politieke besprekingen. Wat liet was, is gemakkelijk te raden, maar wat goed is bekend te maken en nader te beduiden, is dat de redevoeringen en heiaadslagingen besluiten tot de nood zakelijkheid van de samenspanning van al de antiklerikale machten in het vooruitzicht der gemeentekiezingen. Ziedaar het wezenlijke uiugspuiit van liet liberaal-socialistisch kartel in alle deelen van het land. Stad Aalst. Maandag, 6en November laatst, hadekn we liet genoegen de puike voordracht te hooren van den Zeoreerw. Pater Grootae-t S. J. in de bovenzaal van het Landbouwoi s- huis,Keizerlijke Plaats. Buiten den Z. E. H. Deken, den Z. E. Pater Rector van 't College en verschei le lie Eerw. Paters, waren menige andirc voorname Dames en Heeren opgekomen. De Eerw. Pater Grootaert trad op als begaafd redenaar maar meer nog als öjnc lesgever. Hoe wonderschoon toch verlan- delde ons Geachte Spreker de homelli- ha men in 't algemeen en in 't bijzondei de Sterren. Zijn vóórkomen alleen had lem minnelijk en belangrijk gemaakti iaar hoe groeide die belangstelling aan by de toehoorders toen Eerw. Pater Grootaert in eene zoo prachtige en tev< ns beeld, ijke schilderachtige taal, deed verstaan en be wonderen het licht, de afstand, de gr lotte de kleuren, de snolheidsvlucbt der st-.-rren' om dan met de toehoorders den lof te be^ zingen van Hem die dooi Zijne almachtige hand al die wondervolle hollen in de ruimte wist to plaatsen. Dank, Heeren Bestu arlcden, en vooral hartelijk dank aan U Eerwaarde Pater Grootaert, voor den schoonen en leervolleD avond die Gij ons hebt laten overurengen. Toekomende maal zullen allen die U verleden Maandag kwamen toehooren, ongetwijfeld met vrienden ea kennissen op post zyq,

De Denderbode | 1911 | | pagina 1